Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Tenis de cîmp

Bogdan Corbea, revelația Naționalelor

Așa cum de altfel v-am informat, săptămîna trecută s-a desfășurat, la București, Campionatul Național de Vară la tenis de cîmp, adresat categoriei 12 ani. Și pentru că orice competiție care se respectă are parte și de surprize, acestea au venit de la Slobozia. Dacă sportivul CSS, Cristian Andreescu, s-a oprit în turul II, cînd a fost depășit de bucureșteanul Eugen Dumescu, celălalt slobozean, Bogdan Corbea a uimit pe toată lumea. Acesta a trecut în turul II de Florian Aldică, din Cîmpina, cu 6-4, 6-2, performanță notabilă ținînd cont că prahoveanul era favoritul numărul 4 al competiției. Bogdan a continuat parcursul de invidiat și în optimi, cînd a trecut de Laurențiu Mandocescu cu 6-2, 6-0. ... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2011, 15:22 (9579 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1 iulie, data limită pentru potabilizarea apei la Slobozia

Apă plată cu lămîie, pînă la alegeri

1 iulie, data limită pentru potabilizarea apei la Slobozia

Conform programului de conformare semnat în luna septembrie a anului trecut de către SC Urban, la 1 iulie 2011 expiră termenul stabilit de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița pentru potabilizarea apei furnizate slobozenilor. SC Urban pariază pe prelungirea termenului cu încă 9 luni. Potrivit legii, Slobozia ar putea avea un nou furnizor de apă...

Scadența de la 1 iulie
Potrivit programului de conformare asumat de către SC Urban anul trecut, 1 iulie 2011 este data limită pentru remedierea problemelor generate de către exploatarea apei din sursa subterană. Din păcate, semnalele emise în acest moment de către autorități sînt pesimiste, iar declarațiile oficiale... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2011, 06:48 (12082 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

«Apocalipsa după Rusalii» de la Fundata

După 60 de ani, oficialii locali au reeditat

«Apocalipsa după Rusalii» de la Fundata

În urmă cu 60 de ani, în noaptea de 17 spre 18 iunie, 40320 de persoane au fost strămutate din Banat în Bărăgan, «în cadrul celei mai ample acțiuni de deportare din istoria contemporană a României». La sfîrșitul săptămînii precedente, supraviețuitorii și urmașii a ceea ce istoria avea să rețină ca fiind «Apocalipsa după Rusalii» s-au întîlnit la Fundata pentru a comemora momentul și a ne reaminti că «o asemenea barbarie nu trebuie să se mai repete nicodată!». Însă barbaria s-a repetat, dar în alt fel, căci istoria e crudă cu cei care o uită...

Sîmbătă, la monument
La 10.00, ora fixată pentru începerea festivităților, în jurul monumentului sînt strînși vreo 200 de oameni... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2011, 15:40 (12560 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Interlopii Calu și Gabi Chioru, mandate de arestare pentru 29 de zile

Slobozia: Interlopii Calu și Gabi Chioru, mandate de arestare pentru 29 de zile

Vineri, 24 iunie, Tribunalul Ialomița a decis arestarea preventivă a interlopilor Cătălin Mihaiu, zis Calu și Gabriel Marian Nicolau, zis Gabi Chioru. Cei doi au provocat în urmă cu cîteva zile un scandal monstru în cartierul slobozen «500». Acum cei doi sînt acuzați de tîlhărie și tentativă de omor!
În urmă cu aproximativ 10 zile, în zona benzinăriei «Santiliana», Calu, însoțit de mai mulți indivizi, printre care și Gabi Chioru, au bătut zdravăn un cetățean de aproximativ 40 ani din localitatea ialomițeană Orboești. Motivul altercației a rămas încă nedeslușit de polițiști. Potrivit anchetatorilor, cei doi agresori l-au batut atît de crunt pe bărbatul de 40 ani încît acesta a fost internat... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2011, 16:46 (41062 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Mai stau 10 ani!»

Inspectorul șef al IPJ Ialomița, Viorel Ștefu

«Mai stau 10 ani!»

