Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Haosul din primării, sancționat

Amenzi record pentru acordarea ILEGALĂ de ajutoare sociale

Pachetul de măsuri guvernamentale pentru redresarea economiei românești ajunge pînă în buzunarele asistaților social din județul nostru. Printre altele, autoritățile au demarat acțiuni ample de verificare a modului în care administrațiile locale au înțeles să aplice legea în ceea ce privește acordarea venitului minim garantat. Iar răspunsul a venit cît se poate de repede. Prost și păgubos pentru vistieria săracă a statului. În cifre, acest aspect se traduce în supendarea a peste 250 de dosare de acordare a ajutorului social....

Asistaților social li se pregătește ceva
Controversată încă de la apariție, Legea 416/2001, privind acordarea de ajutoare sociale familiilor... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2010, 10:12 (19845 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Prin Piață, cu Criza de mână

Prin Piață, cu Criza de mînă

E Criză! O spune obsesiv Boc, o repetă profetic Băsescu, o amintesc prin conferințe de presă autoritățile județene, o garantează primarul Ionașcu, o simt pe pielea lor pînă și bugetarii. Noi am mers însă mai departe. Am luat Criza de mînă și am dus-o la piață, convinși fiind că acolo ea nu poate exista. Oricît ar fi de panicat, omul trebuie să mănînce. Da’ de unde! În Piața Cuza-Vodă, acolo unde am fost noi, Criza a mușcat pînă la os.

Tarabagii Crizei
În Piața Cuza-Vodă din Slobozia e cald ca-ntr-un solar. Acoperișul de tablă face aerul dinăuntru irespirabil, legumele miros a putred, pepenii fierb în coajă... iar clienții sînt din ce în ce mai puțini și speriați de criză... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2010, 13:33 (18928 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița NU au fonduri pentru igienizare

Prefectura raportează cai verzi pe pereți

Școlile din Ialomița NU au fonduri pentru igienizare

După modelul comunist «cincinalul în patru ani și jumătate», Prefectura Ialomița a anunțat că igienizarea școlilor din județ în vederea începerii noului an școlar este finalizată sau nu reprezintă o problemă. La o săptămînă distanță de la publicarea situației, Independent a realizat un sondaj de opinie printre directorii școlilor nominalizate în raportul Prefecturii. Declarațiile sînt peste așteptările noastre... Iar distanța între raportările oficiale și realitatea din teren, mai mare decît cea de la Pămînt la Lună...

Igienizarea de pe hîrtiile Prefecturii
Prefectura Ialomița a dat publicității o situație completă a celor 118 unități școlare din județ care așteaptă... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2010, 06:12 (16151 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bibi Informatica din Ialomița, «țepe» la nivelul Uniunii Europene

Mai nou, «țepele» s-au mutat în spațiul UE căci românașilor noștri nu le-au mai fost de-ajuns granițele țării pentru proliferarea afacerilor de gen. În mare, procedura e asemănătoare cu ceea ce se petrece sub ochii celor care combat evaziunea atunci cînd o prind pe meleaguri mioritice. Dacă o prind... Adică, se cumpără marfa de la firme ce există, se trece printr-una sau mai multe alte firme, fantome sau nu, și, într-un final, se închide lanțul de vînzări succesive pe o firmă, în general, inexistentă. De ce însă se aleg firme de prin Ialomița, doar cei ce fac astfel de operațiuni pot răspunde. Noi doar vă spunem cum s-a produs ultimul tun.

Bibi Informatica cumpără și vinde de cîteva milioane de euro... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2010, 14:04 (19041 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hanaru și Anăstăsoai, amendați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare

Amonil, derivă și necunoscut

Hanaru și Anăstăsoai, amendați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare

După ce, la finele anului precedent, Comisia Națională a Valorilor Mobiliare, for superior cu atribuții în supravegherea tranzacționărilor bursiere, a emis o ordonanță prin care obliga acționarii Amonil să publice structura acționariatului pînă la nivel de persoană fizică, recent, aceeași instituție a emis mai multe ordonanțe prin care sancționează și pe actualul dar și pe fostul președinte al Consiliului de Administrație al SC Amonil SA Slobozia...

