Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O angajată a Casei de Pensii, în comă după ce a fost dată afară

Disponibilizările fac prima victimă

O angajată a Casei de Pensii, în comă după ce a fost dată afară

Întreg sistemul public se restructurează. De la Prefectură la ultima Agenție înființată din dorințe guvernamentale, toate instituțiile publice disponibilizează. Noile strategii guvernamentale pentru redresarea economiei românești prevăd un aspect clar: reducerea cheltuielilor bugetare prin eliminarea din schemele de angajare a unui număr considerabil de funcționari. Privită drept cea mai revoluționară măsură guvernamentală aplicată vreodată, disponibilizările din sectorul public, cel puțin ialomițean, încep să-și arate «colții». Iar «colții» sînt destul de ascuțiți. Acuzați că fac reduceri de personal preferențiale, după criterii de simpatie sau apartenențe politice, directorii de instituții publice... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 18:25 (25174 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Virgina și cei șase pitici (inclusiv Vasile)

Sex în grup la o fermă din Slobozia Nouă

Virgina și cei șase pitici (inclusiv Vasile)

Ea, o femeie-n floarea vîrstei, de 37 ani. El, un patronel de fermă agricolă cam de aceeași vîrstă. Ea, muncitoare cu ziua. El, angajator fără documente. Ea, puțin schizofrenică. El, un țînc atît de viril încît întreg cîmpul nu i-a fost de ajuns pentru dezlănțuirea amorului de fermier. Idila s-a consumat, dar finalul nu a fost chiar final. Într-o bună zi însă, fermierul nostru s-a gîndit să schimbe din îndeletnicirile de noapte ale tractoriștilor și ciobăneilor din subordine. 5 la număr, cu tot cu fratele patronașului. Așa că le-a recomandat să încerce amorul cu Ea, femeia de 37 ani. Ce-a ieșit? Orgii sexuale pe cîmpurile de la Slobozia Nouă; care orgii s-au sfîrșit unde credeți? La... la... la... [citește_tot_articolul]

23 August 2010, 22:52 (23530 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

La furat în zori de zi

Cinci spargeri în două luni

click pe poză

În dimineața zilei de luni, 23 august, un tînăr de 19 ani din Slobozia a fost prins în flagrant de patronii cîrciumii pe care încerca să o spargă. Incidentul a avut loc în jurul orelor 7,00, la barul «Macedonia» din Slobozia, acolo unde tînărul își încerca pentru a cincea oară în numai două luni abilitățile de spărgător. Din cauza alarmei însă, tînărul n-a mai putut «opera» în liniște, fiind surprins în flagrant de proprietarii cîrciumii. Îmediat după imobilizarea hoțului, proprietarii au solicitat intevenția firmei de pază și a Poliției. Potrivit primelor informații oferite de IPJ, tînărul este un client vechi al polițistilor, nu are locuință și este instituționalizat într-un centru specializat... [citește_tot_articolul]

23 August 2010, 17:13 (16452 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul Neacșu, «pampers» pentru colegii de partid

Doamne, mare e grădina ta cu parlamentari

Deputatul Neacșu, «pampers» pentru colegii de partid

Marian Neacșu, deputatul de serviciu al PSD Ialomița, continuă seria incendiară a intervențiilor în scandalurile locale de sezon. Astfel, după ce l-a susținut mai an pe Gabi Ionașcu în problema apei, negînd cu aplomb parlamentar evidența, Marian Neacșu revine în forță pentru a-l salva pe directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, acuzat la jumătatea lunii trecute că ar fi facilitat dispariția unui stoc de «medicamente și aparatură medicală» de 85 mii de lei din magazia unității.

Soluții deputățești
Mopul cu care deputatul Neacșu a ales să-l spele pe Vasile Olaru a luat forma unui comunicat de presă. Remis redacției pe 13 august, acesta precizează pentru... [citește_tot_articolul]

20 August 2010, 19:11 (21106 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război la DSV Ialomița

6 tone carne de porc confiscate. De polițiști

Război la DSV Ialomița

Un comunicat de presă adus în atenția mediei locale de polițiștii ialomițeni joi, 19 august a.c., era cît pe ce să rămînă la stadiul de știre banală dacă sursele noastre bine informate nu ne făceau cîteva precizări cu privire la dedesubturile unei descinderi într-un abator slobozean. Povestea cu iz de bălegar porcesc, căci în narațiune despre porci este vorba, sună mai interesant ca scenariul unui film de acțiune cu accente comice. Cît despre personaje... Citiți și vă minunați.

