Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Stăpânii pământului

Reportaj cu oameni liberi!

Stăpînii pămîntului

Bugetarii slobozeni pleacă în Germania, pe șantier. AJOFM-ul local propune slujbe în Danemarca, la jupuit de nurci, Boc oferă jumătatea lui cinci, aici în prime time, sindicaliștii spun că cine muncește pe banii ăștia e prost, oamenii spun că ar munci, dar n-au unde... Marin Cărămidaru’ nu spune nimic din toate astea! El e dovada că dacă vrei să fii propriul tău stăpîn, aici în România, poți să fii! Și spune că libertatea pe care i-o dă meseria e mai scumpă decît toate averile de pe pămînt.

Cărămidarii Viitorului
Casa lui Marin Chiriță e pe Viitorului, pe la jumătatea străzii. Ajungi ușor, că acum e proaspăt asfaltată. Casa nu are gard, că Marin n-a întors banii cu lopata... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2010, 10:14 (24163 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Nick Touring terorizează concurența pe ruta Slobozia-Amara

Lui Pericli îi place să sune la 112

Nick Touring terorizează concurența pe ruta Slobozia-Amara

În lipsa aplicării corecte a legislației în vigoare, Slobozia rămîne un oraș al tuturor posibilităților. De exemplu, al posibilității de a suna la 112 pentru a solicita eliminarea de pe traseu a unui taximetrist care face concurență maxi-taximetrelor din oraș. Se întîmplă la Slobozia, sub ochii candizi ai autorităților locale și în detrimentul unor servicii de transport civilizate.

Vendetă locală la 112
Incidentul pe care vi-l relatăm l-a avut ca protagonist pe Alexandru Mihalcea, unul dintre puținii taximetriști care mai face concurență firmei de transport Nick Touring pe ruta Slobozia-Amara. Potrivit declarațiilor acestuia, marți, 15 septembrie, la orele 14,15, acesta... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2010, 08:38 (57032 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Disputa dintre Teculescu și Ciupercă va fi tranșată la Curtea de Apel București

Furtună într-un pahar cu ape politice tulburi

Disputa dintre Teculescu și Ciupercă va fi tranșată la Curtea de Apel București

După 8 luni de conflict administrativ, 4 luni de la plasarea acestuia pe rolul Instanței de Contencios Administrativ și două săptămîni de declarații belicoase, războiul politic dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Consiliului Județean, Silvian Ciupercă a fost suspendat nedefinit de către Tribunalul Ialomița. Acesta a decis declinarea cauzei către Curtea de Apel București și, în ciuda cererilor de urgentare a procesului, acesta nu are șanse să obțină un verdict final pînă în primăvară. Reamintim că motivul litigiului îl constituie alocarea de către Consiliul Județean Ialomița, pe criterii politice, a peste 20 milioane de lei administrațiilor locale pentru susținerea proiectelor de... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2010, 06:18 (21389 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Maidanezii, «transferați» în localitățile rurale din vecinătatea Sloboziei

Cu aprobarea autorităților locale din municipiul reședință de județ

Maidanezii, «transferați» în localitățile rurale din vecinătatea Sloboziei

Autoritățile locale din Slobozia plasează cîinii comunitari în mediul rural. Nu legal, firește, ci pe furiș, așa cum îi șade bine unei administrații care se respectă. Astfel, haite întregi de cîini comunitari care ar trebui să fie îngrijiți în adăposturile special amenajate (construite și finanțate din fonduri publice!) ajung să terorizeze comunitățile rurale din jurul orașului.

De la Primăria Slobozia, fără număr!
Joi, 16 septembrie, la primele ore ale dimineții, pe dealurile din spatele CAP-ului Gimbășani, devenit o ruină, un autoturism cu numărul IL 02 GSC, condus de către Valentin Vasile Ploieșteanu, descărca de zor cîini comunitari din adăpostul de la Slobozia.... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2010, 14:06 (21177 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un slobozean acuză că ar fi fost bătut de polițiști

Un slobozean acuză că ar fi fost bătut de polițiști

Un bărbat acuză polițiștii că l-ar fi bătut măr. Slobozeanul susține că ar fi fost băgat în mașina poliției și lovit cu pumnii și picioarele. Varianta polițiștilor demontează însă acuzațiile bărbatului. Tînărul a ajuns la Spital cu răni la nivelul brațelor și pe față...

