Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Poliția Fetești, în vizorul șefului Ștefu

Comandantul Adrian Dănilă și-a chemat «apărători»

Poliția Fetești, în vizorul șefului Ștefu

După numirea șefului Poliției Slobozia, a comandantului Poliției Țăndărei și schimbarea șefului Poliției Urziceni, a venit rîndul Poliției Municipiului Fetești. La schimbări, desigur. Actual, Poliția orașului de lîngă Dunăre se află în plin control intern din ordinul inspectorului șef al IPJ Ialomița, Viorel Ștefu... Catalogînd controlul drept unul deloc obiectiv, șeful Poliției de la Fetești și-a chemat în ajutor doi reprezentanți ai Corpului Național al Polițiștilor și doi reprezentanți ai Sindicatului Polițiștilor care să asiste la controlul ordonat de Ștefu. Comentariile, chiar dacă par inutile, alegem să le producem...

Reforma lui Ștefu se numește «schimbarea șefimii»... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 15:19 (75129 vizualizări - 18 comentarii)

SPORT

Sorin Iordache, campion național la dublu

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, campion național la dublu

«Este cea mai mare performanță din istoria tenisului ialomițean!» ne-a declarat președintele clubului Tenis Con, Constantin Ștefan la încheierea campionatului național de tenis, categoria 12 ani, desfășurat în perioada 28 iunie-4 iulie la București. La această competiție Sorin Iordache și-a confirmat din plin locul în vîrful ierarhiei, între sportivii de vîrsta sa. Alături de partenerul său, Daniel Cozma, Sorin a devenit campion național la dublu, confirmînd rezultatul similar obținut în iarnă la campionatul de sală de la Tîrgu Ocna. Totodată, favorit numărul 2 al competiției, Sorin a ratat la mustață victoria în fața ieșeanului Eduard Adam, cel care avea să devină campion național la simplu.... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:16 (30303 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexandra Manole, scrimă, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Alexandra Manole, scrimă, CSS Slobozia

Doisprezece ani, locul 5 la campionatul național de copii 2009 și dublă medaliată cu bronz pe echipe (2009-2010). Un început promițător pentru Alexandra Manole, una dintre marile speranțe în sabia feminină din județul nostru. «Are o ambiție extraordinară. Și-a dezvoltat mult viteza și tehnica. Și, în plus, manifestă o capacitate de luptă specifică mai degrabă băieților. De altfel, aceștia o și ajută foarte mult la antrenamente în duelurile pe planșă» explică zîmbind antrenorul Marin Cruțu, cel care a descoperit-o pe Alexandra la deja cunoscutul centru din Săveni.
La doisprezece ani, sportul de-abia acum te răsplătește și așteptăm de la micuța sportivă să continue seria rezultatelor sportive... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:15 (28634 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Ultrascurte

Fotbal: Portarul Unirii Slobozia, Leonida Dobre, nu pleacă, deocamdată, la echipa lui Hagi. Conducerea CSM Unirea nu a primit deocamdată nicio ofertă de la Viitorul Constanța, fotbalistul urmînd să se prezinte la reunirea slobozenilor pe 12 iulie. În cazul în care negocierile vor avansa, prietena lui Dobre, handbalista Jeni Drăgan, și-a dat acordul pentru transfer.

Fotbal: Golgheterul Unirii Slobozia din sezonul 2009-2010, Viorel Gheorghe, a ratat transferul la o echipă de Liga a II-a, deși avea mai multe oferte. Aflat la final de contract cu Unirea, fotbalistul este dispus să continue la echipa slobozeană. Conducerea clubului îi va propune un contract... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:14 (11592 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă, Campionatele naționale pentru copii

