Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Combinatul Chimic de la Slobozia va produce energie electrică!

Amonil renaște din cenușa Chemgas

Combinatul Chimic de la Slobozia va produce energie electrică!

Consiliul de Administrație al Amonil va propune Adunării Generale, ce urmează să se întrunească în data de 29 august 2011, schimbarea obiectului de activitate al Combinatului Chimic de la Slobozia. Astfel, primul punct pe ordinea de zi a dezbaterii va fi înlocuirea prezentului obiect principal de activitate «Fabricarea îngrășămintelor și produselor azotoase» cu «Producția de energie electrică». Actualul obiect de activitate al Amonil urmează să devină activitate secundară a Combinatului.
Pentru ca producerea energiei electrice să fie posibilă, Consiliul de Aministrație propune încheierea unei convenții pentru constituirea unui drept de superficie de către Chemgas ... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2011, 10:48 (12330 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Garda Financiară a confiscat 70 tone de grâu

Ialomița: Garda Financiară a confiscat 70 tone de grîu

Sîmbătă, 23 iulie, pe DN3B, ruta Fetești-Chirana-Constanța, Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de grîu. Marfa era încărcată în trei semiremorci de transport cereale și aparținea, conform avizelor de însoțire a mărfii, unei societăți comerciale din Constanța.
Suspect pentru comisarii Gărzii Financiare a fost faptul că, pe avizele la care am făcut referire, atît furnizorul cît și beneficiarul mărfii erau firme din Constanța, mașinile de transport fiind oprite la cîțiva kilometri de Chirana. Mai mult, furnizorul grîului era o societate comercială din Constanța înființată în luna mai 2011 (!).
Încercînd să justifice proveniența mărfii, șoferii vehiculelor au prezentat cîteva borderouri... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2011, 15:39 (10030 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura ialomițeană, REVIRIMENTUL economiei locale

Agricultura ialomițeană, REVIRIMENTUL economiei locale

Într-un județ în care nimeni nu produce și nimic nu merge, primele recolte din acest an au devenit un motiv de bucurie. În spatele producțiilor bune înregistrate de marii producători se ascunde însă aceeași agricultură de subzistență, aceiași samsari de cereale instituționalizați și vînzările ilegale de cereale. Un cerc vicios din care nimeni nu poate ieși și nici măcar nu dă semne că ar vrea.

Apa a făcut diferența
În anul agricol 2010-1011 județul Ialomița a cultivat circa 150 mii de hectare de orz, orzoaică, rapiță și grîu. Deși datele statistice sînt preliminare, pentru toate culturile producția medie oscilează între 4000 și 4500 de kilograme la hectar. Cele mai mari... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2011, 12:37 (8704 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Măsura 112, fata morgana pentru tinerii fermieri

Optimism exagerat la OJPDRP Ialomița

Măsura 112, fata morgana pentru tinerii fermieri

După o sesiune semiratată, Oficiul Județean de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit se laudă cu un număr mare de cereri pentru sesiunea care se încheie în 29 iulie. Fermierii care au reușit să acceseze cei 25 de mii de euro spun că banii sînt insuficienți. Următoarea sesiune se va desfășura în noiembrie și este ultimul tren pentru tinerii fermieri ialomițeni.

La Oficiul lăudat...
Să nu te duci cu dosarul, ar fi urmarea logică. Numai că cei interesați să acceseze cei 25 mii de euro promiși în cadrul Măsurii 112 «Instalarea tinerilor fermieri» nu au încotro și sînt obligați să treacă prin calvarul depunerii dosarului la sediul județean de pe bulevardul Chimiei. Directorul... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2011, 08:47 (11305 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pompierul Anghel exploatează cu japca terenul Primăriei Căzănești

Orașul-comună unde administrația șofează tractorul

Pompierul Anghel exploatează cu japca terenul Primăriei Căzănești

După ce a trecut prin vria a trei referendumuri pentru a redeveni comună, Căzănești apare din nou în atenția opiniei publice. De această dată, orașul primarului Alexandru Gavrilă își vrea înapoi palma de 28 hectare de teren agricol ce a fost luată cu japca de un om de-al locului, Dănuț Anghel. Omul care se ocupă cu succes de situațiile de urgență din oraș a reușit performanța de a exploata cele 28 de hectare fără vreun document care să-i dea acest drept. Iar asta se întîmplă de vreo 3 ani, timp în care agricultorul Anghel și-a văzut nestingherit de profitul personal sub ochii închiși ai primarului și autorităților din localitate...

