Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Replica băștinașilor naturalizați la Unirea

Fotbal, Unirea Slobozia

Replica băștinașilor naturalizați la Unirea

Unirea se reunește pe 12 iulie avînd pe bancă, în ciuda declarațiilor rezervate, tripleta Prepeliță-Costea-Ionescu.

Prepeliță: «70% fotbaliști locali!»
Cînd celebrele vuvuzele africane vor tăcea (iertați-ne că le băgăm și noi în seamă, dar ne-a rugat o microbistă și n-o putem refuza), adică luni, 12 iulie, galben-albaștrii vor intra în focurile sezonului 2010-2011, avîndu-l la centrul terenului pe Constantin Prepeliță,
în fapt antrenorul alături de care Unirea a încheiat și campionatul precedent. «Vom începe cu o saptămînă de acomodare, urmate de alte 7 zile în regim de semi-cantonament. Pe 26 sau 27 iulie vom pleca într-un stagiu de pregătire montan, locul desfășurării... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:39 (24113 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Claudiu Nenovici, scrimă, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Claudiu Nenovici, scrimă, CSS Slobozia

Sabia ialomițeană, sport tradițional în județul nostru, are viitor. În sprijinul acestei afirmații vine școala generală din Săveni, acolo unde sub îndrumarea profesorului Marin Cruțu s-a dezvoltat o bogată pepinieră de sabreri. Acolo a urcat prima dată pe planșă în 2007 și Claudiu Nemovici avînd în minte poveștile despre triumful lui Covaliu la Sydney 2000, idolul oricărui puști care pune mîna pe sabie. De atunci au venit rînd pe rînd performanțele: campion național cu echipa de copii (2008) și echipa de speranțe (2009) și vicecampion național individual la copii (2009).
Anul 2010 i-a adus încă o medalie de bronz la proba individuală a campionatului școlar. Și cu siguranță nu se va opri aici... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:35 (25753 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga IV

Se caută fotbaliști pentru Victoria Amara

Sîntem în măsură să anunțăm în premieră județeană o inițiativă inedită a administrației locale din orașul Amara. În perioada 26-30 iunie și, ulterior, pe 3 iulie, antrenorul echipei de fotbal Victoria Amara, Florin Martinescu, va superviza o preselecție menită să întărească efectivul echipei de Liga a IV-a, Victoria Amara, dar și să creeze un satelit al acesteia care va activa în categoria Promoție. «Vrem să închidem cîrciumile și să deschidem porțile stadioanelor. Spunem stadioanelor pentru că Amara va avea în curînd 6 terenuri de fotbal amenajate la cele mai exigente standarde. La cîrciumă se dă băutură pe caiet. Noi vrem să oferim posibilitatea oricui este interesat de a face sport gratis.... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:33 (22699 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Pregătiri pentru Naționale

Pe 28 iunie vor începe la București campionatele naționale de tenis dedicate copiilor sub 12 ani. Slobozia va deplasa la această competiție nu mai puțin de 6 sportivi. Cele mai mari speranțe la un loc pe podium le are Sorin Iordache, vicecampion național în sală. Nu este de neglijat nici Irina Nițu, cea care manifestă în ultima vreme o accentuată creștere de formă. Irina a cîștigat săptămîna trecută un important turneu de tenis la Cîmpina. CSS Slobozia îi mai are pe tabloul principal pe Nicolae Anghel, Rafael Nițu și Cristian Andreescu. Ultimul dintre ei și-a trecut în palmares tot săptămîna trecută locul I la un turneu desfășurat la Cîmpulung Muscel unde s-a duelat în finală cu fratele său mai... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:32 (18999 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal

Cupa României merge la Axintele

«Viitorul» pare a fi în acest an un nume de succes pentru echipele care îl poartă. Au probat-o pe pielea lor fotbaliștii din Axintele care, sîmbătă, 19 iunie, la Amara, au cîștigat finala județeană a Cupei României, în detrimentul Recoltei Gheorghe Lazăr. Meciul a fost animat de pe margine atît de galeriile entuziaste ale celor două echipe, cît și de localnicii veniți să vadă finala. În teren, inițiativa au avut-o în prima fază cei din Gheorghe Lazăr care au deschis scorul prin fostul jucător al Unirii Slobozia, Negoiță. Revelație a returului, echipa din Axintele a revenit pe tabelă prin Grecea și a tranșat apoi disputa în favoarea ei prin dubla lui Velu. «Viitorul» Axintele va merge în faza națională... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:31 (22138 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectorul general școlar Ilie Stavăr, «vânat» de Minister pentru haosul din învățământul ialomițean

