Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

GLINA de Țăndărei

GLINA de Țăndărei

Cea mai celebră groapă de gunoi din România are o replică în miniatură. Ea se află în Ialomița, la Țăndărei, se întinde de la ultima stradă din oraș și pînă hăt departe, în culturile de gogoșari ale lui Nicolae Bărzoi și are o particularitate inedită: autoritățile se întrec cu cetățenii în a depune ilegal gunoiul în groapa respectivă. Doamnelor și domnilor, vă prezentăm, în premieră națională, Glina de Țăndărei!

Cine sapă groapa altora...
Groapa de gunoi de la marginea orașului Țăndărei merge de-acum pe 5 ani. Începe de la marginea orașului, înspre Chirana, cam pe la jumătatea ultimei străzi. Acolo pămîntul coboară brusc, în vale, către Ialomița și locul se lărgește... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2010, 19:26 (28800 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

17 mii litri de alcool, marfă confiscată de Vamă

Captură record în Ialomița

17 mii litri de alcool, marfă confiscată de Vamă

Inspectorii Direcției Județene și Operațiuni Vamale Ialomița au confiscat nu mai puțin de 17 mii de litri băuturi alcoolice. Operațiunea de capturare s-a desfășurat joi, 8 iulie, în localitatea Ion Roată. Băuturile alcoolice se aflau într-o semiremorcă frigorifică, amplasată pe un cîmp din localitate. Actual, inspectorii vamali desfășoară verificări pentru identificarea proprietarului, întrucît semiremorca zăcea abandonată de cîteva zile. Băuturile alcoolice erau ambalate în aproximativ 15800 de peturi. «Echipe mobile din cadrul DJOV, în colaborarea cu colegii de la Autoritatea Națională Vamală , în baza analizei de risc, au procedat la un control în comuna Ion Roată unde au identificat o semiremorcă frigorifică încărcată cu produse alcoolice intermediare și distilate. Remorca părea a fi abandonată, stătea de mai mult timp acolo... Am ridicat-o și am adus-o în curtea Vămii, am făcut inventarul cantităților, iar la momentul acesta desfășurăm cercetări pentru a identifica proprietarul remorcii și dacă cineva revendică marfa»... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2010, 14:11 (24350 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ambelivăbăl: Ciupercă își cere scuze public pentru... zgomot

Ambelivăbăl: Ciupercă își cere scuze public pentru... zgomot

Da, incredibil dar adevărat. Președintele Consiliului Județean Ialomița, președintele Partidului Social Democrat tot Ialomița, domnul acela cu trei costume în toată garderoba, a decis că este timpul să ceară scuze poporului.
Nu, nu pentru faptul că Ialomița, aflată timp de 20 de ani sub dominație pesedistă, este un județ mai sărac ca niciodată, nu pentru toate drumurile jalnice și dezastruoase ale județului, nu pentru că Ialomița ocupă un fruntaș loc de la coadă la accesarea de fonduri europene, nu pentru că lucrările de investiție lipsesc cu desfăvîrșire iar cele puține care s-au realizat au fost dedicate firmelor de partid, gen samgepele, nu pentru nenorocirea oamenilor săraci și morți de... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2010, 13:59 (15552 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ion Tatu, fost director al SAM Făcăeni, mazilit de prietenii PD-L

Grosolănie marca noii conduceri a Inspectoratului Școlar la Făcăeni

Ion Tatu, fost director al SAM Făcăeni, mazilit de prietenii PD-L

Abuzurile din mediul școlar nu au doar substrat politic. De fiecare dată însă, acestea sînt făcute cu știința și acordul tacit al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. La Făcăeni, victima acestor abuzuri s-a dovedit a fi Ion Tatu, profesor de biologie la Școala de Arte și Meserii din Făcăeni. Patruzeci și doi de ani de școală și 37 de ani de directorat. Aceasta este cartea de vizită a profesorului Ion Tatu. O viață de muncă, dedicată școlii, dar aruncată la gunoi de ultima evaluare a consiliului de administrație al unității de învățămînt. O evaluare pe care Ion Tatu o denunță drept «ilegală» și despre care precizează că a fost făcută înainte de termen, la 31 mai 2010, în loc de 31 august,... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2010, 13:19 (181778 vizualizări - 74 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Comunitară, înjumătățită