30 de hectare, cadou de la Primărie
... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2011, 17:31 (12024 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița falimentară: Colapsul economic local se accentuează

În Ialomița, numărul firmelor funcționale este tot mai redus, iar falimentul societăților comerciale cunoaște un ritm alert. Tabloul dezastrului economic local este întregit de absența cu desăvîrșire a unor investiții străine în Ialomița.

Suspendări, dizolvări, radieri...
Recentele date statistice ale Oficiului Național al Registrului Comerțului, instituție ce centralizează orice mișcare în mediul economic național, demonstrează încă o dată criza economică din Ialomița. Concluziile generale arată că, deși numărul firmelor ce dispar, prin diverse metode, scade, mediul de afaceri local stagnează într-o criză financiară fără precedent. Statisticile realizate de specialiști... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2011, 09:18 (9495 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Gașca lui Ghiulai

Noul antrenor al Unirii Slobozia vrea o echipă unită

Gașca lui Ghiulai

Tehnicianul instalat în această vară pe banca ialomițencelor nu este nici om de zahăr, dar nici nu pare zbirul despre care vorbea un comentator pe www.independentonline.ro. Băimăreanul Lucian Ghiulai este un tînăr antrenor hotărît să bifeze la Slobozia un reper important al cărții sale de vizită. Să sperăm că va reuși.

Doar 12 fete la reunire
Revenirea din vacanță s-a produs cu 4 zile mai devreme decît era stipulat pentru handbalistele de la Unirea Slobozia. «Am vrut să ne cunoaștem și să demarăm pregătirile cît mai repede pentru că avem puțin timp la dispoziție pînă la debutul Campionatului și vreau ca totul să fie bine pus la punct» explică Lucian Giulai. Așadar, joi... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 17:22 (10959 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Orașul cu 4 festivaluri

Amara atacă piața turistică națională

Orașul cu 4 festivaluri

Începînd cu acest an, orașul Amara dezvoltă un proiect ambițios menit să îl repoziționeze pe harta turistică națională. Potrivit declarațiilor primarului Victor Moraru, administrația locală a accesat un proiect de 8 miliarde de lei vechi în cadrul căruia va dezvolta o serie de 3 festivaluri cu profil turistic menite să atragă atenția asupra potențialului balnear al lacului Amara. Adăugate la celebrul de-acum «Festival al Tinereții», desfășurat neîntrerupt din anul 1967, cele trei festivaluri ar putea relansa economic și turistic această stațiune celebră în perioada comunistă. Pariul pe care doresc să-l cîștige autoritățile locale este acela de a doborî recordul turistic înregistrat de stațiunea... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 11:46 (20363 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Cronica unor sondaje anunțate

Ionașcu PRIMAR, Cazacu PREȘEDINTE

În ultimele luni v-am oferit în acest colț de pagină o serie întreagă de scenarii politice care vizau viitorul Ialomiței în mandatul 2012-2016. Ajustate în funcție de declarații și fapte concrete, dar alimentate pe alocuri și de zvonuri din culisele filialelor, previziunile noastre au ajuns să capete un grad ridicat de acuratețe. Așa că astăzi lansăm pe piață o nouă posibilitate: Ionașcu reales, Cazacu președinte de Consiliu Județean.

Dulce ca mierea e otrava sondajelor PSD
După cum poate știți, săptămîna trecută a fost finalizat primul dintre cele două sondaje comandate de USL în Ialomița în vedera desemnării viitorului candidat la fotoliul de primar al muncipiului... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 08:17 (11464 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Urban nu poate asigura necesarul de apă pentru abonați

Slobozia: Urban nu poate asigura necesarul de apă pentru abonați

De 8 zile, 3500 de oameni nu au apă curentă! Primarii localităților Mărculești și Cosîmbești se revoltă, Urban susține că nu poate furniza apă, soluțiile tehnice au fost respinse...

«Apa lui Ionașcu» nu mai ajunge la consumatori
Miercuri, 20 iulie, la orele prînzului, o delegație a autorităților din comunele Mărculești și Cosîmbești a luat cu asalt sediul SC Urban, după 8 zile de întrerupere a furnizării apei potabile în localitățile amintite. Potrivit declarațiilor primarului Gheorghe Ciriblan, cei 3500 de locuitori afectați consideră situația inacceptabilă. «E a opta zi fără apă. Sînt oameni bătrîni, copii, animale... Și oamenii întreabă de ce nu au apă dacă au plătit... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 17:47 (11379 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Există un sistem mafiot de distribuire a fondurilor!»

