Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Sorin Iordache, câștigător al trofeului «Cupa de Iarnă»

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, cîștigător al trofeului «Cupa de Iarnă»

Începînd cu 26 februarie, la Galați, s-a desfășurat ediția a XVIII-a a «Cupei de Iarnă», unul dintre cele mai puternice turnee de tenis de cîmp ale sezonului. La 10 ani fete, Alexia Gîndac, de la CSS Slobozia, a cîștigat turneul la categoria ei de vîrstă, ca și Andreescu Cristian, care și-a adjudecat trofeul la categoria 12 ani băieți.
La 14 ani fete, Irina Nițu de la CSS a pierdut primul meci disputat în fata gălățencei Filip Alexandra cu 6-1,4-6,4-6. Pe tabloul băieților la 14 ani au fost înscriși 4 slobozeni, printre care și Sorin Iordache, cap de serie nr. 1. Acesta a confirmat atît clasa, cît și valoarea tenisului practicat, fiind singurul care a reușit să promoveze pînă în finală. Sorin... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2011, 16:32 (9464 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Amenințare cu sinuciderea prin 112

Dragoste cu năbădăi pe stîlpul de înaltă tensiune

Amenințare cu sinuciderea prin 112

Joi, 3 martie, în toiul nopții, Nicolae Haidalac, un slobozean de 37 ani, cu un picior amputat, s-a urcat pe stîlpul de înaltă tensiune din imediata vecinătate a fostului CAP din Cartierul Bora și a amenințat că se aruncă în gol. El a cerut polițiștilor, alertați prin intermediul servicului de urgență 112 să îi fie rezolvată o problemă de familie. După 3 ore de negocieri, bărbatul a acceptat să coboare de pe stîlp. În cadrul operațiunii au fost mobilizați peste 30 de polițiști, pompieri și personal din cadrul Ambulanței Slobozia.

Amenințare cu sinuciderea prin 112
Joi seară, în jurul orelor 20.00, polițiștii din cadrul serviciului de ordine publică Slobozia au fost alertați... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2011, 10:19 (9419 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1,5 milioane euro pentru o stație de epurare în orașul Amara

Bani cu nemiluita pentru infrastructura stațiunii

1,5 milioane euro pentru o stație de epurare în orașul Amara

Cu proiecte de 10 milioane de euro aflate în diferite stadii de derulare, stațiunea Amara are șanse să redevină în următorii 3 ani una dintre destinațiile turistice de top ale țării. Ultima dintre realizările administrației locale o reprezintă aprobarea Ministerului Dezvoltării Regionale și Turismului pentru un proiect de «reabilitare a sistemelor de apă și canalizare, pecum și a stațiilor de tratare a apei potabile și stațiilor de epurare a apelor uzate». Potrivit declarațiilor reprezentanților administrației locale, proiectul va rezolva definitiv problema evacuării apelor uzate la nivelul orașului Amara și al stațiunii.

Amara, eligibilă!
Eforturile administrației locale... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2011, 18:38 (35892 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a încheiat contractul cu Casa de Sănătate Ialomița

Scandal pentru nimic!

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a încheiat contractul cu Casa de Sănătate Ialomița

După îndelungi negocieri, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a cedat, semnînd actul adițional cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. În acest mod, conflictul privind finanțarea celei mai mari unități sanitare din județ s-a stins. Cel puțin pentru moment!

Mediere bucureșteană pentru Sănătate ialomițeană
La începutul lunii februarie, CJAS Ialomița a anunțat bugetul detaliat al primelor trei luni de Sănătate ialomițeană. Potrivit cifrelor, cea mai mare parte a bugetului în primele trei luni a fost redirecționată către spitalele ialomițene. Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit, potrivit bugetului, cîte 2,5 milioane lei lunar, dintre aceștia 1,... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2011, 09:23 (15416 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Costică Strezoiu, directorul cu petiția

Culisele unei execuții politicianiste

Costică Strezoiu, directorul cu petiția

În urmă cu două săptămîni, Costică Strezoiu, directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» din Slobozia a fost demis. O decizie controversată, rapidă și rămasă încă neînțeleasă. Oficial, demiterea s-a produs ca urmare a bulversării sistemului de învățămînt de noua lege a Educație. Un domeniu pe cît de vast pe atît de complicat și violat politic din toate perspectivele...

