Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrație cu japca la Stelnica

Angajații primăriilor, mingi de ping-pong pentru edilii locali

Grădina disponibilizaților ialomițeni este mare. Iar cea a celor ce le produc și mai mare. Procesul disponibilizărilor nu este lipsit de supoziții speculații și alte șicane administrative. Conflictele în administrațiile locale mocnesc, iar victimele «răcnesc» alături de vinovați. Prima dintre primăriile unde scandalul administrativ a izbucnit public este Stelnica, acolo unde viceprimarul, în absența primarului, a concediat un angajat ce nu era pe lista disponibilizărilor... Iar concedierea a fost votată în Consiliul Local.

Cînd pisica nu-i la Primărie, Ancuța Zainea concediază abuziv
Strategia de reducere a cheltuielilor bugetare lovește din plin în primăriile ialomițene... [citește_tot_articolul]

30 August 2010, 07:01 (22648 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Minuni administrative!

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Oricît ar părea de incredibil, administrația locală este capabilă să facă (rareori, e drept!) și minuni. Una dintre acestea s-a consumat săptămîna trecută, la Amara, acolo unde un grup de 45 de copii dintr-un sat de sinistrați din Moldova a beneficiat de o vacanță de 6 zile suportată integral de administrația locală.

De la Săucești la Amara
Tabăra pentru copii de la Amara a fost în cursul săptămînii care a trecut gazda unui grup de copii din Săucești, Bacău, sat sinistrat la inundațiile din această vară. Potrivit declarațiilor profesorului însoțitor, acești copii au dormit timp de o lună și jumătate pe saltele întinse direct pe pămînt, în adăposturi improvizate. «Cînd... [citește_tot_articolul]

29 August 2010, 11:08 (21026 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Nicolae Pruneș, mama Constituției

Nicolae Pruneș, mama Constituției

Dacă Antonie Iorgovan este considerat părintele Constituției României, atunci cu siguranță Nicolae Pruneș din Slobozia este mama acesteia. Nicolae Pruneș are 79 de ani, lucrează de peste un an de zile la redactarea unui nou text al Constituției și a făcut pînă în prezent toate diligențele necesare pentru ca inițiativa sa să ajungă la urechile și sub ochii guvernanților din Capitală. Pînă acum a reușit să primească cîteva răspunsuri evazive și să revizuiască trei din titlurile Constituției. Însă trage speranță că diriguitorii acestei nații vor continua munca lui «pentru a putea ajuta progresul națiunii române cu mai puține piedici decît cele de acum»...

De la Imn la Constituție... [citește_tot_articolul]

28 August 2010, 10:24 (23194 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cupa UEFA: Unirea Urziceni-Hajduk Split 1-1 (în tur 1-4)

Cîntecul de lebădă al lupilor

O dată cu nocturna din Ghencea s-a stins lumina și pe drumul european al fotbalului din Urziceni. Aventura Unirii, începută la Hamburg în 2008, s-a încheiat marți seara, în fața celui mai slab adversar întîlnit pînă acum de lupi în Cupele Europene: echipa croată Hajduk Split. Au fost 14 meciuri, dintre care doar în două s-au impus ialomițenii, victoriile răsunătoare cu Glasgow Rangers și Sevilla. În rest, s-au mai înregistrat 5 egaluri și 7 înfrîngeri, uniriștii marcînd 11 goluri și primind 20. Golgheterul echipei în Cupele Europene a fost Marius Bilașco. Ultima sa reușită s-a înregistrat chiar în meciul cu croații, cînd în minutul 2 a reușit să deschidă scorul, făcînd firava asistență de pe stadionul... [citește_tot_articolul]

27 August 2010, 15:58 (16091 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Corupție și delapidare la Asociația «Bărăganu»

Bani negri din troscot și loliu

Corupție și delapidare la Asociația «Bărăganu»

Vă mai aminitiți de domnul Niță? Da, da, Niță Ștefan, președintele Asociației «Bărăganu». Domnul acela acuzat de delapidare întrucît o sumă importantă din conturile Asociației a luat calea conturilor personale. Sau același domn care tot a dat mărunt din buze că ar fi ajuns prin ziare că n-ar fi dat șpaga ce nu i s-a cerut. Ei bine, «incoruptibilul» nostru închipuit pare a fi un ditamai coruptul acuzat într-un dosar instrumentat de Parchetul Județean tocmai de corupție!

