Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sofiproteol anunță OFICIAL intenția de achiziționare a Expur

Pentru peste 100 milioane de euro, cea mai mare tranzacție din Europa de Est

Sofiproteol anunță OFICIAL intenția de achiziționare a Expur

Printr-un comunicat de presă din 29 aprilie 2010, Sofiproteol anunță oficial discuțiile legate de preluarea Expur. Despre această tranzacție, în valoare de peste 100 milioane de euro, site-ul ziarului nostru a scris încă din 21 aprilie a.c., echipa de auditori a Sofiproteol aflîndu-se deja la Slobozia. Tranzacția este, potrivit specialiștilor, cea mai mare din Europa de Est, în perioada următoare, după realizarea auditului Sofiproteol, urmînd a se perfecta contractul de achiziție al Expur-fabrica Urziceni (închisă, aflată în conservare) și fabrica Slobozia.
Expur, ca parte a Grupului Alimenta, este reprezentată de Richard Randag, președinte al Consiliului de Administrația, în zilele următoare... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 13:41 (22956 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Teculescu s-a răzgândit: cele 6 loturi ajung la Episcopie

Eu cînd vreau să fluier, nu mai fluier!

Teculescu s-a răzgîndit: cele 6 loturi ajung la Episcopie

După ce în urmă cu două săptămîni prefectul Teculescu a avizat negativ hotărîrea Consiliului Local Slobozia de atribuire în folosință gratuită a 6 loturi de teren Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, săptămîna trecută reprezentantul Guvernului în teritoriu s-a răzgîndit. Noi credem că vina aparține crucifixului de la gîtul Preasfințitului Vincențiu. Însă Teculescu aruncă «pisica» pe un document ce s-ar fi pierdut pe drumul dintre Primărie și Prefectură...
Pe scurt, la începutul lunii martie 2010, primarul Gabi Ionașcu a inițiat un proiect de hotărîre ce avea drept obiect atribuirea în folosință gratuită a unor terenuri pentru construirea de locuințe pentru preoți în zona Pepinieră din Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 11:38 (21143 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se încing spiritele între acționarii Amonil

Consiliul de Administrație a respins propunerile ciprioților de la Salink

Se încing spiritele între acționarii Amonil

Recent întrunit în Adunarea Generală a Acționarilor, Consiliul de Administrație s-a exprimat nefavorabil în ceea ce privește proiectul de hotărîre inclus pe ordinea de zi la solicitarea acționarului minoritar Salink Limited. În schimb, a acceptat solicitarea entităților financiare din Belize de aprobare a unui contract de management între Combinatul Chimic de la Slobozia și «executorul» Chemgas Holding. În aceeași dată de 27 aprilie 2010, Consiliul de Administrație și-a aprobat bugetul de venituri și cheltuieli pentru anul în curs, dar și alte proiecte de hotărîri cel puțin la fel de interesante pentru destinul Amonil SA.
Amonil și-a chemat Consiliul de Administrație în Adunarea Generală a... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 10:45 (21827 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Colecționarul de dinozauri

Colecționarul de dinozauri

Dumitru Păun este tîmplar de meserie. Și face asta de cînd se știe. Atît de bine încît, de la paturile de lemn pentru care e renumit la el în oraș, a sărit la sculptură... Iar azi vernisează și prima sa expoziție de pictură la Slobozia. Însă nu pentru calitățile sale de artist, altfel, remarcabile, merită Titi Tîmplarul (cum îl cunoaște lumea la el în Țăndărei) toată atenția. Ci pentru pasiunea sa de colecționar... Titi Tîmplarul are cea mai impresionantă colecție particulară de fosile de dinozauri din tot județul Ialomița. Și de-ar fi numai atît!