Directorul Spitalului Județean Slobozia acuză

«Există un sistem mafiot de distribuire a fondurilor!»

La sfîrșitul săptămînii precedente, directorul Spitalului Județean Slobozia, Vasile Olaru a acuzat Casa Județeană de Asigurări de Sănătate de distribuirea discriminatorie a fondurilor alocate pentru această unitate medicală. Dr Olaru a declarat că refuză semnarea contractului de finanțare propus de CJAS și a făcut apel la opinia publică locală pentru salvarea situației.

Jumătate din fondurile alocate în 2010
Joi, 7 iulie, în cadrul unei conferințe de presă, directorul Spitalului Județean Slobozia a acuzat deschis CJAS de distribuirea discriminatorie a fondurilor necesare funcționării instituției în 2011. «Fiecare topor trebuie să aibă coada lui. În Ialomița, cozile de... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 13:38 (8504 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Micul Chopin» Sebastian Solomon, revelația concursului internațional «Carl Filtsch» 2011

«Micul Chopin» Sebastian Solomon, revelația concursului internațional «Carl Filtsch» 2011

Sebastian Solomon, elevul de numai 11 ani al Liceului de Artă «Ionel Perlea» Slobozia, a cîștigat Premiul I-Secțiunea Compoziție la Concursul Internațional de Interpretare Pianistică și Compoziție «Carl Filtsch» din acest an.
Evenimentul, ajuns la cea de-a XVI-a ediție, s-a desfășurat la Sibiu și a reunit pe scena Filarmonicii de Stat 40 de pianiști cu vîrste cuprinse între 8 și 31 de ani, din Germania, Bulgaria, Serbia, Republica Moldova, Belarus, Suedia, Rusia, Ungaria și România.
Competitorii au fost examinați atît pentru interpretare cît și pentru compoziție de un juriu internațional alcătuit din Peter Szaunig (Germania), Valentin Gheorghiu (România), Walter Krafft (Germania), Tatiana... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 10:00 (7645 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia respiră aer de munte

Fotbaliștii pregătiți de Ion Ionescu se află în cantonament la Predeal și vor reveni în Slobozia, miercuri, 20 iulie. În lotul galben-albaștrilor au apărut deja primele noutăți, fotbaliști aflați încă în stadiul probelor. Este vorba în primul rînd de doi jucători care în campionatul trecut s-au aflat în lotul divizionarei secunde, Dunărea Galați: fundașul dreapta Vlad Judeanu și apărătorul central Ionuț Bozean. De asemenea, ca noutate îl putem nota și pe portarul Tudor Cristian, venit de la Phoenix Ulmu. Marea problemă a lui Ion Ionescu o reprezintă cei 3 jucători sub 21 de ani care trebuie să se regăsească în echipă pe tot parcursul jocului. Variante pentru această problemă pot fi cei trei juniori... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 09:43 (6768 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un bărbat s-a electrocutat la oblonul chioșcului său

După ce Primăria Slobozia a produs «transformări» în Bazar

Un bărbat s-a electrocutat la oblonul chioșcului său

Intenția Primăriei Slobozia de disciplinizare a comercianților din Bazarul Municipal s-a transformat în tragedie pentru o familie din localitate. După ce le-a fost mutat chioșcul, capul familiei, Marian Fîșie s-a electrocutat, șansele de supraviețuire fiind minime. Cine va răspunde pentru tragedia familiei urmează să stabilească expertizele de specialitate dispuse de polițiștii ialomițeni.

