Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În mediul rural nu există servicii de salubritate

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În 16 iulie 2009, Ialomița raporta cu mîndrie respectarea obligațiilor privind închiderea rampelor de gunoi, obligație asumată prin contract cu Coana Europa. La aproape un an distanță, aceleași autorități admit că s-au grăbit cu raportările și că situația este mai gravă decît s-ar fi așteptat: «Ialomița riscă să devină o groapă de gunoi uriașă» a declarat săptămîna trecută subprefectul Gigi Petre, în cadrul ultimei întîlniri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar situația din teren confirmă sută la sută această stare de fapt. Și chiar mai rău decît atît!

Serviciile de salubritate din mediul rural nu sînt funcționale
La aproape un an de la închiderea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 09:57 (29338 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăria Slobozia contestă în instanță rapoartele Camerei de Conturi

Autoritățile statului în război juridic

Primăria Slobozia contestă în instanță rapoartele Camerei de Conturi

Banii «dezgropați» de Camera de Conturi a județului, urmare a controalelor anuale în cadrul administrațiilor publice locale, aproape că s-au volitizat. Rapoartele de control, ce au tulburat liniștea unităților administrative, sînt contestate la instanțele de judecată, actual procesele fiind în plină desfășurare. În tot acest timp, amănuntele ce fac obiectul acestor procese aproape că ne stîrnesc zîmbetul. Mărunțișuri! Asta au constatat inspectorii Camerei de Conturi în primăriile județului. Iar asta nu este tot. Culmea abia acum este atinsă. Contestațiile administrațiilor locale aproape că sînt admise integral de Curtea de Conturi a României!

Primăria Slobozia dă peste bot Camerei de Conturi... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2010, 16:12 (23812 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal: CSM Slobozia-CSM București 30-42 (12-20)

Handbal cu ochii la stele

«Uite-o pe Alina Dobrin! Ce înaltă-i Avădanii! Copilul de acolo e Cristina Nicolae!». Să stai aproape de astfel de sportive, să le vezi jucînd un meci oficial la Slobozia unde sportul de echipă a fost ani de zile în comă, reprezintă deja o victorie. Jucătoarele de la CSM Slobozia mai trecuseră prin astfel de experiențe, așa că lucrurile erau clare: trebuiau să lase o impresie bună acum cînd cortina cădea peste sezonul 2009-2010. Începutul este încurajator. Fetele noastre se țin scai de vedetele Capitalei avînd în Irina Simion un conducător de joc care-și arată din plin clasa: marchează, pasează, fentează și, cînd nu găsește soluții colective, se năpustește cu tupeu prin pădurea de tricouri galbene... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:07 (22873 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Unirea Slobozia-Oil Terminal 3-0

Victorie la masa verde

Elevii lui Ion Răuță nu trec prin cea mai bună perioadă a carierei. Totuși, vineri, 23 aprilie, au obținut 3 puncte și au revenit pe locul 3. La masa verde însă, pentru că adversara, Oil Terminal Constanța s-a retras din campionat și pierde toate meciurile cu 3-0. Sperăm ca uniriștii să nu aștepte meciul cu Utchim Găești, altă echipă retrasă, pentru a bifa o nouă victorie. O bună oportunitate pentru a se revanșa în fața suporterilor va fi vineri, 30 aprilie, cînd la Slobozia vine Viitorul Însurăței. Altfel, conform unor surse din conducerea clubului, antrenorul Ion Răuță va părăsi 100% în vară banca Unirii Slobozia, debarcarea sa putîndu-se produce de la o etapă la alta.... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:05 (23538 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Rafael Nițu, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Rafael Nițu, tenis, CSS Slobozia

