Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Alegerile au loc în iunie 2011: Ionașcu vs Martin pentru Primăria Slobozia

Alegerile au loc în iunie 2011: Ionașcu vs Martin pentru Primăria Slobozia

Lovitură de teatru pe scena politică locală. USL Ialomița devansează alegerile locale pentru Slobozia cu un an de zile. În cursa pentru fotoliul de primar al Sloboziei aleargă Ioan Martin., președintele PNL Ialomița și Gabi Ionașcu, primar PSD în funcție.

Liberalii îl vor pe Martin
Așa cum anticipam încă de anul trecut, Ioan Martin, președintele PNL Ialomița este candidatul oficial al filialei pentru Primăria Slobozia. Informația a fost făcută publică joi, 26 mai, de către Ioan Martin, care a recunoscut că are sprijinul necondiționat al colegilor de Organizație. «Ceea ce vreau eu este să ofer concetățenilor mei o alternativă pentru viitor. Sînt un om liber, nu am făcut niciodată afaceri cu statul și singurele venituri plătite din bani publici sînt cele pe care le-am obținut aici, în calitate de vicepreședinte al Consiliului Județean. Le mulțumesc celor care mă vor susține și cred că merit încrederea celor care mă vor vota»... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2011, 06:08 (30410 vizualizări - 27 comentarii)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

5 jucătoare, la final de contract

Problemele legate de antrenorul Gheorghe Neagu nu sînt singulare pentru conducerea CSM Unirea Slobozia. Cinci dintre handbaliste își termină în această vară contractele cu echipa slobozeană. Este vorba despre interii Mihaela Stănciulescu și Alexandra Băeșu, pivotul Simona Balcan, centrul Mihaela Popescu și portarul Andreea Nica. «Am purtat deja o rundă de negocieri cu fetele și totul depinde acum de obiectivul pe care-l vom trasa. Dacă se va dori promovarea, ele sînt dispuse în proporție de 80% să rămînă la Slobozia» a precizat o persoană din conducerea Clubului. Imediat contrazisă de una dintre handbalistele în cauză: «rămînerea noastră la Slobozia nu ține numai de obiectiv. Sînt mult mai multe... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2011, 17:09 (12182 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sediul Episcopiei, o pomană de 1 milion de euro de la Guvernul Boc

Danie cu lumînări portocalii pentru Prea Sfințitul Vincențiu

Sediul Episcopiei, o pomană de 1 milion de euro de la Guvernul Boc

Pe Prea Sfințitul Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor l-am lăsat mai an numărînd dijmele impuse preoților pentru propășirea spirituală a așezămîntului peste care a fost uns în anul 2009. De-atunci a curs multă apă pe Ialomița și Prea Sfinția Sa, obișnuit să joace în Liga I, nu și-a dezmințit statutul de Eminență financiară a BOR-ului cu care a venit la Slobozia. Așa se face că, în luna mai a acestui an, am descoperit fără surpindere că, potrivit unui raport făcut public pe site-ul instituției, Episcopia Sloboziei și Călăraților este mai bogată cu 20 de procente decît în primul an de mandat al PreaSfinției sale. Și pentru că sponsorizările și ajutoarele financiare nu reflectă de ajuns... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2011, 11:07 (13447 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

AGA Urban l-a reconfirmat în funcție pe Cilibeanu

Apa, eterna poveste

AGA Urban l-a reconfirmat în funcție pe Cilibeanu

Săptămîna trecută, Independent anunța posibila demitere a directorului SC Urban, Valentin Cilibeanu, acuzat public de către primarul Gabi Ionașcu de «management tehnic defectuos». Demiterea celui vizat ar fi trebuit să se facă în cadrul ședinței AGA a SC Urban de joi, 19 mai, la orele 16.30. La ora programată, în sala de ședințe a Primăriei Slobozia, în prezența a jumătate dintre cei 21 de consilieri muncipali, Valentin Clibeanu a fost reconfirmat. Mai exact spus, de pe ordinea de zi a ședinței a lipsit orice referire la această intenție a administrației locale.