Zalois și Jovline, necunoscutele de la Amonil
La sfîrșitul anului precedent, respectiv în luna noiembrie 2009, Comisia Națională a Valorilor Mobiliare a sancționat cu avertisment doi dintre acționarii majoritari ai Amonil... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 15:03 (22950 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proxenetul Tămârjan rămâne în arest

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (update)

Proxenetul Tămîrjan rămîne în arest

Marți, 20 iulie a.c., magistrații Tribunalului Ialomița au decis prelungirea mandatelor de arestare preventivă pentru Ion Tămîrjan, zis Tera și complicele său, Relu Costan. Judecătorii ialomițeni au prelungit mandatele ca urmare a propunerii parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița după ce perioada preventivă de detenție ajunsese la final.
«Admite propunerea Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, dispune prelungirea arestării preventive a inculpaților Ion Tămîrjan Valeriu și Costan Relu Cornel, deținuți în Arestul IPJ Ialomița, pe o perioadă de 30 zile, de la data de 25 iulie 2010 pînă la data de 23 august 2010. Respinge cererile de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura obligării de a nu părăsi localitatea formulate de inculpații Tămîrjan Ion Valeriu și Costan Relu Cornel»... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 12:51 (28840 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

SAPARD-ul de la Valea Măcrișului, concesionat ILEGAL

Autoritățile locale, pasibile de a returna 2,7 milioane de lei

SAPARD-ul de la Valea Măcrișului, concesionat ILEGAL

Revenim, la mai puțin de două luni de la scandalul proiectelor ialomițene din cadrul Măsurii 322 respinse în bloc, cu o nouă afacere administrativă care riscă să păgubească județul. De această dată este vorba despre investiția prin programul SAPARD de la Valea Măcrișului, una dintre cele 16 localități din județ care au beneficiat de fonduri nerambursabile pentru înființarea unei rețele de apă. La 5 ani de la finalizarea proiectului, autoritățile locale nu numai că nu respectă clauzele contractuale impuse prin proiect, dar au și concesionat ilegal serviciul de apă unei firme private...

Repetabila istorie
Primul semnal privind problemele cu care se confruntă comunitatea... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 06:22 (26208 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Prepeliță, la ora căutărilor

Fotbal, Unirea Slobozia

Prepeliță, la ora căutărilor

Unirea turează motoarele pentru un sezon oarecum paradoxal. Galben-albaștrii au un obiectiv mai puțin pretențios, respectiv crearea unei echipe care să atace promovarea abia anul viitor. Și asta deși lotul, la prima vedere, este valoric superior față de stagiunea precedentă.

Florin Anghel, achiziția verii
Echipa antrenată de Constantin Prepeliță, Enache Costea și Ion Ionescu s-a reunit pe 12 iulie și este, deocamdată, în faza jocurilor școală. Am văzut sîmbătă, 17 iulie, o astfel de acțiune, în care slobozenii au îmbinat execuțiile de finețe, puține la număr, cu cele lamentabile, chiar amuzante.
La meci au participat și Dobre Stan sau Viorel Gheorghe, jucători de... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2010, 18:20 (19513 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Campionatul Mondial de Karate din Brazilia

Slobozenii, trei medalii de bronz

Sportivii copii, legitimați la Satori Club și Clubul Sportiv Municipal Slobozia, continuă seria performanțelor sportive remarcabile obținute în competițiile internaționale.
Ultima performanță de gen a avut loc în Brazilia, la Sao Paolo, acolo unde în perioada 8-11 iulie s-a desfășurat Campionatul Mondial de karate interstiluri WUKF. România s-a situat pe locul 3 în cadrul acestei competiții, cu 12 medalii cîștigate. Remarcabil e însă faptul că 3 din cele 12 medalii au aparținut sportivilor ialomițeni antrenați la Clubul Sportiv Satori și legitimați la Clubul Municipal Slobozia. «Este un rezultat remarcabil și ne bucurăm că municipalitatea a avut resurse pentru a investi în sportul local» ne... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2010, 18:16 (20145 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Laura Ivan, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Laura Ivan, handbal, CSS Slobozia

