Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga III, Partizanul Merei-Unirea Slobozia 1-2

Tango pentru promovare

Unirea și Calatis Mangalia merg umăr la umăr către Liga a II-a, lăsînd în urmă, surprinzător!, echipe cu pretenții, gen ACS Berceni sau Rapid II. Vineri, 22 octombrie, în cadrul etapei a IX-a, la Slobozia, va avea loc prima încleștare între cele două trupe. Pînă atunci, elevii lui Prepeliță sînt deciși să măture totul în calea lor. Așa s-a întîmplat și în etapa a VII-a, vineri, 8 octombrie, cînd Unirea s-a duelat cu Partizanul din Merei. Deși alcătuiesc o echipă arțăgoasă, buzoienii nu au rezistat nici măcar o repriză în fața galben-albaștrilor. La pauză era 2-0 pentru Slobozia, goluri marcate de Constantin Toma și Viorel Gheorghe. Din păcate, s-a lăsat și cu victime, portarul Leo Dobre accidentîndu... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2010, 18:24 (14661 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Noapte cu bătaie lungă la Slobozia

K-1

Noapte cu bătaie lungă la Slobozia

Conferință de presă inedită la Slobozia, duminică 10 octombrie, pe la orele prînzului. Motivul? Prima gală K-1 din istoria orașului nostru care se va desfășura sub titulatura «Romanian Fighting Challenge», vineri, 15 octombrie, ora 21,30, la sala de handbal a stadionului 1 Mai. Amfitrionii conferinței: Cristian Ursu, președintele Satori Club, în calitate de organizator, comentatorul K-1 Valentin Halacenco, supervizor al competiției, Ionuț «Pittbul» Atodiresei (ăla micu’ de-i bate pe alții pînă respiră greu, îl știți!) de data asta doar în calitate de arbitru, Sorin Simion și Ștefan Vrabie, cei mai tari luptători din urbea noastră. Nu știm dacă ați auzit de ei, dar sperăm ca adversarii lor de vineri... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2010, 18:23 (13350 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

O singură victorie pentru junioarele III

La finele săptămînii trecute a avut loc la Cernavodă primul turneu din cadrul campionatului național de handbal feminin, junioare III, seria C. CSS Slobozia, echipă pregătită de profesorul Marian Simion, a obținut următoarele rezultate: 24-45 cu LPS Brăila, 24-28 cu CSS Constanța, 16-38 cu CSS Galați și 23-20 cu Axiopolis Cernavodă. În urma acestei evoluții, handbalistele din Slobozia se află pe locul 4 cu 2 puncte, doar primele două poziții asigurînd calificarea în fazele următoare. Al doilea turneu va avea loc în perioada 10-11 decembrie, în organizarea celor de la LPS Brăila.... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2010, 18:21 (15407 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, juniori republicani

Unirea Slobozia și LPS Galați și-au împărțit victoriile

Duminică, 10 octombrie, juniorii A și B ai Unirii Slobozia au primit acasă replica celor de la LPS Galați, în partidele contînd pentru etapa a V-a a sezonului regulat, seria a doua. Juniorii A au învins cu 2-0 prin golurile marcate de Ilie și Cîlțea și ocupă locul 5 cu 12 puncte. Juniorii B au pierdut, din păcate, cu 2-5, golurile Unirii fiind marcate de Șolcănea și Patrianca. În urma acestei înfrîngeri, ei au coborît pe locul 10, avînd 4 puncte. Duminică, 17 octombrie, echipa noastră se va deplasa la Constanța, pentru dubla cu Farul.... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2010, 18:20 (20499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

A început campania electorală pentru Primărie

Deșteaptă-te, Slobozia!

A început campania electorală pentru Primărie

Săptămîna trecută, sub pretextul apărării interesului public, liberalii au lansat prima fițuică de campanie. În patru pagini multicolore și cu liderii locali cap de afiș, liberalii ialomițeni cheamă la deșteptare națională bătînd șaua să priceapă electoratul din spinarea gloabei electorale a PSD. Da, l-am numit aici pe primarul Gabi Ionașcu, armăsarul electoral al PDS de-acum patru ani, ajuns după ce a băut dintr-o răsuflare apa moartă, un biet cal de povară, numai bun de sacrificat la abatorul politic. Prin urmare, dragi alegători, să ne deșteptăm împreună trăgînd cu ochiul prin paginile celui mai nou ziar de campanie cu care se poate lăuda urbea.

