Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: O nouă răfuială în Cartierul Bora 

Dosar penal pentru «distrugere» instrumentat de polițiști

Slobozia: O nouă răfuială în Cartierul Bora 

Polițiștii din Slobozia fac cercetări într-un dosar penal privind un nou scandal petrecut în Cartierul Bora din Slobozia. Incidentul s-a petrecut în ziua de joi, 19 septembrie 2024, iar 10 persoane sunt acum în vizorul oamenilor legii. Surse judiciare au precizat că scandalagii nu au legătură cu cei anchetați deja pentru fapte similare.

 

Se așteaptă decizia Parchetului Slobozia Din primele informații, se pare că o femeie a sunat la 112, precizând faptul că mai multe persoane i-au intrat în locuință și au produs pagube materiale. Se pare că ... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2024, 17:05 (5668 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Credite obținute cu buletine descărcate de pe internet

Fetești: Credite obținute cu buletine descărcate de pe internet

Mai multe unități bancare au fost înșelate de un grup alcătuit din patru tineri din municipiul Fetești. Aceștia descărcau copii ale actelor de identitate transmise prin intermediul rețelelor de socializare, modificau numele posesorilor, iar ulterior obțineau credite bancare, folosind aplicațiile on-line ale respectivelor bănci. Cazul a fost investigat de Serviciul de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Capul rețelei, un tânăr de 27 de ani, a fost arestat preventiv.

 

Pericolul din spatele ecranelor Activitatea infracțională a... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2024, 11:55 (6804 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consumul de alcool, principala cauză de producere a accidentelor rutiere!

Poliția ialomițeană avertizează

Consumul de alcool, principala cauză de producere a accidentelor rutiere!

bonus: Teste anti-drog efectuate în județul Vrancea

O analiză a Serviciului Poliției Rutiere Ialomița arată faptul că, în perioada ianuarie-august 2024, la nivelul județului nostru s-au produs peste 180 de accidente rutiere. În urma investigațiilor realizate de polițiști, principala cauză de producere a evenimentelor rutiere a fost consumul de alcool. În aceeași perioadă, polițiștii au reținut peste 1400 de permise de conducere.

 

Analiza activității Poliției Rutiere Ialomița În perioada ianuarie-august 2024, polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului Poliției Rutiere Ialomița au aplicat 22886 de sancțiuni... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2024, 07:55 (1826 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Abordare multidisciplinară pentru tratamentul pacienților cu AVC

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Abordare multidisciplinară pentru tratamentul pacienților cu AVC

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face eforturi pentru a îmbu­nătăți calitatea serviciilor medicale acordate pacienților. Una din cel mai des întâlnite afecțiuni în practica medicală, accidentul vascular cerebral, beneficiază de o abordare multidisciplinară. Pe lângă medicii neurologi, spi­talul din Slobozia oferă bolnavilor acces la tratament și prin intermediul altor specialități medicale.

 

Sprijin pentru pacienții cu accident vascular Spitalul Județean de Urgență Slobozia, prin Secția Neurologie, și-a adaptat permanent serviciile medicale... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2024, 11:55 (2755 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Referendum pentru demiterea primarului din Sudiți

Referendum pentru demiterea primarului din Sudiți

La începtul lunii septembrie 2024, la Instituția Prefectului Județul Ialomița a fost depusă o cerere pentru organizarea unui Referendum având drept obiect «demiterea primarului comunei Sudiți, Vasile Șincan». Procedura este inițiată de către candidatul PNL la Alegerile Locale din 9 iunie 2024 și are susținerea a 500 de cetățeni cu drept de vot din comună. Potrivit art. 162, alin. 2 din Codul Administrativ «Referendumul pentru încetarea mandatului primarului se organizează ca urmare a cererii adresate în acest sens prefectului de locuitorii comunei, orașului sau municipiului, ca urmare a nesocotirii de către acesta a intereselor generale ale colectivității locale sau a neexercitării atribuțiilor ce îi revin»... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2024, 08:05 (14798 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Senatorul Adrian Costea vrea DOAR 22 de localități în Ialomița!

Proiect ambițios de reorganizare administrativă

Senatorul Adrian Costea vrea DOAR 22 de localități în Ialomița!

