Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Diana Nica, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Diana Nica, tenis, CSS Slobozia

Împlinește 11 ani în luna iunie și joacă tenis sub îndrumarea lui Ion Savu de doi ani. Cam puțin, ați putea spune, dar naturalețea cu care lovește mingea și ambiția pe care o dovedește o vor ajuta să ne ofere în curînd surprize plăcute. «La tenis m-a adus tata. Idolul meu este Maria Sharapova. Dar pînă să ajung ca ea, îmi doresc deocamdată locul 4 la categoria mea de vîrstă, 12 ani» ne spune sportiva. După cum a întărit și profesorul Savu, obiectivul Dianei nu este unul greu de atins, tehnica de lovire a mingii și calitățile fizice sprijinind-o în acest demers.... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 19:36 (26088 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Handbal

Junioarele II, în turneul semifinal

CSS Slobozia va fi în perioada 28-30 mai la București unde se vor disputa meciurile grupei I din faza semifinală a campionatului de handbal feminin, junioare II. Fetele pregătite de Marian Simion vor da piept cu ACS Șc. 181 SSP București, CSS Galați, LPS Iași și CSS Caracal. Primele două clasate vor merge la turneul final care se dispută în perioada 23-27 iunie. «Va fi foarte greu să obținem calificarea la turneul final. În primul rînd din cauza absenței portarului titular, Lăcrămioara Stan, foarte importantă în economia jocului echipei noastre» ne-a declarat profesorul Marian Simion.... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 19:34 (28972 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se reduce deficitul de magistrați

Trei judecători și doi procurori pentru Ialomița

Trei judecători și doi procurori au cîștigat concursul de admitere în magistratură cu destinația Ialomița. Pentru investirea efectivă în funcții, cei 5 magistrați mai așteaptă doar avizul favorabil al președintelui României...
Concursul de promovare în magistratură, organizat în data de 21 martie 2010, a adus județului nostru un plus de 5 magistrați. Examenul a fost promovat cu succes de trei judecători și doi procurori. Candidații și-au exprimat intenția de a candida pentru promovarea în magistratură la instanțele ialomițene. Astfel, Vasile Braun a înaintat în cariera de judecător la Judecătora Slobozia, aceeași destinație avînd-o și Octavian Grozav. Pentru Judecătoria Fetești a optat Maria... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 17:39 (27217 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Șeful Poliției Rutiere, Sorin Goagă va fi sancționat!

Șeful Poliției Rutiere, Sorin Goagă va fi sancționat!

S-o credeți voi sau cînd o face plopu’ pere și răchita micșunele! Nu mai așteptăm verdictul anchetei interne declanșate la dorința inspectorului șef al IPJ Ialomița că nici chiar Ștefu nu are cine știe ce așteptări de la această anchetă. Acum, să nu credeți că onor adjunctul Lefter doar s-a făcut că lucrează ca șef de anchetă internă. Degeaba a fost coleg cu Goagă pe timpuri, în vremea studenției, că de nu mi ți l-a luat pe șeful rutieriștilor la un frecuș că l-a speriat pe bietul polițist. A dat dispoziții să se întrebe pe unii și pe alții, a controlat la sînge fiece amendă primită societatea familiei Goagă, a numerotat diagramele mașinilor firmei, a făcut o estimare a unor cantități transportate... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 00:21 (45906 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școala «Sfântul Andrei» se întâlnește cu Preafericitul Daniel

Școala «Sfîntul Andrei» se întîlnește cu Preafericitul Daniel

Deși nemumărate în decursul anilor, performanțele școlare ale elevilor ialomițeni sînt rareori mediatizate. Olimpicii naționali, premiați internațional, performeri în activități extrașcolare, elevii noștri rămîn anonimi, renumele lor depășind rareori cadrul școlar. Încercăm astăzi să îndreptăm această nedreptate, promovînd săptămînal în paginile publicației noastre performanțele meritorii ale unor elevi care au reușit să-și uimească colegii și profesorii. Astăzi, Andreea Băcanu... Sau eleva care se întîlnește cu Preafericitul Daniel.