Cetățeanul turmentat și soția reclamantă
Povestea lui Adrian Budu, slobozeanul ce susține că ar fi fost agresat de doi polițiști, iese din tiparele cotidianului. Bărbatul are 36 de ani și a fost dat pe mîna Poliției chiar de fosta sa soție. Evident, asta după ce între cei doi foști soți se consumase o altercație. Adrian recunoaște problemele matrimoniale, dar susține că bătaia ce ar fi încasat-o de la... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 19:07 (46211 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Galben-albaștri pe val

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-ACS Berceni 3-1

Galben-albaștri pe val

Vineri, 17 septembrie, pe un stadion plin doar în zona oficialei, Unirea a susținut, cel puțin după calculul hîrtiei, cel mai greu meci al debutului de sezon. Adversara băieților lui Prepeliță a fost ACS Berceni, trupă care în campionatul precedent a terminat înaintea echipei noastre și își anunța intențiile de promovare și pentru actuala stagiune. Cu mijlocașii de bandă Drăguț și Constantin Toma în formă, susținuți energic de fundașii laterali Lazăr și Roșu, Unirea a dominat categoric ostilitățile. Zona vulnerabilă, ca și în returul sezonului trecut, rămîne apărarea, acolo unde fundașii centrali, dar și portarul Leo Dobre au bîlbîit periculos cîteva mingi. Dominarea ofensivă a uniriștilor s-a... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 18:45 (16575 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Ploiești -CSM Unirea Slobozia 33-28 (16-15)

Progres evident

CSM Unirea nu mai este echipa din sezonul precedent. Bruma de experiență căpătată, ambiția și omogenitatea tot mai evidente, au făcut din formația noastră una de luat în seamă pentru trupele cu pretenții. După ce au trecut de Știința Bacău, duminică, 19 septembrie, Nica&compania au fost foarte aproape să detoneze bomba la Ploiești, în fața CSM-ului din localitate. Dospin, Moroianu, Zavragiu, jucătoare cu multe meciuri în liga națională, au rămas surprinse de evoluția avîntată a handbalistelor lui Marian Simion. Plăcut surprins a fost și Ion Gavrilescu, președintele Oltchimului, prezent la meci. CSM Slobozia a dominat prima repriză, elocvent fiind scorul înregistrat în minutul 26: 4-11 pentru echipa... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 18:39 (14085 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Campioana, în corzi!

Așa cum Independent a preconizat în numărul precedent (am scris și noi, n-am dat cu paru’!)pentru cei din Țăndărei s-au cam tulburat apele. Și nu pentru c-am fi noi mari cunoscători ai fotbalului din județ, dar iată că, la primul hop, campioana Victoria Țăndărei s-a împiedicat: o înfrîngere amară cu Victoria Amara. Lor nu le-a ieșit jocul de fotbal, dar ne-au ajutat pe noi să ne iasă jocul de cuvinte. Și acum că ne-am lăudat destul, să vedem ce vrăji a mai făcut regulamentul. Băieți valabili, cei de la Libertatea Sălcioara au recuperat o parte din punctele pierdute la masa verde cu Abatorul, tot pe aceeași suprafață de joc, cu Juventus. Nu amărăștenii de la Torino, ci meseriașii de la Borănești... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 18:28 (14563 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Oțelul Galați-Unirea Urziceni 4-1

Cădere liberă

A fost sau n-a fost accident la meciul cu Steaua?! La fel ca în celebrul film al lui Cornel Porumboiu s-o fi întrebat înainte de meciul cu Oțelul și Lupul Singuratic, singurul suporter urzicenean care contează în susținerea echipei, nu a bugetelor vînzătorilor de semințe. A fost, a părut să arate argentinianul Viglianti, care a deschis scorul pentru Oțelul chiar în minutul 6. Octavian Grigore a dorit, față de meciul cu Steaua, să joace o carte mult mai ofensivă. A renunțat la Valeriu Lupu, omul care l-a enervat prin tragerile de timp pe Gigi Becali, l-a retras pe Toșca în apărare și pe Semedo la mijloc și l-a plantat pe Bîtfoi în atac, lîngă Rusescu. Rezultatul s-a văzut în minutul 24, cînd Rusescu... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 18:25 (16161 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scenarii fanteziste pe termen mediu

