Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Primarul Ionașcu falsifică procesele-verbale de ședință

Slobozia: Primarul Ionașcu falsifică procesele-verbale de ședință

Nu putem trece peste ședința Consiliului Local din 26 mai înainte de a consemna încă o stare de fapt alarmantă: primarul Gabi Ionașcu falsifică procesele-verbale ale ședințelor de consiliu local. Afirmația este o concluzie logică a schimbului de replici surprins în cadrul ședinței de joi, dintre primarul Gabi Ionașcu și consilierul Radu Paros. Obiectul acestui schimb de replici îl constituie procesul-verbal al ședinței din 9 mai, dată la care primarul Gabi Ionașcu a făcut declarații incriminatorii la adresa conducerii SC Urban.
Deși nu a fost făcut public nici pînă la acest moment, se pare că documentul omite declarațiile făcute atunci de către primarul Gabi Ionașcu. «Aș vrea să-mi puneți și... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2011, 06:33 (10040 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Ionașcu face (și) lucruri bune

Ionașcu face (și) lucruri bune

De mai bine de o lună, cu bani puțini și resurse umane limitate, Slobozia se schimbă. Spațiile verzi sînt îngrijite, aleile parcurilor sînt curățate, băncile sînt vopsite, arbuștii ornamentali sînt tunși... Asta ne determină să apreciem, fără teama de a greși prea mult, că primarul Gabi Ionașcu reușește să facă (și) lucruri bune. De aceea ne-am hotărît să mediatizăm acest efort administrativ lăudabil, al unui primar obișnuit să fie criticat pentru inițiative costisitoare și fără finalitate. Și chiar dacă nu se face primăvară cu o floare, e bine de știut că ea există!

Victor Popa, omul lui Ionașcu
Victor Popa cosește mecanizat de trei ani de zile. Este angajat al DAD... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2011, 10:34 (6702 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Mircea Dinescu și «Poezia pe sticlă»

Slobozia: Mircea Dinescu și «Poezia pe sticlă»

Poetul Mircea Dinescu va reveni la Slobozia joi, 9 iunie 2011, în cadrul turneului național de promovare a proiectului «Poezia pe sticlă». Proiectul vizează producția literară, cea artistică cît și producția... viti-vinicolă, Mircea Dinescu incluzînd în cadrul turneului și orașul natal, Slobozia. Așadar, joi, 9 iunie, de la orele 17.00, la sediul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» din Slobozia, Mircea Dinescu se va reîntîlni cu slobozenii, poetul urmînd să-și lanseze și volumul de poezii «Femeile din secolul trecut». Volumul este editat de Fundația pentru Poezie în anul 2010, grafica purtînd semnătura celebrului Dan Erceanu. Împreună cu volumul de poezii, Mircea Dinescu va lansa la Slobozia... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2011, 09:46 (9273 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Agentul Fulgerică violează limba română

Amendă cu perversiuni gramaticale

Agentul Fulgerică violează limba română

Doamne, mare e grădina Ta! Dar și mai mare este cea a Poliției Locale Slobozia, acolo unde și-a facut cuib și adăpost agentul Fulgerică. Adică un polițist local despre care nimeni n-ar fi auzit o iotă dacă acesta nu s-ar fi vitejit să amendeze șoferul unui autoturism parcat neregulamentar în stația de maxi-taxi de la MB-uri. Așa a rezultat fapta reprobabilă despre care amintim încă din titlu și pe care vi-o vom expune, in extenso, în rîndurile următoare.

Vina recunoscută e pe jumătate iertată
Înainte de a vă prezenta filmul violului sîntem datori cu o precizare absolut necesară. Șoferul autoturismului parcat neregulamentar își recunoaște vina și a plătit amenda fără... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2011, 15:46 (14200 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tehnologie de 1,7 milioane de euro pentru tratarea apei la Slobozia

Nu există amatori pentru potabilizarea apei din sursa subterană

Tehnologie de 1,7 milioane de euro pentru tratarea apei la Slobozia

Nota de plată a guvernării Ionașcu a mai crescut cu 1 milion de euro. În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 26 mai, executivul slobozean a aprobat cu o majoritate zdrobitoate propunerea primarului Gabi Ionașcu de majorare cu 1 milion de euro a cheltuielilor pentru finalizarea stației de tratare a apei. Propunerea vine după ce administrația locală a organizat trei licitații pentru demararea acestei investiții. Conform declarațiilor oficialilor locali, acestea au eșuat din cauza alocărilor bugetare insuficiente. Pentru întîrzieri însă, nu există
explicații oficiale.

