Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În oraș circulă taximetre fără autorizație

Pirateria salvează Slobozia

În oraș circulă taximetre fără autorizație

La mai bine de un an de la stingerea acestuia, scandalul suplimentării numărului de taximetre la Slobozia a devenit o amintire. Nu și efectele acestuia. Potrivit unor estimări neoficiale, în acest moment în oraș circulă circa 50 de taximetre fără autorizație. Majoritatea lor aparțin firmelor care, la sfîrșitul anului 2009, au primit ilegal din partea administrației locale dreptul de a suplimenta numărul de taximetre în circulație pînă la 210. O afacere de partid prin care administrația locală a plătit serviciile electorale din 2008 și 2009.

Administrația locală a inventat taximetria-pirat
În anul 2009 piața locală de taximetrie a fost zguduită de scandalul suplimentării... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2011, 05:38 (21212 vizualizări - 7 comentarii)

REPORTAJ

Costa Mina, profesor începător de greacă și bulgară

Costa Mina, profesor începător de greacă și bulgară

Anunțul l-am cules de la rubrica de mica publicitate. Cu domnul Costa Mina ne-am întîlnit la sediul redacției... Greaca și bulgara n-o s-o învățăm niciodată! Dar am descoperit că meseria de profesor începător există. Rămîne doar să vă convingeți și dumneavoastră...

Moștenirea greco-bulgară
Îl cheamă Mina Constantin Ivanciu. Mina este nume aromân, moștenit de la bunicul, ajuns din Macedonia în Cadrilater acum o sută și mai bine de ani. Ivanciu este numele bunicii, bulgăroaică get-beget. Iar Constantin, Costa cum îi place să se prezinte, este nume neaoș românesc. Și e român, dar în el s-au amestecat, de mic, sîngele neamurilor și limbile Balcanilor. Multă vreme n-a știut... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2011, 10:22 (24041 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale reclamă alocarea ilegală a fondurilor publice

Jaf ca-n codrul bugetului județean

Administrațiile locale reclamă alocarea ilegală a fondurilor publice

După 6 luni de război administrativ, Consiliul Județean nu renunță la practicile privind alocarea ilegală a fondurilor publice către administrațiile locale. Atenția acordată de către Instituția Prefectului acestei practici modifică însă maniera oficială de alocare a fondurilor. Oficial, în anul 2011 alocările bugetare se vor face în funcție de proiectele prezentate de reprezentanții administrației locale. Neoficial însă, Consiliul Județean a «sfătuit» primarii invitați la negocieri să ceară doar cît li se va da.

Buget de subzistență vs buget de dezvoltare
Filosofia bugetară a anului 2011, trîmbițată de Guvernul Boc la început de an, se mulează mînușă pe ambițiile politice... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2011, 11:24 (8806 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amara, în cantonament la Eforie Nord

Începînd cu ziua de duminică, 30 ianuarie, Victoria Amara, echipă aflată pe locul III în Liga a IV-a Ialomița este într-un cantonament de 5 zile în stațiunea Eforie Nord. La această acțiune s-a deplasat întregul lot folosit în turul campionatului, mai puțin fundașul Florin Avram, plecat la Rapid Fetești și mijlocașul Vintilă, exclus din lot din motive disciplinare. La capitolul noutăți poate fi trecut Ion Avram, fost fotbalist al Dunării Călărași, care se află în probe. «Mai avem cu noi doi juniori care sperăm să confirme și avem în vedere transferul a doi fundași centrali din Buzău» a declarat, pentru Independent, profesorul Florin Martinescu, antrenorul Amarei. Victoria dispută, miercuri, 2... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2011, 08:13 (7330 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Și cu câinii cum rămâne?

La Consiliul lăudat

Și cu cîinii cum rămîne?