Senatorul ialomițean Adrian Costea pro­pune un proiect le­gislativ de comasare a Uni­tăților Administrativ-Terito­riale (UAT) din Ialomița. Conform propunerii, depusă marți, 10 septembrie 2024, în Senat, Ialomița ar urma să fie redusă la 22 de Unități Admi­nistrativ-Teritoriale (UAT)!

 

O avanpremieră națională Potrivit unui sondaj INSCOP dat publicității în această vară, 56,1% dintre români cred că o reformă administrativ-teritorială ar îmbunătăți calitatea serviciilor publice din România. În acest context, senatorul ialomițean... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2024, 10:25 (6209 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

43 milioane de lei pentru «Centura Ocolitoare a Sloboziei» din zona de Nord

Proiect finanțat prin Programul «Anghel Saligny»

43 milioane de lei pentru «Centura Ocolitoare a Sloboziei» din zona de Nord

Dragoș Soare, primarul în funcție al municipiului reședință de județ, dar aflat la finalul mandatului, a semnat marți, 17 septembrie 2024, contractul de finanțare pentru «Centura Ocolitoare a Sloboziei» din zona de Nord. Proiectul a fost prezentat inițial încă din campania Alegerilor Locale din 2020, Dragoș Soare reușind prezentarea acestuia la finalul anului 2021. «Obținerea finanțării vine după 2 ani de muncă, fiind un proiect complex care a inclus și expropierea terenurilor din zona vizată și numeroase avize. Noul drum ocolitor din zona de Nord a orașului va ajuta la decongestionarea traficului și va crea infrastructura necesară pentru o nouă zonă industrială și logistică!»... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2024, 15:40 (8395 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

Au debutat cu stângul

Handbal, Divizia A, CSM Galați-CSM Unirea Slobozia 32-28 (19-14)

Au debutat cu stângul

La sfârșitul săptămânii precedente, a început oficial campionatul Diviziei A la handbal feminin. În primul meci al noului sezon, CSM Unirea Slobozia a jucat în deplasare la Galați, acolo unde a întâlnit-o pe CSM Galați. Consi­derată un adversar puternic, echipa gălățeană s-a impus în fața elevelor antrenate de Ion Ivan, câștigând partida cu scorul de 32-28.

 

Debut favorabil, înfrângere la final Meciul dintre CSM Galați și CSM Unirea Slobozia s-a desfășurat la Sala Sporturilor «Dunărea»... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2024, 13:10 (1806 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Rezultate de excepție ale sportivilor legitimați la CSM Unirea Slobozia

Tenis de câmp

Rezultate de excepție ale sportivilor legitimați la CSM Unirea Slobozia

Doi sportivi legitimați la Secția Tenis a Clubului Sportiv Municipal Slobozia au reușit să obțină rezultate deosebite la competițiile la care au participat. Este vorba despre Irina Constantin și Luca Apostol. Sportiva Irina Constantin a câștigat turneul feminin al categoriei 14 ani, din cadrul «Memorialului Ribița Nicolas», iar Luca Apostol a ocupat poziția a treia a podiumului în cadrul categoriei 14 masculin, în cadrul turneului «Cupa Major».

 

S-au întors acasă victorioși Desfășurat în Brăila la finalul săptămânii trecute... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2024, 11:35 (2662 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Asociațiile de Proprietari, nefuncționale din cauza lipsei președinților

Slobozia: Asociațiile de Proprietari, nefuncționale din cauza lipsei președinților

Viața la bloc nu presupune doar confort, ci și gestionarea problemelor apărute în cadrul Asociațiilor de Proprietari. La Slobozia, de exemplu, în evidențele administrației locale există 400 de astfel de entități, însă aproximativ 100 sunt nefuncționale din cauza lipsei președinților. Oficialii Primăriei Slobozia susțin faptul că au făcut numeroase sesizări către proprietarii de apartamente pentru a-i mobiliza să-și aleagă noi președinți însă s-au lovit în permanență de indiferența acestora. Noile modificări legislative asupra actelor normative care reglementează activitatea Asociațiilor de Proprietari susțin faptul că, în lipsa președinților, aceste entități... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2024, 10:20 (13551 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

SPORT

Luptătorii CS Amara, pe podium la Memorialul «Isfache Ștefan»

Lupte libere

Luptătorii CS Amara, pe podium la Memorialul «Isfache Ștefan»

Sâmbătă, 14 septembrie 2024, comuna Zărnești, din județul Buzău, a găzduit a doua ediție a Memorialului «Isfache Ștefan», competiție dedicată luptelor libere. Întrecerea a adunat la Buzău peste 100 de sportivi, legitimați la 13 cluburi de profil din țară. Printre aceștia s-au numărat și luptătorii CS Amara. Sportivii ialomițeni s-au făcut remarcați la această competiție, ajungând pe podium.

