Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal cu elevi bătuți la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia

Directorul Paul Frîncu, incapabil să gestioneze conflictele din cadrul instituției

Scandal cu elevi bătuți la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia

Scandalurile din cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia sînt de notorietate. De la cel privind cataloagele pînă la conflictul cu iz politic dintre ultimii doi directori și de la scandalul uniformelor și pînă la incidentul de față, această unitate școlară confirmă că performanța și renumele unui liceu pot fi oricînd umbrite de incidente regretabile.

Dreptate, ochii plînși vor să te vadă
Incidentul pe care urmează să-l relatăm a avut loc miercuri, 3 noiembrie, fix în urmă cu o săptămînă, în cadrul orei de engleză a clasei a X-a G, susținută de către profesoara de engleză Karin Ciurea, în intervalul orar 12,00-13,00. Potrivit relatărilor elevilor, doi... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2010, 16:20 (314185 vizualizări - 135 comentarii)

EVENIMENT

Proxenetul Tămârjan, trimis în judecată de procurorii DIICOT

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux

Proxenetul Tămîrjan, trimis în judecată de procurorii DIICOT

• dosarul va fi judecat de Tribunalul Ialomița

Procurorii DIICOT Ialomița au dispus trimiterea în judecată a proxenetului Ion Tămîrjan, precum și a celorlalți implicați în cauză, respectiv Relu Costan, Ștefan Radu Nicola și Alexandru Gabriel Voicu, primii doi în stare de arest preventiv. Toți cei implicați vor fi judecați pentru săvîrșirea infracțiunii de trafic de persoane.
Potrivit dosarului, procurorii au reținut că, în perioada 2006-2009, Tămîrjan și ceilalți inculpați au recrutat 80 de victime, 17 dintre acestea fiind minore. «Prin constrîngere, înșelăciune sau profitînd de starea de vulnerabilitate a acestora», completează procurorii DIICOT, victimele celor implicați au fost atrase cu scopul precis al exploatării lor sexuale.
... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2010, 08:24 (18191 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Au trecut de încă un val

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 4-2

Au trecut de încă un val

Mari emoții pentru slobozeni înaintea meciului cu Dunărea. Poate mai mari decît la cel cu Callatis. Oaspeții veneau tare din spate după un succes incredibil cu mangalioții care slobozenilor nu le-a fost la îndemînă. Elanul le-a fost însă stopat de elevii lui Constantin Prepeliță, care au deschis rapid scorul prin Viorel Gheorghe, autorul unui gol din penalty (’2) și l-au majorat la fel de iute prin vîrful Florin Anghel (’10), cel care, încet-încet, justifică încrederea investită în el în vară. Pauza vine tot cu emoții pentru că oaspeții reduc din handicap tot din penalty (’43) prin reușita fostului mijlocaș al Unirii, Iulian Bogoș. Ai noștri nu-i lasă însă pe dunăreni să-și facă mari speranțe... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 19:29 (16627 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga IV

«Pele» a salvat pielea Amarei

Etapa a XII-a a Ligii a IV-a ne-a luat prin surprindere. Sătulă să meargă umăr la umăr cu Axintele, echipa din Amara s-a împotmolit chiar pe propriul teren cu mai modesta Victoria Munteni Buzău. Oaspeții au condus încă din primele 10 minute cu 2-0, iar amărenii au egalat in extremis printr-o reușită din penalty, venită în minutele de prelungire și semnată de Florin Avram, cunoscut în fotbalul de Ialomița cu supranumele «Pele», probabil din motive tehnico-tactice. Amara păstrează în continuare șanse mari la titlul de campioană de toamnă, pentru asta trebuind să învingă în ultima etapă în deplasarea de la liderul Axintele fără a mai face pași greșiți în prealabil. O altă surpriză o semnalăm la ... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 19:25 (12744 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Iarăși am pierdut pe mâna noastră

Handbal, CSM Unirea Slobozia-CSM Ploiești 27-30 (16-16)