Poliția Comunitară, înjumătățită

Ca urmare a deciziei guvernamentale de a reduce numărul salariaților din administrația publică cu 40%, una dintre instituțiile care va avea de suferit va fi și Poliția Comunitară Slobozia. Instituția, în prezent, numără aproximativ 250 de angajați. 62 sînt agenți comunitari, care asigură ordinea și liniștea publică zi de zi pe raza municipiului Slobozia, ceilalți făcînd parte din categoria «personal contractual» și fiind folosiți de Poliția Comunitară pentru a asigura paza unor obiective, pe bază unor contracte.
Chiar dacă numărul de contracte de pază se va reduce, personalul contractual depinzînd de solicitări, reducerea masivă va fi făcută în ceea ce privește polițiștii comunitari, cei care... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2010, 06:16 (68951 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Fetești, în vizorul șefului Ștefu

Comandantul Adrian Dănilă și-a chemat «apărători»

Poliția Fetești, în vizorul șefului Ștefu

După numirea șefului Poliției Slobozia, a comandantului Poliției Țăndărei și schimbarea șefului Poliției Urziceni, a venit rîndul Poliției Municipiului Fetești. La schimbări, desigur. Actual, Poliția orașului de lîngă Dunăre se află în plin control intern din ordinul inspectorului șef al IPJ Ialomița, Viorel Ștefu... Catalogînd controlul drept unul deloc obiectiv, șeful Poliției de la Fetești și-a chemat în ajutor doi reprezentanți ai Corpului Național al Polițiștilor și doi reprezentanți ai Sindicatului Polițiștilor care să asiste la controlul ordonat de Ștefu. Comentariile, chiar dacă par inutile, alegem să le producem...

Reforma lui Ștefu se numește «schimbarea șefimii»... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 15:19 (75133 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Sorin Iordache, campion național la dublu

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, campion național la dublu

«Este cea mai mare performanță din istoria tenisului ialomițean!» ne-a declarat președintele clubului Tenis Con, Constantin Ștefan la încheierea campionatului național de tenis, categoria 12 ani, desfășurat în perioada 28 iunie-4 iulie la București. La această competiție Sorin Iordache și-a confirmat din plin locul în vîrful ierarhiei, între sportivii de vîrsta sa. Alături de partenerul său, Daniel Cozma, Sorin a devenit campion național la dublu, confirmînd rezultatul similar obținut în iarnă la campionatul de sală de la Tîrgu Ocna. Totodată, favorit numărul 2 al competiției, Sorin a ratat la mustață victoria în fața ieșeanului Eduard Adam, cel care avea să devină campion național la simplu.... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:16 (30307 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Alexandra Manole, scrimă, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Alexandra Manole, scrimă, CSS Slobozia

Doisprezece ani, locul 5 la campionatul național de copii 2009 și dublă medaliată cu bronz pe echipe (2009-2010). Un început promițător pentru Alexandra Manole, una dintre marile speranțe în sabia feminină din județul nostru. «Are o ambiție extraordinară. Și-a dezvoltat mult viteza și tehnica. Și, în plus, manifestă o capacitate de luptă specifică mai degrabă băieților. De altfel, aceștia o și ajută foarte mult la antrenamente în duelurile pe planșă» explică zîmbind antrenorul Marin Cruțu, cel care a descoperit-o pe Alexandra la deja cunoscutul centru din Săveni.
La doisprezece ani, sportul de-abia acum te răsplătește și așteptăm de la micuța sportivă să continue seria rezultatelor sportive... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:15 (28635 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Ultrascurte

Fotbal: Portarul Unirii Slobozia, Leonida Dobre, nu pleacă, deocamdată, la echipa lui Hagi. Conducerea CSM Unirea nu a primit deocamdată nicio ofertă de la Viitorul Constanța, fotbalistul urmînd să se prezinte la reunirea slobozenilor pe 12 iulie. În cazul în care negocierile vor avansa, prietena lui Dobre, handbalista Jeni Drăgan, și-a dat acordul pentru transfer.

