Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cargo Terra oferă 99 de ani garanție pentru drumuri pietruite la Sinești!

Ofertă de senzație la o licitație

Cargo Terra oferă 99 de ani garanție pentru drumuri pietruite la Sinești!

A trecut demult vremea cînd pentru a cîștiga o lucrare în mediul rural era de ajuns să te prezinți la licitație. Acum banii sînt mai puțini, autoritățile locale au mai căpătat experiență, iar concurența pur și simplu te sufocă. Iar cei care știu cel mai bine despre ce vorbim sînt patronii firmelor locale. Ca, de exemplu, cel al Cargo Terra, firma aceea desprinsă din mamutul IEELIF, obligată la o licitație desfășurată la Sinești să promită o garanție de 99 de ani pentru o banală pietruire de drumuri...

La marginea locuită a județului...
Sinești este o comună aflată la marginea Ialomiței, către București, de unde singurele informații făcute publice sînt cele legate de... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2011, 06:47 (18852 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Noi vrem primari!

PD-L a lansat sloganul de campanie pentru alegerile din 2012

Noi vrem primari!

Într-un județ aflat pe unul dintre ultimele locuri în topul creșterilor salariale la nivelul ultimelor 3 ani (3,3%) și cu un sondaj al USL care îl plasează pe locul trei în topul bazinelor electorale social-democrate (72% din intențiile de vot), încercarea președintelui PD-L Cazacu Marinică de a racola primarii celorlalte formațiuni politice părea una ridicolă și lipsită de sens. Pînă acum...

Comasarea alegerilor, bucuria nebunilor
Teoria comasării alegerilor locale cu cele parlamentare s-a născut în creierele PD-L și le frămîntă circumvoluțiunile tocite și rărite de efortul guvernării de o bună bucată de vreme. Și toată suflarea politică este de acord că, în cazul în... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2011, 10:22 (13492 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ionel, maseurul care previne îmbătrânirea

Terapie yumeiho

Ionel, maseurul care previne îmbătrînirea

Anunțul l-am pescuit din ziar: «Inedit la Slobozia! Masaj japonez-previne îmbătrînirea...». Pe Ionel l-am cunoscut la telefon. Ne-a spus că are mare nevoie de publicitate, pentru că oamenii nu înțeleg... Ne-am spus în gînd că are dreptate, fiindcă nici noi nu înțelegem mare lucru. A acceptat imediat o întîlnire! În sufragerie are o masă din lemn masiv, cum se făceau pe vremuri. Și un tablou cu o pisică, pe care nu ne-am putut abține să nu-l pozăm.

Chemarea yumeiho
Ionel Neagu are 44 de ani și pare un om serios. Și terapia lui pare la fel. Numai nouă ne stă gîndul la prostii. Ne miroase și ne pasează trei pagini conspectate mărunt, despre terapia yumeiho. Știm că n-o... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2011, 09:04 (21487 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Viețașii» administrației publice locale

Jumătate din Ialomița le rămîne primarilor în funcție

«Viețașii» administrației publice locale

În timp ce toată lumea se întreabă isteric dacă PSD va avea curajul să-l înlocuiască pe Gabi Ionașcu din fruntea bucatelor slobozene ori, după caz, cînd va trece acesta la PD-L cu arme, bagaje și păcate, Ialomița rurală își continuă, molcom, curgerea prin ultimul an al unui mandat nici mai bun, nici mai rău decît altele. Pentru că acolo, la țară, procesul de feudalizare e unul în plin avînt, iar societatea își are regulile ei care nu țin nici de politică, nici de calcule eletorale și, cu atît mai puțin, de criză.

Primari pe viață
Deși în Ialomița cam jumătate dintre primarii în funcție au șanse mari la al treilea sau al patrulea mandat, titlul de primar pe viață este... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2011, 08:49 (20230 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga a III-a, Viitorul Chirnogi-Viitorul Axintele 1-0