Isteria mediatică ce se desfășoară cu talent în aceste zile, privind cîinii comunitari, și-a găsit loc și la Slobozia. Și încă ce loc! În ședința de Consiliu Local. Asta după ce, cu o seară înainte de întrunirea Consiliului Local, o femeia murea sfîșiată de cîinii vagabonzi bucureșteni. Și deh!, la politică, fotbal și... cîini comunitari se pricepe toate lumea. Și ca să vedeți cîtă dreptate avem, redăm integral o parte din discuțiile purtate pe marginea unui proiect de hotărîre ce viza aprobarea taxelor de revendicare, adopție și cazare a cîinilor fără stăpîn... Și dacă nu înțelegeți nimic, nu vă îngrijorați. Problema cîinilor comunitari este una de actualitate, rămasă nerezolvată de ani de zile... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 12:32 (13556 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia, amical cu Gloria Buzău

Liderul seriei a doua din Liga a III-a, Unirea Slobozia a încheiat cantonamentul din Predeal cu un meci amical împotriva echipei Conpet Ploiești. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, golul slobozenilor fiind reușit de Constantin Toma. «Nu ne-a interesat rezultatul și am luat meciurile amicale ca simple teste. Importantă a fost pregătirea centrală, unde băieții au făcut două antrenamente și au parcurs 20 de kilometri zilnic» a explicat profesorul Constantin Prepeliță.
Telenovela Florin Anghel continuă, jucătorul prezentîndu-se la echipă. Despre acest subiect, Prepeliță a declarat: «Eu l-am învoit pentru o perioadă scurtă, iar el a întîrziat și de aceea, din punctul meu de vedere, nu mai face... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 12:07 (12658 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Premieră în medicina ialomițeană

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Caz fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Doi medici slobozeni au reușit o performanță medicală. Doctorii au operat o mămică a cărei sarcină s-a dezvoltat (atenție!) în abdomen! Atît mămica cît și copilul sînt bine, aflîndu-se actual sub atenta supraveghere a medicilor.
Luni, 24 ianuarie, pe Secția de Obstretică-Ginecologie a Spitalului Județean, doi medici ginecologi au intrat în sala de operații unde urmau să dea viață unui copil printr-o operație de cezariană. Intervenția chirurgicală se decisese ca urmare a faptului că fătul era așezat transvers, iar mămica nu putea naște în condiții normale. Ceea ce avea să fie o banală operație de cezariană s-a transformat într-o adevărată... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 09:24 (25920 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, patria piraților din transportul public

Pagube de zeci de mii de lei noi din cauza indiferenței autorităților

Ialomița, patria piraților din transportul public

Lunar, Ialomița pierde zecii de mii de lei noi din cauza piraților care paralizează transportul public de călători. Și asta sub ochii indiferenți ai autorităților publice județene și cei ai Poliției, al căror rol a devenit decorativ. Nici nu poate fi altfel atîta vreme cît o parte din cîștigurile acumulate ajung și în buzunarele celor chemați să supervizeze acest sector de activitate...

Turnul Babel auto
Județul Ialomița are unul dintre cele mai eterogene parcuri auto din România. Dacă ați avea curiozitatea să aruncați o privire în Autogara din Slobozia, veți descoperi aici, alături de autocare de ultimă generație, hîrburi vechi din 1968, anul în care a fost înființată... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2011, 17:42 (22021 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest public pentru salvarea Spitalului Țăndărei

Protest public pentru salvarea Spitalului Țăndărei

• Desființarea Spitalului din Țăndărei-o aberație
• Investiții de miliarde pierdute iremediabil
• Autoritățile din cele 13 localități limitrofe se coalizează într-un protest public
• Spitalul Fierbinți-Tîrg, dovada că istoria se poate repeta
• Reacții oficiale dure

În cursul dimineții de miercuri, 2 februarie, autoritățile locale din Țăndărei au organizat o conferință de presă în care au criticat dur decizia de desființare a Spitalului. Primarul Vasile Sava a prezentat memoriul pe care îl va înainta Ministerului Sănătății și a declarat că nu se va opri pînă la revocarea deciziei. «Este inadmisibil ca niște funcționari din birourile de la București să șteargă de pe hartă un spital care deservește 38 de mii de locuitori. Unde este descentralizarea autonomiei locale despre care se vorbește și apropierea serviciilor de cetățean?» a tunat edilul în fața presei. Primarul a fost secondat de către directorul Spitalului, Vladimir Turcuman care a susținut... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2011, 09:18 (27891 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA da, Ionașcu ba

A început bătălia pentru apă!

RAJA da, Ionașcu ba

În urmă cu două săptămîni, Independent publica primele informații legate de stadiul negocierilor dintre RAJA Constanța, al doilea operator ca mărime pe piața națională a serviciilor de apă, și administrația locală. Revenim astăzi, în exclusivitate, cu declarații incendiare ale celor implicați în această negociere, care să vă permită să trageți singuri concluzii asupra viitorului SC Urban, unul dintre ultimii supraviețuitori în calea regionalizării serviciilor de apă din România.