Istoria unei demiteri neanunțate
La jumătatea lunii februarie, într-o zi de miercuri, la primele ore ale dimineții, la Grupul Școlar «A.I. Cuza» se puneau bazele unui nou scandal ce avea să zguduie învățămîntul ialomițean. După o altercație verbală, inspectorul general Ilie Stavăr avea să-l demită, la fel de... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2011, 14:15 (43016 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

SPORT

Și-au consolidat poziția secundă

Handbal, Unirea Slobozia-Universitatea Tîrgoviște 37-13 (20-6)

Și-au consolidat poziția secundă

Meciul împotriva Universității Tîrgoviște a însemnat o nouă victoire la pas pentru Unirea. Duminică, 27 februarie, fetele antrenate de Marian Simion au avut din nou sala arhiplină, iar publicul, entuziast ca de obicei, a gustat din plin avalanșa de goluri venită în poarta adversă.
37-13 este un rezultat care nu lasă loc de comentarii. Au existat și momente de relaxare pentru Unirea, cauzate de lejeritatea partidei, dar aceste greșeli dispar de regulă la meciurile cu adversari dificili.
Notabilă în partida de duminică a fost revenirea pivotului Simona Balcan, care a avut o prestație foarte bună, fiind cea mai prolifică marcatoare. Pentru Unirea au înscris: Balcan (9 goluri), Ștefan (6 goluri... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 19:09 (9617 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Fotbalul județean iese din hibernare

Tocmai la mijlocul perioadei cînd femeile dețin supremația, adică pe 5 martie, se reia Campionatul Ligii a IV-a. Lupta la vîrf pare mai încinsă ca niciodată, urmînd a se da între echipele aflate pe primele 3 locuri: Axintele, Abatorul și Amara. Dintre acestea, Victoria Amara a suferit în această iarnă cele mai însemnate mișcări de trupe. Au plecat Avram, la Rapid Fetești și Negustoru, la Andrias Andrășești și au venit juniorul Iovănescu, de la CSS Slobozia, Anghel, de la Albești, Barbu și Ruse, de la Libertatea Sălcioara și Sava, de la Unirea Tricolor București.
Rapid Fetești este fără doar și poate campioana transferurilor în această pauză competițională. Pe lîngă Avram, de la Amara, Feteștiul... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 19:05 (9063 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Promovarea Unirii Slobozia, misiune posibilă

După o iarnă parcă mai lungă decît oricînd, fotbalul Ligii a III-a pornește iarăși la drum. Emoții mari pentru jucători, banca tehnică și suporterii Unirii Slobozia. Echipa noastră este în postura de lider de toamnă și are ca obiectiv clar promovarea în eșalonul secund, acolo unde Slobozia n-a mai călcat de 18 ani. Tocmai de aceea conducerea a angajat pentru amicalele perioadei de pregătire adversari tari, cum ar fi Dunărea Galați, Gloria Buzău sau Steaua II. Meciul cu speranțele Stelei a fost de altfel cel mai spectaculos, tabela însumînd la final 9 goluri. Steaua II a cîștigat cu 5-4, dar Unirea a avut 1-0 la pauză, iar la un moment dat, în repriza secundă, 4-3. Atacanții lui Constantin Prepeliță... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 19:02 (9942 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Gîndac și Andreescu au cîștigat «Cupa de Iarnă»

Săptămîna trecută a fost una fastă pentru copiii de la secția de Tenis a CSS Slobozia. La «Cupa Mazicon» din București, Alexia Gîndac s-a impus la categoria 10 ani, fete. Tot la 10 ani, dar băieți, a triumfat Ștefan Adreescu. Cei doi au recidivat cîteva zile mai tîrziu și la puternicul turneu «Cupa de Iarnă» de la Galați, aceste două succese urmînd să le îmbunătățească simțitor situația în clasament. Tot la «Cupa de Iarnă», turneu care continuă și în acestă săptămînă, Cristian Andreescu și Bogdan Corbea joacă semifinalele la categoria 12 ani. Marți, 1 martie, s-a dat startul întrecerilor și la 14 ani. La această categorie Sorin Iordache de la Tenis Con este cap de serie numărul 1... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 14:46 (9300 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, în topul județelor cu cele mai puține firme active

