Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița luptă pentru mai multe Camere Agricole

Legea 283, înainte de alegeri

Ialomița luptă pentru mai multe Camere Agricole

Alegerile pentru conducerile Camerelor de Agricultură, Silvicultură și Dezvoltare Rurală au intrat în linie dreaptă. Pînă la momentul alegerilor însă, oficialii locali și agricutorii implicați în procesul de organizare a acestei structuri caută soluții pentru asigurarea unei infrastructuri sustenabile. Potrivit declarațiilor de pînă acum, această infrastructură organizațională ar trebui să genereze efecte imediate atît pentru cele peste 500 de societăți agricole din județ, cît și pentru cei 10000 de agricultori care practică în continare o agricultură de subzistență...

O lege așteptată 3 ani
Legea camerelor agricole a fost declarată o prioritate absolută pentru toți... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2011, 11:27 (8884 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

NUP în cazul falșilor inspectori pentru protecția consumatorilor

NUP în cazul falșilor inspectori pentru protecția consumatorilor

O informație comunicată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, în septembrie 2010, a fost în pericol de a rămîne o banală știre de presă. Doar că știrea publicată pe site-ul publicației www.independentonline.ro a creat o adevărată isterie printre cunoscătorii afacerii... Motiv pentru care, iată-ne revenind asupra subiectului!

Falși inspectori pentru protecția consumatorilor. O nouă metodă de înșelat patronii slobozeni a fost testată la Slobozia. Polițiștii i-au prins pe făptuitori, cercetînd actual modul în care aceștia au reușit să-i înșele pe administratorii a două societăți comerciale. Miercuri, 1 septembrie 2010, polițiștii au identificat pe raza... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2011, 06:13 (33049 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga IV

Se-ncinge lupta în coada clasamentului

Viticola Fetești este în acest final de sezon detonator de bombe în Liga a IV-a. După succesul la masa verde cu Victoria Amara, feteștenii au trecut și de Andrias Andrășești într-un meci în care gurile rele spun că au primit de 11 ori verde către poarta echipei cu nocturnă la purtător. Astfel, deși aflată pe loc retrogradabil, Viticola s-a apropiat periculos de Borănești și Munteni Buzău, iar în cele 5 etape rămase multe se pot întîmpla pe teren și mai ales în afara lui. Trecînd de la coadă către vîrful clasamentului, cum le stă bine unor oameni cu aspirații înalte, dăm tot de Fetești, dar de data asta Rapid. Glasul roților de tren a reușit să deraieze Amara din urmărirea gîfîindă pe care o exercita... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2011, 19:09 (13460 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Slobozia, capitala fotbalului gimnazial

Sport școlar

Slobozia, capitala fotbalului gimnazial

În perioada 5-8 mai, Slobozia a găzduit turneul final al Olimpiadei Naționale Școlare la Fotbal, categoria gimnaziu-urban. 80 de copii care dorm cu pozele lui Messi sau Ronaldo sub pernă, visînd ca într-o zi să îmbrace tricoul Barcei sau Realului, au venit alături de profesori cu gîndul la primul titlu din cariera lor.

Oltenii, mai tari ca bănățenii
Opt campioane de zonă au luat cu asalt, joi, 5 mai, Hotelul Ialomița din Amara, locul unde au fost cantonați participanții la competiție. Așa cum ne-a explicat cel mai meseriaș orator din fotbalul ialomițean, Vasile Drăgan, echipele au fost împărțite inițial în două grupe. Prima grupă le-a cuprins pe reprezentantele județelor... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2011, 19:02 (11599 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Sport de masă

Ziua mondială a atletismului, sărbătorită și la Slobozia

Duminică, 8 mai, DJS Ialomița a organizat, cu prilejul Zilei Mondiale a Atletismului, o competiție județeană pentru copii și juniori. Acțiunea a adunat la start peste 150 de participanți veniți de la Munteni Buzău, Gheorghe Doja, Grivița, Ograda, Platonești, Sălcioara, Amara, Fetești și 6 instituții școlare din Slobozia. «Participarea trebuia să fie mult mai numeroasă dar vremea nu a ținut cu sportul» a declarat reprezentantul DJS, Bogdan Lupu. S-au organizat probe de viteză, semifond și săritură în lungime structurate pe 4 categorii de vîrstă. În final, fiecare școală participantă și-a agățat în panoplie cel puțin un premiu.... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2011, 18:59 (6441 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Stavăr a interzis televizorul în cancelarii

Uită-te, mîine nu vei avea la ce să mai privești!