Mintea de pe urmă a primarului Ionașcu
Joi, 26 mai, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2011, 07:04 (10887 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Toți slobozenii au atins sferturile la Naționale

Așa cum v-am informat în numărul precedent, săptămîna trecută au avut loc Campionatele Naționale de Tenis de Cîmp categoria 14 ani. Din cei trei slobozeni prezenți la competiție, cel mai bun rezultat la simplu l-a obținut Sorin Iordache, de la Tenis Con. Acesta și-a atins obiectivul, trecînd de primele 3 tururi și oprindu-se în sferturi, unde a fost stopat de constănțeanul Sergiu Bucur. «Cel mai bun meci al lui Sorin a fost în turul 3, cînd l-a bătut pe sătmăreanul Daniel Cosma. Nivelul atins la această competiție este unul foarte bun. Acum rămîne să ne pregătim pentru anul viitor, cînd țintim titlul național pentru că, să nu uităm, Sorin este numărul 1 la anul lui de naștere» ne-a declarat tatăl... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 19:11 (7639 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Doja iese din nou în față

Etapa a 29-a din Liga a IV-a a fost una cuminte. Sau mai degrabă ar fi fost dacă cei de la Recolta Gheorghe Doja nu făceau boroboațe la Axintele. Mai exact, dojenii au venit acasă la lider cu un efectiv de doar 8 jucători. Pînă să se așeze în ghete, doi dintre ei s-au accidentat. Cum raportul de forțe din teren a devenit 11 la 6, arbitrul a fost nevoit să fluiere finalul în minutul 26, cînd scorul era deja 6-0 pentru Axintele. «Cei de la Doja nu pot fi sancționați. Regulamentul spune că la seniori, dacă o echipă aliniază minim 7 jucători, arbitrul trebuie să dea startul meciului» a lămurit problema șeful AJF Ialomița, Mihai Basarab. Recolta Gheorghe Doja a surprins în acest campionat prin evoluțiile... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 14:57 (12607 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Gabriela Petre: «Sunt un soldat disciplinat! Partidul m-a vrut mai sus și eu m-am supus!»

Gabriela Petre: «Sînt un soldat disciplinat! Partidul m-a vrut mai sus și eu m-am supus!»

Avocatul Gabriela Petre, consilier local al municipiului Slobozia și-a consumat joi, 27 mai, ultima prestație în cadrul executivului slobozean. Consilierul PD-L a devenit consilier județean. Decizia, una strict politică, survine în urma scandalului public al avocatului cu consilierul local și coleg de partid Paros Radu.
La începutul anului, consilierii locali Gabriela Petre și Paros Radu au izbucnit într-un scandal public ce a făcut deliciul slobozenilor preț de cîteva săptămîni. Paros a acuzat-o pe Gabriela Petre despre faptul că nu ar mai reprezenta interesele partidului în Consiliul Local Slobozia, motivîndu-și declarațiile prin existența unui contract de asistență juridică pe care avocatul... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 11:08 (15510 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muzeele lumii vin la Slobozia în septembrie

Consiliul Județean a aprobat finanțarea celui de-al XVI-lea Congres al AIMA

Muzeele lumii vin la Slobozia în septembrie

Marți, 31 mai, Consiliul Județean Ialomița a aprobat alocarea a 5000 de euro pentru organizarea unui Congres internațional al muzeelor. Congresul va avea loc la începutul lunii septembrie, la Slobozia, și va fi organizat de Muzeul Național al Agriculturii. Decizia este una extrem de controversată în condițiile în care organizatorii nu dețin informații legate de statutul acestei Asociații Internaționale a Muzeelor de Agricultură. Dincolo de aspectele logistice ale viitorului Congres, există și probleme legislative pentru care organizatorii nu au soluții.

