Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Evaziunea cu păcura bulgărească tranzitează Ialomița

Evaziunea cu păcura bulgărească tranzitează Ialomița

În urmă cu două luni, comisarii Gărzii Financiare Ialomița confiscau la Stația de Taxare Fetești două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Analizele ulterioare aveau să demonstreze că ceea ce transportatorii declarau drept produse neaccizabile era, de fapt, păcură. Bulgărească. Iar mecanismul evaziunii fiscale era mai mult decît evident. Cele două cisterne erau doar capătul unei afaceri de milioane de euro ce păgubește, regulat, statul român prin neplata accizelor... La diferență de doar cîteva zile, în același punct de taxare de la Feteșri, comisarii financiari, în tandem cu vameșii ialomițeani, aveau să intercepteze alte două transportui de «produse neaccizabile... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2010, 18:41 (27722 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban, furnizor de apă menajeră pentru cișmelele slobozene

Mii de metri cubi de apă, pierdute inutil în fiecare lună

Urban, furnizor de apă menajeră pentru cișmelele slobozene

Prin parcuri sau pe bulevarde, Primăria Slobozia a instalat cișmele. În prezent, la cișmele, slobozenilor și nu numai li se livrează apă menajeră, căci la nivelul orașului nu mai putem discuta demult de apă potabilă. În cele ce urmează, vă vom explica însă cît anume cheltuie Primăria Slobozia pentru apa menajeră oferită din belșug la cișmelele stradale, amplasate strategic în parcurile orașului sau la intersecțiile intens circulate.

Cișmele cu apometru
Ca prim aspect de consemnat, toate cișmelele din Slobozia sînt dotate cu apometre. Așadar, consumul este contorizat, lunar, de aceste aparate, Urban SA centralizînd datele. Iar plata pentru apa consumată este, evident... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2010, 11:42 (24322 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Megainstituție de control constituită din Direcția de Control a Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă

Megainstituție de control constituită din Direcția de Control a Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă

În viitorul nu prea îndepărtat și dată fiind criza economică, se preconizează constituirea unei superinstituții de control. Am făcut referire la criză întrucît «reorganizarea» unor instituții va presupune, de fapt, «restructurarea» de personal. Așadar, din Inspecția Fiscală din cadrul Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă, prin comasare, se va plăsmui o megainstituție de control, cu puteri și competențe sporite. Planul este cunoscut și la nivel local și, firesc, au început zbaterile pentru ocuparea funcției de șef. Actual, Direcția Controlului Fiscal din cadrul DGFP este condusă de Daniel Rădulescu, în fruntea Gărzii Financiare Ialomița este Petre Țenea, iar șef de Vamă este Ionuț Scrioșteanu.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 20:12 (32604 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: control fiscal

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a pierdut în instanță litigiul cu Camera de Conturi Ialomița

Primăria Slobozia a pierdut în instanță litigiul cu Camera de Conturi Ialomița

În urmă cu o lună, Independent a dezvăluit o bună parte a rezultatelor controalelor Camerei de Conturi Ialomița efectuate în cadrul administrațiilor locale. Acțiunile de verificare au fost realizate în anul 2009 asupra activităților financiare din anul 2008. Tot la acel moment precizam cum rapoartele de control, ce au tulburat liniștea unităților administrative, au fost contestate la instanțele de judecată. Una dintre primăriile ce a înaintat la Tribunalul Ialomița o acțiune în acest sens a fost a Primăria Slobozia.
Pe scurt, în urma controlului anual desfășurat de Camera de Conturi la Primăria Slobozia, control efectuat în anul 2009 pentru execuția bugetară din anul 2008, inspectorii fiscali... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 16:28 (28421 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragoș Soare NU mai este director al Direcției Agricole. A fost numită Maria Ardeleanu la conducerea DADR

Dragoș Soare NU mai este director al Direcției Agricole. A fost numită Maria Ardeleanu la conducerea DADR

De vineri, 4 iunie 2010, Dragoș Soare nu mai este director al Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița. Modificarea s-a produs printr-un ordin al ministrului Agriculturii, vineri, 4 iunie a.c., încheindu-se contractul de management al fostului de-acum director Soare. Printr-un alt ordin, în funcția de director al DADR Ialomița a fost numită Maria Ardeleanu, șef al Unității Fitosanitare Ialomița. Să adăugăm că funcția de director coordonator al Direcției Agricole, ca urmare a împărțirii posturilor de conducere la nivel local, a revenit partidului de independenți-Uniunea Națională pentru Progresul României, condus în Ialomița de omul de afaceri Dumitru Vișan.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 14:52 (18434 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pensionarii au protestat în fața Prefecturii Ialomița

100 pentru 100 de mii!