Imediat după instalare a fost cotat la bursa pariurilor din cadrul IPJ Ialomița cu «cîteva luni de activitate». Însă inspectorul șef Viorel Ștefu a rezistat un an și jumătate, se apropie de doi și se pregătește de încă 10 ani. În aceste condiții, am considerat necesar ca infractorii județului să știe care este pulsul celui care le ia urma. Nu de alta, dar aceștia sînt din ce în ce mai mulți și mai bine organizați. Iar noi mai curioși ca o babă surdă.
-Sînteți de multă vreme la noi. Cînd plecați?
-Deja e de multă vreme?
-Mai stați?
-Pînă împlinesc vîrsta de 60 de ani.
-Ieșiți la pensie de aici?... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2011, 12:37 (13289 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu cere Consiliului Local sa aprobe un nou împrumut de 500 de miliarde!

Dublu sau nimic

Ionașcu cere Consiliului Local sa aprobe un nou împrumut de 500 de miliarde!

După ce a cheltuit 500 miliarde lei vechi pentru sursa de apă subterană și alte mărunțișuri administrative, primarul Gabi Ionașcu dublează potul. El cere Consiliului Local Slobozia să aprobe un nou împrumut de 500 miliarde lei vechi pentru finalizarea investițiilor începute în acest mandat!

Băiete, încă un rînd!
Inevitabilul s-a produs. După ce autoritățile locale au cheltuit 500 miliarde lei vechi pentru un proiect megalomanic menit să asigure nemurirea în funcție a primarului Gabi Ionașcu, s-a ajuns la fundul sacului. Primul semnal privind situația dezastruoasă a bugetului local a fost tras la sfîrșitul anului trecut, chiar de către primar, care a precizat într-o serie... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2011, 17:56 (11338 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Prepeliță ar vrea să renunțe

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia

Prepeliță ar vrea să renunțe

Perioada incertă de la Unirea Slobozia, despre care vă vorbeam săptămîna trecută, continuă. Datul din umeri și inserarea în discurs a expresiilor gen «nu știu, vom vedea» caracterizează în acest moment conducerea Clubului. Un singur lucru e cert: vacanța trece, iar echipa de fotbal trebuie să înceapă pregătirea în mai puțin de două săptămîni. Nu se știe însă cu ce antrenor.
La finele săptămînii trecute a prins contur un zvon. Profesorul Constantin Prepeliță ar dori să renunțe la funcția de antrenor principal al galben-albaștrilor.
«Este adevărat că m-am gîndit să mă retrag. Am niște probleme personale care ar putea să mă împiedice să mă ocup de echipă ca pînă acum. Totuși încă discutăm și... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2011, 12:49 (8742 vizualizări - 4 comentarii)

ANCHETĂ

S-a furat Spitalul Țăndărei!

S-a furat Spitalul Țăndărei!

Visul de redeschidere a Spitalului din Țăndărei este pe cale să se transforme în coșmar. Ministerul Sănătății a decis imposibilitatea redeschiderii unității sanitare și, în aceste condiții, de contractul de participațiune încheiat între administrația locală și clinica privată a doctorului Filip s-a ales praful. Iar aceasta nu este singura nenorocire... La începutul săptămînii, doctorul Filip a pătruns cu forța în incinta unității sanitare. A schimbat lacătele instituției și vrea să se folosească de spitalul ce i-a fost atribuit prin contract de autoritatea locală...

Spitalul Țăndărei rămîne închis
La jumătatea lunii mai 2011, Consiliul Local Țăndărei a decis «asocierea... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2011, 09:04 (19901 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Balaciu: 29 de vaci cu tuberculoză, sacrificate

Balaciu: 29 de vaci cu tuberculoză, sacrificate

Animalele aparțin unei firme din localitate, efectivul de vaci fiind monitorizat timp de două luni. Testele din zilele precedente au indicat prezența tuberculozei la 27 de bovine, dintr-un efectiv total de peste 260 animale.
În urmă cu două luni, efectivul de vaci aparținînd unei societăți comerciale din Balaciu a fost testat pentru tuberculoză. În urma analizelor, medicii veterinari au constatat existența a 4 animale bolnave. Motiv pentru care, potrivit reglementărilor sanitar-veterinare, vacile au fost supravegheate timp de două luni. Zilele trecute, termenul de două luni s-a scurs, iar medicii au reanalizat efectivul de vaci. De data aceasta, probele transmise Institutului de Sănătate Animală... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2011, 08:53 (10524 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru național de informare și promovare turistică la Slobozia

Turism de mii de lei în mijlocul Bărăganului

Vineri, 10 iunie, în cadrul Consiliului Local Slobozia, plenul consilierilor a decis implicarea municipalității într-un proiect de accesare a unor fonduri europene care să transforme orașul într-un punct turistic național. Potrivit inițiatorului, consturile acestui proiect din bugetul public se ridică la 10 mii lei, iar beneficiile ulterioare sînt «imense».