Inspectorul general școlar Ilie Stavăr, «vînat» de Minister pentru haosul din învățămîntul ialomițean

Recent, învățămîntul ialomițean a fost din nou împins în prăpastia unui scandal de proporții. Ministerul Educației a făcut public un raport de control la instituția județeană ce demolează școlile din temelii din punct de vedere managerial și nu numai. Deficiențele grave semnalate de controlorii Ministerului sînt puse în cîrca inspectorului general Ilie Stavăr. La rîndu-i, «generalul» replichează susținînd că raportul nu este altceva decît o comandă politică... Soarta învățămîntului va fi decisă însă în toamnă, cînd o echipă de control condusă de șeful corpului de Control din cadrul Ministerului Educației va lua la puricat din nou documentele școlare în cadrul unei inspecții de revenire. Pînă atunci... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:01 (17697 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Replica la atacurile Agenției Star Models

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (III)

Replica la atacurile Agenției Star Models

Din anul 2002, de cînd ne-am început activitatea, am organizat zeci de concursuri naționale, am colaborat cu mari agenții de publicitate alături de sute de modele și designeri. Motivul adevărat al plecării în Londra a fost extinderea cunoștințelor în domeniul modei, ci nu cum s-a stipulat în presă ca s-ar fi ascuns de anchetă. Așadar, domnul Tamârjan Ion a studiat arta fotografiei la London College of Fashion și Holborn Studio, reușind să își îmbogățească, în mod profesional, sfera de cunoștințe.

Din luna mai a acestui an, Star Models a devenit ținta unor atacuri în presă fără precedent, atacuri dezinformate și calomnioase la imaginea și integritatea modelelor și a omului din spatele scenei... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 09:31 (102466 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Dezvoltarea turismului, în atenția strategiilor prefectului Teculescu

Dezvoltarea turismului, în atenția strategiilor prefectului Teculescu

În pauzele dintre două atacuri împotriva administrație publice locale și județene, prefectul Teculescu are și preocupări mai pașnice.Miercuri, 23 iunie, de exemplu, domnia sa va prezida un seminar în cadrul căruia se va dezbate viitoarea strategie turistică a județului Ialomița.
Denumit «Forumul pentru Promovarea și Dezvoltarea Turistică Ialomița», urmat de o dezbatere-eveniment, seminarul își propune să elaboreze o strategie de dezvoltare a turismului în Județul Ialomița, pentru «realizarea unui concept unitar în acest domeniu economic atît de timid abordat».
Potrivit comunicatului remis redacției, la seminar ar trebui să participe toate instituțiile statului direct interesate în dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2010, 17:11 (20051 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Nea Gabi mai vrea o tură la Primărie. INDEPENDENT

Batman-Batman!

Nea Gabi mai vrea o tură la Primărie. INDEPENDENT

Pe nea Gabi l-a bătut din nou gîndul cu mătura-n freză și-și mai dorește o tură. Adică, în 2012, își dorește din nou să se joace de-a primaru’ Sloboziei pentru 4 ani. Chiar dacă cei mai mulți dintre noi nu-l mai vrem (el, nu și nu! Batman-Batman!), partidul de social-democrați nu-l mai suportă (Batman-Batman!), iar tanti aceea de i-a dat cu ceva produse în cap cînd primarul nostru cumpăra apă plată de la supermarket îl așteaptă la aceeași intrare cu aceeași sacoșă (Batman!). El vrea din nou. Acum, cică vrea chiar independent. Ca Rapidu’ împotriva tuturor vrăjmașilor, nea Gabi se pregătește intens de o nouă candidatură.
Metodic, noi am lansat deja o serie de sondaje.
Iar acestea ne-au arătat... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2010, 10:09 (13717 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sebastian Solomon, micul Chopin de la Liceul de Artă