Ialomița investește în strategii inutile și costisitoare

Prin luna noiembrie a anului trecut vă anunțam demararea primei etape a proiectului «Document Strategic cu scenarii de dezvoltare Socio-Economic și Demografică a teritoriului județului Ialomița pe perioada 2009-2013, cu orizont 2013-2020-Realizarea Strategiei de Dezvoltare a Județului Ialomița», aprobat de Consiliul Județean în septembrie 2008. Revenim cu noi amănunte asupra acestui proiect, ajuns între timp de la faza de elucubrații oficiale la concretețea pe care o oferă suportul scris.

Dezbaterile care oficializează strategii
Cînd vine vorba de strategii județene pe termen mediu și lung, drumul de la teorie și pînă la cheltuirea fondurilor publice este ceva mai lung... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 06:14 (12968 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unde sînt sindicaliștii de altădată?

Prefectura Ialomița a fost pichetată de gură cască

click pe poză

Anunțată pentru orele 14,00, acțiunea de protest a sindicaliștilor ialomițeni a fost sabotată de ploaie. După numai o jumătate de oră, cei 30 de manifestanți prezenți în fața Prefecturii Ialomița au început a se risipi care încotro. Puțini și extrem de pasivi, manifestanții rămași au făcut act de prezență «pentru a fi văzuți». Numai că în locul autorităților, obișnuite cu prezența lunară a manifestanților de tot felul în piața publică, cei prezenți au atras atenția oamenilor străzii. Aceștia au preluat «atribuțiile» manifestanților, huiduind în locul lor. Reamintim că acțiunea de pichetare de azi, 20 septembrie, a fost organizată de către filiala locală a Cartel ALFA, care a estimat că la acțiune... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2010, 16:37 (21382 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban, la mâna directorului Noel

Cu sabia deasupra capului

Urban, la mîna directorului Noel

Vineri, 17 septembrie 2010, a expirat termenul pînă la care SC Urban avea obligația de a se conforma condițiilor impuse de DSP Ialomița pentru reautorizare. Directorul DSP, Dan Noel susține că «documentația mai trebuie studiată», SC Urban solicitînd autorizarea cu program de conformare pe 10 luni. Însă, apa din Slobozia rămîne menajeră...

Urban da, Noel ba, ba, ba
După 6 luni de eforturi administrative și logistice, SC Urban suține că a făcut pași importanți în respectarea condițiilor de reautorizare sanitară. Printre măsuri se numără extinderea zonei severe de protecție a puțurilor, demararea lucrărilor de înlocuire a țevilor de oțel și accelerarea demersurilor de retehnologizare... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2010, 06:22 (20704 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia Urban apă

Click aici

REPORTAJ

«Înapoi la muncă!»

Primum laborare, deinde philosophari

«Înapoi la muncă!»

Într-o țară în care nimeni nu mai muncește, un județ în care tineretul ori pleacă în Spania, ori se baricadează în cîrciumă, și un oraș în care angajările se fac pe bază de carnet de partid (indiferent de culoare, partid să fie!) a vorbi despre muncă și valențele ei este ridicol. Și totuși se întîmplă! Nu în compendii de bibliotecă, nu în dezbateri intelectuale, ci în plină agoră, prin slogane stradale percutante, menite să mobilizeze forța de muncă abulică, disponibilizată de un guvern declarat impotent și o administrație etichetată drept incompetentă. Apoteotic, nu-i așa!? Tocmai de aceea ne-am dorit să știm ce se ascunde în spatele acestui concept și cine sînt beneficiarii unui îndemn atît... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2010, 09:23 (20433 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primarii PNL acuză Prefectura Ialomița că blochează investițiile cu fonduri europene