Eseist la 11 ani
«Deși sînt copil, mă bucur tare mult cînd oamenii mari mă iau în serios și îmi împărtășesc de pe-acum taine mult folositoare... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2010, 09:16 (23623 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL Ialomița susține proiectul politic MARTIN

Țara arde și partidele se pregătesc de alegeri

PNL Ialomița susține proiectul politic MARTIN

Sîmbătă, 15 mai, la Clubul Tineretului din Slobozia s-a desfășurat conferința județeană a PNL Ialomița. Conferința, una fără miză reală, a confirmat oficial poziția de lider al PNL Ialomița a lui Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Evenimentul confirmă însă zvonurile de pe scena politică locală potrivit cărora partidele politice se pregătesc de alegeri generale. O teorie interesantă pe care viitorul ar putea-o confirma mai devreme decît ne așteptăm.

Martin, un pariu politic riscant pentru Ialomița
Sîmbătă la orele 10,00, ultimii 167 de liberali ialomițeni (exagerăm, evident, este vorba de delegați... în realitate, numărul liberalilor ar putea... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2010, 11:23 (28881 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un copil din Țăndărei s-a electrocutat în triajul CFR și a suferit arsuri pe 70% din suprafața corpului!

Un copil de 11 ani din Țăndărei a fost transportat în după-amiaza zilei de vineri, 21 mai, la Spitalul de Urgență Slobozia. Minorul avea arsuri pe 70% din suprafața corpului, după ce, în timp ce se juca în Triajul Stației CFR Țăndărei, s-a electrocutat. Poliția a fost sesizată despre producerea evenimentului prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, la ora 17.56, de o femeie, martor la incident. În urma cercetărilor efectuate de o echipă operativă din cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Țăndărei s-a stabilit că micuțul, împreună cu un alt minor, se juca în zona triajului, iar în momentul în care s-a urcat pe un utilaj aparținînd CFR Constanța, garat pe linia șase... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 22:00 (31152 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

52 milioane de lei, restanțe bancare

Ialomițenii sînt datori vînduți la bănci

52 milioane de lei, restanțe bancare

Ialomițenii înregistrează, în continuare, restanțe bancare la cote explozive. Datele statistice ale Băncii Naționale demonstrează, încă o dată, că nivelul restanțelor în instituțiile bancare clasează Ialomița pe primele locuri în topul județelor cu cele mai mari debite. Pe scurt, la finele lunii martie 2010, ialomițenii înregistrau debite de peste 52 milioane de lei la creditele în lei și de peste 42 milioane de lei la creditele în valută.
Nici scăderea dobînzilor, nici optimismul manifestat de bancherii locali nu au reușit să deblocheze cîtuși de puțin piața bancară ialomițeană. Nici programele guvernamentale anunțate drept succese naționale nu au îndemnat la contractarea de noi credite. ... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 18:48 (29436 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Maratoniștii învățământului ialomițean

Mii de elevi fac naveta pentru a învăța carte

Maratoniștii învățămîntului ialomițean

În vreme ce statisticile confirmă declinul indubitabil al învățămîntului, iar Ialomița ocupă un alarmant loc 5 pe țară la capitolul absențe școlare, mii de elevi din mediul rural fac eforturi inimaginabile pentru a beneficia de o educație mai bună. Deși exodul elevilor de la sat la oraș nu este un fenomen nou, acesta reflectă preocuparea părinților de a oferi copiilor o șansă mai bună la educație de calitate. Prețul însă este unul pe măsură!
Iar, în replică la eforturile inimaginabile pe care le fac părinții, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița închide, desființează unități școlare și îngroapă miliarde de lei în investiții inutile.