 

Pe podium, la Zărnești Memorialul «Isfache Ștefan» este o competiție sportivă dedicată luptelor libere ce are ca scop promovarea acestui sport î... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2024, 09:20 (4693 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 20 de percheziții domiciliare într-un dosar penal instrumentat de polițiști

Slobozia: 20 de percheziții domiciliare într-un dosar penal instrumentat de polițiști

UPDATE 10 persoane au fost reținute pentru 24 de ore!

Polițiștii ialomițeni au descins în dimineața zilei de marți, 17 septembrie 2024, la 20 de adrese de pe raza municipiului Slobozia. Surse judiciare au confirmat faptul că descinderile au legătură cu scandalul petrecut în ziua de luni, 9 septembrie 2024, în apropiere de sediul Poliției ialomițene. 10 persoane au fost puse sub control judiciar după acest incident.

 

Cercetările sunt în curs 

Din primele informații, se pare că polițiștii ar fi descins la 20 de adrese de pe raza municipiului Slobozia. Conform unor surse judiciare, perchezițiile au... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2024, 08:20 (4143 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Erorile bazelor de date au împiedicat recalcularea a peste 600 de pensii

Ialomița: Erorile bazelor de date au împiedicat recalcularea a peste 600 de pensii

Deși procesul de recalculare a pen­siilor s-a încheiat, peste 600 de pensio­nari din Ialomița nu au primit încă deciziile de recalculare. Oficialii Casei Județene de Pensii Ialomița susțin faptul că, în cazul acestor beneficiari, proce­dura se va relua din cauza unor erori apărute în urma derulării acestui proces. «Vom onora toate obligații care le avem, iar aceste persoane vor primi pensiile recalculate începând cu 1 septembrie 2024!» au transmis reprezentanții Casei Județene de Pensii Ialomița.

 

Procedură în curs... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2024, 13:10 (5282 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Slobozia: Posibilă «deturnare de fonduri» anchetată de Parchetul Județean Ialomița

«Groapa lui Stoica», în vizorul procurorilor

Slobozia: Posibilă «deturnare de fonduri» anchetată de Parchetul Județean Ialomița

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a deschis, în 2023, un dosar penal care vizează plata ilegală a 9 milioane de lei pentru lucrările executate la «Groapa lui Stoica». Decizia privind această plată a fost adoptată de către administrația Mocio­niu în anul 2019. Surse judiciare susțin că ancheta ar fi fost blocată, timp de câteva luni, chiar de către secretarul Primăriei Slobozia, Valentin Tudoran. Acesta ar fi «uitat» să pună la dispoziția anchetatorilor documentele solicitate.

 

Dosarul «Mocioniu», în atenția Parchetului... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2024, 07:50 (10703 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Municipiul Fetești va avea Primărie nouă

După 8 ani de la demolarea sediului

Municipiul Fetești va avea Primărie nouă

După 15 de ani de așteptare și 8 ani de la demolarea vechiului sediu, demersurile administrative privind realizarea unui nou sediu de primărie la Fetești dau roade. Până la sfârșitul anului în curs, Primăria Fetești va semna ordinul de începere a lucrărilor pentru un nou sediu. Valoarea investiției este de 33,1 milioane de lei, iar termenul de execuție a lucrărilor este de 15 luni.

 

Vești bune după 8 ani Demersurile privind construirea unui nou sediu administrativ la Fetești intră în linie dreaptă. În luna august 2024, în urma licitației... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2024, 13:15 (6115 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«USR are soluții pentru a guverna eficient România!»

Alexandru Horhocea, vicepreședintele USR Ialomița

«USR are soluții pentru a guverna eficient România!»

În prima decadă a lunii sep­tem­brie 2024, Partidul USR a anunțat că va candida «singur» pe listele pentru Alegerile Parlamentare. În acest context, Alexandru Horhocea, vice­preșe­dinte al USR Ialomița, asigură că toți viitori candidați sunt conștienți de așteptările electoratului: «USR are soluții pentru a guverna eficient România! Iar pentru Ialomița soluțiile sunt la îndemâna tuturor...».