Ce este Asociația «Bărăganu»?
Asociația «Bărăganu» este, așa cum v-am mai povestit, o entitate care gestionează sau se face că gestionează corespunzător fondurile UE alocate pășunilor ialomițene. Pe scurt... [citește_tot_articolul]

27 August 2010, 14:41 (21663 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu voi renunța până când nu mi se va face dreptate!»

De dincolo de mormînt, patronul SC Atlantic Studio din Slobozia îl acuză pe primarul Ionașcu

«Nu voi renunța pînă cînd nu mi se va face dreptate!»

Într-un oraș prea mic pentru a putea ascunde ceva, un scandal adus vreme de doi ani în atenția opiniei publice continuă să genereze drame și acuzații greu de imaginat. Este vorba de războiul dintre Primăria Slobozia și patronul SC Atlantic Studio din Slobozia, război ajuns la un bilanț de-a dreptul tragic. Cinci procese pe rol în instanță și un mort. Pentru că, potrivit declarațiilor membrilor familiei, primarul Gabi Ionașcu se face vinovat nu numai de presiuni repetate asupra patronului SC Atlantic Studio, Florin Istrate, ci și de moartea acestuia, survenită la începutul acestei luni...

Florin Istrate, victimă a administrației locale
«Pe tata l-au băgat în pămînt necazurile... [citește_tot_articolul]

27 August 2010, 09:08 (21651 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

În Ialomița, statul se întrece pe sine!

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

Sînt nenumărate cazurile în care funcționarii statului calcă în picioare legile pe care sînt obligați să le aplice. În Ialomița însă, practicile administrative au reușit să atingă un nou record negativ. Angajații Agenției Județene pentru Prestații Sociale Ialomița au executat silit un sugar de 1 an și opt luni pentru că instituția a acordat eronat o indemnizație de creștere și îngrijire a copilului mai mare decît cea cuvenită. Excesul de zel al funcționarilor a lăsat, practic, mama copilului fără niciun venit timp de 2 luni. Iar toate aceste abuzuri s-au petrecut fără ca familia să primească măcar o înștiințare privitoare la decizia de recuperare a debitului.

Statul a dat cu lingura și a luat cu sacul... [citește_tot_articolul]

26 August 2010, 15:29 (24155 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Stavăr concediază arbitrar angajații liceelor ialomițene

Concedieri de culise în învățămîntul județean

Stavăr concediază arbitrar angajații liceelor ialomițene

Inspectorul general Ilie Stavăr a declanșat «vînătoarea de vrăjitoare» în liceele pe care le conduce. Victime directe ale ordinului remis tuturor licelelor din județ sînt angajații încadrați ca personal auxiliar și nedidactic. Directorii liceelor susțin că nu se pot descurca fără angajații concediați. Concedierile se fac după criteriul impus de Stavăr, adică fără niciun criteriu.

Stavăr, un despot al politicilor guvernamentale
De aproape o lună, liceele județului sînt paralizate de o directivă a Inspectoratului Școlar Ialomița prin care se recomandă disponibilizarea unor angajați. Depeșa, semnată de inspectorul general Ilie Stavăr, impune arbitrar concedierea angajaților... [citește_tot_articolul]

26 August 2010, 09:23 (20000 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Aproape de șaisprezecimile Cupei României

Unirea Slobozia a disputat marți, 24 august a.c., meciul contînd pentru faza a patra a preliminariilor Cupei României. Deși pornea cu șansa a doua în ciuda faptului că a evoluat pe teren propriu, echipa lui Constantin Prepreliță a făcut un meci excelent în fața celor de la CF Brăila, formație proaspăt promovată în Liga a II-a. Unirea a început în forță meciul, iar în minutul 18 slobozenii conduceau deja cu 1-0 prin reușita lui Constantin Toma. Acesta a fost și scorul înregistrat la pauză. În a doua parte brăilenii au avut o răbufnire de orgoliu și au izbutit egalarea în minutul 56, în urma unei acțiuni a lui Oprea. Unirea s-a trezit repede din pumni, a trecut iarăși la cîrma jocului și 19 minute... [citește_tot_articolul]

25 August 2010, 20:17 (20107 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Puțurile de apă ale Sloboziei sunt construite ilegal

Puțurile de apă ale Sloboziei sînt construite ilegal

Nici nu ne-am obișnuit bine cu gîndul că plătim 2,5 milioane de lei pentru o apă sălcie și plină de fier, că Primăria Slobozia trebuie să răspundă unui nou șir de întrebări. Gheorghe Ștefan din comuna Brîncoveni, unul dintre proprietarii terenurilor pe care au fost ridicate puțurile, susține că, la aproape 3 ani de la executarea acestora, autoritățile locale nu au plătit niciun fel de despăgubire pentru terenurile pe care s-a construit...