Rafael a început tenisul atipic, la 10 ani, dar, după cum spune profesorul Ion Savu, «are calități care îl ajută să recupereze». Acum are 12 ani, este locul 46 în clasamentul FRT la categoria lui de vîrstă, iar obiectivul pentru acest an este dezarmant: «vrea locul 1 și atît». Idolul lui este, cum altfel, Rafael Nadal. Pînă să ajungă însă așa departe, Rafael al nostru a impresionat la Naționala de la Tîrgu Ocna unde, venit din preliminarii, a mers pînă în turul 2, și a ocupat locul 1 la numărul de ași realizați. Potențial, așadar, există. În rest e greu pentru că tenisul este un sport costisitor, iar Rafael are un singur sprijin: pe mama sa rămasă de curînd fără loc de muncă. Poate că, totuși... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:04 (31331 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Turneu de amploare la Slobozia

În perioada 24-30 aprilie, la arenele de tenis slobozene, se desfășoară turneul «Head Tenis Con». Competiția se adresează categoriilor de vîrstă 10-12-14-16-18 ani, precum și seniorilor. Sînt prezenți 200 de sportivi care evoluează atît la simplu, cît și la dublu, masculin și feminin. De bunul mers al acestui concurs, devenit deja tradițional, se ocupă și în acest an președintele clubului Tenis Con, Constantin Ștefan, omul care de 30 de ani se confundă cu sportul alb din Slobozia. La ora închiderii ediției, concursul se află în plină desfășurare, așa că vom reveni cu un material mai amplu în numărul următor. Dacă nerăbdarea vă scoate din case, puteți lua drumul arenelor de tenis pentru a vedea... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:03 (19670 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: U Craiova-Unirea Urziceni 1-4

Ca-n vremea Bursucului

Unirea a făcut la Turnu Severin cea mai bună partidă a returului. Băieții lui Ronny Levy au pus repede stăpînire pe joc și, în minutul 8, Merlier scotea pentru prima dată mingea din poartă: Apostol centrează de pe dreapta, iar Bilașco punctează pentru a zecea oară în acest sezon. Cum oltenii sînt iuți la mînie, replica vine 7 minute mai tîrziu cînd Firțulescu șutează după ce Pițurcă se distrase cu apărătorii ialomițeni, dar Grigore, tot mai sigur pe el, respinge. Onofraș scapă spre poarta juveților, centrează, dar Bilașco alunecă în momentul șutului (’19). Prepeliță trage peste (’27), Bilașco reia cu capul centrarea lui Apostol, dar nu nimerește poarta (’34), și cam aceasta este istoria primei... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:02 (24196 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Clanul «Frusin» a fost condamnat cu pedepse la indigo

Interlopii, liberi în 18 luni?

Clanul «Frusin» a fost condamnat cu pedepse la indigo

Justiția slobozeană s-a pronunțat în dosarul condamnărilor membrilor Clanului «Frusin». Pedepsele primite de interlopi nasc controverse, anchetatorii fiind indignați de clemența nejustificată a magistraților...
La finele săptămînii precedente, Judecătoria Slobozia s-a pronunțat în cazul celui mai periculos grup infracțional din Slobozia. Instanța i-a găsit vinovați și i-a condamnat la pedepse cu închisoare.
Acuzat inițial de tentativă de omor, Toma Gheoghe zis Gigi Piticu a fost condamnat de judecătorii slobozeni la 4 ani de închisoare pentru săvîrșirea infracțiunii de (atenție!) complicitate la vătămare corporală gravă. De asemenea, Piticu a mai încasat un mizilic... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 14:24 (26506 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haos administrativ în caz de situații de urgență

Manualul primarului zace în fișetele autorităților locale

Haos administrativ în caz de situații de urgență

Aceasta este concluzia la care au ajuns, după două săptămîni de control, reprezentanții comitetului pentru situații de urgență Ialomița. Afirmațiile au fost făcute în cadrul ședinței Inspectoratului pentru Situația de Urgență Ialomița de la sfîrșitul săptămînii trecute și vizează obligațiile cuprinse în «manualul primarului pentru managementul situațiilor de urgență în caz de inundații». Deși concluzia vizează, în principal, edilii localităților riverane rîului Ialomița, situația poate fi extinsă lejer la nivelul întregului județ.

