Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bolnavii, obligați să-și plătească consultațiile

Derivă în Sănătatea ialomițeană

Bolnavii, obligați să-și plătească consultațiile

În timp ce Casa Județeană de Asigurări de Sănătate anunță finalizarea procesului de contractare, Spitalul Județean de Urgență Slobozia introduce coplata. Asta pe cînd laboratoarele de analize fac programări peste cîteva luni, iar farmaciile eliberează medicamente gratuite cu țîrîita. Acestea fiind spuse, diagnosticul general al Sănătății ialomițene prezintă clar simptome de moarte clinică...

Politică pe spinarea bolnavilor: La Spitalul Slobozia boala e taxată la casierie
Începînd cu săptămîna trecută, toți cei care trec pragul Spitalului Județean de Urgență Slobozia sînt obligați să plătească de la 3 la 35 lei, în funcție de serviciile medicale solicitate. ... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2011, 12:53 (10964 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Alexia Gândac, campioana României la tenis de câmp

Un succes mare pentru un oraș mic

Alexia Gîndac, campioana României la tenis de cîmp

După cum știți din ziarul nostru, săptămîna trecută s-a desfășurat la București Campionatul Național Individual la tenis de cîmp adresat categoriei 10 ani. La feminin, Alexia Gîndac, eleva profesorului Ion Savu de la CSS Slobozia, a cucerit titlul de Campioană Națională într-o manieră categorică: în cele 6 meciuri disputate nu a pierdut niciun set!

Savu anticipase performanța
Joi, 7 iulie, ora 11,00, primim vestea: Alexia cîștiga finala. Opt ore mai tîrziu ne îndreptăm către terenurile de tenis ale CSS pentru a o felicita și noi pe micuța jucătoare de tenis. Deși căldura toropitoare nu te îmbia nici măcar să ieși din casă, am dat la baza de tenis peste cel puțin 10 copii... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 17:13 (13067 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia, aceeași oameni, alte funcții

Numirea lui Constantin Prepeliță în funcția de director general al CSM Unirea Slobozia a lăsat liber postul de antrenor principal pe banca tehnică a echipei de fotbal. După vehicularea mai multor variante, conducerea Clubului a decis să-l numească în acest post pe Ion Ionescu, fostul portar al Unirii în anii ’80. Pînă la promovarea ca «principal», Ion Ionescu a fost antrenor secund și antrenor al portarilor la galben-albaștri, pregătind totodată mai multe grupe de copii și juniori ai Unirii. Ion Ionescu îi va avea ca secunzi pe Enache Costea și Marius Milea. Miercuri, 13 iulie, se pleacă în cantonament, la Predeal. Revenirea în Slobozia este fixată pentru 21 iulie, iar sîmbătă, 23 iulie, va avea... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 17:02 (6892 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ate Bombardieru sperie Hi5-ul

Pușca și cureaua lată, Pușcăria e a mea toată

Ate Bombardieru sperie Hi5-ul

După ce în urmă cu cîteva săptămîni v-am delectat cu tentativele oficialilor locali de a agăța și ei ceva prospătură pe Badoo, revenim azi în forță cu membrii altor rețele de socializare similare. Ate Bombardieru, alias Joiță Ionel este deținut în Penitenciarul Slobozia și agață fete pe Hi5 (și băieți, susține specialistul redacției în domeniu) cu instantanee din Penitenciar.

«Bat și .ut ca mașina de cusut»
Pentru cei care nu știu, Hi5 este o rețea de socializare unde cromozomii X și Y se pot combina liber în mediul virtual. Încarcerat la Penitenciarul Slobozia, Ate Bombardieru, un june infractor cu mușchii lucrați în sala de detenție, a reușit performanța de a posta... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 12:17 (30938 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De veghe la gardul lui Ionașcu

De veghe la gardul lui Ionașcu

Primarul Sloboziei are o vilă de vreo 200 de metri pătrați spațiu util la marginea Sloboziei, sub liniile de înaltă tensiune. Nu vă grăbiți să-l plîngeți, edilul s-a împăcat cu neșansa. În plus, nu locuiește permanent acolo! Are apartament în oraș, așa că vila pare mai degrabă pustie. Săptămîna trecută însă, curtea domnului Ionașcu s-a animat brusc. Sau, ca să fim mai exacți, gardul...

