Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga I

S-a întors Unirea la Urziceni

Fără suporteri (dar asta o știați deja!) și fără Mehmedovici, Maftei, Todoran sau Semedo, Unirea Urziceni s-a întors vineri, 18 februarie, pe Tineretului. Cu Nicu Epaminonda pe post de liant între vremurile bune și cele rele, cu un antrenor nou și echipă de strînsură, oastea lui Bucșaru se pregătește pentru evitarea retrogadării. Greu de crezut în condițiile în care obiectivul se cunoaște, dar primul 11 din meciul de vineri cu Rapid rămîne un mister.

Marian Pană antrenor și echipă din petice
Fost antrenor la Gloria Bistrița, Dacia Mioveni și «U» Cluj, Marian Pană a lăsat în fașă un proiect la Alba Iulia și a acceptat să preia prim-divizionara Unirea Urziceni. La primul... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2011, 17:35 (11100 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Slobozia, egala Buzăului

Fotbal, Liga a III-a

Slobozia, egala Buzăului

Unirea rămîne o echipă invincibilă pe teren propriu, indiferent că sînt meciuri amicale, de Campionat sau de Cupă. După ce miercuri, 16 februarie, au remizat cu Dunărea Galați, elevii lui Constantin Prepeliță au primit sîmbătă, 19 februarie, vizita altei divizionare secunde, Gloria Buzău, echipă care și-a etalat cea mai bună garnitură în frunte cu fostul atacant de la Timișoara, Mediaș și Brănești, Ciprian Prodan. Cele două echipe și-au împărțit frățește reprizele: în prima au deschis scorul uniriștii, în vreme ce buzoienii au egalat în cea de-a doua. Meciul care s-a disputat la Slobozia Nouă cu Unirea a avut ca principal dușman frigul. În vreme ce banca slobozeană s-a încălzit cu ceai, antrenorul... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2011, 17:28 (9743 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Multe și mărunte politic în USL Ialomița

Consiliul Județean sau Primăria Slobozia? Aceasta-i întrebarea!

Noul protocol al USL naște întrebări hamletiene. Acum și în Ialomița! Noi vă oferim un set nou-nouț de declarații care să va ajute azi să decideți ce veți vota în 2012. Asta dacă sînteți masochiști și veți continua să trăiți în Ialomița.

Unde dai și unde crapă USL-ul
Potrivit protocolului USL, în Ialomița Puterea se va împărți prin consens politic, după cum urmează: Ciupercă continuă să se joace de-a demiurgul cu Consiliul Județean, PNL se mulțumește cu firimiturile urbane la Urziceni și Fetești, Ionașcu calcă apa subterană, iar în rural, Dumnezeu cu mila și candidații cu pungile pline. Adică ulei și zahăr! Numai că, spun politicienii de meserie, socoteala din Protocol... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2011, 14:46 (12482 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița va cheltui mai mult cu trei procente în 2011

Am ieșit din criză!

Ialomița va cheltui mai mult cu trei procente în 2011

Săptămîna trecută administrația județeană a organizat o serie de 5 dezbateri publice pe tema proiectului de buget al județului pentru anul 2011. Potrivit declarațiilor oficiale, Ialomița are de cheltuit 100,287 milioane de lei, ceea ce reprezintă mai puțin decît în anul 2010. Vestea bună este că, în ciuda acestui amănunt bugetar, vom cheltui cu 3 procente mai mult, semn că Ialomița a ieșit din criză. Vestea proastă e că 75 la sută din aceste cheltuieli vor fi orientate către asigurarea funcționării aparatului administrativ și doar 25 la sută pentru dezvoltare.

Bani mai puțini, cheltuieli mai multe
Marți, 8 februarie, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2011, 06:14 (5368 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O fetiță de 13 ani a avortat spontan

Victimă a inconștienței părinților

O fetiță de 13 ani a avortat spontan

O fetiță de doar 13 ani a fost dusă de urgență la Spitalul Județean. Copila suferise un avort spontan la 6 luni de sarcină. Iar toate acestea s-au petrecut sub ochii inconștienți ai părinților care au permis ca fetița să-și petreacă astfel copilăria...