Slobozia-oraș al turismului de tranzit
Proiectul votat cu majoritate de voturi de către consilierii locali pentru a putea fi depus în timp util, de fapt un viitor centru de informare turistică, va avea caracter național și va permite orașului Slobozia să se repoziționeze pe harta turistică a României. «Cofinanțarea... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2011, 19:14 (9864 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Viitorul Axintele a promovat în Liga a III-a

Fotbal, Liga a III-a

Viitorul Axintele a promovat în Liga a III-a

Axintele, o comună cu aproximativ 3000 de locuitori aflată la marginea județului Ialomița, a dat la o parte anonimatul și a reușit în sezonul 2010-2011 să ia, fotbalistic vorbind, fața unor localități cu pretenții ca Fetești, Țăndărei sau Amara. O poveste de succes, pornită dintr-o răbufnire de orgoliu și concretizată săptămîna trecută prin promovare în Liga a III-a.

Viitorul Axintele-Luceafărul CA Rosetti: 2-1
La Ianca, județul Brăila, pe stadionul care poatră numele regretatului Ștefan Vrăbioru, s-a desfășurat, miercuri, 15 iunie, meciul de baraj pentru promovarea în Liga a III-a dintre Viitorul Axintele, campioana județului Ialomița și Luceafărul CA Rosetti, campioana... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2011, 15:41 (18970 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Casa de Cultură Municipală «Mircea Dinescu»

Mare e grădina lui Ionașcu

Casa de Cultură Municipală «Mircea Dinescu»

Joia trecută, la ceas de seară, Mircea Dinescu a vîndut la Slobozia poezie pe sticlă. Pentru că nimeni nu-i profet în țara lui, orașul l-a respins. Ca să spele obrazul orașului, Gabi Ionașcu i-a oferit poetului Casa de Cultură Municipală a Sloboziei. A fost rîndul lui Dinescu să-l respingă...

Nimeni nu-i profet în țara lui
A spus-o Luca în Biblie, a repetat-o și Dinescu la Slobozia și a dovedit-o cu prisosință și publicul prezent joi, 9 iunie, la evenimentul «Poezie pe sticlă», în sala mare a Centrului Cultural Ionel Perlea. În ciuda tuturor însă, Mircea Dinescu trebuie că s-a simțit bine. Și-a cîntat poeziile, și-a povestit cîntecele, a iertat frustrările și meschinăria... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2011, 11:21 (15828 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal între directorii agriculturii locale

Întărîtă-le drace, că nouă ne place

Scandal între directorii agriculturii locale

Recunoscuți pentru «la dolce farniente» în care se scaldă de ani, angajații din cadrul Direcției Agricole Ialomița și cei ai APIA se află la acest moment în plin scandal. Motivul îl reprezintă încercarea (încununată de succes!) a conducerii APIA Ialomița de a recupera unul dintre cele două birouri directoriale uriașe de la etajul unu. Biroul a aparținut pînă la începutul acestei săptămîni directorului DADR Ialomița Maria Ardeleanu, iar pentru eliberarea lui a fost nevoie de o decizie a Ministerului de resort.

Direcția Agricolă a fost mutată cu forța
De cînd e lumea și sediul de pe Chimiei (sediu pentru cele două instituții), etajul unu aparține directorilor Direcției... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2011, 06:34 (11511 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local recunoaște că este «incompetent, ignorant și prost»

Dat în judecată de Timis Investment

Consiliul Local recunoaște că este «incompetent, ignorant și prost»

Ultima ședință a Consiliului Local Slobozia a reprezentat pentru municipalitatea locală un prilej de a informa consilierii prezenți că sînt chemați în instanță pentru că au ridicat mîna ca primaru’. Cererea de chemare în judecată a fost depusă de către Timis Investment, investitorul care a promis construirea unui nou supermarket la Slobozia pînă în toamna acestui an. Firma cere anularea hotărîrii Consiliului de reziliere a contractului de concesiune pentru terenul din imediata vecinătate a parcului unde urmează a fi amplasat obiectivul.

