Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Costică Strezoiu, directorul cu petiția

Culisele unei execuții politicianiste

Costică Strezoiu, directorul cu petiția

În urmă cu două săptămîni, Costică Strezoiu, directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» din Slobozia a fost demis. O decizie controversată, rapidă și rămasă încă neînțeleasă. Oficial, demiterea s-a produs ca urmare a bulversării sistemului de învățămînt de noua lege a Educație. Un domeniu pe cît de vast pe atît de complicat și violat politic din toate perspectivele...

Istoria unei demiteri neanunțate
La jumătatea lunii februarie, într-o zi de miercuri, la primele ore ale dimineții, la Grupul Școlar «A.I. Cuza» se puneau bazele unui nou scandal ce avea să zguduie învățămîntul ialomițean. După o altercație verbală, inspectorul general Ilie Stavăr avea să-l demită, la fel de... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2011, 14:15 (43009 vizualizări - 36 comentarii)

SPORT

Și-au consolidat poziția secundă

Handbal, Unirea Slobozia-Universitatea Tîrgoviște 37-13 (20-6)

Și-au consolidat poziția secundă

Meciul împotriva Universității Tîrgoviște a însemnat o nouă victoire la pas pentru Unirea. Duminică, 27 februarie, fetele antrenate de Marian Simion au avut din nou sala arhiplină, iar publicul, entuziast ca de obicei, a gustat din plin avalanșa de goluri venită în poarta adversă.
37-13 este un rezultat care nu lasă loc de comentarii. Au existat și momente de relaxare pentru Unirea, cauzate de lejeritatea partidei, dar aceste greșeli dispar de regulă la meciurile cu adversari dificili.
Notabilă în partida de duminică a fost revenirea pivotului Simona Balcan, care a avut o prestație foarte bună, fiind cea mai prolifică marcatoare. Pentru Unirea au înscris: Balcan (9 goluri), Ștefan (6 goluri... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 19:09 (9617 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Fotbalul județean iese din hibernare

Tocmai la mijlocul perioadei cînd femeile dețin supremația, adică pe 5 martie, se reia Campionatul Ligii a IV-a. Lupta la vîrf pare mai încinsă ca niciodată, urmînd a se da între echipele aflate pe primele 3 locuri: Axintele, Abatorul și Amara. Dintre acestea, Victoria Amara a suferit în această iarnă cele mai însemnate mișcări de trupe. Au plecat Avram, la Rapid Fetești și Negustoru, la Andrias Andrășești și au venit juniorul Iovănescu, de la CSS Slobozia, Anghel, de la Albești, Barbu și Ruse, de la Libertatea Sălcioara și Sava, de la Unirea Tricolor București.
Rapid Fetești este fără doar și poate campioana transferurilor în această pauză competițională. Pe lîngă Avram, de la Amara, Feteștiul... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 19:05 (9063 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Promovarea Unirii Slobozia, misiune posibilă

După o iarnă parcă mai lungă decît oricînd, fotbalul Ligii a III-a pornește iarăși la drum. Emoții mari pentru jucători, banca tehnică și suporterii Unirii Slobozia. Echipa noastră este în postura de lider de toamnă și are ca obiectiv clar promovarea în eșalonul secund, acolo unde Slobozia n-a mai călcat de 18 ani. Tocmai de aceea conducerea a angajat pentru amicalele perioadei de pregătire adversari tari, cum ar fi Dunărea Galați, Gloria Buzău sau Steaua II. Meciul cu speranțele Stelei a fost de altfel cel mai spectaculos, tabela însumînd la final 9 goluri. Steaua II a cîștigat cu 5-4, dar Unirea a avut 1-0 la pauză, iar la un moment dat, în repriza secundă, 4-3. Atacanții lui Constantin Prepeliță... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 19:02 (9940 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Gîndac și Andreescu au cîștigat «Cupa de Iarnă»

