Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga I, Oțelul Galați-Unirea Urziceni 4-1

Cădere liberă

A fost sau n-a fost accident la meciul cu Steaua?! La fel ca în celebrul film al lui Cornel Porumboiu s-o fi întrebat înainte de meciul cu Oțelul și Lupul Singuratic, singurul suporter urzicenean care contează în susținerea echipei, nu a bugetelor vînzătorilor de semințe. A fost, a părut să arate argentinianul Viglianti, care a deschis scorul pentru Oțelul chiar în minutul 6. Octavian Grigore a dorit, față de meciul cu Steaua, să joace o carte mult mai ofensivă. A renunțat la Valeriu Lupu, omul care l-a enervat prin tragerile de timp pe Gigi Becali, l-a retras pe Toșca în apărare și pe Semedo la mijloc și l-a plantat pe Bîtfoi în atac, lîngă Rusescu. Rezultatul s-a văzut în minutul 24, cînd Rusescu... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 18:25 (15953 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Scenarii fanteziste pe termen mediu

Ialomița investește în strategii inutile și costisitoare

Prin luna noiembrie a anului trecut vă anunțam demararea primei etape a proiectului «Document Strategic cu scenarii de dezvoltare Socio-Economic și Demografică a teritoriului județului Ialomița pe perioada 2009-2013, cu orizont 2013-2020-Realizarea Strategiei de Dezvoltare a Județului Ialomița», aprobat de Consiliul Județean în septembrie 2008. Revenim cu noi amănunte asupra acestui proiect, ajuns între timp de la faza de elucubrații oficiale la concretețea pe care o oferă suportul scris.

Dezbaterile care oficializează strategii
Cînd vine vorba de strategii județene pe termen mediu și lung, drumul de la teorie și pînă la cheltuirea fondurilor publice este ceva mai lung... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 06:14 (12945 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unde sînt sindicaliștii de altădată?

Prefectura Ialomița a fost pichetată de gură cască

click pe poză

Anunțată pentru orele 14,00, acțiunea de protest a sindicaliștilor ialomițeni a fost sabotată de ploaie. După numai o jumătate de oră, cei 30 de manifestanți prezenți în fața Prefecturii Ialomița au început a se risipi care încotro. Puțini și extrem de pasivi, manifestanții rămași au făcut act de prezență «pentru a fi văzuți». Numai că în locul autorităților, obișnuite cu prezența lunară a manifestanților de tot felul în piața publică, cei prezenți au atras atenția oamenilor străzii. Aceștia au preluat «atribuțiile» manifestanților, huiduind în locul lor. Reamintim că acțiunea de pichetare de azi, 20 septembrie, a fost organizată de către filiala locală a Cartel ALFA, care a estimat că la acțiune... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2010, 16:37 (21381 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Urban, la mâna directorului Noel

Cu sabia deasupra capului

Urban, la mîna directorului Noel

Vineri, 17 septembrie 2010, a expirat termenul pînă la care SC Urban avea obligația de a se conforma condițiilor impuse de DSP Ialomița pentru reautorizare. Directorul DSP, Dan Noel susține că «documentația mai trebuie studiată», SC Urban solicitînd autorizarea cu program de conformare pe 10 luni. Însă, apa din Slobozia rămîne menajeră...

Urban da, Noel ba, ba, ba
După 6 luni de eforturi administrative și logistice, SC Urban suține că a făcut pași importanți în respectarea condițiilor de reautorizare sanitară. Printre măsuri se numără extinderea zonei severe de protecție a puțurilor, demararea lucrărilor de înlocuire a țevilor de oțel și accelerarea demersurilor de retehnologizare... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2010, 06:22 (20704 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia Urban apă

Click aici

REPORTAJ

«Înapoi la muncă!»

Primum laborare, deinde philosophari

«Înapoi la muncă!»

