Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban recunoaște că apa poate fi cancerigenă... «accidental»

Ordinul se execută, nu se discută!

Urban recunoaște că apa poate fi cancerigenă... «accidental»

SC Urban, furnizorul de apă în cîrca căruia se răsfrîng de doi ani încoace toate bubele rele ale apei, s-a văzut obligat la rîndu-i să reacționeze la declarațiile prefectului Teculescu. Într-un comunicat de presă remis, ce coincidență, concomitent cu cel al primarului Gabi Ionașcu, conducerea SC Urban susține: «Asistăm cu îngrijorare la graba cu care se fac declarații de presă și afirmații legate de calitatea serviciilor noastre». Ca și primarul Gabi Ionașcu însă, Valentin Cilibeanu uită explice de ce a ținut ascunse vreme de o lună și mai bine de zile rezultatele buletinelor de analiză care semnalează prezența trihalometanilor în apă. De asemenea, același director evită... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2011, 09:42 (9796 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Apa, cancerigenă în mod «tranzitoriu»

Ionașcu face zid în jurul sursei de apă

Apa, cancerigenă în mod «tranzitoriu»

Declarația-șoc a prefectului Mădălin Teculescu de joi, 20 ianuarie, a obligat autoritățile locale să reacționeze. Într-un comunicat de presă făcut public în această după-amiaza zilei de vineri, 21 ianuarie a.c., primarul Gabi Ionașcu a catalogat declarația drept «inconștiență», cu substrat politic și fără nicio dovadă certă legată de calitatea apei.

Efectele «tranzitorii» ale apei asupra autorităților locale
Confuz și furibund, comunicatul de presă al primarului Gabi Ionașcu reflectă panica creată de declarația prefectului Teculescu potrivit căreia apa furnizată slobozenilor este «cancerigenă». În încercarea de a evita propagarea acestei teorii, edilul local își exprimă... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2011, 16:19 (14122 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția e paraplegică la... tamponările auto

Doi ani prin tribunale pentru un accident banal

Justiția e paraplegică la... tamponările auto

În general, justiția română este oarbă, surdă și mută. În Ialomița însă ea este și paraplegică. Iar cea mai bună dovadă în acest sens o deține Mircea Ionescu, proprietar de Logan din Bucu, care a reușit performanța de a petrece doi ani prin tribunale pentru o tamponare ușoară. E drept, din cauza unui autoturism asigurat în Spania și înmatriculat cu acte false în România. Dar parcă mai contează amănutele atunci cînd vorbim despre accidente?!

Ceasu’ rău, AUDI înmatriculat în Spania
Pe 25 septembrie 2009, Mircea Ionescu se întorcea acasă însoțit de doi consăteni, la volanul unui Logan cu numărul de înmatriculare IL 01 AZL. La Bucu a făcut greșeala de a respecta normele... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2011, 13:37 (6465 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Parchetul de pe lângă Tribunalul București, interesat de Nelu Găină

10 tone de deșeuri periculoase rămîn îngropate la Albești

Parchetul de pe lîngă Tribunalul București, interesat de Nelu Găină

Scandalul deșeurilor periculoase îngropate la Albești revine în actualitate. Potrivit rezultatelor anchetei Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, «zona infestată reprezintă o amenințare iminentă cu un prejudiciu asupra mediului». În aceste condiții, instituția a luat deja măsuri de preluare, transportare și depozitare temporară a peste 130 de tone de deșeuri periculoase de către SC Vivani. Totuși, din cauza pericolului, aproximativ 10 tone de reziduuri petroliere nu au putut fi preluate. «Gurile rezervoarelor au fost acoperite cu blocuri masive de beton pentru a împiedica accesul. Urmează ca aceste rezervoare să fie dezafectate în perioada următoare, cînd condițiile meteo vor permite efectuarea lucrărilor»... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2011, 09:42 (13185 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Declarație-șoc a prefectului Teculescu: «Apa de la Slobozia e cancerigenă!»

Declarație-șoc a prefectului Teculescu: «Apa de la Slobozia e cancerigenă!»