Sebastian Solomon, micul Chopin de la Liceul de Artă

Ajunși în curtea Liceului de Artă «Ionel Perlea» din Slobozia, ne-am întrebat care ar fi elevul ce excelează la toate materiile în această unitate școlară? Răspunsul, desigur, l-am primit de la directorul liceului, profesorul de matematică Dumitru Cioboată.
«Solomon, Sebastian Solomon, din clasa a IV-a. El excelează și la pian, dar și la învățătură. Este un copil deosebit» ne spune directorul. Și ne îndrumă către fosta clădire a Școlii nr. 1, acolo unde se desfășoară cursurile pentru ciclul primar. Pierdut parcă printre puștii de-o șchiopă, îl observăm pe Solomon. Stă cuminte, cu toate că este pauză și exersează o compoziție proprie la pian. Alături îi stă învățătoarea, dar și cel... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2010, 08:32 (68871 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gogu Petre, sedus și abandonat de democrat-liberali

Culisele unui joc nedisputat

Gogu Petre, sedus și abandonat de democrat-liberali

Prognoza politică pentru următoarea perioadă nu pare deloc favorabilă celor implicați în «fenomen» de partea adversă. După cum deja se știe, deranjînd destul de mult prin doctrina lor social-democrată, dar și prin prezență, Florea Stoian, ex-APIA, Daniel Crunțeanu-ex OJPDRP și Iulică Bucur, ex-OARZ, au fost înlăturați «la pachet» de pe scaunele de directori. Și asta pentru că aracetul roșu administrat de guru-ul Vasile Ciupercă s-a diluat sub influența taifunului portocaliu. Și, printr-un «bobîrnac» strategic administrat de liderii democrat-liberali, culoarea roșie a dispărut de la serviciile deconcentrate ialomițene. Cu o excepție: inspectorul școlar adjunct Otilia Dumitru, al cărui contract... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2010, 10:14 (23974 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Îngerii lui Charlie»

«Îngerii lui Charlie»

Deși Farrah Fawcett, actrița care a făcut celebru serialul «Îngerii lui Charlie» și a dat tonul emancipării femeii în societate la TV, nu mai e printre noi, modelul impus de ea în anii ’70 abia acum reușește să pătrundă în societate. Și pentru că Ialomița nu putea face excepție de la regulă, Independent a identificat pentru dumneavoastră acest model care se dovedește, la 40 de ani de la patentarea lui, unul de succes. Un succes atît de mare, încît poliția ialomițeană a decis să-l pună în practică și în mediul rural. Deși noi l-am descoperit tîrziu, la peste 6 luni de la implementare, procesul este în curs, iar «îngerii» în uniformă se dovedesc a fi din ce în ce mai mulți...

Îngeri rurali pentru ordinea publică... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2010, 14:22 (100702 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânărul care a provocat un accident rutier când se întorcea de la banchet, reținut pentru 24 de ore!

Tînărul care a provocat un accident rutier cînd se întorcea de la banchet, reținut pentru 24 de ore!

Un tînăr, de 19 ani, din Gura Ialomiței, a fost reținut pentru producerea unui accident rutier grav pe șoseaua ce leagă municipiul Slobozia de orașul Amara. Incidentul s-a petrecut în dimineața zilei de luni, 7 iunie, cînd tînărul despre care facem vorbire se întorcea de la petrecerea de banchet împreună cu alți trei colegi. Tînărul de 19 ani se deplasa la volanul unui autoturism dinspre Slobozia către Amara, iar în dreptul Silozului, a efectuat o depășire pe cît de imprudentă pe atît de negulamentară, intrînd în coliziune frontală cu o mașină ce se deplasa din sens opus.
La cîteva zile, șoferul mașinii ce circula regulamentar și-a pierdut viața, ceilalți patru pasageri, din fericire, suferind răni ușoare ca urmare a accidentului... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2010, 12:29 (23756 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: accident arestare

Click aici

EVENIMENT

Asfalt de 30 de milioane pentru gropile Sloboziei

Municipalitatea tratează criza cu bani publici

Asfalt de 30 de milioane pentru gropile Sloboziei

Deși criza a fost anticipată încă de anul trecut, autoritățile locale din Slobozia continuă să o sfideze prin investiții de anvergură. Așa se face că, alături de sursa de apă, rețeaua de canalizare a orașului și studiile de fezabilitate în viitoare investiții megalomanice (vezi complexul din bazarul municipal sau reconstrucția Pieței Revoluției!) municipalitatea locală a mai aprobat anul trecut o investiție de mari proporții. Aceasta constă în reabilitarea a 75 de străzi din Slobozia, lucrare care va costa peste 30 de milioane de lei noi în perioada 2009-2013. În actualele condiții, oportunitatea investiției nu se mai justifică, iar autoritățile riscă să arunce banii în gropile tot mai dese care... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2010, 09:18 (24996 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fană Chioru, Blondu, Căluș și Petre Buțoi rămân după gratii

