Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozenii pot scăpa de plata penalităților la întreținere în timp ce Urban riscă FALIMENTUL

Slobozenii pot scăpa de plata penalităților la întreținere în timp ce Urban riscă FALIMENTUL

• Legea 175 din 16 iulie 2010, privind scutirea de la plata penalităților la întreținere ale proprietarilor și chiriașilor dă serioase bătăi de cap directorului SC Urban SA Slobozia, Valentin Cilibeanu declarîndu-ne în exclusivitate că instituția pe care o conduce riscă FALIMENTUL

Slobozenii pot depune cereri de scutire de penalități pîna în luna iulie a anului viitor, prevederile Legii 175 aplicîndu-se doar pentru persoanele care nu au un venit mai mare de 1000 de lei. La mijlocul lunii iulie a fost aprobată în Parlament Legea 175, act normativ prin care se modifică Legea 230/2007 referitoare la înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari.
Practic, scopul legii în cauză, publicată în Monitorul Oficial nr. 502 din 20 iulie 2010, este scutirea de la plata penalităților de la întreținere a proprietarilor și chiriașilor. «Proprietarii care își achită integral cotele de contribuție la cheltuielile asociațiilor de proprietari în termen de 12 luni... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2010, 14:02 (17230 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Scandalul de la Colegiul Național «Mihai Viteazul», nesancționat. Elevii de la «Mihai Eminescu», eliminați pentru 3 zile

Ocaua lui Stavăr

Scandalul de la Colegiul Național «Mihai Viteazul», nesancționat. Elevii de la «Mihai Eminescu», eliminați pentru 3 zile

În luna noiembrie a anului în curs, Independent prezenta în oglindă două scandaluri publice în care au fost implicați profesori ai Colegiului Național «Mihai Viteazul» acuzați de molestarea unor elevi, dar și elevi ai Grupului Școlar «Mihai Eminescu», acuzați de tulburarea liniștii publice în cadrul unei ore de curs. La 3 săptămîni de la evenimente și după zeci de comentarii pe site-ul publicației noastre, revenim asupra acestor incidente pentru a urmări finalitatea măsurilor promise atunci. Mai precis, lipsa de finalitate!

Școala ialomițeană în vremea lui Ilie Vodă
Elevi molestați la CNMV, profesor agresat la «Mihai Eminescu» și, mai nou, adolescenți de clasa a VII... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2010, 05:22 (99862 vizualizări - 74 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea, campioană de toamnă

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-CS Tunari 4-1

Unirea, campioană de toamnă

Suporterii slobozeni au privit cu rezerve un eventual succes în meciul din ultima etapă a turului disputat vineri, 3 decembrie. Înfrîngerea din meciul cu Rapid II (0-3) brăzdase suficiente tensiuni în rîndul trupei lui Prepeliță pentru a da peste cap planurile de victorie. Pe lîngă asta, adversara CS Tunari este o echipă greu de supus, ea reușind pe parcursul turului să încurce pe Callatis Mangalia (1-1) și să piardă greu la Călărași (2-3). Nici uniriștilor nu le-a fost ușor, oaspeții izbutind să înghețe tabela jumătate de oră. A fost nevoie de urcarea în atac a fundașului Emil Cristian pentru ca defensiva ilfoveană să cedeze în premieră (’34). Unirea a continuat dominarea și în repriza secundă... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 17:57 (11098 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Am revenit pe podium

Handbal, Unirea Slobozia-Activ Ploiești 31-24 (15-9)