Atenție! Baraj în lucru!
Pentru o mai corectă înțelegere a haosului administrativ la care fac referire responsabilii ISU reamintim că barajul... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 12:10 (25291 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

PD-L Ialomița contestă rezultatele Referendumului de la Căzănești

PD-L Ialomița contestă rezultatele Referendumului de la Căzănești

Imediat după finalizarea procesului de votare, filiala Ialomița a Partidului Democrat-Liberal a remis mediei locale un comunicat de presă exprimîndu-și astfel indignarea asupra modului de desfășurare a Referendumului de la Căzănești. Democrat-liberalii acuză implicarea peste limitele legii a administrației locale în procesul electoral, țintind primarul, viceprimarii și alți funcționari ai unității administrative. «Primarul și viceprimarul au amenințat diferite categorii ale populației, cu anularea ajutoarelor sociale, mai mulți cetățeni de etnie rromă au primit amenințări ori cu sistarea plății acestor ajutoare, ori cu aplicarea unor sancțiuni pentru că și-au construit locuințele fără a deține documentele necesare. De asemenea, un alt exemplu este presiunea exercitată asupra celor care locuiesc la blocurile din oraș. Acestora li s-a spus că, dacă își vor exercita dreptul la vot, atunci administrația locală nu va mai finanța investiția privind canalizarea în această zonă a localității»... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 00:11 (23168 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Teculescu fluieră în Biserica Consiliului Local Slobozia

Eu cînd vreau să fluier, fluier!

Prefectul Teculescu fluieră în Biserica Consiliului Local Slobozia

Vă mai amintiți despre decizia catalogată drept ilegală a primarului Gabi Ionașcu de a atribui în folosință gratuită 6 loturi de teren Episcopiei Sloboziei și Călărașilor? Ei bine, pentru cei care nu își mai amintesc, vă facem cuvenitele precizări. La începutul lunii martie 2010, primarul Gabi Ionașcu a inițiat, la rugămințile presfințitului Vincențiu, un proiect de hotărîre ce avea drept obiect atribuirea în folosință gratuită a unor terenuri pentru construirea de locuințe pentru preoți în zona Pepinieră din Slobozia. Cu frică de Dumnezeu, dar mai ales de «sfinții» locali, 15 din cei 21 de consilieri locali ai Sloboziei au aprobat proiectul de hotărîte introdus pe ordinea de zi, primind la schimb... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 12:03 (25170 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Căzănești a rămas oraș

Localitatea care a ratat șansa de a intra în istorie

Comuna Căzănești a rămas oraș

Referendumul organizat duminică, 25 aprilie 2010, la Căzănești, a confirmat așteptările autorităților locale. Cu 755 de voturi pentru din 852 de participanți, Căzănești rămîne oraș. Numărul reprezintă un procent de puțin peste 28% din totalul de 2983 de locuitori cît numără orașul. Rezultatul a fost prevăzut, încă de duminică de la prînz, cînd procentul de participare se situa sub 15%. «Eu vreau să rămînem oraș pentru că am o mulțime de proiecte în derulare. Degeaba încearcă PD-L-ul să convingă populația că vom trăi mai bine dacă redevenim comună. Într-un an de zile nu se pot face minuni» a declarat primarul Alexandru Gavrilă. Reamintim că procedura de declanșare a referendumului a fost... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 11:50 (18613 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