Fotbal: Golgheterul Unirii Slobozia din sezonul 2009-2010, Viorel Gheorghe, a ratat transferul la o echipă de Liga a II-a, deși avea mai multe oferte. Aflat la final de contract cu Unirea, fotbalistul este dispus să continue la echipa slobozeană. Conducerea clubului îi va propune un contract... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:14 (11597 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă, Campionatele naționale pentru copii

Trei medalii pentru elevii lui Cruțu

În perioada 1-4 iulie, a avut loc la Constanța Campionatul Național de Sabie rezervat copiilor cu vîrste cuprinse între 10 și 13 ani. CSS Slobozia s-a întors de la această competiție cu o zestre de trei medalii. La individual masculin Claudiu Nenovici a obținut medalia de argint, doar o greșeală de arbitraj privîndu-l de aur. La echipe masculin, CSS Slobozia, în componența Claudiu Nenovici, Mihăiță Dragomir, Ionuț Dragomir și Nicușor Minea, a obținut medalia de bronz. Performanță similară și pentru echipa feminină care s-a duelat în componența Diana Cruțu, Alexandra Manole, Alexandra Bănică și Elena Marin. Din păcate, la individual feminin cele trei reprezentante de la CSS Slobozia care au prins... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:13 (22892 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Program favorabil în sezonul 2010-2011: Pariu pe omogenitate

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni

Program favorabil în sezonul 2010-2011: Pariu pe omogenitate

Chiar dacă toată lumea prognoza căderea în mediocritate și dezastrul ialomițenilor, Unirea pleacă în al doilea cantonament al verii cu aceeași bancă tehnică, aceeași conducere administrativă și cu lotul din sezonul trecut păstrat în proporție de 95%.

Nucleul e același
Arlauskis, Brandan, Galamaz și Bilașco au fost în această pauză competițională cele mai vehiculate nume ale Urziceniului care ar fi urmat să îmbrace din sezonul viitor alt tricou decît cel alb-albastru. Dinamo, Steaua, Vaslui sau galonatele Stuttgart și Sevilla s-au arătat interesate să înregimenteze jucătorii care în toamna lui 2009 au dat fiori Europei prin spiritul lor de luptă. Uniriștii au rămas însă... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:12 (14084 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«DIGUL NIMĂNUI»

Vinovații fără vină

«DIGUL NIMĂNUI»

Inundațiile din 2005 au fost uitate. La fel și cele din 2006. Acum avem inundații noi. Nimic nu s-a schimbat. Aceiași saci de nisip, aceleași promisiuni, aceeași panică și oameni îngroziți de furia apelor. Iar pentru ca tabloul să fie identic, vinovatul pentru producerea dezastrelor este același: ploaia! Încă din anul 2007, primul an de după inundațiile de anvergură din județul nostru, «Independent» avertiza într-un material amplu, în fapt o radiografie a digurilor ialomițene, asupra unui aspect mai mult decît înfiorător: «Digurile vor ceda la o primă inundație». Și au cedat. În 2010. Declarațiile puse pe tapet la acel moment aparțineau specialiștilor în domeniu, însă informația a rămas la fel... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2010, 18:39 (23127 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