Săptămîna trecută a fost una fastă pentru copiii de la secția de Tenis a CSS Slobozia. La «Cupa Mazicon» din București, Alexia Gîndac s-a impus la categoria 10 ani, fete. Tot la 10 ani, dar băieți, a triumfat Ștefan Adreescu. Cei doi au recidivat cîteva zile mai tîrziu și la puternicul turneu «Cupa de Iarnă» de la Galați, aceste două succese urmînd să le îmbunătățească simțitor situația în clasament. Tot la «Cupa de Iarnă», turneu care continuă și în acestă săptămînă, Cristian Andreescu și Bogdan Corbea joacă semifinalele la categoria 12 ani. Marți, 1 martie, s-a dat startul întrecerilor și la 14 ani. La această categorie Sorin Iordache de la Tenis Con este cap de serie numărul 1... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 14:46 (9298 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, în topul județelor cu cele mai puține firme active

Raport de criză

Ialomița, în topul județelor cu cele mai puține firme active

Mediul de afaceri ialomițean se păbușește. Și dacă nu se prăbușește, se chinuie să supraviețuiască. Deși politicienii anunță triumfător finalul crizei și semnificative creșteri de natură economică, Ialomița rămîne codașă. Codașă la numărul de firme active...
Ialomița se situează pe unul dintre primele locuri de la coadă într-un top al firmelor răpuse de criza economică. Cel puțin așa reiese dintr-o situație statistică a Oficiului Național al Registrului Comerțului, instituție ce a dat publicității datele informative aferente lunii ianuarie 2011 la capitolul suspendări, dizolvări sau radieri voluntare de societăți comerciale.
La nivelul întregii țări, în luna ianuarie 2011 funcționau aproximativ... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 11:04 (18157 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia anului de grație 2011

Logan înghițit de-o groapă pe strada Independenței

click pe poză

Fotografiile alăturate au fost realizate luni, 28 februarie 2011, în jurul orelor 12.00, pe o stradă a municipiului reședință de județ Slobozia. Chiar dacă într-o asemenea situație comentariile sînt de prisos, ar fi totuși de adăugat că șoferul chiar nu a observat groapa, în zonă lucrările de schimbare a rețelei de apă fiind în plină desfășurare. Și nesemnalizate, am adăuga noi. Căci, cu toate că este o stradă intens circulată, nici constructorul și nici Primăria nu au catadicsit să avertizeze șoferii asupra «riscurilor» la care se expun îndrăznind să se aventureze pe strada cu pricina.... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2011, 13:10 (15634 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Gabriela Copelea, juristul fantomă al Inspectoratului Școlar

«Am ajuns la concluzia că NU aveți proprietatea cuvintelor!»

În data de 8 februarie, în cadrul unei ședințe cu directorii unităților școlare din județul Ialomița, reprezentanții Inspectoratului Școlar sugerau introducerea «condicii de 8 ore», conform noii Legi a Educației. O săptămînă mai tîrziu, după un scandal public mediatizat pe posturile centrale de televiziune, inspectorul general Ilie Stavăr retracta indicațiile inițiale și îl demitea pe directorul Grupului Școlar «A. I. Cuza» din Slobozia pentru exces de zel. Vinovată pentru scandalul «condicii de 8 ore», jurista instituției, Gabriela Copelea, umilește public 200 de directori acuzîndu-i de ignoranță și necunoașterea limbii române...

