Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița falimentară: Colapsul economic local se accentuează

În Ialomița, numărul firmelor funcționale este tot mai redus, iar falimentul societăților comerciale cunoaște un ritm alert. Tabloul dezastrului economic local este întregit de absența cu desăvîrșire a unor investiții străine în Ialomița.

Suspendări, dizolvări, radieri...
Recentele date statistice ale Oficiului Național al Registrului Comerțului, instituție ce centralizează orice mișcare în mediul economic național, demonstrează încă o dată criza economică din Ialomița. Concluziile generale arată că, deși numărul firmelor ce dispar, prin diverse metode, scade, mediul de afaceri local stagnează într-o criză financiară fără precedent. Statisticile realizate de specialiști... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2011, 09:18 (9493 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Gașca lui Ghiulai

Noul antrenor al Unirii Slobozia vrea o echipă unită

Gașca lui Ghiulai

Tehnicianul instalat în această vară pe banca ialomițencelor nu este nici om de zahăr, dar nici nu pare zbirul despre care vorbea un comentator pe www.independentonline.ro. Băimăreanul Lucian Ghiulai este un tînăr antrenor hotărît să bifeze la Slobozia un reper important al cărții sale de vizită. Să sperăm că va reuși.

Doar 12 fete la reunire
Revenirea din vacanță s-a produs cu 4 zile mai devreme decît era stipulat pentru handbalistele de la Unirea Slobozia. «Am vrut să ne cunoaștem și să demarăm pregătirile cît mai repede pentru că avem puțin timp la dispoziție pînă la debutul Campionatului și vreau ca totul să fie bine pus la punct» explică Lucian Giulai. Așadar, joi... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 17:22 (10957 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Orașul cu 4 festivaluri

Amara atacă piața turistică națională

Orașul cu 4 festivaluri

Începînd cu acest an, orașul Amara dezvoltă un proiect ambițios menit să îl repoziționeze pe harta turistică națională. Potrivit declarațiilor primarului Victor Moraru, administrația locală a accesat un proiect de 8 miliarde de lei vechi în cadrul căruia va dezvolta o serie de 3 festivaluri cu profil turistic menite să atragă atenția asupra potențialului balnear al lacului Amara. Adăugate la celebrul de-acum «Festival al Tinereții», desfășurat neîntrerupt din anul 1967, cele trei festivaluri ar putea relansa economic și turistic această stațiune celebră în perioada comunistă. Pariul pe care doresc să-l cîștige autoritățile locale este acela de a doborî recordul turistic înregistrat de stațiunea... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 11:46 (20361 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Cronica unor sondaje anunțate

Ionașcu PRIMAR, Cazacu PREȘEDINTE

În ultimele luni v-am oferit în acest colț de pagină o serie întreagă de scenarii politice care vizau viitorul Ialomiței în mandatul 2012-2016. Ajustate în funcție de declarații și fapte concrete, dar alimentate pe alocuri și de zvonuri din culisele filialelor, previziunile noastre au ajuns să capete un grad ridicat de acuratețe. Așa că astăzi lansăm pe piață o nouă posibilitate: Ionașcu reales, Cazacu președinte de Consiliu Județean.

Dulce ca mierea e otrava sondajelor PSD
După cum poate știți, săptămîna trecută a fost finalizat primul dintre cele două sondaje comandate de USL în Ialomița în vedera desemnării viitorului candidat la fotoliul de primar al muncipiului... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 08:17 (11460 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Urban nu poate asigura necesarul de apă pentru abonați

Slobozia: Urban nu poate asigura necesarul de apă pentru abonați

De 8 zile, 3500 de oameni nu au apă curentă! Primarii localităților Mărculești și Cosîmbești se revoltă, Urban susține că nu poate furniza apă, soluțiile tehnice au fost respinse...