Stavăr a interzis televizorul în cancelarii

Într-o perioadă cînd libertatea de exprimare este invocată la toate colțurile, iar dreptul la libera alegere este o temă la mare căutare, boierul Stavăr continuă să-și biciuiască obștea de directori școlari. Iar ultima dintre decizii vizează specimenele «pierde-vară» ce își consumă inutil existența în cancelariile școlilor ialomițene. Sau cel puțin așa susține generalul, că doar d-aia-i general!

Punctul 1 pe ordinea de zi: televizorul
Privitul la televizor dăunează grav sănătății Învățămîntului! Iar asta pare să fie obiectivul numărul 1 al inspectorului general școlar, Ilie Stavăr. Grijuliu la sănătatea mintală (a se citi convingere politică) a profesorilor, Stavăr a... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2011, 13:08 (26588 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă scumpește podul de la Ciochina cu 25%

Miliarde pentru poduri de milioane

Administrația Ciupercă scumpește podul de la Ciochina cu 25%

Începute în toamna anului 2009, lucrările de «ranforsare și modernizare» a drumului județean 201B se apropie de final. Nu și cheltuielile. Potrivit oficialilor județeni, lucrările suplimentare pentru consolidarea podului de la Ciochina, parte integrantă a celor 19 kilometri de traseu, au generat o creștere a valorii contractului cu aproape 25 de procente. Iar pentru că această coincidență nu părea de ajuns (scenariul «lucrărilor suplimentare» s-a repetat și în cazul podului de la Albești, dat în folosință la sfîrșitul anului 2010!), aprobarea suplimentării de fonduri s-a făcut post festum. C-așa-i în România, iar administrația locală nu putea face excepție de la regulă.

Aprobări post festum pentru lucrări de milioane de lei... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2011, 10:03 (9424 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Amonil pune sechestru pe Urban

Operatorul local de apă, în pericol de executare silită

Amonil pune sechestru pe Urban

O datorie veche și colosală încinge din nou spiritele între Amonil și operatorul local de apă Urban Slobozia. Deși deține două sentințe comerciale favorabile, iar creanțele au fost puse în executare, Amonil Slobozia nu reușește să-și recupereze o datorie de peste 16 milioane lei de la Urban SA. Dar promite o executare silită certă în cursul anului 2011!

Amonil moare dar nu se predă!
Recent, Amonil Slobozia și-a făcut public raportul financiar aferent anului precedent. Stufos și aproape jalnic, documentul aduce în atenție un litigiu vechi între Amonil și Urban Slobozia. Potrivit reprezentaților Amonil, unul dintre cei mai importanți debitori ai societății este SC Urban... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2011, 15:27 (13649 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premieră mondială Hyundai i40 sedan la Barcelona

Premieră mondială Hyundai i40 sedan la Barcelona

Hyundai publică primele schițe ale noului model i40 sedan, înainte de debutul mondial programat pe 12 mai, în cadrul Salonului Auto de la Barcelona 2011. Acest debut este precedat de lansarea internaționala a modelului i40 wagon din cadrul Salonului Auto de la Geneva din luna martie a acestui an. Modelul i40 sedan va fi cel mai nou model lansat de către Hyundai sub noua direcție de comunicare a brandului-«New Thinking. New Possibilities.».
Modelul i40 sedan are o identitate pur europeană, acesta fiind desenat și conceput la centrul Hyundai pentru Cercetare si Dezvoltare din Rüsselsheim, Germania și reprezintă următorul pas al evoluției limbajului de design unic al companiei, denumit «sculptură... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2011, 10:52 (8810 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Administrația rurală, la ani lumină de civilizație

Timp de 20 de ani oficialii administrației județene au susținut proiecte și programe care vizau implementarea unor servicii de utilități publice operative și eficiente. În numele acestora s-au cheltuit miliarde, s-au cîștigat alegeri și s-au obținut finanțări europene însemnate. Un raport al Prefecturii Ialomița confirmă însă un adevăr pe care nimeni nu vrea sa-l recunoască: județul se află la ani lumină de civilizație, iar investițiile realizate pînă în prezent în domeniul serviciilor de utilitate publică sînt amenințate de proasta gestionare a lor de către administrațiile locale.

