Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fetești: Credite obținute cu buletine descărcate de pe internet

Fetești: Credite obținute cu buletine descărcate de pe internet

Mai multe unități bancare au fost înșelate de un grup alcătuit din patru tineri din municipiul Fetești. Aceștia descărcau copii ale actelor de identitate transmise prin intermediul rețelelor de socializare, modificau numele posesorilor, iar ulterior obțineau credite bancare, folosind aplicațiile on-line ale respectivelor bănci. Cazul a fost investigat de Serviciul de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Capul rețelei, un tânăr de 27 de ani, a fost arestat preventiv.

 

Pericolul din spatele ecranelor Activitatea infracțională a... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2024, 11:55 (6803 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consumul de alcool, principala cauză de producere a accidentelor rutiere!

Poliția ialomițeană avertizează

Consumul de alcool, principala cauză de producere a accidentelor rutiere!

bonus: Teste anti-drog efectuate în județul Vrancea

O analiză a Serviciului Poliției Rutiere Ialomița arată faptul că, în perioada ianuarie-august 2024, la nivelul județului nostru s-au produs peste 180 de accidente rutiere. În urma investigațiilor realizate de polițiști, principala cauză de producere a evenimentelor rutiere a fost consumul de alcool. În aceeași perioadă, polițiștii au reținut peste 1400 de permise de conducere.

 

Analiza activității Poliției Rutiere Ialomița În perioada ianuarie-august 2024, polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului Poliției Rutiere Ialomița au aplicat 22886 de sancțiuni... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2024, 07:55 (1826 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abordare multidisciplinară pentru tratamentul pacienților cu AVC

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Abordare multidisciplinară pentru tratamentul pacienților cu AVC

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face eforturi pentru a îmbu­nătăți calitatea serviciilor medicale acordate pacienților. Una din cel mai des întâlnite afecțiuni în practica medicală, accidentul vascular cerebral, beneficiază de o abordare multidisciplinară. Pe lângă medicii neurologi, spi­talul din Slobozia oferă bolnavilor acces la tratament și prin intermediul altor specialități medicale.

 

Sprijin pentru pacienții cu accident vascular Spitalul Județean de Urgență Slobozia, prin Secția Neurologie, și-a adaptat permanent serviciile medicale... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2024, 11:55 (2755 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Referendum pentru demiterea primarului din Sudiți

Referendum pentru demiterea primarului din Sudiți

La începtul lunii septembrie 2024, la Instituția Prefectului Județul Ialomița a fost depusă o cerere pentru organizarea unui Referendum având drept obiect «demiterea primarului comunei Sudiți, Vasile Șincan». Procedura este inițiată de către candidatul PNL la Alegerile Locale din 9 iunie 2024 și are susținerea a 500 de cetățeni cu drept de vot din comună. Potrivit art. 162, alin. 2 din Codul Administrativ «Referendumul pentru încetarea mandatului primarului se organizează ca urmare a cererii adresate în acest sens prefectului de locuitorii comunei, orașului sau municipiului, ca urmare a nesocotirii de către acesta a intereselor generale ale colectivității locale sau a neexercitării atribuțiilor ce îi revin»... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2024, 08:05 (14797 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Senatorul Adrian Costea vrea DOAR 22 de localități în Ialomița!

Proiect ambițios de reorganizare administrativă

Senatorul Adrian Costea vrea DOAR 22 de localități în Ialomița!

Senatorul ialomițean Adrian Costea pro­pune un proiect le­gislativ de comasare a Uni­tăților Administrativ-Terito­riale (UAT) din Ialomița. Conform propunerii, depusă marți, 10 septembrie 2024, în Senat, Ialomița ar urma să fie redusă la 22 de Unități Admi­nistrativ-Teritoriale (UAT)!