Iarăși am pierdut pe mîna noastră

Ploieștiul și Slobozia sînt două orașe total diferite pe plan sportiv. Orașul lui nenea Iancu are tradiție și prezent (Petrolul, Doroftei, Astra, Asesoft), în vreme ce Slobozia caută tot mai debusolată drumul către afirmare. Prin urmare, nu e de mirare că la meciul de handbal de duminică, arbitrul a dat doar două minute eliminare la un fault al Andreei Dospin asupra unei slobozence, printr-un procedeu care ar fi făcut-o și pe Alina Dumitru invidioasă, sau că a validat un gol pentru Ploiești, deși aruncătoarea mușcase vizibil din semicerc. Cu toate acestea, fetele noastre au avut partida în mînă la 20-16 în repriza secundă, iar pentru înfrîngere, trebuie s-o recunoaștem, vina le aparține în totalitate... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 19:23 (18144 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, juniori republicani

O victorie și o înfrîngere pentru juniori

Duminică, 7 noiembrie, s-a desfășurat etapa a IX-a a campionatului juniorilor republicani, A și B. Echipele Unirii Slobozia angrenate în această competiție au avut programată o dublă întîlnire cu Metalul Constanța. Juniorii A au învins cu 1-0 prin reușita lui Stanciu și ocupă locul 5 cu 21 de puncte. Juniori B au cedat cu 2-4 și ocupă locul 10 cu 8 puncte. Golurile slobozenilor au fost reușite de Șolcănea și Răileanu.... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 19:18 (14149 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Victoria Brănești-Unirea Urziceni 4-1

Urziceni, campioana înfrîngerilor

Unirea a început duelul suferinței disputat luni, 8 noiembrie, la Buzău, într-un mod fericit. În minutul 23 un-doiul dintre Todoran și Semedo este finalizat de cel din urmă în poarta ilfovenilor. Era 1-0 pentru ialomițeni și deja ne gîndeam la primul succes al vicecampioanei în această stagiune. Nu a fost de acord Muzac, jucător care l-a împins în careu pe Alexandru Iacob și a provocat penalty-ul care a adus egalarea înainte de pauză. Cel care a transformat este specialistul gazdelor, Vasile Olariu. A doua repriză a aparținut în totalitate Brăneștiului, iar bara lui Răzvan Avram din chiar minutul de debut al acesteia avea să anunțe dezastrul din careul lui Bălgrădean. Golul de 2-1 a venit destul... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 19:17 (12521 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Instituțiile statului, amenințate de avocații firmei Standard Snacks

Milionarul Dorin Cristian Drăgoi, acuzat de «atrocități» împotriva unor cai de rasă

click pe poză

La începutul lunii noiembrie, în fostul CAP al orașului Fierbinți Tîrg, autoritățile locale au identificat 32 de cai abandonați de mai multe săptămîni fără hrană și apă. Fotografiile date publicității de autorități reflectă o situație de o cruzime inimaginabilă. Cadaverici, subnutriți și plini de răni provocate de încercarea de a scăpa din staulele unde erau legați, caii descoperiți la Fierbinți aparțin firmei Standard Snacks SRL. Potrivit declarațiilor autorităților, firma este controlată de către milionarul în euro Cristian Dorin Drăgoi. Singura hrană descoperită de autorități la fața locului a fost un sac de covrigei și niște lemne putrede smulse din gardul CAP-ului...

Genocid împotriva cailor de rasă... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 18:22 (145653 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Ionașcu a primit Crucea Sloboziei, cea mai înaltă distincție a Bisericii Ortodoxe Române

Primarul Ionașcu a primit Crucea Sloboziei, cea mai înaltă distincție a Bisericii Ortodoxe Române

Primarul municipului Slobozia, Gabi Ionașcu a primit Crucea Sloboziei în grad de Mare Cruce, decorație ce i-a fost conferită de Preafințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor cu ocazia prăznuirii Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil. Potrivit reprezentanților Primăriei, «decorația a fost înmînată edilului Ionașcu drept semn de recunoștință pentru activitatea deosebită în apărarea valorilor creștine, în slujirea Bisericii lui Hristos și a comunității creștin-ortodoxe». Crucea Sloboziei a fost atribuită luni, 8 noiembrie și este cea mai înaltă distincție a Bisericii Ortodoxe. «Sărbătoarea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil este și hramul celei mai vechi mînăstiri... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 10:24 (19084 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va bea apă potabilă în toamna anului 2011?

Nu există bani pentru lucrările de refacere a rețelei

Slobozia va bea apă potabilă în toamna anului 2011?