«Apa lui Ionașcu» nu mai ajunge la consumatori
Miercuri, 20 iulie, la orele prînzului, o delegație a autorităților din comunele Mărculești și Cosîmbești a luat cu asalt sediul SC Urban, după 8 zile de întrerupere a furnizării apei potabile în localitățile amintite. Potrivit declarațiilor primarului Gheorghe Ciriblan, cei 3500 de locuitori afectați consideră situația inacceptabilă. «E a opta zi fără apă. Sînt oameni bătrîni, copii, animale... Și oamenii întreabă de ce nu au apă dacă au plătit... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 17:47 (11377 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Există un sistem mafiot de distribuire a fondurilor!»

Directorul Spitalului Județean Slobozia acuză

«Există un sistem mafiot de distribuire a fondurilor!»

La sfîrșitul săptămînii precedente, directorul Spitalului Județean Slobozia, Vasile Olaru a acuzat Casa Județeană de Asigurări de Sănătate de distribuirea discriminatorie a fondurilor alocate pentru această unitate medicală. Dr Olaru a declarat că refuză semnarea contractului de finanțare propus de CJAS și a făcut apel la opinia publică locală pentru salvarea situației.

Jumătate din fondurile alocate în 2010
Joi, 7 iulie, în cadrul unei conferințe de presă, directorul Spitalului Județean Slobozia a acuzat deschis CJAS de distribuirea discriminatorie a fondurilor necesare funcționării instituției în 2011. «Fiecare topor trebuie să aibă coada lui. În Ialomița, cozile de... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 13:38 (8483 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Micul Chopin» Sebastian Solomon, revelația concursului internațional «Carl Filtsch» 2011

«Micul Chopin» Sebastian Solomon, revelația concursului internațional «Carl Filtsch» 2011

Sebastian Solomon, elevul de numai 11 ani al Liceului de Artă «Ionel Perlea» Slobozia, a cîștigat Premiul I-Secțiunea Compoziție la Concursul Internațional de Interpretare Pianistică și Compoziție «Carl Filtsch» din acest an.
Evenimentul, ajuns la cea de-a XVI-a ediție, s-a desfășurat la Sibiu și a reunit pe scena Filarmonicii de Stat 40 de pianiști cu vîrste cuprinse între 8 și 31 de ani, din Germania, Bulgaria, Serbia, Republica Moldova, Belarus, Suedia, Rusia, Ungaria și România.
Competitorii au fost examinați atît pentru interpretare cît și pentru compoziție de un juriu internațional alcătuit din Peter Szaunig (Germania), Valentin Gheorghiu (România), Walter Krafft (Germania), Tatiana... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 10:00 (7645 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia respiră aer de munte

Fotbaliștii pregătiți de Ion Ionescu se află în cantonament la Predeal și vor reveni în Slobozia, miercuri, 20 iulie. În lotul galben-albaștrilor au apărut deja primele noutăți, fotbaliști aflați încă în stadiul probelor. Este vorba în primul rînd de doi jucători care în campionatul trecut s-au aflat în lotul divizionarei secunde, Dunărea Galați: fundașul dreapta Vlad Judeanu și apărătorul central Ionuț Bozean. De asemenea, ca noutate îl putem nota și pe portarul Tudor Cristian, venit de la Phoenix Ulmu. Marea problemă a lui Ion Ionescu o reprezintă cei 3 jucători sub 21 de ani care trebuie să se regăsească în echipă pe tot parcursul jocului. Variante pentru această problemă pot fi cei trei juniori... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 09:43 (6766 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un bărbat s-a electrocutat la oblonul chioșcului său

După ce Primăria Slobozia a produs «transformări» în Bazar

Un bărbat s-a electrocutat la oblonul chioșcului său

Intenția Primăriei Slobozia de disciplinizare a comercianților din Bazarul Municipal s-a transformat în tragedie pentru o familie din localitate. După ce le-a fost mutat chioșcul, capul familiei, Marian Fîșie s-a electrocutat, șansele de supraviețuire fiind minime. Cine va răspunde pentru tragedia familiei urmează să stabilească expertizele de specialitate dispuse de polițiștii ialomițeni.