Pensionarii au protestat în fața Prefecturii Ialomița

Ialomițenii continuă seria protestelor organizate în fața instituțiilor publice din județ. De data aceasta, luni, 7 iunie a.c., a fost rîndul pensionarilor. Grupați în fața Prefecturii Ialomița, aceștia au scandat în numele celor aproape 100 mii de pensionari ialomițeni împotriva deciziei de modificare a Legii 250 din 2007, precum și pentru înlăturarea «hoților și bandiților din Guvernul României».
Reamintim că Guvernul a anunțat că își va asuma răspunderea în Parlament pentru planul de măsuri de austeritate gîndite să facă economii la buget. Salariile la stat scad cu 25%, iar pensiile și ajutoarele sociale se reduc cu 15%. Măsurile au fost convenite cu Fondul Monetar Internațional, care așteptă... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 13:40 (24560 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Salariații Primăriei Slobozia primesc «stimulente», Tribunalul își face sediu nou

Unde este criza?

Salariații Primăriei Slobozia primesc «stimulente», Tribunalul își face sediu nou

Pe lîngă măriri salariale pentru angajații Primăriei și scandaluri asupra zonării municipiului reședință de județ, consilierii locali slobozeni au adoptat, în ultima ședință de lucru desfășurată în data de 27 mai 2010, o hotărîre cel puțin interesantă. Executivul slobozean a concesionat un hectar de teren pentru construirea unui edificiu administrativ al Tribunalului Ialomița... În plus, consilierii locali au adoptat, cu scîntei ce-i drept, mărirea prețului la apă dar și zonarea terenurilor din intravilanul municipiului.

Palatul Justiției se mută-n Parc
Joi, 27 mai, după-amiază, consilierii locali municipali s-au întrunit în ședința lunară de lucru. Ordinea de zi a ședinței... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2010, 11:28 (29649 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

LATINISTELE de la CNMV

Olimpicii limbilor moarte

LATINISTELE de la CNMV

Mitul latinistelor de la Colegiul Național «Mihai Viteazul» a depășit demult gardul păzit al liceului: «Niște tocilare care mănîncă carte pe pîine... N-o să scoateți nimic de la ele. Cine dracu’ a mai pomenit să fii olimpic la o limbă moartă?!» descrie succint situația unul dintre adolescenții prezenți în urmă cu două săptămîni la Sărbătorile Sloboziei, acolo unde latinistele CNMV au fost premiate pentru pasiunea lor de modă ... antică. Spooky, cum ar spune latinii din Britania de azi. Dar extrem de tentant pentru un reportaj!

Antrenor de latiniști
CNMV are aspect de fortăreață romană. Două rînduri de paznici, patrule mixte, profesori cu ochi vigilenți, eleve-soldat... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2010, 13:16 (164716 vizualizări - 61 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

Administrațiile locale au decretat

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

În Ialomița administrațiile locale continuă să aplice legea după ureche. Urechea e a consilierilor locali, iar vocea pe care aceștia o ascultă, cea a primarului, este mai convingătoare decît legile și reglementările în vigoare. În cazul ordinului 210 (pentru modificarea și completarea Strategiei privind organizarea activității de îmbunătățire si exploatare a pajiștilor la nivel național), 12 dintre consiliile locale ale județului Ialomița au decis că «pohta» administrației locale este mai presus decît legea și au refuzat concesionarea acestor terenuri. În consecință, la acest moment, Prefectura Ialomița a acționat în contencios administrativ aceste autorități, iar procesele sînt în curs. Mai interesantă... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 15:02 (27295 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Impresarul-proxenet Tera rămâne în arest

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (update)

Impresarul-proxenet Tera rămîne în arest

Ion Tămîrjan, Tera printre cunoscuți, patronul singurei agenții de fotomodele din Slobozia, «Star Models», rămîne încarcerat în arestul IPJ Ialomița. După ce judecătorii l-au trimis după gratii sub acuzația de proxenetism, impresarul a formulat recurs împotriva acestei decizii la Curtea de Apel București. Miercuri, 2 iunie, magistrații Curții au respins însă recursurile formulate de cei doi proxeneți, Ion Tămîrjan și Costan Relu, apreciindu-le drept nefondate. Drept pentru care cei doi vor rămîne arestați pentru cel puțin 29 de zile. Interesant este faptul că, deși acuzațiile ce se rețin în sarcina celor doi sînt convingătoare, cei doi au fost reprezentați la Curtea de Apel București de un avocat... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 10:36 (29235 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ioan Martin, candidatul PNL la Primăria Sloboziei