Pe strada Zambilei, la Titi Tîmplarul
Dumitru Păun locuiește pe strada Zambilei, undeva prin centrul Țăndăreiului, în spatele... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2010, 09:46 (22468 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii din Țăndărei, «călcați în picioare» cu legea-n mână

CEDO și ți se va da

Profesorii din Țăndărei, «călcați în picioare» cu legea-n mînă

Învățămîntul, unul dintre cele mai importante domenii de interes ale unei națiuni, cade, frecvent, victimă a unor experimente guvernamentale care mai de care mai fanteziste. Cam asta se întîmplă an de an în România zilelor noastre. Reformat în fiecare mandat de ministru, slab finanțat și lipsit de performanțe notabile, învățămîntul rămîne amprentat de materia cenușie a fiecărui aterizat politic la cîrma Educației. Fie el specialist sau nu. De această dată, haosul în Învățămînt, cel puțin la nivelul județului Ialomița, este dictat de salariile mici și sporurile inexistente. Sau cel puțin așa reiese dintr-o interpelare a reprezentanților sindicatului profesorilor, adusă pe tapet săptămîna precedentă... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2010, 10:26 (19794 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerea de familie a șefului Goagă de la Poliția Rutieră, «curea de transmisie» pentru țepele lui Jan Dumitrescu

Afacerea de familie a șefului Goagă de la Poliția Rutieră, «curea de transmisie» pentru țepele lui Jan Dumitrescu

Despre țeparul Jan Dumitrescu
Pentru cititorii neavizați, să revenim un picuț la țeparul Jan Dumitrescu și ale sale firme de transport ce au «căpușat» Expur. Acum, dacă potrivit documentelor, numitul Jan Dumitrescu a fost sprijinit în «căpușarea» Expur chiar de conducerea Expur, în frunte cu președintele Consiliului de Administrație Richard Randag, cel din urmă fiind unul dintre acționarii unei firme ce subcontractase de la Transpur activitatea de transporturi, respectiv Agreabil SRL, se cuvenea să intuim că și traseele de transport erau «asigurate». Astfel am descoperit implicarea familiei Goagă în activitatea de transport a Transpur-Expur, Sigtrans SRL fiind unul dintre subcontractanți... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2010, 09:22 (24573 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

10000 mp de teren, concesionați pe genunchii primarului Ionașcu și «facilitați» fiscal de consilierul PD-L Gabriela Petre

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

În cele ce urmează, vă vom prezenta ultima inginerie imobiliară moșită de autoritățile locale de la Slobozia. Și vă vom explica cum a reușit șeful DNA să-și deghizeze casa de vacanță de la marginea Sloboziei, plus cei 10000 de mp teren aferent, într-o investiție destinată «turismului și agrementului». Desigur, aveți dreptate! Firma care a concesionat terenul respectiv nu aparține procurorului Cristudor, ci fiului acestuia...

Cu DNA la Primăria Slobozia
V-ați întrebat vreodată de ce zîmbește languros primarul Gabi Ionașcu atunci cînd i se amintește că are dosar la DNA pentru nefericita investiție în sursa de apă subterană? Iată și un posibil răspuns. Prin februarie 2... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 15:52 (30489 vizualizări - 12 comentarii)

ANCHETĂ

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În mediul rural nu există servicii de salubritate

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În 16 iulie 2009, Ialomița raporta cu mîndrie respectarea obligațiilor privind închiderea rampelor de gunoi, obligație asumată prin contract cu Coana Europa. La aproape un an distanță, aceleași autorități admit că s-au grăbit cu raportările și că situația este mai gravă decît s-ar fi așteptat: «Ialomița riscă să devină o groapă de gunoi uriașă» a declarat săptămîna trecută subprefectul Gigi Petre, în cadrul ultimei întîlniri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar situația din teren confirmă sută la sută această stare de fapt. Și chiar mai rău decît atît!

Serviciile de salubritate din mediul rural nu sînt funcționale
La aproape un an de la închiderea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 09:57 (29332 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia contestă în instanță rapoartele Camerei de Conturi

Autoritățile statului în război juridic

Primăria Slobozia contestă în instanță rapoartele Camerei de Conturi

Banii «dezgropați» de Camera de Conturi a județului, urmare a controalelor anuale în cadrul administrațiilor publice locale, aproape că s-au volitizat. Rapoartele de control, ce au tulburat liniștea unităților administrative, sînt contestate la instanțele de judecată, actual procesele fiind în plină desfășurare. În tot acest timp, amănuntele ce fac obiectul acestor procese aproape că ne stîrnesc zîmbetul. Mărunțișuri! Asta au constatat inspectorii Camerei de Conturi în primăriile județului. Iar asta nu este tot. Culmea abia acum este atinsă. Contestațiile administrațiilor locale aproape că sînt admise integral de Curtea de Conturi a României!

