Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Războaiele lăptarilor

Lapte gros, lapte vîrtos!

Războaiele lăptarilor

Criză sau supraproducție! În lumea strîmtă și săracă a lăptarilor ialomițeni părerile sînt împărțite. Însă, indiferent de opinie, cei care pierd sînt, întotdeauna, clienții. Pentru că lipsa unor reglementări clare în domeniu îi obligă să cumpere ce li se oferă. Iar oferta, oricît de variată, e tributară conflictelor dintre producătorii obligați să se devoreze între ei pentru a supraviețui pe piața liberă a laptelui ialomițean.

Laptele la dozator învrăjbește piața
La Slobozia, laptele la dozator e pe piață de două săptămîni. Un dozator automat, în Piața Agroalimentară și un tanc de lapte deservit de o vînzătoare în piața Cuza Vodă. Metoda pare revoluționară, iar vînzările... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2010, 14:46 (10978 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Uniformele școlare, un experiment didactic eșuat în liceele ialomițene

Uniformele școlare, un experiment didactic eșuat în liceele ialomițene

Scandalul uniformelor școlare în Ialomița încă mai naște ecouri pe holurile liceelor din Slobozia. Deși au trecut trei ani de la introducerea oficială în circuitul școlar, uniforma este un subiect sensibil despre care elevii vorbesc cu dispreț, profesorii cu rezerve, iar directorii de liceu care au avut ghinionul de a iniția acest demers smulgîndu-și părul din cap. Una peste alta, experimentul uniformelor școlare este un eșec. Însă unul extrem de scump care costă, în funcție de liceu și de numărul de elevi, între 1,5 și 2 miliarde de lei.

Să le numărăm pe degete
Uniformele! Primele sînt cele de la Liceul «Grigore Moisil» din Urziceni. Bleu, șleampete, vechi de trei-patru... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2010, 06:12 (35138 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Arenda de la A la X, Y, Z

Arenda de la A la X, Y, Z

Chinezii au intrat în anul tigrului. Ialomița rămîne sub zodia arendei. O arendă mică, anemică, care acoperă doar nevoile de subzistență ale proprietarilor de teren, într-un an care se anunță sărac nu doar financiar, ci și agricol. O arendă care pare să se împuțineze de la un an la altul, pe măsură ce subvențiile vin mai greu sau sînt blocate. De aceea, credem că e un moment la fel de bun ca oricare altul să amintim ce oferă terenurile agricole proprietarilor și cu ce preț.

S-a schimbat boierul!
Primul semn de cutremur în lumea încremenită în proiect a agriculturii ialomițene a fost lansat de Prefectura Ialomița la începutul acestui an. În urma unei solicitări venite... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2010, 07:12 (16479 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: arendă Ialomița

RETROSPECTIVĂ

Administratorii de bloc fură asociațiile de proprietari

«Supravegheați» de Primărie

Administratorii de bloc fură asociațiile de proprietari

Semnale legate de modul în care administratorii asociațiilor de proprietari din Slobozia ajung să folosească banii locatarilor pentru a-și plăti datoriile la bănci, studiile copiilor sau extravaganțele amantei sînt nenumărate. La fel de multe însă sînt și dovezile legate de indiferența proprietarilor, veșnic nemulțumiți de serviciile prestate, dar niciodată dispuși să supervizeze modul în care sînt folosiți banii pe care îi plătesc pentru aceste servicii. Exemplul de mai jos este unul clasic. Și încă o dovadă că administrația locală nu este dispusă să se implice în niciun fel în protejarea celor pe care este plătită să îi reprezinte.

Cine fură azi un ou, mîine fură un bloc... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2010, 14:38 (19356 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Genică Constantin cere autorităților să-l scape de voci

Senzațional! Independent știe ce i-a făcut flacăra violet lui Geoană!