Un raport parțial al unui dezastru total
La începutul lunii martie 2011, Prefectura Ialomița... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2011, 10:08 (6458 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Partidele politice au confiscat Spitalul de la Fetești

După douăzeci de ani și peste 400 de miliarde cheltuite

Partidele politice au confiscat Spitalul de la Fetești

Vineri, 6 mai, la orele 11.00, autoritățile locale și județene au inaungurat Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Costrucția Spitalului a fost demarată în vara anului 1990 și s-a încheiat după 21 de ani de așteptate. Cheltuielile generate de costrucția acestei unități medicale au depășit 430 miliarde lei și au fost finalizate în proporție de 97 la sută.

20 de ani pentru un spital
Începînd de vineri, locuitorii din Fetești beneficiază de un spital nou. Spitalul are un număr de 150 de paturi și, susțin oficialii instituției, răspunde celor mai înalte exigențe în domeniu. Lucrările de execuție a Spitalului din Fetești au demarat în luna iunie a anului 1990,... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2011, 09:04 (15793 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul comunei Bărbulești, Ion Cuțitaru a demisionat

La sfîrșitul săptămînii precedente, primarul comunei Bărbulești, Ion Cuțitaru și-a înaintat demisia. Edilul și-a argumentat decizia invocînd probleme de sănătate. Dincolo de aceste motive rămîn însă dosarele penale, aflate în diferite stadii de cercetare sau judecată.
Joi, 5 mai, primarul din Bărbulești și-a depus oficial demisia. În acest fel, mandatul de primar al edilului a încetat, atribuțiile fiindu-i preluate de viceprimarul Vasile Liță. Reprezentantul Guvernului în teritoriu, Mădălin Teculescu a emis vineri, 6 mai, un Ordin al Prefectului prin care precizează că «se încetează înainte de termen mandatul de primar al domnului Cuțitaru Ion, primar ales al comunei Bărbulești la alegerile locale din 1 iunie 2008»... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2011, 21:05 (10844 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Andrășești: A pierdut controlul volanului și a intrat în gardul școlii cu un bolid BMW. Șofer începător, viteză excesivă, trei victime!

click pe poză

Viteza excesivă și lipsa de experiență a unui șofer par să fi fost principalele cauze pentru producerea unui grav accident de circulație în localitatea Andrășești. Trei victime, o mașină arsă scrum și o porțiune din gardul școlii spulberată este rezumatul unui teribil accident de vineri, 6 mai.
Vineri, 6 mai, după amiază, localnicii din Andrășești au fost îngroziți de producerea unui violent accident rutier. Un BMW cu numere de Ilfov se deplasa din direcția Slobozia, iar la intersecția cu o stradă comunală a pierdut controlul volanului, a ricoșat într-o mașină pe contrasens, a părăsit șoseaua, a smuls din rădăcini un copac aflat pe marginea părții carosabile și s-a oprit în gardul școlii. ... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2011, 17:43 (31619 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

SPORT

Aprilie, luna sabiei ialomițene

Scrimă

Aprilie, luna sabiei ialomițene

A doua jumătate a lunii aprilie a venit cu rezultate foarte bune pentru scrima ialomițeană. Campionatul Național Școlar desfășurat la Craiova a dus pentru sportivii de la CSS Slobozia 4 medalii de aur, una de argint și patru de bronz. În concursul pe echipe Slobozia a bifat primul loc, atît la masculin cît și la feminin. În concursul individual masculin, podiumul a fost eminamente ialomițean: Claudiu Nenovici, locul I, Cristian Duțu, locul II, Ionuț Popa și Mihăiță Dragomirescu, locul III. La feminin, Lavinia Popa a luat titlul de campioană națională, iar pe locul III s-au clasat Diana Cruțu și Ionela Bănică.
Aproximativ în aceeași perioadă, la Campionatul Național de Tineret desfășurat la... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2011, 15:54 (12457 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Hypermarketul de pe DN2A se întoarce

Aprilie, luna păcălelilor administrative (IV)

Slobozia: Hypermarketul de pe DN2A se întoarce

La șase luni de la divorțul administrației locale de investitorii mult-mediazatului hypermarket de pe DN2A, în imediata vecinătate a uzinei de apă, primarul Gabi Ionașcu s-a răzgîndit. Inconsecvența s-a concretizat joia trecută într-o întîlnire cu Mathew Proskine, vicepreședintele Avrig 35, omul pe care consilierii locali l-au alungat cu huiduieli în luna octombrie a anului trecut.