Raport de criză

Ialomița, în topul județelor cu cele mai puține firme active

Mediul de afaceri ialomițean se păbușește. Și dacă nu se prăbușește, se chinuie să supraviețuiască. Deși politicienii anunță triumfător finalul crizei și semnificative creșteri de natură economică, Ialomița rămîne codașă. Codașă la numărul de firme active...
Ialomița se situează pe unul dintre primele locuri de la coadă într-un top al firmelor răpuse de criza economică. Cel puțin așa reiese dintr-o situație statistică a Oficiului Național al Registrului Comerțului, instituție ce a dat publicității datele informative aferente lunii ianuarie 2011 la capitolul suspendări, dizolvări sau radieri voluntare de societăți comerciale.
La nivelul întregii țări, în luna ianuarie 2011 funcționau aproximativ... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 11:04 (18158 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia anului de grație 2011

Logan înghițit de-o groapă pe strada Independenței

click pe poză

Fotografiile alăturate au fost realizate luni, 28 februarie 2011, în jurul orelor 12.00, pe o stradă a municipiului reședință de județ Slobozia. Chiar dacă într-o asemenea situație comentariile sînt de prisos, ar fi totuși de adăugat că șoferul chiar nu a observat groapa, în zonă lucrările de schimbare a rețelei de apă fiind în plină desfășurare. Și nesemnalizate, am adăuga noi. Căci, cu toate că este o stradă intens circulată, nici constructorul și nici Primăria nu au catadicsit să avertizeze șoferii asupra «riscurilor» la care se expun îndrăznind să se aventureze pe strada cu pricina.... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2011, 13:10 (15637 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gabriela Copelea, juristul fantomă al Inspectoratului Școlar

«Am ajuns la concluzia că NU aveți proprietatea cuvintelor!»

În data de 8 februarie, în cadrul unei ședințe cu directorii unităților școlare din județul Ialomița, reprezentanții Inspectoratului Școlar sugerau introducerea «condicii de 8 ore», conform noii Legi a Educației. O săptămînă mai tîrziu, după un scandal public mediatizat pe posturile centrale de televiziune, inspectorul general Ilie Stavăr retracta indicațiile inițiale și îl demitea pe directorul Grupului Școlar «A. I. Cuza» din Slobozia pentru exces de zel. Vinovată pentru scandalul «condicii de 8 ore», jurista instituției, Gabriela Copelea, umilește public 200 de directori acuzîndu-i de ignoranță și necunoașterea limbii române...

Gabriela Copelea, juristul fantomă al Inspectoratului: «Am ajuns la concluzia că NU aveți proprietatea cuvintelor!»... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2011, 05:41 (13367 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Cezar Zamfir sau viceprimarul voluntar pentru Slobozia

Extrema ascunsă a PNL Ialomița

Cezar Zamfir sau viceprimarul voluntar pentru Slobozia

De 3X5 minute de celebritate politică
Rubrica noastră a ajuns la «venerabila» vîrstă de trei apariții. O ocazie cum nu se poate mai potrivită ca să reamintim cum ne-a venit ideea. Ei bine, ideea ne-a venit din lipsă de idei! Vorbim despre ideile politice ale partidelor de pe scena locală... Și de absența totală a opțiunilor de vot pentru electoratul care va veni la urne. Și de coșmarul permanent al cititorilor, obligați (și de noi, recunoaștem, pentru că o greșeală recunoscută e pe jumătate iertată!) să îndure apariții politice insipide, inodore, incolore.
De aceea ne-am propus ca în rubrica de față să susținem pe banii noștri mediatizarea politicienilor din eșaloanele ... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2011, 09:47 (17034 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Rapid-Unirea Urziceni 1-0

Lupii, la primul eșec în 2011

Unirea Urziceni a apărut în Giulești într-un inedit echipament verde. Tot inedită a fost și formula de start pe care a introdus-o în teren antrenorul ialomițenilor Marian Pană: Curcă-Mustață, Nicu, Mera, Toșca-Muzac, Onicaș-Senin, Apostol, Pădurețu-Rusescu. Verdele Unirii a fost singurul semn oarecum primăvăratec, în rest ger și ninsoare.
Înțesată de brazilieni zgribuliți, echipa Rapidului a început bezmetic, lipsa cunoașterii adversarului și terenul foarte greu fisurîndu-i echipei lui Șumudică omogenitatea. Fisuri au apărut și în apărarea vișinie, iar Rusescu a profitat pătrunzînd periculos către poarta rapidistă (minutul 12). A fost oprit de Dani Coman, cel care l-a doborît... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2011, 11:24 (11904 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Mărțișoarele copilăriei