Chioșcuri protejate de incendii. Nu și de curent electric!
La începutul săptămînii precedente, Bazarul Municipal s-a reorganizat. Decizia a aparținut administrației slobozene, la solicitarea Inspectoratului pentru Situații de Urgență. Potrivit autorităților, vechea organizare a tonetelor... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 19:25 (9979 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Încă 5 nume noi

După achiziționarea lui Ionică și Florea de la Comprest, conducerea Viitorului Axintele mai parafează în aceste zile alte 5 transferuri. Este vorba de fundașul stînga Adrian Pepeleu și mijlocașul central Alexandru Ștefan, ambii veniți de la Cernica, precum și de portarul Ovidiu Trandafir, fundașul central Florentin Andrei și atacantul Ștefan Matache, toți de la Victoria Amara. Miercuri, 20 iulie, la Amara, Viitorul Axintele întîlnește Viitorul Chirnogi într-un meci contînd pentru Cupa României care va începe la orele 17,30. Pe 24 iulie, elevii lui Ion Nica pleacă într-un cantonament montan de o săptămînă la Moeciu.... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 18:42 (9595 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Trei slobozeni, învingători la «Cupa Naparis»

Între 16 și 18 iulie a avut loc, la Slobozia, în organizarea Clubului Sportiv Școlar, «Cupa Naparis», turneu de categoria a II-a. La această competiție, unde au fost prezenți în jur de 40 de sportivi, am consemnat cîteva premiere în ceea ce-i privește pe tenismenii slobozeni. Astfel, la 14 ani, s-a impus Bogdan Corbea, aflat la primul turneu în cadrul acestei categorii. Pe locul al III-lea s-a clasat Cristian Andreescu. La 12 ani, turneul fetelor a fost cîștigat de Alexia Gîndac, «micul fenomen din Slobozia» bifînd, de asemenea, prima competiție cîștigată la această categorie. La băieți, Ștefan Andreescu a luat locul al III-lea. A treia victorie pentru CSS Slobozia i-a aparținut lui Liviu Tonț... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 18:40 (10588 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Personalul de la Ambulanță, fără salarii

Ialomița: Personalul de la Ambulanță, fără salarii

Spitalul Județean de Urgență Slobozia nu este singura unitate medicală care pune în pericol sănătatea pacienților din lipsa finanțării. La rîndu-i, Serviciul Județean de Ambulanță refuză să semneze contractul de finanțare cu CJAS. Managerul Radu Paros invocă «impunerea finanțării de către Casă», care nu poate să asigure funcționalitatea instituției pe care o conduce. Prima dintre urmări, de-a dreptul revoltătoare, este că personalul medical al Serviciului de Ambulanță nu își va mai primi salariile pînă cînd negocierea impusă de managerul Paros nu va da rezultate.
«Este revoltător! Există un ordin al Ministrului Sănătății care stabilește un tarif de 32,5 lei pe cap de locuitor. Serviciului de... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 09:13 (10741 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Demagogul Ciupercă și vânzătorii de iluzii electorale

A început campania pentru localele din 2012

Demagogul Ciupercă și vînzătorii de iluzii electorale

Vise! Hai la vise! Ieftine, proaspete, aburinde! Acesta este mesajul titularilor de filiale locale ale celor două partide care-și adjudecă viitorul politic al Ialomiței. Dacă sînteți interesat, în colțul drept al județului îl avem pe vînzătorul de iluzii electorale Cazacu, președintele PD-L. Lefegiu al unei instituții publice falimentare, Poșta Română, protagonist al unor dosare penale epopeice și moștenitor politic al unei organizații abulice și plină de toate păcatele, Cazacu visează cu ochii larg deschiși la ziua cînd va conduce el județul. În colțul din stînga, la costum și cravată social democrată, președintele în exercițiu, Silvian Ciupercă. Demagog de formație și neînvins de două mandate... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 09:06 (7837 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Reparații second-hand pentru polițele Carpatica și Euroins

Piața asigurărilor auto din Ialomița naște monștri

Reparații second-hand pentru polițele Carpatica și Euroins

În lunia ianuarie a anului 2011, Independent publica un amplu articol care demasca faptul că firmele de asigurări Carpatica, Euroins și Astra refuză sistematic să onoreze plata daunelor rezultate din accidente, atît în cazul asigurărilor RCA, cît și al celor CASCO. Continuăm astăzi tirul acuzelor, cu o serie de fapte și declarații care confirmă o practică scandaloasă și iresponsabilă: în puținele cazuri cînd acceptă plata daunelor, firmele de asigurări impun păgubiților reparații cu piese second-hand care afectează nu doar durata de exploatare a autovehiculului, ci chiar siguranța în trafic!