Povestea fără sfîrșit a asocierii RAJA Constanța cu SC Urban
RAJA Constanța este dispusă să se asocieze cu SC URBAN. Mai mult decît atît, susține Stroe Felix, directorul acestei societăți de stat, firma este dispusă să preia datoriile istorice ale SC Urban, să plătească debitul pe care aceasta îl are către SC Amonil și să asigure potabilizarea sursei de apă în timp record. Ce s-ar ascunde în spatele «bunelor intenții» ale societății constănțene? Evident, profitul! Și, mai presus de acesta, dorința expansionistă a RAJA Constanța de a deveni primul operator de apă al țării! O dorință care a împins societatea pînă la Chișinău și dincolo de el... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2011, 11:56 (16589 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul din Țăndărei, desființat

Atentat la Sănătatea publică ialomițeană

Spitalul din Țăndărei, desființat

UPDATE Deputatul PNL Cristina Pocora: «Guvernul PD-L-UNPR-UDMR a hotărît că cetățenii din Țăndărei și din împrejurimi trebuie lăsați să moară!»

Marți, 1 februarie, ministrul Sănătății a făcut publică lista unităților sanitare ce urmează a fi desființate. Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății, dintre cele 182 de spitale din țară, un număr de 111 unități sanitare vor fi comasate, iar restul de 71 se vor reprofila în cămine pentru persoane vîrstnice sau centre de permanență. Decizia face parte din procesul de reorganizare a sistemului sanitar românesc...

Spitalul Țăndărei dispare de pe hartă
Ialomița este afectată de reorganizare prin desființarea Spitalului Orășenesc Țăndărei. Potrivit datelor Ministerului Sănătății, actualul Spital va fi înlocuit de un cămin pentru persoane vîrstnice. Măsura a inflamat... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2011, 16:11 (40247 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia-Rapid 29-32. Și totuși rămânem în luptă!

Handbal

Slobozia-Rapid 29-32. Și totuși rămînem în luptă!

Sala Sporturilor din Slobozia a fost din nou, vineri, 28 ianuarie, cu ocazia disputei dintre Unirea și Rapid, neîncăpătoare. Excesul de spectatori prezenți a făcut ca pentru o bună parte a publicului a privi partida de handbal să fie ca vizionarea unei emisiuni tv cu întreruperea semnalului exact în punctele culminante. Trebuie făcut ceva și asta cît mai repede pentru a evita reversul medaliei. Așadar, 350 de oameni optimiști veniți să asiste la o nouă victorie a favoritelor, mai cu seamă că statisticele asta arătau...

Start de rău augur
Asta a arătat și debutul jocului cu Denisa Păduraru deschizînd scorul. Rapidistele egalează și, mai mult, pe măsură ce intră în joc... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2011, 11:31 (4879 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Exclusiv: Noi șefi în Poliția ialomițeană

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Din control în control, inspectorul șef al IPJ Ialomița, Viorel Ștefu se luptă în continuare pentru reabilitarea imaginii instituției dar, mai ales, pentru performanțele polițienești. În acest scop, măsurile organizatorice ale poliției ialomițene continuă cu schimbări de cadre la vîrful unităților din subordine.
După ce comandantul Adrian Dănilă a demisionat din funcția de șef al Poliției Municipale Fetești, locul i-a fost preluat de comisarul de poliție, Dragoș Anghel, șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor din aceeași instituție. Anghel a fost desemnat să preia frîiele poliției feteștene începînd de luni, 31 ianuarie 2011.
De asemenea, postul vacant de adjunct al Poliției Urziceni... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2011, 14:29 (19287 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Acordorul de piane

Acordorul de piane

Chei fixe, șurubelnițe, ciocan, clește, cîlți de lînă, naftalină, diapazon de acordaj... Și o educație muzicală solidă care să permită acordorului să recunoască și să aducă în consonanță cele peste 200 de corzi ale unui pian: cîte una pentru notele grave, cîte două pentru cele normale și cîte trei pentru cele înalte. Aaaa... Și multă răbdare! Pentru că acordarea unui pian poate dura între 6 și 12 ore, în funcție de timpul care a trecut de la ultima intervenție.