Am revenit pe podium

Activ Ploiești a pus probleme în acest sezon tuturor candidatelor la promovare (mai puțin celor de la CSM Ploiești, dar e de înțeles). Așa că elevele lui Marian Simion nu au privit partida de sîmbătă, 4 decembrie, ca pe una ușoară. Unirea a condus pe toată durata întîlnirii, dar emoțiile cauzate de fluctuațiile de scor au fost evidente și în teren, și în tribune. Atît în partida cu Activ Ploiești de pe propriul teren din sezonul trecut cît și în cea de sîmbătă, handbalistele noastre au dat impresia în unele momente că suferă un fel de hipnoză care le face să greșească elementar. Lipsa de concentrare le-a determinat să înscrie doar 3 goluri în primele 10 minute ale părții secunde, lăsînd adversarele... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 17:54 (13086 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Junioarele III, în turneu la Brăila

În perioada 10-11 decembrie, se desfășoară la Brăila al doilea turneu din cadrul Campionatului de handbal feminin Junioare III. Distribuită în seria C, CSS Slobozia va juca vineri cu LPS Brăila și CSS Constanța, iar sîmbătă cu Axiopolis Cernavodă și CSS Galați. «Sperăm să obținem cel puțin cît în turneul precedent (o victorie). Avem șanse și la un al doilea succes sau măcar la un egal» punctează profesorul Marian Simion, antrenorul echipei. În acest moment CSS Slobozia ocupă locul III cu două puncte, doar primele două clasate urmînd să acceadă în turneul semifinal.... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 17:51 (11110 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal

Abatorul și Reviga, out din Cupă

Sîmbătă, 4 decembrie echipele din Liga a IV-a au încheiat parcursul din sezonul de toamnă prin debutul în faza pe județ a Cupei României, ajunsă la etapa șaisprezecimilor. Cîteva dintre aceastea, mai ales codașele, au căzut victime ambițiilor pigmeilor din Onoare sau Promoție. Cei mai tari au fost băieții de la Giurgeni care au trecut de Abatorul Slobozia (locul II în Liga a IV-a după un meci extrem de încrîncenat). De lăudat sînt și mai vechile noastre cunoștințe de la Steaua Bordușelu (Dinamo n-a ajuns în această fază), care prin precizia de la punctul cu var i-au scos din competiție pe cei de la Voința Reviga. Iată tabla completă a rezultatelor:
Viitorul Moldoveni (L5)-Recolta Bărcănești... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 17:48 (11467 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, U. Urziceni-Pandurii Tg. Jiu 1-1

Ultimul meci al «Căpitanului»

Unirea încheie cel mai ciudat și mai dureros sezon de toamnă din istorie, acela în care s-a transformat peste noapte din spaima Europei în calul de bătaie al României. Adversari în etapa a optsprezecea, ultima care se mai dispută în 2010 în campionat, au fost Pandurii din Tîrgu Jiu. Cu alte cuvinte, o confruntare între Grigore și Grigoraș, în care s-a văzut experiența ultimului. Aflați în suferință, ca și ialomițenii, gorjenii au dominat și tot ei au deschis scorul. Au marcat însă în propria poartă, în minutul 24, prin internaționalul de tineret Chiricheș, care l-a învins pe portughezul Mingote la un corner al Unirii. A fost și scorul pauzei. Pandurii au intrat hotărîți în partea secundă să decidă... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 17:47 (7381 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sănătate de 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Colaps și nu prea în 2010

Sănătate de 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Subfinanțată și sufocată de datorii, Sănătatea ialomițeană se chinuie să «supraviețuiască» pînă la sfîrșitul anului. Paradoxal, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița raportează sume colosale înghițite de-a lungul anului de domeniile medicale județeane. 1200 miliarde este valoarea avansată de reprezentanții CJAS drept costuri de susținere a Sănătății... Iar aceasta nu este singura noutate. Maganerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia amenință CJAS cu judecata, pentru pretinse datorii!