Consiliul dacă nu-i fudul...
Saga supermarketului Cora începe în martie 2008, cînd Consiliul Local Slobozia a aprobat pe genunchii primarului... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2011, 20:02 (11691 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drăghici este liber și poate șofa din nou

După ce a omorît un om conducînd băut

Drăghici este liber și poate șofa din nou

În urmă cu mai bine de un an, un grav accident rutier provocat de un șofer băut reprezenta cauza decesului unui tînăr de 26 ani din comuna ialomițeană Munteni Buzău. Se petrecea vinerea, 12 martie 2010, puțin trecut de miezul nopții, în apropierea municipiului Slobozia. Tînărul ce și-a pierdut viața se afla într-un autoturism ce staționa în parcarea din zona Secției de Drumuri și Poduri, autovehiculul fiind lovit de un alt autoturism și proiectat pe cîmpul din apropiere. Șoferul celui de-al doilea autoturism părăsise locul accidentului, lăsîndu-și bolidul ucigaș abandonat pe cîmp. În timp ce trupul neînsuflețit al tînărului era preluat de Serviciul de Medicină Legală, iar polițiștii încercau să... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2011, 09:31 (11104 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia face administrație pe datorie

Slobozia face administrație pe datorie

Condusă după chipul și asemănarea aleșilor locali, Slobozia are toate șansele să intre în cartea Recordurilor pentru felul în care face și desface administrația. De la investiția în rețeaua de apă și pînă la banalele concesionări de terenuri, trecînd prin parcări, parcuri, obiective sociale sau de interes privat totul este făcut răsturnat, fără respect pentru banul public și contribuabil sau, în cel mai bun caz, fără a genera creșterea nivelului de trai pe care o trimbițează permanent aleșii locali. După 20 de ani astfel petrecuți, Slobozia, capitala unuia dintre cele mai sărace județe din România, a devenit un oraș-fantomă în care oamenii obișnuiți au învățat să supraviețuiască ca în junglă,... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2011, 15:35 (11054 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Sorin Iordache-Călin Manda, cuplul cîștigător al unui turneu U14

Începînd cu 11 iunie, pe terenurile cochetei Academii de Tenis «Sever Dron» din București, s-a disputat un puternic turneu de tenis de cîmp în cadrul Circuitului Național de Tenis de Cîmp Under14. Slobozia a avut un singur participant, Sorin Iordache, sportiv legitimat la Clubul TenisCon. Acesta a plecat la dublu din postura de favorit 1, făcînd pereche cu Călin Manda, din Pitești, și și-a respectat statutul. Astfel, cei doi au cîștigat turneul, disputînd finala cu perechea bucureșteană Călin Vlad-William Birău, pe care i-au întrecut după un meci spectaculos cu scorul de 4-6, 6-3, 10-7.
La simplu, Sorin Iordache a plecat din postura de favorit 2, datorită locului 8 ocupat în clasamentul național... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2011, 15:30 (5347 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Reprezentantul Guvernului în teritoriu evaluează gradul de satisfacție al ialomițenilor

Ce vrăji a mai făcut Prefectura

Reprezentantul Guvernului în teritoriu evaluează gradul de satisfacție al ialomițenilor

Prefectura Ialomița postează săptămînal pe site-ul oficial al instituției rapoarte. Unele dintre acestea sînt total anoste și confirmă faptul că birocrația a fost inventată special în acest scop. Alteori însă, datele funizate frizează ilarul și binedispun. Spre exemplu, șirul de 4 chestionare care au rolul de a indica gradul de satisfacție al cetățenilor care intră în contact cu instituția sau cu serviciile din cadrul acesteia.
Startul acestei inițiative a fost dat de către prefectul Mădălin Teculescu în urmă cu cîteva luni, cînd a avut ideea de a chestiona secretarii primăriilor județene cu privire la gradul de satisfacție al acestora în relațiile cu Prefectura. Deși finalizat, sondajul respectiv... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2011, 06:13 (12286 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Galben-albaștrii se reunesc de «Ziua Americii»

Fotbal, Liga a III-a

Galben-albaștrii se reunesc de «Ziua Americii»

După ratarea promovării, la Unirea Slobozia planează o serie de incertitudini. Prima îl vizează pe profesorul Constantin Prepeliță, omul care a condus echipa de pe banca tehnică în sezonul 2010-2011, ducînd-o pe locul II. «Eu sînt la final de contract și deocamdată nu am avut discuții cu reprezentanții conducerii. În funcție de ce se dorește e posibil orice!» a declarat profesorul Constantin Prepeliță. «De principiu, noi ne vom dori să păstrăm banca tehnică din sezonul precedent. Zilele acestea se întrunește Consiliul de Administrație și vom vedea ce obiectiv propune și cu ce antrenor vom demara Campionatul 2011-2012» ne-a spus o persoană din conducerea Clubului.
Obiectivul pentru sezonul viitor... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2011, 15:24 (6715 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Cinema, Cinema, Cinema...