Susținut de PSD

Ioan Martin, candidatul PNL la Primăria Sloboziei

Vom demara acest articol abrupt. Căci informația este, la rîndu-i, abruptă. Așadar, potrivit surselor noastre din mediul politic, Ioan Martin, președintele PNL Ialomița, va deveni candidatul acestui partid la funcția de primar al municipiului reședință de județ Slobozia. Și, foarte important, această candidatură va fi sprijinită chiar de PSD pe mîna liderului de județeană Ciupercă.

Ionașcu se duce la fundul... sursei de apă!
Motivul pentru care Gabi Ionașcu nu ar mai fi agreat de conducerea social-democrată pentru un nou mandat este evident: APA! Cu ea agățată de gît, pe post de piatră de moară, sărmanul primar nea Gabi gîfăie de peste un an încercînd să dreagă busuiocul... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 06:22 (27973 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Academia Cațavencu: Caty Andronescu s-a apropiat periculos de mult de șeful CJ Ialomița

Academia Cațavencu: Caty Andronescu s-a apropiat periculos de mult de șeful CJ Ialomița

În cadrul unui articol de investigații, săptămînalul Academia Cațavencu lasă să se înțeleagă că între președintele Consiliului Județean și al organizației PSD Ialomița, onorabilul profesor Vasile Silvian Ciupercă și fostul ministru al Educației, Ecaterina Andronescu, ar exista «ceva». Acum, înțelegeți-ne și pe noi că ne vine greu a digera o astfel de informație în condițiile în care îi privim pe domnul Ciupercă și pe doamna în cauză. Asta nu înseamnă că băgăm mîna-n foc pentru șeful Consiliului Județean sau pentru doamna Caty. Căci, pe de altă parte, cine se aseamănă, se-adună; și, matematic vorbind, specialitatea domnului Ciupercă, în general 1+1=2. Și unde-s doi... Oricum, articolul îl citiți... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 13:18 (27022 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu fura! Guvernul nu accepta concurență!»

300 de bugetari au scandat timp de două ore în fața Prefecturii Ialomita

«Nu fura! Guvernul nu accepta concurență!»

Peste 300 de bugetari din învățămînt și administrație au scandat în fața Prefecturii Ialomița lozinci antiguvernamentale, manifestîndu-și astfel disprețul față de măsurile adoptate de administrația Boc.
Deși conștienți de inutilitatea demersului lor, sindicaliștii și-au manifestat timp de două ore revolta, convinși fiind că este ultima soluție: «Știm că e degeaba, dar altceva nu mai avem de făcut. Locuri de muncă nu mai avem, salariile s-au tăiat, băncile ne bat la ușă... Nu ne-a rămas decît strada!».
Față de acțiunile de protest anterioare, cea de astăzi se dovedește suprinzătoare prin diversitatea protestatarilor strînși de sindicate. De la pensionari la cadre militare în retragere și... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 13:11 (25123 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale caută concesionari pentru proiectele SAPARD

După ce au fost la un pas de a înapoia banii investiți

Autoritățile locale caută concesionari pentru proiectele SAPARD

În urmă cu o lună, raportorii SAPARD au monitorizat stadiul implementării proiectelor SAPARD în 6 din cele 16 localități ialomițene care au beneficiat de astfel de investiții. Concluziile preliminare ale raportului au confirmat faptul că între proiectele inițiale în baza cărora s-au obținut finanțările și rezultatele finale există diferențe majore. Prin urmare, administrațiile locale au fost somate să readucă investițiile la forma inițială, în caz contrar fiind obligate să returneze, în medie, 2 milioane de lei noi. La o lună de la ultimatum, administrațiile locale verificate se pregătesc de concesionarea acestor investiții derulate cu fonduri europene.