Copil cu copil avortat
Săptămîna precedentă medicii ialomițeni s-au văzut puși în situația de a salva viața unei fetițe de 13 ani ce fusese adusă de urgență la Spital. Copila era însărcinată în luna a șasea și suferise un avort spontan. Imediat medicii au supus-o unei intervenții chirurgicale de chiuretaj, reușind astfel să-i salveze viața. Potrivit unor spuse medicale, fetița de doar 13 ani, din Ciochina, trăia de mai... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2011, 17:25 (13558 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gigi Manea, președintele șomer

Gigi Manea, președintele șomer

Cinci minute de celebritate politică
Ne-am săturat de politică! De politica liderilor! De Ciupercă, de Cazacu, mai nou de Martin, de sărmanul Ionașcu care umblă bezmetic după un partid pentru alegerile din 2012... Ne-am săturat să-i vedem lăfăindu-se prin ziare, apărînd la televizor, cumpărîndu-și notorietatea, iritîndu-ne retina... Și totuși, de politică nu putem scăpa. De aceea am decis să mediatizăm politicienii din eșaloanele inferioare! Membrii simpli de partid, șefii de descentralizate care au lipit afișe în campanie, șefuleți obscuri de organizații locale, tăietorii de frunză la cîini care îngroașă rîndurile filialelor, lideri fără șansă, oameni de bine, cetățeni care... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2011, 15:42 (18324 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taximetriștii, sclavii firmelor de taximetrie

ITM confirmă munca ilegală din transportul public

Taximetriștii, sclavii firmelor de taximetrie

De două săptămîni, Independent a declanșat o campanie de presă în care demasca practicile ilegale din transportul public de călători de pe teritoriul județului nostru. Vineri, 11 februarie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a confirmat informațiile prezentate de noi. Potrivit rezultatelor unui control desfășurat de către inspectorii instituției, 21 din cei 36 de taximetriști controlați au declarat că «nu au semnat contract individual de muncă și nu figurau ca salariați declarați». Procentul, susțin reprezentanții ITM, poate fi considerat unul statistic care urmează a fi confirmat de către controalele care vor fi realizate în perioada imediat următoare.

Control încrucișat pe străzile Sloboziei... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2011, 05:53 (12445 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia va cheltui 84,8 milioane de lei în 2011

Un buget de subzistență pentru capitala de județ

Slobozia va cheltui 84,8 milioane de lei în 2011

Pe 10 februarie 2011, Consiliul Local Slobozia a decis aprobarea unei sume de 84868000 de lei reprezentînd bugetul orașului Slobozia pentru anul în curs. Suma, mai mică decît anul tecut, este considerată una de subzistență și se bazează, printre altele, pe debitele restante și estimările anuale legate de taxele și impozitele locale. Aprobat cu majoritate de voturi, bugetul acestui an reprezintă o oglindă obiectivă a unei administrații obligată în 2011 să-și reducă investițiile, să-și diminueze cheltuielile și să-și oblige contribuabilii la eforturi financiare suplimentare.

Unde sînt banii de altădată?
Scăderea veniturilor bugetare ale administrație locale nu reprezintă... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2011, 15:28 (5632 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Podul nimănui de la 1927

Podul nimănui de la 1927

«Ultima oară a fost vopsit prin ’90. În negru!» își amintește Mihai Soare, trecător pe pod, vinerea trecută, cam pe la vremea prînzului.... De-atunci, lucrările pentru reabilitarea lui au fost mereu amînate. Ultima oară, săptămîna trecută, cînd cele 50 mii de lei promise de către Primărie au fost reorientate către investiții mai importante. Așa că podul a rămas, ca și pînă acum, al nimănui! Al nimănui și-al doamnei Olga, singura care-și mai amintește că podul ăsta a fost cîndva cel mai frumos pod din oraș, că nemții l-au făcut așa de trainic încît comuniștii n-au reușit să-l dărîme și că, înainte să fie mutilat de țevile de apă, era loc de promenadă pentru îndrăgostiți...

Podul fabricii «E. Wolf»... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2011, 09:34 (9194 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia Bora pod

Click aici

SPORT

Cristian Andreescu, surpriza Naționalelor

Tenis de cîmp

Cristian Andreescu, surpriza Naționalelor

În perioada 1-6 februarie, la București, s-a desfășurat Campionatul Național de Tenis de Cîmp rezervat categoriei 12 ani. Am privit cu detașare această competiție întrucît reprezentanții noștri erau prea «cruzi» pentru o performanță notabilă... Și totuși Cristian Andreescu a reușit să uimească pe toată lumea și chiar pe el însuși prin ce a reușit: calificarea în sferturile de finală ale competiției.