Familia mea, care de la pașopt încoace...... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2010, 15:14 (15160 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria angajează avocat pentru a se proteja de contribuabili

Poveste fără sfîrșit la Căzănești!

Primăria angajează avocat pentru a se proteja de contribuabili

Administrația din Căzăneși ridică la un nou nivel conceptul de ales local care lucrează exclusiv în interesul comunității. După ce a sabotat referendumul din aprilie și a inundat apartamentele locatarilor de la blocuri cu fecale an de-a rîndul refuzînd vidanjarea periodică a foselor septice, autoritățile locale s-au remarcat din nou triplînd impozitele contribuabilor prin zonarea arbitrară a localității. Sătui de atîtea abuzuri, 50 de proprietari de apartamente au dat în judecată Primăria Căzănești, cerînd revenirea la zonarea anterioară. Iritată de atîta tupeu, Primăria Căzănești a reacționat...

Gîlceava administrației cu contribuabilii
În urmă cu 3 luni, după 5 ani... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2010, 05:48 (16013 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația locală pierde bătălia pentru supermarketul de pe DN2A?

Ionașcu, amenințat cu instanța

Administrația locală pierde bătălia pentru supermarketul de pe DN2A?

Pasiunea primarului Gabi Ionașcu pentru supermarketuri se dovedește a fi păguboasă. Iar unul dintre cele mai mediatizate proiecte locale, cel privind «concesionarea prin licitație publică a suprafeței de 2 ha, teren situat pe DN2A (incintă Uzina de apă) pentru amplasare Hypermarket» s-a transformat joi, 30 septembrie, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, într-o piatră de moară atîrnată de gîtul administrației. Potrivit declarațiilor dezvoltatorilor imobiliari prezenți la ședință, în contractul încheiat cu autoritățile locale există inadvertențe care nu permit rezilierea documentului. În ciuda acestor declarații, consilierii locali au votat pentru revenirea terenului în domeniul public... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2010, 10:12 (10270 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ocaua lui Ciupercă Vodă!

Consiliul Județean Ialomița a dat cu o mînă și a luat cu două

Ocaua lui Ciupercă Vodă!

De ani buni încoace, deciziile administrative din cadrul Consiliului Județean Ialomița au devenit formale. Cu un cvorum dominat de alianța PSD-PNL și controlat eficient de președintele Ciupercă, Consiliul Județean s-a transformat într-o oglindă a acestuia, incapabilă să mai refecte alt chip. Situația va mai dura cel puțin doi ani. Între timp, deciziile adoptate produc efecte și gestionează fonduri publice.

Reabilitare pe banii noștri
După ce s-a bătut cu pumnii în piepții administrației că va asigura reabilitarea Spitalului din investiții externe, Consiliul Județean Ialomița alocă sume consistente pentru asigurarea cofinanțărilor la acest obiectiv. Reamintim că pentru... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2010, 09:12 (17619 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia încalcă legea de dragul odraslei primarului Ionașcu

Și-a tras cabinet stomatologic la Policlinica cu Plată

Primăria Slobozia încalcă legea de dragul odraslei primarului Ionașcu

UPDATE: Drept la replică al primarului Gabi Ionașcu

Fiica primarului Gabi Ionașcu a primit ilegal un cabinet medical în sediul Policlinicii cu Plată din Slobozia. Acuzația a fost făcută joi, 7 octombrie, de către reprezentanții PNL Ialomița într-o conferință de presă. În sprijinul acuzelor, liberalii pun la dispoziție documente potrivit cărora cîștigătorul licitației, respectiv CMI Ionașcu Ana-Maria, nu era înființată la data atribuirii!