Capul ce se pleacă, SAPARD-ul nu-l taie... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 11:32 (28160 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O delegație a Primăriei Fetești se plimbă în Spania

Înfrățire cu Lepe pe bani publici

O delegație a Primăriei Fetești se plimbă în Spania

15 mii de lei, 4 zile de vacanță și o înfrățire cu un oraș din Spania. Asta meșterește Primăria municipiului Fetești în aceste vremuri de criză, cînd toți angajații sau mare parte din ei sînt în grevă din cauza lefurilor reduse, cînd bugetele locale sînt infinit mai mici decît în alți ani, cînd investițiile lipsesc cu desăvîrșire, iar datoriile de orice natură depășesc puterile financiare ale oricărui oraș...

«Lepe» costă 15 mii de lei
Feteștiul se înfrățește! Am vrut să spunem că 6 membri ai Consiliului Local Fetești, în frunte cu primarul Gheorghe Catrinoiu, au dat startul vancanțelor exotice, plătite cum altfel?, din bani publici. E drept, este prima tentativă reușită... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 06:22 (24712 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția, bătaia de joc a interlopilor locali

Poliția, bătaia de joc a interlopilor locali

În urmă cu un an, șefii poliției locale și județene au fost «decapitați» în prime-time, la TV, în baza unor filmulețe realizate cu telefonul mobil și a declarațiilor «de familie» ale interlopilor din clanul Gigi Piticu. La un an de la acest incident, DNA Ialomița confirmă, oficial, că dovezile vehiculate de interlopi au fost false. «Considerați că a fost o răzbunare a noastră» declară Stanciu Nina, concubina lui Toma Gheorghe (Gigi Piticu) confirmînd astfel cea mai scandaloasă manipulare a poliției ialomițene și a opinie publice din Ialomița și din țară.

Nina, spaima IPJ Ialomița
«Vreau să-mi retrag toate declarațiile, inclusiv autodenunțul, deoarece am motive personale pe care nu vreau să le precizez. Considerați că a fost răzbunarea noastră»... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2010, 15:08 (26421 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fostul prefect Ilie Virgil a rămas fără pușcă și pistol

La Urziceni, în plină stradă și în plină zi

Fostul prefect Ilie Virgil a rămas fără pușcă și pistol

În urmă cu cîteva zile, fostul prefect al județului Ialomița din perioada 1996-2000, Ilie Virgil a fost prădat ziua în amiaza mare în centrul municipiului Urziceni. Jaful l-a lăsat pe fostul demnitar fără o pușcă de vînătoare și un pistol, armele fiindu-i furate din mașina personală parcată pe o stradă din Urziceni. Iar asta nu este tot. Urmare a furtului, Ilie Virgil ar fi rămas și fără dreptul de port și folosire a armelor și s-a ales și cu o amendă de 5000 de lei pentru neasigurarea securității armelor și munițiilor.
Pasiunea fostului prefect pentru arme este arhicunoscută încă de cînd domnia sa ocupa funcția publică. Surse apropiate fostului demnitar își amintesc că Ilie Virgil purta aproape... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2010, 06:16 (30841 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Asaltul noilor veniți

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-CSM Medgidia 3-2

Asaltul noilor veniți

Unirea Slobozia s-a deprins să trăiască periculos. Este aspectul pe care l-au remarcat și cei aproximativ 300 de spectatori prezenți, vineri, 28 mai, pe «1 Mai», pentru a urmări penultima reprezentație, pe teren propriu, a elevilor lui Constantin Prepeliță. Adeversarul din etapa 32, CSM Medgidia, a fost primit cu o ostilitate nespecifică publicului slobozean, generată, probabil, de meciu l tur, cînd constănțenii au pus piedică Unirii, învingînd cu 2-0. În partida de vineri, galben-albaștrii au dat semne, din start, că nu mai vor să repete istoria din toamnă. Juniorul Florin Nițor, venit în iarnă de la Tulcea, a înclinat, încă din minutul 20, balanța în favoarea Unirii. A urmat veteranul Adrian... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 18:39 (28178 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Pleacă Mihaela Stănciulescu

Handbal, CSM Slobozia

Pleacă Mihaela Stănciulescu

Echipa de handbal a CSM Slobozia va începe pregătirile pentru sezonul 2010-2011 pe 12 iulie. De la reunire va lipsi Mihaela Stănciulescu. Cea mai prolifică marcatoare din scurta istorie a echipei de handbal CSM Slobozia a evoluat sub formă de împrumut de la Tomis Constanța. Înțelegerea cu echipa noastră expiră în această vară, iar jucătoarea nu dorește să-și prelungească colaborarea. «Mihaela are o ofertă de la Oțelul Galați și, aproape sigur, nu va mai fi în lotul CSM în sezonul viitor» ne-a declarat Ion Nica, președintele secției de handbal.
În altă ordine de idei, CSM București, nou promovată în prima ligă, și-a manifestat interesul pentru pivotul Raluca Băcăoanu. «Oferta pe care ne-au înaintat... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 18:37 (28137 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, Junioare II