Sănătate de sute de milioane. De vorbe!
120 de milioane și un an de criză. La asta se rezumă activitatea medical-financiară a Ialomiței. Cu spitale aproape în colaps financiar... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 13:24 (20186 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariile sportivilor slobozeni, la secret

Deși sînt plătite din bani publici

Salariile sportivilor slobozeni, la secret

Primăria Slobozia a alocat pentru susținerea sportului local, în anul 2010, 1,75 milioane de lei. La aceste sume se adaugă 116 mii de lei pe care Clubul Sportiv Municipal Slobozia a reușit să-i producă din surse proprii și sponsorizări. În total, 1,86 milioane de lei din care administrația locală reușește să asigure existența unei echipe de handbal, a celei de fotbal și a cîtorva secții sportive precum scrima, atletismul și, mai nou, a celei de karate obținute prin asocierea cu Clubul Sportiv Satori. Pînă aici, nimic surprinzător! Surpriza o reprezintă însă refuzul administrației locale de a face publice cheltuielile nominale cu sportivii. Pentru că, după principiul «noi decidem care este informație... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 05:48 (11752 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Trei candidați pentru viitorul Sloboziei

Un sondaj PNL l-ar plasa pe Mihai Emilian în poll-position pentru funcția de primar

Trei candidați pentru viitorul Sloboziei

Potrivit unui sondaj de opinie realizat de filiala municipală PNL Slobozia, Gabi Ionașcu, Mihai Emilian și Raud Paros sînt candidații cu cele mai mari șanse la fotoliul de primar în 2012. Sondajul a fost realizat «în cascadă», pe eșantioane de 200 de subiecți și a avut drept scop nominalizarea unui candidat din partea PNL pentru alegerile viitoare. Mihai Emilian a facut luni, 6 decembrie, primele comentarii privind viitoarea sa candidatură.

Cadou de Moș Nicolae pentru Ionașcu
Astăzi, 6 decembrie, în cadrul unei conferințe de presă, PNL Slobozia a făcut publice primele rezultate ale unui sondaj de opinie intern menit să identifice candidatul cu cele mai mari șanse la... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2010, 14:01 (16564 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Modelul ADI ECO, un exemplu pozitiv într-o mare de eșecuri

Prima rază de speranță în gestionarea deșeurilor ialomițene

Modelul ADI ECO, un exemplu pozitiv într-o mare de eșecuri

Timp de un an și jumătate, Independent a publicat fără speranță zeci de materiale de presă care constatau nivelul deplorabil atins de administrațiile locale în procesul de gestionare a deșeurilor. Lor li s-au alăturat alte zeci de declarații oficiale care confirmau nu doar incapacitatea administrației de a lupta eficient cu acest flagel, ci și lipsa de orizont a tuturor eforturilor financiare făcute în această perioadă. Pentru prima dată în tot acest răstimp, sîntem în măsură să vă oferim o imagine diferită a acestui dezastru. Evident, cu o floare nu se face primăvară în maldărul de gunoaie de pe cuprinsul celor 4453 de kilometri pătrați, cît măsoară județul Ialomița...

ADI ECO renaște din propria-i cenușă... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2010, 14:01 (17204 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Patinoar de plastic pentru partidul lui Ionașcu

Alba-neagra concesionărilor publice slobozene

Patinoar de plastic pentru partidul lui Ionașcu

Respins la ultima ședință de Consiliu Local, proiectul de hotărîre privind concesionarea unui teren în Orășelul Copiilor pentru construirea unui patinoar revine pe agenda legislativului local. Potrivit unui nou proiect de hotărîre, terenul necesar ridicării construcției poate fi concesionat fără repetarea licitației, doar prin schimbarea locației. Decizia administrației locale vine pe fondul respingerii acestei variante în ultima ședință de consiliu local, joi, 28 octombrie. La acel moment, consilierii locali au respins propunerea, votul fiind de 13 la 5 (plus 3 abțineri) în favoarea reluării licitației.