PNL acuză Primăria Slobozia de fals și uz de fals
Pe data de 14 august 2010 s-a desfășurat licitația pentru cele 6 spații, rămase libere în sediul Policlinicii cu Plată din Slobozia. Cel mai mare dintre acestea, de 60 mp, a fost adjudecat de CMI Ionașcu Ana-Maria, fiica primarului Gabi... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2010, 19:01 (23757 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răscoala de la Sudiți

Glasul pămîntului în stil ialomițean

Răscoala de la Sudiți

Comuna Sudiția a devenit un adevărat cîmp de bătălie. Miza războiului o reprezintă cele cîteva sute de hectare de teren agricol. Pe de o parte, reprezentantul unei firme din Cluj acuză primarul și pe protejații acestuia că ar exploata abuziv și în interes personal peste 200 de hectare, proprietatea firmei. De cealaltă parte, primarul Emil Vlante susține că nu face decît să apere interesele localnicilor în fața rechinilor imobiliari.

Peștii locali înghit rechinii mari
Terenul agricol al comunei Sudiți a devenit miză într-un război public. Acuzațiile se învîrt în jurul primarului, Emil Vlante, învinuit că ar refuză să elibereze peste 200 de hectare de teren agricol aparținînd... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2010, 16:24 (21962 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Cazacu reales, înainte de Congres!

Consiliul Județean de Coordonare al Partidului Democrat Liberal Ialomița a decis

Cazacu reales, înainte de Congres!

Nu știm alții cum sînt, dar noi cînd ne amintim de locul nașterii domniei sale, la stîlpul hornului unde lega Maria o șfară cu motocei la capăt, de crăpau activiștii de partid jucîndu-se cu ei, la prichiciul vetrei cel humuit, de care se ținea Marinică pe vremea cînd era primar, parcă nu ne vine a crede că vineri, 1 octombrie, acesta s-a reales în unanimitate de voturi, într-un consens general grețos, supervizat politic de primarul Aradului, Gheorghe Falcă, secretar executiv al Biroului Permanent Național al PD-L.

Totul pentru partid, totul pentru Cazacu
Vineri la 15,00 trecute fix, Marinică știa. De fapt, știau pînă și gîndacii din sală. Da, vorbim de gîndacii de partid... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2010, 10:59 (20999 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Mădălin Teculescu acuză Consiliul Județean Ialomița de «minciună și manipulare a presei și opiniei publice»

Prefectul Mădălin Teculescu acuză Consiliul Județean Ialomița de «minciună și manipulare a presei și opiniei publice»

Într-un comunicat remis mass-mediei locale, prefectul Mădălin Tecluescu acuză reprezentanții Consiliului Județean Ialomița de «minciună și manipulare a presei și opiniei publice». Comunicatul face precizări legate de diferendul dintre cele două instituții pe marginea alocărilor bugetare din luna martie și precizează explicit poziția Instituției Prefectului vizavi de acest litigiu ajuns în acest moment la Curtea de Apel București. Publicăm mai jos textul integral al comunicatului semnat de prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu.

DREPT LA REPLICĂ
cu privire la campania de presă pin care se dezinformează populația, referitor la acțiunea introdusă de Prefect împotriva... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2010, 16:25 (18340 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Sabrerii CSM Slobozia, rezultate meritorii

Scrimă, «Superliga Națională de Scrimă»-seniori echipe

Sabrerii CSM Slobozia, rezultate meritorii

«Superliga Națională de Scrimă»-seniori echipe s-a desfășurat în perioada 29 septembrie-2 octombrie 2010, la Predeal, la competiție fiind reprezentați de echipa CSM Slobozia. În urma unei evoluții meritorii, sabrerii ialomițeni s-au clasat pe locul 4, bifînd 4 victorii și 3 înfrîngeri. Așadar, CSM Slobozia a dispus de Unirea Iași (45-40), de CSTA București (45-41), de Riposta București (45-29), dar și de CSM Brașov (45-39). Pe de altă parte, echipa noastră a pierdut în fața celor de la Dinamo București (18-45), CSM Iași (36-45) precum și a celor de la Steaua București (27-45). După cum v-am precizat în debut, CSM Slobozia a ocupat locul 4, în urma echipelor, în ordine, Steaua București (14 puncte... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2010, 13:41 (19405 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tarife de 10 ori mai mari pentru firma favorită a juristului Zamfir