«Este una dintre fetele în care îmi pun mari speranțe. Are multe calități care fac din ea o sportivă demnă de luat în seamă, iar dacă va lucra în continuare cu seriozitatea de acum va ajunge la un nivel înalt» o recomandă pe Laura profesorul Marian Simion, cel care a adus-o în sala de handbal în urmă cu trei ani. «Pe atunci nu aveam treabă cu acest sport, nici măcar ca telespectatoare» își amintește tînăra handbalistă. În aceste zile Laura se află la tabăra de cadete a FRH de la Rîmnicu Vîlcea, împreună cu Adina Nistor, altă sportivă despre care ați citit în această rubrică. Un pas important pentru interul dreapta, care la nici 14 ani (îi va împlini în decembrie!) are o înălțime impresionantă... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2010, 18:15 (25358 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Cupa Florilor, apanajul slobozenilor

Așa cum v-am informat în numărul precedent, în perioada 17-20 iulie s-a desfășurat, la Slobozia, Cupa Florilor, turneu de tenis organizat de Clubul Sportiv Școlar. Păstrînd tradiția edițiilor anterioare, micii tenismeni slobozeni au avut și de această dată o comportare meritorie. Radu Sebastian Popa s-a impus la categoria 14 ani, atît la simplu, cît și la dublu.
La aceeași categorie, dar la feminin, locul I a fost obținut de Irina Nițu. Irina a cîștigat și proba de dublu a categoriei 12 ani, unde a făcut echipă cu o altă slobozeancă celebră, Alexia Gîndac.
La 12 ani masculin, învingător a fost Cristian Andreescu, fratele său Ștefan urmîndu-l îndeaproape pe locul 3. La aceeași categorie,... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2010, 18:11 (22449 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Supercupa României

CFR Cluj-Unirea Urziceni 4-2 (2-2), după executarea loviturilor de la 11 metri

Specialiști în contestări, mai puțin în încurajări, suporterii Urziceniului au vociferat la finele meciului de Supercupă referitor la lista executanților. Sigur, 4 ratări consecutive de la punctul cu var pot genera lejer nemulțumiri, dar trebuie amintit că Brandan a fost al doilea transformer al Unirii în sezonul trecut, Petre Marin a executat multe penalty-uri la Steaua, iar Maftei era golgheterul Rapidului la un moment dat datorită unor astfel de execuții. Cît despre Marinescu, nebun să fii să-i reproșezi ratarea loviturii de departajare celui mai bun om al Unirii în cele două ore efective de joc.
În tot acest răstimp, vicecampioana a arătat așa cum o cunoșteam: echipa pragmatică, capabilă... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2010, 18:10 (19089 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița falimentară

Peste 2300 de firme, RADIATE

În primele șase luni ale anului peste 100 de societăți au intrat în insolvență. Alți 250 de agenți economici au solicitat suspendarea de activitate. Iar radierile au cunoscut o creștere de peste 1100%, adică 2311 firme și-au pus lacătele. În tot acest timp, cei 7190 de agenți economici se chinuie să supraviețuiască de la o zi la alta. Criza economică continuă să facă ravagii în mediul de afaceri ialomițean...
Primele efecte ale crizei economice în rîndul firmelor ialomițene au apărut în anul 2009, cînd radierile și dizolvările societăților comerciale au atins recorduri absolute. Nici în primele șase luni ale anului 2010, economia județului nu a resimțit o creștere, prăpastia recesiunii continuînd... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2010, 13:46 (27222 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, în căutarea recordurilor

Slobozia, în căutarea recordurilor

• peste un milion de metri cubi de apă, pierdere de rețea
• 125 de metri cubi, media consumului zilnic pentru o persoană
• 900 de avarii de rețea și canalizare
• puțin peste 8 kilometri de drumuri, din totalul de 82 km, modernizate într-un an
• peste 900 mii de lei, costul anual aferent iluminatului public


Un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
Apa slobozenilor nu este potabilă. Apa rămîne menajeră, iar Urban SA, operatorul care furnizează apa menajeră și serviciile de canalizare ale orașului, deține contractul de concesiune pentru aceste servicii din anul 1998, contractul fiind valabil pînă în anul 2014. De la darea în folosință a sistemului de distribuție a apei subterane, proiect realizat cu și din «bunăvoința» primarului Gabi Ionașcu, autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei. Scandalul cu privire la calitatea apei din sursă subterană s-a consumat și încă se mai consumă. Zeci de seturi de analize au confirmat că apa din sursa... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2010, 08:04 (20611 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Până nu ajunge în hambare, orice cultură e iarbă și-atât!»