Shit Happens
În ciuda crizei, automobilele continuă să circule în număr tot... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:42 (16042 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Mișcări de trupe la Axintele

Marți, 5 iulie, antrenorul Ion Nica a dat startul pentru pregătirea sezonului 2011-2012 pe care Viitorul Axintele îl va disputa în Liga a III-a. Conducerea tehnică a renunțat deja la 4 jucători: Ionuț Enache, Gabriel Mititiuc, Marius Stan și Bogdan Constantinescu. La capitolul achiziții certe sînt trecuți doi jucători, ambii de la Conprest București: Mariuș Ionică (fundaș, 24 ani) și Dan Florea (mijlocaș de bandă, 26 ani). De asemenea, Ion Nica are în probe o serie de jucători printre care Babagearu (Slobozia), Matache, Buzoianu, Trandafir (Amara), Iordache (Conprest), Crăciun (Rocar), Dincă, Peteleu (Cernica). Marți, 12 iulie, Viitorul a început seria amicalelor cu echipa din Fundulea, urmînd... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:39 (6644 vizualizări - 1 comentariu)

28 Iun 2026
228 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Finanțele au sesizat Parchetul

«Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița atenționează că mesajele de e-mail care circulă de la 5 octombrie privind eventuale rambursări de impozite de către instituție reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:05
(11451 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au dat foc la toaletele din parc

Slobozia: Au dat foc la toaletele din parc

Două toalete ecologice care erau amplasate în parcul «Ialomița» din Slobozia au fost distruse de flăcări joi, 25 noiembrie, în jurul orei 14.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:03
(11664 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ne cerem scuze cititorilor

Din «motive tehnice», www.independentonline.ro nu a putut fi accesat începînd de miercuri noaptea, 24 noiembrie 2010, orele 24.00, pînă astăzi, joi, 25 noiembrie 2010, orele 17.00. Facem ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 17:45
(10018 vizualizări - 1 comentariu)


Saint-Gobain angajează!

Mai multe amănunte în secțiunea Publicitate Online. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 19:13
(7082 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:56
(7545 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț

Biserica NOUA SPERANȚĂ. Ești în căutare de speranță? Pace și împlinire?
DUMNEZEU este RĂSPUNSUL!
Sunați-l pe pastorul Marius Pop la numărul de telefon 0766/272.306 ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:37
(9347 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:32
(8009 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Națională, sărbătorită prin sport la Amara

Săptămîna viitoare va avea loc la Amara «Cupa 1 Decembrie», competiție sportivă aflată la ediția a XIV-a. Acest eveniment, organizat de Consiliul Local Amara, Direcția Județeană pentru Sport și Asociația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 09:51
(11444 vizualizări - 0 comentarii)


Astra Ploiești-Unirea Urziceni 1-0: Îngenuncheați de slobozeanul Mihalcea

Astra Ploiești-Unirea Urziceni 1-0: Îngenuncheați de slobozeanul Mihalcea

Unirea Urziceni s-a prezentat la meciul cu Astra de la Ploiești îmbrăcată în galben-albastru, culorile tradiționale ale Petrolului. Senzația de afacere locală a fost dată și de prezența pe banca tehnică ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 20:20
(15943 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Unirea Urziceni


Ialomița: Fără permise și beți, în trafic

Ialomița: Fără permise și beți, în trafic

Doi bărbați sînt cercetați penal pentru că au condus, băuți bine, propriile vehicule. Aceștia au fost depistați de polițiștii ialomițeni în acest week-end, unul dintre șoferi neavînd permis.
Astfel primul ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 15:23
(15807 vizualizări - 0 comentarii)


68,7 milioane de lei, sprijin pentru autoritățile locale

Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Administrației și Internelor, alocarea sumei de 68,7 milioane de lei pentru sprijinirea autorităților locale, a anunțat purtătorul de cuvînt al Guvernului ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:52
(12214 vizualizări - 0 comentarii)


Sfârșit de săptămână însângerat în Ialomița: Trei morți și opt răniți în accidente

Sfîrșit de săptămînă însîngerat în Ialomița: Trei morți și opt răniți în accidente

Trei persoane și-au pierdut viața și alte opt au fost rănite în urma a 5 accidente rutiere produse în acest week-end pe arterele județului. Cele trei persoane decedate erau pietoni și s-au angajat în traversarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:45
(13031 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doar 51 de locuri de muncă vacante

Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 51 de locuri de muncă. Dintre acestea, 11 sînt pentru absovenții cu studii superioare, 11 pentru cei cu studii medii ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:42
(12564 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul, în atenția polițiștilor