Spitalul Județean cotizează din greu la Andalex, transportatorul de dializați

Tarife de 10 ori mai mari pentru firma favorită a juristului Zamfir

În timp ce bolnavii se plîng zilnic de servicii medicale de proastă calitate, cînd personalul medical abia își încasează salariile și așa micșorate, cînd medicii părăsesc unitatea medicală în fiecare lună, cînd lipsa medicamentelor se resimte din ce în ce mai acut, Spitalul Județean de Urgență Slobozia se transformă într-o vacă tocmai bună de muls pentru anumite firme, favorite ale conducerii. Astăzi, Andalex! Sau, probabil, unul dintre cele mai consistente «tunuri» încasate de Spitalul Județean sub paravanul unor servicii de transportat pacienți dializați.

Licitația «descîntată» de Zamfir
Afacerea cu bolnavii dializați ai Spitalului Județean de Urgență nu este nouă... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2010, 09:12 (49425 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Abatorul taie și spînzură

Să iei trei goluri pe propriul teren de la lanterna roșie și să treci pe primul loc! De asta e frumos fotbalul de Ialomița! După un început mai degrabă poticnit, marcat de victorii la limită în fața unor outsideri sau la masa verde în fața unor comisii, Abatorul profită de jocul rezultatelor și se instalează momentan în fotoliul de lider. Că veni vorba de rezultate, ne așteptam ca Axintele să se împiedice la Reviga, aspect pe care l-am prevăzut, de altfel, în numărul precedent, dar nici prin gînd nu ne trecea ca Amara să dea chix la Doja. Deh, o mai dăm și noi în bară că, dacă aveam mai multă precizie, jucam acum în Liga a IV-a Ialomița. Surprinde în continuare consecvența cu care Țăndăreiul ține... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2010, 18:25 (18920 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fabrica de goluri

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Spartac București 44-20 (18-8)

Fabrica de goluri

Spartac București este cea mai slabă adversară pe care CSM Unirea a primit-o în acest sezon la Slobozia. Cu toate acestea, elevele lui Marian Simion au avut cel mai slab start din acest campionat. Adversarele au deschis scorul, iar fetele noastre au replicat imediat. Lejeritatea apărării, dată de cartea de vizită săracă a oaspetelor, a făcut ca în minutul 10 să fie doar 5 la 4 pentru Slobozia. În acel moment, Spartac a ratat un 7 metri, iar gazdele au accelerat. Desprinderea a venit la mijlocul primei părți cînd, la scorul de 8-6, Ștefan și compania au punctat de 7 ori fără a primi gol.
A doua repriză a început de la 18-8 pentru CSM Unirea și a adus schimbări majore în componența de bază a... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2010, 18:24 (18237 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-ABC Stoicescu 6-0

Se poartă triplele

Unirea merge ceas în Campionatul Ligii a III-a. Ultima victimă a fost echipa buzoiană ABC Stoicescu, pe care elevii lui Constantin Prepeliță au depășit-o categoric vineri, 1 octombrie, în cadrul etapei a șasea, cu 6-0. Omul meciului a fost Andrei Avanu, autorul unei triple la care puțini s-ar fi așteptat în intersezon. Avanu a răsplătit astfel încrederea pe care Prepeliță i-a acordat-o la debutul Campionatului, după ce în vară a fost cît pe ce să-l excludă din lot. Avanu a deschis rapid scorul (’2), tot el a făcut 2-0 (’16), lăsîndu-l apoi pe Viorel Gheorghe (’26) să-și facă norma de un gol pe meci. A patra reușită (’31) a purtat semnătura lui Florin Anghel, aflat la primul gol pentru Unirea,... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2010, 18:21 (14766 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga I, Gloria Bistrița-Unirea Urziceni 0-0