Noua generație de infractori

Fană Chioru, Blondu, Căluș și Petre Buțoi rămîn după gratii

• primii trei, cel puțin 29 de zile, ultimul, pînă la ispășirea pedepsei

Spaima poliției și un continuu pericol public. Așa pot fi caracterizați cei cinci tineri slobozeni care, de-a lungul timpului, au creat scandaluri și au terorizat Slobozia. Robe Stefăniță, zis Fană Chioru, neamul Căluș, rromii din Bora și Buțoi, un dușman declarat al clanului Frusin, rămîn după gratii.

Nimicitorul de mașini sau Fană Chioru
Miercuri, 16 iunie, Tribunalul Ialomița a respins ca nefondat recursul înaintat de Robe Ștefăniță, cunoscut sub apelativul Fană Chioru, urmînd ca acesta să rămînă pentru încă 29 de zile în arestul IPJ Ialomița. Fapta pentru care Fană urmează a fi judecat a fost comisă în noaptea de 7 mai, cînd, sub influența băuturilor alcoolice, dar... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 18:11 (95384 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă vrea AUDIT FINANCIAR la Spitalul Slobozia

În prefața preluării unității medicale de către Consiliul Județean Ialomița

Ciupercă vrea AUDIT FINANCIAR la Spitalul Slobozia

În data de 2 iunie a.c., s-a emis OUG 529, prin care Spitalul Județean de Urgență Slobozia, și spitalele din Fetești, Țăndărei și Urziceni vor trece sub tutela Consiliului Județean Ialomița, respectiv a consiliilor locale ale celor trei localități mai sus amintite. Conform Ordonanței, pînă la data de 1 iulie a.c., spitalele vor fi predate pe bază de protocol de predare-preluare, urmînd ca noii supervizori ai unităților spitalicești să numească manageri provizorii. Nominalizarea managerilor va fi decisă în urma unui concurs organizat de consiliile de administrație al celor 4 spitale, noii manageri putînd fi persoane fizice sau chiar persoane juridice.
Dacă în cazul spitalelor din Urziceni, ... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 14:03 (25345 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Diplome de «GROPAR AL ROMÂNIEI» pentru senatorul Tudor Panțuru și deputatul Gheorghe Tinel

De la deputatul PNL Cristina Pocora fără număr

Diplome de «GROPAR AL ROMÂNIEI» pentru senatorul Tudor Panțuru și deputatul Gheorghe Tinel

Deputatul Pocora a acordat azi diplome de «GROPAR AL ROMÂNIEI» parlamentarilor ialomițeni care nu au votat marți moțiunea «Opriți genocidul social». Diplomele sînt inscripționate cu titlul de «Gropar al României pentru susținerea planului guvernamental de tăiere a pensiilor și a salariilor». Acestea au fost prezentate de deputatul PNL de Ialomița în cadrul unei conferințe de presă. «Voi înmîna personal aceste diplome celor doi parlamentari ilomițeni care au votat marți împotriva intereselor cetățenilor ialomițeni care i-au trimis în Parlament» a declarat Cristina Pocora.
Gestul, evident unul politic, are menirea de a trage un semnal de alarmă asupra modului în care «parlamentarii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 14:01 (28863 vizualizări - 11 comentarii)

POLITICĂ

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Politichia locală se pregătește de alegeri

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Cu sau fără criză, partidele politice locale au intrat în febra pregătirilor pentru alegerile locale din 2012. Deși nu par să fi înțeles mare lucru din cei 20 de ani de pluripartitism trecuți pînă acum, politicienii locali au învățat că alegerile nu se cîștigă în lunile de campanie electorală dinaintea votului, ci în anii care le preced. Pentru că vrînd-nevrînd, alegerile locale din 2012 ne privesc direct, Independent a decis să monitorizeze pentru dumneavoastră prestația celor trei partide politice de pe eșicherul politic local. Ne propunem deci, în cei doi ani și jumătate care ne mai rămîn pînă la alegeri, să-i aducem în fața dumneavoastră pe reprezentanții partidelor din toate cele 66 de unități... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 11:42 (13689 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Locuințele ANL din Slobozia nu au clienți