O ședință fără noimă
Așteptată special pentru a supune plenului Consiliului Local hotărîrea privind eliberarea... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2011, 06:14 (9641 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumurile comunale, viza lui Cazacu pentru șefia Consiliului Județean

Ialomița și vrea, și poate, și trebuie să fie portocalie

Drumurile comunale, viza lui Cazacu pentru șefia Consiliului Județean

Începînd cu primăvara acestui an, Ialomița scoate la licitație drumurile județene și comunale în cadrul celui mai celebru proiect guvernamental din ultima vreme. Este vorba despre Programul Național de Dezvoltare a Infrastructurii, susținut inițial de către ministrul Elena Udrea, prin intermediul căruia se vor reabilita «10000 de kilometri de drumuri județene și de interes local». În Ialomița, vorbim despre 295,4 kilometri de drumuri comunale în 36 de localități, dar și de trei tronsoane de drum județean deja scoase la licitație. În spatele cifrelor enunțate, făcute publice de președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, se ascunde repoziționarea politică a primarilor din Ialomița. În condițiile... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2011, 11:47 (14553 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni are un spital nou de 55 milioane

Copie la indigo

Urziceni are un spital nou de 55 milioane

Săptămîna trecută, la Urziceni, autoritățile locale au inaugurat un spital identic cu cel de la Fetești. Potrivit datelor oficiale, această unitate spitalicească a costat 55,3 milioane lei și a fost finalizată după 20 de ani de așteptare. Deși este o reușită incontestabilă a administrației locale, Spitalul Urziceni a fost inaugurat cu stîngul: la etajele superioare plouă, pacienții mai au de așteptat saptămîni pînă vor fi tratați, iar costurile ascunse de funcționare rămîn deocamdată necunoscute...

Vineri, la Urziceni
Din fața Primăriei, spitalul se vede în lungul străzii, așezat de-a curmezișul. E copia fidelă a celui de la Fetești. La ora inaugurării, undeva în jurul... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2011, 07:12 (15550 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Micii Hamiltoni

Karting

Micii Hamiltoni

Venirea lui Ștefan Torok la conducerea Cercului de Karting al Palatului Copiilor din Slobozia a adus orașului nostru o tot mai bună vizibilitate în cadrul acestei discipline precursoare a automobilismului sportiv. Tot mai mulți copii au îmbrățișat acest sport, iar rezultatele au început să apară.
Ultimele două week-end-uri au însemnat competiții naționale în care prichindeii și-au etalat măiestria în ale volanului. În perioada 13-15 mai s-a desfășurat, la Iași, prima etapă din cadrul Campionatului Național al Palatelor Copiilor. Au fost prezenți 107 sportivi de la 17 instituții. Palatul Copiilor din Slobozia a aliniat la start 6 reprezentanți, dintre care 4 au fost pe podium.
La categoria... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2011, 20:28 (11645 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Ionuț Scrioșteanu, șeful Biroului Vamal Slobozia, reținut pentru «luare de mită»

Marți, 24 mai, procurorii Direcției Naționale Anticorupție au dat publicității un comunicat de presă cu privire la «cercetarea penală a 30 de inculpați pentru infracțiuni de corupție cu activitățile de import-export de mărfuri provenite din afara granițelor UE prin birourile vamale de pe raza Direcției Regionale de Accize și Operațiuni Vamale Constanța».
Printre cei 30 de acuzați, se află și Marius Ionuț Scrioșteanu, șeful Biroului Vamal Slobozia. Scrioșteanu este acuzat de «inițiere sau constituire a unui grup infracțional organizat ori aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unui astfel de grup», precum și de «luare de mită». Potrivit procurorilor DNA, Scrioșteanu se află printre cei ... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2011, 14:24 (10662 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Ploaie de goluri