Maratoniștii ciclului primar
... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 10:18 (28605 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Colegiul Medicilor a decis

Doar «avertisment» pentru doctorul Valentina Dinu

La începutul lunii februarie, scriam despre unul dintre cele mai grave cazuri de malpraxis sau eșec medical produse în ograda Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Părinții unei fetițe de doar cîteva luni acuzau un medic ginecolog, respectiv doctorul Valentina Dinu, de malpraxis. Povestea se contura în jurul unor erori medicale în ultimele zile de sarcină ale mamei, copilul, aparent sănătos în timpul sarcinii supravegheate de ginecologul Dinu, născîndu-se cu grave probleme de sănătate. Diagnosticul, pe cît de înfricoșător, pe atît de real, epilepsie focală simptomatică, sindrom bipiramidal, tulburare globală a dezvoltării, microcefalie, encefalomalacie multichistică de cauze perinatale a fost... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 07:12 (36690 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierul Hi-Hi-ha-ha Răileanu se ia la trântă cu Băsescu

Oracolul de la Dămăroaia Nouă

Consilierul Hi-Hi-ha-ha Răileanu se ia la trîntă cu Băsescu

Ubicuul consilier local Ionuț Răileanu (cunoscut la momentul cînd se juca, cu ce-apuca, în praful de la Slobozia Nouă drept Bruce Lee) o comite din nou. Nasol și o tot repetă. Pe un spațiu larg al presei de maculatură, Hi-Hi-ha-ha cuvîntă pe teme politice după cum urmează: «Din punctul meu de vedere este în regulă pentru că nu mi se pare normal ca partidele ce au 5% să se alieze cu două partide mai mari și să conducă România. După aceea ne trezim că cei care au 30% nu au niciun cuvînt de spus și unde e electoratul lor, nu mai este reprezentativ».
Dacă n-ați înțeles nimic, nu vă panicați și delectați-vă cu un alt citat din puțișorul gîndirii omniprezentului și omnipotentului consilier... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2010, 09:57 (87973 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blondu, Mustafa și Căluș sînt liberi

Marți, 18 aprilie, scandalagii din Bora au fost prezentați Judecătoriei Slobozia cu propunere de arestare preventivă. Redăm, integral, încheierea de ședință din Cazul Bora.

«În baza art. 1491, alin. 9, Cod Procedură Penală, respinge propunerea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia (n.red.: de arestare preventivă), cu privire la inculpații: MUSTAFA VICTOR, MUSTAFA DACIAN, MUSTAFA PETRICĂ, CĂLUȘ DUMITRU, CĂLUȘ MARIAN. În baza art. 145, Cod Procedură Penală, ia față de inculpați măsura obligării de a nu părăsi localitatea pe o perioadă de 30 de zile, începînd de la 18 mai 2010 și pînă la 16 iunie 2010, inclusiv.

Pe durata măsurii obligării de a nu părăsi localitatea... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2010, 09:54 (31987 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ștefan Mușoiu sporește profitul firmei de familie pe spatele primăriilor PSD

Altă licitație, tot cu dedicație

Ștefan Mușoiu sporește profitul firmei de familie pe spatele primăriilor PSD

Nici nu s-a uscat bine asfaltul marca SAM GPL de la piciorul podului de la Albești, căci o nouă licitație, cîștigată de aceeași firmă de partid, își face șturlubatic loc spre cunoașterea publicul larg. Este vorba despre proiectarea unui nou sediu pentru Primăria comunei Ograda, localitate păstorită de un primar-coleg de partid al asociatului unic și vicepreședinte al Consiliului Județean, Ștefan Mușoiu.

Licitație pe cît de legală, pe atît de imorală
În vremuri de criză, cînd bugetele locale abia dacă își pot acoperi cheltuielile curente, Primăria Ograda făurește un vis administrativ: constucția unui nou sediu. Asta în condițiile în care, actual, Primăria Ograda funcționează... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2010, 09:07 (24922 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei, ediția a X-a

click pe poză

Fuseră și se duseră! Sărbătorile Sloboziei, ediția a X-a, n-au fost nici mai bune, nici mai rele decît precedentele. 10000 de spectatori, peste 1000 de participanți, circa 200 de artiști populari din Ialomița, Bulgaria, Macedonia, Moldova, Turcia și Slovenia și peste 50 de oficiali implicați în derularea manifestărilor. Un bilanț uman impresionant, demn de o cauză mai bună, dar mai ales de vremuri mai bune. Pentru că, dincolo de manifestări în sine, firești pentru un oraș capitală de județ, Sărbătorile Sloboziei au demonstrat, încă o dată, că agenda publică nu e niciodată aceeași cu cea a autorităților.