Cinema, Cinema, Cinema...

Dacă aveți peste 60 de ani, ați văzut aici «Răsună valea la Bumbești-Livezeni». Dacă aveți 40, atunci sînteți norocoși și ați văzut «Superman», «Maria-Mirabela», «Jandarmul și extratereștrii», «Vagabondul», «Sora 13» și «Lemonade Joe». Dacă aveți 30, ați fost martori la ultima sală plină din istoria lui, la «Titanic», prin 1997-1998... Iar dacă aveți mai puțin de-atît, poate ați fumat pe rîndurile din spate, cînd v-au adus obligatoriu cu clasa la «Mihai Viteazul». Martor la 40 de ani de istorie proletară și post tranziție, cinematograful slobozean fost «23 August», fost «Galax» este pe cale să renască din propria-i cenușă. Un eveniment la care e musai să fii martor și să strigi: este!

... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2011, 09:37 (7447 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
237 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

O bătrână de 73 de ani din Jilavele a dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni caută o bătrână de 73 de ani care a dispărut de la domiciliul din localitatea Jilavele. Rudele femeii spun că în data de 26 noiembrie 2019 aceasta a plecat de acasă și nu a mai revenit ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:15
(5548 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Acțiunile preventive în școli desfășurate de polițiștii ialomițeni au continuat și în această săptămână. Miercuri, 27 noiembrie 2019, oamenii legii au mers la Fetești, acolo unde au discutat cu elevii din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:10
(2039 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României, dispece­ratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 10:25
(5617 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: Înregistrarea în sistemul informatic a bolnavilor cronici

Înregistrarea în Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate a bolnavilor cu afecțiuni incluse în Programele Naționale de Sănătate stabilite de Ministerul Sănătății se va face numai pe baza adeverinței ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 10:10
(4936 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Copil de 4 ani, mort după ce a fost intoxicat cu fum

Marți, 26 noiembrie a.c., în jurul orei 9,20, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Săveni-sat Frățilești. La fața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:25
(3510 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: A intrat cu camionul în lac

Un accident rutier s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orei 6,15, în localitatea Movilița, când un autotren a derapat de pe partea carosabilă și a intrat în Balta Movilița. Pentru salvarea victimei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:20
(2394 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Cinci persoane intoxicate cu fum de la o sobă

Cinci persoane au fost intoxicate cu fum în comuna Ciochina luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 07,30. Pentru salvarea victimelor, intoxicate cu fum produs de o sobă cu lemne folosită la încălzirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:15
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: S-au răsturnat cu mașina

Accident rutier cu trei victime în localitatea Coșereni, pe DN2. Evenimentul s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,55, la intersecția cu localitatea Borănești, când o autoutilitară a părăsit ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:10
(1969 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la prevenirea apariției unor noi focare de pestă porcină africană

Având în vedere dinamica evoluției pestei porcine africane și în contextul debutului sezonului rece, în care sacrificarea tradițională a suinelor din gospodării cunoaște o creștere semnificativă, DSVSA Ialomița informează toți crescătorii de porcine, din exploatațiile nonprofesionale, cu privire la necesitatea respectării următoarelor măsuri: ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:30
(4262 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română, alături de organizații din țara noastră și agenții de aplicare a legii din Bulgaria și Ungaria, este parte a campaniei regionale a OSCE de sensibilizare împotriva violenței bazate pe gen ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:25
(4057 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 24 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Slobozia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:20
(2113 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Grivița, reținut de polițiști după o urmărire ca în filme

Un bărbat de 32 de ani, din Grivița, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru «ultraj» și cumul de infracțiuni la regimul circulației rutiere. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:15
(2484 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firme cu angajați străini

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii, stabilite atât prin lege cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2019, în perioada 14-18.11.2019 s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:10
(2187 vizualizări - 0 comentarii)


Libra Internet Bank deschide în Slobozia o sucursală dedicată clienților agribusiness

Libra Internet Bank deschide în Slobozia o sucursală dedicată clienților agribusiness

Libra Internet Bank își extinde rețeaua și deschide, în Slobozia, cea de a 54-a unitate proprie, specializată în acordarea de soluții de creditare și ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:05
(4512 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autorul unei tâlhării, greu de identificat