Genică Constantin cere autorităților să-l scape de voci

Flăcări violet, cravate lila, parapsihologie mov și-o dungă cu Aliodor... Ialomița n-avea cum să facă notă discordantă în tabloul general al ultimei luni. Drept pentru care autoritățile județene se confruntă cu o solicitare greu de satisfăcut. Un cetățean din comuna Făcăeni cere, nici mai mult, nici mai puțin, decît să i se scoată din cap vocile consătenilor. Pe care (voci, aici e aici!) le aude pentru că a văzut cu mult înaintea președintelui și ani înaintea lui Hrebenciuc... flacăra violet !!!

Cum să vezi o flacără violet?
Genică Constantin pare (și pentru soție și cei 10 copii chiar este) un om normal. Mai bine zis, aproape normal... Pentru că, de doi ani încoace... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2010, 07:02 (14387 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Se întîmplă la Slobozia

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița, lăsată în paragină încă din anii 2000, revine la început de an în atenția autorităților locale. Potrivit hotărîrii de Consiliu Județean adoptată la ședința de vineri, 18 decembrie 2009, în refacerea sălii vor fi investiți circa 64 miliarde de lei vechi. Această decizie ridică la peste 100 de miliarde cheltuielile bugetare pentru refacerea sălii. În cazul în care construcția va fi finalizată, sala de spectacole va fi una unicat, prima cu geometrie variabilă din România.

37 de miliarde pînă în prezent
Istoria sălii de spectacole a Consiliului se pierde în negura anilor ’90 (1995, mai precis) cînd Gheorghe Savu era prefect... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2010, 15:18 (12830 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Prăjitura Bio-Universală a doamnei Mariana

Prăjitura Bio-Universală a doamnei Mariana

«Prepar, la comandă, prăjituri de casă pentru Sărbători. Relații la telefon 0721261854. Mariana». Anunțul e laconic, doamna Mariana e locvace! Știe o mie de rețete de prăjituri pe de rost și ar putea asigura și asistență telefonică gratuită. Noi cerem doar povestea unei prăjituri, pe post de cadou de Sărbători pentru cititori. Aflăm în schimb rețeta prăjiturii universale. Două ouă, o măsură de zahăr, două de făină, un borcan mare de iaurt de casă, un pahar de ulei, un praf de copt, coaja de la o lămîie și un baton de vanilie.

O prăjitureasă urmărită de Fisc
Doamna Mariana are 49 de ani și un CV impresionant. Patru pagini bătute mărunt la imprimantă pentru că, în ultimii... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2010, 09:24 (14417 vizualizări - 4 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Contrabandă «legală» cu țigări

Cum să fii traficant cu acte-n regulă

Contrabandă «legală» cu țigări

Contrabanda cu țigări este în floare. Iar ultima scumpire nu face decît ca afacerea să fie din ce în ce mai prosperă. Un adevărat rai al traficanților. În ediția de astăzi a publicației noastre vă vom dezvălui integral cum poți face contrabandă cu țigări fără ca nimeni să te poată sancționa. Evident, toate amănuntele le vom culege dintr-o hotărîre a unei instanțe din Ialomița, document pe cît de incredibil, pe atît de adevărat... Povestea este scurtă, iar conținutul mai interesant ca o poveste de dragoste.

Garda Financiară și traficantul care nu mai este...
La începutul anului precedent, pe vremea cînd autoritățile încă mai sperau la capturi impresionante de țigări,... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2010, 14:02 (12884 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul Cruțu a schimbat Regulamentul Ministerului pentru a-și premia copilul!

Sportul ialomițean la ultimul scandal al anului

Directorul Cruțu a schimbat Regulamentul Ministerului pentru a-și premia copilul!