Primăria Slobozia dă peste bot Camerei de Conturi... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2010, 16:12 (23806 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal: CSM Slobozia-CSM București 30-42 (12-20)

Handbal cu ochii la stele

«Uite-o pe Alina Dobrin! Ce înaltă-i Avădanii! Copilul de acolo e Cristina Nicolae!». Să stai aproape de astfel de sportive, să le vezi jucînd un meci oficial la Slobozia unde sportul de echipă a fost ani de zile în comă, reprezintă deja o victorie. Jucătoarele de la CSM Slobozia mai trecuseră prin astfel de experiențe, așa că lucrurile erau clare: trebuiau să lase o impresie bună acum cînd cortina cădea peste sezonul 2009-2010. Începutul este încurajator. Fetele noastre se țin scai de vedetele Capitalei avînd în Irina Simion un conducător de joc care-și arată din plin clasa: marchează, pasează, fentează și, cînd nu găsește soluții colective, se năpustește cu tupeu prin pădurea de tricouri galbene... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:07 (22873 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Unirea Slobozia-Oil Terminal 3-0

Victorie la masa verde

Elevii lui Ion Răuță nu trec prin cea mai bună perioadă a carierei. Totuși, vineri, 23 aprilie, au obținut 3 puncte și au revenit pe locul 3. La masa verde însă, pentru că adversara, Oil Terminal Constanța s-a retras din campionat și pierde toate meciurile cu 3-0. Sperăm ca uniriștii să nu aștepte meciul cu Utchim Găești, altă echipă retrasă, pentru a bifa o nouă victorie. O bună oportunitate pentru a se revanșa în fața suporterilor va fi vineri, 30 aprilie, cînd la Slobozia vine Viitorul Însurăței. Altfel, conform unor surse din conducerea clubului, antrenorul Ion Răuță va părăsi 100% în vară banca Unirii Slobozia, debarcarea sa putîndu-se produce de la o etapă la alta.... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:05 (23534 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Rafael Nițu, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Rafael Nițu, tenis, CSS Slobozia

Rafael a început tenisul atipic, la 10 ani, dar, după cum spune profesorul Ion Savu, «are calități care îl ajută să recupereze». Acum are 12 ani, este locul 46 în clasamentul FRT la categoria lui de vîrstă, iar obiectivul pentru acest an este dezarmant: «vrea locul 1 și atît». Idolul lui este, cum altfel, Rafael Nadal. Pînă să ajungă însă așa departe, Rafael al nostru a impresionat la Naționala de la Tîrgu Ocna unde, venit din preliminarii, a mers pînă în turul 2, și a ocupat locul 1 la numărul de ași realizați. Potențial, așadar, există. În rest e greu pentru că tenisul este un sport costisitor, iar Rafael are un singur sprijin: pe mama sa rămasă de curînd fără loc de muncă. Poate că, totuși... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:04 (31331 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Turneu de amploare la Slobozia

În perioada 24-30 aprilie, la arenele de tenis slobozene, se desfășoară turneul «Head Tenis Con». Competiția se adresează categoriilor de vîrstă 10-12-14-16-18 ani, precum și seniorilor. Sînt prezenți 200 de sportivi care evoluează atît la simplu, cît și la dublu, masculin și feminin. De bunul mers al acestui concurs, devenit deja tradițional, se ocupă și în acest an președintele clubului Tenis Con, Constantin Ștefan, omul care de 30 de ani se confundă cu sportul alb din Slobozia. La ora închiderii ediției, concursul se află în plină desfășurare, așa că vom reveni cu un material mai amplu în numărul următor. Dacă nerăbdarea vă scoate din case, puteți lua drumul arenelor de tenis pentru a vedea... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:03 (19670 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: U Craiova-Unirea Urziceni 1-4