Patinoar cu ordin de la PSD
Povestea patinoarului de plastic din... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2010, 06:12 (13090 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cavalerii mesei rotunde de la Sfântu Gheorghe

Cavalerii mesei rotunde de la Sfîntu Gheorghe

Băsescu vrea să închidă 200 de spitale! Fătuloiu a refuzat o șpagă de un milion de euro și a fost demis! În Moldova comuniștii au cîștigat alegerile electorale!
În România, un singur lucru rămîne la fel, ședințele de consiliu local. Făcute după chipul și asemănarea aleșilor locali, aceste ședințe sînt marca exclusivă a diabolicii democrații românești a ultimilor 20 de ani. De aceea am decis ca pînă la alegerile locale din 2012 să demontăm pînă și resorturile cele ascunse ale acestui mecanism legislativ indispensabil existenței administrației locale. Astăzi, cel de la Sfîntu Gheorghe!

Ceasu’ rău, pisica prefectului
Ședința Consiliului Local Sfîntu Gheorghe a avut loc... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2010, 10:22 (15573 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Iluminat fotovoltaic la Slobozia

Proiect unic în Ialomița

Iluminat fotovoltaic la Slobozia

Parcul Tineretului din Slobozia este pe cale să înregistreze un nou record. Astfel, după transformarea lui în primul parc irigat prin intermediul unui sistem asistat electronic, autoritățile locale intenționează să-l transforme în primul parc iluminat nocturn prin intermediul panourilor fotovoltaice. Proiectul a devenit operativ la începutul acestei luni, cînd au fost instalați primii 20 de stîlpi fotovoltaici. Autoritățile locale susțin că «inițiativa este unică la nivelul județului», dar nu unica din Slobozia.

Energie verde la Slobozia
Investiția în iluminarea pe timp de noapte prin panouri fotovoltaice face parte dintr-un proiect mai larg, demarat de către autoritățile... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2010, 09:14 (16895 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acțiune de amploare la Fetești și Țăndărei: Metropolitan Police, din nou colaborare cu polițiștii români

UPDATE: DUDU, fiul lui Titi Aghiotantul, arestat

Acțiune de amploare la Fetești și Țăndărei: Metropolitan Police, din nou colaborare cu polițiștii români

Peste 50 de polițiști din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița, în colaborare cu efective din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate București, ale Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, Direcției Generale de Informații și Protecție Internă, împreună cu nouă ofițeri englezi din cadrul Metropolitan Police și sub directa coordonare și participare a procurorului șef al DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița și șefului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, au efectuat în cursul dimineții de joi, 2 decembrie a.c. o acțiune de amploare pe raza municipiului Fetești și orașului Țăndărei. Acțiunea a avut drept scop principal executarea mandatelor... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2010, 14:53 (18394 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marile lanțuri de farmacii atentează la piața locală de medicamente

Cu sprijinul autorităților slobozene

Marile lanțuri de farmacii atentează la piața locală de medicamente

La jumătatea acestei luni, farmaciștii din Slobozia au intrat în panică la auzul veștii că autoritățile locale au eliberat patru adeverințe pentru deschiderea unor farmacii noi la nivelul orașului. Deși neoficiale, zvonurile confirmau temerile privind intenția marilor lanțuri de farmacii din Romînia de a pătrunde în forță pe piața locală. Mai mult decît atît, susțineau aceleași voci, decizia autorităților locale de a permite creșterea numărului de farmacii ar fi una nelegală, în condițiile reglementărilor în vigoare. La acest moment...

Autoritățile locale ascund greșelile sub preș
Procesul de eliberare al adeverințelor pentru deschiderea de noi famacii la nivelul orașului... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2010, 10:28 (14731 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

100.000 de ialomițeni, în beznă de Ziua Națională

Gheața, cauza oficială a penelor de curent din peste 30 de localități din Ialomița

100.000 de ialomițeni, în beznă de Ziua Națională

Ialomițenii au petrecut Ziua Națională a României în beznă. Potrivit declarațiilor autorităților, numărul celor care au fost afectați de penele de curent a depășit 100.000 de locuitori. Potrivit unui comunicat al ENEL, cauza acestei situații este... gheața!