Scandal de sfîrșit de an în sportul ialomițean! După un an bogat în medalii, dar sărac în manageri, diriguitorii sportului local se remarcă printr-un fals de proporții care, într-un sistem normal, ar trebui să aducă măcar o demisie de onoare, dacă nu excluderea din sistem. Marian Cruțu, directorul Direcției pentru Sport Ialomița este acuzat că a modificat Regulamentul de notare a sportivilor pentru a oferi fiului său titlul de «cel mai bun sportiv ialomițean al anului». Pentru a reuși această performanță, considerată «un fals grosolan» de către oamenii de sport prezenți la eveniment, Marian Cruțu a exclus din competiția pentru podium pe sportivii Satori Club, deținătorii celui mai mare număr de... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2010, 17:41 (10959 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Harta miracolelor creștine» în Bărăgan

«Harta miracolelor creștine» în Bărăgan

• Icoana Sfîntului Nicolae de la Movilița și icoanele Sfîntului Ioan Botezătorul de la Lehliu, «făcătoare de minuni»
• La biserica din Iazu, Sfînta Cruce-loc de pelerinaj pentru creștini
• De curînd, la Radu Negru-Călărași a fost găsită îngropată în pămînt o icoană, veche de 70 de ani, intactă

Un ultim studiu a scos în evidență faptul că 80% dintre români susțin că există miracole religioase ce nu pot fi explicate științific. Actual, România are 102 moaște sfinte și icoane făcătoare de minuni și 16 izvoare tămăduitoare, din acest punct de vedere țara noastră situîndu-se pe locul cinci în lume, într-un top dominat de Grecia. Totodată, în România sînt patru biserici care păstrează bucăți din crucea pe care a fost răstignit Iisus Hristos, una dintre acestea regăsindu-se chiar la Slobozia, la mînăstirea Sfinții Voievozi...

Sfînta Cruce din Iazu și Coslogeni
Obișnuiți cu istorioarele despre pelerinajele ortodoxe «de lux» la mînăstirile din Moldova, Transilvania... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2010, 09:03 (20877 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Povestea porcului de pe internet

Povestea porcului de pe internet

«Vînd la preț de criză porc crescut fără grija crizei, cu cereale din gospodăria proprie. Animalul are 145 kg și este amplasat în Perieți. Solicit suma de 1100 lei ca să-i puteți mînca șoriciul. La pachet ofer promoțional cocoș matur, gratuit. Cine vrea să cumpere să sune la 0731270783».

Porcul, simbol mioritic
«N-am putut înțelege niciodată cum puteți voi românii să mîncați ciorbă de porc vara» îmi mărturisea, în urmă cu doi ani, Chrisos, un grec simpatic cu pensiune șmecheră în Corfu. «Probabil, de aceea fetele noastre sînt mai frumoase decît ale voastre» am dat să-i răspund, dar m-am abținut pentru a nu-i supăra nevasta. La momentul respectiv, n-am priceput de ce... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2010, 10:22 (15637 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are bani pentru 24 de ore de viscol

Record negativ pentru deszăpezire la nivelul județului

Ialomița are bani pentru 24 de ore de viscol

După «războiul zăpezii» declanșat între autorități în iarna 2009-2010, oficialii județului par să nu fi înțeles nimic. În prag de iarnă, cu o atenționare de cod galben trecută glonț pe la urechi și sabia viscolului de Bărăgan deasupra capetelor, pentru deszăpezirea drumurilor județene din Ialomița au fost alocate fonduri de doar 100 mii de lei. Banii reprezintă de 9 ori mai puțin decît alocarea bugetară de anul trecut și nu sînt suficienți nici pentru combustibilul necesar parcurgerii celor 487 de kilometri de drum județean aflați în grija SC Drumuri Județene. Autoritățile declară că știu ce fac și spun că vor suplimenta fondurile existente «dacă va fi cazul».

De nouă ori mai puțini bani decît anul trecut... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2010, 05:38 (13707 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Ce meci! Ce atmosferă!

CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț 31-22 (16-14)

Ce meci! Ce atmosferă!