Joi, 20 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul Mădălin Teculescu a declarat că: «Apa de la Slobozia e cancerigenă! Nu o spun eu, o spun specialiștii și rezultatele analizelor prelevate din rețeaua de apă potabilă a orașului».
Declarația survine unei informări oferite de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, din 20 ianuarie 2011, prin care se semnalează prezența trihalometanilor în apa furnizată de Urban. Buletinele de analiză care confirmă prezența trihalometanilor (substanțe cancerigene), există încă din data de 17 decembrie 2010. Pînă în prezent însă, SC Urban a refuzat să dea publictății aceste rezultate sub pretextul că «acestea trebuie repetate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 17:48 (16389 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Mic tratat de furat bani publici

Cîntecul de lebădă al PSD Ialomița

Mic tratat de furat bani publici

În urmă cu cîteva zile, marți, 11 ianuarie, PSD Ialomița a dovedit, cum îi șade bine unei filiale locale la început de an, că de 20 de ani este încremenit în același proiect politic de reformă a administrației locale. Dovada, în fapt o pledoarie pro domo a președintelui Ciupercă, înfierează proletar tot ce i-a fost mai drag PSD să facă atîta timp cît s-a aflat la putere: împărțirea banilor publici în funcție de interesele clientelare. Numai că, de astă dată, cel arătat cu degetul a fost partidul aflat la putere, adică PD-L! Și, parol de-am fi amintit vreodată despre această înduioșătoare, dar legitimă, paradă politică a președintelui filialei dacă... același sistem practicat de PD-L la nivel național... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 15:32 (13031 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Decapitată la începutul ultimului semestru al anului trecut, Poliția Comunitară din Slobozia a fost resuscitată printr-o decizie a Consiliului Local. Proiectul de hotărîre a fost aprobat în cadrul unei ședințe extraordinare desfășurată luni, 17 ianuarie și oferă locuri de muncă pentru 46 dintre angajații concediați de Guvernul Boc. Cu ce rezultate pentru liniștea și siguranța cetățenilor din Slobozia, rămîne de văzut...

Legea 155 bate Guvernul
Potrivit expunerii de motive care a stat la baza deciziei celor 21 de consilieri locali, reînființarea Poliției Comunitare sub titulatura de Poliție Locală este posibilă grație existenței Legii 155 din 12 iulie 2010 care permite... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 09:22 (13897 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Chițu se pregătește cu PSV Eindhoven

Fotbal

Chițu se pregătește cu PSV Eindhoven

Începînd cu 16 ianuarie, fostul jucător al Unirii Slobozia, atacantul Aurelian Chițu a plecat într-un stagiu de pregătire de o săptămînă în Olanda, alături de celebra echipă PSV Eindhoven. Fotbalistul care în martie va împlini 20 de ani este originar din Platonești. A plecat spre fotbalul mare din Liga a III-a, de la Unirea Slobozia, unde a evoluat sub comanda antrenorilor Marian Catană și Ion Răuță. S-a impus de la 17 ani prin evoluțiile sale, iar la un amical cu Viitorul Constanța i-a atras atenția lui Gheorghe Hagi, care l-a transferat imediat la echipa dobrogeană. «Îl văd pe Chițu component de bază al Naționalei în 2014!» avea să declare mai tîrziu Regele. Aurelian evoluează actualmente cu... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 05:48 (10708 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Arestări în Cazul «Texas Oyl»

Doru Bodeanu și Costel Iordache, mandate pentru 29 de zile

În cursul zilei de luni, 17 ianuarie 2011, Doru Bodeanu și Costel Iordache, asociații și administratorii de fapt ai Texas Oyl SRL Slobozia, precum și Viorica Cristea, contabila societății, au fost arestați.
Dacă vă amintiți, undeva pe la jumătatea lunii noiembrie 2010, aduceam în discuție perchezițiile polițiștilor din cadrul IGP-Direcția de Investigare a Fraudelor la domiciliile lui Doru Bodeanu, Costel Iordache, precum și la cel al Vioricăi Cristea, contabil în cadrul firmei Texas Oyl SRL. Perchezițiile la care făceam referire la acea dată au fost demarate la scurt timp după ce Direcția de Investigare a Fraudelor din cadrul IGP a preluat dosarul penal vizînd Texas Oyl SRL Slobozia. În mare... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2011, 15:15 (13599 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Tamponator auto», meserie pe FACEBOOK