Lanțul ghinioanelor

Viitorul Axintele continuă să trăiască periculos. Echipa lui Ion Nica a întîlnit în etapa a II-a pe viitorul Chirnogi, formație pregătită din acest sezon de fostul dinamovist Ionel Augustin. Reeditarea partidei din Cupa României a fost una încrîncenată, ialomițenii putînd deschide scorul în prima repriză, dar șutul exoticului Ogodbo Moseses a nimerit bara. Victoria călărășenilor a venit abia în minutul 82, tot de la un jucător al Viitorului. La un corner al gazdelor, fundașul stînga, Păun și-a băgat mingea în propria poartă. «A fost curat ghinion! Nu am ce să-i reproșez băiatului pentru că, per ansamblu, a făcut o partidă bună. În fotbal se întîmplă și astfel de lucruri» ne-a declarat Ion Nica... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2011, 08:46 (9068 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Sport cu zâmbetul pe buze

Handbal, Cupa Municipiului Slobozia

Sport cu zîmbetul pe buze

Sîmbătă, 27 august și duminică 28 august au fost zile dedicate handbalului feminin la Sala Sporturilor din Slobozia. Aflată la a doua ediție, Cupa Municipiului s-a transformat într-un turneu internațional. Acest statut i-a fost conferit de prezența între semicercuri a Naționalei de Tineret a Italiei. Alături de handbalistele peninsulare au mai fost prezente Activ Ploiești, Dunărea Brăila și, firește, gazda CSM Unirea Slobozia. Au rezultat 6 meciuri spectaculoase care au captat atenția unui număr apreciabil de spectatori în ciuda faptului că a fost vorba despre un show de vacanță.

CSM Unirea, două victorii și un eșec
Competiția a fost cîștigată de Dunărea Brăila, primdivizionara... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2011, 08:45 (12005 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean, salvat de pensionari

După eșecul examenelor de titularizare

Învățămîntul ialomițean, salvat de pensionari

Potrivit informațiilor oficiale, o zecime dintre normele didactice din învățămîntul ialomițean sînt neacoperite de profesori titulari. Pentru ocuparea acestora, în baza unor instrucțiuni ministeriale, Inspectoratul Școlar Ialomița a decis să convoace rezervisții din învățămîntul ialomițean pentru ocuparea posturilor rămase vacante. Campania s-a finalizat ieri, după mai bine de două săptămîni de combinații și permutări, iar oficialii instituției promit că vor face publice rezultatele acestui proces înainte de 12 septembrie 2011, data oficială pentru debutul noului an școlar.

La mila Inspectoratului Școlar
După două runde de examene de titularizare, soldate cu rezultate... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2011, 12:14 (25736 vizualizări - 26 comentarii)

SPORT

Fotbal Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Eforie 5-0

Uraganul galben

Ce bine că e încă vară! Dacă prin absurd, vineri 26 august, la ora meciului dintre Unirea și CS Eforie iarna ar fi luat în stăpînire pământul, Leo Dobre ar fi trebuit să vină cu păturica și ceaiul fierbinte pentru că altfel ar fi înghețat în poartă. Unirea a dominat jocul cu dobrogenii de la un capăt la altul, făcîndu-ne să ne mirăm că nu s-a înclinat terenul. Și pentru că dominarea goluri cere, un sfert de oră i-a trebuit lui Marius Macare (’15) să dezmorțească tabela și, parțial, tribunele. Pînă la pauză, tăvălugul slobozean a mai adus un gol. Tocmai cînd un cor format din piticii Unirii scanda «Vrem un gol de la Țîcă din picior» decarul Unirii, Constantin Toma (’43) a făcut 2-0. A doua repriză... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2011, 12:11 (12310 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Radu Bogdan Șerban, condus pe ultimul drum

Slobozia în doliu

Miercuri, 31 august 2011, la orele 12,30, la biserica «Sfîntul Ilie» din Slobozia s-a desfășurat slujba de înmormîntare a lui Radu Bogdan Șerban, victimă a unui accident de circulație petrecut în urmă cu două zile. Moartea tînărului, la numai 28 de ani, a șocat comunitatea și a îndurerat profund familia și prietenii celui care a fost Radu...
La slujbă, oficiată de episcopul Sloboziei și Călărașilor, PS Vincențiu, au participat sute de oameni care au ținut să fie alături de familie. Cortegiul funerar a fost precedat de zeci de motociclete, conduse de prietenii lui Radu, un pasionat al bolizilor pe două roți. Ei i-au adus acestuia un ultim omagiu turînd motoarele în intersecțiile orașului... [citește_tot_articolul]