Micul Federer
Despre Cristi am scris de multe ori în această pagină, dar micul tenismen (nici nu poate fi altfel la 10 ani!) are performanțe tot mai mari care ne concentrează atenția asupra lui. Tenisul are încă pentru el multe secrete dar racheta lui, identică celei pe care... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2011, 11:05 (31088 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Războiul apei, faza pe SRI

Ionașcu vs Teculescu

Războiul apei, faza pe SRI

Mare e grădina Lui și mulți oficiali i-au sărit gardul în lung de mandat! Dar parcă niciunul ca bieții Ionașcu și Teculescu, obligați de funcție să țopăie după ureche pe melodii cîntate de alții. Cum, nu știți despre ce vorbim? Păi, vă lămurim noi, că de-aia sînt plătite «agenturili», iertat fie Răposatu’ care ne-a permis nouă, tuturor, să apucăm ziua aceasta!

Gargară cu apa slobozenilor
Pe 5 februarie, în cadrul unei dezbateri publice, prefectul Mădălin Teculescu a sugerat că problema apei la Slobozia face obiectul unui raport al SRI nu tocmai favorabil primarului Ionașcu. Încet la... declarații, primarul Gabi Ionașcu a reușit să răspundă atacului de-abia luni, 14 februarie... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2011, 11:25 (16651 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» din Slobozia, DEMIS

EXCLUSIV: Directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» din Slobozia, DEMIS

Miercuri, 17 februarie, la orele prînzului, directorul liceului «A.I. Cuza» din Slobozia a fost demis de inspectorul general Ilie Stavăr. Demiterea survine ca urmare a deciziei directorului Costică Strezoiu de a introduce în școală o a doua condică de prezență. Condica avea drept scop monitorizarea profesorilor potrivit unei reglementări controversate din noua Lege a Educației. Inspectorul General Ilie Stavăr a negat această evidență și a declarat sec: «Directorul Strezoiu a fost demis pentru că a încălcat articolul 1 al Ordinului 3753 al ministrului. Atît! Nu am nimic de comentat în acest sens».
Articolul la care face referire inspectorul general Ilie Stavăr precizează că noile modificări... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2011, 15:01 (50024 vizualizări - 67 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

20 milioane de euro, prețul guvernării lui Ionașcu

20 milioane de euro, prețul guvernării lui Ionașcu

Slobozia arată ca după bombardament! Străzile sînt pline de cratere, apa e menajeră, populația e cu nervii la pămînt... Iar Ionașcu mai vrea un mandat! Atît de tare își dorește acest lucru încît ar fi dispus să facă orice compromis pentru realizarea acestuia... În acest context, erijarea sa într-un David administrativ luptînd cu Goliatul RAJA nu este decît rol. Un rol care însă ne-a costat 20 de milioane... De euro!

Dormi liniștit, Ionașcu veghează pentru tine!
Guvernarea lui Ionașcu a început în urmă cu 7 ani, cînd actualul primar al Sloboziei nu era decît un biet viceprimar fără viitor. Moartea lui Ioan Pinter l-a legitimat însă, iar anul de grație trecut pînă la alegeri... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2011, 09:41 (10942 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mitingul sărăcimii muncitoare

Mitingul sărăcimii muncitoare

Miercuri, 16 februarie, la orele 16.00, sediul Prefecturii Ialomița a fost pichetat de peste 200 de sindicaliști aparținînd organizațiilor sindicale afiliate Cartel ALFA. Angajați ai Combinatului, profesori în școlile județului sau salariați în cadrul sistemului ialomițean de Sănătate, oamenii au scandat în cor lozinci antiguvernametale și au cerut un Cod al Muncii nemodificat, precum și un pachet de legi sociale care să protejeze forța de muncă din România.