La fel ca în politică, și în administrație numai boii sînt consecvenți
Credincios acestei butade, primarul Gabi Ionașcu a mediat joia trecută o întîlnire a lui Mathew Proskine cu plenul Consiliului Local. În fața consilierilor rămași în sală (cîțiva au dispărut fără explicații), reprezentantul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2011, 12:46 (12444 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Femeie de 43 ani, moartă în curtea Dispensarului Reviga

Tragedie în comuna ialomițeană Reviga. La sfîrșitul săptămînii precedente, o femeie de doar 43 ani a murit în curtea Dispensarului comunal, în condiții suspecte. Joi, 28 aprilie, Adriana Răducanu a mers la dispensarul din localitate, pentru dureri și suferințe doar de ea știute. Înainte de a intra pe ușa clădirii, femeia a căzut secerată de durere și a decedat pe loc. Personalul medical al Dispensarului nu a mai putut face nimic pentru femeia de 43 ani. De îndată, asistenta a sesizat Poliția asupra evenimentului, în timp ce cadavrul a fost preluat de Serviciul de Medicină Legală pentru efectuarea necropsiei. Doar că, ulterior, autoritățile medicale aveau să descopere că, la nivelul craniului,... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2011, 09:38 (11923 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Consilierul incompatibil e compatibil

Aprilie, luna păcălelilor administrative (III)

Slobozia: Consilierul incompatibil e compatibil

Consilierul PSD Emil Constantinescu a fost demascat în urmă cu două luni de publicația «Curierul ialomițean» ca fiind incompatibil. Autosesizată, Prefectura Ialomița a solicitat executivului local, printr-un ordin al prefectului, să ia act de acest fapt și să-l excludă din cadrul Consiliului Local. La două luni de la acel moment, Emil Constantinescu continuă să ridice mîna în plenul ședinței.

Incompatibilitate să fie, dar s-o știm și noi
Emil Constantinescu s-a remarcat rareori în cadrul ședințelor de consiliu local. Cititorii fideli ai publicației noastre și-l pot aminti după alintul Hitlerică, pe care și l-a cîștigat cinstit din cauza unei declarații incredibile la... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2011, 06:13 (13317 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga IV

Amara penalizată. Axintele Campioană

Ați putea zice că ne grăbim ca Moni Columbeanu la măritat cînd cu 6 etape înainte de finele campionatului Ligii a IV-a declarăm Viitorul Axintele campioană de județ. Totuși, 9 puncte cîte are această echipă în fața Amarei sînt imposibil de recuperat. De ce această diferență? Pentru că, dacă n-a reușit pe teren, Viticola Fetești a bătut-o pe Victoria Amara la comisii. Motivul pare unul întemeiat și nu este prima oară cînd o echipă o pățește în acest mod: doi dintre jucătorii Amarei și-au păstrat în legitimații pozele de pe vremea junioratului. Deh, greu se desparte omul de perioada cînd agăța fetele în reclamele la brînză topită. Așa că nu ne rămîne decît să contemplăm goana gen Gabi Szabo a celor... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2011, 19:43 (10402 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

100 de rachete la «Head TenisCon»

Tenis de cîmp

100 de rachete la «Head TenisCon»

În perioada 26-29 aprilie, terenurile Tenis Parc au găzduit întrecerile turneului «Head TenisCon» adresat tuturor categoriilor de vîrstă de la 10 ani pînă la seniori. Participarea cea mai valoroasă s-a înregistrat la 14 ani. La această categorie s-au impus tîrgovișteanca Luana Daus și gălățeanul Radu Ion Popa. Menționăm că reprezentanții noștri, Irina Nițu și Sorin Iordache, au lipsit, ei participînd în aceeași perioadă la un puternic turneu în Turcia. La categoria 10 ani au triumfat sportivii CSS Slobozia. La fete s-a impus Alexia Gîndac, iar la băieți concursul a fost cîștigat de Ștefan Andreeascu. La 12 ani masculin, slobozeanul Cristian Andreescu a jucat finala, dar a pierdut-o în fața constănțeanului... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2011, 17:36 (7659 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Aprilie, luna păcălelilor administrative (II)

Alexandria, mon amour: Pomană de două milioane din banii contribuabililor slobozeni

Una dintre hotărîrile controversate adoptate la ultima ședință de Consiliu a fost cea privind «transmiterea fără plată către municipiul Alexandria a unor utilaje din cadrul centralelor termice». Propunerea a fost făcută de către primarul Gabi Ionașcu și a fost adoptată fără rezerve de plenul Consiliului Local Slobozia.