Congresul fantomelor din muzee
Interesul pentru Asociația Internațională a Muzeelor de Agricultură (și, implicit, pentru... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 06:41 (10292 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Descoperire arheologică la Făcăeni

click pe poză

În timp ce săpa o groapă în curte, un bărbat din Făcăeni a făcut o descoperire... arheologică. Cel puțin așa susțin autoritățile, după ce au analizat osemintele umane și vasul din lut scoase la lumină de cazmaua cetățeanului din Făcăeni.
Așadar, marți, 31 mai a.c., orele 16.00, agenții Postului de Poliție Făcăeni au fost sesizați de un bărbat, de 45 ani, din localitate, despre faptul că în timp ce săpa o groapă în curtea locuinței sale a descoperit mai multe oseminte cu aspect uman. O echipă formată din agenți de ordine publică și un criminalist s-a deplasat de îndată la fața locului și a constatat că proprietarul gospodăriei, în timp ce săpa o groapă, la adîncimea de 1,8 m a descoperit, parțial... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2011, 15:01 (8220 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

www.independentonline.ro, cel mai citit site local din Ialomița

Ziarul Independent se impune din nou în peisajul presei locale din Ialomița.
La puțin peste un an de la lansarea site-ului www.independentonline.ro, cu sprijinul larg al cititorilor interesați de subiectele abordate de noi, reușim să ne impunem și în topul publicațiilor virtuale locale. Nu o confirmăm noi, ci o entitate specializată în monitorizarea și analizarea traficului pe internet, respectiv www.trafic.ro.
Potrivit monitorizării www.trafic.ro, site-ul ziarului Independent a reușit performanța de a atrage peste 1000 de vizite zilnic în luna mai 2011, aspect ce ne poziționează în fruntea clasamentului publicațiilor locale găzduite în mediul virtual... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2011, 13:20 (5019 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doi elevi, exmatriculați pentru că au comentat pe internet!

Consiliul Profesoral al Liceului de Chimie a găsit vinovații pentru șpaga încasată de Neagu

Doi elevi, exmatriculați pentru că au comentat pe internet!

Scandalul Gheorghe Neagu nu s-a stins. Ba mai mult! Corupția de la Grupul Școlar «Mihai Eminescu» începe să facă victime. Iar victimele nu sînt profesori, ci minori care au îndrăznit să posteze pe internet propriile păreri despre dascălii lor. Abuzuri și încălcare a dreptului la libera exprimare într-un liceu unde rezultatele examenelor sînt dezastruoase, iar absențele bat recorduri...

Gheorghe Neagu, model de profesor corupt
În urmă cu două săptămîni, profesorul de sport al Grupului Școlar «Mihai Eminescu», Gheorghe Neagu a fost prins în flagrant în timp ce primea mită pentru promovarea unor elevi. Un flagrant bine organizat și pus în scenă de profesori, părinți și... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2011, 06:47 (55560 vizualizări - 51 comentarii)

Click aici

SPORT

Geantă a scufundat «Crucișătorul»

Cristian Tudor Popescu a jucat tenis de cîmp la Slobozia

Geantă a scufundat «Crucișătorul»

«Soarele mușca fierbinte zgura, iar arșița verii timpurii topise orice rămășiță din palidul romantism al lunii lui florar. Din fericire, fantasticul vibrației rachetei și ticăitul reconfortant al mingii îți țineau trează dorința de victorie și te invadau cu o senzație de bine palpabilă, magnifică! De asta îmi place tenisul!» (citat imaginar din CTP, să ne fie cu iertare).