Trei medalii pentru elevii lui Cruțu

În perioada 1-4 iulie, a avut loc la Constanța Campionatul Național de Sabie rezervat copiilor cu vîrste cuprinse între 10 și 13 ani. CSS Slobozia s-a întors de la această competiție cu o zestre de trei medalii. La individual masculin Claudiu Nenovici a obținut medalia de argint, doar o greșeală de arbitraj privîndu-l de aur. La echipe masculin, CSS Slobozia, în componența Claudiu Nenovici, Mihăiță Dragomir, Ionuț Dragomir și Nicușor Minea, a obținut medalia de bronz. Performanță similară și pentru echipa feminină care s-a duelat în componența Diana Cruțu, Alexandra Manole, Alexandra Bănică și Elena Marin. Din păcate, la individual feminin cele trei reprezentante de la CSS Slobozia care au prins... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:13 (22886 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Program favorabil în sezonul 2010-2011: Pariu pe omogenitate

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni

Program favorabil în sezonul 2010-2011: Pariu pe omogenitate

Chiar dacă toată lumea prognoza căderea în mediocritate și dezastrul ialomițenilor, Unirea pleacă în al doilea cantonament al verii cu aceeași bancă tehnică, aceeași conducere administrativă și cu lotul din sezonul trecut păstrat în proporție de 95%.

Nucleul e același
Arlauskis, Brandan, Galamaz și Bilașco au fost în această pauză competițională cele mai vehiculate nume ale Urziceniului care ar fi urmat să îmbrace din sezonul viitor alt tricou decît cel alb-albastru. Dinamo, Steaua, Vaslui sau galonatele Stuttgart și Sevilla s-au arătat interesate să înregimenteze jucătorii care în toamna lui 2009 au dat fiori Europei prin spiritul lor de luptă. Uniriștii au rămas însă... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:12 (14083 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«DIGUL NIMĂNUI»

Vinovații fără vină

«DIGUL NIMĂNUI»

Inundațiile din 2005 au fost uitate. La fel și cele din 2006. Acum avem inundații noi. Nimic nu s-a schimbat. Aceiași saci de nisip, aceleași promisiuni, aceeași panică și oameni îngroziți de furia apelor. Iar pentru ca tabloul să fie identic, vinovatul pentru producerea dezastrelor este același: ploaia! Încă din anul 2007, primul an de după inundațiile de anvergură din județul nostru, «Independent» avertiza într-un material amplu, în fapt o radiografie a digurilor ialomițene, asupra unui aspect mai mult decît înfiorător: «Digurile vor ceda la o primă inundație». Și au cedat. În 2010. Declarațiile puse pe tapet la acel moment aparțineau specialiștilor în domeniu, însă informația a rămas la fel... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2010, 18:39 (23123 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

UPDATE

Ialomița: Promovabilitatea la BAC-45,2%, cel mai slab procent din țară

Anul acesta, mai rău ca niciodată. Bacalaureat 2010 în Ialomița s-a terminat mai prost decît în orice an de pînă acum. Dacă anul precedent reușeam performanța negativă de a ne adjudeca podiumul inferior al clasamentului în ceea ce privește promovabilitatea, anul acesta inevitabilul s-a produs. Ialomița a înregistrat cel mai scăzut procent de promovabilitate din țară, de doar 45,2%.
La polul opus, cele mai mari procente de promovabilitate la examenul de Bacalaureat au fost înregistrate, potrivit rezultatelor înaintea rezolvării contestațiilor, în județele Caraș-Severin (87,9%), Suceava (87,6%), Hunedoara (85,7%), Arad (85,7%) și Bihor (85%). În timp ce județele cu cel mai mic număr de elevi... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2010, 16:25 (21761 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Promovabilitatea la BAC-45,2%, cel mai slab procent din țară

Anul acesta, mai rău ca niciodată. Bacalaureat 2010 în Ialomița s-a terminat mai prost decît în orice an de pînă acum. Dacă anul precedent reușeam performanța negativă de a ne adjudeca podiumul inferior al clasamentului în ceea ce privește promovabilitatea, anul acesta inevitabilul s-a produs. Ialomița a înregistrat cel mai scăzut procent de promovabilitate din țară, de doar 45,2%.
La polul opus, cele mai mari procente de promovabilitate la examenul de Bacalaureat au fost înregistrate, potrivit rezultatelor înaintea rezolvării contestațiilor, în județele Caraș-Severin (87,9%), Suceava (87,6%), Hunedoara (85,7%), Arad (85,7%) și Bihor (85%). În timp ce județele cu cel mai mic... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2010, 19:16 (25539 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Furați liniștiți, Kaufland veghează

Hai criminalii!