Pomană fără lumînare
De principiu, hotărîrea de transfer a centralelor termice către o altă unitate administrativă este una lăudabilă. Echipamentele, cumpărate în perioada de glorie a primarului Ionașcu, zac în gestiunea administrație locale de prin anul 2005, cînd s-a descoperit că săracii orașului preferă să facă frigul în garsonierele lor cît cutiile... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2011, 15:23 (12189 vizualizări - 3 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
258 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

La volan fără permis

Vineri, 9 aprilie a.c., agenții Postului de Poliție Stelnica, în timp ce se aflau în executarea serviciului de patrulare, au depistat pe Strada Sfîntul Pantelimon din localitate, un bărbat, de 34 de ani ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:41
(20161 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

O patrulă de siguranță publică formată din agenți din cadrul Poliției Municipiului Fetești, agenți din cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră și din cadrul Inspectoratului Județean de ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:41
(21303 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

La finele lunii în curs, respectiv în data de 23 aprilie 2010, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează la nivel național «Bursa generală a locurilor de muncă». Acțiunea se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:52
(31144 vizualizări - 0 comentarii)


Conducea beat și cu permisul suspendat

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 8 spre 9 aprilie, o echipă formată din polițiști slobozeni și polițiști comunitari, aflată în serviciul de patrulare pe raza municipiului reședință de județ ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:51
(34747 vizualizări - 0 comentarii)


50 de soferi sancționați pentru viteză excesivă doar într-o singură zi

Polițiștii rutieri ialomițeni au continuat și joi, 8 aprilie a.c., activitățile de supraveghere și de control ale traficului rutier. În cadrul acțiunilor desfășurate au fost constatate peste 150 de abateri ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:51
(34545 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni pe timp de noapte

În noaptea de 8 spre 9 aprilie, în intervalul orar 00,00-03,00, efective ale Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:50
(34830 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii feteșteni au verificat legalitatea actelor de comerț

În cursul zilei de joi, 8 aprilie, timp de trei ore, polițiștii feteșteni dar și agenții posturilor de poliție limitrofe au acționat în zona de competență pentru menținerea ordinii și liniștii publice și ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:50
(35197 vizualizări - 0 comentarii)


Haos în acordarea ajutoarelor sociale la Traian

Recent, urmare a unei dispoziții a prefectului Mădălin Teculescu, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat o verificare amplă în cadrul administrației locale din Traian, scopul principal al controlului fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 16:04
(20607 vizualizări - 0 comentarii)


Prins la furat din curtea Primăriei

În cursul nopții de miercuri spre joi, respectiv 7 spre 8 aprilie a.c., agenții Postului de Poliție Miloșești aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei au oprit pentru control, la ieșirea din curtea ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:41
(20321 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru agromediu

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care intenționează să depună cereri de plată pe suprafață că pot beneficia de un sprijn suplimentar pentru măsura de agromediu ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:39
(23555 vizualizări - 0 comentarii)


Localnici din Bărbulești, înarmați prin Slobozia

Miercuri, 7 aprilie a.c., un echipaj de poliție din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia, aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului, a depistat un grup format din șase ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:38
(19750 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 400 mii de cereri pentru subvenția pe suprafață

Pînă miercuri, 7 aprilie 2010, în cadrul campaniei SAPS 2010, au fost depuse peste 400 mii de cereri de plată, pentru o suprafață de peste 1,9 milioane hectare. Potrivit datelor centralizate la nivelul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:37
(25030 vizualizări - 0 comentarii)


5 șoferi au rămas fără carnete

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent. Cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:36
(33369 vizualizări - 0 comentarii)


Zece hectare de vegetație uscată și stuf au ars în apropierea lacului Iezer

Arderea necontrolată a alertat pompierii profesioniști din Garda de Intervenție Slobozia a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» miercuri, 7 aprilie a.c., la ora 18.58, și a avut ca ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 11:00
(22395 vizualizări - 0 comentarii)


Războiul limitelor administrative continuă

«Miercuri, 7 aprilie 2010, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a avut o întîlnire la care au participat primarii și secretarii localităților Colelia, Cocora și Balaciu, dar și reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 10:24
(20087 vizualizări - 0 comentarii)