Gabriela Copelea, juristul fantomă al Inspectoratului: «Am ajuns la concluzia că NU aveți proprietatea cuvintelor!»... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2011, 05:41 (13367 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Cezar Zamfir sau viceprimarul voluntar pentru Slobozia

Extrema ascunsă a PNL Ialomița

Cezar Zamfir sau viceprimarul voluntar pentru Slobozia

De 3X5 minute de celebritate politică
Rubrica noastră a ajuns la «venerabila» vîrstă de trei apariții. O ocazie cum nu se poate mai potrivită ca să reamintim cum ne-a venit ideea. Ei bine, ideea ne-a venit din lipsă de idei! Vorbim despre ideile politice ale partidelor de pe scena locală... Și de absența totală a opțiunilor de vot pentru electoratul care va veni la urne. Și de coșmarul permanent al cititorilor, obligați (și de noi, recunoaștem, pentru că o greșeală recunoscută e pe jumătate iertată!) să îndure apariții politice insipide, inodore, incolore.
De aceea ne-am propus ca în rubrica de față să susținem pe banii noștri mediatizarea politicienilor din eșaloanele ... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2011, 09:47 (17034 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Rapid-Unirea Urziceni 1-0

Lupii, la primul eșec în 2011

Unirea Urziceni a apărut în Giulești într-un inedit echipament verde. Tot inedită a fost și formula de start pe care a introdus-o în teren antrenorul ialomițenilor Marian Pană: Curcă-Mustață, Nicu, Mera, Toșca-Muzac, Onicaș-Senin, Apostol, Pădurețu-Rusescu. Verdele Unirii a fost singurul semn oarecum primăvăratec, în rest ger și ninsoare.
Înțesată de brazilieni zgribuliți, echipa Rapidului a început bezmetic, lipsa cunoașterii adversarului și terenul foarte greu fisurîndu-i echipei lui Șumudică omogenitatea. Fisuri au apărut și în apărarea vișinie, iar Rusescu a profitat pătrunzînd periculos către poarta rapidistă (minutul 12). A fost oprit de Dani Coman, cel care l-a doborît... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2011, 11:24 (11904 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Mărțișoarele copilăriei

Mărțișoarele copilăriei

«Originile Sărbătorii Mărțișorului nu sînt cunoscute exact, dar se consideră că ea a apărut pe vremea Imperiului Roman, cînd Anul Nou era sărbătorit în prima zi a primăverii, în luna lui Marte. Acesta nu era numai zeul războiului, ci și al fertilității și vegetației. Această dualitate este remarcată în culorile mărțișorului, albul însemnînd pace, iar roșu-război. Anul Nou a fost sărbătorit pe 1 martie pînă la începutul secolului al XVIII-lea. În România, cercetări arheologice efectuate la Schela Cladovei, au scos la iveală amulete asemănătoare cu mărțișorul, datînd de acum circa 8000 de ani. Amuletele formate din pietricele vopsite în alb și roșu erau purtate la gît. Documentar, mărțișorul a fost... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2011, 10:34 (19620 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Urban datorează 1,2 milioane lei pentru exploatarea apei din sursa subterană

Cine plătește «apa lui Ionașcu»?

Urban datorează 1,2 milioane lei pentru exploatarea apei din sursa subterană

La începutul lunii februarie a anului în curs, Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița anunța demararea procedurii de insolvență a SC Urban pentru o datorie de 1,2 milioane lei noi. În urmă cu două săptămîni, primarul Gabi Ionașcu cataloga această procedură drept «presiune politică» asupra sa și cerea sprijinul Consiliului Local în soluționarea litigiului. Potrivit documentelor oficiale, administrația locală și, ulterior, SC Urban, au datorii restante vechi de peste 3 ani. La acest moment, costurile exploatării pentru mia de metri cubi de apă subterană este de 57,52 de lei.

Fumigene marca Ionașcu
În 2007, cînd primarul Gabi Ionașcu și-a asumat paternitatea (și responsabilitatea... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2011, 09:59 (14760 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primul eveninment politic al anului

Patinoarul PSD a fost inaugurat de Dragobete

click pe poză

Joi, 24 februarie, primul patinoar din Slobozia a fost deschis publicului. Amplasat în Orășelul Copiilor din Slobozia, patinoarul a avut nevoie de mai bine de un an pentru a obține aprobările necesare intrării în legalitate. Prețul unei ore de distracție pornește de la 10 lei de persoană, cu condiția să veniți cu patinele din dotare.