Reclama e sufletul comerțului

«Tamponator auto», meserie pe FACEBOOK

În urmă cu un an, cînd autoritățile locale au decis să facă din patru bucăți de stradă din Slobozia artere de circulație cu sens unic, nimeni nu și-ar fi închipuit că această inițiativă avea să devină sursa unei viitoare afaceri. Inevitabil, însă, acest lucru s-a întîmplat. Așa se face că Eternității, strada care face legătura dintre Bazarul Municipal și Bulevardul Unirii, este folosită în acest moment în regim intensiv pentru șantajarea șoferilor slabi de înger care îndrăznesc să se aventureze pe contrasens. Costurile acestei încălcari a normelor de circulație: 500 de lei!

Eternității, colț cu Unirii, pe Facebook
Pentru cine nu e localnic sau n-a mai trecut demult prin... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2011, 10:46 (15185 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Șefii descentralizatelor, aleși pe taloane de mică publicitate!

Luceafărul Neacșu se întoarce printre muritori și tună

Șefii descentralizatelor, aleși pe taloane de mică publicitate!

După doi ani de sterpe fulgerări pe bolta Parlamentului, deputatul de pe Colegiul 2-Ialomița, Marian Neacșu se întoarce în «cercul nostru strîmt», de muritori obligați să suporte toți copiii de casă ai partidelor din arcul guvernamental (asta ca să folosim o expresie atît de dragă inimii sale). Se întoarce, dar nu oricum... Plesnit de o supernovă politică, Luciferul, pardon, Luceafărul, revine decis să ne salveze tocmai de Călinii care au sedus descentralizatele și le-au abandonat «sub șiruri lungi, de mîndrii tei» pe toate ulițele județului.

Filosofie spiralată
Marți, 18 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul PSD Marian Neacșu a propus presei locale... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 18:10 (13451 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Echipă de o singură repriză

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 27-25 (16-8)

Echipă de o singură repriză

Aglomerație de nu aveai unde să arunci un ac în Sala Sporturilor din Slobozia, duminică, 16 ianuarie la startul meciului dintre CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău. Probabil peste 300 de spectatori, pe scaune, în picioare, în spatele porților sau pe unde au mai apucat, dotați cu tobe, goarne și un entuziasm demn de cauze mai bune au venit să-și susțină favoritele. Slobozia respiră handbal, asta e clar, iar elevele lui Marian Simion nu au dezamăgit-o. Cel puțin în prima repriză.

Bacăul, în genunchi
Ca în majoritatea confruntărilor cheie, și duminică Irina Simion a dat startul show-ului. Au urmat-o Goanță, Leahu, Balcan și, din nou, Goanță. Băcăoancele au reușit primul gol... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 18:01 (10530 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea urcă la munte

Liderul seriei a II-a din Liga a III-a, Unirea Slobozia va pleca pe 21 ianuarie într-un cantonament montan de o săptămînă care se va desfășura la Predeal. Lotul lui Constantin Prepeliță este, în cea mai mare parte, același pe care antrenorul s-a bazat în turul campionatului. Lipsesc fundașul stînga Andrei Coman și atacantul Marian Lupu, jucători care nu mai intră în planurile băncii tehnice și au fost lăsați să-și caute echipe. De asemenea, atacantul Florin Anghel continuă să întîrzie în a face joncțiunea cu lotul, dar Prepeliță speră să se poată baza pe el la Predeal. La munte va fi pusă în practică strategia de înregimentare a tinerelor talente locale în echipa mare. Pe lîngă Florin Ibrian,... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 17:56 (7438 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Prepeliță: «Pițurcă n-avea voie să vorbească așa despre Andrei»

Prepeliță: «Pițurcă n-avea voie să vorbească așa despre Andrei»

Conflictul iscat la Universitatea Craiova între Mititelu și Pițurcă l-a atins și pe mijlocașul Științei, Andrei Prepeliță, unul dintre cei mai valoroși fotbaliști produși la Slobozia. «Prepeliță am auzit că își vorbea colegii prin spate» a declarat la postul craiovean 3TV, fostul antrenor al Universității, Victor Pițurcă. Chestionat de Independent cu privire la acest incident, tatăl lui Andrei, profesorul Constantin Prepeliță ne-a declarat: «Este inadmisibil ca un antrenor de valoare, cu atît mai mult un fost selecționer să vorbească astfel despre un jucător mai ales că lucrurile prezentate de el sînt total neadevărate». De remarcat că Victor Pițurcă și Constantin Prepeliță au fost colegi de echipă... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 17:52 (14642 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Gheorghe, polițist, adjectiv