Patru piane cu coadă în tot orașul
La Slobozia, pianele cu coadă sînt puține, iar acordorul unul singur. Se numește Victor Păpușoiu, predă clarinetul la Liceul de Artă din Slobozia și este dirijorul fanfarei înființate... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2011, 08:11 (19504 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Și băieții joacă handbal

Handbal, Cupa Unirii

Și băieții joacă handbal

Sala Sporturilor din Slobozia a fost duminică, 23 ianuarie, gazda unei acțiuni cu participare numeroasă, sprijinită însă de o asistență firavă: Cupa Unirii la handbal masculin, eveniment ajuns la a III-a ediție, organizat în colaborare de Direcția pentru Sport Ialomița și de CSM Slobozia. Acțiunea, adresată elevilor de liceu, a reunit la start patru instituții de învățămînt: Grupul Școlar «Mihai Eminescu», Liceul de Artă, Liceul Pedagogic, toate din Slobozia și Liceul Teoretic «Paul Georgescu», din Țăndărei. Din păcate, cele două licee din Urziceni care-și anunțaseră prezența nu au putut onora invitația din cauza vremii nefavorabile.
S-au disputat șase meciuri, în sistem «fiecare cu fiecare... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2011, 09:12 (12478 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Zvonuri MARI din politica MICĂ

Zvonuri MARI din politica MICĂ

Nici n-a început bine anul că scenariile politice privind viitoarea configurație a politicii locale au și luat-o razna. E drept, pe aceleași cărări bătute și răzbătute în ultimii ani. Dar de astă dată alegerile sînt mai aproape, iar protagoniștii, mai ridați și mai nărăviți în rele politice ca oricînd. Tocmai de aceea aproape că ne face plăcere să reiterăm cele mai credibile dintre zvonurile acestui început de an. Deocamdată, doar două dintre tandemurile garantate ale viitoarelor mandate de aleși publici.

Legea lui Asimov în politica locală: Ciupercă, robotul pensionar
Robotul politic Silvian Ciupercă s-a răscroit după chipul și asemănarea roboților lui Asimov și respectă... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2011, 08:41 (12104 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia: Chiorcău da, Anghel ba

Înainte de a urca la munte, Unirea Slobozia a disputat la Băicoi o partidă de verificare cu CSO Plopeni, echipă aflată și ea în Liga a III-a. Meciul s-a încheiat nedecis, 1-1, golul echipei lui Constantin Prepeliță fiind opera lui Toma. În aceste zile a urcat la Predeal cu echipa și Cosmin Chiorcău, pînă acum singura achiziție. Nu s-a prezentat în schimb nici pînă acum Florin Anghel, fotbalist la care aproape sigur se va renunța. De remarcat că, cel puțin pe hîrtie, la capitolul transferuri, contracandidata Callatis stă mai bine. Echipa antrenată de Eric Lincar i-a adus pe Dimcea, de la Viitorul Constanța și pe fostul jucător al Sportului Studențesc, Ioviță. Unirea revine acasă vineri, 28 ianuarie... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2011, 18:30 (7543 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Deși are bani mai puțini în buget

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Criza financiară din administrație afectează direct investițiile anului 2011 în capitala județului Ialomița. Cu un buget total estimat pentru anul 2011 la 76,4 milioane de lei, din care veniturile proprii reprezintă aproape 75 la sută, Slobozia se vede obligată să transforme investițiile prognozate pentru acest an în investiții multianuale.

Bazinul de înot, perla coroanei
Potrivit informațiilor oferite de către autorități, investițiile din 2011 vor avea un caracter multianual din cauza crizei financiare. Astfel, modernizarea stației de epurare, extinderea sistemului de canalizare în cartierele Bora și Slobozia Nouă, precum și lucrările din domeniul Învățămîntului vor... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2011, 11:38 (15052 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Scandal în Consiliul Județean Ialomița

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Miercuri, 26 ianuarie, sala de ședințe a Centrului Cultural «Ionel Perlea». Puțin după orele 15.00, consilierii județeni s-au întrunit în prima ședință de lucru a anului 2011. Am vrut să spunem prima ședință cu scîntei, căci la jumătatea lucrărilor consilierii PD-L au decis în majoritate să părăsească plenul ședinței, contestînd modul în care președintele Silvian Ciupercă a înțeles să prezideze ședința de Consiliu Județean...