«Ionașcule, probleme, mă?!»
Situația semnalată de către noi nu este nouă. Încă de acum doi ani, autoritățile locale din Slobozia au întîmpinat serioase probleme în obținerea celor 25 de terenuri necesare pentru ridicarea puțurilor de... [citește_tot_articolul]

25 August 2010, 18:05 (19772 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

S-a dat startul la Județeană

Fotbal, Liga a IV-a

S-a dat startul la Județeană

Senzațional, stimați spectatori! După îndelungi așteptări s-a auzit primul fluier în ceea ce FRF numește Liga a IV-a, amatorii de fazan și țomapant Divizia D, iar marea majoritate campionatul județean de fotbal. Vorbim, firește, de fotbalul foarte mic spre microscopic din județul nostru, unul foarte important însă (fotbalul, nu județul!) pentru că de aici a plecat și tot aici se pare că se va întoarce mai repede decît spera Nicu Epaminonda, vicecampioana țării, Unirea Urziceni. Așadar, haideți să mai tragem o coasă pe gazon și aer adînc în piept ca să putem sufla în vuvuzele, iar apoi fuga pe stadion! Le dorim jucătorilor să rămînă la sfîrșitul sezonului cu cele 204 oase intacte, iar arbitrilor... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 21:02 (21183 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia debutează cu o nou promovată

Vineri, 27 august, încep meciurile din sezonul 2010-2011 al celui de-al treilea eșalon. Unirea abordează acest campionat cu un lot mai valoros decît sezonul trecut, dar cu un obiectiv mai modest.

Concluzia ultimelor amicale: tot Gheorghe Viorel e baza
Meciurile tari te călesc, chiar dacă se termină cu înfrîngeri. Tocmai de aceea înaintea startului campionatului Unirea a disputat două amicale tari cu reprezentante ale eșalonului secund. În primul, la Ovidiu, elevii lui Constantin Prepeliță au pierdut cu 4-5 disputa cu Viitorul Constanța, golurile slobozenilor purtînd semnăturile lui Viorel Gheorghe (două, ambele din 11 metri), Valentin Toma și Gheorghiță. A doua partidă... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 20:04 (21412 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Larisa Baciu: «Vreau să fiu piesă de bază la Slobozia»

Handbal

Larisa Baciu: «Vreau să fiu piesă de bază la Slobozia»

Lari, cum o alintă noile sale colege de la Slobozia, este de o lună și jumătate în echipa noastră. Îi plac cartofii prăjiți, nu are un gen muzical preferat, stă în gazdă și o are ca idol pe Cristina Neagu. Speră să prindă rădăcini al Slobozia și să-i încînte cît mai repede pe localnici cu evoluțiile sale. Despre orașul nostru «foarte mic» nu a apucat să-și facă o impresie bine conturată pentru că timpul nu i-a permis decît două-trei ieșiri. A găsit însă cîteva minute pentru a ne răspunde la întrebări și pentru a-i zîmbi fotoreporterului nostru.

-Lari, de ce handbal?
-Pot spune că e o tradiție de familie. Mama și sora mea mai mare au fost portari la junioare... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 19:44 (18635 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Turneu puternic la Craiova

La finele aceste săptămîni, handbalistele de la CSM Unirea Slobozia se vor deplasa la Craiova pentru un turneu care va aduna la start echipe puternice cum ar fi gazdele de la SCM Craiova, CSM București și CSM Ploiești. Înainte de a ajunge în capitala Olteniei, echipa antrenată de Marian Simion va face un popas la Slatina pentru o dispută amicală cu CSM din localitate. Altfel, sîmbătă 21 august, CSM Unirea a susținut un alt meci amical în deplasare cu Activ Ploiești, în care fetele noastre s-au impus cu 34-20 (16-12), cele mai multe goluri fiind marcate de către Simion, Ștefan și Drăgan cu cîte 5 reușite.
Cu acest prilej a fost testată și extrema dreaptă Carmen Palamariu, jucătoare de 22 de... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 19:42 (15887 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O angajată a Casei de Pensii, în comă după ce a fost dată afară