«Unde a mers mia, merge și suta»
Oficial, sărbătorile Sloboziei... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2010, 08:58 (31809 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Clubul Satori, un fenomen local

Clubul Satori, un fenomen local

Nominalizat în repetate rînduri pentru tradiția sa de 15 ani în karateul local, clubul Satori din Slobozia a reușit în ultimii doi ani să uimească comunitatea prin performanțe de excepție: un titlu de campion mondial și două de campion european la copii, un titlu de campion european la veterani și zeci de medalii la concursurile naționale de profil. Săptămîna aceasta însă, Satori pare hotărît să intre în Cartea Recordurilor...

85 pentru Naționalele României
La sfîrșitul săptămînii trecute, la campionatele naționale pentru copii desfășurate la București, Satori Club din Slobozia a participat cu un număr record de sportivi: 85! Performanța este cu atît mai meritorie în... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:30 (22910 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Laurențiu Pârvu, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Laurențiu Pîrvu, fotbal, CSS Slobozia

«Îmi place să alerg. De-aia sînt mijlocaș!» se recomandă Laurențiu Pîrvu, unul dintre elevii preferați ai profesorului Mihai Basarab. Deși joacă fotbal de 8 ani, este mezinul echipei. Un mezin cu potențial, după cum explică profesorul său: «Dacă se ține de treabă și e serios, poate ajunge un fotbalist bun. Chiar unul foarte bun. Poate juca aproape orice. Fundaș, mijlocaș... Chiar și atacant dacă e cazul. Pe partea stîngă poate să joace orice, e un stîngaci autentic!». Mic de statură și firav, Larențiu pare decis să urmeze o carieră de fotbalist profesionist: «Vreau să ajung ca Lionel Messi. Sînt mijlocaș stînga de cînd eram mic. Îmi place să alerg, de-aia sînt mijlocaș. Și în 8 ani o să ajung... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:29 (30670 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III

Unirea Slobozia-Farul II Constanța, 4-4

Stadionul 1 Mai a fost vineri, 14 mai, scena unui spectacol fotbalistic lipsit de miză. Actorii: băieții de la Unirea Slobozia care arată tot mai puțin a echipă de frunte a clasamentului și jucătorii de mîna a doua ai Farului, o colecție de sportivi refuzați de banca tehnică a divizionarei secunde. Show-ul, demn mai degrabă de Zilele Sloboziei prin prisma golurilor marcate și a răsturnărilor spectaculoase, a fost deschis de constănțeanul Uzun și continuat de un alt dobrogean, de această dată echipat în galben albastru. Vorbim de Viorel Gheorghe, autor a 2 goluri (’15, ’30). Vlaicu (’43) a încheiat tovărășește prima repriză, scor 2-2. În debutul părții a doua (’55), Constantin Toma îi aduce pe... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:28 (10765 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Unirea Slobozia

SPORT

Sport la Sărbătorile Sloboziei

Sport la Sărbătorile Sloboziei

Sărbătorile municipiului Slobozia au păstrat și în acest an sportul la loc de cinste. Printre manifestările prilejuite de acest eveniment s-a evidențiat premierea învingătoarelor din competițiile școlare de handbal feminin și fotbal. La handbal, fetele de la Școala Generală nr. 2 au cules laurii victoriei, iar la fotbal s-a impus Liceul Pedagogic în competiția rezervată școlilor generale, iar la licee a triumfat Grupul Școlar «A. I. Cuza». Pe lîngă decernările de premii s-au organizat și competiții dedicate special zilelor de sărbătoare. Instituțiile publice și firmele private au pus serios osul la fotbal. Cei mai buni mingicari s-au dovedit jandarmii care, probabil din cauza loviturilor de cap... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:27 (23226 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga I

Unirea Urziceni, vicecampioană

Final de meci la Tîrgu Jiu. Poli Timișoara nu reușește să-și atingă obiectivul și scoate doar o remiză albă. Cu două ore mai devreme, Unirea izbutea cel mai frumos meci în fața propriilor suporteri. Și a avut și teren propice pentru că plăieșii lui Pinalti erau deja resemnați cu spectrul matineului. Urziceni a învins cu 4-0 (goluri înscrise de Bilașco, Frunză și Rusescu de două ori), victorie care, coroborată cu rezultatele din orașul lui Brîncuși, țintuiește echipa lupilor pe locul 2. După noi, ar fi în primul rînd meritul lui Meme Stoica, cel care a știut să gestioneze foarte bine criza de identitate a echipei de după plecarea lui Dan Petrescu. Ialomițenii vor juca, pentru a doua oară consecutiv... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:25 (21701 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Roland Gaross pentru veterani