Dacă PSD pe patine nu e, nimic nu e!
Deschis de Dragobete, primul patinoar din Slobozia s-a bucurat, în ciuda frigului de afară, de un real succes în rîndurile iubitorilor acestui sport. Deși seara de joi a fost una cu circuit închis, pe luciul patinoarului evoluînd doar concurenții din cadrul primului concurs de gen organizat de către proprietari... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2011, 09:42 (12760 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Patronul GVR SIX își escrochează proprii angajați

Țeapă penală în taximetrie

Patronul GVR SIX își escrochează proprii angajați

Dacă v-ați imaginat că autorizațiile «la normă» eliberate de Primăria Slobozia sînt cea mai gravă ilegalitate a taximetriei locale ei bine, nu! Sîntem în măsură să vă detaliem una dintre cele mai mari țepe încasată de un grup de taximetriști din Slobozia, angajați ai unei firme renumite de taxi. Falsuri grosolane, credite contractate pe numele angajaților fără știința acestora, mașini vîndute doar imaginar sau amenințări de tip mafiot...

Vinovații fără vină
Un grup de taximetriști își acuză fostul șef de escrocherii halucinante. Oamenii susțin că patronul ar fi făcut credite pe numele lor fără ca ei să știe! În plus, alții din cadrul aceleiași firme au încercat să cumpere... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2011, 10:43 (52590 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vicele Romeo și primarul Julinel

Șoseaua de centură a politicii locale trece pe la Platonești

Vicele Romeo și primarul Julinel

Pînă nu demult, Platoneștiul era recunoscut drept «bastion al democrației», primarul Julinel Negraru și viceprimarul Romeo numărînd echitabil voturi pentru PNL și PD-L. De o săptămînă, Romeo îi cîntă Julinelului serenada divorțului. Familia PD-L nu este de acord cu despărțirea intempestivă a celor doi și promite să le reînnoiască jurămintele în biserica BPJ. Căpos din fire, Romeo refuză binecuvîntarea și amenință că se sinucide politic, împreună cu angajații din dotare...

Level 1 (și 2, și 3)
De cînd au descălecat la Primărie, de pe pursîngele Coajă de Portocală, cuplul Romeo și Julinel au rescris istoria locală. Cea mai celebră pagină este cea a cabinei de vot a secției... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2011, 14:59 (18672 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două taxiuri, incendiate de interlopi

Reglare de conturi în stil mafiot

Două taxiuri, incendiate de interlopi

În noaptea de marți spre miercuri, 22/23 februarie, la Amara, două taxiuri au fost incendiate intenționat chiar în curtea proprietarilor. Potrivit declarațiilor acestora, «incendierea mașinilor reprezintă o reglare de conturi între cei doi operatori de taxi și patronul firmei Nick Touring, Nicu Pericli». Surse din Poliție confirmă că «incendiatorul ar putea fi unul dintre interlopii locali».

«Le-au dat foc în curtea casei!»
Alexandru Mihalcea și Adrian Militaru, taximetriști autorizați din Amara, s-au trezit noaptea trecută cu autoturismele incendiate. Incidentul s-ar fi petrecut în toiul nopții, în jurul orelor 2.00, autoturismul lui Alexandru Mihalcea arzînd în totalitate... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2011, 10:31 (60253 vizualizări - 45 comentarii)

SPORT

Unirea pe II! Totul depinde de noi!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Unirea pe II! Totul depinde de noi!

Zeița Fortuna a avut la finele săptămînii precedente buletin de Slobozia și s-a îmbrăcat în echipamentul lui CSM Ploiești. Echipa condusă de Marian Simion a supus, așa cum era de așteptat, ambele adversare și a profitat de mîna de ajutor dată de prahovence pentru a escalada clasamentul pînă pe a doua poziție. Să luăm pe rînd evenimentele!