Locuințele ANL din Slobozia nu au clienți

Rîvnite în urmă cu cîțiva ani mai abitir decît sfintele moaște, vînate de rude și rubedenii politice, obiect a numeroase scandaluri și sesizări, locuințele ANL din Slobozia își trăiesc ultimele zile de glorie. Potrivit unei decizii a Guvernului de la sfîrșitul lunii aprilie, cele 210 apartamente și garsoniere din Slobozia pot fi vîndute. Din păcate, în ciuda prețurilor relativ mici, locuințele construite în Ialomița nu prea se caută, iar banii nu pot fi recuperați potrivit așteptărilor Guvernului. Chiriașii susțin că principala cauză pentru care ezită să investească într-o astfel de locuință o reprezintă calitatea slabă a construcției și problemele administrative întîmpinate în decursul anilor... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 05:23 (35230 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Slobozia ANL

EVENIMENT

Taxe și impozite locale de 72 milioane de lei, NEACHITATE

Taxe și impozite locale de 72 milioane de lei, NEACHITATE

Valoarea taxelor și impozitelor neîncasate de adminstrațiile locale și Consiliul Județean Ialomița se ridică la peste 72 milioane de lei.
Cifra a fost avansată de Prefectura Ialomița, ca urmare a eforturilor acestei instituții de «asanare a problemelor administrativ teritoriale ale județului Ialomița». Potrivit sursei citate, datoriile restante sînt mai vechi de un an și au apărut ca rezultat al lipsei de implicare a autorităților locale și județene în recuperarea taxelor și impozitelor.
Pînă la acest moment, autoritățile locale și județene vizate nu au oferit nicio explicație oficială cu privire la datoriile acumulate. Detaliate, datele statistice oferite de Prefectura Ialomița confirmă... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 11:58 (22436 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
340 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

SC CONSTRUCT PEROM SRL

angajează
-șoferi profesioniști
categoria C+E
-mecanici utilaje
-automacaragiu
-inginer mecanic

așteptăm CV-urile dvs
la adresa de e-mail

[email protected]
Pentru mai multe detalii
vă rugăm să ne contactați
la telefon
0264/358.878

27 Octombrie 2016, 20:05


DN2C: Beat la volan, a acroșat cu mașina un biciclist

Miercuri, 26 octombrie a.c., Poliția Orașului Amara a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2016, 19:05
(4232 vizualizări - 0 comentarii)


SC CDI TRANSPORT INTERN Și INTERNAȚIONAL SRL

angajează
șoferi cu categoria D
pentru transport angajați
Urziceni-Balotești
(tur-retur)
Relații la telefon
0730/466.979
0730/444.450

27 Octombrie 2016, 18:30


Fructe și legume, confiscate de polițiștii ialomițeni

În cadrul unei acțiuni demarată de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, împreună cu cei ai Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, oamenii legii au confiscat 275 kg de fructe ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2016, 18:20
(3653 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: A acroșat un biciclist

Marți, 25 octombrie a.c., în jurul orei 10,30, pe raza localității Mihail Kogălniceanu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii ajunși la fața ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:45
(4347 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Jandarmii i-au confiscat peștele

Jandarmii din cadrul echipei de intervenție Urziceni, care desfășurau marți, 25 octombrie a.c., o acțiune de prevenire a comerțului ilicit, au observat un bărbat care comercializa pește direct din portbagajul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:30
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit pentru «complicitate la evaziune fiscală», arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:25
(4162 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimis în judecată pentru sex cu minori

Un bătrîn de 76 de ani din zona Urziceniului a fost trimis în judecată de procurorii locali după ce a obligat un minor de 12 ani să întrețină raporturi sexuale orale cu inculpatul. Potrivit anchetei, bătrînul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:15
(4420 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis, reținut după ce a acroșat un pieton și a părăsit locul accidentului!