Ce final de an! CSM Unirea a făcut spectacol la despărțirea de 2010. Elevele lui Marian Simion au început timid jocul cu HCF Piatra Neamț, disputat miercuri, 15 decembrie. Oaspetele au avut lovitura de start și au dechis scorul. În prima repriză s-a mers umăr la umăr, atît pe teren, cît și pe tabelă. Totuși, din încleștare au iesit mai bine slobozencele, care au savurat la pauză un avantaj de 2 goluri.
A doua repriză a fost altceva. Jucătoarele noastre au predat o adevărată lecție de handbal, iar publicul a creat o atmosferă cum n-a mai fost demult în sala de la Slobozia. N-a mai fost loc de calmitate, de joc cu frîna trasă. Impulsionate de spectatori, fetele noastre s-au năpustit peste semicercul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 12:11 (10974 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

«Sperăm ca fotbalul să promoveze anul viitor!»

Primarul municipiului Slobozia, ing. Gabi Ionașcu

«Sperăm ca fotbalul să promoveze anul viitor!»

Bani sînt puțini, dar restanțele vor fi achitate sau cel puțin se fac eforturi în acest sens. Fotbalul va promova în 2011 în Liga secundă, iar handbalul în 2012 în Liga Națională. Acestea sînt, în mare, cîteva idei desprinse din discuția purtată cu primarul Gabi Ionașcu. Pentru detalii, citiți ceea ce urmează.
-Domnule Ionașcu, echipa de fotbal termină anul pe primul loc, iar cea de handbal e în cărți pentru promovare. Așadar, un an sportiv bun...
-În contradicție cu situația de criză, evident că anul sportiv este unul de succes. Echipa de fotbal are șanse mari la promovare, iar cea de handbal este pe un loc meritoriu. Firește, accederea în eșaloanele superioare... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 10:06 (10068 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbalul ialomițean și-a premiat performerii

Fotbalul ialomițean și-a premiat performerii

Sîmbătă, 11 decembrie, fotbalul ialomițean s-a adunat în masă la restaurant pentru concluziile anului 2010. Masa, pe lîngă, ciorbă, friptură și ceva udătură bine-venită, a conținut și un aperitiv de cupe și diplome acordate performerilor anului. Amfitrioni, președintele AJF Mihai Basarab, responsabil cu premierea și secretarul general Vasile Drăgan, responsabil cu poantele. «A fost un an cu mai multe bile albe decît negre. Am făcut progrese la capitolul baze sportive și la arbitraj. Sper ca în 2011 campioana județului să reușească promovarea în Liga a III-a și să rămînă acolo» a punctat Mihai Basarab. Ca în fiecare an, și în 2010 au fost premiați golgheterii din cele 5 serii ale eșaloanelor județene... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 10:02 (9543 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Victorie lejeră cu Tîrgoviște

Unirea Slobozia a disputat sîmbătă, 11 decembrie, meciul din etapa a XIII-a în compania celor de la Universitatea Tîrgoviște. Meciul de sub Turnul Chindiei a avut aceeași desfășurare a acțiunii din sezoanele precedente. Slobozia a condus ostilitățile de la un capăt la altul și s-a impus lejer cu 36-17 (18-7). Pentru Unirea au marcat Stănciulescu 11 goluri, Păduraru 4, Goanță 4, Balcan 4, Ștefan 4, Popescu 3, Simion 2, Baciu 2 și Nica 1. În aceeași etapă, în meciul cap de afiș, Știința Bacău a trecut de Rapid cu 29-22 și se menține pe locul 2 cu 20 de puncte, urmată pe 3 de Unirea Slobozia cu 19 puncte. Miercuri, 15 decembrie, orele 16,30, Unirea joacă acasă în ultimul meci din acest an împotriva... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 10:00 (9336 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal

Două victorii pentru junioarele III

CSS Slobozia a participat între 10 și 11 decembrie la al doilea turneu din cadrul Campionatului Național de handbal feminin junioare III, desfășurat la Brăila. Avînd în vedere valoarea combatantelor, putem concluziona că, prin cele două victorii obținute, elevele lui Marian Simion au scos maximum posibil din această competiție. CSS Slobozia a trecut de CSS Constanța (28-25) și de Axiopolis Cernavodă (22-11), dar a trebuit să se recunoască învinsă de LPS Brăila (18-40) și CSS Galați (17-27). Slobozia ocupă după acest turneu locul III cu 6 puncte, avînd șanse minime de calificare la turneul semifinal. «Pot spune că a fost un turneu reușit în care ne-am atins obiectivul, iar jocul fetelor a manifestat... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 09:59 (9682 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Mihai Geantă, Campionul Campionilor