Maria Ardeleanu, directorul Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița

«Pînă nu ajunge în hambare, orice cultură e iarbă și-atît!»

În Ialomița au fost inundate aproximativ 2000 de hectare terenuri agricole. Guvernul promite despăgubirea suprafețelor calamitate. Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița face eforturi pentru centralizarea pagubelor. Cu toate acestea, în Ialomița, recolta de rapiță a depășit media estimată...

Despăgubiri guvernamentale pentru culturile inundate
Creșterile de debite și cote ale brațului Borcea al Dunării au condus la inundarea unor mari suprafețe de teren, pădure și culturi agricole în zona cartierului Buliga din Fetești, dar și în comunele Vlădeni, Stelnica și Giurgeni. Potrivit ultimelor informații furnizate de DADR Ialomița, au fost inundate 47 de... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2010, 18:42 (25050 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Paznicul de sălcii din mijlocul orașului

Paznicul de sălcii din mijlocul orașului

Pentru majoritatea turiștilor, Amara înseamnă stațiunea, ceasornicul de pe strada mare și, în cel mai bun caz, casele țigănești din centru, mai mari decît sediul Primăriei. Dincolo de aparențe însă, pe strada Viilor, la numărul 4, o femeie păzește de 20 de ani 5 izvoare străjuite de sălcii. Are 69 de ani, 8 operații pe cord și o pasiune pentru pictură pe care are s-o ia dincolo. Unde nu există nici durere, nici întristare... Și nici vecini care să-ți taie sălciile din bătătură fără ca autoritățile să ia vreo măsură.

Opt intervenții pe cord în 20 de ani
Elena Miu locuiește în Amara dinainte de Revoluție. A venit aici cu soțul, pentru că el își dorea casă cu vedere la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2010, 14:41 (25522 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Amara salcie

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Olaru revine manager la Spitalul Județean Slobozia

Funcția, mon amour

Olaru revine manager la Spitalul Județean Slobozia

Olaru se întoarce. Doctorul Vasile Olaru. Chirurg-ortoped cu mînă și renume pînă acum 5 ani, băiat în casă și activist de serviciu al PSD de-atunci încoace, legumicultor profesionist de timp liber... Dacă vă mai amintiți, domnia sa a plecat pe ușa din dos a Spitalului Județean, cu un dosar penal atîrnat de coadă. Dosarul își continuă cursul, iar doctorul Olaru este noul fost viitor manager al Spitalului Județean. Restul e politică.

Olaru, doctorul PSD
Deși multă vreme a fost cunoscut doar ca medic, doctorul Olaru a început a străluci pe firmamentul politichiei locale prin ograda liberalilor. Atît de tare a strălucit încît, înainte de alegerile din 2008, s-a transferat... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 19:54 (66296 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

CURSA DE ȘOARECI

Digul de la Fetești a devenit inutil

CURSA DE ȘOARECI

Eforturile notabile ale autorităților județene și locale din Fetești de a ține sub control apele Borcei s-au dovedit inutile. Cele 300 de case din imediata vecinătate a celor 8 kilometri de dig au ajuns să fie inundate din cauza ploilor. Locuitorii din zonă cred că autoritățile nu pot face nimic pentru asigurarea locuințelor.

Terra deserta
Vineri, 9 iulie, în carterul Buliga, la ieșirea din Fetești... Plouă de trei ceasuri și se anunță alte 18 ore de ploi torențiale. La 50 de metri, pe malul Borcei, o motopompă evacuează apa infiltrată. «O pornim 10 minute, o oprim. Iar așteptăm să se infiltreze, iar o luăm de la capăt...» ne explică angajatul Primăriei, planton lîngă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 11:16 (22073 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Am făcut doar ceea ce ne-a permis legea!»

Strategia județeană de relansare economică a județului se-mpiedică în declarații

«Am făcut doar ceea ce ne-a permis legea!»