Triumful defensivei

«Pe aici nu se trece» pare să fie politica noii echipe a Urziceniului. Disputa dintre cei mai curtați fotbaliști din Liga I, brazilianul Ribeiro Moraes și Vasile Maftei s-a terminat steril și indecis. Frații Moraes au fost singurii bistrițeni care au spart barajul ialomițean. Ribeiro (’22) și Bruno (’28) au șutat pe poartă dar s-a opus din nou excelentul Cornel Cernea. Ribeiro Moraes a fost faultat în careu de Muzac în finalul primei reprize și tot el a executat, dar același Cernea a apărat. A doua repriză consemnează asediul anemic al echipei lui Reghecampf, concretizat prin capul lui Mureșan (’78) și foarfeca lui Thaer (’83), ambele reținute de Cernea. Și pentru ca totul să meargă conform tiparelor... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2010, 18:21 (13739 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal

Juniorii au clacat la malul mării

Juniorii Republicani ai Unirii Slobozia au disputat duminică, 3 octombrie, o dublă întîlnire, contînd pentru etapa a patra a Campionatului, în deplasare împotriva Viitorului Constanța. Juniorii A au pierdut cu 3-0 toate, golurile dobrogenilor fiind marcate în ultimul sfert de oră. Povestea a fost mult mai tristă în cazul Juniorilor B, care au încasat nu mai puțin de 11 goluri fără a marca vreunul. Juniorii A ocupă locul 5 cu 8 puncte, în vreme de Juniorii B se află pe 9, cu doar 4 puncte.... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2010, 18:20 (15264 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal

Junioarele 3 intră în competiție

În perioada 8-10 octombrie se dă startul Campionatului Național de Junioare 3, singura categorie la care secția de handbal feminin al CSS Slobozia este reprezentată. Echipa noastră, pregătită de profesorul Marian Simion, a fost repartizată în seria C, alături de Axiopolis Cernavodă, LPS Brăila, CSS Constanța și CSS Galați. Sistemul competițional este alcătuit din 5 turnee, fiecare echipă urmînd să găzduiască unul. Primul turneu va avea loc la Cernavodă. La sfîrșitul sezonului reluat, primele două clasate vor merge la turneul semifinal.... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2010, 18:18 (16753 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polițiștii au prins spărgătorii de apartamente

Marți, 3 octombrie, la primele ore ale dimineții, polițiștii au fost sesizați asupra unei spargeri de apartament din Slobozia. Acționînd cu rapiditate și efective mărite, polițiștii au observat în zona ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2009, 16:02
(9824 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente

Marți, 3 octombrie, în Țăndărei, s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Pe scurt, în timp ce un bărbat în vîrstă de 55 de ani, din Slobozia, conducea un autoturism pe ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2009, 15:57
(10581 vizualizări - 0 comentarii)


Casa unei bătrâne a ars în întregime

Casa unei bătrîne a ars în întregime

Marți, 3 noiembrie, la primele ore ale dimineții, casa unei bătrîne din Miloșești a ars în întregime din cauza unui foc lăsat nesuprevegheat. Încendiul a izbucnit în jurul orelor 08,00 și nu a putut fi ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2009, 16:02
(14539 vizualizări - 0 comentarii)


Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

«În data de 27 octombrie 2009, a fost publicată în Monitorul Oficial HG 1249/21.10.2009, prin care se intenționează întărirea Gărzii Naționale de Mediu prin diminuarea capacității instituționale a agențiilor ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 12:15
(10912 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal în apropiere de Fetești

Un grav accident rutier s-a produs în dimineața zilei de vineri, 30 octombrie, în apropiere de municipiul Fetești. Astfel, în jurul orelor 8,00, pe DN3A, un bărbat în vîrstă de 35 ani, din Fetești, aflat ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 10:13
(10091 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru IMM

Joi, 29 octombrie 2009, orele 11,00, la sediul Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița se va desfășura întîlnirea de lucru avînd ca temă «Sprijin pentru IMM și microîntreprinderi privind accesarea ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 15:05
(11325 vizualizări - 1 comentariu)


Infractori reținuți

În cursul zilei de marți, 27 octombrie 2009, polițiștii ialomițeni au reținut două persoane pe numele cărora au fost emise mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Astfel, pe numele lui Dumitru ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 14:20
(10668 vizualizări - 2 comentarii)