CTP, în prim-planul Cupei Head
Probabil Cristian Tudor Popescu ar fi gîndit altfel atmosfera în care s-a desfășurat Cupa Head, turneu dedicat veteranilor. Sîmbătă, 28 mai, la ora 10, Ștefan Constantin-Conașu, președintele Tenis Con era deja asaltat de întrebări care vizau un singur subiect: «Cînd vine... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2011, 18:49 (15193 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Rapid deraiat în ultimele secunde

Fotbal, Liga a III-a

Rapid deraiat în ultimele secunde

Căldura sau poate ratarea promovării au îndepărtat spectatorii de Stadionul 1 Mai. Vineri, 27 mai, la meciul Unirii Slobozia cu Rapid II, tribuna a doua și peluzele au arătat ca în zilele cînd nu se întîmplă nimic. Față de meciul tur, cînd au bătut Unirea cu 3-0, feroviarii au venit fără numele cunoscute cum ar fi Dobroiu, Răduță sau Coman, de care s-au despărțit în iarnă. Așa că reușita lui Avanu din minutul 6 a creat impresia unei confruntări lejere pentru slobozeni. Următoarele 20 de minute au arătat contrariul, rapidiștii reușind prin Ioniță și Călin să răstoarne rezultatul. 2-1 pentru oaspeți. A fost scorul care s-a menținut pînă spre final. Galben-albaștrii au reușit în cele din urmă să... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2011, 18:47 (8700 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Zamfir și Olaru, amendați de Judecătoria Slobozia Zamfir și Olaru, amendați de Judecătoria Slobozia

Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în război cu instanțele

Zamfir și Olaru, amendați de Judecătoria Slobozia

Recent, Judecătoria Slobozia a amendat judiciar pe managerul Spitalului Județean de Urgență, Vasile Olaru și pe juristul instituției, Vasile Zamfir pentru neîndeplinirea unei dispoziții judecătorești.

Poșta, bat-o vina!
Judecătorii slobozeni au solicitat Spitalului Județean de Urgență relații medicale privind un fost pacient al instituției. Detaliile serveau magistraților într-un proces penal aflat pe fondul Judecătoriei. În mare, judecătorii au înaintat Spitalului o adresă solicitînd să li se pună la dispoziție, pe un suport CD, imagini stocate pe un calculator aflat pe Secția de Neurologie a Spitalului. Imaginile vizau un examen medical efectuat de un fost pacient... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2011, 06:43 (11222 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dr Filip, investitorul-multifuncțional

Utopia redeschiderii Spitalului Țăndărei

Dr Filip, investitorul-multifuncțional

Spitalul din Țăndărei a fost preluat. Teoretic. Practic însă, contractul de asociere în participațiune încheiat între Primăria Țăndărei și Clinica Privată a dr Filip este nul. Nulitatea este conferită tocmai de faptul că Ialomița are la acest moment un număr de 772 de paturi, stabilite printr-un Ordin al Ministerului Sănătății. Cît despre culisele preluării Spitalului din Țăndărei, detaliile sînt din ce în ce mai picante. CV-ul dr Filip se îmbogățește, iar portofoliul societății domniei sale se dovedește mai diversificat ca al oricui. De la afaceri cu gaz, medicină, turism sau televiziune, dr Filip le-a încercat pe toate!

Casa de Sănătate nu încheie contract fără suplimentare de paturi... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2011, 11:42 (25756 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Secretarul Ghica i-a urmărit cu mașina pe inspectorii ITM. Cele două femei-inspector s-au baricadat în vehicul!

Un banal control pe Legea 416 la Primăria Perieți s-a lăsat cu înjurături și «ultraj»

Secretarul Ghica i-a urmărit cu mașina pe inspectorii ITM. Cele două femei-inspector s-au baricadat în vehicul!

Secretarul comunei Perieți este acuzat de ultraj. Săptămîna precedentă funcționarul a agresat doi inspectori ITM, aflați în control la Primărie. Norocul celor două femei-inspector a fost mașina dotată cu sistem de închidere centralizată...