Înfrîngeri pe linie în turneul semifinal

În perioada 28-30 mai, hanbalistele junioare II ale CSS Slobozia, pregătite de Marian Simion, au disputat partidele contînd pentru campionatul național, faza semifinală, într-un turneu organizat la București. Disputele s-au încheiat cu următoarele rezultate: 19-31 (8-15) cu ACS Șc. 181 SSP București, 18-38 (10-18) cu CSS Caracal, 13-32 (8-20) cu LPS Iași și 21-31 (10-16) cu CSS Galați. Așadar, 4 înfrîngeri categorice care plasează tinerele noastre handbaliste pe ultimul loc în grup și pun punct sezonului fotbalistic pe toate planurile pentru Slobozia. «Am spus de la început că accederea în faza semifinală este o calificare cu gust amar. Absența portarului Lăcrămioara Stan se pare că a demoralizat... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 18:35 (20725 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: 9 permise reținute, amenzi de peste 62 mii de lei

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, desfășurate în ultimele 24 de ore, au condus la aplicarea a peste 160 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2020, 15:50
(2934 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestat pentru «furt calificat»

Luni, 2 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2020, 15:45
(2334 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Doi bărbați, cercetați penal pentru «braconaj»

Luni, 2 martie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ciocârlia au depistat, pe un fond cinegetic de pe raza comunei Ciocârlia, un autoturism condus de un tânăr, de 22 de ani, din județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2020, 15:40
(2284 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concursul de Arte Marțiale «Kempo Open Cup 2020»

Slobozia: Concursul de Arte Marțiale «Kempo Open Cup 2020»

Sâmbătă, 29 februarie 2020, la Slobozia s-a desfășurat primul eveniment sportiv de arte marțiale mixte. La concurs au participat 5 cluburi cu peste 10 secții, adunând la start peste 150 sportivi din județele ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2020, 01:10
(4378 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bărcănești și Alexeni

În cursul zilei de sâmbătă, 29 februarie a.c., în jurul orelor 21,30, pompierii ialomițeni au intervenit pentru localizarea și stingerea unui incendiu la o casă din comuna Bărcănești. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 18:35
(2609 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei accidente, patru răniți

Vineri, 28 februarie a.c., polițiștii slobozeni au intervenit la un accident de circulație produs pe raza municipiul Slobozia, soldat cu rănirea a două persoane. Din primele verificări efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 18:30
(2447 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minori, beți și fără permise la volan

Vineri, 28 februarie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au intervenit  la un accident de circulație produs între un autoturism și un moped în localitatea Smirna, soldat ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 18:25
(2861 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferițele, «amendate» cu mărțișoare de polițiștii ialomițeni

Șoferițele, «amendate» cu mărțișoare de polițiștii ialomițeni

Ca în fiecare an de 1 Martie, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au oferit flori și mărțișoare doamnelor și domnișoarelor aflate în trafic. Mai multe echipaje de poliție ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 18:20
(1860 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 83 de persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, luni, 2 martie 2020, 83 de persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 17:25
(2639 vizualizări - 0 comentarii)


Gabriel Cateliu, candidatul Alianței USR PLUS la Primăria Urziceni

Gabriel Cateliu, candidatul Alianței USR PLUS la Primăria Urziceni

Duminică, 1 martie 2020, Gabriel Cateliu a fost prezentat oficial drept candidat al Alianței USR PLUS pentru funcția de primar al municipiului Urziceni la Alegerile Locale din iunie 2020. La evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 16:50
(6227 vizualizări - 0 comentarii)


Dedeman deschide un nou magazin la Slobozia

Dedeman deschide un nou magazin la Slobozia

Dedeman, lider național în retailul materialelor de construcții și al amenajărilor interioare, cu capital 100% românesc, inaugurează vineri, 6 martie 2020, magazinul din Slobozia, ajungând astfel la o rețea ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 15:20
(4373 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia Dedeman