Tenis de cîmp

Roland Gaross pentru veterani

La sfîrșitul acestei săptămîni, arenele Tenis Con au fost gazda ediției anuale a Turneului Naparis. Competiția dedicată exclusiv veteranilor, s-a dovedit a fi una de succes, la ea participînd nu mai puțin de 96 de sportivi. «Am avut noroc cu Conașu’, care este un suflet de aur, dedicat exclusiv acestui sport. Este o compețitie de rang 6, adică cel mai mare rang ce poate fi obținut în țară, dar putem lejer obține și rangul 5, adică cel destinat competițiilor internaționale. Regulamentele o permit și credem că anul viitor îl vom obține» a declarat Marian Manolache, organizatorul turneului. Pe lîngă un nivel competițional de excepție, Turneul Veteranilor de anul acesta a înregistrat și cîteva recorduri... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:24 (28991 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Înșelați de un fals asistent veterinar

Trei cetățeni din comuna Movila au sesizat agenții postului de poliție despre faptul că un bărbat ce s-a recomandat drept medic veterinar i-a înșelat cu diferite sume de bani sau bunuri, părăsind ulterior ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:22
(10996 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat

În dimineața zilei de 13 ianuarie a.c., la Munteni Buzău s-a petrecut un accident rutier în urma căruia un bărbat în vîrstă de 70 ani a suferit vătămări corporale, necesitînd internarea. Evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:21
(15532 vizualizări - 0 comentarii)


Cu permis fals la volan

Miercuri, 13 ianuarie a.c., polițiștii din Făcăeni au oprit pentru control, pe raza comunei, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, la volanul căruia se afla un localnic în vîrstă de 22 ani. Cu ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:20
(11973 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni cu efective mărite în mai multe comune ale județului. Astfel, la acțiunile efectuate pe raza comunelor aflate în zona de responsabilitate a Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:15
(12256 vizualizări - 1 comentariu)


Se caută 200 de femei pentru cules de căpșuni în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița primește înscrieri pentru locuri de muncă sezonieră în sectorul agricol din Spania, la cules de căpșuni. Sînt oferite 200 locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 19:13
(10257 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer de autobuz, beat la volan

În cursul zilei de marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 4,00, un echipaj al Biroului Rutier Fetești a oprit pentru control, pe strada Călărași din localitate, un autobuz de transport local persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 18:15
(11012 vizualizări - 0 comentarii)


Consultant de asigurări, cercetat penal

Polițiștii din Urziceni au finalizat cercetările și au dispus începerea urmăririi penale într-un dosar penal în care o femeie în vîrstă de 41 ani, din localitate, este învinuită de săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:43
(10061 vizualizări - 0 comentarii)


A dat peste doi copii pe trecerea de pietoni

Doi minori, ambii în vîrstă de 10 ani, din municipiul Urziceni, au fost răniți în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de marți, 12 ianuarie a.c., pe Calea București din localitate. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:21
(11167 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din locuință, reținut pentru 24 de ore

În urma cercetărilor efectuate în cazul unei infracțiuni de furt, polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au stabilit că principalul suspect de comiterea faptei este un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:48
(10123 vizualizări - 0 comentarii)


A condus fără permis

Un echipaj din cadrul Biroului de Poliție Rurală Urziceni, aflat în serviciu pe raza comunei Armășești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un localnic ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:18
(10042 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța traficului rutier

În cadrul activităților desfășurate pentru combaterea indisciplinei în trafic, efectivele Biroului Rutier Slobozia au constatat 22 de contravenții la regimul circulației pe drumurile publice, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:57
(10539 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de 11/12 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție aflate pe raza de competență a Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat acțiuni comune, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:26
(9173 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile APIA în 2009, peste 1,281 miliarde euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a efectuat, în anul 2009, plăți în valoare totală de peste 1,281 miliarde euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și din Fondul European ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:55
(11925 vizualizări - 0 comentarii)