UPDATE

Ialomița: Promovabilitatea la BAC-45,2%, cel mai slab procent din țară

Anul acesta, mai rău ca niciodată. Bacalaureat 2010 în Ialomița s-a terminat mai prost decît în orice an de pînă acum. Dacă anul precedent reușeam performanța negativă de a ne adjudeca podiumul inferior al clasamentului în ceea ce privește promovabilitatea, anul acesta inevitabilul s-a produs. Ialomița a înregistrat cel mai scăzut procent de promovabilitate din țară, de doar 45,2%.
La polul opus, cele mai mari procente de promovabilitate la examenul de Bacalaureat au fost înregistrate, potrivit rezultatelor înaintea rezolvării contestațiilor, în județele Caraș-Severin (87,9%), Suceava (87,6%), Hunedoara (85,7%), Arad (85,7%) și Bihor (85%). În timp ce județele cu cel mai mic număr de elevi... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2010, 16:25 (21769 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Promovabilitatea la BAC-45,2%, cel mai slab procent din țară

Anul acesta, mai rău ca niciodată. Bacalaureat 2010 în Ialomița s-a terminat mai prost decît în orice an de pînă acum. Dacă anul precedent reușeam performanța negativă de a ne adjudeca podiumul inferior al clasamentului în ceea ce privește promovabilitatea, anul acesta inevitabilul s-a produs. Ialomița a înregistrat cel mai scăzut procent de promovabilitate din țară, de doar 45,2%.
La polul opus, cele mai mari procente de promovabilitate la examenul de Bacalaureat au fost înregistrate, potrivit rezultatelor înaintea rezolvării contestațiilor, în județele Caraș-Severin (87,9%), Suceava (87,6%), Hunedoara (85,7%), Arad (85,7%) și Bihor (85%). În timp ce județele cu cel mai mic... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2010, 19:16 (25547 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Furați liniștiți, Kaufland veghează

Hai criminalii!

Furați liniștiți, Kaufland veghează

• peste 30 de furturi înregistrate în aceeași locație în doar 6 luni
• dosar penal pentru un fruct necîntărit corespunzător
• ore întregi de cercetări penale
• «taxa rușinii», găselnița de jefuit clienții

Kaufland, cel mai mare hipermarket din municipiul Slobozia, primește zilnic zeci de reclamații scrise sau nescrise ale propriilor clienți. Nemulțumirile oamenilor vizează, de regulă, modul în care administratorii magazinului din Slobozia înțeleg să-și trateze clienții. Nu de multă vreme, media locală a fost invadată de mesajele unei femei din Slobozia ce relata modul catalogat drept abuziv în care a fost tratată de personalul magazinului Kaufland.
«Vă scriu în speranța că poate că vă veți amuza și veți scrie ceva despre acest caz. Mi s-a întîmplat ceva aproape stupefiant azi la magazinul de renume din Slobozia, Kaufland. Ca în fiecare sîmbătă am decis să merg împreună cu mama mea la cumpărături la magazinul Kaufland, unde mergem de cînd s-a deschis. Fac precizarea că nu am mers niciodată la acest magazin fără să fac o consumație de cel puțin 70 de lei. Ca de fiecare dată am dorit să cumpăr fructe, lucru care s-a întîmplat și de această dată. Am mers la standul de fructe de unde am cumpărat două lămîi și patru grapefruit. Le-am cîntărit apoi ne-am continuat cumpărăturile. O dată ajunsă la casă, surpriză! Trecînd peste comportamentul vînzătoarei, după ce mi-a trecut prin scaner punga cu fructe mi-a spus să i le dau înapoi, chemîndu-și o colegă să le recîntărească. Între timp noi am plătit tot bonul, dar între timp și-a făcut apariția gardianul magazinului care ne-a cerut pe un ton impetuos să-l însoțim. Fără a ne spune ce s-a întîmplat, plin de importanța momentului, și-a ridicat basca și pe un ton superior ne-a spus că vom vedea ce pățim. Ne-a dus într-o încăpere care era situată lîngă toaletă. Acolo mai erau doi adolescenți care băuseră în magazin un suc de 4 lei fără să îl plătească și care dădeau declarații unui polițist. Într-un final, aveam să aflăm și de ce eram acolo: depășisem gramajul la grefe cu 500 grame. Apoi ni s-a spus să așteptăm să dăm la rîndu-l nostru declarație Poliției, pentru că ni se va întocmi dosar penal. Peste toate acestea trebuia să plătim 160 de lei. Solicitările noastre de a vedea proba video au fost în zadar, iar prejudiciul stabilit a fost de 2 lei pe care oricum îi achitasem. Am așteptat o oră pînă au venit alți doi polițiști care ne-au luat la secție, asta după ce gardianul se prăpădea de rîs. La secție aveam să aflăm că astfel de cazuri sînt cu sutele, iar gardienii primesc bonusuri penstru astfel de situații. Pînă una alta, la momentul actual sînt o criminală cu dosar penal și cu taxe de milioane plătite»... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2010, 05:26 (136047 vizualizări - 35 comentarii)