Furați liniștiți, Kaufland veghează

• peste 30 de furturi înregistrate în aceeași locație în doar 6 luni
• dosar penal pentru un fruct necîntărit corespunzător
• ore întregi de cercetări penale
• «taxa rușinii», găselnița de jefuit clienții

Kaufland, cel mai mare hipermarket din municipiul Slobozia, primește zilnic zeci de reclamații scrise sau nescrise ale propriilor clienți. Nemulțumirile oamenilor vizează, de regulă, modul în care administratorii magazinului din Slobozia înțeleg să-și trateze clienții. Nu de multă vreme, media locală a fost invadată de mesajele unei femei din Slobozia ce relata modul catalogat drept abuziv în care a fost tratată de personalul magazinului Kaufland.
«Vă scriu în speranța că poate că vă veți amuza și veți scrie ceva despre acest caz. Mi s-a întîmplat ceva aproape stupefiant azi la magazinul de renume din Slobozia, Kaufland. Ca în fiecare sîmbătă am decis să merg împreună cu mama mea la cumpărături la magazinul Kaufland, unde mergem de cînd s-a deschis. Fac precizarea că nu am mers niciodată la acest magazin fără să fac o consumație de cel puțin 70 de lei. Ca de fiecare dată am dorit să cumpăr fructe, lucru care s-a întîmplat și de această dată. Am mers la standul de fructe de unde am cumpărat două lămîi și patru grapefruit. Le-am cîntărit apoi ne-am continuat cumpărăturile. O dată ajunsă la casă, surpriză! Trecînd peste comportamentul vînzătoarei, după ce mi-a trecut prin scaner punga cu fructe mi-a spus să i le dau înapoi, chemîndu-și o colegă să le recîntărească. Între timp noi am plătit tot bonul, dar între timp și-a făcut apariția gardianul magazinului care ne-a cerut pe un ton impetuos să-l însoțim. Fără a ne spune ce s-a întîmplat, plin de importanța momentului, și-a ridicat basca și pe un ton superior ne-a spus că vom vedea ce pățim. Ne-a dus într-o încăpere care era situată lîngă toaletă. Acolo mai erau doi adolescenți care băuseră în magazin un suc de 4 lei fără să îl plătească și care dădeau declarații unui polițist. Într-un final, aveam să aflăm și de ce eram acolo: depășisem gramajul la grefe cu 500 grame. Apoi ni s-a spus să așteptăm să dăm la rîndu-l nostru declarație Poliției, pentru că ni se va întocmi dosar penal. Peste toate acestea trebuia să plătim 160 de lei. Solicitările noastre de a vedea proba video au fost în zadar, iar prejudiciul stabilit a fost de 2 lei pe care oricum îi achitasem. Am așteptat o oră pînă au venit alți doi polițiști care ne-au luat la secție, asta după ce gardianul se prăpădea de rîs. La secție aveam să aflăm că astfel de cazuri sînt cu sutele, iar gardienii primesc bonusuri penstru astfel de situații. Pînă una alta, la momentul actual sînt o criminală cu dosar penal și cu taxe de milioane plătite»... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2010, 05:26 (136008 vizualizări - 35 comentarii)

Taguri: Slobozia Kaufland

Click aici

EVENIMENT

Digul de la Fetești, salvat de pompieri și polițiști

Pe aici nu se trece!

Digul de la Fetești, salvat de pompieri și polițiști

După ce la 1 iulie Borcea a spart al doilea dig de apărare al orașului pe o lungime de 10 metri, inundînd o suprafață de circa 80 de hectare te teren, autoritățile locale și județene și-au concentrat atenția asupra întăririi si supraînălțării digului rămas în picioare. După o săptămînă de eforturi permanente, a doua linie de apărare a orașului Fetești a fost stabilizată, cartierul Buliga fiind salvat.