CUPA LICEELOR, ETAPA DE ZONĂ

Competiția «Cupa Liceelor»-faza județeană s-a încheiat. La Secțiunea Sport descoperiți toate loturile de elevi-sportivi ce vor reprezenta Ialomița la etapa de zonă, urmînd să înfrunte echipe ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 18:11
(31977 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din zona Urziceni, ținte pentru hoți

Trei tineri din municipiul Urziceni au fost reținuți pentru 24 de ore de polițiști și sînt cercetați pentru furt calificat, fiind suspectați că în perioada ianuarie-aprilie 2010 au comis mai multe furturi ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:43
(30008 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii caută țigări aduse din Republica Moldova

Polițiștii au efectuat controale în Piața Cuza Vodă, din Slobozia. Astfel, au identificat două persoane, un bărbat, de 47 de ani, și o femeie, de 46 de ani, soț și soție, care comercializau legume și fructe ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:38
(32190 vizualizări - 0 comentarii)


«Șoferi»fără permis

În după-amiaza zilei de marți, 6 aprilie a.c., în jurul orei 15.45, polițiștii au identificat pe raza localității Sălcioara un tînăr, de 23 de ani, din municipiul Buzău, care se afla la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:32
(37233 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furturi, reținuți

Marți, 6 aprilie a.c., polițiștii feteșteni au identificat suspecții mai multor furturi de biciclete, bunuri alimentare, băuturi alcoolice și a unui radiocasetofon, ultimul fiind sustras dintr-un autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:26
(29997 vizualizări - 0 comentarii)


Sfintele Moaște de la Iași, la Mînăstirea din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor are bucuria de a invita pe toți credincioșii eparhiei la pelerinajul desfășurat cu ocazia celui de-al doilea hram al Mînăstirii din Slobozia, Izvorul Tămăduirii. Astfel ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 06:58
(34736 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr împușcat în zona inimii, mort la Spitalul Urziceni

Marți, 6 aprilie a.c., în jurul orei 12.50, la Spitalul Municipal Urziceni a fost adus un tînăr, de 20 de ani, din București, care prezenta o plagă împușcată în zona inimii. La aproximativ 30 de minute ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 17:11
(27146 vizualizări - 0 comentarii)


Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, 5 ani în serviciul cetățenilor

Începînd cu 7 aprilie 2005, potrivit Ordinului Ministerului Comunicațiilor și Tehnologiei Informației nr. 112, Sistemul funcționează la nivelul întregii țări și poate fi apelat prin formarea numărului unic ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 17:03
(19720 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Incendiu de la un scurtcircuit electric

Pompierii din Garda de intervenție Țăndărei au fost alertați pentru a interveni la stingerea unui incendiu izbucnit la o magazie cu lemne din gospodăria unui cetățean din localitate. Pompierii s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 12:54
(28045 vizualizări - 0 comentarii)


Liniște în Ialomița de Paște

Peste 350 de polițiști au acționat zilnic, în perioada Sfintelor Sărbători Pascale, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Efectivele Inspectoratului au fost prezente ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 11:13
(22222 vizualizări - 0 comentarii)


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Independent vă urează Sărbători Fericite alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2010, 01:01
(32252 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de cei aflați în dificultate

23 de familii cu o situație materială precară din județul Ialomița au primit înainte de Paște, din partea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, daruri constînd în alimente tradiționale pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2010, 11:16
(23429 vizualizări - 1 comentariu)


Fotbal: FC Tunari-Unirea Slobozia 1-3

Unirea a revenit vineri, 2 aprilie a.c., la marșul cadențat cu care ne-a obișnuit în meciurile cu echipele mici. În jocul desfășurat la Tunari, contînd pentru etapa a XXII-a din Liga 3, Unirea a cîștigat ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 20:01
(20074 vizualizări - 0 comentarii)


Încă un pieton victimă a unui accident

Joi, 1 aprilie a.c., în jurul orei 10.30, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe Strada 1918, din municipiu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 17:42
(22210 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa Liceelor

La sala de festivități a Palatului Copiilor din Slobozia, vineri, 2 aprilie a.c., au fost premiate loturile sportive cîștigătoare la întrecerile din cadrul Cupei Liceelor. Evenimentul a fost organizat de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 13:16
(20632 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...