Semne bune vara are
Tot orașul știe că domnul Ionașcu are vilă în cîmp. În cîmp electric, evident, pentru că vila domnului Ionașcu se ridică fix sub linia de înaltă tensiune. Dar și despre asta orașul știe, iar gura lumii s-a plictisit tot bîrfind. Ce nu știu decît lucrătorii DADP, relocați... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 06:37 (22232 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ITM protejează «țepele» de pe piața locală a forței de muncă

Deși nu există, contractele de muncă pot fi reziliate!

ITM protejează «țepele» de pe piața locală a forței de muncă

Un banal conflict de muncă între firma Hoztech Sistems și cei 12 angajați ai săi confirmă un fapt incredibil. Un contract de muncă inexistent poate fi reziliat fără ca Inspectoratul Teritorial de Muncă să sesizeze această ilegalitate. Reprezentanții ITM susțin că vinovați pentru această situație sînt cei implicați în conflict și promit că vor declanșa o anchetă.

Țeapă marca Hoztech Sistems
În urmă cu o aproape 2 luni, pe 16 mai, Cosmin Hozoc, patronul firmei Hoztech Sistems SRL angaja o echipă locală de alpiniști utilitari pentru lucrări de mentenanță la antenele de emisie recepție ale firmei Vodafone. După o lună și jumătate, cei 12 angajați ai firmei constată cu surprindere... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2011, 17:17 (14267 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

«Esența vieții este mișcarea!»

La 86 de ani, doctorul Teodoru este un exemplu pentru noi toți

«Esența vieții este mișcarea!»

Schimbul de mingi decurge sacadat dar armonios și, din cînd în cînd, se atacă înverșunat fileul deși este doar o partidă demonstrativă. Cei doi adversari lovesc mingea și se deplasează mai mult din instinct, detonînd exclamații de admirație din partea noastră, a reporterilor de pe margine. La serviciu, Dan Ștefan, fiul cel mare al lui Conașu, în vîrstă de 36 ani. La primire, doctorul Valeriu Teodoru, născut cu jumătate de secol mai devreme. Are 86 de ani! Fără doar și poate, dezinvoltura loviturilor ne face să privim spre viitor cu mult mai mult optimism. Viața e frumoasă și poate rămîne așa pînă hăt, departe!

Prima întîlnire cu racheta, la Moreni
«Mens sana in corpore... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2011, 13:01 (16640 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de 1300 de miliarde pentru megainvestiții pe timp de criză

Slobozia se prăbușește sub povara cheltuielilor administrative

Proiecte de 1300 de miliarde pentru megainvestiții pe timp de criză

Înainte de alegerile din 2008, candidatul PDL Maria Petre promitea Sloboziei 10 megainvestiții menite să schimbe fața orașului. Amintim la repezeală portul de pe Ialomița, Champs-Elysees-ul de pe Chimiei și mega-mall-ul de la gară. Fantasmagorice la acel moment pentru a putea atrage voturi, ele au atras însă atenția învingătorilor... Iar la un an distanță au reprezentat baza de pornire pentru 3 megainvestiții care au reușit, în decurs de numai 3 ani, să facă praf bugetul și așa zdruncinat al administrației locale. Noi vom trece astăzi în revistă cele 3 proiecte. Le-am ales pentru că acestea au un numitor comun: deși sînt admirabile, chiar sublime am putea spune parafrazîndu-l pe nenea Iancu, ele... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2011, 11:58 (8415 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Băimăreanul Lucian Ghiulai, antrenor la CSM Unirea Slobozia

Handbal

Băimăreanul Lucian Ghiulai, antrenor la CSM Unirea Slobozia

După îndelungi căutări, conducerea CSM Unirea Slobozia s-a opri în sfîrșit asupra unui nume pentru funcția de antrenor principal al echipei de handbal feminin. Este vorba despre Lucian Ghiulai, cel care pînă în prezent a fost antrenor secund la HCM Știința Baia Mare, unde s-a ocupat îndeosebi cu pregătirea portarilor. Originar din Marghita, Ghiulai va împlini 44 de ani, pe 4 octombrie. A mai antrenat pe Unirea Sînnicolau Mare, Universitatea Timișoara, Poli Timișoara și CSS nr. 2 Baia Mare. Pentru o perioadă a fost în staff-ul tehnic al Lotului Național de Cadete.... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2011, 11:50 (9655 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Locurile de joacă, terenuri de vânătoare pentru câinii comunitari

Slobozia: Locurile de joacă, terenuri de vînătoare pentru cîinii comunitari

În 2010, datele statistice confirmă faptul că în județul Ialomița au fost mușcați de cîinii comunitari aproape 400 de persoane. Zece procente din acest număr revin orașului Slobozia. Iar vara asta, maidanezii de municipiu au terenuri noi de vînătoare: spațiile de joacă pentru copii. Semnalul de alarmă a fost tras luni, 27 iunie, în cadrul Consiliului Local Slobozia de către consilierul Ionel Vetu: «Un cîine comunitar a atacat cu copil. Nu l-a lovit, nu l-a provocat, pur și simplu cîinele s-a repezit la el. Eram, acolo și am văzut copilul. Alb ca varul și paralizat de frică. Iar cîinele continua să atace. A fost nevoie de doi oameni ca să-l poată goni!».