Oficial
Peste 6 tone de carne, subproduse din carne și organe de porc au fost confiscate de la un abator din Slobozia. Acțiunea s-a derulat în cursul zilei de miercuri, 18 august 2010. În urma... [citește_tot_articolul]

19 August 2010, 19:24 (31530 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Finanțare de 80 milioane de euro de la BERD pentru Expur

Finanțare de 80 milioane de euro de la BERD pentru Expur

Potrivit unor surse, Sofiproteol, megaconcern francez și unul dintre cei mai importanți producători de biodiesel la nivel mondial, ar fi achitat deja aproximativ 100 milioane de euro pentru achiziționarea Expur. Fabrica de la Urziceni, aflată pentru moment în conservare, și fabrica de la Slobozia vor urma procese de retehnologizare, Sofiproteol demarînd în trombă investițiile.
În acest sens, la puțin timp de la parafarea contractului de vînzare a Expur, Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a anunțat deja intenția de a acorda o finanțare de 80 milioane de euro procesatorului de semințe oleaginoase Expur din România, pentru dezvoltarea operațiunilor de producție.
Potrivit... [citește_tot_articolul]

19 August 2010, 08:09 (19139 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Irina Nițu, surpriza turneului de la Mamaia

Tenis de câmp

Irina Nițu, surpriza turneului de la Mamaia

În aceste zile, pe litoral, se desfășoară turneul de tenis de categoria a III-a, Mamaia-IDU, competiție care se adresează copiilor și juniorilor. Slobozia este reprezentată de trei sportivi: Irina Nițu și Alexia Gîndac, de la CSS Slobozia și Sorin Iordache, de la Tenis CON. Irina Nițu este cea care a obținut rezultatul surpriză al competiției. Deși pornită ca favorită nr. 8, slobozeanca a eliminat-o în sferturi pe favorita nr. 1, ieșeanca Ioana Ciobanu.Oboseala din meciul cu aceasta s-a resimțit însă in semifinale, unde Irina a fost întrecută de constănțeanca Andrada Surdeanu. Locul III pentru Irina la categoria 14 ani fete, performanță obținută și de Alexia Gîndac, însă la categoria 10 ani. ... [citește_tot_articolul]

18 August 2010, 17:17 (22100 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

PARC ASISTAT ELECTRONIC LA SLOBOZIA

Autoritățile locale se țin de cuvînt

PARC ASISTAT ELECTRONIC LA SLOBOZIA

Proiectul renovării Parcului Tineretului din Slobozia prinde contur. De o lună de zile, spațiile verzi existente sînt găurite metodic pentru a face loc instalațiilor de irigații menite să transforme acest spațiu într-o oază de verdeață în mijlocul Bărăganului. Investiția va fi finalizată pînă la sfîrșitul acestui an și costă 1,1 milioane de lei. Însă rezultatul va fi pe măsură: Slobozia va avea primul parc irigat, asistat pe calculator, din județ.

Bani de la Fondul de Mediu
Ideea reabilitării parcului Tineretului este una mai veche. Inițiativa a aparținut viceprimarului Victoria Didiță, cea care a promis la momentul respectiv că va remodela peisagistic «singurul parc... [citește_tot_articolul]

18 August 2010, 15:12 (22396 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

După disponibilizarea angajaților din primării urmează bugetarii deconcentratelor

După disponibilizarea angajaților din primării urmează bugetarii deconcentratelor

Ordonanța lui Boc prin care s-a cerut decapitarea bugetarilor, indiferent de dimensiunile organigramei, naște anomalii greu de controlat. În Ialomița, primii funcționari publici care vor fi concediați sînt cei din administrațiile locale. În spatele lor, la un pas distanță, au început să se alinieze angajații serviciilor deconcentrate ale statului. Din păcate însă, susțin reprezentații sindicatelor, costurile complementare acestor concedieri sînt la fel de mari, iar prejudiciile aduse instituțiilor sînt incomensurabile.