Beznă timp de 24 de ore
Miercuri, 1 decembrie 2010, în jurul orelor 9.00, orașul Urziceni și localitățile limitrofe pe o rază de 20 de kilometri erau deja fără curent. Pana de curent a durat, cu intermitențe, pînă la orele amiezii, cînd curentul a fost întrerupt definitiv. În ciuda încercărilor repetate ale oamenilor de a obține o explicație cu privire la situația existentă, autoritățile nu au putut oferi nicio relație... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2010, 17:30 (7368 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Opt elevi ai Grupului Școlar «A.I. Cuza», benevol la pușcărie

O ZI ÎN PENITENCIAR

click pe poză

Joi, 2 decembrie, opt dintre elevii Grupului Școlar «A.I. Cuza» au fost încarcerați benevol la Penitenciarul Slobozia. Experimentul s-a derulat în cadrul programului «O zi în penitenciar», program implementat la nivelul a 6 penitenciare din țară. Potrivit oficialilor instituției, scopul acestei inițiative este de a-i implica pe tineri într-o «experiență simulată în mediul penitenciar care să le permită să simtă ce înseamna a fi privat de libertate». Perioada de încarcerare a fost de opt ore, timp în care elevii-deținuți s-au conformat cu strictețe programului normal al instituției.
«Ne dorim ca această inițiativă să conștientizeze elevii și ulterior pe colegii acestora, asupra pericolelor la care se expun în cazul în care comit fapte care contravin legii. Este un proiect care se desfășoară prin rotație în 6 dintre penitenciarele românești și, după centralizarea rezultatelor, vom trage concluziile care se impun pentru îmbunătățirea acestei inițiative și diseminarea cît mai corectă a mesajului pe care vrem să-l transmitem»... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2010, 15:23 (18036 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean împarte ultimele firimituri bugetare

Sărăcie lucie în administrație

Consiliul Județean împarte ultimele firimituri bugetare

Marți, 30 noiembrie, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare pentru a împărți ultimile firimituri bugetare ale județului. Potrivit proiectelor de hotărîre supuse dezbaterii, autoritățile locale au primit din «sume defalcate din unele venituri ale bugetului de stat» suma de 420 mii de lei pentru «susținerea programelor de dezvoltare locală și pentru proiecte de infrastructură care necesită cofinanțare locală». Repartizarea alocărilor bugetare nu a fost singura decizie de interes local a Consiliului Județean: printre proiectele de hotărîre supuse dezbaterii s-a numărat și cel privind achiziționarea de către Muzeul Agriculturii a unei mori cu valțuri «Ganz», adusă tocmai... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2010, 12:50 (16280 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Axintele, campioană de toamnă

Fotbal, Liga a IV-a

Axintele, campioană de toamnă

Iarna nu se grăbește să apară, dar campionatul județean de fotbal și-a închis porțile o dată cu ultima etapă a turului disputată sîmbătă, 27 noiembrie. După 15 runde în care fotbaliștii de județ s-au războit între ei și toată lumea cu arbitrii (care, fie vorba între noi, au avut totuși un sezon de toamnă liniștit), va trebui să așteptăm ghioceii ca să ne delectăm cu palpitanta întrecere județeană. Palpitantă spunem și nu greșim, pentru că, priviți clasamentul, trei echipe luptă pentru supremație și, totodată, pentru dreptul de a se face în final de rîs la barajul pentru promovarea în Liga a III-a. Dar hai să nu fim răi și să sperăm că de data asta nu ne mai înclinăm în fața unor centre fotbalistice... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2010, 09:02 (6901 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Moldoveni: Depistat șofînd în trafic la doar 15 ani!