Ca-n vremea Bursucului

Unirea a făcut la Turnu Severin cea mai bună partidă a returului. Băieții lui Ronny Levy au pus repede stăpînire pe joc și, în minutul 8, Merlier scotea pentru prima dată mingea din poartă: Apostol centrează de pe dreapta, iar Bilașco punctează pentru a zecea oară în acest sezon. Cum oltenii sînt iuți la mînie, replica vine 7 minute mai tîrziu cînd Firțulescu șutează după ce Pițurcă se distrase cu apărătorii ialomițeni, dar Grigore, tot mai sigur pe el, respinge. Onofraș scapă spre poarta juveților, centrează, dar Bilașco alunecă în momentul șutului (’19). Prepeliță trage peste (’27), Bilașco reia cu capul centrarea lui Apostol, dar nu nimerește poarta (’34), și cam aceasta este istoria primei... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:02 (24195 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clanul «Frusin» a fost condamnat cu pedepse la indigo

Interlopii, liberi în 18 luni?

Clanul «Frusin» a fost condamnat cu pedepse la indigo

Justiția slobozeană s-a pronunțat în dosarul condamnărilor membrilor Clanului «Frusin». Pedepsele primite de interlopi nasc controverse, anchetatorii fiind indignați de clemența nejustificată a magistraților...
La finele săptămînii precedente, Judecătoria Slobozia s-a pronunțat în cazul celui mai periculos grup infracțional din Slobozia. Instanța i-a găsit vinovați și i-a condamnat la pedepse cu închisoare.
Acuzat inițial de tentativă de omor, Toma Gheoghe zis Gigi Piticu a fost condamnat de judecătorii slobozeni la 4 ani de închisoare pentru săvîrșirea infracțiunii de (atenție!) complicitate la vătămare corporală gravă. De asemenea, Piticu a mai încasat un mizilic... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 14:24 (26500 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haos administrativ în caz de situații de urgență

Manualul primarului zace în fișetele autorităților locale

Haos administrativ în caz de situații de urgență

Aceasta este concluzia la care au ajuns, după două săptămîni de control, reprezentanții comitetului pentru situații de urgență Ialomița. Afirmațiile au fost făcute în cadrul ședinței Inspectoratului pentru Situația de Urgență Ialomița de la sfîrșitul săptămînii trecute și vizează obligațiile cuprinse în «manualul primarului pentru managementul situațiilor de urgență în caz de inundații». Deși concluzia vizează, în principal, edilii localităților riverane rîului Ialomița, situația poate fi extinsă lejer la nivelul întregului județ.

Atenție! Baraj în lucru!
Pentru o mai corectă înțelegere a haosului administrativ la care fac referire responsabilii ISU reamintim că barajul... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 12:10 (25284 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

PD-L Ialomița contestă rezultatele Referendumului de la Căzănești

PD-L Ialomița contestă rezultatele Referendumului de la Căzănești

Imediat după finalizarea procesului de votare, filiala Ialomița a Partidului Democrat-Liberal a remis mediei locale un comunicat de presă exprimîndu-și astfel indignarea asupra modului de desfășurare a Referendumului de la Căzănești. Democrat-liberalii acuză implicarea peste limitele legii a administrației locale în procesul electoral, țintind primarul, viceprimarii și alți funcționari ai unității administrative. «Primarul și viceprimarul au amenințat diferite categorii ale populației, cu anularea ajutoarelor sociale, mai mulți cetățeni de etnie rromă au primit amenințări ori cu sistarea plății acestor ajutoare, ori cu aplicarea unor sancțiuni pentru că și-au construit locuințele fără a deține documentele necesare. De asemenea, un alt exemplu este presiunea exercitată asupra celor care locuiesc la blocurile din oraș. Acestora li s-a spus că, dacă își vor exercita dreptul la vot, atunci administrația locală nu va mai finanța investiția privind canalizarea în această zonă a localității»... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 00:11 (23165 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Teculescu fluieră în Biserica Consiliului Local Slobozia

Eu cînd vreau să fluier, fluier!