Pe terenul de joacă al cîinilor... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2011, 19:00 (21704 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cu legea-n mână, sute de ialomițeni așteaptă punerea în posesie

Agenția Domeniilor Statului instaurează abuzurile naționale

Cu legea-n mînă, sute de ialomițeni așteaptă punerea în posesie

În timp ce sute de ialomițeni așteaptă să fie puși în posesie cu terenurile pe care le-au deținut înainte de reforma agrară, Agenția Domeniilor Statului este surdă. Aude și ascultă doar de cele cîteva interese imobiliare, care mai de care avantajoase pentru cei ce conduc instituția. Nu o spunem noi, ci autoritățile, locale sau județene, dar și oamenii care așteaptă de ani de zile retrocedarea terenurilor... Și dacă mai amintim că hotărîrile judecătorești, atenție!!!, definitive și irevocabile, sînt doar o dreptate animată pentru solicitanți, aveți tabloul complet al eșecului retrocedărilor ialomițene.

Povești de adormit copii
În urmă cu patru ani, Prefectura Ialomița... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2011, 09:11 (13736 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fetele lui Simion au impresionat la Onești

Handbal, CSS Slobozia

Fetele lui Simion au impresionat la Onești

În perioada 27-29 iunie, în localitatea Onești s-a desfășurat concursul național de handbal «Cupa Onești». Competiția, adresată școlilor gimnaziale din mediul rural și urban, a reunit 40 de echipe din întreaga țară. Slobozia a fost prezentă cu echipa de handbal fete a CSS Slobozia condusă de profesorul Marian Simion. Acumulînd 5 victorii din tot atîtea jocuri, CSS Slobozia a ocupat locul I. Pe lîngă Cupă, fetele profesorului Simion s-au întors acasă cu 5 titluri de «Jucătoarea meciului» (Adriana Nicolae, Adina Nistor, Elena Andrei și Cătălina Sava), titluri de «Golgheter al competiției» și titlul de «Jucătoarea competiției», ultimul decernat pentru prima dată în istoria acestui Campionat. Evoluțiile... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2011, 09:05 (11174 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Atacantul Voinței Sibiu, Alexandru Martinescu, este ialomițean!

Fotbal, Liga I

Atacantul Voinței Sibiu, Alexandru Martinescu, este ialomițean!

Sîmbătă, 2 iulie, a avut loc meciul tur din barajul pentru promovarea în Liga I, disputat între Săgeata Năvodari și Voința Sibiu. Partida desfășurată la Năvodari s-a încheiat indecis 0-0, așa că verdictul privind ultima componentă a primei Divizii în sezonul 2011-2012 s-a dat la Sibiu, miercuri, 6 iulie.
La echipa ardeleană evolueză și un ialomițean. Este vorba de atacantul Alexandru Martinescu, originar din Amara. Alex a fost titular în turul barajului, fiind înlocuit în minutul 72. A primit un cartonaș galben în minutul 70, iar evoluția sa a fost una modestă, în nota echipei și a jocului. Martinescu a fost juniorul Stelei, pe vremea cînd la roș-albaștri antrena Zenga și doar o accidentare... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2011, 09:02 (10469 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Apartament în flăcări în zona Gării

click pe poză

Vineri, 8 iulie, în jurul orelor 16.00, un apartament situat în zona Gării din Slobozia a luat foc. Din fericirie, nu au existat victime.