SAPARD a adus administrațiile locale din Ialomița în pragul falimentului

O treime din bugetul județului pentru nota de plată a măsurii 2.1

SAPARD a adus administrațiile locale din Ialomița în pragul falimentului

Lansat acum 5 ani drept cel mai ambițios program din Ialomița, programul SAPARD măsura 2.1, privind dezvoltarea și îmbunătățirea infrastructurii rurale, a ajuns la scadență. Înainte de Paște, raportorii SAPARD de la Tîrgoviște au verificat cîteva din cele 16 localități în care banii europeni investiți în rețelele de apă ar fi trebuit să aducă progres și civilizație. Concluziile sînt mai mult decît îngrijorătoare. Dacă autoritățile locale nu asigură în două săptămîni măsurile asumate la alocarea fondurilor, acestea sînt obligate să returneze sume cuprinse între 1,5 și 2,5 milioane de lei noi pentru «nerespectarea clauzelor contractuale». În condițiile în care toate proiectele inițiale au suferit... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 06:48 (22200 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul de irigații ialomițean, lăsat pradă hoților de fier vechi

Atac la siguranța agricolă națională

Sistemul de irigații ialomițean, lăsat pradă hoților de fier vechi

După distrugerea sa sistematică în 2002, sistemul de irigații din România părea definitiv compromis. A fost nevoie de 8 ani, o lege specială, sute de miliarde de lei investiți pentru ca apa să curgă din nou pe canalele de irigații, iar agricultorii să nu mai stea cu mîinile întinse la mila statului și ploile de la Dumnezeu. Și astfel, în 2009, în Ialomița, sistemele de irigații au redevenit funcționale. Dar ca toate lucrurile bune și acesta n-a durat decît o vară. Acum, cel mai mare și mai eficient sistem de irigații din Ialomița este lăsat pradă hoților de fier vechi, iar pagubele înregistrate de OUAI Fundata depășesc 2,5 miliarde de lei. Totul sub ochii indiferenți ai guvernanților care promit... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2010, 11:42 (24213 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Scandal între sutane

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Zilele trecute, redacția noastră a fost destinația unui mail semnat de un grup de enoriași din municipiul Urziceni. Scrisoarea electronică dezvăluie amănunte cel puțin strigătoare la cer, legate de activitatea preotului Bogdan Stancu în ograda lăcașului de cult. Catedrala din Urziceni este zguduită din temelii și, dacă doar o parte dintre acuzațiile enoriașilor sînt reale, aproape că nici Duhul Sfînt și Iisus abia Înviat nu se mai simt bine în propria casă...

Scump, dom’le, scump, la Slobozia aghiazma-i gratis
La Urziceni, viața bisericească bate filmul. Credincioșii semnatari ai petiției aduc acuzații total neortodoxe preotului paroh al Catedralei din localitate.
... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2010, 18:23 (28286 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elena Cristea spânzură legea de grinda Primăriei

Curtea de Conturi confirmă abuzurile administrative de la Perieți

Elena Cristea spînzură legea de grinda Primăriei

Un recent raport al Curții de Conturi confirmă haosul ce domnește în activitățile gestionate de primărița Elena Cristea. Asta după ce Primăria din Perieți a fost ținta unui control amănunțit al inspectorilor Curții de Conturi... Și, așa cum îi stă bine unui primar, Elena Cristea este acuzată și de secretizarea raportului de control ce dezvăluie neregulile petrecute la comanda sau măcar cu buna știință a domniei sale...

Trei ani de ilegalități administrative
La Primăria Perieți acțiunile administrative desfășurate sînt dubioase. Sau cel puțin așa par a fi cele petrecute la nivelul anului 2008. Un recent raport al Curții de Conturi Ialomița dezvăluie detaliat ce nu a făcut... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2010, 10:26 (26433 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Garda Financiară revine partidului de independenți