 

Lasconi în Ialomița USR Ialomița susține activ candida­tura Elenei Lasconi, cel mai bine plasat candidat al... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2024, 08:50 (2573 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

«Zumba» sau «Ora de fericire» cu Laura

«Zumba» sau «Ora de fericire» cu Laura

În acte o cheamă Aura. Aura Voinicu! Dar toată lumea o strigă Laura. Este instructor de «Zumba», un sport ce îmbină miș­cările de gimnastică cu dansul. Și la ediția de anul acesta a «FreeLand» a fost invitată să demonstreze că «Zumba» este mai mult decât o oră de curs. Nu este prima dată când cursanții ei ajung pe scenă. Dar acum Laura a atras atenția comunității. «Pentru că o oră de „Zumba“ este „o oră de fericire“... Asta simt toți copiii și toate doamnele mele!» ne spune Laura, cu un zâmbet larg până la urechi.

 

Lungul drum către fericire... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2024, 14:55 (3315 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Înfrângere în jocul cu Dinamo București

Fotbal, SuperLiga, Dinamo București-Unirea Slobozia 1-0

Înfrângere în jocul cu Dinamo București

Unirea Slobozia a mai bifat o înfrângere, în meciul cu Dinamo București. Haita «câinilor roșii» a avut câștig de cauză, partida încheindu-se 1-0 pentru gazde. Deși au avut mai multe ocazii de a înscrie, jucătorii Sloboziei nu au putut trimite mingea în poarta apărată de Adnan Golubović.

 

Mai multe ocazii, niciuna confirmată Încă din prima repriză, în minutul 27, Slobozia a avut șansa de a înscrie un gol în poarta lui Dinamo, prin șutul de la marginea careului al lui Pospielov. Portarul dinamoviștilor... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2024, 09:10 (2407 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

PNL încurajează plata la timp a impozitelor și taxelor

PNL încurajează plata la timp a impozitelor și taxelor

PNL și Ministerul Finanțelor au decis să lanseze două măsuri importante de stimulare fiscală, care vor ajuta aproape 900000 de antreprenori din România și încă 850000 de cetățeni.

 

Alegerile aduc minuni Guvernul va adopta miercuri, 11 sep­tembrie 2024, o ordonanță de urgență care introduce amnistia fiscală pentru persoane fizice și firmele cu datorii, o boni­ficație pentru contribuabilii buni platnici și mă­suri de reduceri de cheltuieli în sectorul public. Măsura a fost susținută activ de PNL, ca răspuns la haosul fiscal ge­nerat de practicile... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2024, 12:40 (13524 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Numărul medicilor din Ialomița, în continuă scădere

Raport al Institutului Național de Statistică

Numărul medicilor din Ialomița, în continuă scădere

Potrivit unui raport oficial al Institutului Național de Statistică, numărul medicilor care profesează în unitățile medicale din județul Ialomița s-a redus semnificativ în perioada 2000-2023. INSEE arată că, anul trecut, la nivelul județului Ialomița profesau cu aproximativ 100 de medici mai puțin decât în anul 2000.

 

Ialomița are nevoie de medici În analiza oficială pe care specialiștii Institutului Național de Statistică au realizat-o se arată faptul că, în anul 2000, la nivelul județului Ialomița profesau aproximativ 322 de medici, atâ... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2024, 08:05 (2649 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 21 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7420, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 15:20
(1713 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 20 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7406, cu 21 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 15:40
(2426 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

În dimineața zilei de miercuri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 3,20, la o casă din Lăcusteni a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 11:15
(5091 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 19 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7385, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 15:35
(5017 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fetești

Luni, 18 ianuarie 2021, în jurul orelor 23,20, la o casă din Fetești a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Stației de Pompieri Fetești, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 12:30
(2624 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Pe parcursul acestui sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au acționat, pe raza întregului județ, pentru combaterea și sancționarea nerespectării normelor privind circulația pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:45
(1503 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 28000 de lei

La sfârșit de săptămână, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2, precum și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:40
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 18 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7354, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 15:30
(2127 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 17 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7343, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 16:05
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 16 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din Stejaru. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta la bunurile din două camere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 12:00
(3259 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7330, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:40
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit în ziua de sâmbătă, 16 ianuarie a.c., în localitatea Cosâmbești, pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier, produs în urma impactului dintre două ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:15
(3053 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 26 de persoane au fost amendate pentru că au participat la un priveghi, fără a respecta măsurile de protecție sanitară