«S-au întîlnit în această etapă cele mai tari atacuri cu cele mai slabe apărări» conchidea un mucalit din AJF după închiderea rundei 28. Sîmbătă, 21 mai, s-a bătut măr orice record la goluri marcate. Au fost 74 de reușite, o singură poartă, cea a liderului Viitorul Axintele, rămînînd neperforată. La capitolul apărări vraiște a excelat iarăși Recolta Gheorghe Doja, care le-a permis celor din Borănești să-și cîrpească serios golaverajul. Mai sînt două etape, iar singurul focar de interes a rămas bătălia pentru evitarea ultimului loc retrogradabil. Acolo se încaieră Viticola Fetești și Munteni Buzău. Privind programul constatăm că Viticola are cele mai dificile meciuri. Uitîndu-ne retrospectiv descoperim... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2011, 14:21 (11580 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Haita Lupilor s-a destrămat

Urziceniul a ieșit de pe harta fotbalului

Unirea Urziceni a încheiat lamentabil sîmbătă, 21 mai, o istorie frumoasă de 5 ani în Liga I. În Regie, echipa antrenată de Marian Pană s-a înclinat în fața ultimei clasate, Sportul Studențesc. Scorul final a fost 5-1 pentru studenți, deși Unirea spărsese gheața chiar în primul minut al partidei, prin Tobă.
Astfel, echipa care în urmă cu un an uimea Europa, termină cu o înfrîngere severă sezonul dezastruos 2010-2011, în care din 34 de meciuri a bifat doar 5 victorii (două dintre ele, ce-i drept în fața Stelei și a lui Dinamo). În cei 5 ani de existență pe prima scenă, Urziceniul a cîștigat un titlu de campioană (2008-2009), a bifat un loc II (2009-2010) și a strîns 8 puncte în Grupele UCL,... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2011, 14:20 (6922 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ambulanța, singura speranță de supraviețuire a bolnavilor din Țăndărei

Ambulanța, singura speranță de supraviețuire a bolnavilor din Țăndărei

La Țăndărei, oamenii solicită Ambulanța în medie de 250 ori de lună. Substația de la Țăndărei se află în imposibilitatea de a onora în timp optim toate solicitările bolnavilor, creșterile solicitărilor de Ambulanțe în zona Țăndărei situîndu-se, de cînd cu desființarea Spitalului, între 50% și 70%!
Desființarea Spitalului din Țăndărei și-a pus amprenta serios asupra tuturor instituțiilor medicale din județ. De la problemele redistribuirii angajaților și pînă la bolnavii rămași fără asistență medicală de specialitate în localitatea de domniciliu, toată lumea are o problemă generată de decizia aproape incredibilă de desființare a Spitalului Țăndărei.
Și dacă problema angajaților pare rezolvată... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2011, 12:31 (11799 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, orașul craterelor din asfalt

Topul celor mai afectate artere de circulație din oraș

Slobozia, orașul craterelor din asfalt

În anul de grație 2009, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect ambițios prin care se promitea reabilitarea și modernizarea unui număr de 75 de străzi. Proiectul, unul multianual, care ar fi trebuit să se întindă pe o perioadă de 4 ani, viza asfaltarea a nu mai puțin de 31670 metri de străzi din municipiul Slobozia pînă la sfîrșitul anului 2012. Valoarea estimată a cheltuielilor generate de această investiție (la nivelul anului 2008) era de 55613971,84 lei, fără TVA. Iar fondurile ar fi trebuit să fie asigurate (și) din cele 50 milioane lei împrumutate de Primărie de la BCR, din resurse locale și din alocații bugetare guvernamentale. Din 27 mai 2009, data la care a fost aprobată hotărîrea de... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2011, 06:27 (9552 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început numărătoarea inversă!

Licitația pentru parcări stă sub semnul întrebării

A început numărătoarea inversă!