31 August 2011, 14:51 (52788 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Deja se cerne sita

Prima etapă din Liga a IV-a a adus 6 victorii ale oaspeților și un egal. Surprize mari nu au apărut în măsura în care ne așteptam la victoriile Feteștiului și Abatorului chiar dacă nu la scoruri atît de mari. Cele două plus Amara au pornit ca din pușcă în noua stagiune și astfel și-au depus candidatura pentru titlu. «Banii în Liga a IV-a sînt mult mai puțini decît în sezonul trecut și se pare că, în ciuda vorbelor mari, nimeni nu-și dorește cu adevărat să promoveze» ne-a declarat o persoană din anturajul fotbalului ialomițean. Nu și-o dori nimeni să promoveze dar de bună seamă nici să retrogradeze. Anul acesta pică direct în Liga a V-a echipele clasate pe locurile 13 și 14, iar ocupantele pozițiilor... [citește_tot_articolul]

31 August 2011, 13:11 (18255 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Gheorghe Vlase, omul anului 2011 în transporturi

Slobozia: Gheorghe Vlase, omul anului 2011 în transporturi

Titular în «Top 300», proprietarul unei flote impresionante de camioane și achizitorul unuia dintre cei mai performanți coloși de pe piața auto mondială, Scania R730, Gheorghe Vlase revine în atenția opiniei publice interesate de acest domeniu exclusivist. El a fost declarat «Transportatorul anului 2011» de către un juriu de specialitate la gala premiilor «Tir Magazin».

La nea Gică în cartier
Dacă vara asta ți-a fost prea cald ca să poți dormi și ai avut chef de-o bere la el în cartier, l-ai putut întîlni pe terasă, în bermude... Îl cunosc vecinii, îl cunosc și străinii... Nu bea niciodată... Doar Cola, indiferent de oră. Nici politică nu face. Dar schimbă cu plăcere... [citește_tot_articolul]

31 August 2011, 06:42 (115227 vizualizări - 50 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: 60 tone de floarea-soarelui, confiscate

La începutul săptămînii precedente, marți, 23 august, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au desfășurat o acțiune în zona silozului aparținînd SC Expur Slobozia, ocazie cu care au identificat o autoutilitară aparținînd SC Mister DD Consulting Călărași, ce transporta 15 tone de floarea soarelui. Deși cerealele urmau să fie predate la silozul Expur, nici șoferul și nici delegatul societății nu au putut prezenta documente legale de proveniență a mărfii. Întrucît nu au putut prezenta documente, comisarii financiari au dispus confiscarea celor 15 tone de floarea-soarelui, în valoare de 21000 lei, dar și aplicarea unei sancțiuni de 5000 lei.
În cadrul acelorași activități, comisarii au identificat... [citește_tot_articolul]

30 August 2011, 19:14 (11143 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: Gara de 6 milioane de euro

Slobozia: Gara de 6 milioane de euro

Gara Slobozia Veche este inclusă într-un megaproiect de renovare menit să-i redea strălucirea pe care n-a avut-o niciodată și importanța pe care a avut-o odinioară. Investiția, în valoare de 6 milioane de euro, va fi asigurată în proporție de 70 la sută din fonduri europene, iar autoritățile locale au eliberat deja autorizația de construcție. Gara cea nouă va avea 307 metri pătrați suprafață desfășurată și, printre altele, și un pasaj subteran care să facă legătura cu peronul 3... Destul pentru a naște o curiozitate legitimă: qui prodest? (cui folosește?)

12 trecute fix în Gara Slobozia Veche
Gara pare părăsită de cum te aventurezi dincolo de linia taximetrelor înșirate... [citește_tot_articolul]

30 August 2011, 14:38 (15635 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USL Ialomița raportează victorii electorale înainte de termen

Ceaușescu s-ar bucura sincer, tătucul Stalin ar jubila, iar noi le dăm dreptate cititorilor care susțin pe site-ul ziarului că sfada dintre filialele locale ale PNL și PSD e praf în ochii scribilor de la ziare. Și asta pentru că sondajele USL au ajuns la București, iar presa centrală titrează cu mîndrie că Ialomița ocupă un binemeritat loc 3 în topul preferințelor electoratului de stînga-dreapta.