Mărțișoarele copilăriei

«Originile Sărbătorii Mărțișorului nu sînt cunoscute exact, dar se consideră că ea a apărut pe vremea Imperiului Roman, cînd Anul Nou era sărbătorit în prima zi a primăverii, în luna lui Marte. Acesta nu era numai zeul războiului, ci și al fertilității și vegetației. Această dualitate este remarcată în culorile mărțișorului, albul însemnînd pace, iar roșu-război. Anul Nou a fost sărbătorit pe 1 martie pînă la începutul secolului al XVIII-lea. În România, cercetări arheologice efectuate la Schela Cladovei, au scos la iveală amulete asemănătoare cu mărțișorul, datînd de acum circa 8000 de ani. Amuletele formate din pietricele vopsite în alb și roșu erau purtate la gît. Documentar, mărțișorul a fost... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2011, 10:34 (19621 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Urban datorează 1,2 milioane lei pentru exploatarea apei din sursa subterană

Cine plătește «apa lui Ionașcu»?

Urban datorează 1,2 milioane lei pentru exploatarea apei din sursa subterană

La începutul lunii februarie a anului în curs, Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița anunța demararea procedurii de insolvență a SC Urban pentru o datorie de 1,2 milioane lei noi. În urmă cu două săptămîni, primarul Gabi Ionașcu cataloga această procedură drept «presiune politică» asupra sa și cerea sprijinul Consiliului Local în soluționarea litigiului. Potrivit documentelor oficiale, administrația locală și, ulterior, SC Urban, au datorii restante vechi de peste 3 ani. La acest moment, costurile exploatării pentru mia de metri cubi de apă subterană este de 57,52 de lei.

Fumigene marca Ionașcu
În 2007, cînd primarul Gabi Ionașcu și-a asumat paternitatea (și responsabilitatea... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2011, 09:59 (14762 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primul eveninment politic al anului

Patinoarul PSD a fost inaugurat de Dragobete

click pe poză

Joi, 24 februarie, primul patinoar din Slobozia a fost deschis publicului. Amplasat în Orășelul Copiilor din Slobozia, patinoarul a avut nevoie de mai bine de un an pentru a obține aprobările necesare intrării în legalitate. Prețul unei ore de distracție pornește de la 10 lei de persoană, cu condiția să veniți cu patinele din dotare.

Dacă PSD pe patine nu e, nimic nu e!
Deschis de Dragobete, primul patinoar din Slobozia s-a bucurat, în ciuda frigului de afară, de un real succes în rîndurile iubitorilor acestui sport. Deși seara de joi a fost una cu circuit închis, pe luciul patinoarului evoluînd doar concurenții din cadrul primului concurs de gen organizat de către proprietari... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2011, 09:42 (12760 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Patronul GVR SIX își escrochează proprii angajați

Țeapă penală în taximetrie

Patronul GVR SIX își escrochează proprii angajați

Dacă v-ați imaginat că autorizațiile «la normă» eliberate de Primăria Slobozia sînt cea mai gravă ilegalitate a taximetriei locale ei bine, nu! Sîntem în măsură să vă detaliem una dintre cele mai mari țepe încasată de un grup de taximetriști din Slobozia, angajați ai unei firme renumite de taxi. Falsuri grosolane, credite contractate pe numele angajaților fără știința acestora, mașini vîndute doar imaginar sau amenințări de tip mafiot...

Vinovații fără vină
Un grup de taximetriști își acuză fostul șef de escrocherii halucinante. Oamenii susțin că patronul ar fi făcut credite pe numele lor fără ca ei să știe! În plus, alții din cadrul aceleiași firme au încercat să cumpere... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2011, 10:43 (52606 vizualizări - 18 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vicele Romeo și primarul Julinel

Șoseaua de centură a politicii locale trece pe la Platonești

Vicele Romeo și primarul Julinel

Pînă nu demult, Platoneștiul era recunoscut drept «bastion al democrației», primarul Julinel Negraru și viceprimarul Romeo numărînd echitabil voturi pentru PNL și PD-L. De o săptămînă, Romeo îi cîntă Julinelului serenada divorțului. Familia PD-L nu este de acord cu despărțirea intempestivă a celor doi și promite să le reînnoiască jurămintele în biserica BPJ. Căpos din fire, Romeo refuză binecuvîntarea și amenință că se sinucide politic, împreună cu angajații din dotare...