Beat la volan

În noaptea de 25 spre 26 octombrie 2009, în jurul orelor 02,30, pe raza orașului Căzănești a fost oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia. Avînd un mers sinuos, a ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:55
(11695 vizualizări - 1 comentariu)


A furat o mașină

Duminică, 25 octombrie a.c., polițiștii din Movila au fost sesizați de către un bărbat din localitate asupra faptului că, în cursul nopții, persoane necunoscute i-au sustras din fața locuinței sale o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:25
(10909 vizualizări - 1 comentariu)


Orașul de Floci, deschis pentru public

Joi, 29 octombrie, Consiliul Județean Ialomița inaugurează site-ul muzeal Orașul de Floci-Giurgeni. Manifestările vor debuta la orele 10,30, iar la eveniment vor participa reprezentanți ai instituțiilor ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 09:00
(13675 vizualizări - 2 comentarii)


Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative

Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative

Cea de-a VII-a ediție a Simpozionului Național de Terapii Complementare și Alternative s-a desfășurat în intervalul 24-25 octombrie 2009, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea». Tema acestui simpozion ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 08:00
(14214 vizualizări - 3 comentarii)


Tăriceanu la Kogălniceanu, Antonescu la Urziceni

La aproape o săptămînă de la debutul oficial al campaniei electorale, PNL Ialomița iese pentru prima oară în public. Marți, 27 octombrie 2009, Călin Popescu Tăriceanu, ex-premierul României, a fost invitat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 07:00
(11582 vizualizări - 2 comentarii)


Soluții pentru deșeurile menajere

Miercuri, 28 octombrie, la Căzănești, se va desfășura o dezbatere publică pe tema «Salubritatea în orașul Căzănești». Acțiunea are loc în cadrul unui proiect aministrativ mai larg, desfășurat sub sloganul ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2009, 17:48
(11959 vizualizări - 4 comentarii)


Record de credincioși la Sfântul Dimitrie

Record de credincioși la Sfîntul Dimitrie

Mii de slobozeni s-au călcat în picioare, duminică, 25 octombrie, la tîrnosirea celei mai noi biserici ridicate în Slobozia, cea purtînd hramul Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie. Încă de la primele ore ale ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2009, 17:01
(13684 vizualizări - 1 comentariu)


Pocora a obținut scutirea microbuzelor școlare de taxarea la trecerea podului Fetești-Cernavodă

Pocora a obținut scutirea microbuzelor școlare de taxarea la trecerea podului Fetești-Cernavodă

«După ce a tergiversat o lungă perioadă reglementarea taxei de trecere peste podul Fetești-Cernavodă, ministrul Radu Berceanu a emis, în cele din urmă, Ordinul prin care stabilește tarifele de traversare ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2009, 07:00
(14551 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Eroilor, la Slobozia

Reprezentanții Instituției Prefectului Ialomița au lansat cetățenilor invitația de a participa la manifestările organizate cu prilejul «Zilei Armatei». Astfel, duminică, 25 octombrie, la Monumentul Eroilor ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2009, 13:00
(10868 vizualizări - 0 comentarii)


Apa «grea» a lui Ionașcu, verificată de Institutul de Sănătate Publică București

Apa din rețeaua subterană a orașului Slobozia se va afla, timp de trei săptămîni, sub lupa Institutului de Sănătate Publică București. Astfel, în perioada 26 octombrie-9 noiembrie, inspectorii ISP București ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2009, 08:00
(10380 vizualizări - 2 comentarii)


8 miliarde lei anual pentru terenurile din zona Giurgeni-Vlădeni

8 miliarde lei anual pentru terenurile din zona Giurgeni-Vlădeni

Marți, 20 octombrie, s-a desfășurat o nouă licitație pentru concesionarea unor terenuri agricole neproductive din zona Giurgeni-Vlădeni, aflate în proprietatea Consiliului Județean Ialomița. La licitație ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2009, 12:05
(14176 vizualizări - 1 comentariu)


Încă o rambursare de TVA pentru Paul Toma-Eldaga?

Încă o rambursare de TVA pentru Paul Toma-Eldaga?