Incendiu la etajul 6. Un apartament din blocul U20, scara D, situat pe Matei Basarab, în imediata apropiere a Gării, a luat foc astăzi, 8 iulie. Incendiul a fost stins la mai puțin de 10 minute de la izbucnirea lui, pompierii slobozeni reușind să limiteze la perimetrul apartamentului pagubele materiale. Potrivit primelor declarații oficiale, incendiul a fost raportat chiar de către presupusul incendiator, o tînără cu dizabilități rămasă nesupravegheată. Varianta oficială a fost confirmată și de către Anghelina Chelaru, supraveghetoarea... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2011, 17:06 (8086 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu

Click aici

EVENIMENT

Mai evreu decît evreii

Consiliul Județean Ialomița concesionează aerul de două ori

La jumătatea acestei luni, Consiliul Județean Ialomița va reuși performanța notabilă de a concesiona de două ori aerul de deasupra terenurilor agricole neproductive din zona Giurgeni-Vlădeni. Reușita este cu atît mai mare cu cît, pînă în prezent, niciunul dintre achizitori nu a făcut investiții concrete pe terenurile concesionate.

«Mina de aer» exploatată de Consiliul Județean la Giurgeni
De peste un an de zile, Consiliul Județean Ialomița exploatează o «mină de aur» în zona Giurgeni-Vlădeni. În fapt, cea mai potrivită sintagmă pentru afacerea pusă pe roate de Consiliu ar fi «mină de aer» pentru că instituția a concesionat pentru puțin peste 15 miliarde lei vechi aerul... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2011, 10:41 (8649 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Brazii, comuna unde legea e contra cost

Nela Sandu, secretarul care țepuiește bătrînii satului

Brazii este o comună la capătul județului unde niciodată nu se întîmplă nimic. Oamenii sînt bătrîni, bolnavi, iar administrația locală lipsită de fonduri pentru a le îmbunătăți traiul zilnic. Doar Nela animă viața de zi cu zi a localnicilor...
Se numește Nela Sandu și este secretarul comunei Brazii. De ceva vreme încoace, pe lîngă atribuțiile administrative, Nela și-a găsit o nouă ocupație. «Milostivă» din fire, Nela rezolvă orice. De la succesiuni pe genunchi, pînă la titluri de proprietate pe piept. La cap nu a ajuns încă, căci deh!, fiecare după posibilități. Oamenii vin la Primărie, iar Nela le sare-n în ajutor. În ajutorul contra cost, evident, căci dincolo de ușa Primăriei e criză, iar... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2011, 13:15 (11149 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un chioșc de ziare s-a tamponat cu mașina odraslei șefului de Serviciu Economic

S-a întîmplat la Urziceni

Un chioșc de ziare s-a tamponat cu mașina odraslei șefului de Serviciu Economic

În urmă cu două săptămîni, un banal eveniment rutier s-a petrecut la Urziceni. Recent investit cu statutul de șofer, fiul șefului Serviciului Economic al Poliției Urziceni s-a tamponat. Și nu oricum! În miez de noapte, odrasla polițistului, aflată în periplu nocturn în centrul municipiului, a intrat cu mașina într-un chioșc de ziare amplasat strategic în calea autovehiculului fix pe marginea trotuarului. Alarmați de incident, trecătorii au alertat Poliția, prin telefon. La capătul celălalt al firului, un polițist obosit și sătul de atîtea evenimente, recepționa apelul buclucaș. La rîndu-i, polițistul ar fi solicitat sprijinul echipei de patrulare. La locul accidentului, mașina era făcută «franjuri... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2011, 18:11 (9540 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Harta politichiei locale se rescrie în culise

Trădare fără trădători

Harta politichiei locale se rescrie în culise

Victor Moraru, primarul orașului Amara: «Eu nu pot sta aplecat! N-am stat niciodată!»

A mai rămas un an pînă la alegerile locale și Ialomița a început să fiarbă. Dintr-un mal într-altul al politicii locale partidele spumegă, politicienii fac valuri, iar șeptarii de partid visează la noile organigrame. Ca de obicei, singurii nebăgați în seamă rămîn alegătorii. Vom încerca astăzi să ridicăm preț de o secundă perdeaua care ascunde culisele politicii locale și să vă oferim cîteva scenarii de lucru legate de viitorul politic al județului. Iar ca bonus, consemnăm un interviu cu unul dintre out-siderii politicii locale, primarul orașului Amara, Victor Moraru.

O lume minunată cu PSD la poartă. Postulat: PSD va cîștiga alegerile locale. Poate nu cu procentul... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2011, 10:36 (12762 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Noul împrumut de 500 de miliarde, suspendat până la noi ordine

Lovitură de teatru în Consiliul Local Slobozia

Noul împrumut de 500 de miliarde, suspendat pînă la noi ordine

Consiliul Local Slobozia s-a reunit pentru a supune aprobării proiectul de hotărîre avansat de către primarul Gabi Ionașcu. Spre surprinderea consilierilor prezenți însă, proiectul privind aprobarea împrumutului a fost retras de pe ordinea de zi sub pretextul că documentația nu este finalizată.