Mobilizare generală pe malul Borcei
Fetești are două diguri de apărare împotriva inundațiilor. Primul, situat în apropierea cursului rîului, are o lungime de 13 kilometri și a fost construit în anii ’60-’70. Al doilea a fost ridicat în 2006 și protejează pe o lungime de... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2010, 11:47 (36512 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«La Popescu», omul cu port la poartă

«La Popescu», omul cu port la poartă

Se anunță ploi, vin inundațiile, barajul de la Dridu e în reparații capitale, primul dig de apărare al Ialomiței scîrțîie și autoritățile s-au retras în munți... Pardon, în declarații ambigue, menite să liniștească populația. E timpul pentru un reportaj în ton cu agenda publică a săptămînii. De aceea am ales să-l cunoaștem împreună pe Marin Popescu, singurul om din Ialomița care are port la poartă.

Portul din poarta casei
Ca să ajungi înspre «La Popescu» îți trebuie, înainte de toate, curaj... Pentru că de la șosea, cum treci podul către Buliga, e obligatoriu să lași în urmă bruma de civilizație pe care ți-o oferă infrastructura rutieră și să te căruțezi prin hîrtoape... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2010, 11:22 (34337 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, fără prostituție

Ialomița, fără prostituție

Mediatizată uneori excesiv, prostituția în Ialomița nu este un fenomen. Sau cel puțin așa demonstrează statisticile Inspectoratului de Poliție și cele ale Inspectoratului Județean de Jandarmi, instituții cu atribuții în supravegherea și sancționarea prostituției. Concret, în județul nostru, în primele 5 luni ale anului în curs, autoritățile au întocmit 4 dosare penale pentru prostituție, aplicînd în aceeași perioadă și 11 amenzi contravenționale pentru același gen de infracțiune. Eradicarea prostituției în Ialomița poate avea mai multe explicații. Pe de o parte, rămîn autoritățile, ce se laudă cu o serie de campanii organizate în scop de prevenție a acestui fenomen, iar de cealaltă parte a baricadei... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2010, 16:46 (22787 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 500 mii de lei de dragul istoriei

Megalomanie administrativă

Investiție de 500 mii de lei de dragul istoriei

Țara arde și Consiliul Județean se piaptănă. Și nu oricum. Autoritățile județene scot de la saltea nu mai puțin de 500 mii de lei pentru investiții în... istorie. «Casa Memorială Ionel Perlea» a devenit, peste noapte, interesul number one al consilierilor județeni, ce grabnic au votat proiectul de hotărîre privind reabilitarea monumentului istoric de la Ograda. Iar asta nu este decît o primă parte a investiției... O demonstrație de imunitate administrativă județeană în fața unei crize economice mai profunde ca niciodată.

Ciupercă cu ochii lui închiși
În timp ce sute sau chiar mii de ialomițeni au rămas fără locuri de muncă, cînd pensionarii nu mai știu dacă pot să-și... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2010, 09:36 (22890 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițistul Goagă, anchetat de Corpul de Control al Ministerului de Interne

Polițistul Goagă, anchetat de Corpul de Control al Ministerului de Interne

Corpul de Control al ministrului Administrației și Internelor a demarat o anchetă în cazul polițistului Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița. Actual, controlul se află în desfășurare, ancheta vizînd activitățile extra-polițienești ale șefului Serviciului Poliției Rutiere.
După cum cunoașteți, Sorin Goagă a făcut obiectul unor anchete în presa locală. În mare, acestea se refereau la «activitățile» pe care ofițerul Goagă le-ar fi desfășurat la societatea deținută de mama sa. Reamintim faptul că Goagă a ajuns în atenția publicului larg în urma unor încrengături financiare ale societății Expur SA. Mai exact, firma mamei sale s-a «pricopsit» cu o escrocherie de toată frumusețea... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2010, 17:23 (23994 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Campusuri școlare promise și finalizate la Sfântul Așteaptă

Ialomița: Campusuri școlare promise și finalizate la Sfîntul Așteaptă

Paradoxal, găurile negre ale investițiilor din mandatul lui Gheorghe Petre (dar pe care Ilie Stavăr a promis că le va alimenta financiar în continare) nu sînt doar unitățile școlare din mediul rural, ci și campusurile. Taxate inițial drept o «campanie de imagine a PNL în Ialomița», campusurile școlare se dovedesc a fi la acest moment cele mai păguboase investiții din întreg județul. Iar trecerea lor în revistă nu face decît să confirme dezastrul.