Vineri, 13 iulie a.c.,în jurul orei 15,00, polițiștii au identificat pe raza comunei Moldoveni un autoturism condus de un adolescent. În urma legitimării și verificării acestuia în bazele de date ale Poliției ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:31
(9384 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 lei, 23 de șoferi au rămas fără permise

În perioada 13-15 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:27
(15727 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Campania «Votează legal!», demarată

Ialomița: Campania «Votează legal!», demarată

Structurile Ministerului Administrației și Internelor din Ialomița vor desfășura activități de informare și conștientizare a cetățenilor cu privire la mesajele Campaniei «Votează legal!». În contextul campaniei ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:25
(9529 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Comunicare Județean pentru Referendumul Național 2012, înființat

Pe parcursul perioadei premergătoare Referendumului Național din data de 29 iulie 2012, precum și în ziua Referendumului, pentru asigurarea informării corecte și echidistante a cetățenilor, prin dispoziție ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:21
(12230 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1000 de intervenții SMURD în Ialomița

Serviciile Mobile de Urgență, Reanimare și Descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit în cel de-al doilea trimestru al anului la 1017 cazuri de urgență. Îngrijorător ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:28
(8486 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi copii, surprinși în timp ce încercau să fure bunuri dintr-o mașină

În cursul zilei de joi, 12 iulie a.c., în jurul orei 16,00, un șofer, de 23 ani, din Slobzia, a sesizat prin 112 faptul că a surprins doi minori care încercau să îi sustragă bunuri din autoturism. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:27
(7309 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul crește insesizabil-5,84%

La sfîrșitul lunii iunie 2012, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță o creștere a ratei șomajului cu 0,05 puncte. Concret, la finele lunii iunie 2012 rata șomajului înregistrată ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:22
(7965 vizualizări - 3 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune de peste 30,75 milioane lei în primul semestru din 2012. 6 sesizări la Parchet!

În luna iunie 2012, organele de control din cadrul DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 3,577 milioane lei, din care aproape 0,696 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:12
(9703 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Poliția Locală, la raport

Poliția Locală Slobozia și-a prezentat raportul de activitate pe cel de-al doilea trimestru al anului 2012. Activitatea oamenilor legii a fost destul de intensă... Astfel, asigurarea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:09
(12233 vizualizări - 2 comentarii)


Activitatea IJP Ialomița în prima jumătate a anului 2012, lăudabilă

În primele 6 luni ale anului 2012, 61 de persoane au fost date în urmărire națională la nivelul județului Ialomița. Pentru 16 dintre acestea, Inspectoratul Județean de Poliție Ialomița a solicitat și urmărirea ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:08
(6127 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Neavînd permis, a intrat cu mașina în pom

În cursul zilei de miercuri, 11 iulie a.c., în jurul orei 16,30, pe DJ203F, între localitățile Iazu și Scînteia, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din cercetările efectuate ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2012, 22:35
(10338 vizualizări - 4 comentarii)


DGFP Ialomița: Măsuri de executare silită

În luna iunie 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a derulat mai multe măsuri de executare silită. Astfel, s-au emis peste 1455 de somații, în ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2012, 22:34
(11364 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Șoferi prinși de polițiști. Unul cu permis reținut, unul cu carnet fals!

Doi șoferi, de 50 și 28 ani, s-au ales cu dosare penale, după ce au fost trași pe dreapta marți, 10 iulie a.c., de polițiștii din Coșereni. Bărbatul de 50 ani, domiciliat în Galați, rula cu viteza de peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:21
(9489 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jandarmii amendează «fetițe»

Slobozia: Jandarmii amendează «fetițe»

Două tinere ce practicau «cea mai veche meserie din lume» au fost prinse de jandarmii ialomițeni în flagrant. Oamenii legii au demarat o amplă acțiune de combatere a actelor de prostituție.
Cele două ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:20
(13965 vizualizări - 6 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajatori

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița le oferă angajatorilor din județ o serie de beneficii în baza Legii nr. 76/2002, privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:19
(10932 vizualizări - 2 comentarii)