Ochelari care simulează efectele consumului de alcool și droguri, achiziționați de Agenția Națională Antidrog

Anul acesta, Agenția Națională Antidrog (ANA) a achiziționat 144 de perechi de ochelari care simulează efectele consumului de alcool și droguri, dar și starea de intoxicare cu acestea, ce vor deveni parte ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 14:35
(4490 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din municipiul Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a vanei de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA Constanța ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 14:20
(4922 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Spectacolul aniversar «Din inimă pentru Mama»

Duminică, 1 martie 2020, Protopopiatul Slobozia a organizat, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, ediția a IX-a a spectacolului aniversar «Din inimă pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 12:50
(2585 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 73 de persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, vineri, 28 februarie 2020, 73 de persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 19:20
(5654 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de pictură la Muzeul Național al Agriculturii

Prima lună de primăvară debutează la Muzeul Național al Agriculturii cu o expoziție de pictură. Sub denumirea «Armonii de primăvară», artista Cecilia Nițu își va expune pe simezele din cadrul Muzeulului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 17:40
(2959 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor peste 223 de locuri de muncă. Persoanele interesate pot obține mai multe detalii la sediul instituției din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 17:25
(2971 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 2-6 martie 2020, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 17:20
(6823 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Surprins beat la volan, a refuzat recoltarea de sânge

Joi, 27 februarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Ion Roată au depistat în trafic un bărbat, de 51 de ani, ce conducea un autoturism pe raza localității Broșteni, aflându-se sub influența ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 16:20
(3373 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Fetești și în localitățile învecinate

Joi, 27 februarie a.c., polițiști ialomițeni au efectuat o razie pe raza municipiului Fetești, dar și a comunelor arondate, pentru prevenirea și combaterea faptelor comise cu violență, a activităților comerciale ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 16:15
(3988 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 65 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, joi, 26 februarie 2020, 65 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 19:10
(3485 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mircea Dinescu lansează «Scaunul cu trei picioare»

Slobozia: Mircea Dinescu lansează «Scaunul cu trei picioare»

Cu ocazia «Zilei Modiale a Scriitorului», marți, 3 martie 2020, de la orele 14,30, la Sala Studio a Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va lansa volumul de poezii «Scaunul cu trei picioare ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:35
(3764 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Lilieci: O persoană moartă pe loc, alte patru rănite!

Miercuri, 26 februarie 2020, în jurul orei 6,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DN2, în localitatea Lilieci, soldat cu decesul unei persoane ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:20
(4248 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Lilieci accident


Fetești: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii feteșteni au desfășurat miercuri, 26 februarie a.c., activități de prevenire a evenimentelor rutiere, precum și a furturilor din locuințe, în cadrul campaniilor «Viața are prioritate!» și «Hoții ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:10
(2229 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 41 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, miercuri, 26 februarie 2020, 41 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se persoane. Pe localități ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 19:30
(3705 vizualizări - 0 comentarii)


Razie cu percheziții la Bărbulești și Jilavele

10 percheziții domiciliare, articole pirotehnice ridicate de polițiști, 127 de sancțiuni contravenționale aplicate și o infracțiune constatată în flagrant, este bilanțul unei acțiuni de amploare desfășurată ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 18:10
(2972 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Viața are prioritate»

Polițiștii slobozeni au aplicat marți, 25 februarie a.c., peste 30 de sancțiuni contravenționale, în cadrul unei acțiuni operative desfășurate în cadrul campaniei de prevenire a evenimentelor rutiere « ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 16:20
(2106 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

În curzul zilei de marți, 25 februarie 2020, în jurul orelor 12,35, pompierii ialomițeni au intervenit  pentru localizarea și stingerea unui incendiu la o hală metalică din comuna Scânteia. La locul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 14:40
(4049 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 9 persoane, izolate la domiciliu la Fetești, Urziceni, Manasia, Amara și Dridu. Alte 4 persoane, izolate la domiciliu sub supraveghere medicală!

Având în vedere situația epidemiologică creată de numeroasele cazuri de coronavirus confirmate în regiunile Lombardia și Veneto din nordul  Italiei,  precum și numărul mare de cetățeni români ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 21:15
(6305 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Spărgător de mașini, reținut pentru 24 de ore

Polițiștii slobozeni au identificat un bărbat, de 28 de ani, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de «tentativă la furt calificat», fapte săvârșite în noaptea de 23/24 februarie 2020. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:50
(1845 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...