Panică printre bugetari
După zvonurile privind concedierile din primării, toată funcționărimea deconcentratelor a intrat în panică. Are și de ce. La ... [citește_tot_articolul]

18 August 2010, 11:24 (21496 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comandantul Dănilă vrea la Constanța

S-a finalizat controlul la Poliția Fetești

Comandantul Dănilă vrea la Constanța

Vă mai amintiți despre controlul de fond efectuat la ordinul șefului Ștefu la Poliția municipiului Fetești? În cazul în care v-a scăpat din vedere, vă amintim noi. Și, la pachet, adăugăm concluziile verificărilor. Pe surse!
Pe scurt, la finele lunii iunie 2010, Poliția Fetești a intrat în vizorul de control al inspectorului șef Viorel Ștefu. De fapt, nu Poliția era vizată în acțiunea cu pricina ci comandantul Adrian Dănilă și activitatea domniei sale. Și, așa cum precizam și în urmă cu mai bine de o lună, controlul de la Fetești o să rămînă unul de referință în scriptele IPJ Ialomița. Asta întrucît comandantul Dănilă a uimit solicitînd ca verificările să fie asistate de doi ofițeri ai Corpului... [citește_tot_articolul]

16 August 2010, 08:16 (23822 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Marea ieșeală de la I5

Marea ieșeală de la I5

De aproape doi ani, peste 200 de proprietari de apartamente din Slobozia luptă pentru redeschiderea unui pasaj pietonal de la blocul I5, din zona Central. Decizia, o bagatelă în fond, este blocată de proprietarii scării de bloc care îndeplinește și nefericita funcțiune de pasaj pietonal. În urmă cu o lună, ca urmare a unei sesizări, autoritățile locale au decis redeschiderea pasajului. Doar pe hîrtie! Oamenii au aflat și, zilele trecute, disputa a atins punctul de fierbere, cele două tabere amenințînd cu vendeta. Independent a fost acolo a doua zi, într-o sîmbătă...

Interfonul din pasaj
Sîmbătă, la orele prînzului, în fața pasajului de la I5 nici țipenie de om. Apăsăm... [citește_tot_articolul]

15 August 2010, 10:22 (16320 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezbateri publice pentru realizarea planului de dezvoltare locală

Asociația Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni

Dezbateri publice pentru realizarea planului de dezvoltare locală

După cum v-am precizat și în numărul precedent, Asociația Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni și-a început activitatea. În rîndurile următoare, vom continua să discutăm cu domnul Dănuț Alexandru Potor, președintele Asociației Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni, asupra entității proaspăt constituite.

-Domnule Alexandru Potor, ne puteți preciza în ce stadiu sînteți cu proiectul «Constituirea Parteneriatului GAL Dunărea de Jos și pregătirea planului de dezvoltare locală», proiect finanțat pe Măsura 431.1, știut fiind faptul că în 23 august 2010 se termină perioada de implementare?
-Asociația... [citește_tot_articolul]

14 August 2010, 11:16 (21002 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Finanțelor lasă administrațiile locale în fundul gol

Sub presiunea FMI

Ministerul Finanțelor lasă administrațiile locale în fundul gol

Ca urmare a discuțiilor pe care staful FMI le-a avut cu Guvernul Românie în luna mai, acesta a decis ajustarea deficitului bugetar printr-o serie de măsuri suplimentare, menite să reechilibreze situația economică la nivel național. Printre acestea se numără și reducerea sumelor alocate de la bugetul de stat către administrațiile locale sau, mai precis, transferarea unor sume din trimestrul III în trimestrul IV. Măsura a fost aplicată prin intermediul Ministerului Finanțelor Publice (art. 50 din Legea 273/2006, privind finanțele publice locale) și are efecte devastatoare la nivelul județului. Potrivit primelor estimări, administrațiile locale pierd 5,5 milioane de lei, iar administrația județeană... [citește_tot_articolul]

13 August 2010, 10:12 (22964 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

De dragul guvernării Boc

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

Ca să nu mai cînte plozii rromilor din cartierul Vlașca al Feteștilor «Portul de piatră s-a dărîmat», prefectul Teculescă promite județului dezvoltare regională pe apă. Promisiunea este urmarea firească a unei directive guvernamentale a cabinetului Boc care a promis prefecților silitori o nominalizare în Cartea Albă a absorbției fondurilor comunitare. Socoteala din birourile Prefecturii nu se potrivește însă deloc cu cea din dulcele tîrg al Feteștilor, unde administrația locală susține că portul nu este decît o fată morgană numai bună de folosit pe post de drapel electoral în 2012.

Dormi liniștit, Teculescu visează pentru tine
Ca să nu fim, Doamne Ferește!, înțeleși... [citește_tot_articolul]

12 August 2010, 09:23 (22998 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doctori cu prestări servicii în locul contractelor de muncă

Spitalul Județean Slobozia a inventat o nouă formă de angajare

Doctori cu prestări servicii în locul contractelor de muncă

La sesizarea cititorilor, Independent a realizat o documentare în ceea ce privește noua invenție a Spitalului Județean. Invenția, utilă, ce-i drept, mai ales în vremuri de criză, cînd toate posturile sînt blocate, se numește «angajare cu contract de prestări servicii»... Dar cu decontare din fondul deficitar al Spitalului.