S-a schimbat sensu’ vieții

Garda Financiară revine partidului de independenți

Proaspătul înființat partid al independenților, pe numele de fată Uniunea Națională pentru Progresul României (n. red.: UNPR; a nu se confunda cu Uniunea Națională a Patronatului Român! Tot UNPR e, dar în cazul nostru e vorba de partidul lui Oprea), va căpăta în Ialomița anumite funcții de deconcentrate. Dacă președinte al comitetului de inițiativă a fost ales, cu unanimitate de voturi, omul de afaceri Dumitru (Mitică pentru intimi) Vișan, în ceea ce privește deconcentratele și numele celor ce vor ocupa funcții (prin concurs!) vă putem oferi următoarele vești. Nea Petrică te rugăm fii pe fază! Deci, Garda Financiară e pe primul loc în topul preferințelor băieților de la partidul lui nea Gabi ... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2010, 13:04 (19466 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ionașcu a refuzat reabilitarea rețelei de apă a orașului pe bani europeni

Cîntarea cîntărilor la Slobozia

Ionașcu a refuzat reabilitarea rețelei de apă a orașului pe bani europeni

Un nou set de analize confirmă că apa furnizată cetățenilor din Slobozia și localitățile limitrofe rămîne menajeră. Iar primarul Gabi Ionașcu continuă să susțină că înlocuirea celor 42 de kilometri de rețea va rezolva, în maximum 2 ani, problema apei potabile. Costurile acestui efort administrativ ridică nota de plată a sursei subterane de apă la circa 40 milioane de lei noi, sumă pe care slobozenii o vor plăti în următorii 20 de ani. Pînă aici, nimic nou sub soarele orașului. Independent este însă în măsură să vă ofere o teorie surprinzătoare. Potrivit unui Master Plan finalizat de către Tahal Consulting Engineers LTD în iunie 2008, «pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2010, 10:00 (19244 vizualizări - 8 comentarii)

POLITICĂ

Afaceri de succes pe bani europeni

Deputatul Neacșu încearcă să se facă util și promite

Afaceri de succes pe bani europeni

Joi, 22 aprilie, în Sala Ateneu a Centrului Cultural «Ionel Perlea» deputatul Marian Neacșu a fost gazda unui simpozion pe teme europene. Concret, parlamentarul ialomițean a organizat o întîlnire de lucru pentru oamenii de afaceri locali interesați de «Finanțarea activităților curente a investițiilor și cofinanțarea proiectelor cu finanțare europeană pe întreprinderi». La simpozion au participat peste 70 de oameni de afaceri și reprezentanți ai băncilor locale interesați de dezvoltarea acestui tip de proiecte. «Am reușit împreună să ajungem pînă aici și cred că, într-un fel sau altul, fiecare dintre agenții economici au întîmpinat perioade de dificultăți. Cea mai importantă dificultate este cea a asigurării surselor de finanțare. Asta a fost principala rațiune pentru care am organizat acest seminar și sînt convins că acum și aici vom realiza primele contacte care să permită o dezvoltare a economiei ialomițene și, de ce nu, a economiei românești»... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2010, 12:30 (24996 vizualizări - 9 comentarii)

ANCHETĂ

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Francezii cumpără și «căpușele» lui Randag?

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Sofiproteol, megaconcern francez și unul dintre cei mai importanți producători de biodiesel la nivel mondial, a demarat procedurile de achiziționare a Expur. Tranzacția propriu-zisă se va ridica la peste 100 milioane de euro, francezii urmînd, în perioada imediat următoare, să declanșeze o procedură complexă de auditare a Expur. În cele ce urmează, vom încerca să le dăm o mînă de ajutor auditorilor francezi, sintetizînd, atît cît se poate sintetiza, niște afaceri (sau cum s-or numi ele!) derulate sub umbrela Expur și cu patronajul lui Richard Randag, printre altele, președinte al Consiliului de Administrație al societății Expur. Căci, pentru cine nu știe, domnia sa Randag este tot un fel de angajat... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 16:28 (35647 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
229 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Identificat pe raza orașului cu adeverință de angajator falsă