Activ Ploiești-Unirea Slobozia, 19-22 (10-12)
La Plopeni, joi, 17 februarie, handbalistele noastre au dat peste o a doua echipă a Ploieștiului la fel de ațoasă ca și întîlnirile precedente. După un debut de meci ezitant, Unirea, cu Irina Simion în zi de grație, a trecut la conducerea jocului luînd la pauză un avans de două goluri, ... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2011, 17:39 (9502 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga I

S-a întors Unirea la Urziceni

Fără suporteri (dar asta o știați deja!) și fără Mehmedovici, Maftei, Todoran sau Semedo, Unirea Urziceni s-a întors vineri, 18 februarie, pe Tineretului. Cu Nicu Epaminonda pe post de liant între vremurile bune și cele rele, cu un antrenor nou și echipă de strînsură, oastea lui Bucșaru se pregătește pentru evitarea retrogadării. Greu de crezut în condițiile în care obiectivul se cunoaște, dar primul 11 din meciul de vineri cu Rapid rămîne un mister.

Marian Pană antrenor și echipă din petice
Fost antrenor la Gloria Bistrița, Dacia Mioveni și «U» Cluj, Marian Pană a lăsat în fașă un proiect la Alba Iulia și a acceptat să preia prim-divizionara Unirea Urziceni. La primul... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2011, 17:35 (11099 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Slobozia, egala Buzăului

Fotbal, Liga a III-a

Slobozia, egala Buzăului

Unirea rămîne o echipă invincibilă pe teren propriu, indiferent că sînt meciuri amicale, de Campionat sau de Cupă. După ce miercuri, 16 februarie, au remizat cu Dunărea Galați, elevii lui Constantin Prepeliță au primit sîmbătă, 19 februarie, vizita altei divizionare secunde, Gloria Buzău, echipă care și-a etalat cea mai bună garnitură în frunte cu fostul atacant de la Timișoara, Mediaș și Brănești, Ciprian Prodan. Cele două echipe și-au împărțit frățește reprizele: în prima au deschis scorul uniriștii, în vreme ce buzoienii au egalat în cea de-a doua. Meciul care s-a disputat la Slobozia Nouă cu Unirea a avut ca principal dușman frigul. În vreme ce banca slobozeană s-a încălzit cu ceai, antrenorul... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2011, 17:28 (9743 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Multe și mărunte politic în USL Ialomița

Consiliul Județean sau Primăria Slobozia? Aceasta-i întrebarea!

Noul protocol al USL naște întrebări hamletiene. Acum și în Ialomița! Noi vă oferim un set nou-nouț de declarații care să va ajute azi să decideți ce veți vota în 2012. Asta dacă sînteți masochiști și veți continua să trăiți în Ialomița.

Unde dai și unde crapă USL-ul
Potrivit protocolului USL, în Ialomița Puterea se va împărți prin consens politic, după cum urmează: Ciupercă continuă să se joace de-a demiurgul cu Consiliul Județean, PNL se mulțumește cu firimiturile urbane la Urziceni și Fetești, Ionașcu calcă apa subterană, iar în rural, Dumnezeu cu mila și candidații cu pungile pline. Adică ulei și zahăr! Numai că, spun politicienii de meserie, socoteala din Protocol... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2011, 14:46 (12479 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
342 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Atenție comercianți! Lipsa documentelor justificative se transformă în amenzi

Comercianții de ocazie au intrat la sfîrșitul săptămînii trecute în vizorul polițiștilor feteșteni angrenați într-o acțiune al cărei scop l-a constituit prevenirea și combaterea activităților de comerț ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(15192 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Pieton accidentat

Sîmbătă, 30 octombrie, la Ciochina s-a petrecut un accident rutier. În urma evenimentului un bătrîn de 76 ani din localitate a fost rănit. Potrivit polițiștilor, victima a vrut să traverseze șoseaua prin ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(13307 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: Șoferi băuți sau vitezomani, amendați de polițiști cu 85000 de lei