Tenis de cîmp

Mihai Geantă, Campionul Campionilor

În perioada 10-12 decembrie, la Amara, s-a desfășurat Turneul Campionilor, competiție de tenis rezervată primilor clasați în topul FRT, la categoria 55+. Așa cum îi stă bine unei gazde, Slobozia a fost reprezentată de doi sportivi: Mihai Geantă și Cornel Chirică. «A fost un concurs frumos, unde s-a jucat un tenis de o calitate deosebită» a declarat președintele TenisCon, Constantin Ștefan. Concursul a fost cîștigat de președintele CJAS, Mihai Geantă, cel care a obținut 5 victorii din tot atîtea jocuri și l-a depășit în finală de botoșăneanul Florin Marțolea. «Mi-am dorit să arăt că locul în clasament nu este întîmplător și cred că am reușit» a conchis Mihai Geantă. Domnia sa este lider în clasamentul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 09:57 (13310 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Kaufland cu mucegai

Loturi de produse expirate, păstrate deliberat?

Kaufland cu mucegai

Kaufland, kilometrul 0 al civilizației de consum la Slobozia. Pentru el municipalitatea a înființat un sens giratoriu special, oficialii au făcut declarații grandioase, iar prostimea s-a înghesuit la banane gratuite în ziua deschiderii... Pardon, asta nu s-a întîmplat la Slobozia. Aici, și atunci ca și acum, oamenii s-au înghesuit la reduceri, mărfuri de proastă calitate importate de la chinezi și produse alimentare aproape expirate. Produse despre care, de altfel, vă vom relata și noi în cele ce urmează.

Vita Star cu mucegai!
Incidentul pe care-l relatăm are ca protagonist un client obișnuit al supermarketului de la șosea. Sîmbătă după-amiază, însoțit de un copil de... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 09:28 (14357 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Protest politic în biroul prefectului Teculescu

Primarii PSD au asediat Prefectura

Protest politic în biroul prefectului Teculescu

Miercuri, 15 decembrie, în fața Prefecturii Ialomița a avut loc un protest inedit. Organizația PSD Ialomița, împreună cu primarii din cele 34 de comune PSD din județul Ialomița au organizat «un miting de protest împotriva alocărilor financiare abuzive, făcute pe criterii politice de către Guvernul Boc». Protestatarii, în frunte cu președintele Consiliului Județean Silvian Ciupercă, s-au întîlnit cu prefectul Mădălin Teculescu pe care l-au acuzat de «protejarea intereselor Guvernului și ale primarilor PD-L din Ialomița».

Teculescu, acuzat de toate relele județului
În cadrul unei întîlniri de peste o oră, președintele Consiliului Județean Ialomița și delegația de primari... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2010, 15:11 (11967 vizualizări - 11 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: Aproape 300 de șoferi sancționați, amenzi de peste 70000 lei

La sfîrșitul săptămînii recent încheiate, respectiv, în perioada 28-30 octombrie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Potrivit unei ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2011, 09:53
(12504 vizualizări - 0 comentarii)


Buești: Pregătiți pentru braconaj

Duminică, 30 octombrie, un echipaj din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița a depistat pe raza comunei Buești o mașină înmatriculată în străinătate. Potrivit polițiștilor, în interiorul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2011, 09:53
(15815 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune pentru combaterea comerțului ilicit

Peste 60 de persoane au fost legitimate, vineri, 28 octombrie, în cadrul unei acțiuni a polițiștilor din Urziceni. Scopul verificărilor a fost prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale, dar și a ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2011, 09:52
(10220 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Tînăr de 26 ani, accidentat