Taguri: Slobozia Kaufland

Click aici

EVENIMENT

Digul de la Fetești, salvat de pompieri și polițiști

Pe aici nu se trece!

Digul de la Fetești, salvat de pompieri și polițiști

După ce la 1 iulie Borcea a spart al doilea dig de apărare al orașului pe o lungime de 10 metri, inundînd o suprafață de circa 80 de hectare te teren, autoritățile locale și județene și-au concentrat atenția asupra întăririi si supraînălțării digului rămas în picioare. După o săptămînă de eforturi permanente, a doua linie de apărare a orașului Fetești a fost stabilizată, cartierul Buliga fiind salvat.

Mobilizare generală pe malul Borcei
Fetești are două diguri de apărare împotriva inundațiilor. Primul, situat în apropierea cursului rîului, are o lungime de 13 kilometri și a fost construit în anii ’60-’70. Al doilea a fost ridicat în 2006 și protejează pe o lungime de... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2010, 11:47 (36514 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«La Popescu», omul cu port la poartă

«La Popescu», omul cu port la poartă

Se anunță ploi, vin inundațiile, barajul de la Dridu e în reparații capitale, primul dig de apărare al Ialomiței scîrțîie și autoritățile s-au retras în munți... Pardon, în declarații ambigue, menite să liniștească populația. E timpul pentru un reportaj în ton cu agenda publică a săptămînii. De aceea am ales să-l cunoaștem împreună pe Marin Popescu, singurul om din Ialomița care are port la poartă.

Portul din poarta casei
Ca să ajungi înspre «La Popescu» îți trebuie, înainte de toate, curaj... Pentru că de la șosea, cum treci podul către Buliga, e obligatoriu să lași în urmă bruma de civilizație pe care ți-o oferă infrastructura rutieră și să te căruțezi prin hîrtoape... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2010, 11:22 (34340 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, fără prostituție

Ialomița, fără prostituție

Mediatizată uneori excesiv, prostituția în Ialomița nu este un fenomen. Sau cel puțin așa demonstrează statisticile Inspectoratului de Poliție și cele ale Inspectoratului Județean de Jandarmi, instituții cu atribuții în supravegherea și sancționarea prostituției. Concret, în județul nostru, în primele 5 luni ale anului în curs, autoritățile au întocmit 4 dosare penale pentru prostituție, aplicînd în aceeași perioadă și 11 amenzi contravenționale pentru același gen de infracțiune. Eradicarea prostituției în Ialomița poate avea mai multe explicații. Pe de o parte, rămîn autoritățile, ce se laudă cu o serie de campanii organizate în scop de prevenție a acestui fenomen, iar de cealaltă parte a baricadei... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2010, 16:46 (22787 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Investiție de 500 mii de lei de dragul istoriei

Megalomanie administrativă

Investiție de 500 mii de lei de dragul istoriei

Țara arde și Consiliul Județean se piaptănă. Și nu oricum. Autoritățile județene scot de la saltea nu mai puțin de 500 mii de lei pentru investiții în... istorie. «Casa Memorială Ionel Perlea» a devenit, peste noapte, interesul number one al consilierilor județeni, ce grabnic au votat proiectul de hotărîre privind reabilitarea monumentului istoric de la Ograda. Iar asta nu este decît o primă parte a investiției... O demonstrație de imunitate administrativă județeană în fața unei crize economice mai profunde ca niciodată.