Disponibilizările fac prima victimă

O angajată a Casei de Pensii, în comă după ce a fost dată afară

Întreg sistemul public se restructurează. De la Prefectură la ultima Agenție înființată din dorințe guvernamentale, toate instituțiile publice disponibilizează. Noile strategii guvernamentale pentru redresarea economiei românești prevăd un aspect clar: reducerea cheltuielilor bugetare prin eliminarea din schemele de angajare a unui număr considerabil de funcționari. Privită drept cea mai revoluționară măsură guvernamentală aplicată vreodată, disponibilizările din sectorul public, cel puțin ialomițean, încep să-și arate «colții». Iar «colții» sînt destul de ascuțiți. Acuzați că fac reduceri de personal preferențiale, după criterii de simpatie sau apartenențe politice, directorii de instituții publice... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 18:25 (25183 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Virgina și cei șase pitici (inclusiv Vasile)

Sex în grup la o fermă din Slobozia Nouă

Virgina și cei șase pitici (inclusiv Vasile)

Ea, o femeie-n floarea vîrstei, de 37 ani. El, un patronel de fermă agricolă cam de aceeași vîrstă. Ea, muncitoare cu ziua. El, angajator fără documente. Ea, puțin schizofrenică. El, un țînc atît de viril încît întreg cîmpul nu i-a fost de ajuns pentru dezlănțuirea amorului de fermier. Idila s-a consumat, dar finalul nu a fost chiar final. Într-o bună zi însă, fermierul nostru s-a gîndit să schimbe din îndeletnicirile de noapte ale tractoriștilor și ciobăneilor din subordine. 5 la număr, cu tot cu fratele patronașului. Așa că le-a recomandat să încerce amorul cu Ea, femeia de 37 ani. Ce-a ieșit? Orgii sexuale pe cîmpurile de la Slobozia Nouă; care orgii s-au sfîrșit unde credeți? La... la... la... [citește_tot_articolul]

23 August 2010, 22:52 (23531 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

La furat în zori de zi

Cinci spargeri în două luni

click pe poză

În dimineața zilei de luni, 23 august, un tînăr de 19 ani din Slobozia a fost prins în flagrant de patronii cîrciumii pe care încerca să o spargă. Incidentul a avut loc în jurul orelor 7,00, la barul «Macedonia» din Slobozia, acolo unde tînărul își încerca pentru a cincea oară în numai două luni abilitățile de spărgător. Din cauza alarmei însă, tînărul n-a mai putut «opera» în liniște, fiind surprins în flagrant de proprietarii cîrciumii. Îmediat după imobilizarea hoțului, proprietarii au solicitat intevenția firmei de pază și a Poliției. Potrivit primelor informații oferite de IPJ, tînărul este un client vechi al polițistilor, nu are locuință și este instituționalizat într-un centru specializat... [citește_tot_articolul]

23 August 2010, 17:13 (16452 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul Neacșu, «pampers» pentru colegii de partid

Doamne, mare e grădina ta cu parlamentari

Deputatul Neacșu, «pampers» pentru colegii de partid

Marian Neacșu, deputatul de serviciu al PSD Ialomița, continuă seria incendiară a intervențiilor în scandalurile locale de sezon. Astfel, după ce l-a susținut mai an pe Gabi Ionașcu în problema apei, negînd cu aplomb parlamentar evidența, Marian Neacșu revine în forță pentru a-l salva pe directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, acuzat la jumătatea lunii trecute că ar fi facilitat dispariția unui stoc de «medicamente și aparatură medicală» de 85 mii de lei din magazia unității.

Soluții deputățești
Mopul cu care deputatul Neacșu a ales să-l spele pe Vasile Olaru a luat forma unui comunicat de presă. Remis redacției pe 13 august, acesta precizează pentru... [citește_tot_articolul]

20 August 2010, 19:11 (21109 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Război la DSV Ialomița

6 tone carne de porc confiscate. De polițiști

Război la DSV Ialomița

Un comunicat de presă adus în atenția mediei locale de polițiștii ialomițeni joi, 19 august a.c., era cît pe ce să rămînă la stadiul de știre banală dacă sursele noastre bine informate nu ne făceau cîteva precizări cu privire la dedesubturile unei descinderi într-un abator slobozean. Povestea cu iz de bălegar porcesc, căci în narațiune despre porci este vorba, sună mai interesant ca scenariul unui film de acțiune cu accente comice. Cît despre personaje... Citiți și vă minunați.