Braconajul, în atenția polițiștilor

În noaptea de vineri spre sîmbătă, în baza unui plan de acțiune, 19/20 noiembrie a.c., polițiști din cadrul IGP și IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai AVPS Vulturul, AVPS Acvila București precum ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:36
(17133 vizualizări - 1 comentariu)


Prefectul Teculescu mulțumește autorităților

Printr-un comunicat de presă, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a ținut să mulțumească tuturor autorităților și reprezentanților instituțiilor pentru «profesionalismul» dovedit în gestionarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:34
(11208 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: A intrat cu mașina în pod

Sîmbătă, 20 noiembrie, la Sărățeni, un autoturism a intrat într-un pod. Surprinzător, în urma impactului deosebit de violent nu s-au înregistrat victime, însă mașina a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:24
(11724 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi elevi chiulangii, prinși de polițiști

Miercuri, 17 noiembrie, timp de două ore, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune preventivă în apropierea unităților de învățămînt din municipiu. În plus, în cadrul acțiunilor au fost verificate localurile ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:55
(12324 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Beat la volan a provocat un accident

A băut și apoi a plecat cu mașina. Și de parcă asta nu ar fi fost de ajuns, șoferul a vrut să-și etaleze pe străzile din Fetești și calitățile de vitezoman. Sfîrșitul a fost un accident rutier.
S-a întîmplat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:55
(12885 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la cîntar!

Slobozenii furați la cîntar în Piața Agroalimentară din localitate au luat atitudine! Sătui să fie înșelați de comerciați, oamenii au sesizat Poliția Municipală, în speranța sancționării agenților economici ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:53
(11854 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Atelier Protejat de Tîmplărie pentru copiii instituționalizați»

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița au inaugurat miercuri, 17 noiembrie, «Atelierul Protejat de Tîmplărie pentru copiii instituționalizați». Acțiunea s ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2010, 17:21
(13198 vizualizări - 0 comentarii)


Preșcolarii Grădiniței «Junior» au donat legume pentru familii nevoiașe

Preșcolarii Grădiniței «Junior» au donat legume pentru familii nevoiașe

Două grupe de preșcolari ai Grădiniței «Junior» s-au alăturat campaniei pentru sprijinirea familiilor defavorizate, denumită strategic «Săptămîna legumelor donate». Acțiunea, cuprinsă în planul de activități ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2010, 07:22
(12391 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:37
(7780 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:11
(8517 vizualizări - 0 comentarii)


Evaziunea din panificație, în vizorul Gărzii Financiare

La jumătatea săptămînii trecute, joi, 11 noiembrie, Garda Financiară Secția Ialomița a demarat o serie de controale avînd ca obiectiv diminuarea evaziunii fiscale pe linia producerii și comercializării ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:05
(16647 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii în lanț

Aproximativ 15 ha de vegetație uscată au fost cuprinse de flăcări în după-amiaza zilei luni, 15 noiembrie, în apropierea gării din localitatea Platonești. Potrivit declarațiilor autorităților, cauza probabilă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:00
(13226 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți cu mandate, prinși la Fetești și Slobozia

Sîmbătă, 13 noiembrie a.c., ofițeri din cadrul Poliției Fetești au identificat un bărbat, de 28 de ani, din localitatea Stelnica, pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:57
(16459 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Fosfat de fier de contrabandă

Vineri, 12 noiembrie a.c., în urma unui control efectuat de polițiștii din Urziceni, împreună cu comisarii Gărzii de Mediu, la o societatea comercială cu sediul în municipiu, au fost identificați 151 saci ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:56
(14456 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiunea RIPOSTA, la final

30 infractori prinși, 3 reținuți și 360 de sancțiuni contravenționale aplicate. Acestea sînt rezultatele acțiunii RIPOSTA desfășurată în sistem integrat, în perioada 11-13 noiembrie a.c ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:54
(12838 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 60 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM, în Ialomița sînt vacante 60 locuri de muncă. Cele mai multe, 27, sînt cele pentru muncitori calificați, la mare căutare fiind șoferii și confecționerii. Alte 20 de locuri de muncă sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 12:35
(14470 vizualizări - 0 comentarii)


Cadavrul unei femei, scos din Ialomița de pompieri

Pompierii ialomițeni au scos cadavrul unei femei din apele rîului Ialomița. Operațiunea de salvare s-a desfășurat sîmbătă, 13 noiembrie, după ce un cetățean a alertat pompierii. Bărbatul aflat în treacăt ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 12:06
(11627 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: înecat Ialomița


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...