PNL Ialomița acuză Prefectura de blocarea a peste 60% din investițiile cu fonduri europene derulate în Ialomița. Joi, 16 septembrie, în cadrul unei conferințe de presă, președintele Organizației PNL Ialomița, Ioan Martin a declarat că «deciziile Prefecturii afectează derularea proiectelor europene în 5 din cele 11 primării PNL din județ».
«Atragem atenția că decizia Instituției Prefectului de blocare a execuției bugetare la nivelul întregului județ este una păguboasă. Primăriile PNL dețin peste 60% din valoarea investițiilor europene derulate în Ialomița. Fără acești bani proiectele primarilor noștri vor fi compromise definitiv» a completat Ioan Martin.
Decizia de blocare... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2010, 10:21 (18016 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

450 de polițiști protestează în Ialomița

Apocalipsa începe luni, 20 septembrie 2010

450 de polițiști protestează în Ialomița

Filiala locală a Federației Sindicatelor Naționale ale Polițiștilor anunță declanșarea unui protest național în 20 septembrie. Anunțul a fost făcut joi, 16 septembrie, de către liderul local al Federației, Lucian Banu. Potrivit declarațiilor acestuia, la protest vor participa 450 din cei 600 de polițiști din Ialomița. «Protestul nu este și nu trebuie interpretat drept grevă», însă polițiștii nu vor instrumenta dosare și nu vor aplica amenzi.

Apocalipsa cu amortizor
Joi, 16 septembrie, liderul de sindicat al polițitilor ialomițeni, Lucian Banu a anunțat că Ialomița se alătură protestului național, preconizat a începe din 20 septembrie. În cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2010, 20:49 (21825 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene se sufocă sub biciul boierului Stavăr

Feuda lui Stavăr se pregătește de un nou an școlar

Școlile ialomițene se sufocă sub biciul boierului Stavăr

Noul an școlar a debutat într-o zi de 13. Fără incidente! Pe hîrtie, școlile au fost igienizate la timp, în statistici, procesul educațional înregistrează progrese, iar după banii cheltuiți pe buchetele de flori inaugurale, părinților le-a rămas suficient mărunțiș pentru a-și duce copiii la cofetărie. Dincolo de aparențe însă, feuda educațională a inspectorului general școlar Ilie Stavăr se clatină ca beată sub povara unei guvernări impuse cu biciușca. Și, din păcate, nu este o comparație gratuită! Manualele școlare nu au ajuns la elevi și trebuie să fie cumpărate de către aceștia, microbuzele din mediul rural nu sînt suficiente, dar au fost relocate, iar școli abia renovate se prăbușesc imediat... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2010, 06:13 (17268 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

UPDATE: Hoața de la casieria băncii, arestată

O casieriță de la BancPost, reținută pentru 24 de ore după ce a furat din conturile clienților peste 240000 de lei

În cursul zilei de miercuri, 15 septembrie a.c., polițiștii au dispus reținerea pentru 24 de ore a unei femei, în vîrstă de 43 de ani, din Slobozia, urmînd ca astăzi aceasta să fie prezentată Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița cu propunere de arestare preventivă. Cea în cauză este învinuită că în calitate de casier al unei unități bancare, în perioada 2008-2010, și-a însușit suma totală de 242523 de lei din gestiunea casieriei, prin efectuarea unor operațiuni bancare fictive, în numele a doisprezece clienți ai băncii, avînd acces la conturile acestora. Cercetările sînt continuate sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de delapidare și fals în înscrisuri sub semnătură privată.

... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2010, 11:54 (29109 vizualizări - 10 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Samgipielu’ Mușoiului și minimisu’ lui Boc

Samgipielu’ Mușoiului și minimisu’ lui Boc

Reclamînd un Guvern incompetent și un Minister de Finanțe incapabil să administreze în bune condiții banii aflați în vistieria statului, vicepreședintele Consiliului Județean, pe numele de alint Mușoiu de Bruxelles, își sporește veniturile firmei personale cu o frumusețe de minimis de 200 mii. De euro!
Pentru cine nu știe despre ce vorbim, da, este adevărat! Samgipielul vicelui Mușoiu urmează să beneficieze de 200 mii de euro, maximul admis de finanțare nerambursabilă printr-un ajutor de minimis. Pentru cine chiar nu știe despre ce este vorba, sîntem răbdători și încercăm să explicăm și să exemplificăm din preocupările lăudabile pentru buzunarul propriu ale vicelui CJI Mușoiu. SAM GPL (a se... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2010, 18:40 (25490 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Tehnologica Radion fură pământul de sub DJ201B