Ionașcu, obligat să dea înapoi
Așteptată timp de o săptămînă, ședința de Consiliu Local de luni, 27 iunie, s-a dovedit a fi o dezamăgire pentru consilierii prezenți. Înainde de dezbaterea proiectelor aflate pe ordinea de zi a ședinței, viceprimarul Valentin Băcanu, locțiitorul primarului Gabi Ionașcu (n. red.: aflat în concediu) a anunțat că proiectul privind aprobarea împrumutului... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2011, 17:44 (11872 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Satori, vedeta Campionatelor Naționale de Karate

Karate

Satori, vedeta Campionatelor Naționale de Karate

Satori Club Slobozia a reușit în ultimele două săptămîni o serie de performanțe meritorii care reconfirmă calitatea școlii locale de karate. Echipele de karate ale cluburilor Satori și Unirea Slobozia au participat recent la două concursuri naționale de karate desfășurate la București și Sibiu obținînd primele locuri în competițiile de Kata și Kumite. «Sînt fericit pentru rezultatele obținute de sportivii clubului care ne clasează pe primul loc în ierarhia Cluburilor din România. Este un cadou frumos la aniversarea a 17 ani de existență a Clubului și o dovadă că parteneriatul dintre CS Satori și CSM Unirea a dat roade mai repede decît ne așteptam» a declarat președintele Clubului Satori, Cristian... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2011, 17:40 (10716 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Angajatorii din Spania caută forță de muncă

Serviciul European de Ocupare a Forței de Muncă EURES oferă 800 de locuri de muncă în Spania, pentru recoltatul căpșunilor. Durata contractului de muncă este de aproximativ 3 luni, data estimată de angajare ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 21:05
(4206 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Mai multe localități rămân fără curent

Enel Distribuție Dobrogea anunță sistarea temporară a furnizării energiei electrice în mai multe localități din Ialomița, în perioada 9-14 octombrie 2017, în intervalul orar 08,00-16,00. Vizate sunt municipiile ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:45
(7340 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A crescut numărul incendiilor de vegetație uscată

Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență atrag atenția cu privire la faptul că numărul incendiilor de vegetație a crescut considerabil. Numai în ultimele 2 luni, pompierii au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:25
(4221 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Curtea Europeană de Conturi a verificat fermele din județ

Auditorii Curții Europene de Conturi au făcut o amplă verificare cu privire la modul în care Uniunea Europeană a întreprins în România acțiunile privind bunăstarea animalelor de fermă. Auditorii europeni ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:10
(5202 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Vindea lemne fără drept

Un bărbat de 36 de ani din județul Vrancea a fost identificat pe raza comunei Gheorghe Lazăr, încercând să vândă lemne de fag, în mod ilegal. Bărbatul nu a reușit să prezinte polițiștilor documente legale ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:52
(4730 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare penale pentru pescuit ilegal

Doi ialomițeni, de 61 și 65 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși pescuind fără drept. Unul dintre ei se afla în zona lacului Bentul Mare, iar celălalt pe malul brațului Borcea. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:51
(4353 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Atenție, se închid gazele!

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale pe străzile Petrolistului și Buzăului din Urziceni, pe data de 10 octombrie 2017, între orele 08,00-12,00. Totul din cauza lucrărilor de ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:47
(3952 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile demarate cu ocazia campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității». Oamenii legii au fost prezenți în piețe, gări și alte zone publice cu scopul de a-i informa ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:47
(3858 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Mașină furată din Elveția, descoperită la Slobozia

Polițiștii din Ialomița au reușit să identifice un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras din Elveția. Mașina a fost descoperită în curtea unei femei de 37 de ani din Slobozia. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:46
(4444 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furt de aparatură electrică

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt», doi tineri de 19 și 24 de ani. Cei în cauză au fost reținuți pe ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2017, 19:25
(5381 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: «Calendarul Obligațiilor Fiscale aferente lunii octombrie 2017»

«Calendarul Obligațiilor Fiscale aferente lunii octombrie 2017» este un instrument de informare a contribuabililor cu privire la termenele limită de declarare a obligațiilor fiscale pentru luna octombrie ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2017, 19:10
(6541 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie la Slobozia