La țară, la Bucu

Gheorghe, polițist, adjectiv

Gheorghe Constantin are calitatea oficială de șef de post în comuna Bucu, județul Ialomița. În calitatea sa oficială, șeful de post din comuna Bucu se plictisește. Iar cînd se plictisește, scrie sesizări. Potrivit consătenilor, sesizări false pe care le dă spre cercetare instituțiilor statului. O poveste tragi-comică, petrecută la o aruncătură de băț de Slobozia. Citiți și faceți crucea mare, că nu ne mai scapă nimeni!

De veghe în lanul cu sesizări
Povestea noastră începe la șosea, la intersecția drumului național cu drumul către Gheorghe Lazăr, acolo unde acum trei ani soacra lui Dumitru Jantea, comerciant cu de-amănuntul la stradă, a fost surprinsă de către eroul nostru... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 08:39 (16240 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu este pregătită pentru STRATEGIA DUNĂRII

Miliarde de euro pentru un proiect european care trece prin poarta județului

Ialomița nu este pregătită pentru STRATEGIA DUNĂRII

După un an de gestație prin cancelariile Uniunii Europene, Strategia Dunării a fost lansată la apă. În cadrul proiectului, care implică 7 țări și 16 parteneri, a fost elaborată o strategie transnațională de dezvoltare durabilă a regiunii Dunării, bazată pe dezvoltarea a 5 arii de interes distincte. Din păcate, Ialomița este și de această dată depășită de situație și incapabilă să se adapteze la cerințele unui proiect de o asemenea anvergură. Pentru că, deși valoarea de facto a proiectului este de doar 2,8 milioane de euro, sumele totale estimate a fi orientate către cele 4 domenii de dezvoltare în cele 34 de luni care reprezintă perioada de implementare se ridică la aproape 100 de miliarde de... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2011, 05:28 (11482 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Jandarmeria amendează de pomană

Ialomița: Jandarmeria amendează de pomană

Jandarmeria ialomițeană a făcut bilanțul anului 2010. În cadrul unui material de presă remis redacției, oficialii instituției au prezentat bilanțul anului trecut precum și prioritățile anului în curs. Una dintre cele mai surprinzătoare cifre oferite de către documentul amintit este cea privind plata amenzilor aplicate de jandarmii ialomițeni. Potrivit datelor statistice «în perioada de analiză, efectivele IJJ Ialomița au aplicat 1392 sancțiuni contravenționale, din care 359 au fost avertismente scrise. Procentual numărul de constatări a cunoscut o ușoară creștere față de anul 2009». Contravențiile aplicate au vizat, în majoritatea cazurilor, fapte sau acte cu caracter obscen, provocarea... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2011, 08:16 (12853 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

«Voi face totul pentru ca echipa să câștige!»

Anca Jianu, handbal, CSM Unirea Slobozia

«Voi face totul pentru ca echipa să cîștige!»

«Olteanco, ține capul sus!», o sfătuiește profesorul Marian Simion pe noua lui elevă aflată în vizorul fotoreporterului nostru. Se numește Anca Jianu, are 1,82 m, este din Turnu Severin și face 24 de ani pe 24 ianuarie 2011. Poate acoperi orice post pe 9 metri și îl adoră pe Harry Potter. Alte amănunte despre ultima achiziție a CSM Unirea Slobozia aflați mai jos.
-Cînd ai început să joci handbal?
-La 11 ani, iar la 16 am debutat la senioare în tricoul lui Remin Deva, unde am fost colegă cu Clara Bădineanu, actuala jucătoare a Oltchimului și a echipei naționale.
-Ai jucat la Deva, Sibiu, Timișoara și Tîrgul Mureș. Unde ți-a plăcut cel mai mult?... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2011, 09:42 (13009 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Slobozia, morgă pentru pacienți?

Spitalul Slobozia, morgă pentru pacienți?