Recalcitrant la volan deși avea mașina neînmatriculată

Sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,15, prin 112, un cetățean din comuna Ciulnița sesiza Poliției faptul că un tînăr aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, a oprit lîngă ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(11612 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți penal pentru produse contrafăcute

În data de 8 ianuarie 2010, polițiștii de investigare a fraudelor au început urmărirea penală în cinci dosare penale, în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(10683 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru pocnitori

Vineri, 8 ianuarie 2010, în baza datelor deținute, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat un control la un agent economic din comuna Gheorghe Doja pe linia deținerii ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(12358 vizualizări - 0 comentarii)


Geci confiscate la Fetești

La finele săptămînii precedente, vineri, 8 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității o persoană ce vindea pe stradă două geci din blană sintetică, fără respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:39
(11844 vizualizări - 1 comentariu)


Controale APIA în teren

Controale APIA în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reafirmă obligativitatea respectării Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (GAEC) de către fermierii care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2010, 12:34
(15205 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu a convocat directorii de descentralizate

De la începutul săptămînii, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a organizat întîlniri cu reprezentanții instituțiilor publice deconcentrate de la nivel local. Principalele teme abordate au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:35
(11094 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu fals, anunțat telefonic

Pompierii slobozeni au fost alertați, joi, 7 ianuarie a.c., asupra producerii unui incendiu la o locuință din cartierul Bora. Deplasîndu-se la locul indicat de apelant, pompierii au constatat că au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:34
(12241 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de șoferi, sancționați de polițiști

Peste 100 de participanți la trafic care nu au respectat prevederile Codului rutier au fost sancționați contravențional, pe numele unui conducător auto care circula cu un autoturism neînmatriculat fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:33
(11148 vizualizări - 0 comentarii)


Loviți de mașini

În după-amiaza zilei de joi, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 15,10, Poliția a fost sesizată prin 112 despre producerea unui eveniment rutier pe raza comunei Bărbulești, accident în urma căruia două persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:32
(14876 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt din locuință, identificați de polițiști

Trei ialomițeni, dintre care doi minori, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 25-31 decembrie 2009, au sustras mai multe unelte electrice și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:31
(10514 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 kg de mercur, ilegal deținute de un cabinet stomatologic

În cursul zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., în baza unor informații, polițiștii au efectuat un control cu privire la deținerea și utilizarea substanțelor toxice și foarte toxice la un cabinet stomatologic ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:32
(13332 vizualizări - 0 comentarii)


Depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

Un tînăr în vîrstă de 25 ani din Urziceni este cercetat e polițiști pentru conducerea pe drumurile publice a unui autoturism înmatriculat în străinătate care nu are drept de circulație în România. Acesta ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:31
(14805 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt de telefon, identificați

În după-amiaza zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., un tînăr în vîrstă de 16 ani, din comuna Ciulnița, s-a prezentat la Poliția Municipiului Slobozia pentru a sesiza faptul că în timp ce se afla în parcul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:30
(9941 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente

Neadaptarea vitezei la condițiile unui carosabil acoperit cu zăpadă a fost cauza a două evenimente rutiere produse pe arterele județului. Unul dintre conducătorii auto a părăsit locul accidentului, dar ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:26
(13882 vizualizări - 0 comentarii)


Fără carnet și depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

În după-amiaza zilei de marți, 5 ianuarie 2010, pe raza municipiului Urziceni, în cadrul activităților curente desfășurate, polițiștii au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate la ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:26
(13946 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția rutieră, în stradă pentru siguranța circulației

Polițiștii au acționat pe raza municipiului Slobozia în scopul prevenirii și combaterii incidentelor rutiere. Activitățile desfășurate de polițiști au vizat urmărirea modului în care participanții la trafic ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:22
(12019 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire și combatere a infracționalității

În cursul zilei de marți, 5 ianuarie 2010, în intervalele orare 14,30-18,30, respectiv 19,30-21,30, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune cu efective mărite, urmărindu-se în principal prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:19
(11291 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...