Într-o țară în care nimeni nu mai muncește, un județ în care tineretul ori pleacă în Spania, ori se baricadează în cîrciumă, și un oraș în care angajările se fac pe bază de carnet de partid (indiferent de culoare, partid să fie!) a vorbi despre muncă și valențele ei este ridicol. Și totuși se întîmplă! Nu în compendii de bibliotecă, nu în dezbateri intelectuale, ci în plină agoră, prin slogane stradale percutante, menite să mobilizeze forța de muncă abulică, disponibilizată de un guvern declarat impotent și o administrație etichetată drept incompetentă. Apoteotic, nu-i așa!? Tocmai de aceea ne-am dorit să știm ce se ascunde în spatele acestui concept și cine sînt beneficiarii unui îndemn atît... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2010, 09:23 (20431 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primarii PNL acuză Prefectura Ialomița că blochează investițiile cu fonduri europene

PNL Ialomița acuză Prefectura de blocarea a peste 60% din investițiile cu fonduri europene derulate în Ialomița. Joi, 16 septembrie, în cadrul unei conferințe de presă, președintele Organizației PNL Ialomița, Ioan Martin a declarat că «deciziile Prefecturii afectează derularea proiectelor europene în 5 din cele 11 primării PNL din județ».
«Atragem atenția că decizia Instituției Prefectului de blocare a execuției bugetare la nivelul întregului județ este una păguboasă. Primăriile PNL dețin peste 60% din valoarea investițiilor europene derulate în Ialomița. Fără acești bani proiectele primarilor noștri vor fi compromise definitiv» a completat Ioan Martin.
Decizia de blocare... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2010, 10:21 (18012 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

450 de polițiști protestează în Ialomița

Apocalipsa începe luni, 20 septembrie 2010

450 de polițiști protestează în Ialomița

Filiala locală a Federației Sindicatelor Naționale ale Polițiștilor anunță declanșarea unui protest național în 20 septembrie. Anunțul a fost făcut joi, 16 septembrie, de către liderul local al Federației, Lucian Banu. Potrivit declarațiilor acestuia, la protest vor participa 450 din cei 600 de polițiști din Ialomița. «Protestul nu este și nu trebuie interpretat drept grevă», însă polițiștii nu vor instrumenta dosare și nu vor aplica amenzi.

Apocalipsa cu amortizor
Joi, 16 septembrie, liderul de sindicat al polițitilor ialomițeni, Lucian Banu a anunțat că Ialomița se alătură protestului național, preconizat a începe din 20 septembrie. În cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2010, 20:49 (21825 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Școlile ialomițene se sufocă sub biciul boierului Stavăr

Feuda lui Stavăr se pregătește de un nou an școlar

Școlile ialomițene se sufocă sub biciul boierului Stavăr

Noul an școlar a debutat într-o zi de 13. Fără incidente! Pe hîrtie, școlile au fost igienizate la timp, în statistici, procesul educațional înregistrează progrese, iar după banii cheltuiți pe buchetele de flori inaugurale, părinților le-a rămas suficient mărunțiș pentru a-și duce copiii la cofetărie. Dincolo de aparențe însă, feuda educațională a inspectorului general școlar Ilie Stavăr se clatină ca beată sub povara unei guvernări impuse cu biciușca. Și, din păcate, nu este o comparație gratuită! Manualele școlare nu au ajuns la elevi și trebuie să fie cumpărate de către aceștia, microbuzele din mediul rural nu sînt suficiente, dar au fost relocate, iar școli abia renovate se prăbușesc imediat... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2010, 06:13 (17267 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

UPDATE: Hoața de la casieria băncii, arestată

O casieriță de la BancPost, reținută pentru 24 de ore după ce a furat din conturile clienților peste 240000 de lei

În cursul zilei de miercuri, 15 septembrie a.c., polițiștii au dispus reținerea pentru 24 de ore a unei femei, în vîrstă de 43 de ani, din Slobozia, urmînd ca astăzi aceasta să fie prezentată Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița cu propunere de arestare preventivă. Cea în cauză este învinuită că în calitate de casier al unei unități bancare, în perioada 2008-2010, și-a însușit suma totală de 242523 de lei din gestiunea casieriei, prin efectuarea unor operațiuni bancare fictive, în numele a doisprezece clienți ai băncii, avînd acces la conturile acestora. Cercetările sînt continuate sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de delapidare și fals în înscrisuri sub semnătură privată.

... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2010, 11:54 (29098 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Samgipielu’ Mușoiului și minimisu’ lui Boc

Samgipielu’ Mușoiului și minimisu’ lui Boc

Reclamînd un Guvern incompetent și un Minister de Finanțe incapabil să administreze în bune condiții banii aflați în vistieria statului, vicepreședintele Consiliului Județean, pe numele de alint Mușoiu de Bruxelles, își sporește veniturile firmei personale cu o frumusețe de minimis de 200 mii. De euro!
Pentru cine nu știe despre ce vorbim, da, este adevărat! Samgipielul vicelui Mușoiu urmează să beneficieze de 200 mii de euro, maximul admis de finanțare nerambursabilă printr-un ajutor de minimis. Pentru cine chiar nu știe despre ce este vorba, sîntem răbdători și încercăm să explicăm și să exemplificăm din preocupările lăudabile pentru buzunarul propriu ale vicelui CJI Mușoiu. SAM GPL (a se... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2010, 18:40 (25490 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tehnologica Radion fură pământul de sub DJ201B

Drumuri județene cu materialul clientului

Tehnologica Radion fură pămîntul de sub DJ201B

Începute în urmă cu un an, lucrările de ranforsare și modernizare ale drumului județean Ciochina-Orezu-Rași se apropie de final. Iar o dată cu recepția finală vor fi îngropate sub asfalt și practicile ilegale ale constructorului, unul dintre coloșii acestui domeniu de activitate. De aceea ne grăbim, cît încă este cald asfaltul, iar plațile efectuate de către Consiliul Județean în curs, să facem publică una dintre practicile care au permis firmei Tehnologica Radion să-și adjudece în Ialomița, numai la nivelul anului 2009, contracte de 57 milioane de lei!

Modernizare cu materialul clientului
Joi, la vremea prînzului, în dreapta podului de peste rîul Ialomița care leagă... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:35 (13681 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 30-26 (15-14)

Handbal

CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 30-26 (15-14)

Sala de la stadion era plină cu o jumătate de oră înainte de startul partidei. Slobozenilor le-a fost dor de handbal, iar duminică, 12 septembrie, aveau prilejul să se reîntîlnească cu sportul cu mingea mică. Favoritele lor, fetele de la CSM Unirea dădeau piept în prima etapă de Campionat cu Știința Bacău, echipă retrogradată din prima Ligă și avînd în componență handbaliste aflate în anturajul echipei naționale. Începe meciul și primul atac aparține Bacăului, care deschide scorul. Slobozia revine și marchează 3 goluri consecutive, iar apoi păstrează distanța pînă la 6-3. Moldevencele reintră în joc însă nu izbutesc decît să egaleze. Pe tabelă se desprind tot handbalistele lui Marian Simion cînd... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:21 (10120 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-Steaua 1-0

Steaua e numai... două!

Manelăriile gen «îi batem cu 75-0» (Gigi Becali) sau «steliștii ar fi proștii proștilor dacă nu ne-ar bate» (Dumitru Bucșaru, neștiind cîtă caterincă vor genera vorbele sale ulterior) au precedat ceea ce trebuia să fie un meci de doi solist. Numai că pe Tineretului, sîmbătă, 11 septembrie, alta a fost istoria. Steaua a arătat ca o echipă ruptă-n două cu cei 4 foști uniriști din primul 11, picați parcă din alt film. Preocupați să paseze între ei, Brandan, Bilașco, Onofraș și Galamaz i-au băgat rar în seamă pe steliștii cu ștate vechi. O singură dată Brandan a centrat periculos pentru Stancu, iar acesta a lovit bara (’35). Dacă stăm însă să ne amintim, și Stancu s-a format ca fotbalist tot la Unirea... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:19 (8573 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, CS Eforie-Unirea Slobozia 1-2

Cucerim litoralul

Așa cum era de așteptat, elevii lui Constantin Prepeliță au abordat partida de la Eforie disputată vineri, 10 septembrie, doar cu gîndul la victorie. Uniriștii au deschis scorul în minutul 30 prin Viorel Gheorghe, golgeterul sezonului trecut fiind la prima reușită stagională. Totuși, la pauză, a fost egal 1-1, gazdele reușind să înscrie în minutul 42, prin Fugaru. Slobozenii au ieșit de la vestiare hotărîți să rezolve ecuația jocului în favoarea lor și, după 3 minute de la reluarea confruntării, omul de bandă Costel Roșu readuce Unirea în avantaj. 2-1 pentru galben-albaștrii, rezultat care se menține pînă la finele jocului. Unirea bifează al șaptelea meci oficial din acest sezon fără înfrîngere... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:18 (15267 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga IV