O femeie din Slobozia acuză cadrele medicale ale Spitalului Județean de Urgență de moartea mamei sale. Femeia susține că «defuncta a fost ucisă de nepăsarea cadrelor medicale ale Secției de Interne». Mai mult, pentru a demonstra cele declarate, femeia a depus deja o plîngere la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia...

Pacient internat la Spital cu durere de stomac, externat de la morgă
Drama familiei Zaharia a început la jumătatea anului trecut cînd, în urma unor dureri în zona stomacului, Ioana Zaharia, de 44 de ani, s-a internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia... «Acuza dureri mari de burtă, am chemat Salvarea și ne-am dus la Spital. Pe mama au băgat... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2011, 12:42 (18225 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Comandantul Poliției Fetești a demisionat

Scandalul de la vîrful Poliției Fetești s-a finalizat, cum altfel?, chiar cu demisia șefului Adrian Dănilă. Fostul comandant a ales singur să părăsească «barca» Poliției Fetești, la schimb cu un post în cadrul IPJ Ialomița. Și, ca să nu se comenteze asupra situației, șefu’ Ștefu i-a pregătit lui Dănilă o surpriză pe măsură: un post în cadrul compartimentului «Control Intern»... În cele ce urmează, de dragul istoriei și al șefului Ștefu, vom trece din nou în revistă «faptele de vitejie» ale fostului comandant al Poliției Fetești, Adrian Dănilă.
La jumătatea lunii iunie a anului precedent, după ce șeful IPJ Ialomița reușise performanța a produce schimbări notabile (de personal, evident!) în cadrul... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2011, 07:54 (15366 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
262 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Beat și fără permis la volan

Joi, 14 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au depistat în trafic un tînăr în timp ce-și conducea autoturismul deși nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie și se afla în sare vădită de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:26
(10386 vizualizări - 0 comentarii)


Copil, victima unui accident rutier

Joi, 14 ianuarie a.c.,poliția a fost sesizată despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Jilavele, eveniment rutier soldat cu rănirea unui pieton. În urma investigațiilor efectuate la fața locului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:25
(11228 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din magazin, reținut pentru 24 de ore

În cadrul activităților desfășurate de efective ale Poliției Orașului Amara și Serviciului de Investigații Criminale cu privire la un furt din magazin comis în urmă cu aproximativ o săptămînă, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(12832 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1,4 tone de deșeuri feroase și neferoase, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări pentru stabilirea provenienței unor deșeuri feroase și neferoase ce ar putea proveni din săvîrșirea de infracțiuni. Joi, 14 ianuarie a.c., aflați într-un filtru ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(10451 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelați de un fals asistent veterinar

Trei cetățeni din comuna Movila au sesizat agenții postului de poliție despre faptul că un bărbat ce s-a recomandat drept medic veterinar i-a înșelat cu diferite sume de bani sau bunuri, părăsind ulterior ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:22
(11000 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat

În dimineața zilei de 13 ianuarie a.c., la Munteni Buzău s-a petrecut un accident rutier în urma căruia un bărbat în vîrstă de 70 ani a suferit vătămări corporale, necesitînd internarea. Evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:21
(15539 vizualizări - 0 comentarii)


Cu permis fals la volan

Miercuri, 13 ianuarie a.c., polițiștii din Făcăeni au oprit pentru control, pe raza comunei, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, la volanul căruia se afla un localnic în vîrstă de 22 ani. Cu ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:20
(11975 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni cu efective mărite în mai multe comune ale județului. Astfel, la acțiunile efectuate pe raza comunelor aflate în zona de responsabilitate a Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:15
(12258 vizualizări - 1 comentariu)


Se caută 200 de femei pentru cules de căpșuni în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița primește înscrieri pentru locuri de muncă sezonieră în sectorul agricol din Spania, la cules de căpșuni. Sînt oferite 200 locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 19:13
(10258 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer de autobuz, beat la volan

În cursul zilei de marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 4,00, un echipaj al Biroului Rutier Fetești a oprit pentru control, pe strada Călărași din localitate, un autobuz de transport local persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 18:15
(11013 vizualizări - 0 comentarii)


Consultant de asigurări, cercetat penal

Polițiștii din Urziceni au finalizat cercetările și au dispus începerea urmăririi penale într-un dosar penal în care o femeie în vîrstă de 41 ani, din localitate, este învinuită de săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:43
(10063 vizualizări - 0 comentarii)