Prefectul Teculescu fluieră în Biserica Consiliului Local Slobozia

Vă mai amintiți despre decizia catalogată drept ilegală a primarului Gabi Ionașcu de a atribui în folosință gratuită 6 loturi de teren Episcopiei Sloboziei și Călărașilor? Ei bine, pentru cei care nu își mai amintesc, vă facem cuvenitele precizări. La începutul lunii martie 2010, primarul Gabi Ionașcu a inițiat, la rugămințile presfințitului Vincențiu, un proiect de hotărîre ce avea drept obiect atribuirea în folosință gratuită a unor terenuri pentru construirea de locuințe pentru preoți în zona Pepinieră din Slobozia. Cu frică de Dumnezeu, dar mai ales de «sfinții» locali, 15 din cei 21 de consilieri locali ai Sloboziei au aprobat proiectul de hotărîte introdus pe ordinea de zi, primind la schimb... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 12:03 (25157 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Comuna Căzănești a rămas oraș

Localitatea care a ratat șansa de a intra în istorie

Comuna Căzănești a rămas oraș

Referendumul organizat duminică, 25 aprilie 2010, la Căzănești, a confirmat așteptările autorităților locale. Cu 755 de voturi pentru din 852 de participanți, Căzănești rămîne oraș. Numărul reprezintă un procent de puțin peste 28% din totalul de 2983 de locuitori cît numără orașul. Rezultatul a fost prevăzut, încă de duminică de la prînz, cînd procentul de participare se situa sub 15%. «Eu vreau să rămînem oraș pentru că am o mulțime de proiecte în derulare. Degeaba încearcă PD-L-ul să convingă populația că vom trăi mai bine dacă redevenim comună. Într-un an de zile nu se pot face minuni» a declarat primarul Alexandru Gavrilă. Reamintim că procedura de declanșare a referendumului a fost... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 11:50 (18607 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

SAPARD a adus administrațiile locale din Ialomița în pragul falimentului

O treime din bugetul județului pentru nota de plată a măsurii 2.1

SAPARD a adus administrațiile locale din Ialomița în pragul falimentului

Lansat acum 5 ani drept cel mai ambițios program din Ialomița, programul SAPARD măsura 2.1, privind dezvoltarea și îmbunătățirea infrastructurii rurale, a ajuns la scadență. Înainte de Paște, raportorii SAPARD de la Tîrgoviște au verificat cîteva din cele 16 localități în care banii europeni investiți în rețelele de apă ar fi trebuit să aducă progres și civilizație. Concluziile sînt mai mult decît îngrijorătoare. Dacă autoritățile locale nu asigură în două săptămîni măsurile asumate la alocarea fondurilor, acestea sînt obligate să returneze sume cuprinse între 1,5 și 2,5 milioane de lei noi pentru «nerespectarea clauzelor contractuale». În condițiile în care toate proiectele inițiale au suferit... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 06:48 (22199 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 10 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11062, fiind înregistrate 14 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 16:40
(2332 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 81,25 milioane de lei

Potrivit Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița, în luna august 2021 veniturile nete încasate la bugetul general consolidat al statului au fost în sumă totală de 81,25 milioane de lei, cu 11,5 ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 16:10
(3723 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru verificarea transporturilor

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru verificarea transporturilor

Joi, 9 septembrie a.c., polițiștii rutieri au desfășurat, la nivelul întregului județ, acțiuni de verificare a legalității transportului de marfă și persoane. Autobuze, microbuze, precum și alte autovehicule ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 14:25
(4450 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 9 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11048, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2021, 16:50
(1886 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., pe raza municipiului Fetești, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2021, 12:55
(4193 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 8 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11030, fiind înregistrate 21 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 17:05
(7448 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la brutării pentru depistarea «muncii la negru»

În perioada 30.08-02.09.2021 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată, la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul fabricării produselor de brutărie și a produselor făinoase ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 15:55
(3285 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Ion Roată

Marți, 7 septembrie a.c., în jurul orelor 19,00, echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 13:10
(5866 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 17 ani din Amara, rănită după ce mașina în care se afla s-a răsturnat