Vin vremuri grele pentru Țăndărei

Țăndăreiul a învins din nou. De data asta sub securea campioanei au căzut Brazii. Au imitat-o toate pretendentele la un loc în fruntea Ialomiței fotbalistice. Sau, mă rog, pretendendele care nu și-au furat-o de la alte pretendente. Aici voiam să vă aducem: Axintele le-a dat scor de tenis celor din Andrășești, fiind la o mustață, nu de salatieră, ci de Țăndărei, iar Amara i-a învins greu pe cei de la Abatorul. Și pentru ca pacea să domnească peste Liga lui Basarab cel puțin o săptămînă, toate combatantele au ajuns în final la un numitor comun: arbitrii au fluierat doar în avantajul adversarelor. Etapa viitoare programează primul meci cu adevărat greu pentru liderul Țăndărei, confruntarea cu Amara... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:17 (15655 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal

O victorie și o înfrîngere pentru «juniorii republicani»

Duminică, 12 septembrie, a avut loc prima etapă a Campionatului de Juniori Republicani, categoriile A și B. CSM Unirea a întîlnit pe stadionul din Slobozia Nouă pe CF Brăila. Juniorii A au învins echipa dunăreană cu scorul de 3-0 prin golurile reușite de Stanciu, Cîlțea și Stan. În schimb, Juniorii B au pierdut cu 3-1 golul elevilor neobositului Constantin Prepeliță fiind reușit de Răileanu.... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:15 (15808 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia dorește desființarea asociațiilor de proprietari

Administrația are idei crețe

Primăria Slobozia dorește desființarea asociațiilor de proprietari

În urmă cu mai bine de o lună, aproape nebăgat în seamă, pe lîngă tîmplele asociațiilor de proprietari din Slobozia a trecut glonțul desființării. Deși nimeni nu a fost rănit, iar administrația locală nu este capabilă să gestioneze prin forțe proprii un volum atît de mare de informație, primarul Gabi Ionașcu nu renunță la idee. Concret, este vorba despre înființarea unei societăți municipale care să preia toate cele aproape 400 de asociații de proprietari din Slobozia. O idee pe cît de năstrușnică, pe atît de periculoasă, prin care muncipalitatea speră să păstreze cei 300 de oameni disponibilizați, dar și să gestioneze direct o serie de sume pe care nu le controlează la acest moment.

Ionașcu, nașul unei struțo-cămile muncipale... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 06:23 (19943 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Votul de aur al consilierului Marian Balea

Viceprimarul din Țăndărei se pensionează

Votul de aur al consilierului Marian Balea

Viceprimarul orașului Țăndărei se pensionează. După o viață în slujba profesiei de tehnician, vicele Fănel Mihai se retrage spre odihnă, urmînd cel mai probabil să-și ducă la bun sfîrșit mandatul de consilier local. Doar că în urma domniei sale rămîn 17 consilieri locali dornici de a-i ocupa funcția. Numai că scenariile și culisele de partid se reduc la Marian Balea, colericul consilier al partidului lui Becali...
Consiliul Local al orașului Țăndărei are 17 consilieri. Majoritatea este deținută de Partidul Social Democrat ce se impune lună de lună în ședințle CL cu 7 consilieri. Dintre care doi «furați» de la Partidul lui Balea, PNG. În continuare, Partidul Democrat-Liberal are în cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2010, 15:22 (43580 vizualizări - 18 comentarii)

POLITICĂ

Voievodatul lui Ciupercă se pregătește de alegeri

În octombrie, PSD Ialomița își stabilește viitorul

Voievodatul lui Ciupercă se pregătește de alegeri

PSD Ialomița încearcă să-și recapete imaginea de organizație statutară. După 6 luni în care președintele Silvian Ciupercă a guvernat de pe genunchi activitatea PSD Ialomița, acesta a decis pregătirea de noi alegeri pentru refacerea Biroului Permanent Județean al filialei. Alegerile vor avea loc undeva la începutul lunii octombrie, însă luptele de culise pentru cei 30 de membri ai viitoarei structuri au debutat deja.