Cine muncește... cîștigă
Ședința de Consiliu Județean Ialomița a debutat furtunos, după ce președintele Ciupercă nu a uitat să facă binemeritatele urări «de mai bine» cetățenilor și colegilor de partid. Pardon de Consiliu.
Ordinea de zi a lucrărilor... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 18:29 (13115 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Ne-a bătut din nou Ploieștiul

Fără Simona Balcan, operată de menisc și ieșită din circuit pentru aproximativ o lună, fără Mihaela Stănciulescu la rîndu-i accidentată, CSM Unirea Slobozia s-a aflat duminică, 23 ianuarie, în fața unei misiuni extrem de dificile la Ploiești. «Ambele echipe au intrat în teren cu teamă de adversar. Au fost erori de ambele părți dar, din păcate, noi am greșit mai mult» a declarat Marian Simion, antrenorul CSM. Liderul la zi, CSM Ploiești s-a impus astfel și în a treia dispută cu Slobozia din acest sezon cu 29-25 (14-11). De la echipa noastră s-a remarcat portarul Andreea Nica și Monica Ștefan, folosită o repriză pe post de pivot. Pentru CSM Unirea au marcat Ștefan-9 goluri, Băeșu-6, Leahu-3, Simion... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 11:26 (10630 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Scutire de la plata penalităților și a majorărilor de întîrziere

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în conformitate cu prevederile legale, organele fiscale competente vor transmite pînă vineri, 15 octombrie, scrisori către ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:32
(13370 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 lei

În perioada 7-9 octombrie, polițiștii rutieri ialomițeni au acționat pe șoselele județene pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:31
(10800 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu arderi necontrolate și urgențe medicale

Șapte arderi necontrolate și opt intervenții medicale, acesta este rezumatul activității pompierilor ialomițeni în ultimele 48 de ore. Potrivit unei comunicări, arderile de vegetație uscată au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:30
(15300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestați pentru lipsire de libertate și tîlhărie

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 20 și 40 ani, toți din Fetești, au fost arestați preventiv pentru lipsire de libertate și tîlhărie. Pe scurt, sîmbătă, 8 octombrie, cei trei bărbați au acostat pe ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:25
(11575 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O comandat un telefon și a primit o piatră

Un tînăr de 21 ani din Slobozia a sesizat polițiștii din localitate cu privire la faptul că a fost victima unei înșelătorii. Tînărul a povestit polițiștilor că, în urmă cu aproximativ două săptămîni, a ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:20
(8503 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Comerț ilegal cu legume

Vineri, 7 octombrie, polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale de comerț cu legume-fructe în comuna Movilița. În cadrul activităților, polițiștii au legitimat 2 ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:10
(11156 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Cu permisul reținut și băut, la volan

Sîmbătă, 8 octombrie, la Adîncata, polițiștii au prins un bărbat de 30 ani în timp ce conducea o mașină deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost oprit de polițiști și verificat în ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 14:53
(11404 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Copil de 3 ani, accidentat mortal

Noaptea trecută, joi spre vineri, 6/7 octombrie, un copil de doar 3 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier. Copilul a încercat să traverseze strada în fugă prin loc nepermis și fără să ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:03
(9558 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție șoferi! Amenzi pentru lipsa cauciucurilor de iarnă!

Începînd cu data de 1 noiembrie, șoferii sînt obligați să-și monteze pe autoturisme anvelope de iarnă. Prevederea este stipulată în noua legislație rutieră, iar nerespectarea regulilor va aduce șoferilor ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:02
(11007 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Acțiune preventivă pentru combaterea furturilor de lemne

Peste 100 de persoane au fost legitimate joi, 6 octombrie, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii feteșteni. Scopul activităților l-a constituit prevenirea și combaterea furturilor de material ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:01
(9776 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Actul administrativ fiscal se comunică prin poștă

Începînd cu data de 17 octombrie, actul administrativ fiscal se comunică cu prioritate prin poștă, printr-o scrisoare recomandată cu confirmare de primire. Potrivit Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:40
(7950 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 1000 de cartușe depistate într-un autoturism, confiscate

«Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat miercuri, 5 octombrie, pe fondul de vînătoare Bucu, pentru prevenirea și combaterea braconajului cinegetic, ocazie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:19
(10294 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fără permis, la volan

Polițiștii slobozeni au identificat miercuri, 5 octombrie, pe bulevardul Matei Basarab, un autoturism condus de un bărbat de 31 ani. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constat că bărbatul nu avea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:18
(8277 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Infractor prins de polițiști