Campusul de la Liceul de Artă, cel mai avansat proiect
Singurul campus școlar din județ unde lucrările de execuție nu au fost sistate este cel al Liceului de Artă din Slobozia. Directorul Dumitru Cioboată susține că lucrările... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2010, 11:18 (23812 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul din Țăndărei a schimbat carburantu’

«Keep walking!» cu EURO3!

Primarul din Țăndărei a schimbat carburantu’

Cunoscut din vremuri imemoriale pentru pasiunea sa pentru eclamele care celebrează mersul pe jos (vezi la http://www.youtube.com/watch?v=WBle2l-MhWs), primarul tîrgului Țăndăreilor e nominalizat la «așa nu» într-un top al primarilor care consumă cel mai mult carburant lunar.
În aceste condiții, explicațiile noastre sînt două. 1) Primarul Vasile Sava, conștient de criza care avea să vină, și-a antrenat gîtlejul înlocuind băutura favorită a președintelui Băsescu cu combustibil EURO3 (această variantă pare puțin probabilă, întrucît cele 4 cuburi de gheață obligatorii alterează calitatea produsului, lucru pe care-l știe orice consumator împătimit). 2) Același primar Vasile Sava, neavînd habar... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2010, 18:33 (44464 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

20 de case din Fetești, în pericol de inundare

Ialomița nu scapă de furia apelor

20 de case din Fetești, în pericol de inundare

La Fetești, aproximativ 20 case din cartierul Buliga și Fetești-Oraș sînt în pericol de inundare. Cotele Dunării cresc în continuare, doar 20 de centimetri lipsind pentru ca locuințele la care facem referire să fie cuprinse de ape. 170 de jandarmi, polițiști și autorități locale se luptă pentru înălțarea digului. În tot acest timp, oamenii privesc îngroziți cum apele se umflă...

20 de centimetri distanță de dezastru
Creșterea cotelor brațului Borcea a pus pe jar autoritățile Feteștiului. Încă de la primele ore ale dimineții de 1 iulie, Comitetul Local pentru Situații de Urgență s-a întrunit la inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu, pentru a stabili măsurile pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2010, 14:16 (22856 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bala, file de scandal-poveste

Proces tergiversat timp de doi ani

Bala, file de scandal-poveste

Un scandal local, dospit între doi tineri teribiliști cunoscuți în cartierele orașului Slobozia, revine în actualitate. «Meritul» aparține judecătorilor slobozeni, ce acordă amînare după amînare în procesul de judecată al celor doi. Scandalul, căci vorbim despre un scandal în toată regula, cu pistoale și lovituri violente, s-a iscat între doi tineri, odrasle ale unor binecunoscuți oameni de afaceri locali. Pe de o parte, Daniel Bala, inculpat în conflicul nostru, de cealaltă parte, victimă în contextul la care facem vorbire, Nicolae Țință. Cei doi s-au răfuit zdravă în toamna lui 2008, acum doi ani, în incinta fostei discoteci din zona Filaturii. Atacatorul, Daniel Bala, i-ar fi aplicat o corecție... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2010, 10:42 (27630 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Agricultura ialomițeană, la mila asiguratorilor

O nenorocire nu vine niciodată singură

Agricultura ialomițeană, la mila asiguratorilor

ultima oră: Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare Cod Galben, pentru intervalul 30 iunie, ora 9.00-1 iulie, ora 9.00, fenomenele meteo predominante fiind cele de instabilitate atmosferică accentuată, adică ploi torențiale de 25-40 l/mp, furtuni...