Slobozia: Autorul unei tâlhării, greu de identificat

De două săptămâni, polițiștii din Slobozia caută un tânăr, de aproximativ 20 de ani, din localitate, care ar fi comis o tâlhărie. Victima tânărului este o asistentă medicală, angajată a Serviciului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 19:05
(2943 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Bătrân lovit de mașină pe trecerea de bietoni

Un bătrân de 82 de ani, din Slobozia, care traversa stada în mod regulamentar, a fost lovit de mașina condusă de un bărbat în vârstă de 52 de ani. Incidentul s-a petrecut la Slobozia, în seara zilei de ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:35
(2353 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Accident la Movilița, trei victime

Trei persoane au fost rănite în urma unui accident rutier petrecut în seara zilei de joi, 21 noiembrie 2019, în zona localității Movilița. Din cercetările polițiștilor a reieșit faptul că evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:30
(1970 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru infracțiuni comise la regimul rutier

Polițiștii ialomițeni au identificat doi tineri, din Slobozia și Fetești, în vârstă de 30 și 31 de ani, care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. Aceștia au fost condamnați la închisoare ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:25
(2963 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind implementarea proiectului «Venus-Împreună pentru o viață în siguranță!»

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, implementează în calitate de partener local, începând din data de 04.03.2019, proiectul «VENUS-Împreună pentru o viață în siguranță ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 15:45
(3429 vizualizări - 0 comentarii)


USR Ialomița îl sprijină pe Klaus Iohannis

USR Ialomița îl sprijină pe Klaus Iohannis

USR Ialomița îl va susține pe Klaus Iohannis în Turul doi al alegerilor pentru președinția României. Am intrat în politică pentru ca momente din istoria României cum a fost 10 august să nu se mai repete ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 12:50
(1676 vizualizări - 0 comentarii)


Plan de incluziune socială a romilor, adoptat în cadrul Prefecturii Ialomița

Oficialii Prefecturii Ialomița au implementat un Plan privind incluziunea socială a etnicilor romi din județul Ialomița. Principalele obiective ale acestui Plan vizează îndrumarea persoanelor de etnie romă ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:25
(3603 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutor de minimis de 1,5 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Ministerul Agriculturii a început încă de săptămâna trecută distribuția în teritoriu a sumelor acordate fermierilor sub forma ajutorului de minimis. Fondurile se alocă prin intermediul Agenției pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:20
(2624 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni de peste 800 mii de lei aplicate de Inspectorii ITM Ialomița

Oficialii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au remis publicității o situație a controalelor efectuate în perioada ianuarie-septembrie 2019. În această perioadă de timp au fost realizate peste ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:15
(2469 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

Hoții de lemne sunt tot mai pre­zenți în pădurile din Ialomița. O arată o situație a delictelor silvice constatate de polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, de la începutul ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:10
(2249 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Angajatorii sunt obligați să anunțe locurile de muncă vacante și ocuparea acestora

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă reamintește tuturor angajatorilor (persoane fizice/juridice de drept public sau privat) că, potrivit Legii, au obligația de a comunica agențiilor județene ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2019, 19:15
(8930 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni aplicate taximetriștilor din Slobozia

Polițiștii din Slobozia au verificat marți, 19 noiembrie 2019, taximetriștii din municipiul reședință de județ. În urma acțiunii, oamenii legii au aplicat sancțiuni în valoare de 4900 de lei. Problemele ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2019, 19:10
(2628 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: «Voluntariatul ne face mai buni»

Reprezentanții Protopopiatului Slobozia au inițiat un proiect al cărui scop vizează formarea spiritului moral-creștin al tinerilor. Inițiativa se numește «Voluntariatul ne face mai buni», iar prima acțiune ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2019, 19:05
(4001 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Foc de Artificii»

Luni, 18 noiembrie a.c., Poliția Română a demarat acțiunea națională «Foc de Artificii». Și în acest an sunt continuate activitățile la nivel național, sub coordonarea Direcției Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2019, 18:05
(2978 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident cu două victime

Un accident s-a produs la Slobozia, în dimineața zilei de sâmbătă, 16 noiembrie a.c., în jurul orei 8,05, între două autoturisme. Pentru salvarea victimelor au intervenit o descarcerare și o ambulanță ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 17:30
(2041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Incendiu la Mihail Kogălniceanu

În vineri spre sâmbătă, 15/16 noiembrie a.c., în jurul orei 3,45, a izbucnit un incendiu la un garaj auto din incinta unei gospodării din localitatea Mihail Kogălniceanu. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 17:25
(2155 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...