Ciupercă cu ochii lui închiși
În timp ce sute sau chiar mii de ialomițeni au rămas fără locuri de muncă, cînd pensionarii nu mai știu dacă pot să-și... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2010, 09:36 (22892 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Polițistul Goagă, anchetat de Corpul de Control al Ministerului de Interne

Polițistul Goagă, anchetat de Corpul de Control al Ministerului de Interne

Corpul de Control al ministrului Administrației și Internelor a demarat o anchetă în cazul polițistului Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița. Actual, controlul se află în desfășurare, ancheta vizînd activitățile extra-polițienești ale șefului Serviciului Poliției Rutiere.
După cum cunoașteți, Sorin Goagă a făcut obiectul unor anchete în presa locală. În mare, acestea se refereau la «activitățile» pe care ofițerul Goagă le-ar fi desfășurat la societatea deținută de mama sa. Reamintim faptul că Goagă a ajuns în atenția publicului larg în urma unor încrengături financiare ale societății Expur SA. Mai exact, firma mamei sale s-a «pricopsit» cu o escrocherie de toată frumusețea... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2010, 17:23 (23997 vizualizări - 3 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

SC CONSTRUCT PEROM SRL

angajează
-șoferi profesioniști
categoria C+E
-mecanici utilaje
-automacaragiu
-inginer mecanic

așteptăm CV-urile dvs
la adresa de e-mail

[email protected]
Pentru mai multe detalii
vă rugăm să ne contactați
la telefon
0264/358.878

27 Octombrie 2016, 20:05


DN2C: Beat la volan, a acroșat cu mașina un biciclist

Miercuri, 26 octombrie a.c., Poliția Orașului Amara a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2016, 19:05
(4232 vizualizări - 0 comentarii)


SC CDI TRANSPORT INTERN Și INTERNAȚIONAL SRL

angajează
șoferi cu categoria D
pentru transport angajați
Urziceni-Balotești
(tur-retur)
Relații la telefon
0730/466.979
0730/444.450

27 Octombrie 2016, 18:30


Fructe și legume, confiscate de polițiștii ialomițeni

În cadrul unei acțiuni demarată de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, împreună cu cei ai Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, oamenii legii au confiscat 275 kg de fructe ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2016, 18:20
(3653 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: A acroșat un biciclist

Marți, 25 octombrie a.c., în jurul orei 10,30, pe raza localității Mihail Kogălniceanu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii ajunși la fața ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:45
(4347 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Jandarmii i-au confiscat peștele

Jandarmii din cadrul echipei de intervenție Urziceni, care desfășurau marți, 25 octombrie a.c., o acțiune de prevenire a comerțului ilicit, au observat un bărbat care comercializa pește direct din portbagajul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:30
(5367 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit pentru «complicitate la evaziune fiscală», arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:25
(4162 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimis în judecată pentru sex cu minori

Un bătrîn de 76 de ani din zona Urziceniului a fost trimis în judecată de procurorii locali după ce a obligat un minor de 12 ani să întrețină raporturi sexuale orale cu inculpatul. Potrivit anchetei, bătrînul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:15
(4421 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis, reținut după ce a acroșat un pieton și a părăsit locul accidentului!