Drumuri județene cu materialul clientului

Tehnologica Radion fură pămîntul de sub DJ201B

Începute în urmă cu un an, lucrările de ranforsare și modernizare ale drumului județean Ciochina-Orezu-Rași se apropie de final. Iar o dată cu recepția finală vor fi îngropate sub asfalt și practicile ilegale ale constructorului, unul dintre coloșii acestui domeniu de activitate. De aceea ne grăbim, cît încă este cald asfaltul, iar plațile efectuate de către Consiliul Județean în curs, să facem publică una dintre practicile care au permis firmei Tehnologica Radion să-și adjudece în Ialomița, numai la nivelul anului 2009, contracte de 57 milioane de lei!

Modernizare cu materialul clientului
Joi, la vremea prînzului, în dreapta podului de peste rîul Ialomița care leagă... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:35 (13684 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 30-26 (15-14)

Handbal

CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 30-26 (15-14)

Sala de la stadion era plină cu o jumătate de oră înainte de startul partidei. Slobozenilor le-a fost dor de handbal, iar duminică, 12 septembrie, aveau prilejul să se reîntîlnească cu sportul cu mingea mică. Favoritele lor, fetele de la CSM Unirea dădeau piept în prima etapă de Campionat cu Știința Bacău, echipă retrogradată din prima Ligă și avînd în componență handbaliste aflate în anturajul echipei naționale. Începe meciul și primul atac aparține Bacăului, care deschide scorul. Slobozia revine și marchează 3 goluri consecutive, iar apoi păstrează distanța pînă la 6-3. Moldevencele reintră în joc însă nu izbutesc decît să egaleze. Pe tabelă se desprind tot handbalistele lui Marian Simion cînd... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:21 (10120 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

La volan prin Urziceni, fără permis de conducere

Marți, 12 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 18 ani, din județul Giurgiu, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Urziceni, fără a deține permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 17:25
(3401 vizualizări - 0 comentarii)


Pește confiscat de polițiștii ialomițeni

Pește confiscat de polițiștii ialomițeni

Peste 200 de kilograme de pește din specia fitofag au fost confiscate de polițiștii ialomițeni după ce au depistat în trafic un bărbat, de 43 de ani, care transporta pe DN2A pește fără documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 17:20
(2656 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Accident rutier soldat cu cinci victime pe DJ212

Evenimentul s-a produs marți, 12 noiembrie a.c., în jurul orelor 19,30, când un autoturism a părărăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un pom aflat pe marginea șoselei. La locul intervenției au ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 15:05
(3304 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Salonul de toamnă 2019»

Vineri, 15 noiembrie 2019, începând cu orele 13,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc vernisajul expoziției «Salonul de toamnă 2019». Evenimentul este organizat de Consiliul Județean ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 14:10
(2163 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Și-a înscenat singur o tâlhărie după ce a pierdut banii la păcănele

Polițiștii ialomițeni au depistat un tânăr, de 22 de ani, din Slobozia, care și-ar fi înscenat singur o tâlhărie calificată. În fapt, luni, 11 noiembrie 2019, în jurul orelor 18,00, un bărbat a apelat numărul ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 17:15
(9753 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis: Tânăr din Săveni, prins de polițiști la volanul unei mașini pe care o furase!