Afirmația de mai sus aparține președintelui Consiliului Județean, Silvian Ciupercă și reprezintă corolarul a 6 ani de preocupări legate de dezvoltarea unei strategii economice. Deși efectele implementării unei astfel de strategii sînt nule, costurile acesteia la nivel de administrație sînt extrem de mari. Numai valoarea ultimului proiect lansat pe piață de Consiliul Județean se ridică la 1 milion de lei, sumă din care, pînă în prezent, au fost cheltuite 400 de mii pe hîrtii...

Mult zgomot pentru nimicuri
Intitulată «Document Strategic cu Scenarii de Dezvoltare Socio-Economică și Demografică a teritoriului județului Ialomița, pe perioada 2009-2013, cu orizont 2013-20... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 07:53 (23954 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Inundațiile din Ialomița costă peste 115 miliarde

Inundațiile din Ialomița costă peste 115 miliarde

Ialomița a ieșit din starea de urgență instituită ca urmare a inundațiilor în dimineața zilei de marți, 13 iulie. În urma apelor rămîn pagube de 112 miliarde de lei vechi, la care se adaugă costuri de supraînălțare a digului de alte 4,7 miliarde. Prefectul Mădălin Teculescu s-a declarat mulțumit de eforturile instituțiilor și ale comunităților afectate în cele două săptămîni de alertă.

4,7 miliarde de lei pentru supraînălțarea digurilor
Miercuri, 14 iulie, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul Mădălin Teculescu a făcut o analiză finală a costurilor și pierderilor înregistrate în urma inundațiilor. Potrivit datelor oficiale, totalul general al pagubelor produse... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 17:21 (18871 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Verificări la transportatorii de persoane

IPJ Ialomița: Verificări la transportatorii de persoane

În dimineața zilei de luni, 22 august a.c., în intervalul orar 6,00-9,00, polițiștii din cadrul structurilor rutiere ale IPJ Ialomița au desfășurat o acțiune pe linia transportului public de persoane. ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 19:35
(10359 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Stația de Taxare de pe Autostrada A2

Acțiune preventivă a polițiștilor la Stația de Taxare de pe Autostrada A2

Luni, 22 august a.c., la Stația de Taxare Fetești pe Autostrada A2, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu polițiștii Biroului de Poliție Autostrada A2 București-Constanța și polițiștii de frontieră ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 19:25
(12374 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 26 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 22 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28985, fiind înregistrate 26 de cazuri noi față de ziua de duminică, 21 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 16:10
(2403 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Incendiu la o casă din cauza unui scurtcircuit

Trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 15:10
(5840 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni incendiu


Accidente la Grivița și Țăndărei

Vineri, 19 august a.c., în jurul orelor 15,30, două echipaje de pompieri din Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au fost solicitate să intervină la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 14:55
(12103 vizualizări - 0 comentarii)


MADR acordă ajutoare excepționale producătorilor agricoli din sectorul vegetal

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), informează potențialii beneficiari că, în perioada 19 august-2 septembrie 2022 inclusiv, primește ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 12:25
(11843 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Și-au pierdut viața căzând într-un canal

Doi bărbați, în vârstă de 38 și 53 de ani, au murit duminică, 21 august a.c., în timp ce se aflau la serviciu. Împreună cu un alt coleg, un bărbat de 34 de ani, aceștia au încercat să curețe un canal de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2022, 21:40
(8339 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 21 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28959, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 20 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

21 August 2022, 16:35
(1646 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu la o hală de sortare a deșeurilor

Pompierii din Slobozia au intervenit în seara zilei de sâmbătă, 20 august a.c., în cazul unui incendiu produs la o hală de sortare a deșeurilor, amplasată pe raza municipiului Slobozia. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

21 August 2022, 03:15
(12968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 17 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 20 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28956, fiind înregistrate 17 cazuri noi față de ziua de vineri, 19 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

20 August 2022, 16:50
(2161 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Distrugere de muniție rămasă neexplodată

ISU Ialomița: Distrugere de muniție rămasă neexplodată

Specialiștii pirotehniști din cadrul ISU Ialomița au executat joi, 19 august a.c., o acțiune de distrugere controlată a unor elemente de muniție neexplodate, identificate în urma misiunilor de asanare executate ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 19:30
(7450 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoții ar fi recoltat 30 ha de floarea-soarelui!