Chioșcuri protejate de incendii. Nu și de curent electric!
La începutul săptămînii precedente, Bazarul Municipal s-a reorganizat. Decizia a aparținut administrației slobozene, la solicitarea Inspectoratului pentru Situații de Urgență. Potrivit autorităților, vechea organizare a tonetelor... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 19:25 (9978 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Încă 5 nume noi

După achiziționarea lui Ionică și Florea de la Comprest, conducerea Viitorului Axintele mai parafează în aceste zile alte 5 transferuri. Este vorba de fundașul stînga Adrian Pepeleu și mijlocașul central Alexandru Ștefan, ambii veniți de la Cernica, precum și de portarul Ovidiu Trandafir, fundașul central Florentin Andrei și atacantul Ștefan Matache, toți de la Victoria Amara. Miercuri, 20 iulie, la Amara, Viitorul Axintele întîlnește Viitorul Chirnogi într-un meci contînd pentru Cupa României care va începe la orele 17,30. Pe 24 iulie, elevii lui Ion Nica pleacă într-un cantonament montan de o săptămînă la Moeciu.... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 18:42 (9593 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Trei slobozeni, învingători la «Cupa Naparis»

Între 16 și 18 iulie a avut loc, la Slobozia, în organizarea Clubului Sportiv Școlar, «Cupa Naparis», turneu de categoria a II-a. La această competiție, unde au fost prezenți în jur de 40 de sportivi, am consemnat cîteva premiere în ceea ce-i privește pe tenismenii slobozeni. Astfel, la 14 ani, s-a impus Bogdan Corbea, aflat la primul turneu în cadrul acestei categorii. Pe locul al III-lea s-a clasat Cristian Andreescu. La 12 ani, turneul fetelor a fost cîștigat de Alexia Gîndac, «micul fenomen din Slobozia» bifînd, de asemenea, prima competiție cîștigată la această categorie. La băieți, Ștefan Andreescu a luat locul al III-lea. A treia victorie pentru CSS Slobozia i-a aparținut lui Liviu Tonț... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 18:40 (10586 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Personalul de la Ambulanță, fără salarii

Ialomița: Personalul de la Ambulanță, fără salarii

Spitalul Județean de Urgență Slobozia nu este singura unitate medicală care pune în pericol sănătatea pacienților din lipsa finanțării. La rîndu-i, Serviciul Județean de Ambulanță refuză să semneze contractul de finanțare cu CJAS. Managerul Radu Paros invocă «impunerea finanțării de către Casă», care nu poate să asigure funcționalitatea instituției pe care o conduce. Prima dintre urmări, de-a dreptul revoltătoare, este că personalul medical al Serviciului de Ambulanță nu își va mai primi salariile pînă cînd negocierea impusă de managerul Paros nu va da rezultate.
«Este revoltător! Există un ordin al Ministrului Sănătății care stabilește un tarif de 32,5 lei pe cap de locuitor. Serviciului de... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 09:13 (10739 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Demagogul Ciupercă și vânzătorii de iluzii electorale

A început campania pentru localele din 2012

Demagogul Ciupercă și vînzătorii de iluzii electorale

Vise! Hai la vise! Ieftine, proaspete, aburinde! Acesta este mesajul titularilor de filiale locale ale celor două partide care-și adjudecă viitorul politic al Ialomiței. Dacă sînteți interesat, în colțul drept al județului îl avem pe vînzătorul de iluzii electorale Cazacu, președintele PD-L. Lefegiu al unei instituții publice falimentare, Poșta Română, protagonist al unor dosare penale epopeice și moștenitor politic al unei organizații abulice și plină de toate păcatele, Cazacu visează cu ochii larg deschiși la ziua cînd va conduce el județul. În colțul din stînga, la costum și cravată social democrată, președintele în exercițiu, Silvian Ciupercă. Demagog de formație și neînvins de două mandate... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 09:06 (7837 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reparații second-hand pentru polițele Carpatica și Euroins

Piața asigurărilor auto din Ialomița naște monștri

Reparații second-hand pentru polițele Carpatica și Euroins

În lunia ianuarie a anului 2011, Independent publica un amplu articol care demasca faptul că firmele de asigurări Carpatica, Euroins și Astra refuză sistematic să onoreze plata daunelor rezultate din accidente, atît în cazul asigurărilor RCA, cît și al celor CASCO. Continuăm astăzi tirul acuzelor, cu o serie de fapte și declarații care confirmă o practică scandaloasă și iresponsabilă: în puținele cazuri cînd acceptă plata daunelor, firmele de asigurări impun păgubiților reparații cu piese second-hand care afectează nu doar durata de exploatare a autovehiculului, ci chiar siguranța în trafic!