Ping-pong între Ponta și Năstase
După scandalul alegerii sale ca președinte (cînd s-a aflat la un pas de a fi înlăturat), președintele Ciupercă a lăsat timpul să vindece orgoliile colegilor de filială și uitarea să șteargă greșelile sale politice. Timpul... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2010, 07:01 (17788 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Datoriile Spitalului Județean, achitate

Bani noi pentru Sănătate veche

Datoriile Spitalului Județean, achitate

Debitele spitalelor vor fi achitate. Medicamentele eliberate de către farmacii în sistem compensat sau gratuit vor fi, de asemenea, plătite. Acesta este rezultatul ultimei rectificări bugetare în domeniul Sănătății...
Săptămîna precedentă, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit noi sume de bani, stabilite în urma ultimei rectificări bugetare în domeniu. «În urma demersurilor făcute, a calculelor către Casa Județeană de Asigurări de Sănătate precum și pentru continuitatea tratamentului asiguraților, o dată cu recenta rectificare bugetară CJAS Ialomița poate să achite datoriile pe care spitalele le au către furnizori la data de 30 iunie 2010» a declarat președintele Casei de Sănătate... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2010, 09:32 (19035 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: 4 accidente într-o singură zi

Ialomița: 4 accidente într-o singură zi

Miercuri, 20 aprilie a.c., în jurul orei 9,50, două echipaje din cadrul Stației de Pompieri  Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 16:05
(8540 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni/Fetești: Percheziții într-un dosar penal privind produse contrafăcute

Urziceni/Fetești: Percheziții într-un dosar penal privind produse contrafăcute

Peste 620 de articole vestimentare și de încălțăminte contrafăcute, în valoare de 220000 de lei, au fost descoperite și confiscate de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, în ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 15:25
(12690 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Traficant de droguri, reținut pentru 24 de ore

Ialomița: Traficant de droguri, reținut pentru 24 de ore

Marți, 19 aprilie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița-Brigada de Combatere a Criminalității Organizate București, împreună cu procurorii DIICOT-BT Ialomița, au ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 17:30
(16496 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 20 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27094, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de marți, 19 ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 16:15
(6044 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de intenție pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA)

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că până la data de 2 mai 2022 primește Cereri de intenție pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA). Valoarea sprijinului financiar ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 15:00
(9691 vizualizări - 0 comentarii)


DN21A: A făcut infarct în timp ce era la volan

DN21A: A făcut infarct în timp ce era la volan

Un bătrân de 71 de ani a murit în dimineața zilei de miercuri, 20 aprilie a.c., în timp ce se afla la volan. Datele IPJ Ialomița arată faptul că acesta ar fi suferit un infarct. Alături de el, în mașină ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 14:00
(11862 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21A infarct șofer


Fetești: Trafic îngreunat din cauza unei macarale blocate pe șosea

Centrul Infotrafic al Poliției Române informează că miercuri, 20 aprilie a.c., traficul pe Autostrada Soarelui, în zona municipiului Fetești, se desfășoară cu dificultate din cauza unei macarale care a ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 13:40
(3163 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru semenii nevoiași acordat de Protopopiatul Urziceni

Sprijin pentru semenii nevoiași acordat de Protopopiatul Urziceni

În preajma Sărbătorii Învierii Domnului, în speranța de a aduce o rază de lumină specifică acestei mari sărbători a creștinătății, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 17:15
(9326 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, reprezentată de trei eleve la Olimpiada de Limba și Literatura Română pentru liceu

În perioada 26-30 aprilie 2022, la Slobozia, se desfășoară Etapa Națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română pentru liceu. La această competiție vor participa 173 de elevi din întreaga țară, însoțiți ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 17:00
(25277 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Marți, 19 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27090, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de luni, 18 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 16:15
(10881 vizualizări - 0 comentarii)