 

O avanpremieră națională Potrivit unui sondaj INSCOP dat publicității în această vară, 56,1% dintre români cred că o reformă administrativ-teritorială ar îmbunătăți calitatea serviciilor publice din România. În acest context, senatorul ialomițean... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2024, 10:25 (6209 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

43 milioane de lei pentru «Centura Ocolitoare a Sloboziei» din zona de Nord

Proiect finanțat prin Programul «Anghel Saligny»

43 milioane de lei pentru «Centura Ocolitoare a Sloboziei» din zona de Nord

Dragoș Soare, primarul în funcție al municipiului reședință de județ, dar aflat la finalul mandatului, a semnat marți, 17 septembrie 2024, contractul de finanțare pentru «Centura Ocolitoare a Sloboziei» din zona de Nord. Proiectul a fost prezentat inițial încă din campania Alegerilor Locale din 2020, Dragoș Soare reușind prezentarea acestuia la finalul anului 2021. «Obținerea finanțării vine după 2 ani de muncă, fiind un proiect complex care a inclus și expropierea terenurilor din zona vizată și numeroase avize. Noul drum ocolitor din zona de Nord a orașului va ajuta la decongestionarea traficului și va crea infrastructura necesară pentru o nouă zonă industrială și logistică!»... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2024, 15:40 (8395 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Au debutat cu stângul

Handbal, Divizia A, CSM Galați-CSM Unirea Slobozia 32-28 (19-14)

Au debutat cu stângul

La sfârșitul săptămânii precedente, a început oficial campionatul Diviziei A la handbal feminin. În primul meci al noului sezon, CSM Unirea Slobozia a jucat în deplasare la Galați, acolo unde a întâlnit-o pe CSM Galați. Consi­derată un adversar puternic, echipa gălățeană s-a impus în fața elevelor antrenate de Ion Ivan, câștigând partida cu scorul de 32-28.

 

Debut favorabil, înfrângere la final Meciul dintre CSM Galați și CSM Unirea Slobozia s-a desfășurat la Sala Sporturilor «Dunărea»... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2024, 13:10 (1805 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Rezultate de excepție ale sportivilor legitimați la CSM Unirea Slobozia

Tenis de câmp

Rezultate de excepție ale sportivilor legitimați la CSM Unirea Slobozia

Doi sportivi legitimați la Secția Tenis a Clubului Sportiv Municipal Slobozia au reușit să obțină rezultate deosebite la competițiile la care au participat. Este vorba despre Irina Constantin și Luca Apostol. Sportiva Irina Constantin a câștigat turneul feminin al categoriei 14 ani, din cadrul «Memorialului Ribița Nicolas», iar Luca Apostol a ocupat poziția a treia a podiumului în cadrul categoriei 14 masculin, în cadrul turneului «Cupa Major».

 

S-au întors acasă victorioși Desfășurat în Brăila la finalul săptămânii trecute... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2024, 11:35 (2653 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Asociațiile de Proprietari, nefuncționale din cauza lipsei președinților

Slobozia: Asociațiile de Proprietari, nefuncționale din cauza lipsei președinților

Viața la bloc nu presupune doar confort, ci și gestionarea problemelor apărute în cadrul Asociațiilor de Proprietari. La Slobozia, de exemplu, în evidențele administrației locale există 400 de astfel de entități, însă aproximativ 100 sunt nefuncționale din cauza lipsei președinților. Oficialii Primăriei Slobozia susțin faptul că au făcut numeroase sesizări către proprietarii de apartamente pentru a-i mobiliza să-și aleagă noi președinți însă s-au lovit în permanență de indiferența acestora. Noile modificări legislative asupra actelor normative care reglementează activitatea Asociațiilor de Proprietari susțin faptul că, în lipsa președinților, aceste entități... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2024, 10:20 (13551 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

SPORT

Luptătorii CS Amara, pe podium la Memorialul «Isfache Ștefan»

Lupte libere

Luptătorii CS Amara, pe podium la Memorialul «Isfache Ștefan»

Sâmbătă, 14 septembrie 2024, comuna Zărnești, din județul Buzău, a găzduit a doua ediție a Memorialului «Isfache Ștefan», competiție dedicată luptelor libere. Întrecerea a adunat la Buzău peste 100 de sportivi, legitimați la 13 cluburi de profil din țară. Printre aceștia s-au numărat și luptătorii CS Amara. Sportivii ialomițeni s-au făcut remarcați la această competiție, ajungând pe podium.

 

Pe podium, la Zărnești Memorialul «Isfache Ștefan» este o competiție sportivă dedicată luptelor libere ce are ca scop promovarea acestui sport î... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2024, 09:20 (4693 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 20 de percheziții domiciliare într-un dosar penal instrumentat de polițiști

Slobozia: 20 de percheziții domiciliare într-un dosar penal instrumentat de polițiști

UPDATE 10 persoane au fost reținute pentru 24 de ore!