Oficial
Peste 6 tone de carne, subproduse din carne și organe de porc au fost confiscate de la un abator din Slobozia. Acțiunea s-a derulat în cursul zilei de miercuri, 18 august 2010. În urma... [citește_tot_articolul]

19 August 2010, 19:24 (31531 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Finanțare de 80 milioane de euro de la BERD pentru Expur

Finanțare de 80 milioane de euro de la BERD pentru Expur

Potrivit unor surse, Sofiproteol, megaconcern francez și unul dintre cei mai importanți producători de biodiesel la nivel mondial, ar fi achitat deja aproximativ 100 milioane de euro pentru achiziționarea Expur. Fabrica de la Urziceni, aflată pentru moment în conservare, și fabrica de la Slobozia vor urma procese de retehnologizare, Sofiproteol demarînd în trombă investițiile.
În acest sens, la puțin timp de la parafarea contractului de vînzare a Expur, Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a anunțat deja intenția de a acorda o finanțare de 80 milioane de euro procesatorului de semințe oleaginoase Expur din România, pentru dezvoltarea operațiunilor de producție.
Potrivit... [citește_tot_articolul]

19 August 2010, 08:09 (19139 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Bărbat cercetat pentru împușcarea de căpriori fără a avea autorizație

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat bănuit că ar fi împușcat doi căpriori cu o armă letală, fără a avea autorizație de vînătoare. Pe scurt, la data de 7 februarie a.c., polițiștii Secției Rurale ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 21:35
(4936 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Condiții de muncă în Marea Britanie»

Ambasada României la Londra precizează că, la data de 23 ianuarie 2015, confederația sindicală Trades Union Congress a publicat ghidul online «Condiții de muncă în Marea Britanie», tradus in 13 limbi străine ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 18:20
(6272 vizualizări - 0 comentarii)


Polița Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 75000 de lei

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 6/8 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 17:25
(4297 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul rutier

Doi tineri, de 24 și 32 de ani, din Slobozia, respectiv Sinești, au fost depistați în trafic, în timp ce conduceau autoturisme deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Ambii conducători auto au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 16:15
(3671 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită la depunerea cererilor pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, pînă la 27 februarie 2015 (inclusiv), se depun cererile de plată ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 15:25
(7057 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Bătrîn de 77 de ani, mort după un incendiu izbucnit de la o țigare

În cursul nopții duminică spre luni, 8/9 februarie 2015, puțin trecut de miezul nopții, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 14:05
(5672 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri înșelați cu telefoane cumpărate pe internet

Polițiștii ialomițeni au fost sesizați de către doi tineri, din localitățile  Slobozia și Traian, despre faptul că au fost victimele unor înșelăciuni. Aceștia au comandat în cursul lunilor ianuarie ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 15:35
(5223 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA, pregătită să intervină

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Galben de ninsori abundente și viscol, cu intensificări ale vîntului ce pot depăși 60 km/h, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea problemelor ce pot ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 14:20
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Biciclist acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată joi, 5 februarie a.c., în jurul orei 11,00, cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 62 de ani ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 11:10
(5126 vizualizări - 0 comentarii)


Doi tineri, din Fetești și Movila, bănuiți de furt

Polițiștii de Investigații Criminale cercetează doi tineri din localitățile Fetești și Movila, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Primul dintre aceștia, un tînăr de 19 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 10:25
(5141 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești Movila furt


DSVSA Ialomița: Trichineloză depistată la porci mistreți

În perioada 30.01-01.02.2015 au fost organizate, pe teritoriul județului Ialomița, 3 partide de vînătoare la mistreți. În urma acestora, au fost vînați 8 mistreți. S-au prelevat probe de la toți mistreții ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:50
(5772 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

La inițiativa IPJ Ialomița, la data de 4 februarie 2015, la Centrul Comunitar al Persoanelor în Vîrstă Slobozia s-a desfășurat o întîlnire preventiv-informativă susținută de ofițerul de proximitate din ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:45
(6291 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Tîlhar reținut la scurt timp după comiterea faptei