Decît codaș la oraș, mai bine în sondaj fruntaș
După cum v-am tot informat și parainformat, sondajele USL din Ialomița au fost un fiasco. În plus, și în pofida asigurărilor permanente oferite de tandemul Martin și Ciupercă, ele au fost marcate de o secretomanie vecină cu demența... [citește_tot_articolul]

30 August 2011, 08:23 (8555 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații Hoztech, amendați pentru că au colaborat cu ITM

Nedelcu amendează, apoi cercetează

Angajații Hoztech, amendați pentru că au colaborat cu ITM

În urmă cu aproape o lună și jumătate, Independent publica sub titlul «ITM protejează „țepele“ de pe piața locală a forței de muncă», un articol în care explica cum a fost posibil ca o firmă locală specializată în lucrări de mentenanță la antenele de emisie-recepție ale Vodafone să antedateze contractele de muncă ale celor 12 angajați în sistemul REVISAL. Astăzi sîntem în măsură să vă precizăm care sînt urmările controlului promis de Inspectoratul Teritorial de Muncă și cu ce rezultate s-au soldat sesizările celor 4 angajați care au reclamat abuzul patronului firmei Hoztech, Cosmin Hozoc.

REVISAL, un șvaițer pentru firmele descurcărețe
Reamintim că declanșarea conflictului... [citește_tot_articolul]

29 August 2011, 15:12 (12585 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Turneul de tenis de câmp «Fybec Cup»: Sorin Iordache, câștigător al trofeului la dublu

Turneul de tenis de cîmp «Fybec Cup»: Sorin Iordache, cîștigător al trofeului la dublu

Începînd cu 20 august, la Cîmpina s-a disputat un puternic turneu internațional de tenis de cîmp pentru juniorii U14, «Fybec Cup», eveniment la care au participat și trei sportivi slobozeni. Radu Sebastian Popa a venit din calificări și a pierdut în primul tur, atît la simplu cît și la dublu, iar colega sa de club de la CSS Slobozia, Irina Nițu, a avut aceleași rezultate, nereușind să treacă de primul tur.
Cele mai bune rezultate le-a obținut Sorin Iordache, de la Tenis Con Slobozia, care a trecut la simplu de Teodor Giușcă, cu 6-1 ,6-2, întîlnind în turul următor favoritul 2, bucureșteanul Dragoș Madaras, în fața căruia a trebuit să se retragă din cauza unei accidentări la umăr în setul 2... [citește_tot_articolul]

29 August 2011, 11:54 (27408 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Metoda «Ciupercă» drenează banii publici de la stat la privat

Cititorii ne sesizează, noi publicăm

Metoda «Ciupercă» drenează banii publici de la stat la privat

Textul de mai jos, exact în forma în care vă este prezentat, aparține unuia dintre cititorii publicației noastre care a ales să-și păstreze anonimatul. Dată fiind acuratețea informațiilor prezentate și lipsa de părtinire în expunerea subiectului, nu am operat niciun fel de modificări. Facem însă precizarea că, în prealabil, am verificat datele prezentate și am solicitat un punct de vedere oficial din partea președintelui Silvian Ciupercă, principalul incriminat în materialul pe care am ales să îl publicăm. De asemenea, precizăm că, pe site-ul publicației noastre (www.independentonline.ro) subiectele atinse de către cititorul nostru au mai fost prezentate opiniei publice sub o formă sau alta. ... [citește_tot_articolul]

29 August 2011, 06:38 (17802 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița «aranjează» lucrările de infrastructură rutieră

Marți, 23 august, în cadrul unei ședințe ordinare, consilierii județeni au aprobat demararea procedurilor pemergătoare investițiilor în infrastructura rutieră a județului Ialomița. La o primă numărătoare, este vorba despre 5 tronsoane de drum județean aflate în faza procedurilor de aprobare a documentației de atribuire a contractelor de achiziție publică sau a aprobării studiilor de fezabilitate. Pentru asigurarea sumelor necesare reabilitării acestor obiective de interes județean, instituția s-a împrumutat, după cum v-am mai informat, la bancă.

Marți, trei drumuri rele
Intenția Consiliului Județean Ialomița de a aproba cheltuirea banilor publici pentru reabilitarea... [citește_tot_articolul]

28 August 2011, 08:11 (6802 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Congresul Internațional al Învățătorilor a reunit peste 500 de invitați

La Slobozia și Amara

Congresul Internațional al Învățătorilor a reunit peste 500 de invitați

În perioada 25-28 august 2011, se desfășoară la Slobozia și Amara, Congresul Asociației Generale a Învățătorilor din România. Aflat la cea de-a treizeci și doua ediție, Congresul reunește cadre didactice din România, Republica Moldova și Ucraina, într-o desfășurare de forțe fără precedent pentru orașul Slobozia. Printre invitații de marcă ai Congresului s-au număratt conferențiarul universitar Vasiel Molan, fostul ministru Ecaterina Andronescu, actualul ministru Daniel Funeriu (absent de la eveniment), dar și oficiali de prim rang din țările nominalizate, precum și oficiali locali si județeni.