La Primărie... bătălie!
Joi, 18 mai, doi inspectori ITM s-au aflat în control la Primăria Perieți. În mare, verificările au vizat aplicarea corespunzătoare a Legii 416, privind venitul minim garantat. Iar cum aplicarea nu a fost tocmai corespunzătoare, cei doi inspectori au anunțat verbal secretarului localității aplicarea unei amenzi pentru deficiențele constatate. Nemulțumit de decizia inspectorilor ITM, secretarul Primăriei Perieți... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2011, 06:24 (10923 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

«Orchestra» CSM Unirea a rămas fără «dirijor»

«Orchestra» CSM Unirea a rămas fără «dirijor»

Gheorghe Neagu a venit la cîrma echipei de handbal CSM Unirea Slobzia și l-a înlocuit pe Marian Simion într-un moment delicat în care gruparea uitase de etape bune gustul victoriei. De pe 11 aprilie, data oficială a instalării sale ca antrenor principal, Unirea a disputat 4 meciuri oficiale, încheiate cu tot atîtea victorii, și a ocupat în finalul Campionatului locul al III-lea. «Le-a dat mai multă libertate fetelor și asta s-a văzut în jocul lor, care a sporit în calitate» aveau să recunoască diriguitorii CSM Unirea.
«Fetele alcătuiesc o orchestră, iar dacă sînt bine dirijate și așezate unde trebuie melodia este și plăcută și valoroasă» avea să metaforizeze Gheorghe Neagu la finele... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2011, 11:24 (11696 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Colecționarii de amintiri

Colecționarii de amintiri

Soții Dumitru sînt colecțonari. Ea colecționează «hand-made-uri» moștenite din familie: fețe de masă, mileuri, marame lucrate de mînă, costume populare, lucruri croite acum 100 de ani... El colecționează fotografii din țările din jur. Poze cu piața Kremlinului de-acum 50 de ani, instantanee din Polonia, Ungaria, Cehoslovacia și alte țări din lagărul comunist, imagini vechi cu Slobozia interbelică, cărți poștale... Părți din colecțiile lor au devenit obiecte de muzeu la Muzeul Agriculturii din România. Însă cele mai frumoase colecții, cele pe care le-au strîns în amintiri, au rămas întotdeauna nevăzute. Pînă acum...

«E o mare bucurie să vezi că obiectele din casa ta devin exponate de muzeu!»... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2011, 16:42 (14051 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Start în Naționalele la 14 ani

Marți, 24 mai, au început, la București, Campionatele Naționale de Tenis de Cîmp rezervate categoriei 14 ani. CSS Slobozia a deplasat la această competiție 2 sportivi: Irina Nițu, la feminin și Radu Sebastian Popa, la masculin. «Ne dorim să facem o figură frumoasă la această competiție, dar totul depinde și de tragerea la sorți» a declarat profesorul Ion Savu.
Și celălalt Club din Slobozia are un reprezentant la acest turneu. Este vorba de Sorin Iordache, cotat cu șanse reale de a atinge sferturile de finală. «Sigur, poziția 8, pe care Sorin o ocupă în clasament ne îndreptățește să sperăm la fazele înalte ale concursului. Totuși, forma ceva mai slabă pe care a traversat-o în ultima vreme și... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2011, 09:12 (10560 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
249 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11256 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7144 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:05
(6236 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:17
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:09
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 17:45
(9156 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Un tânăr de 17 ani, din Urziceni, a fost surprins de către polițiști în timp ce încerca să pătrundă într-un autoturism parcat. Marți, 10 iulie a.c., Poliția a fost sesizată, în miezul nopții, cu privire ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:25
(10057 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Marți, 10 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant un bărbat din Urziceni, bănuit că ar fi încercat să comercializeze o cantitate de tutun transportată cu ajutorul autoturismului propriu ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:20
(7688 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2018, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5317 șomeri, din care 702 șomeri indemnizați, respectiv 4615 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 20:20
(5350 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Marea Unire în viziunea celor mici»