Un tînăr de 26 ani, din Borănești, a fost lovit de o mașină. Tînărul a vrut să traverseze strada prin loc nepermis, moment în care a fost lovit de un autoturism condus de un bărbat de 36 ani, din București ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2011, 09:46
(15223 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Descinderi la case de interlopi

De la primele ore ale dimineții, anumite locații din Urziceni și Bărbulești au fost «călcate» de polițiști DIICOT și procurori. Forțele de ordine au vizat domiciliile unor cunoscuți interlopi locali, despre ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2011, 12:01
(16315 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Șofer fără permis, prins de radar cu 97 km la oră! Le-a prezentat polițiștilor un permis fals!

Aparatul radar al polițiștilor a înregistrat un autoturism ce se deplasa cu viteza de 97 km/h pe raza localității Coșereni. Polițiștii au oprit mașina stabilind că la volanul acestuia se afla un bărbat ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2011, 11:50
(13037 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Prins la volan fără permis, după ce furase o mașină

În cursul zilei de joi, 27 octombrie, polițiștii au prins în trafic pe raza comunei Roșiori o mașină la volanul căruia se afla un localnic, de 21 ani, ce conducea deși nu avea permis de conducere. Mai mult ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2011, 11:49
(9840 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Descindere la o locuință din Giurgeni

Polițiștii din Țăndărei, în colaborare cu lucrătorii Secției Regionale de Transporturi Galați, au descins joi, 27 octombrie, la locuința unui bărbat de 49 ani, din Giurgeni. Cu ocazia percheziției, la domiciliul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2011, 11:44
(15215 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi bărbați din Sudiți, respectiv Reviga, pe numele cărora instanța a emis în luna octombrie a acestui an mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost prinși joi, 27 octombrie, de polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2011, 11:42
(14714 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Acțiune preventivă a Poliției Fetești

Polițiștii feteșteni au acționat joi, 27 octombrie, pe raza comunei Bordușani pentru creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și asigurarea unui ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2011, 11:41
(11929 vizualizări - 0 comentarii)


Minoră dată dispărută, găsită la Giurgeni

Miercuri, 26 octombrie, o patrulă de siguranță publică din cadrul Secției 7 Rurală Țăndărei a prins la Giurgeni o minoră care nu și-a putut justifica prezența în localitate. În urma verificării în bazele ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2011, 17:29
(16882 vizualizări - 0 comentarii)


Doi ialomițeni din Grindu, arestați

Doi bărbați din Grindu pe numele cărora instanța a emis în luna octombrie mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost prinși miercuri, 26 octombrie, de către polițiștii ialomițeni. Unul dintre ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2011, 17:28
(8674 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu arestare


Amara: I-a furat bicicleta din scara blocului

Polițiștii din Amara au fost alertați miercuri, 26 octombrie, de către un bărbat, de 38 ani, din localitate, despre faptul că persoane necunoscute au sustras din scara blocului unde locuiește o bicicletă ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2011, 17:27
(9175 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Campanie «Atenție! Circul Eu!»

Marți, 25 octombrie, polițiștii ialomițeni au acționat pe linie de educație rutieră în cadrul campaniei naționale denumită strategic «Atenție! Circul Eu!». Astfel, în intervalul orar 14.00-16.00, au fost ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2011, 09:20
(12550 vizualizări - 1 comentariu)


Valea Măcrișului: 139 litri produse pentru protecția plantelor, expirate

139 litri de produse de protecția plantelor expirate au fost găsite marți, 25 octombrie, la sediul unei firme cu punct de lucru în comuna Valea Măcrișului. Produsele au devenit deșeuri și au fost lăsate ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2011, 09:19
(9914 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Lemne de salcie, transportate ilegal

Polițiștii Secției 3 Rurală Stelnica au interceptat marți, 25 octombrie, pe raza comunei Bordușani un ansamblu de vehicule format dintr-un tractor și două remorci, încărcate cu lemne de foc din specia salcie ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2011, 09:18
(10141 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 18:29
(5016 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Elicopter SMURD pentru o tânără de 18 ani rănită într-un accident