Miercuri, 5 octombrie, polițiștii slobozeni au prins un tînăr de 22 ani din localitate pe numele căruia exista un mandat de arestare. Individul a fost condamnat de Judecătoria Slobozia la 1 an și 8 luni ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:17
(9646 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni

«Ziua Internațională a Persoanelor Vîrstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni

Marți, 4 octombrie, Protopopiatul Urziceni, în colaborare cu Primăria Urziceni, au organizat la clubul pensionarilor din comunitate un eveniment dedicat «Zilei Internaționale a Persoanelor Vîrstnice». ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 13:05
(11616 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Un camion a luat foc

Un autocamion ce se deplasa pe autostrada București-Constanța a luat foc miercuri, 5 octombrie. Pompierii militari de la Garda Fetești au intervenit de urgență pentru stingerea flăcărilor, iar după aproximativ ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 13:03
(12713 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Bătrân accidentat mortal

Jilavele: Bătrîn accidentat mortal

Un bătrîn de 87 ani a sfîrșit tragic marți, 4 octombrie, într-un accident rutier. Bărbatul se deplasa pe o bicicletă în comuna Jilavele și a virat brusc și fără să se asigure către stînga, fiind lovit mortal ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:58
(13200 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Depunerea cererilor de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale

Potrivit unei comunicări APIA, pînă la data de 14 octombrie 2011 inclusiv, se depun cererile de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale, aferente lunii septembrie 2011. Conform ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:57
(14138 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Infractor arestat

Marți, 4 octombrie, polițiștii din Gheorghe Lazăr au prins un bărbat, de 37 ani, din localitate, pe numele căruia era emis un mandat de arestare. Bărbatul era consemnat de Judecătoria Fetești la 2 ani și ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:56
(10498 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune în traficul rutier

Polițiștii feteșteni au executat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație și pentru conștientizarea participanților la trafic cu privire la pericolele la care se expun prin nerespectarea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:55
(12419 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste plafonul de 35000 euro, plătitori de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita atenționează contribuabilii persoane juridice, care au depășit plafonul legal de scutire de TVA, precum și persoanele fizice autorizate aflate în aceeași ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:50
(9860 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Subvenții pentru agricultura ecologică

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii că, pînă la data de 17 octombrie 2011 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului specific acordat pentru îmbunătățirea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:58
(14546 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție! Inspectorii de muncă fac verificări în domeniul transporturilor!

În perioada 3-28 octombrie 2011, se va desfășura etapa a II-a a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul Transporturilor. Scopul principal al Campaniei îl constituie «Verificarea respectării ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:53
(9349 vizualizări - 0 comentarii)


Guvern: Subvenții pentru agricultură. Subvenția pe suprafață-172 euro pe hectar!

Executivul a aprobat o hotărîre de guvern care reglementează acordarea de ajutoare de stat producătorilor agricoli pentru perioada 2011-2012, în valoare totală de aproximativ 200 milioane de euro, circa ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:25
(8779 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: Joaca copiilor cu chibriturile produce incendii!

Șira de paie a unui localnic din Amara a luat foc luni, 3 octombrie, după ce un copil de doar 5 ani, lăsat nesupravegheat, s-a jucat cu chibriturile în apropiere paielor. Timp de mai bine de jumătate de ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:03
(14331 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se depun cererile pentru subvențiile la păsări și porcine

În perioada 1-15 octombrie 2011, se depun cererile inițiale anuale pentru ajutorul de stat privind realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor, respectiv bunăstării și protecției ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:01
(17302 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:55
(7194 vizualizări - 0 comentarii)


Patru ialomițeni, arestați

Luni, 3 octombrie, polițiștii ialomițeni au prins 4 persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 40 de ani, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei privative de libertate. Astfel, în urma activităților ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:47
(11160 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț de pantofi

Polițiștii feteșteni au fost sesizați, luni, 3 octombrie, cu privire la faptul că un bărbat a încercat să fure dintr-un magazin o pereche de pantofi sport, în valoare de 80 lei. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:46
(12604 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt pantof


Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

O mașină furată din Italia a fost găsită de polițiștii din Urziceni. S-a întîmplat duminică, 2 octombrie, cînd polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:19
(15611 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...