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele s-au sesizat din oficiu, cu privire la apariția în spațiul public a unor imagini de la un priveghi ce a avut loc în seara de 13 ianuarie a ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 14:48
(3854 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Întreruperi programate ale furnizării energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea informează faptul că, în perioada 18-22 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița vor avea loc întreruperi programate ale furnizării energiei electrice. Întreruperea curentului electric ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 17:40
(5733 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

În ziua de vineri, 15 ianuarie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație, în eveniment fiind implicate 3 autoturisme. În urma impactului dintre cele 3 mașini a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:15
(2086 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


ISU Ialomița: Recomandări privind utilizarea surselor de încălzire în zilele geroase

Potrivit unei informări a Administrației Naționale de Meteorologie, și în județul Ialomița se vor înregistra temperaturi foarte scăzute. Astfel, în intervalul 16-20 ianuarie 20201, pe parcursul nopților ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:10
(5281 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 44 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 15 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7314, cu 44 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:50
(2462 vizualizări - 0 comentarii)


Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Poetul național Mihai Eminescu spunea: «Biserica lui Mateiu Basarab și Varlaam, Maica spirituală a neamului românesc, care a născut unitatea limbei și unitatea etnică a poporului, ea care domnește puternică dincolo de granițele noastre și e azilul de mântuire națională în țări unde românul nu are stat, ce va deveni ea în mâna tagmei patriotice? Peste tot credințele vechi mor, un materialism brutal le ia locul, cultura secolului, mână în mână cu sărăcia claselor lucrătoare, amenință toată clădirea măreață a civilizației creștine» ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:05
(3750 vizualizări - 0 comentarii)


ENGIE Romania, o nouă ofertă de energie electrică

ENGIE România lansează o nouă ofertă de energie electrică, care se poate contracta simplu, on-line-ENGIE Star. În contextul eliminării, de la 1 ianuarie 2021, a prețurilor reglementate la energie ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 13:50
(4326 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul de bază minim brut-2300 de lei

Conform HG nr. 4 din 13 ianuarie 2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 40/13.01.2021 începând cu data de 13 ianuarie 2021, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 21:25
(4263 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, surprins de radar cu 153 km/h. Nu avea permis de conducere!

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2021, în jurul orelor 17,00,  polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat pe DN2A-E60, un șofer ce se deplasa din direcția Slobozia către Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:40
(4234 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Petrecere de logodnă, întreruptă de polițiști

82 de efective de poliție și poliție locală au fost la datorie în ultimele 24 de ore, împreună cu jandarmi și reprezentanți ai altor instituții cu atribuții de control, pentru verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:25
(2076 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 14 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7270, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 16:10
(2832 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noua Declarație unică 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili interesați că Declarația unică (D112) a fost modificată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 14 din 7 ianuarie 2021 pentru aprobarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 14:35
(2005 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER INTERNATIONAL SA
PL URZICENI angajează personal
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre cei mai mari
angajatori din Urziceni și angajăm următoarele categorii de personal:
• Electrician
• Stivuitorist
• Controlor calitate
• Mecanic întreținere
și reparații utilaje
• Operator chimist
• Muncitor necalificat

Oferim:
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport.

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal la
poarta societății din localitatea Urziceni,
DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)

14 Ianuarie 2021, 14:10


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 33000 de lei

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, desfășurate în ultimele 24 de ore, au condus la aplicarea a peste 130 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 17:05
(3297 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în Campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă autorizarea plății regulare pentru Campania 2020, până la acest moment fiind autorizați la plată un număr de 760465 fermieri, reprezentând ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 16:05
(2412 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 13 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7242, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 15:55
(2387 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 ianuarie 2021, termen limită pentru depunerea a 12 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 25 ianuarie 2021, este termenul limită de depunere a următoarelor declarații fiscale: Formularul 100 «Declarație ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 14:10
(3082 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de peste 113000 de lei

În intervalul 03.12.2020-07.01.2021, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a efectuat acțivități specifice pentru prevenirea apariției toxiinfecțiilor alimentare. Prin personalul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 13:55
(1818 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...