Un eveniment mare cît roata carului
Vineri, 26 august, în a doua zi a lucrărilor... [citește_tot_articolul]

27 August 2011, 10:21 (10735 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Congresul AIMA aduce la Slobozia muzee din 10 țări!

Muzeul Agriculturii reînscrie Ialomița pe harta muzeală a lumii

Congresul AIMA aduce la Slobozia muzee din 10 țări!

Creditat cu șanse mici de reușită, Congresul Asociației Internaționale a Muzeelor de Agricultură se află pe ultima sută de metri a pregătirilor. Potrivit informațiilor oficiale, la lucrările Congresului și-au anunțat prezența 28 de invitați din 10 țări ale lumii, printre care Statele Unite ale Americii, Japonia și Germania. Suma aprobată pentru acest eveniment este de 5000 euro, iar un eventual succes al lucrărilor va pune definitiv capăt polemicior legate de pensionarea ex-directorului Răzvan Ciucă și numirea actualului director Gheorghe Petre!

Un eșec transformat în reușită
Congresul AIMA de la Slobozia s-a născut inițial ca un proiect personal al ex-directorului ... [citește_tot_articolul]

26 August 2011, 14:25 (9339 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 53000 lei, 14 șoferi au rămas fără permise

Peste 260 de amenzi au fost împărțite șoferilor de către polițiștii rutieri în perioada 13-15 ianuarie a.c. Pe lîngă amenzile primite, 4 șoferi au rămas fără certificatele de înmatriculare, iar alți 14 ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:38
(9234 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: A lovit mașina din fața sa

Un tînăr de 26 ani a fost rănit după ce mașina pe care o conducea a fost implicată într-un accident de circulație. Incidentul s-a produs vineri, 13 ianuarie, cînd tînărul conducea o mașină în afara localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:46
(14255 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Malu: Trei tineri, prinși în flagrant în timp ce furau motorină din rezervorul unui TIR

Polițiștii au surprins în flagrant vineri, 13 ianuarie a.c., în jurul orei 4.00, în parcarea Malu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 24 și 32 ani, toți din Urziceni, în timp ce încercau să sustragă motorină ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:45
(14113 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal

În urma unei sesizări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, Poliția Fetești îl cercetează pe administratorul unei societăți comerciale din localitate pentru săvîrșirea infracțiunii de reținere ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:44
(13538 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A derapat, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un vehicul de pe contrasens

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 13 ianuarie, un tînăr de 29 ani, din Giurgiu, a provocat un accident de circulație în apropiere de Urziceni. Pe scurt, în timp ce conducea o autoutilitară pe ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:42
(17115 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Taximetriștii, la control

Slobozia: Taximetriștii, la control

Joi, 12 ianuarie 2012, polițiștii Serviciului Rutier au organizat și desfășurat o acțiune ce a vizat verificarea legalității desfășurării transportului rutier în regim de taxi și disciplinizarea traficului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:59
(16572 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu TIR-ul pe cîmp

Vineri, 13 ianuarie a.c., un cetățean bulgar de 37 ani, șofer al unui TIR a produs un accident de circulație în apropierea Combinatului Chimic. De fapt, șoferul, ce conducea din direcția Drajna către Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:51
(11950 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția Locală, în alertă din cauza furturilor de capace ale canalizărilor

Deoarece în ultima perioadă s-au semnalat mai multe situații de sustragere de capace de canalizare și de grătare metalice de la gurile de scurgere a apelor pluviale, Poliția Locală a adoptat o serie de ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:48
(12226 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Verificări privind subvențiile la firmele grupului InterAgro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în urma știrilor de presă apărute, privind posibile nereguli în acordarea subvențiilor către firmele din cadrul grupului InterAgro, în baza ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:42
(15420 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Mașină fără drept de circulație în România depistată în trafic, «șofer» fără permis la volan