Polițiștii ialomițeni au descins în dimineața zilei de marți, 17 septembrie 2024, la 20 de adrese de pe raza municipiului Slobozia. Surse judiciare au confirmat faptul că descinderile au legătură cu scandalul petrecut în ziua de luni, 9 septembrie 2024, în apropiere de sediul Poliției ialomițene. 10 persoane au fost puse sub control judiciar după acest incident.

 

Cercetările sunt în curs 

Din primele informații, se pare că polițiștii ar fi descins la 20 de adrese de pe raza municipiului Slobozia. Conform unor surse judiciare, perchezițiile au... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2024, 08:20 (4142 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Erorile bazelor de date au împiedicat recalcularea a peste 600 de pensii

Ialomița: Erorile bazelor de date au împiedicat recalcularea a peste 600 de pensii

Deși procesul de recalculare a pen­siilor s-a încheiat, peste 600 de pensio­nari din Ialomița nu au primit încă deciziile de recalculare. Oficialii Casei Județene de Pensii Ialomița susțin faptul că, în cazul acestor beneficiari, proce­dura se va relua din cauza unor erori apărute în urma derulării acestui proces. «Vom onora toate obligații care le avem, iar aceste persoane vor primi pensiile recalculate începând cu 1 septembrie 2024!» au transmis reprezentanții Casei Județene de Pensii Ialomița.

 

Procedură în curs... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2024, 13:10 (5281 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Slobozia: Posibilă «deturnare de fonduri» anchetată de Parchetul Județean Ialomița

«Groapa lui Stoica», în vizorul procurorilor

Slobozia: Posibilă «deturnare de fonduri» anchetată de Parchetul Județean Ialomița

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a deschis, în 2023, un dosar penal care vizează plata ilegală a 9 milioane de lei pentru lucrările executate la «Groapa lui Stoica». Decizia privind această plată a fost adoptată de către administrația Mocio­niu în anul 2019. Surse judiciare susțin că ancheta ar fi fost blocată, timp de câteva luni, chiar de către secretarul Primăriei Slobozia, Valentin Tudoran. Acesta ar fi «uitat» să pună la dispoziția anchetatorilor documentele solicitate.

 

Dosarul «Mocioniu», în atenția Parchetului... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2024, 07:50 (10698 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Municipiul Fetești va avea Primărie nouă

După 8 ani de la demolarea sediului

Municipiul Fetești va avea Primărie nouă

După 15 de ani de așteptare și 8 ani de la demolarea vechiului sediu, demersurile administrative privind realizarea unui nou sediu de primărie la Fetești dau roade. Până la sfârșitul anului în curs, Primăria Fetești va semna ordinul de începere a lucrărilor pentru un nou sediu. Valoarea investiției este de 33,1 milioane de lei, iar termenul de execuție a lucrărilor este de 15 luni.

 

Vești bune după 8 ani Demersurile privind construirea unui nou sediu administrativ la Fetești intră în linie dreaptă. În luna august 2024, în urma licitației... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2024, 13:15 (6114 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«USR are soluții pentru a guverna eficient România!»

Alexandru Horhocea, vicepreședintele USR Ialomița

«USR are soluții pentru a guverna eficient România!»

În prima decadă a lunii sep­tem­brie 2024, Partidul USR a anunțat că va candida «singur» pe listele pentru Alegerile Parlamentare. În acest context, Alexandru Horhocea, vice­preșe­dinte al USR Ialomița, asigură că toți viitori candidați sunt conștienți de așteptările electoratului: «USR are soluții pentru a guverna eficient România! Iar pentru Ialomița soluțiile sunt la îndemâna tuturor...».

 

Lasconi în Ialomița USR Ialomița susține activ candida­tura Elenei Lasconi, cel mai bine plasat candidat al... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2024, 08:50 (2572 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Zumba» sau «Ora de fericire» cu Laura

«Zumba» sau «Ora de fericire» cu Laura

În acte o cheamă Aura. Aura Voinicu! Dar toată lumea o strigă Laura. Este instructor de «Zumba», un sport ce îmbină miș­cările de gimnastică cu dansul. Și la ediția de anul acesta a «FreeLand» a fost invitată să demonstreze că «Zumba» este mai mult decât o oră de curs. Nu este prima dată când cursanții ei ajung pe scenă. Dar acum Laura a atras atenția comunității. «Pentru că o oră de „Zumba“ este „o oră de fericire“... Asta simt toți copiii și toate doamnele mele!» ne spune Laura, cu un zâmbet larg până la urechi.