În luna martie a acestui an, după ce liberalii lansaseră o idee similară, administrația locală a propus un proiect de hotărîre prin care să atribuie slobozenilor locuri de parcare. De la data aprobării proiectului au trecut aproape două luni, timp în care autoritățile locale nu au mișcat un deget. Termenul limită pentru organizarea licitației expiră la 1 iunie. La acest moment există 5000 de locuri de parcare disponibile și 1200 de cereri înregistrate la Primărie.

Două săptămîni pînă la data limită
La 31 martie 2011, Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect prin care aproba Regulamentul de atribuire a locurilor de parcare de reședință pentru autovehiculele înregistrate... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2011, 14:41 (34854 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia-categoria III, Fetești și Urziceni-categoria IV

Ialomița nu face performanță în medicină

Spitalul Slobozia-categoria III, Fetești și Urziceni-categoria IV

În timp ce bolnavii se plîng de servicii medicale publice din ce în ce mai deficitare calitativ, cînd pacienții acuză malpraxisuri grosolane, spitalele țării sînt în plin proces de reformare. Azi clasificarea, după competențe!

Spitalul din Slobozia-categoria III, cu program de conformare
Recent, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost nevoită să transmită Ministerului Sănătății clasificarea spitalelor din județ într-una dintre cele 5 categorii, în funcție de competențele fiecăruia. Așa se face că Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost propus a fi clasificat în a III-a categorie, cu program de conformare. Asta ca nu cumva cea mai mare unitate sanitară din județ... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2011, 06:08 (9328 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noaptea de Înviere a muzeelor slobozene

Noaptea de Înviere a muzeelor slobozene

La Slobozia nu se întîmplă niciodată nimic. Sîntem provinciali, prost-crescuți, aculturali și abulici. Dacă ești tînăr, alegi Alcatraz-ul sau spectacolele electorale ale administrației locale, dacă ești adult, alegi autostrada care te duce la teatrele bucureștene, iar dacă ești trecut de-a doua tinerețe, alegi televizorul. În noaptea de 14 spre 15 mai, slobozenii a demonstrat că aceste afirmații sînt doar niște clișee stupide, etichete irelevante, cuvinte fără conținut. Iar vizitatorii celor două muzee au demonstrat că «orașul în care nu se întîmplă niciodată nimic» e unul viu, responsabil și mai cultural decît ar fi putut bănui vreodată cineva.

Muzeul Județean, lider de piață... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2011, 11:23 (13404 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Excelența Sa Ambasadorul Republicii Coreea, Im Han-taek, în vizită la RAJA Constanța

Excelența Sa Ambasadorul Republicii Coreea, Im Han-taek, în vizită la RAJA Constanța

Miercuri, 11 mai 2011, Excelența Sa Ambasadorul Republicii Coreea, Im Han-taek, a efectuat o vizită oficială în județul Constanța. Prima oprire a Excelenței Sale a fost Stația de Epurare Constanța Nord, unde a fost întîmpinat de directorul general al SC RAJA SA Constanța, Felix Stroe, care i-a prezentat tehnologia folosită la acest obiectiv pentru curățarea apelor menajere. Următoarea oprire a delegației a fost la Consiliul Județean Constanța, unde Excelența a avut o întrevedere cu Președintele CJC-Nicușor Daniel Constantinescu. Programul a continuat cu o scurtă vizită la sediul central al SC RAJA SA Constanța, unde reprezentanții ambasadei au aflat mai multe despre compania constănțeană.
... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2011, 18:11 (11223 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Afaceri cu deținuții

Penitenciarul Slobozia continuă derularea programelor de reintegrare socială

Afaceri cu deținuții

La sfîrșitul săptămînii trecute, timp de două zile, în cadrul Penitenciarului Slobozia s-a desfășurat o acțiune maraton care a așezat față în față anteprenorii locali și persoanele private de libertate. Potrivit organizatorilor, «acțiunea reprezintă un început dintr-un șir de astfel de întîlniri și se dorește a se finaliza printr-o licitație deschisă în cadrul căreia persoanele private de libertate vor oferi spre vînzare rezultatele muncii lor, constînd în diverse produse/obiecte, pe care le vor confecționa în cadrul atelierelor inițiate în acest program».