Level 1 (și 2, și 3)
De cînd au descălecat la Primărie, de pe pursîngele Coajă de Portocală, cuplul Romeo și Julinel au rescris istoria locală. Cea mai celebră pagină este cea a cabinei de vot a secției... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2011, 14:59 (18676 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Două taxiuri, incendiate de interlopi

Reglare de conturi în stil mafiot

Două taxiuri, incendiate de interlopi

În noaptea de marți spre miercuri, 22/23 februarie, la Amara, două taxiuri au fost incendiate intenționat chiar în curtea proprietarilor. Potrivit declarațiilor acestora, «incendierea mașinilor reprezintă o reglare de conturi între cei doi operatori de taxi și patronul firmei Nick Touring, Nicu Pericli». Surse din Poliție confirmă că «incendiatorul ar putea fi unul dintre interlopii locali».

«Le-au dat foc în curtea casei!»
Alexandru Mihalcea și Adrian Militaru, taximetriști autorizați din Amara, s-au trezit noaptea trecută cu autoturismele incendiate. Incidentul s-ar fi petrecut în toiul nopții, în jurul orelor 2.00, autoturismul lui Alexandru Mihalcea arzînd în totalitate... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2011, 10:31 (60254 vizualizări - 45 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: E. Coli în carne de pasăre

Potrivit unei informări media, în cursul lunii noiembrie 2011, inspectorii sanitar-i veterinari au efectuat o serie de verificări la produsele de origine animală. Astfel, în aceeași perioadă, inspectorii ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 15:40
(12185 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:43
(4918 vizualizări - 0 comentarii)


Opel furat din Spania, găsit la Slobozia

Opel furat din Spania, găsit la Slobozia

Luni, 28 noiembrie, polițiștii au depistat la Slobozia o mașină la volanul căruia se afla un cetățean din Brăila, în vîrstă de 25 ani. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că mașina ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:30
(21479 vizualizări - 1 comentariu)


Fundata: Un paznic de vînătoare s-a împușcat în picior

Incident neobișnuit luni, 28 noiembrie, la Fundata. În timp ce se afla pe fondul cinegetic Fundata, un paznic de vînătoare s-a autoaccidentat, împușcîndu-se în picior. Potrivit polițiștilor, bărbatul, împreună ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:28
(15732 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Braconieri prinși cu un morun de 93 kg în căruță!

Bordușani: Braconieri prinși cu un morun de 93 kg în căruță!

Doi bărbați de 25, respectiv 43 ani, din Bordușani, au fost prinși luni, 28 noiembrie, de polițiști în timp ce transportau cu căruța un morun. Ulterior, ancheta polițiștilor împreună cu specialiștii Institutului ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:26
(19440 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarațiile 100, 300 și 710 se vor depune doar pe noile versiuni de soft

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, pentru îmbunătățirea serviciului de depunere a declarațiilor fiscale prin metode electronice de la distanță și pentru a preveni blocajele ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:25
(11682 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copil de 15 ani, electrocutat în triajul CFR

În timp ce se afla în zona triajului CFR Țăndărei, un băiat de 15 ani s-a urcat pe un vagon și s-a electrocutat, suferind arsuri pe aproximativ 40% din suprafața corpului. Pompierii de la Garda Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:14
(12149 vizualizări - 2 comentarii)


Balaciu: I-a luat foc casa de la jarul sobei

Locuința unui cetățean din Balaciu a fost cuprinsă de flăcări după ce proprietarul, încercînd să alimenteze o sobă cu combustibil, nu a sesizat cînd jarul din interior a căzut pe materialele combustibile ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:13
(16266 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


Țăndărei: I-a furat telefonul în biserică

O femeie de 66 ani, din orașul Țăndărei, a alertat poliția duminică, 27 noiembrie a.c., cu privire la faptul că în timp ce se afla în incinta unei biserici i-a fost sustras telefonul mobil din geantă. ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:01
(16790 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: I-a furat aracii din curte ca să-i vîndă la fier vechi

Poliția Slobozia a fost sesizată sîmbătă, 26 noiembrie a.c., de către un bătrîn de 72 ani, domiciliat pe raza municipiului, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:58
(15277 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Patron cercetat penal

Poliția Fetești, urmare a unei sesizări a Direcției Generală de Finanțe Publice Ialomița, a demarat cercetările față de administratorul unei societăți comerciale din comuna Făcăeni, un bărbat de 60 ani ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:56
(19484 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Dosar penal pentru că a refuzat să fie testat alcoolscop

Un tînăr de 35 ani, din comuna Andrășești, a refuzat testarea cu aparatul etilotest Drager și recoltarea de probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei de către polițiștii care l-au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:50
(12137 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Bătrînul de 74 ani l-a lăsat la volan pe copilul de 12 ani!