A dat peste doi copii pe trecerea de pietoni

Doi minori, ambii în vîrstă de 10 ani, din municipiul Urziceni, au fost răniți în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de marți, 12 ianuarie a.c., pe Calea București din localitate. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:21
(11171 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din locuință, reținut pentru 24 de ore

În urma cercetărilor efectuate în cazul unei infracțiuni de furt, polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au stabilit că principalul suspect de comiterea faptei este un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:48
(10128 vizualizări - 0 comentarii)


A condus fără permis

Un echipaj din cadrul Biroului de Poliție Rurală Urziceni, aflat în serviciu pe raza comunei Armășești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un localnic ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:18
(10044 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța traficului rutier

În cadrul activităților desfășurate pentru combaterea indisciplinei în trafic, efectivele Biroului Rutier Slobozia au constatat 22 de contravenții la regimul circulației pe drumurile publice, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:57
(10540 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de 11/12 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție aflate pe raza de competență a Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat acțiuni comune, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:26
(9175 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile APIA în 2009, peste 1,281 miliarde euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a efectuat, în anul 2009, plăți în valoare totală de peste 1,281 miliarde euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și din Fondul European ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:55
(11931 vizualizări - 0 comentarii)


Recalcitrant la volan deși avea mașina neînmatriculată

Sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,15, prin 112, un cetățean din comuna Ciulnița sesiza Poliției faptul că un tînăr aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, a oprit lîngă ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(11613 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți penal pentru produse contrafăcute

În data de 8 ianuarie 2010, polițiștii de investigare a fraudelor au început urmărirea penală în cinci dosare penale, în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(10685 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru pocnitori

Vineri, 8 ianuarie 2010, în baza datelor deținute, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat un control la un agent economic din comuna Gheorghe Doja pe linia deținerii ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(12358 vizualizări - 0 comentarii)


Geci confiscate la Fetești

La finele săptămînii precedente, vineri, 8 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității o persoană ce vindea pe stradă două geci din blană sintetică, fără respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:39
(11851 vizualizări - 1 comentariu)


Controale APIA în teren

Controale APIA în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reafirmă obligativitatea respectării Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (GAEC) de către fermierii care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2010, 12:34
(15212 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu a convocat directorii de descentralizate

De la începutul săptămînii, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a organizat întîlniri cu reprezentanții instituțiilor publice deconcentrate de la nivel local. Principalele teme abordate au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:35
(11096 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu fals, anunțat telefonic

Pompierii slobozeni au fost alertați, joi, 7 ianuarie a.c., asupra producerii unui incendiu la o locuință din cartierul Bora. Deplasîndu-se la locul indicat de apelant, pompierii au constatat că au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:34
(12248 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de șoferi, sancționați de polițiști

Peste 100 de participanți la trafic care nu au respectat prevederile Codului rutier au fost sancționați contravențional, pe numele unui conducător auto care circula cu un autoturism neînmatriculat fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:33
(11149 vizualizări - 0 comentarii)


Loviți de mașini

În după-amiaza zilei de joi, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 15,10, Poliția a fost sesizată prin 112 despre producerea unui eveniment rutier pe raza comunei Bărbulești, accident în urma căruia două persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:32
(14890 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt din locuință, identificați de polițiști

Trei ialomițeni, dintre care doi minori, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 25-31 decembrie 2009, au sustras mai multe unelte electrice și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:31
(10516 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 kg de mercur, ilegal deținute de un cabinet stomatologic

În cursul zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., în baza unor informații, polițiștii au efectuat un control cu privire la deținerea și utilizarea substanțelor toxice și foarte toxice la un cabinet stomatologic ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:32
(13337 vizualizări - 0 comentarii)


Depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

Un tînăr în vîrstă de 25 ani din Urziceni este cercetat e polițiști pentru conducerea pe drumurile publice a unui autoturism înmatriculat în străinătate care nu are drept de circulație în România. Acesta ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:31
(14807 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt de telefon, identificați

În după-amiaza zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., un tînăr în vîrstă de 16 ani, din comuna Ciulnița, s-a prezentat la Poliția Municipiului Slobozia pentru a sesiza faptul că în timp ce se afla în parcul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:30
(9942 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...