Luni, 9 iulie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat prima activitate din proiectul educațional «Clubul de vară», aflat la cea de a IV-a ediție. Astfel, în parteneriat cu Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 19:05
(6869 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii stabilite prin lege, cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2018, în perioada 18-29 iunie 2018 , s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 18:50
(6160 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 176000 de lei, 18 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 29 iunie-1 iulie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente și au aplicat peste 600 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 176500 de lei, iar pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 18:05
(6546 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Șase subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au fost mobilizați să intervină în localitățile din Moldova, afectate de inundațiile din ultimele săptămâni. ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 17:05
(6047 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A murit din cauza extenuării

Un bărbat de 49 de ani, angajat ca maseur în cadrul Hotelului «Lebăda» din stațiunea Amara a murit la serviciu, din cauza oboselii. Bărbatului i s-a făcut rău în timp ce făcea un masaj unei persoane și ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2018, 18:05
(7403 vizualizări - 8 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-distribuție Dobrogea anunță pentru săptămâna viitoare, 2-6 iulie 2018, mai multe intervenții la rețeaua de distribuție și alimentare cu energie electrică din județul Ialomița. Astfel, energia electrică ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:40
(8143 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni și Movilița

Joi, 28 iunie 2018, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu victime. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DN ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:25
(8134 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele colective de muncă, în vizorul ITM Ialomița

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, numărul unităților din județul Ialomița cu peste 21 de salariați, la 31.05.2018,
era de 427, din care cu capital de stat (inclusiv bugetari) ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 19:20
(5119 vizualizări - 0 comentarii)


«O viață cât un Centenar»: O ialomițeancă, sărbătorită de reprezentanții MAI

Joi, 28 iunie 2018, s-a desfășurat la Valea Măcrișului acțiunea locală a proiectului, derulat la nivel național de Ministerul Afacerilor Interne, «O viață cât un Centenar». Campania are ca scop omagierea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 16:55
(6626 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Infractor arestat

Polițiștii din Ialomița au identificat un tânăr, de 28 de ani, din localitatea Borănești, care se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani pentru comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Acesta ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:40
(5479 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

În urma unei acțiuni desfășurată de polițiștii din Ialomița pe șoselele județului, a fost identificat un tânăr de 29 de ani care conducea în stare de ebrietate. Acesta a refuzat testarea cu aparatul Drager ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:15
(4493 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Măsuri preventive împotriva incendiilor de vegetație uscată

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița trag un semnal de alarmă cu privire la modul în care fermierii trebuie să protejeze terenurile agricole de riscul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:05
(7174 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: A murit strivit de un copac

Este anchetă la Postul de Poliție Vlădeni după ce un bărbat, de 60 de ani, a murit miercuri, 20 iunie 2018, strivit de un copac, într-o pădure de la marginea localității. În momentul de față se fac cercetări ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2018, 13:55
(5432 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii mai 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5447 șomeri, din care 678 șomeri indemnizați, respectiv 4769 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 21:10
(4677 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști din Ialomița, la «Cupa Zâmbetelor»

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița s-au alăturat campaniei umanitare «Cupa Zâmbetelor», care a fost inițiată de un localnic din Ciulnița și se află la a doua ediție. Scopul campaniei este ajutorarea copiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 20:25
(3994 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional din Săveni, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat de 31 de ani, din Săveni, pe numele căruia exista un mandat european de arestare emis de autoritățile franceze. Cel în ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:35
(6524 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 160000 de lei, 18 permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 100 de evenimente și au aplicat 499 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 160000 de lei. De asemenea, au constatat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:15
(6243 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț arestat

Un bărbat de 33 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunilor de «furt» și «furt calificat», a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 20:15
(5289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în intervalele ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 19:05
(6831 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Furt comis după metoda «Sinești»

Doi tineri 20 și 25 de ani, ambii din Urziceni, au fost arestați după ce au furat bunuri dintr-o mașină parcată pe DN2A, în zona localității Lilieci, după metoda «Sinești». Polițiștii nu exclud varianta ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 18:48
(5825 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă de 13 ani, înghițită de apele Brațului Borcea

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în momentul de față pentru a scoate din apele Brațului Borcea o adolescentă de 13 ani, din zona municipiului Fetești, care ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2018, 19:46
(7804 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...