343 amenzi, 9 certificate de înmatriculare retrase și 19 permise de conducere reținute este rezumatul activităților polițiștilor rutieriști de week-endul trecut. Acțiunile s-au desfășurat pe principalele ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(12957 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Viteza a făcut două victime

Întrucît nu a condus cu viteză regulamentară, un bărbat, de 28 de ani, din Prahova a provocat un accident rutier, duminică, 31 octombrie, în apropierea localității Adîncata. Prahoveanul se afla la volanul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(14239 vizualizări - 0 comentarii)


«Un plus de Siguranță», Campanie pentru siguranța locuințelor

În ultimele două luni ale anului, respectiv în perioada noiembrie-decembrie 2010, Inspectoratul General al Poliției Române derulează campania națională «Un plus de Siguranță». «Campania se încadrează în ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:05
(13016 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele cu ocazia Salonului Auto de la Paris, ediția 2010. Două dintre modele -ix20 și noul i10- au debutat la Paris, în timp ce incredibilul Genesis Coupe și ix35 Blue vor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:02
(15785 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, găsită moartă în apartament

Sîmbătă, 30 octombrie a.c., echipajul de descarcerare al Gărzii Slobozia s-a deplasat în municipiul reședință de județ pentru deblocarea ușii de la apartamentul unei femei în vîrstă de 74 de ani, situat ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:58
(13787 vizualizări - 0 comentarii)


Noapte de foc pentru pompierii ialomițeni: 3 incendii în 4 ore

Este vorba de noaptea de vineri spre sîmbătă, 29/30 octombrie, cînd, în mai puțin de 4 ore, militarii au fost solicitați să intervină la stingerea a trei incendii izbucnite pe raza județului.
Astfel ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:57
(14152 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: «Rapsozii la ei acasă»

Munteni Buzău: «Rapsozii la ei acasă»

Printre preocupările permanente ale Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița se numără și organizarea anuală a unei manifestări legate de inima și sufletul țăranului ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:50
(18060 vizualizări - 0 comentarii)


Furt din casieria Primăriei Brazii

După ce săptămîna precedentă Independent a dezvăluit o inginerie financiară prin care casierița Primăriei Fierbinți-Tîrg și-ar fi însușit necuvenit 64 mii de lei din banii contribuabililor, polițiștii fac ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:25
(13446 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», în atenția ITM

Potrivit unei informări, în perioada 21-22 octombrie 2010, Inpectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat o campanie națională privind legalitatea relațiilor de muncă în domeniul fabricării de produse ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:24
(15009 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Accident cu scuterul

Un bărbat de 35 de ani a fost victima unui accident rutier pentrecut în apropierea localității Urziceni. Incidentul s-a produs, joi, 28 octombrie, cînd victima, conducător al unui moped, a intrat într-un ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:24
(15725 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Săveni: Lemn confiscat

Joi, 28 octombrie, polițiștii din localitatea Săveni au depistat pe raza localității un autocamion condus de un bărbat, de 30 de ani, din județul Vrancea. Autocamionul era încărcat cu lemne, peste 5 metri ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:22
(15891 vizualizări - 0 comentarii)


Pește în portbagaje de mașini

Miercuri, 27 octombrie, polițiștii ialomițeni au descoperit în mașinile a trei șoferi peste 170 kilograme de pește, specia fitofag, caras și plătică, pentru care conducătorii auto nu au putut prezenta documente ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:06
(14768 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pește Ialomița


Făcăeni: Furau lemne

Un bărbat, de 41 de ani, din Făcăeni, a alertat polițiștii miercuri, 27 octombrie, întrucît mai multe persoane furau lemne dintr-o explotație forestieră din Balta Ialomiței. Deplasîndu-se la fața locului ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:06
(18324 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt lemne