Bucu: Vindea drujbe ilegal

Polițiștii din Bucu au depistat pe raza localității un tînăr de 22 ani, domiciliat în Bărbulești, care încerca să comercializeze ilegal trei drujbe. El nu deținea documente de proveniență pentru bunurile ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:14
(9258 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu drujba


DGFP Ialomița: Încasări cu 12,33% mai mari la buget

Inspectorii din cadrul Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au prezentat un raport referitor la încasările la bugetul de stat. Astfel, în primul trimestru al anului 2012 a fost încasată suma ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:14
(10021 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin pentru tinerii absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița îi așteaptă pe toți tinerii absolvenți de liceu și facultate ai promoției 2012 pentru a beneficia de indemnizația de șomaj. Pentru a putea beneficia ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:13
(9418 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Nu-ți lăsa mașina la îndemîna hoților!»

«Nu-ți lăsa mașina la îndemîna hoților!» este mesajul pe care îl transmit polițiștii ialomițeni tuturor șoferilor în cadrul unei campanii naționale de prevenire a furturilor de și din autoturisme. Campania ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:09
(10996 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

10 Iulie 2012, 18:05


A fost descoperit trupul tînărului din Bărcănești înecat în Ialomița!

Duminică, 8 iulie a.c., un tînăr de 18 ani, din Bărcănești, sfîrșea înecat în apele Ialomiței. Acesta plecase la scăldat alături de alți prieteni. Trupul său a fost decoperit abia marți, 10 iulie.  ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:24
(11734 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean a încercat să obțină un credit bancar cu acte false!

Luni, 9 iulie a.c., reprezentații unei bănci din Slobozia au sesizat Poliția după ce un funcționar a constatat că un cetățean, de 51 ani, din Fetești, care a solicitat un credit, prezentase documente falsificate ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:15
(9053 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Patru copii, cercetați pentru furt

Patru minori, cu vîrste cuprinse între 12 și 15 ani, din Fetești și Vlădeni, sînt cercetați de polițiști după ce au furat mai multe bunuri. Doi dintre ei au furat din curtea unei femei, în timp ce alți ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:08
(9352 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amedați pentru că au folosit telefonul mobil la volan

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au demarat luni, 9 iulie a.c., o acțiune pe șoselele județului, pentru depistare a șoferilor care conduc vorbind la telefonul mobil. 31 de persoane au fost surprinse ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:03
(9329 vizualizări - 3 comentarii)


Anunț angajare

SC TRACON SRL Slobozia angajează
inginer constructor
cu experiență în ofertare
Relații la telefon 0722/210.926

10 Iulie 2012, 14:07


Rîul Ialomița a mai luat o viață. Tînăr de 18 ani din Bărcănești, înecat!

Un tînăr de 18 ani, din localitatea Bărcănești, care a plecat la scăldat în rîul Ialomița în după-amiaza zilei de duminică, 8 iulie a.c., a sfîrșit înecat. Un echipaj de pompieri de la Secția Urziceni a ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:14
(14344 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Bărbulești

Duminică, 8 iulie a.c., în jurul orei 22,15, locuința unui cetățean din localitatea Bărbulești a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii de la Secția Urziceni s-au deplasat la fața locului cu trei autospeciale ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:13
(8394 vizualizări - 1 comentariu)


Vlădeni: I-a luat foc Dacia

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism Dacia a fost cuprins de flăcări pe raza localității Vlădeni. Evenimentul a fost sesizat prin 112 sîmbătă, 7 iulie a.c., în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:11
(10893 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție! Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de vineri, 6 iulie a.c., o femeie de 42 ani, din Fetești, a sesizat Poliția despre faptul că a fost prejudiciată cu sume de bani după ce a dat curs solicitărilor unor persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:06
(10544 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 129 de minori, cercetați de polițiști

În primele șase luni ale anului 2012, 129 de minori au fost cercetați de polițiștii ialomițeni pentru comiterea de infracțiuni. Îmbucurător este faptul că numărul acestora este în scădere față de aceeași ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:58
(7536 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...