Un tânăr, de 30 de ani, din Focșani/Vrancea, s-a ales cu un dosar penal după ce a încercat să intre în Slobozia având o declarație de angajator falsă. Marți, 24 noiembrie a.c., acesta a fost oprit la filtrul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 17:00
(4270 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Găsit fără viață în propria locuință

Un bătrân de 76 de ani a fost descoperit mort în propria locuință de către pompierii din Slobozia. Miercuri, 25 noiembrie a.c., militarii ISU au fost solicitați să intervină pentru a debloca ușa apartamentului ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 16:30
(2265 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 92 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 25 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 4165, cu 92 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 15:30
(2292 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița: Munca «la negru», în vizor

Controale ale ITM Ialomița: Munca «la negru», în vizor

În luna octombrie 2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, în domeniul Relațiilor de Muncă, și-a desfășurat activitatea în conformitate cu Programul Cadru de Acțiuni aprobat de Inspecția Muncii ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 14:40
(2275 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Pieton lovit de o mașină

În seara zilei de marți, 24 noiembrie a.c., un bărbat de 36 de ani din localitatea Manasia, a fost implicat într-un accident rutier. Acesta a traversat strada prin loc nepermis, moment în care a fost lovit ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 13:45
(2781 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Incendiu la o groapă de gunoi

Marți, 24 noiembrie a.c., pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de gunoi menajer produs în comuna Mărculești. Pentru stingerea acestuia au intervenit mai bine de 3 ore ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 13:30
(1804 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Gospodărie cuprinsă de flăcări

Ion Roată: Gospodărie cuprinsă de flăcări

Incendiu de proporții în curtea unui localnic din localitatea Ion Roată. Pompierii din Urziceni au intervenit în ziua de marți, 24 noiembrie a.c., pentru a stinge flăcările care au curpins o anexă gopodărească ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 13:00
(2054 vizualizări - 0 comentarii)


Incidență crescută în continuare a cazurilor COVID-19 la Slobozia. Se pregătesc alte 14 zile de carantină!

Potrivit unei statistici a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, rata incidentă a cazurilor COVID-19 în ultimele 14 zile la Slobozia se menține crescută. Astfel, în ciuda Carantinei ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2020, 20:50
(5252 vizualizări - 3 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 102 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 24 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 4073, cu 102 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2020, 15:15
(3202 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amendați pentru că nu purtau măștile de protecție

Polițiștii ialomițeni au continuat seria acțiunilor preventive ce au ca scop responsabilizarea populației în privința respectării măsurilor de protecție sanitară. Astfel, au fost organizate 7 activități ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2020, 13:15
(1704 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr implicat într-un accident rutier

Paramedicii SMURD din Fetești au intervenit luni, 23 noiembrie a.c., pentru acordarea primului ajutor în cazul unui accident rutier petrecut în zona Autostrăzii Soarelui. Aceștia au transportat la spital ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2020, 12:30
(1270 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Distrugeri provocate de o mașină condusă de un copil de 12 ani!

Vineri, 20 noiembrie a.c., în jurul orei 11,00, polițiștii Secției de Poliție Rurală nr. 1 Slobozia au fost sesizați prin apel 112, de un bărbat din comuna Ograda, cu privire la faptul că la locuința sa ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2020, 16:35
(6580 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr fără permis din Jilavele, urmărit de polițiști pe câmpuri

Vineri, 21 noiembrie a.c., în jurul orelor 21,00, polițiștii din Jilavele au efectuat semnal de oprire unui autoturism ce se deplasa pe raza comunei Armășești. Șoferul nu s-a conformat și a demarat în trombă ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2020, 16:30
(1839 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Sâmbătă, 21 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,30, polițiștii din Jilavele au oprit pentru control, pe DJ101B, pe raza orașului Fierbinți-Târg, o autoutilitară ce se deplasa către comuna Maia.  La ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2020, 16:25
(1481 vizualizări - 0 comentarii)


Carantină la Slobozia: Și-au falsificat adeverințele de angajator!