Luni, 11 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au fost sesizați de o femeie, de 40 de ani, cu privire la faptul că o persoană necunoscută i-ar fi sustras autoturismul ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 17:10
(5201 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Țăndărei

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unui hidrant de la intersecția străzilor Artelor cu Mecanizării, din orașul Țăndărei, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 17:05
(2281 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Misiuni pentru siguranța desfășurării Alegerilor Prezidențiale

În perioada 9-10 noiembrie 2019, polițiștii, jandarmii și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență vor asigura paza și protecția a 220 secții de votare ce s-au constituit pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:25
(2570 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 11-15 noiembrie a.c., E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:20
(4752 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Marți, 7 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie în municipiul Urziceni și comuna Bărbulești pentru prevenirea și combaterea faptelor comise cu violență, a activităților comerciale ilicite ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:15
(2771 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de prevenire în unitățile de învățământ din Fetești

Aproximativ 800 de elevi din cadrul a 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești au participat la activități preventive în cadrul cărora au fost dezbătute diferite teme care să conducă la prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:10
(3521 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești pentru lucrări E-Distribuție Dobrogea!

Pentru efectuarea lucrărilor anuale de reparații și întreținere a unor instalații și rețele electrice din municipiul Fetești, E-Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice vineri, 8 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 19:10
(2829 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Jandarmii, prezenți la «Târgul de Toamnă»

În perioada 8-9 noiembrie a.c., jandarmii ialomițeni vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică în localitatea Munteni Buzău cu ocazia «Târgului de Toamnă». În plus, în cadrul acestui eveniment ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 18:10
(2227 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Marți, 5 noiembrie a.c., 49 de polițiști  ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Slobozia. Astfel, au fost efectuate percheziții domiciliare ce au vizat documentarea activității ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:20
(2801 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia razie


Slobozia: Tânăr reținut după ce a fost prins la volanul mașinii pe care o furase

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au reținut pentru 24 ore doi tineri bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă de furt calificat» și «distrugere», fapte săvârșite ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:15
(6277 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Fetești, arestat pentru conducere fără permis

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 37 de ani, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:10
(3656 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


Slobozia: Cercetat pentru «deținere de obiecte periculoase»

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza municipiului Slobozia un tânăr de 19 ani care avea asupra sa un baston metalic cu 3 elemenți. Cel în cauză a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:05
(2224 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Marți, 5 noiembrie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, împreună cu toți preoții Eparhiei noastre și peste 4000 de credincioși au întâmpinat la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 21:05
(7390 vizualizări - 1 comentariu)


S-a stins din viață antrenorul de handbal Liviu Paraschiv

S-a stins din viață antrenorul de handbal Liviu Paraschiv

Ziua de 5 noiembrie 2019 a început cu o veste extrem de tristă pentru handbalul românesc. S-a stins din viață, la vârsta de 72 de ani, unul dintre cei mai longevivi și valoroși antrenori pe care i-a avut ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:45
(4313 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: Persoane intoxicate cu monoxid de carbon

Luni, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,00, o femeie de 52 de ani, din localitatea Movilița, a apelat numărul de urgență 112 sesizând faptul că fiul ei, în vârstă de 31 de ani, are stări de leșin. În ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:40
(2783 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a provocat un accident

Duminică, 3 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au intervenit la un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În fapt, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:35
(3741 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 500 sancțiuni contravenționale aplicate

În perioada 1-3 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 155 evenimente și au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale. Astfel, în urma activităților au fost constatate 37 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:30
(2579 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: 15 focare active de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației despre situația ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:25
(2215 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansare de carte pentru copii

Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, începând cu orele 12,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia va avea loc lansarea de carte pentru copii «Povestea Mimozei». ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:20
(2441 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziție la un hoț din locuințe

Luni, 4 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Axintele au efectuat o percheziție domiciliară pe raza comunei Axintele pentru documentarea activității infracționale a unei persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:15
(2019 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Ordin de protecție emis pe numele unui brăilean

Luni, 4 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Grivița au fost sesizați cu privire la un scandal în familie produs în localitatea Scânteia. În fapt, un bărbat, de 36 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:10
(3481 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie acroșată de o mașină la Lăcusteni

Luni, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 17,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Lăcusteni, soldat cu rănirea unui pieton. Concret, în timp ce un bărbat, de 31 de ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:05
(2621 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,49%-rata șomajului în luna septembrie 2019

La sfârșitul lunii septembrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4194 șomeri (dintre care 1947 femei), rata șomajului fiind de 4,49%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 18:20
(2546 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 4-8 noiembrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 17:15
(5480 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 1 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 17:05
(2939 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...