Reprezentanții unei firme cu profil agricol din Balaciu au sesizat Poliția după ce hoții ar fi recoltat 30 hectare de floarea-soarelui. Paguba provocată se ridică la peste 200 mii de lei, fiind culeasă ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 18:10
(7411 vizualizări - 2 comentarii)


Razie organizată de polițiști, la Țăndărei

Joi, 18 august a.c., polițiști au desfășurat o acțiune de amploare pe raza orașului Țăndărei, în vederea prevenirii infracționalității stradale și reducerea riscului de producere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 18:00
(4822 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei razie


Ialomița: 36 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 19 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28939, fiind înregistrate 36 de cazuri noi față de ziua de joi, 18 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 16:15
(4820 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără de vară pentru copii, organizată de Catedrala Urziceni

Tabără de vară pentru copii, organizată de Catedrala Urziceni

În perioada 16-18 august a.c., copiii din cadrul gruplui de cateheză «Vlăstare Ortodoxe» au participat la o tabără de vară organizată de Catedrala Urziceni. Tabăra s-a desfășurat la Bușteni, pe Valea Prahovei ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 14:40
(7176 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 22 august a.c., Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi gazda expoziției de pictură, organizată de artistul Dan Constantinescu-Cocoru. Evenimetul începe de la orele 17,00. ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 14:00
(10008 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 242 de candidați, prezenți la ultima probă a Bacalaureatului de toamnă 2022

Sesiunea august-septembrie 2022 a Examenului Național de Bacalaureat s-a încheiat joi, 18 august a.c., cu proba la alegere a profilului și a specializării, fiind organizată la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 12:00
(13934 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Clubul de vară» la Muzeul Național al Agriculturii

Protopopiatul Slobozia: «Clubul de vară» la Muzeul Național al Agriculturii

Cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, miercuri, 17 august 2022, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae» Bucu și Muzeul Național ...[citește_toată_știrea]

18 August 2022, 18:00
(11898 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 60 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 18 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28903, fiind înregistrate 60 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 17 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 August 2022, 16:15
(4002 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 43 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 17 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28843, fiind înregistrate 43 de cazuri noi față de ziua de marți, 16 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

17 August 2022, 16:40
(2385 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 28 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 16 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28800, fiind înregistrate 28 de cazuri noi față de ziua de luni, 15 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 16:15
(3327 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: A început Bacalaureatul de toamnă 2022

Marți, 16 august a.c., s-a desfășurat prima probă scrisă a Bacalaureatului de toamnă 2022. La nivelul județului, potrivit Inspectoratului Școlar Județean, au fost organizate 3 centre de examen. La prima ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 15:15
(30222 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au aplicat amenzi de peste 284 mii de lei

În perioada 12-15 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 500 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost aplicate 725 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 14:45
(4126 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Bilanțul pompierilor după minivacanța de Sfânta Maria

ISU Ialomița: Bilanțul pompierilor după minivacanța de Sfânta Maria

În minivacanța de Sfânta Maria, pompierii ialomițeni au participat la 73 de intervenții ce au vizat acordarea de prim ajutor, descarcerarea, salvarea persoanelor și animalelor din medii ostile vieții. ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 14:15
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Jointuri» la Festivalul Amara

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Jointuri» la Festivalul Amara

Printr-un comunicat de presă, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița informează că duminică, 14 august a.c., a depistat un bărbat, în vârstă de 28 de ani, din Amara, care avea asupra sa substanțe susceptibile ...[citește_toată_știrea]

15 August 2022, 20:10
(9580 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 15 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28772, fiind înregistrate 21 de cazuri noi față de ziua de duminică, 14 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

15 August 2022, 16:10
(2670 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 14 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28751, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 13 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

14 August 2022, 16:20
(3057 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 13 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28744, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de vineri, 12 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

13 August 2022, 16:50
(1968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 42 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 12 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28711, fiind înregistrate 42 de cazuri noi față de ziua de joi, 11 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 16:15
(2324 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 100 de polițiști, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița va fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de minivacanța prilejuită de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, precum ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 16:00
(15553 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...