Trei doctori PFA
«Și cîte alte afaceri face Zamfir, împreună cu Nuțy de la RUNOS. Angajări cu contract de prestări servicii. Persoanele respective sînt învățate să-și deschidă activitate de persoană fizică. Să vină Auditul Consiliului Județean să vadă unde se duc banii spitalului» ne sugerează un anonim pe site-ul publicației. La mai bine de o săptămînă... [citește_tot_articolul]

11 August 2010, 15:49 (82157 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Expur, din nou în război cu angajații

Sindicatul acuză patronatul de «practici mafiote»

Expur, din nou în război cu angajații

În plină criză economică, cînd sute de societăți își închid porțile, cînd bugetarii plîng după micșorările salariale, cînd disponibilizările în sectorul public se fac după bunul plac al șefilor de instituții, un lider de sindicat din Ialomița acuză patronii uneia dintre cele mai mari companii din județul nostru de «practici mafiote». Războiul este cu atît mai interesant cu cît în scenă intră și un sindicat «galben», fidel și devotat angajatorului...

Două sindicate și-un singur angajator
Conflictele între sindicatele angajaților și conducerea fabricii Expur SA nu (mai) sînt de actualitate. Acestea au existat dintotdeuna, dar în 2010 s-au acutizat; iar revendicările salariaților... [citește_tot_articolul]

11 August 2010, 08:12 (91518 vizualizări - 19 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia, în seria «sateliților»

Fotbal

Unirea Slobozia, în seria «sateliților»

Trupa lui Constantin Prepeliță nu și-a propus lucruri mari pentru sezonul 2010-2011. Formarea unei echipe care să atace promovarea abia anul viitor părea un obiectiv de bun simț care, după ce am văzut componența seriei din care facem parte, tinde să devină unul extrem de realist. Unirea a fost plasată tot în seria a doua din liga a III-a, dar de data aceasta într-o companie mult mai valoroasă, cu toate că numărul formațiilor s-a redus de la 18 la 16. Dinamo II și Rapid II, «sateliți» ai granzilor bucureșteni, sînt numele care atrag în primul rînd atenția. Revenită după 3 ani în aceeași serie cu Unirea, echipa cățelandrilor pare mai degrabă interesată să profite de iarmarocul deschis de FRF și... [citește_tot_articolul]

10 August 2010, 19:08 (21601 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Bogdan Corbea a câștigat Cupa Municipiului Slobozia

Tenis de cîmp

Bogdan Corbea a cîștigat Cupa Municipiului Slobozia

Începînd de sîmbătă, 7 august a.c., la Slobozia s-a desfășurat Cupa Municipiului, turneu de tenis care se adresează deopotrivă copiilor și seniorilor. Tenismenii de la CSS Slobozia și Tenis Con au obținut și de această dată rezultate bune. Performerul acestei ediții este Bogdan Corbea, cel care a cîștigat titlul la categoria 10 ani.
Deși învins în primul set cu 7-6, «Bogdan a înțeles că trebuie să practice jocul lui și nu al adversarului», după cum ne explică profesorul Ion Savu și a revenit în setul 2 de la 1 la trei cîștigînd cu 6-3. În setul 3 s-a impus la pas cu 6-2.
La aceeași categorie de vîrstă, Alexia Gîndac a ocupat locul III, iar Cristian Andreescu s-a oprit în sferturi. La 14... [citește_tot_articolul]

10 August 2010, 19:03 (19077 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cavaleria sportului românesc la Slobozia

Cupa României la Hipism

Cavaleria sportului românesc la Slobozia

Hipismul a fost disciplina sportivă care a adus României prima medalie olimpică. Primul ziar sportiv apărut în România în 1924 a publicat un amplu articol despre sportul ecvestru. Ca să nu fim de căruță, am profitat de Cupa României, organizată între 4 și 8 august, la Parcul de Vacanță Hermes cu sprijinul Primăriei Slobozia, pentru a afla cîte ceva despre sportul care împletește atît de armonios aptitudinile calului cu măiestria călărețului.