Scandalul sursei de apă subterană a orașului Slobozia intră pe ultima turnantă. După aproape 50 milioane de lei cheltuiți în ultimii 3 ani și zeci de scandaluri publice legate de calitatea apei furnizate populației, autoritățile locale susțin că slobozenii vor bea apă potabilă înainte de toamna anului 2011. Mai rămîne de rezolvat însă problema fondurilor pentru lucrările de înlocuire a celor peste 40 de kilometri de țevi de oțel ale rețelei de apă a orașului...

Apă potabilă în toamna lui 2011?
Potrivit informațiilor oficiale, lucrările de înlocuire a rețelei de apă potabilă a orașului se derulează conform graficului și vor fi finalizate la termenul stabilit oficial.... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 06:26 (10918 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nick Touring vrea să subânchirieze concesiunea

Nick Touring vrea să subînchirieze concesiunea

După ce a reușit cu scandaluri răsunătoare să-și adjudece serviciul de transport public, Nick Touring SRL, firma controversatului om de afaceri Nicu Pericli, are o nouă surpriză pentru administrația municipală. Iar surpriza, transcrisă într-o solicitare adresată Consiliului Local Slobzia, a fost analizată săptămîna precedentă în ședința de lucru lunară. În aceeași dezbatere, solicitarea lui Pericli a fost contestată de primarul Gabi Ionașcu, catalogînd demersul Nick Touring drept unul ce contravine legii și contractului de concesiune.
Săptămîna precedentă, consilierii locali slobozeni au dezbătut în ședința lunară de lucru o solicitare cel puțin interesantă. Societatea Nick Touring SRL, firma... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2010, 14:26 (15593 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Cele douăsprezece scaune de la Cosâmbești

Cele douăsprezece scaune de la Cosîmbești

Bugetarii au fost decimați! Autoritățile locale sînt în faliment! Populația suferă de salarii! Un singur lucru a rămas la fel de zeci de ani. Ședințele de consiliu local. Făcute după chipul și asemănarea aleșilor locali, aceste ședințe sînt marca exclusivă a diabolicii democrații românești a ultimilor 20 de ani. De aceea am decis ca pînă la alegerile locale din 2012 să demontăm pînă la resorturile cele ascunse acest mecanism legislativ indispensabil al existenței administrației locale. Astăzi, cel de la Cosîmbești!

Atenție, se filmează!
Ședința de Consiliu Local de la Cosîmbești a avut loc într-o vineri. Vineri, 29 noiembrie. În biroul primarului, cum intri în primărie... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2010, 06:10 (20544 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Maria Unțanu sau arta de a stăpâni PUNCTUL

Maria Unțanu sau arta de a stăpîni PUNCTUL

Cartea de vizită a artistului Maria Unțanu e prodigioasă. Un număr record de premii alături și împreună cu elevii pe care i-a îndrumat în calitate de profesor în cadrul Palatului Copiilor din Slobozia (256, dintre care 153 sînt premii internaționale obținute în toată Europa, dar și în SUA, India sau Japonia), patru expoziții personale și zeci de ani de căutare a unor forme noi de exprimare a emoției artistice, prin desen și culoare. Acestea sînt reperele sumare ale unei vieți dedicată graficii, o artă pe care Maria Unțanu a împins-o către un nou nivel, într-un banal tîrg de provincie, făcîndu-ne contemporani cu una dintre cele mai intangibile taine: taina desăvărșirii punctului.

«Una este să te uiți și alta este să vezi!»... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2010, 14:42 (20392 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Statul român nu vrea să protejeze interesul național»

«Ziua Fermierului», prima ediție

«Statul român nu vrea să protejeze interesul național»

La sfîrșitul săptămînii trecute, la Urziceni, a avut loc prima ediție a «Zilei Fermierului», manifestare al cărei scop declarat a fost să așeze la masa dialogului fermierii ialomițeni și autoritățile centrale. Considerată drept un succes, întîlnirea de sîmbătă a beneficiat de prezența a peste 80 de fermieri din zona de nord-vest a județului, precum și de reprezentanții autorităților locale și centrale din domeniu. Tema întîlnirii a fost, ca de obicei în astfel de situații, agricultura!