Polițiștii au identificat și reținut un bărbat bănuit că ar fi sustras bunuri din curtea unei persoane la cîteva ore de la comiterea faptei. Astfel, la data de marți, 3 februarie a.c., în jurul orei 18 ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:45
(5358 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian tâlhărie


Pompierii, în sprijin la Giurgeni pentru evacuarea apei din gospodăriile cetățenilor

O solicitare primită în cursul dimineții de miercuri, 4 februarie 2015, de la Primăria Giurgeni sesiza cu privire la faptul că precipitațiile abundente din ultima perioadă și topirea zăpezii din zonă au ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:05
(7688 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Opt scandalagii, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată opt bărbați acuzați de comiterea infracțiunilor de încăierare și tulburare a ordinii și liniștii publice. Fapta în care au fost ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 16:25
(5780 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

În urma a două percheziții domiciliare, desfășurate pe raza localităților ialomițene Urziceni și Grindu, polițiștii au descoperit în casa unui bărbat, de 39 de ani, o armă de vînătoare cu alice, un pistol ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 13:35
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță de 2 ani lovită de mașină

Lăsată nesupravegheată de părinți, o fetiță a fost lovită de o mașină. Micuța a ajuns la spital, unde a primit îngrijiri medicale de urgență. Din primele cercetări, se pare că minora a traversat strada ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 12:25
(4509 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: Abateri sancționate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier au fost din nou la datorie pe arterele din județ. Șoferii prinși în ilegalitate au fost sancționați. În urma acțiunilor, polițiștii au constatat 69 de contravenții, valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 11:05
(4954 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat mangă la volan

Un șofer, de 37 de ani, din Fetești s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul avea o alcoolemie de 0,85 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 10:20
(4907 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare privind gripa aviară

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrag atenția cu privire la pericolul extinderii focarelor de gripă aviară. Pînă în prezent niciun caz nu a fost semnalat pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 09:45
(4934 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin organizarea de cursuri de formare profesională. Specialiștii AJOFM ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 08:15
(8020 vizualizări - 2 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în practică la IPJ Ialomița

Luni, 2 februarie 2015, a fost prima zi de practică din acest an pentru 3 ialomițeni (o fată și 2 băieți), studenți în cadrul Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București. Aceștia au fost repartizați ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 05:50
(6045 vizualizări - 0 comentarii)


Polița Rutieră Ialomița: 133 de șoferi sancționați, amenzi de peste 110000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 30 ianuarie-1 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:20
(6466 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Țăndărei și Căzănești

Un incendiu la o cabană de vînătoare din Țăndărei a alertat pompierii în noaptea de 31.01/1.02.2015, în jurul orei 23,15. Flăcările, alimentate de vîntul puternic, se manifestau cu violență la acoperișul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:10
(6287 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că începînd cu 29 ianuarie 2015 va elibera adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 03:05
(7350 vizualizări - 0 comentarii)


Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Familia anunță cu regret trecerea în neființă a celei ce a fost dr Silvia Panțuru, mamă devotată, soție iubitoare și medic de excepție.
Dumnezeu să o odihnească în pace!
...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2015, 12:15
(10836 vizualizări - 9 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Tîrgul Apicol»

În perioada 5-7 februarie 2015, la Slobozia, se redeschide «Tîrgul Apicol». Anul acesta a ajuns la ediția cu numărul VI. Evenimentul va debuta joi, 5 februarie 2015, la orele 10,30, cînd se desfășoară deschiderea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 23:50
(8278 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Carne confiscată

Inspectorii Direcței Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat o cantitate de 2586 kg carne provenită de la bovine și ovine. Din aceasta, 1601 kg carne proveneau din sacrificări ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 22:30
(7483 vizualizări - 5 comentarii)


Evaziune fiscală din medicamente. Ialomița, județ vizat de percheziții!

Miercuri, 28 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, Poliția Română desfășoară o acțiune care vizează destructurarea unei rețele infracționale specializate în săvîrșirea infracțiunilor de evaziune ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 09:35
(8696 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de o mașină

Un bărbat, de 38 de ani, din Perieți a ajuns la sfîrșitul săptămînii precedente la spital după ce a fost lovit de o mașină. În cauză polițiștii au deschis o anchetă. Pietonul circula pe șosea, moment în ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 19:45
(5305 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...