Duminică, 27 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe DJ201-Bărcănești, un minor în vîrstă de 12 ani, din comuna Manasia, în timp ce conducea un autoturism, fiind însoțit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:47
(11379 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La primele ore ale dimineții de 26 noiembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza municipiului Fetești un tînăr, de 29 ani, din Călărași, în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:44
(9787 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: A încercat să evite un pieton și s-a izbit frontal de un alt vehicul

În timp ce un tînăr, de 33 ani, din Slobozia, conducea vineri, 25 noiembrie a.c., o autoutilitară pe DN2A din direcția Urziceni către Slobozia, pe raza comunei Păltiniș, a evitat acroșarea unui pieton care ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:41
(11167 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Surprinși la volan fără permise

Vineri, 25 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control în trafic pe raza municipiului Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, în vîrstă de 38 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:39
(13847 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 294 de sancțiuni contravenționale, amenzi de peste 61000 lei

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:36
(19224 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

Efectivele Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au fost sesizate duminică, 27 noiembrie a.c., de către un agent de pază al unei societăți comerciale de pe raza comunei Movila despre faptul că mai multe persoane ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:35
(13670 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Pieton izbit consecutiv de trei autovehicule. Șoferii nu au oprit la locul accidentului!

Joi, 24 noiembrie a.c., în jurul orei 17.15, pe DN2, în afara localității Urziceni, în timp ce un bărbat s-a angajat în traversarea părții carosabile prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:32
(8542 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Casieriile Enel din Ialomița, închise de 1 decembrie

Toate casieriile Enel Energie din județul Ialomița vor fi închise joi, 1 decembrie 2011, zi liberă legală cu ocazia Zilei Naționale a României. Activitatea va fi reluată conform programului obișnuit de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:06
(11605 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în școli, o prioritate a polițiștilor: 7 elevi chiulangii depistați

Efective din cadrul Poliției Fetești au acționat pe lina prevenirii și combaterii delincvenței juvenile și asigurării climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă a unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:02
(9618 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

Ultimele autospeciale așteptate anul acesta la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au sosit la sediul unității. Autospecialele de lucru cu apă și spumă sînt de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:01
(12214 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Beat la volan

O patrulă de siguranță publică a identificat, pe raza comunei Balaciu, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 61 ani, din comuna Sfântu Gheorghe, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:00
(11932 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Eliberarea de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii măsurilor de dezvoltare rurală cuprinse în axa II din Programul Național de Dezvoltare Rurală 2007-2 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:58
(15433 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț identificat de polițiști la scurt timp după ce a furat un telefon mobil

Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că unei femei de 48 ani i-a fost sustras telefonul mobil din interiorul firmei unde este gestionară. Din verificările efectuate, s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:56
(11060 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița avertizează asupra gripei aviare din Ungaria

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță toți crescătorii de păsări din exploatațiile nonprofesionale că, în conformitate cu mesajul transmis de Comisia Europeană, a ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:54
(11955 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

Doi bărbați, unul din Slobozia, iar celălalt din Coșereni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost încarcerați în Penitenciarul Slobozia. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:52
(12609 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției pe raza localităților Urziceni și Țăndărei

Efective sporite de polițiști au acționat pe raza localităților Urziceni și Țăndărei pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență și asigurarea climatului de siguranță și disciplină în traficul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:50
(18871 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan la primele ore ale dimineții

O patrulă din cadrul Biroului Rutier a identificat în dimineața zilei de joi, 24 noiembrie a.c., pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un localnic, de 33 ani, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 13:00
(10069 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Copil de 9 ani, acroșat de un autoturism

Miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, pe DN2A, în afara localității Ograda, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 41 ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:57
(9082 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...