Patimile agriculturii
Sîmbătă, la restaurantul Royal din Urziceni, peste 80 de agricultori din zonă s-au întîlnit cu reprezentanții ministerului Agriculturii și cei ai autorităților județene... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2010, 09:16 (14619 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație politică în Consiliul Local Slobozia

Administrație politică în Consiliul Local Slobozia

Joi, 28 octombrie, Slobozia a avut parte de una dintre cele mai animate ședințe de Consiliu Local din acest an. Deși banală în aparență, întîlnirea a reconfirmat tensiunile politice și lupta de orgolii din cadrul legislativului local, demonstrînd încă o dată că administrația este, înainte de toate, un act de voință politică.

Un pas înainte, doi înapoi
Dominată ca de fiecare dată de mașina de vot PSD a celor 13 consilieri PSD, ședința din luna octombrie a Consiliului Local Slobozia a statuat cîteva inițative demne de atenția opiniei publice locale. Cea mai importantă dintre acestea este, fără îndoială, proiectul privind creșterea tarifelor pentru activitatea de colectare... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2010, 10:12 (16340 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Paros, persona non grata

Paros, persona non grata

Pentru afronturile aduse în mod repetat autorităților locale și colegilor de partid ai primarului Gabi Ionașcu, consilierul Radu Paros a fost declarat persona non grata. Potrivit declarațiilor primarului Gabi Ionașcu, acesta deține concomitent și funcția de consilier local și pe aceea de director al Servicului Județean de Ambulanță, fapt interzis de legislația în vigoare. Pentru că Radu Paros nu a decis în termenul legal de 30 zile oferit de lege, susține Gabi Ionașcu, autoritatea locală și-a luat libertatea de a sesiza Autoritatea Națională de Integritate cu privire la această situație. În replică la acuzațiile care i se aduc, consilierul Radu Paros susține că este nevinovat și că Legea a fost... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2010, 17:42 (18526 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Societatea de Pază și Servicii Comunitare, visul primarului Ionașcu

Război public între Primăria Slobozia și IPJ Ialomița

Societatea de Pază și Servicii Comunitare, visul primarului Ionașcu

Război în toată regula între administrația slobozeană și Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Mărul discordiei îl constituie refuzul conducerii Poliției de avizare a unei societăți de pază care să presteze servicii de securitate în interes cetățenesc. Finalul conflictului nu se întrevede în viitorul apropiat și, cel mai probabil, litigiul va fi soluționat în instanță...

SRL pentru liniștea polițiștilor comunitari
Ideea înființării unei societăți de pază al cărei unic acționar să fie Consiliul Local Slobozia a aparținut în totalitate administrației municipale și a fost privită drept soluție în fața valului de disponibilizări ce viza Poliția Comunitară. Transpusă... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2010, 08:20 (23472 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Depozitul de deșeuri toxice de la Albești panichează populația

Autoritățile, depășite de evenimente

Depozitul de deșeuri toxice de la Albești panichează populația

La două săptămîni de la identificarea celor 50 de tone de deșeuri toxice depozitate ilegal la Albești, autoritățile județene continuă să ofere explicații contradictorii legate de eveniment. Nelu Găină, unul dintre reprezentanții firmei care a concesionat terenul, este cercetat penal de mai mulți ani. Populația este panicată și reclamă lipsa de implicare a autorităților locale în rezolvarea problemei. Primarul comunei, Marin Constantin, susține că nu există niciun pericol real de contaminare.

Concesiune pentru deșeuri toxice la marginea satului
În urmă cu două săptămîni, în imediata vecinătate a fostului CAP Albești, polițiștii ialomițeni în colaborare cu Garda de Mediu... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2010, 15:20 (19399 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Patronul Vasile Nițescu, incriminat de dezastrul Ultex chiar de unul dintre directori

Deriva fabricii de ulei din Țăndărei continuă

Patronul Vasile Nițescu, incriminat de dezastrul Ultex chiar de unul dintre directori

Pe la începutul lunii februarie 2010, ne făceam de lucru și scriam despre fabrica de ulei din Țăndărei și al său patron Vasile Nițescu. În fapt, nu noi eram cei care deplîngeam soarta fabricii de interes strategic, ci chiar salariații. Care, la momentul respectiv, ne-au tras un semnal de alarmă. Că, drept urmare, Vasile Nițescu a interpretat că ne mînă-n luptă alte interese și, în acest sens, a alimentat și intoxicat mai toată presa locală, e cu totul altă poveste... Revenind, după cum vă spuneam, la îndemnul unor salariați ce nu-și mai primiseră lefurile de luni bune, am purces noi a scrie articole despre Nițescu și a sa fabrică de ulei din Țăndărei.