200 pentru România muncitoare
Deși a fost anunțat pentru orele 16.00, mitingul organizat de Cartel ALFA a debutat mai devreme. Cei 200 de manifestanți au scandat minute în șir lozinci antiguvernamentale, au adresat... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2011, 18:22 (13113 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pirații» transporturilor, rămași fără plăcuțe de înmatriculare

La Mărculești polițiștii ialomițeni au confirmat transportul ilegal de persoane

«Pirații» transporturilor, rămași fără plăcuțe de înmatriculare

În cursul dimineții de miercuri, 16 februarie, o acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni a confirmat încă o dată fenomenul pirateriei în transportul public de călători. În urma acțiunii au fost ridicate plăcuțe, certificate de înmatriculare și s-au aplicat amenzi de peste 30 mii de lei.

Pirații racolează călătorii din zori
La ora 7,45, la filtrul de la Bora, după mai bine de 10 autoturisme oprite, polițiștii ialomițeni au identificat primul transportator ilegal. Mijlocul de transport, un microbuz 8+1, avînd numărul IL 01 ENO era încărcat cu 15 elevi. Șoferul a declarat că are un contract semnat cu Primăria din Mărculești, dar nu a putut face dovada existenței documentului... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2011, 16:17 (11477 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul traficanților de copii din Țăndărei, «pregătit» pentru eliberare

Dosarul traficanților de copii din Țăndărei, «pregătit» pentru eliberare

Răsturnare spectaculoasă de situație în scandalul traficanților din Țăndărei. Decizia magistraților Curții de Apel Tîrgu Mureș, de eliberare a traficanților de copii din Țăndărei, a șocat! Nimeni nu și-a putut explica măsura fără precedent adoptată de instanța amintită. Istoria dosarului traficanților de minori din Țăndărei demonstrează însă contrariul...

...
Dosarul penal în care erau acuzați rromii din Țăndărei datează de 10 luni, timp în care documentele s-au plimbat, cum îi stă bine unui dosar stufos, între mai multe instanțe de judecată. Așa a ajuns de la Tribunalul București la Tribunalul Harghita, iar de la Harghita la Tîrgul Mureș, unde infractorii puteau să... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2011, 12:43 (14014 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

34 de copii, abuzați sexual

Raport alarmant al autorităților ialomițene

34 de copii, abuzați sexual

Direcția de Asistență Socială și Protecția Drepturilor Copilului a dat publicității un raport de activitate al instituției pentru anul 2010 destul de îngrijorător. Documentul sintetizează probelemele copiilor ialomițeni ajunse în atenția instituției. Potrivit datelor statistice, în anul precedent nu mai puțin de 34 de copii au căzut victime ale abuzurilor sexuale... Iar asta nu e tot!

Abuzuri grosolane cu minori
Nu puține sînt cazurile cînd copiii ajung victime ale propriilor părinți, ale rudelor apropiate sau cunoștințelor din jur. Dar, rar, cazurile ajung în atenția autorităților. Cu toatea acestea, la nivelul anului precedent, Direcția Generală de Asistență Socială... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2011, 06:14 (13366 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia a învins Poli Galați

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia a învins Poli Galați

După ce miercuri, 9 februarie, pierduse cu 1-2 în deplasare la Dunărea Galați, sîmbătă, 12 februarie, Unirea Slobozia a primit acasă vizita echipei de Liga a III-a, Politehnica Galați, o obișnuită a amicalelor din intersezon pentru echipa noastră. «Acasă» a însemnat sîmbătă terenul de la Privighetoarea, care nu a făcut excepție de la regula suprafețelor de joc mocirloase pe care se dispută amicalele de iarnă.
În prima repriză, trioul Prepeliță-Costea-Ionescu a aruncat în luptă echipa care în proporție de 80 la sută va aborda returul. Astfel, cu excepția a două șuturi de la distanță parate de Leo Dobre și a unui penalty ratat de gălățeni, uniriștii au fost la cîrma jocului și au condus la pauză... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2011, 18:58 (12898 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Patru puncte pentru locul II

După o pauză de 20 de zile, Campionatul eșalonului secund de handbal feminin se reia. Unirea Slobozia va avea de disputat în această săptămînă două partide cu adversari relativ accesibili: joi, 17 februarie, cu Activ Poiești, la Plopeni, în cadrul etapei a XVIII-a, iar duminică, 20 februarie, în cadrul etapei a XIX-a, acasă cu Spartac București. Două meciuri importante în care strîngerea celor 4 puncte puse în joc ar duce echipa noastră din nou pe locul II. Aceasta pentru că, în aceeași perioadă, liderul CSM Ploiești va întîlni pe HCF Piatra Neamț și pe Știința Bacău, meciuri în care, în mod normal, victoria ar trebuie să revină prahovencelor. Pentru profesorul Marian Simion problemele nu țin... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2011, 18:56 (8553 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