Balaciu: Depistat cu numere de înmatriculare expirate la mașină

Un bărbat de 34 ani, din Traian, este actual cercetat de polițiști după ce a fost prins în trafic conducînd o mașină cu numere de înmatriculare expirate. Șoferul a fost identificat de către polițiștii din ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:05
(17624 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune în trafic

Miercuri, 27 octombrie, polițiștii din Țăndărei au organizat în localitate o acțiune preventivă pe linia traficului rutier. În timpul acțiunilor au fost legitimate 73 de persoane, 60 de mașini au fost verificate ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:04
(13471 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița participă la mitingul de susținere a moțiunii cu 1200 de manifestanți

Județul Ialomița este prezent la București cu peste 30 de autocare și circa 1200 de manifestanți. Aceștia au fost mobilizați de către liderii sindicatelor locale și partidele politice de opoziție. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 12:50
(15984 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: miting Ialomița


Trei polițiști ialomițeni, condamnați pentru luare de mită

După ce au solicitat bani pentru a «ierta» contravenienții, trei polițiști ialomițeni au fost condamnați definitiv la închisoare cu suspendare pentru luare de mită. Întrucît sentințele judecătorești au ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:12
(16401 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Hoț trimis după gratii

Marți, 26 octombrie, polițiștii din Andrășești au reținut un bărbat, de 30 de ani, din Miloșești. Pe numele bărbatului a fost emis un mandat de arestare în data de 19 octombrie, individul fiind acuzat de ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:10
(16165 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan sau circulînd cu numere false la mașini

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 26 spre 27 octombrie, polițiștii din Căzănești au oprit în trafic un autoturism ce se deplasa pe direcția Slobozia-Urziceni. În urma verificărilor de rutină ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:08
(16889 vizualizări - 0 comentarii)


Declarațiile la Fisc se depun doar electronic

«Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița informează că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii octombrie cu termen de declarare 25 noiembrie 2010, declarațiile fiscale vor ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:06
(15643 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 08:58
(13096 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 08:28
(13584 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Au tîlhărit o fetiță de 13 ani

Duminică, 24 octombrie, în jurul orei 21,00, un bărbat din Perieți a reclamat polițiștilor faptul că fiica sa, de 13 ani, a fost victima unei tentative de tîlhărie, comisă în fața blocului unde domiciliază ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:32
(16367 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Erbicid confiscat de polițiști

Țăndărei: Erbicid confiscat de polițiști

1000 de lei amendă și 200 litri de erbicid confiscat. Acesta este rezumatul unui verificări a unei mașini, aflată în trafic pe raza localității Țăndărei. Șoferul, un bărbat de 37 de ani, din Călărași, a ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:30
(23170 vizualizări - 2 comentarii)


Din nou modificări la asigurările angajaților plătiți cu drepturi de autor

Potrivit unei informări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, începînd cu 25 octombrie 2010 declararea contribuțiilor individuale de asigurări sociale și de asigurări pentru șomaj pentru contribuabilii ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:30
(15013 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Găinari prinși de polițiști

La începutul săptămînii, luni, 25 octombrie, o bătrînă de 73 ani din Scînteia a reclamat polițiștilor faptul că în noaptea de duminică spre luni hoții i-au furat din ogradă o plită din fontă, un furcoi ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:29
(16740 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor încarcerat

Luni, 25 octombrie, polițiștii din Axintele și Sălcioara au prins, pe raza localității Lehliu-Gară, un bărbat, de 27 de ani, din Sălcioara, pe numele căruia exista un mandat de arestare preventivă emis ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:28
(15031 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți la porumb

Polițiștii din Bordușani au prins 9 persoane, cu vîrste cuprinse între 20 și 61 ani, care folosindu-se de 5 căruțe au furat peste 1200 kg porumb de pe o solă deja recoltată ce aparținea unui societăți agricole ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:26
(17821 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...