O cafea cu anteprenorii
Acțiunea organizată de către Penitenciarul Slobozia a debutat joi, 11 mai, la orele 11.... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2011, 11:17 (12239 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Exclusiv: Gheorghe Neagu, antrenorul echipei de handbal CSM Unirea Slobozia, a fost reținut

Șpagă pentru a trece clasa la Sport

Exclusiv: Gheorghe Neagu, antrenorul echipei de handbal CSM Unirea Slobozia, a fost reținut

Antrenorul echipei de handbal feminin a Clubului Sportiv Municipal a fost reținut. Gheorghe Neagu a fost prins în flagrant cînd accepta o șpagă de 100 euro de la mama unei eleve, pentru a trece clasa la disciplina Sport. Gheorghe Neagu era profesor la Grupul Școlar «Mihai Eminescu», unde preda disciplina Sport.
Potrivit unor surse, dascălul ar fi refuzat să promoveze o elevă a liceului, solicitînd bani în acest sens. Părinții au denunțat situația polițiștilor ialomițeni, care au organizat profesorului un flagrant. Flagrantul a fost pus în practică vineri, 20 mai, iar profesorul Neagu a fost reținut pentru 24 de ore imediat după ce a primit cei 100 euro marcați. Actual, dascălul se află în arestul... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2011, 19:51 (257842 vizualizări - 138 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Chiar și matematica s-a dat bătută

A trecut etapa a 27-a, după ce, la mijlocul săptămînii trecute, fotbaliștii din Liga lui Basarab se întîlniseră la o intermediară mică. Cu 11-0 și 12-0, scoruri de (ne scuzați!) maidan, în fața nefericitelor Sălcioara și Borănești, băieții de la Axintele și-au asigurat și matematic locul la barajul pentru promovare. După cum vedeți, există momente în viață (multe, ar spune umaniștii) cînd matematica nu-ți mai e de niciun ajutor, mai ales cînd în cazul nostru, te numești Amara. Dacă despre Axintele bănuiam noi încă din iarnă că iese campioană de județ, la revenirea spectaculoasă a Viticolei Fetești nu ne-am fi așteptat. Cum face, cum drege, echipa a doua a Feteștiului se scoate! S-a scos și în... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2011, 19:08 (11135 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Irina Nițu, învingătoare la Bacău

În perioada 7-12 mai, la Bacău s-a desfășurat «Cupa Pacific DJS», turneu de tenis de cîmp la care CSS Slobozia a fost reprezentată de Irina Nițu. Sportiva pregătită de profesorul Ion Savu a obținut rezultate excelente, atît la simplu cît și la dublu. La simplu, Irina a trecut în semifinale de Brîndușa Grasu, din Piatra Neamț, iar în finală de Raluca Josanu din Iași, cîștigînd Turneul. La dublu, Irina a făcut pereche chiar cu victima din semifinale, Brîndușa Grasu, alături de care a cîștigat competiția. Aventura moldavă a slobozencei continuă și în aceste zile cînd participă, la Focșani, la Turneul «Intercomp Head». Pînă la închiderea ediției sportiva noastră atinsese faza semifinalelor, unde urma... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2011, 19:05 (10849 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

A amenințat o persoană cu un pistol cu gaze

Vineri, 19 martie a.c., în jurul orei 16.00, Poliția a fost sesizată prin 112 despre faptul că un bărbat din comuna Albești a folosit un pistol cu gaze in incinta unei societăți comerciale din comuna Andrășești ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:50
(25392 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși la scurt timp după ce au furat motorină

O echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Municipiului Urziceni a oprit pe strada Regiei, din localitate, o căruță în care se aflau doi tineri, în vîrstă de 17, respectiv 21 de ani, ambii din comuna ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:49
(15405 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 tone de deșeuri feroase, confiscate

În cursul zilei de vineri, 19 martie, o echipă a Poliției Municipiului Fetești a oprit în trafic un autotractor înmatriculat în județul Constanța, ce tracta o semiremorcă încărcată cu fier vechi. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:48
(28904 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt, identificați

Polițiștii din Bărcănești au fost sesizați de o femeie din localitate, despre faptul că în noaptea de 17/18 martie a.c., din curtea locuinței i s-au sustras mai multe bunuri. Bătrîna a declarat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:47
(14920 vizualizări - 0 comentarii)


Securitatea băncilor, în atenția polițiștilor

Vineri, 19 martie 2010, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat o conferință de presă, intenția organizatorilor fiind aceea de a aduce la cunoștința publicului larg ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 08:21
(17280 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism suspect, indisponibilizat de polițiști

Vineri, 19 martie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Investigații Criminale au depistat pe raza municipiului Slobozia un bărbat, în vîrstă de 30 de ani, în timp ce conducea un autoturism de proveniență ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 08:00
(15412 vizualizări - 0 comentarii)


Armă cu aer comprimat deținută ilegal, confiscată

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat un bărbat, în vîrstă de 59 de ani, din orașul Amara, care deținea fără drept o armă neletală din categoria celor supuse autorizării ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 07:56
(13166 vizualizări - 0 comentarii)


Soț și soție șantajau o tînără cu publicarea unor poze compromițătoare

Vineri, 19 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza municipiului Medgidia, ocazie cu care au identificat și prins în flagrant două persoane, soț și soție, în vîrstă de 30, respectiv 24 de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 07:53
(24347 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea SIGURANȚA continuă

În baza Planului de acțiune SIGURANȚA, polițiștii ialomițeni au desfășurat în ultimele 24 de ore 8 acțiuni, în cinci zone, acțiuni la care au participat 45 de polițiști, 9 jandarmi și 8 alte forțe. În cadrul ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 07:49
(28316 vizualizări - 0 comentarii)


Flagrant DGA: Prins în flagrant după ce a încercat să mituiască un polițist

Flagrantul a fost realizat urmare a unui denunț formulat de un polițist din cadrul Postului de Poliție Ciulnița, marți, 18 martie a.c., cetățeanul, în timp ce încerca să-l mituiască pe agentul de poliție ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 12:48
(30465 vizualizări - 0 comentarii)


Artă populară și tradiție folclorică  la Miloșești

Artă populară și tradiție folclorică la Miloșești

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria Miloșești și Căminul cultural Miloșești organizează joi, 25 martie 2010, ora 15.00 manifestarea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 10:54
(34956 vizualizări - 0 comentarii)


157 de ialomițeni s-au înscris pentru locurile de muncă din Danemarca

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a organizat în data de 10 martie 2010, la Ploiești, o selecție de persoane pentru munca în agricultură în Danemarca, selecție în cadrul căreia au fost oferite ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 10:49
(26188 vizualizări - 0 comentarii)


Ponta l-a bătut pe Ciupercă în cuie: «Alegerile de la Ialomița au fost statutare!»

După vizita fulger în localitatea Traian, Victor Ponta, președintele PSD a organizat o întrunire, la fel de fulger, cu membrii partidului la sediul din Slobozia. Însoțit de secretarul general al partidului ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 19:24
(18673 vizualizări - 0 comentarii)


Băut la volan

Miercuri, 17 martie a.c., polițiștii rutieri au depistat în trafic, pe raza localității Jilavele, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 45 de ani, din comuna Balaciu. Polițiștii au procedat ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:30
(32175 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni pentru prevenirea accidentelor rutiere

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 24 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent.
Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:28
(15471 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu aer comprimat, deținut ilegal