Scrimă

Sabrerii slobozeni atacă Budapesta

Pe 20 februarie, Naționala de sabie juniori a României se deplasează la Budapesta, pentru a disputa o etapă de Cupă Mondială la care și-au anunțat participarea peste 20 de țări. Lotul masculin condus de ieșeanul Iulian Bițucă cuprinde 6 sabreri, dintre care doi slobozeni: Mihai Cruțu și George Iancu. «Va fi un concurs extrem de dificil, iar dacă luăm în calcul că sportivii noștri sînt la începutul perioadei junioratului, o clasare în prima jumătate a tabloului ar fi un rezultat mulțumitor» ne-a declarat Marin Cruțu, antrenorul celor doi sportivi.... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2011, 18:54 (10434 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Concurs de educație muzicală

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va invită sâmbătă, 1 aprilie 2017, orele 9,30, la Concursul de educație muzicală «Prieteni prin cântec». Evenimentul se desfășoară în cadrul Proiectului Național ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 13:15
(4690 vizualizări - 1 comentariu)


Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru instituțiile de învățământ de profil

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița, situat în municipiul Slobozia, str. Lacului, nr. 23, recrutează candidați pentru concursul de admitere-sesiunea 2017, pentru ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 11:20
(6083 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: S-a prelungit perioada de înscriere pentru oferta de muncă sezonieră în agricultură în Spania!

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă prin serviciul de ocupare EURES România oferă 200 locuri de muncă vacante pentru muncă sezonieră, ambalat fructe și verdețuri (regiunea Lérida-Spania). ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2017, 14:20
(8425 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Printre activitățile premergătoare «Zilei Poliției Române», polițiștii ialomițeni organizează joi, 23 martie 2017, în intervalul 10,00-12,00, «Ziua Porților Deschise», pentru cetățenii care doresc să cunoască ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2017, 14:55
(5179 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu de cutremur la Urziceni

«Cutremur cu urmări negative pe amplasamentul SC SNTGN SA Urziceni» este ipoteza unui exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren, în care structurile implicate vor acționa integrat pentru gestionarea ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2017, 14:15
(5258 vizualizări - 0 comentarii)


Recrutare la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Recrutare la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de bacalaureat (sau în curs de absolvire a liceului), pentru instituțiile militare de învățământ din Ministerul ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2017, 14:05
(4984 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Elevii, informați despre delincvența juvenilă

Efectivele Poliției Orașului Amara, în colaborare cu jandarmi și polițiști locali, au organizat și desfășurat activitatăți preventive, la care au participat aproximativ 80 de elevi ai Școlii Gimnaziale ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2017, 14:50
(5191 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 62000 de lei, 9 permise suspendate

La acest sfârșit de săptămână, 17-19 martie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 19:25
(6676 vizualizări - 0 comentarii)


«Artă populară și tradiție folclorică» la Sălcioara

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Sălcioara, organizează sâmbătă, 25 martie 2017, orele 11,00, la Căminul Cultural din această ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 17:40
(3680 vizualizări - 0 comentarii)


Cazul «Raisa»: Drept la replică al familiei Uzea

Cazul «Raisa»: Drept la replică al familiei Uzea

Ca urmare a comunicatului de presă susținut de managerul Spitalului de Urgență Slobozia în data de 11 martie 2017, dorim să facem următoarele pecizări:
1. Așa cum doamna manager precizează, dosarul ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 16:10
(5217 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune în sistem integrat

Polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați la acest sfârșit de săptămână, 17-19 martie 2017, în executarea unei serii de acțiuni în ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 15:25
(4051 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de volum la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Vineri, 24 martie 2017, la orele 13,00, la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va avea loc lansarea volumului «Elemente mitice precreștine și creștine, în colinda românească, studiu folcloric» ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 14:20
(4568 vizualizări - 0 comentarii)