Un tînăr, de 22 de ani, din Slobozia, a fost reținut pe baza de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, marți, 25 octombrie a.c., fiind prezentat Parchetului cu propunere de arestare preventivă. În fapt ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2016, 20:35
(5012 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Accidente la Munteni Buzău și Urziceni

Luni, 24 octombrie a.c., pe DN2A, lîngă localitatea Munteni Buzău, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 61 de ani, din Urziceni, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2016, 20:20
(6240 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»

În parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 din municipiu, Protopopiatul Slobozia a desfășurat luni, 24 octombrie 2016, acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor». Părintele ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2016, 18:55
(6815 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Intervenție a jandarmilor pentru calmarea unui elev-bătăuș

Vineri, 21 octombrie a.c., în jurul orei 12,00, patrula de intervenție din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a fost sesizată de conducerea unui liceu din localitate despre faptul că în incinta școlii ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2016, 18:40
(6752 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Printr-un comunicat, Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 19:40
(5502 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: A intrat cu mașina în stîlp

Joi, 20 octombrie a.c., în comuna Manasia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din comuna Manasia, conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 19:25
(4971 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița

Joi, 20 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 19:10
(4722 vizualizări - 1 comentariu)


Două posturi de ofițer, scoase la concurs la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează concurs/examen în vederea ocupării unor posturi vacante de execuție, recrutare din sursă externă ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 18:20
(11380 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Bugetul pentru «Casa Verde Clasic», epuizat

În cadrul programului «Casa Verde Clasic», Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a înregistrat, pînă la data de 20 octombrie 2016, un număr de 181 dosare. Astfel, plafonul de 1089963 lei, pus la dispoziție ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 15:35
(5200 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Luna octombrie, luna siguranței on-line

Peste 80 de elevi de la Colegiul Național «Grigore Moisil» și Liceul Tehnologic «Sfînta Ecaterina», din Urziceni, au fost informați despre navigarea în siguranță în mediul on-line. Astfel, la data de 1 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 14:10
(3900 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Săveni produs de un șofer băut la volan

Miercuri, 19 octombrie a.c., pe DJ201, în localitatea Săveni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 12:20
(5652 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni accident


AJOFM Ialomița: Rezultate la Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Joi, 20 octombrie 2016, la nivel național s-a organizat, sub îndrumarea Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți. Acest eveniment s-a desfășurat și ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 10:45
(6676 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții ale Poliției în Ialomița. «Evaziune fiscală» în servicii de publicitate!

Joi, 20 octombrie a.c., polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lîngă Tribunalul București, pun în aplicare 34 de mandate de percheziție ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2016, 12:10
(7369 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia. Șoferul a fugit de la locul faptei!

Un tînăr de 23 de ani din Slobozia s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident rutier, în zona Muzeului Național al Agriculturii. Fără să dețină permis de conducere, după ce a băut cîteva ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 18:53
(6671 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat mortal la Ciochina

Marți, 18 octombrie 2016, pe DN2A, în localitatea Ciochina, s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 16:20
(4101 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 36500 de lei, 10 de permise reținute

În perioada 17-19 octombrie 2016, polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 15:55
(5609 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 50 și 60 de ani, au fost depistați în perioada 17-19 octombrie 2016 de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 15:40
(3594 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestați pentru «furt calificat»

În cursul zilei de marți, 18 octombrie 2016, polițiști de Investigații Criminale au acționat pe raza județului Ialomița pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 15:20
(5351 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Tîrg: Bătrînă de 82 de ani, victimă a unui furt

În urmă cu 2 zile, fiica unei femei de 82 de ani, din localitatea Fierbinți-Tîrg a sesizat Poliția cu privire la faptul că mama sa a fost victima infracțiunii de furt. Victima le-a relatat anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2016, 18:40
(5548 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Accident rutier, provocat de un șofer băut

Accident rutier la Gîrbovi, la sfîrșitul săptămînii trecute, produs de un bărbat de 49 de ani, cu domiciliul în aceeași localitate. Șoferul a scăpat cu viață, însă s-a ales cu un dosar penal pentru conducere ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2016, 13:20
(4868 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


DSVSA Ialomița: Macrou contaminat, retras de la comercializare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, în perioada 10-12 octombrie 2016, ca urmare a unei notificări primite de la DSVSA Bucuresti, a dispus ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2016, 12:25
(4874 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Atestarea si certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială, ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice si sociale, ocuparea forței de ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 18:20
(5889 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...