Furtunile, urmate de ploi torențiale, înregistrate în ultimul timp au calamitat mii de hectare de teren în Ialomița. Sute de agricultori spun că se află în pragul falimentului. Firmele de asigurări deja recepționează înștiințări de daune la culturi de rapiță și grîu, clauzele polițelor de asigurare, referitoare la furtuni și ploi torențiale, fiind invocate de agricultori...

Ploi torențiale și furtuni
În condițiile unui an care se anunța fabulos, agricultorii ialomițeni au ajuns în acest moment la un pas de faliment. Din cauza furtunilor și ploilor torențiale căzute în ultima perioadă, mii de hectare cultivate cu grîu au fost culcate la pămînt, ajungînd să încolțească... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2010, 21:40 (19092 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
325 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mascații au descins la Bărbulești. Peste 870 kilograme de articole pirotehnice, confiscate!

Marți, 27 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Urziceni au descins la domiciliul unui bărbat, în vârstă de 37 de ani, din localitatea Bărbulești. În urma percheziției ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2022, 18:20
(8139 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Venituri de 1,035 miliarde de lei, colectate în perioada ianuarie-noiembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-noiembrie 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 1,035 miliarde de lei ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2022, 12:25
(10714 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la ieșire din Slobozia

Accident rutier la ieșire din Slobozia

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și o ambulanță SMURD au intervenit sâmbătă, 24 decembrie a.c., la un accident rutier produs pe DN21, la ieșire din municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2022, 12:10
(10985 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Percheziții la Ion Roată. Au fost ridicate peste 4000 de articole pirotehnice!

Joi, 22 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 6 Ion Roată, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au pus în aplicare două ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2022, 13:50
(6431 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a încasat peste 2,4 milioane de lei dintr-un dosar de «spălare a banilor»

Agenția Națională de Administrare Fiscală, prin Direcția Generală Executări Silite-cazuri speciale, a recuperat, de la o persoană fizică, peste 2,4 milioane de lei. Direcția Generală Executări Silite-cazuri ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2022, 12:45
(5330 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Ciochina și Drăgoești

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2022, 12:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 648 milioane de euro, autorizate la plata finală în cadrul Campaniei 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 5-23 decembrie, a autorizat la plata finală pentru anul de cerere 2022 peste 92,35% din totalul beneficiarilor eligibili ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2022, 11:40
(5133 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pompierii și jandarmii, la datorie de Crăciun

Pompierii ialomițeni, alături de jandarmi și polițiști vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică cu ocazia Sărbătorii Crăciunului 2022. În plan operațional, pompierii ialomițeni vor fi zilnic ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2022, 16:20
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 27 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unei declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că marți, 27 decembrie 2022, este termenul limită de depunere a Formularului 394Declarația informativă privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național de persoanele înregistrate în scopuri de TVA - aferente perioadei de raportare precedente ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2022, 12:15
(11160 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Restaurant cu salon de evenimente, amendat de Protecția Consumatorilor

Miercuri, 21 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, cu sprijinul polițiștilor de Ordine Publică și reprezentanților Comisariatului Județean pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 16:20
(5411 vizualizări - 3 comentarii)


Munteni-Buzău: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă cu țigări

Munteni-Buzău: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă cu țigări

Peste 23800 de țigarete provenite din contrabandă și 500 de kilograme de materiale pirotehnice interzise la deținere și utilizare au fost descoperite și confiscate de polițiștii Serviciului de Investigare ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 15:05
(6205 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe localități din județul Ialomița!