Primăria Slobozia: Invitație dezbatere publică

Primăria Municipiului Slobozia, în conformitate cu Legea 273/2006, privind finanțele publice locale, aduce la cunștința publică «Proiectul Bugetului General al Municipiului Slobozia pe anul 2017». «Proiectul ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 13:05
(3785 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la buget de aproape 87 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice a încasat, în primele două luni ale anului 2017, la bugetul general consolidat suma de 86,78 milioane de lei. Menționăm că, din bugetul de stat, s-a rambursat ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 12:20
(4687 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 7 aprilie 2017, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la Slobozia-Centrul Cultural UNESCO «Ionel ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 10:05
(4328 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA

În luna martie 2017, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița rambursează TVA, conform selecție naționale, în valoare totală de 1.326.537 de lei. Suma include, în ordinea vechimii ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2017, 17:20
(4398 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii februarie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7665 șomeri, din care 1815 șomeri indemnizați, respectiv 5850 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2017, 12:05
(3588 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

FIRMĂ PRODUCĂTOARE
confecții de damă pentru export
ANGAJEAZĂ
PERSONAL CALIFICAT
Relații la telefoanele
0720/988.888, 0723/666.278

14 Martie 2017, 21:30


anunț angajare

angajăm
PERSONAL NECALIFICAT,
ELECTRICIENI/LĂCĂTUȘI

cu experiență
și ȘOFER categ. C, D, E
pentru fabrica din Afumați
ASIGURĂM TRANSPORT
Salariu motivant, bonuri de masă
Calipso, telefon 0729/072.584

14 Martie 2017, 21:25


anunț angajare

În vederea angajării de
ȘOFERI PROFESIONIȘTI PE TIR
vor avea loc întâlniri cu
reprezentantul firmei
FASULO EST EUROPA LOGISTICA
(TIMIȘOARA) în orașele:
BRĂILA, SLOBOZIA, CĂLĂRAȘI,
ALEXANDRIA, PITEȘTI, SLATINA, CRAIOVA

Șoferii care sunt interesați sunt rugați
să sune la telefon 0749/021.611
sau 0749/021.612
Se cere:
-experiență demonstrabilă pe TIR
în transportul internațional
(cisternă, frig, container sau prelată)

14 Martie 2017, 21:20


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Urziceni

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, miercuri, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 18:35
(6718 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă de avertisment la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița au organizat marți, 14 martie 2017, o grevă de avertisment în intervalul orar 10,00-12,00. Acțiunea a fost organizată de Federația Sindicatelor Unite ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 16:50
(5049 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Țăndărei!

Pentru executarea unor lucrări programate de către Enel, la postul de transformare din cadrul Stației de Pompare Apă Țăndărei, SC RAJA SA nu va putea furniza apă potabilă miercuri, 15 martie 2017, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 16:40
(4335 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Beat la volan, a intrat cu mașina într-un podeț

În cursul zilei de luni, 13 martie a.c., polițiștii rutieri, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza comunei Movilița, au observat un autoturism care a părăsit partea carosabilă ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 16:20
(4965 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A furat un parfum din magazin

Polițiștii slobozeni au fost sesizați luni, 13 martie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 16:10
(3944 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 19:05
(5752 vizualizări - 0 comentarii)


Cercul de pictură «Sfântul Apostol Luca» din Urziceni descoperă noi talente

Cercul de pictură «Sfântul Apostol Luca» din Urziceni descoperă noi talente

De la începutul lunii februarie a acestui an, declarat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române drept Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești, Cercul de pictură ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 18:05
(5107 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 27 permise de conducere, reținute

Serviciul Rutier Ialomița, sub coordonarea Direcției Rutiere cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, a organizat pe raza județului o amplă acțiune pentru combaterea conducerii autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 15:35
(5346 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Flori confiscate de polițiști

Peste 500 de flori fără documente legale au fost confiscate de polițiști, în urma unei acțiuni desfășurate la nivelul județului Ialomița pentru verificarea legalității comerțului cu flori și plante ornamentale ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 15:15
(3013 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Slobozia

De marți, 14 martie 2017, de la orele 17,00, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia va fi vernisată expoziția Salonul Național de Artă Plastică «Atitudini Contemporane». Evenimentul, aflat ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 11:20
(3076 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...