Sursele noastre din cadrul Ministerului de Finanțe ne-au dezvăluit cum o altă firmă controlată de Paul Toma, respectiv TRB Group, ar fi beneficiat de o rambursare de TVA cel puțin egală cu cea încasată ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2009, 15:32
(13168 vizualizări - 0 comentarii)


Teodora Bertzi, în campanie liberală la Slobozia

Teodora Bertzi, în campanie liberală la Slobozia

Vineri, 16 octombrie, la primele ceasuri ale după-amiezii, pe o ploaie torențială, la Slobozia, vreo 30 de pensionari slobozeni au fost convocați să participe, cu mic cu mare, la o adunare de campanie condusă ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2009, 17:46
(10361 vizualizări - 3 comentarii)


Berceanu bulversează Agricultura prin demiterea tuturor directorilor

La începutul săptămînii, Radu Berceanu, ministrul interimar al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale a emis un ordin de demitere în bloc a tuturor șefilor deconcentratelor din teritoriu aflate ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2009, 18:51
(10065 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua «Mersului pe Jos» pentru prichindei

Ziua «Mersului pe Jos» pentru prichindei

Grădinița Junior a organizat astăzi, 15 octombrie, o acțiune pentru a marca Ziua «Mersului pe Jos». Peste o sută de prichindei cu pancarte care aminteau adulților de importanța păstrării mediului ambiant ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2009, 18:50
(9580 vizualizări - 1 comentariu)


Pensionarii, în control alături de șefii descentralizatelor

Vă amintiți, firește, de pichetarea Prefecturilor din toată țara, organizată săptămîna trecută de pensionari. Ei bine, în Ialomița aceasta chiar a dat roade. Potrivit unui comunicat de presă remis de Prefectură ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2009, 18:03
(10626 vizualizări - 0 comentarii)


Margareta Gheorghe, de la Finanțe Urziceni, așteaptă să preia frîiele Fiscului

Democrat-liberalii fac primii pași, timizi ce-i drept, spre schimbările din descentralizate, înlocuind directorii sociali democrați. Pentru început, să amintim metoda mai mult decît inventivă a directorilor ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2009, 09:02
(15219 vizualizări - 1 comentariu)


Vâjdea, destituit de la conducerea Finanțelor

Vîjdea, destituit de la conducerea Finanțelor

La Finanțe buzduganul demiterilor a ajuns cu o zi mai devreme. Ieri, de dimineață, în timp ce Nicolae Vîjdea gîndea: «unde să mai mîncăm azi draga mea?», în mapa directorală venise țidula de demitere de ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 16:22
(15571 vizualizări - 4 comentarii)


Tandemul Pravăț-Pîrgă, la șefia Spitalului Județean

Joi, joi, 8 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a anunțat care vor fi viitorii directori ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Astfel, în locul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 16:18
(14572 vizualizări - 3 comentarii)


Împușcături pentru prinderea unor hoți de motorină

Împușcături pentru prinderea unor hoți de motorină

Patru tineri cu vîrste cuprinse între 20 și 28 ani, din comuna Dragalina, au fost prinși în flagrant în timp ce încercau să fure motorină din rezervorul unui autotren parcat într-un loc amenajat pe DN2 ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 14:01
(16473 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă din obligație la vârsta a treia

Grevă din obligație la vîrsta a treia

Astăzi, joi, 8 octombrie, la orele 10,00, aproximativ 30 de pensionari din Slobozia au pichetat Prefectura Ialomița într-o încercare disperată de a atrage atenția asupra deciziei Guvernului de modificare ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 11:19
(12472 vizualizări - 0 comentarii)


Descentralizații PSD au dat în boala concediului

Vinerea trecută, Cazacu Marinică, liderul PD-L Ialomița a anunțat că șefii instituțiilor deconcentrate numiți în funcții cu sprijimul PSD trebuie să plece. Declarația a fost considerată fără acoperire, ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 10:33
(12552 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii au prins un hoț de porumb

Potrivit unui comunicat de presă, jandarmii grupei de intervenție la conductele magistrale de transport produse petroliere Țăndărei au fost sesizați marți, 6 octombrie, asupra faptului că un bărbat fură ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 10:32
(13608 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...