Sărățeni: Elicopter SMURD pentru o tînără de 18 ani rănită într-un accident

Două tinere de 18, respectiv 27 ani, au fost grav rănite într-un accident rutier petrecut luni, 24 octombrie, în afara localității Sărățeni. Astfel, în timp ce un tînăr, de 22 ani, din Ploiești, conducea ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 18:22
(10985 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Un camion cu butelii s-a izbit de doi copaci

Balaciu: Un camion cu butelii s-a izbit de doi copaci

Luni, 24 octombrie, în apropierea localității Balaciu s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un bărbat, de 44 ani, din Lipănești-Prahova, conducea un tir cu butelii, din direcția Slobozia ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 18:21
(11442 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Ciulnița: Armă deținută ilegal

Un bărbat de 43 ani, din Ciulnița, a fost prins marți, 24 octombrie, de către polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase în timp ce deținea ilegal o armă cu aer comprimat, calibru ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 18:15
(14627 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj piscicol

Un tînăr de 33 ani din Slobozia a fost oprit în trafic luni, 24 octombrie, de către polițiști. În urma efectuării controlului autoturismului, în portbagajul acestuia a fost găsită cantitatea de 31 kg pește ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 18:15
(12804 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Din nou modificări legislativ-fiscale privind drepturile de autor

«Începînd de anul viitor, contribuabilii care obțin venituri din activități independente sau din drepturi de proprietate intelectuală, impuși pe bază de norme de venit, vor putea opta pentru determinarea ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 08:57
(9110 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 șoferi au rămas fără permise

18 șoferi au rămas fără permise, iar 337 de conducători auto au fost amendați. Este vorba despre acțiunile polițiștilor rutieri în perioada sfîrșitului de săptămînă, 21-23 octombrie a.c.. Miza polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 08:55
(11396 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Șofer băut, la volan

Duminică, 23 octombrie, polițiștii feteșteni au depistat în trafic, pe strada Călărași din localitate, un șofer care se afla la volanul mașinii sale deși era băut. Alcooltestul a indicat o valoare de 0 ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 08:55
(10403 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni, Manasia: Bătrînii, victime ale accidentelor rutiere

Un bătrîn de 82 ani din Ion Roată a decedat într-un accident rutier, duminică, 23 octombrie. Bătrînul a fost lovit de o mașină în timp ce încerca să traverseze strada prin loc nepermis și fără să se asigure ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 08:54
(9216 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A adormit la volan, băut fiind

Vineri, 21 octombrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității Grivița s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un bărbat de 44 ani, din Amara, conducea ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 08:53
(14026 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Bărbulești: «Șofer» fără permis

Vineri, 21 octombrie, polițiștii din Urziceni au oprit pentru un control de rutină în trafic o mașină condusă de un tînăr, de 19 ani, din Bărbulești. În urma verificărilor suplimentare, polițiștii au constatat ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 08:52
(7806 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Neacordarea de prioritate, cauza unui accident

Sîmbătă, 22 octombrie, la Slobozia, s-a produs un accident de circulație. În timp ce un bărbat, de 40 ani, din localitate, conducea o mașină pe bulevardul Unirii, la efectuarea virajului pe strada Maramureș ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 08:41
(11447 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Urziceni: Acțiune în piața agroalimentară

Peste 50 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni a polițiștilor din Urziceni desfășurată sîmbătă, 22 octombrie, în piața agroalimentară din localitate. Pentru neregulile descoperite, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 08:34
(9703 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Plase monifilament, confiscate

Un echipaj al Secției 3 Rurală Stelnica au depistat o mașină condusă de bărbat de 52 ani, din comuna Movila, care era însoțit de doi consăteni de 47, respectiv 57 ani. În urma controlului efectuat în habitaclul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2011, 08:30
(11089 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica braconaj


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...