Un tînăr de 24 ani, din Movilița, a fost prins conducînd un autoturism deși mașina nu avea drept de circulație în România. Pentru aceasta, mașinii i-au fost luate plăcuțele de înmatriculare, iar șoferului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:41
(14030 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul României: 3750 milioane de lei pentru subvenția pe suprafață

Guvernul a decis, printr-o Hotărîre, alocarea temporară, sub formă de împrumut, de la Trezorerie, a sumei de 3750 milioane de lei Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Fondurile se alocă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:40
(8911 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătit trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează plătitorii de impozit pe profit că vor putea declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, pentru trimestrele unu-trei, iar definitivarea impozitului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 10:01
(10661 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tînăr a reclamat dispariția din mașină a unei mari sume de bani. Polițiștii au descoperit că el o furase!

Gestionarul unei firme de pe raza municipiului Slobozia, un tînăr localnic în vîrstă de 24 ani, a sesizat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras în ziua de 11 ianuarie a.c., din ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:49
(8832 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țevi metalice de la o fostă fabrică

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control o căruță care se deplasa pe DN2A. Astfel, în căruță au fost văzute mai multe țevi metalice. Despre acestea polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:48
(12334 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din magazine

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 22 ani, toți domiciliați pe raza municipiului Fetești sînt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții au pătruns în seara ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:47
(11692 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accident la Iazu: 3 mașini implicate, 2 morți și 2 răniți de la un copac căzut pe carosabil!

Miercuri seara, 11 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,00, un tragic accident s-a produs la ieșirea din localitatea Iazu spre Brăila. Un autoturism, cu patru pasageri, a intrat frontal într-un copac aflat ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 22:16
(17532 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Dridu: Cinci tineri au furat peste 150 de metri de cablu telefonic și au fost reținuți de polițiști

Cinci tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 26 ani, au fost reținuți de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
În fapt ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 16:09
(15399 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, au fost aduse modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:35
(21549 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ziua Culturii Naționale-«Dor de Eminescu»

Luni, 16 ianuarie 2012, începînd cu orele 11,00, la Sala Studio a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va organiza acțiunea «Dor de Eminescu». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:13
(11927 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul minim, 700 lei pe lună

«Începînd cu 1 ianuarie 2012, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 700 lei lunar, reprezentînd 4,13 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună» informează ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:49
(15155 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat țevile din curte

Polițiștii cercetează doi bărbați, de 22 și 61 ani, din comuna Ion Roată, respectiv Manasia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în perioada octombrie 2011-ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:37
(10754 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Cu mașina prin sat fără permis

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii au depistat un tînăr, de 30 ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, fără a poseda permis de conducere. În ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:35
(12225 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 intervenții SMURD în 24 de ore!

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore la cinci urgențe medicale.
Primul apel telefonic ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:13
(16506 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Un juriu independent, compus din 50 de jurnaliști de specialitate, a evaluat toate mașinile lansate în cursul anului 2011 și a votat Hyundai Elantra drept cîștigătoare. Premiul a fost anunțat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:05
(8029 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: Suprins la volan cu dreptul de a conduce suspendat

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Ion Roată, un autoturism condus de un localnic, de 42 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:03
(10837 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cei care au înregistrat un venit brut mai mare de 100000 euro, impozitați în sistem real

Potrivit unui comunicat al Finanțelor, în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea contribuabililor impuși la norma de venit (respectiv contribuabilii care obțin venituri ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 19:06
(17399 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 26 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 10 ianuarie 2012, sînt disponibile doar 26 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:55
(16243 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Taximetriștii își pot alege impozitarea

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează transportatorii independenți de persoane și de bunuri în regim de taxi că pot opta, începînd cu 2012, pentru determinarea venitului net anual ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:50
(11464 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal după ce a emis o filă cec fără acoperire

Un feteștean de 33 ani este cercetat penal pe polițiști pentru săvîrșirea infracțiunilor de emitere a unui cec fără a avea disponibil suficient și cu dată falsă. Potrivit polițiștilor, în cursul lunii decembrie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:07
(15528 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Paznicii au furat porcii

Vineri, 6 ianuarie a.c., la Urziceni, trei tineri cu vîrste cuprinse între 29 și 35 ani, toți din Manasia, au fost prinși în timp ce transportau cu o mașină patru porci, pentru care nu au putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:04
(16583 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt porc


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...