Amintirile îl chinuiesc, amintirile îl răscolesc!... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2010, 05:15 (76369 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Patronul unui «magazin de vise» a fugit în timpul controlului

EXCLUSIV: Patronul unui «magazin de vise» a fugit în timpul controlului

Patronul unuia dintre «magazinele de vise» din Slobozia a dat serioase bătăi de cap autorităților. În încercarea de a-l prinde în timp ce vindea ierburi interzise, polițiști și comisari ai Gărzii Financiare s-au trezit singuri în magazinul supus verificării, tînărul fugind mîncînd pămîntul... S-a întors, după aproximativ 40 de minute însoțit de mama sa, avocat de profesie.
Vineri, 29 octombrie, noaptea, polițiști ai Compartimentului de Crimă Organizată din cadrul IPJ Ialomița și comisari ai Gărzii Financiare au descins într-unul din magazinele ce comercializau produse etnobotanice din Slobozia. Locația, situată lîngă unul dintre barurile populate din municipiu, se afla în proprietatea lui ... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 14:16 (16744 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au aplicat 22 de amenzi a căror valoare a depășit suma de 15000 de lei, în urma unei acțiuni derulată de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Astfel, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 20:10
(3767 vizualizări - 0 comentarii)


«Înșelăciune» în plină stradă, la Ion Roată

Un bătrân din Ion Roată a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care a spus că a fost trimis de fiul său pentru a-i împrumuta o sumă ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 19:35
(4550 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale IPJ Ialomița au fost angrenați vineri, 17 noiembrie a.c., în executarea unei serii de acțiuni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 13:50
(3305 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în furnizarea energiei electrice

Enel Dobrogea continuă lucrările de modernizare și reabilitare a rețelelor de distribuție a energiei electrice desfășurate pe raza județului Ialomița. Din această cauză, în perioada 20-24 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 20:05
(4071 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, amenzi pentru șoferii indisciplinați

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au aplicat, în doar 3 ore, 11 sancțiuni contravenționale, în  cuantum de 3000 de lei. Demersul s-a desfășurat în cadrul unei acțiuni ce a vizat tragerea ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:50
(5144 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice un bărbat, de 45 de ani, din București, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea ca urmare a unei condamnări de 3 ani și 10 luni, emisă pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:40
(3694 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie împotriva furturilor din autoturisme

Polițiștii ialomițeni desfășoară până la finalul lunii decembrie 2017 o campanie de informare cu privire la prevenirea furturilor din autoturisme. Acțiunea se numește «Auto în siguranță!», iar în cadrul ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:25
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe gazul

Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că luni, 20 noiembrie 2017, furnizarea cu gaz metan va fi întreruptă în localitățile Fetești și Țăndărei, pe străzile Căminului și București, din cauza lucrărilor de întreținere ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:10
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

103 pietoni au fost sancționați de polițiștii Serviciului Poliției Rutiere Ialomița ca urmare a faptului că aceștia au traversat strada necorespunzător. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 19:20
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vindeau ilegal lemne de foc

Polițiștii au amendat doi bărbați din Vrancea, în vârstă de 28 și 41 de ani, după ce au constatat faptul că aceștia încercau să vândă ilegal lemne de foc. Potrivit informațiilor, cei doi comercianți transportau ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:55
(5527 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

350 de elevi din cadrul unor unități de învățământ de pe raza localităților Traian și Fetești au participat la o acțiune preventivă a polițiștilor ialomițeni. Oamenii legii i-au învățat pe aceștia ce trebuie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:25
(5404 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru furt de arbori

Doi constănțeni, de 32 și 44 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși comercializând arbori tăiați ilegali și sustrași dintr-o pădure de pe raza localității Bordușani. Cercetările continuă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:10
(3949 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Munca «la negru», sancționată

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat,  în luna octombrie 2017, în domeniul relațiilor de muncă, acțiuni de control la un număr de 125 angajatori. În urma acțiunilor de control au ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2017, 20:20
(4652 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța rutieră

Marți, 14 noiembrie 2017, polițiștii de la Rutieră au acționat pe raza întregului județ pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație. Obiectivul principal al polițiștilor este salvarea de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2017, 18:50
(3396 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Puncte Gastronomice Locale, campanie la final

În perioada 1-10 noiembrie 2017, în județul Ialomița s-a desfășurat în 6 centre teritoriale programate, campania de informare privind inființarea și funcționarea Punctelor Gastronomice Locale pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:45
(4050 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A luat foc mașina!