Shit Happens
În ciuda crizei, automobilele continuă să circule în număr tot... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:42 (16040 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Mișcări de trupe la Axintele

Marți, 5 iulie, antrenorul Ion Nica a dat startul pentru pregătirea sezonului 2011-2012 pe care Viitorul Axintele îl va disputa în Liga a III-a. Conducerea tehnică a renunțat deja la 4 jucători: Ionuț Enache, Gabriel Mititiuc, Marius Stan și Bogdan Constantinescu. La capitolul achiziții certe sînt trecuți doi jucători, ambii de la Conprest București: Mariuș Ionică (fundaș, 24 ani) și Dan Florea (mijlocaș de bandă, 26 ani). De asemenea, Ion Nica are în probe o serie de jucători printre care Babagearu (Slobozia), Matache, Buzoianu, Trandafir (Amara), Iordache (Conprest), Crăciun (Rocar), Dincă, Peteleu (Cernica). Marți, 12 iulie, Viitorul a început seria amicalelor cu echipa din Fundulea, urmînd... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:39 (6642 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Balcan, Băeșu și Popescu pleacă

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Balcan, Băeșu și Popescu pleacă

În sfîrșit s-a luat o hotărîre! Lotul de handbal feminin al CSM Unirea Slobozia se adună pe 18 iulie. Astfel, avînd în vedere că ediția 2011-2012 a Campionatului din eșalonul secund va debuta pe 17 septembrie 2011, fetele vor avea la dispoziție două luni de pregătire. În privința antrenorului un lucru e sigur. Nu va fi din Slobozia. (n. red.: Singurele două variante locale existente Marian Simion și Gheorghe Neagu nu au fost, se pare, pe placul Consiliului de Administrație!). Al doilea lucru sigur este că trei dintre jucătoarele aflate la final de contract nu vor mai juca din toamnă la Slobozia. Astfel, pivotul Simona Balcan este tentată de o experiență peste hotare. «Momentan am mai multe variante... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:36 (11542 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Bolnavii, obligați să-și plătească consultațiile

Derivă în Sănătatea ialomițeană

Bolnavii, obligați să-și plătească consultațiile

În timp ce Casa Județeană de Asigurări de Sănătate anunță finalizarea procesului de contractare, Spitalul Județean de Urgență Slobozia introduce coplata. Asta pe cînd laboratoarele de analize fac programări peste cîteva luni, iar farmaciile eliberează medicamente gratuite cu țîrîita. Acestea fiind spuse, diagnosticul general al Sănătății ialomițene prezintă clar simptome de moarte clinică...

Politică pe spinarea bolnavilor: La Spitalul Slobozia boala e taxată la casierie
Începînd cu săptămîna trecută, toți cei care trec pragul Spitalului Județean de Urgență Slobozia sînt obligați să plătească de la 3 la 35 lei, în funcție de serviciile medicale solicitate. ... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2011, 12:53 (10963 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Alexia Gândac, campioana României la tenis de câmp

Un succes mare pentru un oraș mic

Alexia Gîndac, campioana României la tenis de cîmp

După cum știți din ziarul nostru, săptămîna trecută s-a desfășurat la București Campionatul Național Individual la tenis de cîmp adresat categoriei 10 ani. La feminin, Alexia Gîndac, eleva profesorului Ion Savu de la CSS Slobozia, a cucerit titlul de Campioană Națională într-o manieră categorică: în cele 6 meciuri disputate nu a pierdut niciun set!