Amazoane în goana calului
Călăreții sînt bărbații care practică săritura peste obstacole cu ajutorul calului. Nu este nevoie de nicio altă denumire sofisticată pentru a-i defini. Și pentru că este un sport în care bărbații și femeile... [citește_tot_articolul]

10 August 2010, 18:58 (19320 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal: CSM Unirea Slobozia

Încă un nume nou. Larisa Baciu

Vineri, 6 august, handbalistele de la CSM Unirea Slobozia au disputat două meciuri în compania junioarelor de la CSS Constanța. Scorurile cu care s-au încheiat acestea, 45-18, respectiv, 44-16 pentru Slobozia, sînt edificatoare pentru diferența de valoare dintre cele două echipe. Tot la finalul săptămînii trecute, echipa lui Marian Simion s-a mai îmbogățit cu o jucătoare. Este vorba despre Larisa Baciu, 18 ani, împliniți pe 1 iunie, jucătoare de 1,72 centimetri care evoluează pe postul de inter atît pe stînga, cît și pe dreapta.
Noua achiziție a fost importată de la LPS Buzău și vine să suplinească postul de inter, acolo unde în momentul de față Marian Simion se bazează doar pe trei jucătoare... [citește_tot_articolul]

10 August 2010, 18:56 (10066 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

O bătrână de 73 de ani din Jilavele a dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni caută o bătrână de 73 de ani care a dispărut de la domiciliul din localitatea Jilavele. Rudele femeii spun că în data de 26 noiembrie 2019 aceasta a plecat de acasă și nu a mai revenit ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:15
(5548 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Acțiunile preventive în școli desfășurate de polițiștii ialomițeni au continuat și în această săptămână. Miercuri, 27 noiembrie 2019, oamenii legii au mers la Fetești, acolo unde au discutat cu elevii din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:10
(2040 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României, dispece­ratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 10:25
(5617 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: Înregistrarea în sistemul informatic a bolnavilor cronici

Înregistrarea în Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate a bolnavilor cu afecțiuni incluse în Programele Naționale de Sănătate stabilite de Ministerul Sănătății se va face numai pe baza adeverinței ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 10:10
(4936 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Copil de 4 ani, mort după ce a fost intoxicat cu fum

Marți, 26 noiembrie a.c., în jurul orei 9,20, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Săveni-sat Frățilești. La fața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:25
(3510 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: A intrat cu camionul în lac

Un accident rutier s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orei 6,15, în localitatea Movilița, când un autotren a derapat de pe partea carosabilă și a intrat în Balta Movilița. Pentru salvarea victimei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:20
(2394 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Cinci persoane intoxicate cu fum de la o sobă

Cinci persoane au fost intoxicate cu fum în comuna Ciochina luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 07,30. Pentru salvarea victimelor, intoxicate cu fum produs de o sobă cu lemne folosită la încălzirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:15
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: S-au răsturnat cu mașina

Accident rutier cu trei victime în localitatea Coșereni, pe DN2. Evenimentul s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,55, la intersecția cu localitatea Borănești, când o autoutilitară a părăsit ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:10
(1969 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la prevenirea apariției unor noi focare de pestă porcină africană

Având în vedere dinamica evoluției pestei porcine africane și în contextul debutului sezonului rece, în care sacrificarea tradițională a suinelor din gospodării cunoaște o creștere semnificativă, DSVSA Ialomița informează toți crescătorii de porcine, din exploatațiile nonprofesionale, cu privire la necesitatea respectării următoarelor măsuri: ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:30
(4263 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română, alături de organizații din țara noastră și agenții de aplicare a legii din Bulgaria și Ungaria, este parte a campaniei regionale a OSCE de sensibilizare împotriva violenței bazate pe gen ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:25
(4057 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 24 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Slobozia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:20
(2113 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Grivița, reținut de polițiști după o urmărire ca în filme

Un bărbat de 32 de ani, din Grivița, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru «ultraj» și cumul de infracțiuni la regimul circulației rutiere. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:15
(2484 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firme cu angajați străini

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii, stabilite atât prin lege cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2019, în perioada 14-18.11.2019 s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:10
(2187 vizualizări - 0 comentarii)


Libra Internet Bank deschide în Slobozia o sucursală dedicată clienților agribusiness

Libra Internet Bank deschide în Slobozia o sucursală dedicată clienților agribusiness

Libra Internet Bank își extinde rețeaua și deschide, în Slobozia, cea de a 54-a unitate proprie, specializată în acordarea de soluții de creditare și ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:05
(4512 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autorul unei tâlhării, greu de identificat