Un autoturism s-a aprins în timp ce se afla luni, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,30, pe o stradă din Urziceni. În aproximativ 30 de minute, pompierii sosiți la fața locului au lichidat consecințele ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:35
(4404 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Miloșești

Flăcările au izbucnit luni, 13 noiembrie 2017, în jurul orelor 16,30, la o anexă gospodărească formată din mai multe încăperi. Pentru stingerea focului au intervenit pompierii de la Garda Slobozia, cu două ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:30
(4609 vizualizări - 0 comentarii)


Accident grav la Mărculești. O femeie a murit, un bărbat este rănit grav!

Accident grav la Mărculești. O femeie a murit, un bărbat este rănit grav!

Luni seara, 13 noiembrie 2017, în jurul orelor 19,30, s-a produs un accident rutier pe DJ201, la ieșire din comuna Mărculești. Un subofițer, care activează la Garda Slobozia ca pompier, dar și ca paramedic ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:25
(6151 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 10-12 noiembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 11:05
(3248 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au plătit peste 902 milioane de euro fermierilor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că suma totală autorizată la plată, reprezentând avans aferent Campaniei 2017, este de 902,17 milioane de euro pentru un număr ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 10:20
(5132 vizualizări - 1 comentariu)


Intervenție SMURD la Coșereni

Paramedicii SMURD din Urziceni au intervenit pentru acordarea primului ajutor unei femei din localitatea Coșereni, lovită de o mașină. Victima se afla în stare gravă și a fost transportată de urgență la ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2017, 21:36
(4620 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie preventivă

Polițiștii din Ialomița derulează în perioada noiembrie-decembrie 2017 o campanie locală de conștientizare a administratorilor de societăți comerciale cu privire la prevenirea furturilor din incinta firmelor ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 20:30
(3940 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că angajatorii din Spania, prin rețeaua Eures, pun la dispoziție 800 de locuri de muncă, în agricultură, la cules de căpșuni ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 20:10
(4863 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că sâmbătă, 11 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-15.00, se va opri furnizarea cu gaz în Slobozia, strada Lujerului și bulevardul Matei Basarab, și Urziceni, ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 19:25
(4044 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

Elevii unităților de învățământ din Amara și Fetești au participat la o acțiune a polițiștilor ialomițeni, care a avut ca scop combaterea și prevenirea faptelor de delincvență juvenilă și reducerea riscului ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 19:05
(3203 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști condamnați pentru «luare de mită» și «trafic de influență»

La data de 03.11.2017, Curtea de Apel București a mențiunut sentința penală pronunțată de Tribunalul Ialomița, dispunând condamnarea definitivă a inculpaților:
-CATRINESCU NICOLAE ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 14:20
(7307 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 3 tone de legume, confiscate de polițiștii ialomițeni

Un bărbat din județul Constanța a fost depistat de polițiștii ialomițeni duminică, 5 noiembrie a.c., în timp ce încerca să comercializeze peste 3 tone de legume. Astfel, pe timpul desfășurării activităților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 12:35
(3988 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție, discuții cu autoritățile locale

Companiile E-Distribuție din România participă la întâlniri cu autoritățile locale din zonele de responsabilitate, pentru a discuta activitățile de pregătire pentru situațiile de condiții meteo severe și ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 11:30
(3740 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A căzut în gol și a murit

Slobozia: A căzut în gol și a murit

Un bărbat de 57 de ani din Slobozia a murit luni, 6 noiembrie 2017, după ce a căzut în gol de la balconul apartamentului în care locuia. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD care au încercat ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2017, 16:27
(5758 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Coșereni

Accident mortal la Coșereni

Accident rutier la Coșereni în dimineața zilei de duminică, 5 noiembrie 2017. Un tânăr de 31 de ani a murit după ce a intrat cu mașina într-unul dintre capetele podului peste râul Ialomița, din zona localității ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2017, 12:20
(7787 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...