Savu anticipase performanța
Joi, 7 iulie, ora 11,00, primim vestea: Alexia cîștiga finala. Opt ore mai tîrziu ne îndreptăm către terenurile de tenis ale CSS pentru a o felicita și noi pe micuța jucătoare de tenis. Deși căldura toropitoare nu te îmbia nici măcar să ieși din casă, am dat la baza de tenis peste cel puțin 10 copii... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 17:13 (13067 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia, aceeași oameni, alte funcții

Numirea lui Constantin Prepeliță în funcția de director general al CSM Unirea Slobozia a lăsat liber postul de antrenor principal pe banca tehnică a echipei de fotbal. După vehicularea mai multor variante, conducerea Clubului a decis să-l numească în acest post pe Ion Ionescu, fostul portar al Unirii în anii ’80. Pînă la promovarea ca «principal», Ion Ionescu a fost antrenor secund și antrenor al portarilor la galben-albaștri, pregătind totodată mai multe grupe de copii și juniori ai Unirii. Ion Ionescu îi va avea ca secunzi pe Enache Costea și Marius Milea. Miercuri, 13 iulie, se pleacă în cantonament, la Predeal. Revenirea în Slobozia este fixată pentru 21 iulie, iar sîmbătă, 23 iulie, va avea... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 17:02 (6891 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ate Bombardieru sperie Hi5-ul

Pușca și cureaua lată, Pușcăria e a mea toată

Ate Bombardieru sperie Hi5-ul

După ce în urmă cu cîteva săptămîni v-am delectat cu tentativele oficialilor locali de a agăța și ei ceva prospătură pe Badoo, revenim azi în forță cu membrii altor rețele de socializare similare. Ate Bombardieru, alias Joiță Ionel este deținut în Penitenciarul Slobozia și agață fete pe Hi5 (și băieți, susține specialistul redacției în domeniu) cu instantanee din Penitenciar.

«Bat și .ut ca mașina de cusut»
Pentru cei care nu știu, Hi5 este o rețea de socializare unde cromozomii X și Y se pot combina liber în mediul virtual. Încarcerat la Penitenciarul Slobozia, Ate Bombardieru, un june infractor cu mușchii lucrați în sala de detenție, a reușit performanța de a posta... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 12:17 (30937 vizualizări - 18 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
338 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ședințe operative, desfășurate de către Instituția Prefectului Județului Ialomița

Ședințe operative, desfășurate de către Instituția Prefectului Județului Ialomița

Marți, 29 noiembrie 2022, prefectul județului Ialomița a prezidat o serie de trei ședințe, respectiv Ședința Colegiului Prefectural, Comitetul pentru Situații de Urgență și Ședința Centrului Local de Combatere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 15:30
(5546 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna decembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că începând de luni, 5 decembrie 2022, românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 12:45
(6680 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Începe sesiunea depunerii cererilor pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cursul lunii decembrie 2022 se depun Cererile de acord pentru finanțare aferente schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 12:30
(11687 vizualizări - 0 comentarii)


«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret și Direcția de Administrare a Domeniului Public lansează«Crăciunul din Slobozia», cel mai mare eveniment la sfârșit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 16:35
(9751 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Avarie pe strada General Alexandru Averescu din Fetești

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul unui hidrant de pe strada General Alexandru Averescu din Fetești. În vederea executării acestor lucrări, se sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 11:50
(7033 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în intervalul 30 noiembrie-4 decembrie 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 11:45
(14969 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Miercuri și joi, 23/24 noiembrie a.c., polițiștii din Fetești au desfășurat activități preventive la nivelul unităților școlare din municipiu. Acțiunile au vizat prevenirea furturilor din locuințe și a ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2022, 15:50
(4189 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Soți omorâți pe trecerea de pietoni

Un bărbat de 59 de ani și soția sa, în vârstă de 54 de ani, au murit în seara zilei de joi, 24 noiembrie a.c., în urma unui accident produs pe raza localității Giurgeni. Soții se angajaseră să traverseze ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 20:10
(5898 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: A intrat cu mașina în gardul cimitirului

Miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 37 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce s-a urcat la volanul unei mașini având dreptul de a conduce suspendat. Pe șoseaua Ciulniței, din Slobozia, acesta a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:20
(5802 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Ordine de protecție emise de polițiști la Slobozia și Movila

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au acționat pe linia combaterii și prevenirii faptelor de violență domestică. Astfel, oamenii legii au emis două ordine de protecție, pe numele a doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:10
(3853 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Reținut pentru «tentativă la furt calificat»

Polițiștii din localitatea Grivița au reținut miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 19 ani, din localitate, pentru săvârșirea a două infracțiuni de «tentativă la furt calificat». Acesta a pătruns în ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:00
(3366 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 noiembrie 2022, termenul limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 25 noiembrie 2022 este termenul limită de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 12:30
(10274 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Fiind în timpul liber și aflându-se la cumpărături în municipiul Slobozia, plt. adj. șef Zaharia Constantin a găsit pe stradă, miercuri, 23 noiembrie a.c., portofelul piedut de o femeie de 40 de ani. Jandarmul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 18:00
(5682 vizualizări - 9 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție cu tematică militară

Muzeul Național de Istorie a României, în parteneriat cu Complexul Național Muzeal «ASTRA» din Sibiu, Inspectoratul General al Jandarmeriei Române și Consiliul Județean Ialomița anunță deschiderea expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 15:45
(8780 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 16,63 milioane de lei, în octombrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna octombrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 16,63 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 12:15
(13812 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Reviga

Trei echipaje de intervenție din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au acționat pentru localizarea și stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea Reviga. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 16:20
(6052 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga incendiu


Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., în jurul orelor 20,15, pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Platonești, în care a fost implicat un autoturism, care s-a răsturnat ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 16:10
(7511 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 21 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29791, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 20 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 15:50
(3327 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Element de muniție neexplodat, găsit pe câmp

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,30, echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a intervenit pentru asanarea unui element ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 15:40
(5610 vizualizări - 0 comentarii)


Parteneriat între Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și «World Vision România»

Fundația World Vision România, prin activitățile desfășurate în ultimii ani, își leagă numele de o serie de proiecte care oferă copiilor un spațiu sigur și prietenos în care să-și poată exprima liber opiniile ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 13:20
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Duminică, 20 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29788, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 19 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2022, 15:35
(3272 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29785, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de vineri, 18 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 15:20
(6184 vizualizări - 0 comentarii)


Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orei 21.00, două echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 12:20
(3102 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 18 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29783, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 17 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 15:15
(3275 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Furnizarea apei, sistată în localitatea Moldoveni

Vineri,18 noiembrie 2022, s-a înregistrat o avarie pe rețeaua de alimentare cu energie electrică la nivelul Stației de Tratare și Pompare din localitatea Moldoveni, județul Ialomița. Fără curent, pompele ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 13:00
(10472 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 21 noiembrie 2022, termen de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor că luni, 21 noiembrie 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului fiscal ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:40
(14642 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaje false în numele ANAF

ANAF atenționează asupra unei noi campanii de mesaje false, transmise în numele instituției, prin care contribuabilii sunt informați despre «discrepanțe în evidența fiscală». Mesajului îi este anexat un ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:30
(9079 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Joi, 17 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29783, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 16 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:15
(2723 vizualizări - 0 comentarii)


Granturi de până la 500000 de euro pentru sprijinirea operatorilor din industria de fabricare a produselor de morărit, a uleiurilor și grăsimilor, a produselor lactate și a preparatelor pentru hrana animalelor de fermă

În ședința de Guvern din 16 noiembrie 2022 a fost aprobată o Ordonanță de Urgență prin care se instituie o schemă ce are ca obiectiv acordarea unui grant financiar operatorilor din industria de fabricare ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 13:30
(20674 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Miercuri, 16 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29778, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de marți, 15 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2022, 15:05
(2638 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...