Pentru remedierea unei avarii apărute pe conducta de aducțiune apă de la nivelul forajelor, RAJA Constanța va sista furnizarea apei potabile de miercuri, 21 decembrie 2022, începând cu orele 22,00 și până ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 14:50
(4791 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 3,89 milioane de lei în noiembrie 2022

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna noiembrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 3,89 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 12:55
(4700 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor de Iarnă

RAJA Constanța aduce la cunoștință tuturor abonaților că, și în perioada Sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, activitatea structurilor care asigură continuitatea serviciilor de alimentare cu apă și de canalizare ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 12:10
(9856 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Iazu și Țăndărei

Trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs în satul Iazu, în care au fost implicate două autoturisme cu patru pasageri la bord. În sprijin a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 11:50
(4896 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Gârbovi

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 11:45
(5300 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Cadouri de la jandarmi pentru copiii din Traian

Cadouri de la jandarmi pentru copiii din Traian

În apropierea Sărbătorilor de Iarnă, jandarmii ialomițeni au adus un strop de fericire în ochii unor micuți din comuna Traian, cărora le-au oferit cadouri. Marți, 20 decembrie a.c., copiii au organizat ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 16:30
(6924 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Campanie de educație rutieră «Pierzi atenția. Pierzi controlul!»

Poliția Rutieră Ialomița: Campanie de educație rutieră «Pierzi atenția. Pierzi controlul!»

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița și Biroului Rutier al Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat în marți, 20 decembrie a.c., o acțiune de prevenire în cadrul campaniei naționale de ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 15:00
(7708 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au ridicat restricțiile de circulație instituite pe podul peste Brațul Borcea

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere anunță faptul că marți, 20 decembrie a.c., au fost ridicate integral restricțiile de circulație instituite pe podul peste Brațul Borcea, de pe ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 14:30
(11871 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Legume și fructe vândute fără documente legale

În urma unei acțiuni desfășurată luni, 19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au descoperit la punctul de lucru al unei societăți comerciale din Roșiori faptul că agentul economic comercializa legume ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 10:45
(4104 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Piețele și centrele comerciale, controlate

În perioada 16-19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Ialomița au intensificat acțiunile în centrele comerciale și piețele de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 10:30
(4650 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fetești

Trei echipaje operative din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit duminică, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 22,00, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2022, 12:55
(4681 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Accidente la Slobozia, Urziceni și Coșereni

Trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit sâmbătă, 17 decembrie a.c., în jurul orelor 19,00, la un accident rutier produs în municipiul reședință de județ. În eveniment a fost implicat un autoturism ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2022, 12:45
(6514 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 657 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Ialomița: 657 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița au depistat și confiscat în vederea continuării cercetărilor 657 kg de articole pirotehnice ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2022, 19:00
(4622 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Razie a polițiștilor

Fetești: Razie a polițiștilor

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni în municipiul Fetești desfășurată vineri, 16 decembrie 2023. Acțiunea a vizat prevenirea și combaterea faptelor antisociale, asigurarea climatului de ordine ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2022, 18:10
(4247 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 21 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că miercuri, 21 decembrie 2022, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2022, 13:40
(8068 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 20 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că marți, 20 decembrie 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului fiscal ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2022, 13:30
(6631 vizualizări - 0 comentarii)


Recital de colinde al deținuților din cadrul Penitenciarului Slobozia

Recital de colinde al deținuților din cadrul Penitenciarului Slobozia

Penitenciarul Slobozia a organizat joi, 15 decembrie a.c., activitatea «Am plecat să colindăm», ce a avut ca scop diminuarea vulnerabilității psihosociale în perioada Sărbătorilor de Iarnă și dezvoltarea ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2022, 18:45
(4721 vizualizări - 0 comentarii)


Ileana Hogea Velișcu, primul sinolog al României, s-a stins din viață

Ileana Hogea Velișcu, primul sinolog al României, s-a stins din viață

Originară din comuna ialomițeană Sudiți, Ileana Hogea Velișcu a fost primul și cel mai important sinolog al României. În timpul carierei sale a scris peste 1000 de articole și cărți dedicate Limbii și ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2022, 17:20
(16329 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Lista contribuabililor mijlocii, publicată pe portalul ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că prin Ordinul președintelui ANAF nr. 2521/2022 a fost aprobată lista nominală a contribuabililor mijlocii, care vor ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2022, 15:40
(5373 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...