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 2 octombrie 2017, polițiștii slobozeni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 19:05
(4323 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni a sărbătorit «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Ziua de 1 octombrie a fiecărui an este dedicată «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», dar și unei mari sărbători, «Acoperământul Maicii Domnului». Luni, 2 octombrie 2017, Protopopiatul Urziceni ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:40
(4002 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul de SMS 113 este la dispoziția persoanelor cu dizabilități

Începând cu anul 2015, a fost lansat Serviciul de SMS 113 prin care persoanele cu dizabilități de auz și/sau de vorbire au acces la Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență. Persoanele cu dizabilități ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:35
(4598 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: A început «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

«Săptămâna prevenirii criminalității» a început luni, 2 octombrie 2017, cu «lecții» susținute de polițiști în mijlocul elevilor. Aproximativ 2000 de elevi de la unități de învățământ de pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:20
(4210 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Sus: Pieton ucis după ce a fost acroșat de o mașină

Un accident s-a produs sâmbătă, 30 septembrie a.c., pe DJ101, în localitatea Fierbinți de Sus, și s-a soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 19:25
(4538 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Accident provocat de un șofer beat la volan

Vineri, 29 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Ograda s-a produs un accident rutier. Astfel, polițiștii ajunși la fața locului au stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 19:10
(7004 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 48000 de lei

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 29 septembrie-1 octombrie 2017, acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:55
(4048 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Vlădeni, Mircea cel Bătrân și Munteni Buzău

Incendii la case din Vlădeni, Mircea cel Bătrân și Munteni Buzău

Duminică, 1 octombrie 2017, în jurul orei 14,30, o femeie din comuna Vlădeni a provocat un incendiu după ce a schimbat butelia ce alimenta mașina de gătit. Ea nu a strâns mecanismul de alimentare al aragazului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:20
(5570 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest al profesorilor în Piața Unirii

Slobozia: Protest al profesorilor în Piața Unirii

100 de profesori din Ialomița au protestat luni, 2 octombrie 2017, în Piața Unirii din Slobozia, nemulțumiți de condițiile de salarizare din sistemul de Educație. Dascălii au amenințat că vor îngheța anul ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:12
(10513 vizualizări - 22 comentarii)


Accident rutier pe DN2, la ieșire din Ciocârlia

Accident rutier pe DN2, la ieșire din Ciocârlia

Accidentul s-a produs la ieșire din comuna Ciocârlia, vineri, 29 septembrie 2017, în jurul orelor 16,00. În urma impactului violent al autotrenului pe care îl conducea cu un stâlp de înaltă tensiune din ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 21:05
(6458 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Iancu Marin, pentru săvârșirea infracțiunii de «tentativă ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 18:10
(3798 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii vor primi clarificări referitoare la plata defalcată a TVA

Luni, 2 octombrie 2017, începând cu orele 11,00, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița va organiza o nouă întâlnire dedicată contribuabililor pentru a oferi clarificări și îndrumări referitoare ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 17:10
(5948 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale din Slobozia

Duminică, 1 octombrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 15:20
(5061 vizualizări - 0 comentarii)


Protest la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Protest la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Joi, 28 septembrie 2017, între orele 11,00-12,00, s-a desfășurat la sediul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, «Mitingul de sensibilizare a Guvernului României cu problemele principale ale serviciilor ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2017, 21:50
(4741 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Urziceni

Fumul dens care a inundat casa a alertat-o pe locatară, ce dormea în momentul izbucnirii incendiului alături de un minor. Din fericire, cele două persoane s-au evacuat la timp din locuință, sesizând prin ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 18:05
(4448 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Ialomița: Dosare penale pentru șoferi beți la volan

Doi bărbați de 31, respectiv 54 de ani, din Slobozia și Urziceni, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 16:20
(3233 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Lemne confiscate de polițiști

Marți, 26 septembrie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, oamenii legii au depistat, pe ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 15:55
(4565 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala în siguranță» la Fetești

În cadrul Campaniei «Școala în siguranță», polițiștii au continuat activitățile preventive în unitățile de învățământ, de informare și modelare a comportamentului copiilor în spiritul prevenirii criminalității ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 14:45
(5423 vizualizări - 0 comentarii)


Deputații PSD au votat împotriva majorării alocației pentru copii

Inițiat în mandatul trecut de către senatorii PNL, proiectul de lege ce prevedea majorarea alocației de stat la 200 lei/copil/lună a fost respins în Camera Deputaților. Printre cei care au votat pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 13:35
(6563 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...