Slobozia: Autorul unei tâlhării, greu de identificat

De două săptămâni, polițiștii din Slobozia caută un tânăr, de aproximativ 20 de ani, din localitate, care ar fi comis o tâlhărie. Victima tânărului este o asistentă medicală, angajată a Serviciului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 19:05
(2943 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Bătrân lovit de mașină pe trecerea de bietoni

Un bătrân de 82 de ani, din Slobozia, care traversa stada în mod regulamentar, a fost lovit de mașina condusă de un bărbat în vârstă de 52 de ani. Incidentul s-a petrecut la Slobozia, în seara zilei de ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:35
(2353 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Accident la Movilița, trei victime

Trei persoane au fost rănite în urma unui accident rutier petrecut în seara zilei de joi, 21 noiembrie 2019, în zona localității Movilița. Din cercetările polițiștilor a reieșit faptul că evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:30
(1970 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru infracțiuni comise la regimul rutier

Polițiștii ialomițeni au identificat doi tineri, din Slobozia și Fetești, în vârstă de 30 și 31 de ani, care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. Aceștia au fost condamnați la închisoare ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:25
(2963 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind implementarea proiectului «Venus-Împreună pentru o viață în siguranță!»

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, implementează în calitate de partener local, începând din data de 04.03.2019, proiectul «VENUS-Împreună pentru o viață în siguranță ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 15:45
(3430 vizualizări - 0 comentarii)


USR Ialomița îl sprijină pe Klaus Iohannis

USR Ialomița îl sprijină pe Klaus Iohannis

USR Ialomița îl va susține pe Klaus Iohannis în Turul doi al alegerilor pentru președinția României. Am intrat în politică pentru ca momente din istoria României cum a fost 10 august să nu se mai repete ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 12:50
(1676 vizualizări - 0 comentarii)


Plan de incluziune socială a romilor, adoptat în cadrul Prefecturii Ialomița

Oficialii Prefecturii Ialomița au implementat un Plan privind incluziunea socială a etnicilor romi din județul Ialomița. Principalele obiective ale acestui Plan vizează îndrumarea persoanelor de etnie romă ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:25
(3603 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutor de minimis de 1,5 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Ministerul Agriculturii a început încă de săptămâna trecută distribuția în teritoriu a sumelor acordate fermierilor sub forma ajutorului de minimis. Fondurile se alocă prin intermediul Agenției pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:20
(2624 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni de peste 800 mii de lei aplicate de Inspectorii ITM Ialomița

Oficialii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au remis publicității o situație a controalelor efectuate în perioada ianuarie-septembrie 2019. În această perioadă de timp au fost realizate peste ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:15
(2470 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

Hoții de lemne sunt tot mai pre­zenți în pădurile din Ialomița. O arată o situație a delictelor silvice constatate de polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, de la începutul ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:10
(2249 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Angajatorii sunt obligați să anunțe locurile de muncă vacante și ocuparea acestora

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă reamintește tuturor angajatorilor (persoane fizice/juridice de drept public sau privat) că, potrivit Legii, au obligația de a comunica agențiilor județene ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2019, 19:15
(8931 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni aplicate taximetriștilor din Slobozia

Polițiștii din Slobozia au verificat marți, 19 noiembrie 2019, taximetriștii din municipiul reședință de județ. În urma acțiunii, oamenii legii au aplicat sancțiuni în valoare de 4900 de lei. Problemele ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2019, 19:10
(2628 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: «Voluntariatul ne face mai buni»

Reprezentanții Protopopiatului Slobozia au inițiat un proiect al cărui scop vizează formarea spiritului moral-creștin al tinerilor. Inițiativa se numește «Voluntariatul ne face mai buni», iar prima acțiune ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2019, 19:05
(4001 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Foc de Artificii»

Luni, 18 noiembrie a.c., Poliția Română a demarat acțiunea națională «Foc de Artificii». Și în acest an sunt continuate activitățile la nivel național, sub coordonarea Direcției Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2019, 18:05
(2978 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident cu două victime

Un accident s-a produs la Slobozia, în dimineața zilei de sâmbătă, 16 noiembrie a.c., în jurul orei 8,05, între două autoturisme. Pentru salvarea victimelor au intervenit o descarcerare și o ambulanță ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 17:30
(2041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Incendiu la Mihail Kogălniceanu

În vineri spre sâmbătă, 15/16 noiembrie a.c., în jurul orei 3,45, a izbucnit un incendiu la un garaj auto din incinta unei gospodării din localitatea Mihail Kogălniceanu. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 17:25
(2155 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...