Tânără de 17 ani din Amara, rănită după ce mașina în care se afla s-a răsturnat

În dimineața zilei de marți, 7 septembrie a.c., pe DN21-E584 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce o tânără în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:35
(8276 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

În ultimele 24 de ore, forțele de ordine au fost angrenate în acțiuni punctuale de control, efectuând verificări la 61 de societăți comerciale/persoane fizice autorizate și obiective de interes, 3 operatori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:25
(3272 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 26 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 7 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11009, fiind înregistrate 26 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:10
(2774 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime în zona Popas Chirana

Accident rutier cu două victime în zona Popas Chirana

Marți, 7 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe DN2A, zona Popas Chirana, în care au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 13:05
(4880 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Coșereni: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit luni, 6 septembrie a.c., la un accident rutier produs în comuna Coșereni în care au fost implicate 3 autoturisme și o autoutilitară. În urma evenimentului rutier au ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 12:50
(1464 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 incendii de vegetație uscată

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea a 5 incendii de vegetație uscată produse pe raza localităților Țăndărei, Fetești și Slobozia. În toate cazurile, cel mai probabil ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 12:40
(3848 vizualizări - 0 comentarii)


Se întâmplă în Ialomița: Șoferi DROGAȚI la volan!

Polițiștii ialomițeni au depistat în flagrant delict în noaptea de sâmbătă spre duminică, 4/5 septembrie a.c., doi bărbați, în vârstă de 29 de ani, în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:30
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 4/5 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Jilavele au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN1D în comuna Jilavele, din direcția Ploiești ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:25
(2134 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 3-5 septembrie a.c., polițiștii Postului de Poliție Transporturi Navale Fetești au acționat în zona limitrofă a habitatelor piscicole, pentru combaterea braconajului piscicol. Pentru neregulile ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:20
(2598 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 10 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 6 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10983, fiind înregistrate 10 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 16:50
(3630 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 6 accidente în 3 zile

Vineri, 3 septembrie a.c., 3 echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare  și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 15:10
(3987 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Grenadă neexplodată descoperită pe un teren viran

Vineri, 3 septembrie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu promptitudine cu o autospecială pirotehnică și au ridicat o grenadă defensivă ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 14:55
(6164 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni grenadă


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Fetești, Săveni și Stelnica, case în flăcări la Bărbulești, Țăndărei, Vlădeni și Grindu, mașină arsă la Orboești

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Fetești, Săveni și Stelnica, case în flăcări la Bărbulești, Țăndărei, Vlădeni și Grindu, mașină arsă la Orboești

Vineri, 3 septembrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină la un incendiu de vegetație uscată, produs pe raza municipiului Fetești, pe terasamentul căii ferate.  Un echipaj de ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 14:45
(3040 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 5 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10973, fiind înregistrate 2 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2021, 16:50
(1719 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 4 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10971, fiind înregistrate 11 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2021, 17:05
(1708 vizualizări - 0 comentarii)


Bucșa: Accident rutier produs de un șofer băut

Bucșa: Accident rutier produs de un șofer băut

Vineri, 3 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în localitatea Bucșa, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 18:25
(2587 vizualizări - 2 comentarii)


Vlădeni: La volan în stare de ebrietate

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii din Stelnica au depistat pe DN3B, în comuna Vlădeni, un bărbat în vârstă de 52 ani, din Fetești, în timp ce conducea un ansamblu de vehicule aflându-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 18:10
(2142 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni împreună cu reprezentanți din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița și lucrători ai celorlalte instituții cu atribuții în domeniu au continuat ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 17:50
(5738 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 3 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10960, fiind înregistrate 9 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 16:50
(3321 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen de depunere a mai multor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 15:55
(6991 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,47%, rata șomajului în iulie 2021

La sfârșitul lunii iulie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4191 șomeri (din care 1874 femei), rata șomajului fiind de 4,47%, cu 0,18% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 14:25
(2778 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «De la brazdă la cuptor» și lansare de carte la Muzeul Național al Agriculturii

La Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va deschide vineri, 17 septembrie 2021, orele 10,00, expoziția «De la brazdă la cuptor», care prezintă principalele etape ale drumului pâinii, începând ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 14:20
(2967 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...