Miercuri, 17 martie a.c., cadrele Serviciului Arme, Explozibili și Substanțe Periculoase, în timpul desfășurării unei acțiuni pentru depistarea persoanelor care dețin arme fără a avea acest drept, au identificat ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:26
(27790 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Poliției Române, sărbătorită de polițiștii ialomițeni în mijlocul cetățenilor

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:16
(16148 vizualizări - 0 comentarii)


Un singur ialomițean selectat pentru muncă în agricultură în Marea Britanie

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a organizat în data de 18 februarie 2010, la Bistrița, o selecție de persoane pentru muncă în agricultură în Marea Britanie, selecție în cadrul căreia au ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:10
(18864 vizualizări - 0 comentarii)


Persoană imobilizată într-un scaun cu rotile, transportată de pompieri

În cursul zilei de miercuri, 17 martie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia s-au deplasat, la solicitarea Serviciului de Ambulanță, pe strada M. Eminescu din localitate pentru a transporta ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:05
(19801 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o firmă din Slobozia

Miercuri, 17 martie 2010, în jurul orei 15.10, la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la sediul unei firme din Slobozia. Pompierii militari s ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:05
(16181 vizualizări - 0 comentarii)


L-a tîlhărit în scara blocului

Un tînăr în vîrstă de 26 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de marți, 16 martie a.c., după ce instanța a emis pe numele său un mandat de arestare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 17:12
(18285 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora: «Dormiți liniștiți, Guvernul Boc veghează la banii dumneavoastră!»

Cristina Pocora: «Dormiți liniștiți, Guvernul Boc veghează la banii dumneavoastră!»

«Guvernul Boc s-a transformat într-un FNI. Toți băgăm bani în el, cîștigă, însă, doar cine trebuie!» își începe pledoaria de opozant deputatul PNL Cristina Pocora. «Guvernul Boc, însă, ca un adevărat F ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 14:18
(16474 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Ungaria, identificat de polițiștii ialomițeni

Autoturism furat din Ungaria, identificat de polițiștii ialomițeni

Marți, 16 martie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de rutină pe raza municipiului Slobozia, ocazie cu care a fost depistat în trafic un autoturism ce figura furat din Ungaria. Mașina, condusă ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:31
(28011 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Ograda, încarcerat

Marți, 16 marti, polițiștii din Ograda au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea. Infractorul, un tînăr de 25 de ani, din localitatea Ograda, are de executat o pedeapsă cu privare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:27
(18338 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu căruța peste un copil

Marți, 16 martie a.c., Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată despre faptul că pe drumul comunal din Bordușani s-a produs un accident rutier, soldat cu vătămarea corporală a unui minor de 7 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:27
(18482 vizualizări - 0 comentarii)


Tînărul acuzat de comiterea a șase infracțiuni, arestat

Bărbatul de 30 de ani, reținut de polițiști luni, 15 martie a.c., pentru comiterea a șase infracțiuni, a fost prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești cu propunere de arestare preventivă. ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:26
(17418 vizualizări - 0 comentarii)


Radieri, dizolvări și suspendări de firme pe bandă rulantă

Criza economică continuă într-un ritm alarmant să elimine societățile comerciale din viața economică a județului. Unul dintre principalele efecte ale acestui fenomen incontrolabil este o rată a șomajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 11:28
(25231 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîrșit de săptămînă încărcat de evenimente culturale

Palatul Copiilor din Slobozia găzduiește, la finalul săptămînii, respectiv în perioada 20-21 martie a.c., un inedit eveniment cultural. «Francofolies 2010»-concurs județean de teatru francofon, concurs ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 10:18
(22627 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 15 martie 2010, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată, prin 112, de un bărbat, paznic la o firmă din localitate, despre faptul că în zona unei foste societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 09:12
(19736 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Luni, 15 martie a.c., polițiștii feteșteni au depistat un tînăr, de 18 ani, din Călărași, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, deși nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 07:28
(22461 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...