Eveniment dedicat bibliotecarilor, desfășurat la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Slobozia

Miercuri, 27 aprilie 2022, de la orele 12,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Slobozia organizează o serie de manifestări dedicate «Zilei Internaționale a Cărții și Drepturilor de Autor. Ziua Bibliotecarului ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 15:30
(9629 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, pe primul loc la nivelul județului în ceea ce privește activitatea de autorecenzare

În intervalul 14.03-18.04.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 45540 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 15:15
(24993 vizualizări - 1 comentariu)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor Pascale

În intervalul 22-25 aprilie 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Pentru efectuarea plăților, abonații pot folosi serviciile ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 13:15
(20441 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Acțiuni de prevenire a incendiilor în lăcașurile de cult

Inspectorii de prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița vor desfășura în această perioadă acțiuni de control și informare preventivă la lăcașurile ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 12:00
(11349 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 20 aprilie 2022, termen limită pentru depunerea a 6 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că miercuri, 20 aprilie 2022, este termenul limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 11:00
(16518 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Luni, 18 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27089, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de duminică, 17 aprilie ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 16:10
(5941 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 10 victime

Ialomița: 4 accidente, 10 victime

Vineri, 15 aprilie a.c., două echipaje din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe Autostrada ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 15:55
(2789 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat de polițiști la Perieți

Sâmbătă, 16 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au depistat, în comuna Perieți, un bărbat de 41 de ani, din localitatea Misleanu, împotriva căruia a fost instituită ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 15:20
(3141 vizualizări - 0 comentarii)


Fată de 14 ani din Bordușelu, dispărută

Fată de 14 ani din Bordușelu, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o minoră, de 14 ani, care ar fi plecat de la domiciliu. Persoanele care pot oferi informații cu privire la depistarea acesteia sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 15:10
(10855 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Județului Ialomița: Programul «Ialomița, casa noastră curată și frumoasă», lansat oficial

Instituția Prefectului Județului Ialomița: Programul «Ialomița, casa noastră curată și frumoasă», lansat oficial

Luni, 18 aprilie a.c., a fost lansat oficial programul ecologic «Ialomița, casa noastră curată și frumoasă». Această inițiativă are ca scop identificarea participanților la trafic care aruncă gunoaie din ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 14:40
(12896 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 17 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27087, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ziua de sâmbătă, ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2022, 17:05
(4624 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 16 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27084, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de vineri, 15 ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2022, 16:10
(3484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 15 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27082, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de joi, 14 aprilie ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2022, 16:35
(2067 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Accident cu cinci victime

Vineri, 15 aprilie a.c., trei echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, la ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2022, 14:40
(6934 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Incendii la Murgeanca și Dridu

Incendii la Murgeanca și Dridu

Joi, 14 aprilie a.c., în jurul orelor 12,00, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de baloți și gunoi menajer, produs în satul Murgeanca. Trei echipaje de ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2022, 14:25
(11150 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: 2 milioane de utilizatori pentru Spațiul Privat Virtual

2 milioane de contribuabili sunt înregistrați în Spațiul Privat Virtual (SPV), un serviciu gratuit, disponibil 24h/24h, 7 zile/7 zile, prin intermediul căruia se pot depune declarații sau cereri, solicita ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2022, 12:20
(11556 vizualizări - 0 comentarii)


Smirna: Biciclist sub influența alcoolului, rănit într-un accident rutier

Miercuri, 13 aprilie a.c., în jurul orelor 20,30, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că la ieșire din localitatea Smirna s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 17:15
(2840 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mandate de executarea a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

O femeie de 26 de ani, din Bărbulești, și doi bărbați, de 52 și 27 de ani, domiciliați în Axintele și Munteni-Buzău, care se sustrăgeau pedepselor cu închisoarea, au fost depistați de polițiști și încarcerați ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 17:00
(16385 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Sume suplimentare de 0,797 milioane de lei, stabilite de Inspecția Fiscală

În urma activității desfășurate în luna martie 2022, Compartimentul de Inspecție Fiscală din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița a stabilit sume suplimentare de plată în valoare ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 16:30
(16274 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Joi, 14 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27080, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de miercuri, 13 aprilie ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 16:15
(2895 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...