Sâmbătă, 21 noiembrie a.c., polițiștii din Slobozia, în timp ce se aflau în filtrul rutier la intersecția Șoseaua Brăilei cu strada Viitor în vederea verificării respectării ordinului privind carantinarea ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2020, 16:20
(2906 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 72 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 23 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 3971, cu 72 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2020, 15:20
(3176 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la case din Țăndărei, Ion Roată, Slobozia și Coșereni

Vineri, 20 noiembrie a.c., în jurul orei 8,00, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu ce se manifesta la o casă din orașul Țăndărei. La locul solicitării s-au ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2020, 13:35
(3681 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă la Sudiți și Gura Văii

Ca urmare a unor lucrări de întreținere și reparații a instalațiilor electrice din localitățile Sudiți și Gura Văii, efectuate de către furnizorul de energie, luni, 23 noiembrie 2020, în intervalul orar ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2020, 13:20
(1736 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Pieton ucis de un șofer grăbit

Adâncata: Pieton ucis de un șofer grăbit

Un pieton, în vârstă de 49 de ani, din Adâncata, a murit în dimineața zilei de luni, 23 noiembrie a.c., după ce a fost lovit de o mașină. Victima s-a angajat în traversarea străzii pe la colțul unei intersecții ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2020, 13:15
(3493 vizualizări - 2 comentarii)


Țăndărei: Și-a găsit sfârșitul în căminul de apă

O femeie de 71 de ani din Țăndărei și-a găsit sfârșitul într-un cămin de apă tencuit din propria gospodărie. Forțele de intervenție au fost alertate în cursul azilei de duminică, 22 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2020, 11:45
(2387 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Văii: Doi răniți într-un accident rutier

Gura Văii: Doi răniți într-un accident rutier

Două persoane au fost rănite în urma unui accident rutier petrecut duminică, 22 noiembrie a.c., în zona localității Gura Văii. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce o tânără, de 22 de ani, ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2020, 11:30
(2182 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 121 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 22 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 3899, cu 121 cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2020, 15:40
(2963 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 73 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 21 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 3778, cu 73 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2020, 15:15
(2437 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 55 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 20 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 3705, cu 55 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2020, 15:40
(3185 vizualizări - 3 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni pentru combaterea răspândirii COVID-19. Un feteștean carantinat, amendat după ce a fost surprins la ghișeul unei instituții!

Pentru prevenirea și combaterea infectării cu noul tip de Coronavirus, sub autoritatea Instituției Prefectului, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu jandarmi și polițiști locali, au intensificat ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2020, 14:10
(2505 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Slobozia și Bucu, 4 autoturisme implicate

Accident între Slobozia și Bucu, 4 autoturisme implicate

Pompierii din cadrul ISU Ialomița au intervenit joi, 19 noiembrie a.c., în jurul orelor 14,20, la un accident rutier produs pe DN2A, între localitățile Slobozia și Bucu, în care au fost implicate două autoutilitare ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2020, 17:10
(2556 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Șofer depistat cu o alcoolemie de 2,19 mg/l alcool pur în aerul expirat!

În cursul zilei de miercuri, 18 noiembrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, pentru control, un autoturism care circula pe raza comunei Coșereni. La volanul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2020, 16:45
(5189 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 114 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 19 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 3650, cu 114 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2020, 15:55
(3067 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pompierii, solicitați să spargă ușile unor apartamente

Printr-un apel la 112, miercuri, 18 noiembrie a.c., în jurul orelor 10,25, pompierii au fost solicitați să intervină pentru deblocarea ușii de acces a unui apartament din Slobozia. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2020, 11:30
(2840 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19

Peste 600 de persoane au fost verificate de polițiști în cadrul acțiunilor de verificare a respectării măsurilor de prevenire a răspândirii noului Coronavirus, fiind constatate peste 131 de încălcări ale ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2020, 17:25
(1748 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...