 

Lungul drum către fericire... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2024, 14:55 (3315 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Înfrângere în jocul cu Dinamo București

Fotbal, SuperLiga, Dinamo București-Unirea Slobozia 1-0

Înfrângere în jocul cu Dinamo București

Unirea Slobozia a mai bifat o înfrângere, în meciul cu Dinamo București. Haita «câinilor roșii» a avut câștig de cauză, partida încheindu-se 1-0 pentru gazde. Deși au avut mai multe ocazii de a înscrie, jucătorii Sloboziei nu au putut trimite mingea în poarta apărată de Adnan Golubović.

 

Mai multe ocazii, niciuna confirmată Încă din prima repriză, în minutul 27, Slobozia a avut șansa de a înscrie un gol în poarta lui Dinamo, prin șutul de la marginea careului al lui Pospielov. Portarul dinamoviștilor... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2024, 09:10 (2407 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

PNL încurajează plata la timp a impozitelor și taxelor

PNL încurajează plata la timp a impozitelor și taxelor

PNL și Ministerul Finanțelor au decis să lanseze două măsuri importante de stimulare fiscală, care vor ajuta aproape 900000 de antreprenori din România și încă 850000 de cetățeni.

 

Alegerile aduc minuni Guvernul va adopta miercuri, 11 sep­tembrie 2024, o ordonanță de urgență care introduce amnistia fiscală pentru persoane fizice și firmele cu datorii, o boni­ficație pentru contribuabilii buni platnici și mă­suri de reduceri de cheltuieli în sectorul public. Măsura a fost susținută activ de PNL, ca răspuns la haosul fiscal ge­nerat de practicile... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2024, 12:40 (13522 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Numărul medicilor din Ialomița, în continuă scădere

Raport al Institutului Național de Statistică

Numărul medicilor din Ialomița, în continuă scădere

Potrivit unui raport oficial al Institutului Național de Statistică, numărul medicilor care profesează în unitățile medicale din județul Ialomița s-a redus semnificativ în perioada 2000-2023. INSEE arată că, anul trecut, la nivelul județului Ialomița profesau cu aproximativ 100 de medici mai puțin decât în anul 2000.

 

Ialomița are nevoie de medici În analiza oficială pe care specialiștii Institutului Național de Statistică au realizat-o se arată faptul că, în anul 2000, la nivelul județului Ialomița profesau aproximativ 322 de medici, atâ... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2024, 08:05 (2649 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Elevii ialomițeni au primit «Corn și Lapte» încă din prima zi de școală

Elevii ialomițeni au primit «Corn și Lapte» încă din prima zi de școală

După o pauză de aproximativ 2 ani, Consiliul Județean Ialomița a reluat distribuția alimentelor oferite elevilor în cadrul «Programului pentru școli al României», cunoscut și sub numele de «Cornul și Laptele». Anul acesta, elevii au primit produsele alimentare încă din prima zi de școală. Datele administrației județene arată că peste 23 mii de elevi sunt beneficiari ai acestui program la nivelul județului Ialomița.

 

Un sprijin real pentru elevii nevoiași «Programul pentru școli al României» are drept scop încurajarea... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2024, 12:05 (5127 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6818 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4141 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3657 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3550 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3410 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3401 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3307 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4226 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4119 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4255 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4203 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4663 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6115 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o locuință din comuna Grivița

Incendiul a fost anunțat joi, 25 octombrie 2018, în jurul orelor 19,30, iar pentru stingerea acestuia a fost alertată subunitatea de intervenție Slobozia. Forțele deplasate la locul evenimentului au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:30
(4568 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Urziceni: Bătrână înșelată prin metoda «Accidentul»

O femeie de 68 de ani, din Urziceni, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima infracțiunii de «înșelăciune». Persoana în cauză le-a relatat anchetatorilor că a fost contactată telefonic ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 11:20
(4511 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...