Un tînăr, de 22 de ani, din Slobozia, a fost reținut pe baza de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, marți, 25 octombrie a.c., fiind prezentat Parchetului cu propunere de arestare preventivă. În fapt ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2016, 20:35
(5013 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Accidente la Munteni Buzău și Urziceni

Luni, 24 octombrie a.c., pe DN2A, lîngă localitatea Munteni Buzău, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 61 de ani, din Urziceni, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2016, 20:20
(6240 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»

În parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 din municipiu, Protopopiatul Slobozia a desfășurat luni, 24 octombrie 2016, acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor». Părintele ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2016, 18:55
(6816 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Intervenție a jandarmilor pentru calmarea unui elev-bătăuș

Vineri, 21 octombrie a.c., în jurul orei 12,00, patrula de intervenție din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a fost sesizată de conducerea unui liceu din localitate despre faptul că în incinta școlii ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2016, 18:40
(6753 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Printr-un comunicat, Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 19:40
(5504 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: A intrat cu mașina în stîlp

Joi, 20 octombrie a.c., în comuna Manasia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din comuna Manasia, conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 19:25
(4971 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița

Joi, 20 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 19:10
(4722 vizualizări - 1 comentariu)


Două posturi de ofițer, scoase la concurs la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează concurs/examen în vederea ocupării unor posturi vacante de execuție, recrutare din sursă externă ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 18:20
(11382 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Bugetul pentru «Casa Verde Clasic», epuizat

În cadrul programului «Casa Verde Clasic», Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a înregistrat, pînă la data de 20 octombrie 2016, un număr de 181 dosare. Astfel, plafonul de 1089963 lei, pus la dispoziție ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 15:35
(5200 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Luna octombrie, luna siguranței on-line

Peste 80 de elevi de la Colegiul Național «Grigore Moisil» și Liceul Tehnologic «Sfînta Ecaterina», din Urziceni, au fost informați despre navigarea în siguranță în mediul on-line. Astfel, la data de 1 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 14:10
(3902 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Săveni produs de un șofer băut la volan

Miercuri, 19 octombrie a.c., pe DJ201, în localitatea Săveni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 12:20
(5653 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni accident


AJOFM Ialomița: Rezultate la Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Joi, 20 octombrie 2016, la nivel național s-a organizat, sub îndrumarea Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți. Acest eveniment s-a desfășurat și ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 10:45
(6685 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții ale Poliției în Ialomița. «Evaziune fiscală» în servicii de publicitate!

Joi, 20 octombrie a.c., polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lîngă Tribunalul București, pun în aplicare 34 de mandate de percheziție ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2016, 12:10
(7369 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia. Șoferul a fugit de la locul faptei!

Un tînăr de 23 de ani din Slobozia s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident rutier, în zona Muzeului Național al Agriculturii. Fără să dețină permis de conducere, după ce a băut cîteva ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 18:53
(6674 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat mortal la Ciochina

Marți, 18 octombrie 2016, pe DN2A, în localitatea Ciochina, s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 16:20
(4102 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 36500 de lei, 10 de permise reținute

În perioada 17-19 octombrie 2016, polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 15:55
(5610 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 50 și 60 de ani, au fost depistați în perioada 17-19 octombrie 2016 de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 15:40
(3594 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestați pentru «furt calificat»

În cursul zilei de marți, 18 octombrie 2016, polițiști de Investigații Criminale au acționat pe raza județului Ialomița pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 15:20
(5351 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Tîrg: Bătrînă de 82 de ani, victimă a unui furt

În urmă cu 2 zile, fiica unei femei de 82 de ani, din localitatea Fierbinți-Tîrg a sesizat Poliția cu privire la faptul că mama sa a fost victima infracțiunii de furt. Victima le-a relatat anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2016, 18:40
(5549 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Accident rutier, provocat de un șofer băut

Accident rutier la Gîrbovi, la sfîrșitul săptămînii trecute, produs de un bărbat de 49 de ani, cu domiciliul în aceeași localitate. Șoferul a scăpat cu viață, însă s-a ales cu un dosar penal pentru conducere ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2016, 13:20
(4868 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


DSVSA Ialomița: Macrou contaminat, retras de la comercializare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, în perioada 10-12 octombrie 2016, ca urmare a unei notificări primite de la DSVSA Bucuresti, a dispus ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2016, 12:25
(4874 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Atestarea si certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială, ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice si sociale, ocuparea forței de ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 18:20
(5894 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...