Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Președintele PSD Ialomița Silvian Ciupercă, membru al Biroului Permanent Național PSD

Cinste lui, cinste lui, cinste Președintelui

Președintele PSD Ialomița Silvian Ciupercă, membru al Biroului Permanent Național PSD

«În cadrul reuniunii care a avut loc la Bușteni în perioada 27-28 martie 2010, președinții de consilii județene membri ai Partidului Social Democrat, au decis în unanimitate ca reprezentant al lor în cadrul Biroului Permanent Național al partidului să fie Silvian Ciupercă, Președintele Consiliului Județean Ialomița și al Organizației Județene a PSD.
Această desemnare reprezintă o recunoaștere a prestigiului dobîndit de către Președintele Silvian Ciupercă de-a lungul timpului în cadrul partidului și a performanțelor deosebite pe care Organizația Județeană PSD Ialomița le-a înregistrat în ultimii ani, cînd a reușit de fiecare dată să cîștige alegerile și să se situeze între primele zece organizații... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 10:12 (28165 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Declarat drept succes național în aprilie 2009

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Povestea fără sfîrșit a deșeurilor din Ialomița înscrie în paginile sale un nou eșec răsunător. După un an de la inaugurarea primului proiect realizat de administrațiile locale ialomițene, acesta a ajuns în pragul falimentului. Este vorba despre Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO 2008 de la Sfîntu Gheorghe, în care sînt implicate 7 comune din zonele limitrofe localității. În acest moment, ADI ECO 2008 înregistrează datorii de 1,4 milioane de lei, responsabilii declarînd că singura soluție pentru salvarea serviciilor de salubritate o reprezintă desființarea asociației.

ADI ECO, regina proiectelor de gestionare a deșeurilor
Proiectele de gestionare a deșeurilor... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 06:12 (31766 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Scandal sexual la Liceul de Chimie

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Mai multe fotografii ale unei adolescente în ipostaze sexy au apărut pe internet și pe site-urile cu conținut pornografic. Adolescenta, o elevă în clasa a IX-a a unui liceu slobozean, pozează în adevărate ipostaze compromițătoare. Existența unui «scurt-metraj» pornografic cu aceeași protagonistă a pus pe jar procurorii. În tot acest timp, autoritățile școlare încearcă o mușamalizare a penibilei situații. Faptele neortodoxe ale fetei sînt considerate de unii drept o abatere gravă de la conduita școlară, iar de alții drept un gest nevinovat, inocent, specific vîrstei...

Sex oral în timul liber
Filmulețele porno, cu eleve de doar 14-15 ani, fac furori pe internet. Sau au... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2010, 08:36 (48683 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Chițu și Hertu, Brutuși de Slobozia

«Regele» pe 1 Mai

Chițu și Hertu, Brutuși de Slobozia

Unirea Slobozia-Viitorul Constanța 1-2

Cu Gheorghe Hagi în tribune și cu o galerie formată din copiii «Academiei», Viitorul Constanța a tremurat pentru prima dată în minutul 8, cînd centrarea lui Roșu l-a găsit în careu pe crudul Nițor, care a reluat peste poartă. Prima repriză mai reține șutul pe poartă din final al lui Gheorghe, reținut de portarul constănțean. A doua parte a meciului găsește tot Unirea la cîrmă, iar în minutul 53, năbădăiosul Roșu șerpuiește pe dreapta, îl găsește pe Viorel Gheorghe care aruncă în aer tribunele și îi provoacă lui Hagi dureri de cap. Analgezicul i-l aduce ex-slobozeanul Aurelian Chițu, cel care în urma unei lovituri libere (’66), lovește necruțător cu capul, învingîndu-l pe Răuță jr. La 1-1, Unirea... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:33 (29224 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Le-a trecut glonțul pe lângă ureche

Handbal: CSM Slobozia-Activ Ploiești 21-19 (11-10)

Le-a trecut glonțul pe lîngă ureche

«Pe-astea le batem lejer, pariu că le dăm cu 15 mai mult?». Cam așa vorbea tribuna înaintea meciului cu Activ Ploiești. Și, într-adevăr, cunoscînd rezultatele anterioare și văzînd doar 9 handbaliste îmbrăcate în verde, culoarea Activului, n-aveai cum să te îndoiești de rezultatul final. Începutul partidei părea să dea dreptate publicului: 4-1 pentru Slobozia, iar pînă și cei mai pesimiști se pregăteau de o demonstrație de forță asemănătoare celei din meciul cu Tîrgoviște. Așa au crezut probabil și fetele lui Marian Simion. Altfel nu se explică lejeritatea cu care s-au pornit pe ratări. Prahovencele, în schimb, s-au dovedit o echipă ațoasă și extrem de ambițioasă: s-au agățat de fiecare metru și... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:32 (13521 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ștefan Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Ștefan Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Ștefan calcă sigur și apăsat pe urmele fratelui său, Cristi, despre care ați putut citi de asemenea în acest colț de pagină. Îl are idol pe Federer și, la fel ca liderul mondial, își dozează pașii cu rigoare de ceas elvețian. A început tenisul cu 2 ani în urmă sub îndrumarea profesorului Ion Savu, iar acum, deși abia a împlinit 8 ani, este numărul 1 pe țară, în rîndul celor născuți în 2001. «Vrem să păstrăm ritmul și în 2011. Ștefan să fie primul la categoria 10 ani în clasamentul FRT» ne spune tatăl micuțului. Noi lăsăm imaginația să zburde și ne permitem să proiectăm în viitor un dublu de Cupa Davis compus din Ștefan și Cristi Andreescu. Ar fi frumos, nu?... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:31 (33806 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal

Juniorii republicani cîntă marșul înfrîngerii

Luni, 29 martie, juniorii republicani ai CSS Slobozia au pierdut ambele întîlniri din dubla disputată în deplasare cu LPS Galați. Juniorii A (1991-1992) au fost învinși cu scorul de 3-1, pentru CSS Slobozia marcînd Brebeanu. Juniorii B (1993-1994) au pierdut cu scorul de 1-0. Joi, 1 aprilie, echipele pregătite de profesorul Constantin Prepeliță vor marca din nou o dublă confruntare, de data aceasta pe propriul teren, cu reprezentantele similare ale Deltei Tulcea.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:30 (25055 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Unirea Urziceni-Dinamo București 4-4

Comedia erorilor

Dacă aveai ghinionul ca exact în momentul fluierului de start să te trimită nevasta după bere și semințe, la întoarcere ai fi găsit deja 4 goluri pe tabelă. Și asta pentru că nici nu s-au așezat bine jucătorii în ghete, iar Brandan a și trimis mingea spre careul cîinilor. N’Doye a ratat respingerea, iar balonul a ajuns la Onofraș care, cu un șut bine plasat, a deschis scorul (’2). Bruno Fernandes a ținut și el morțiș să-și vadă numele pe lista marcatorilor, și a înscris în minutul 6, dar în proprie poartă, cu largul concurs al amorțitului Tudor. Portarul Unirii rămîne spectator și la șutul lui Andrei Cristea (’8), care îi aduce pe cîini în avantaj. Pentru doar 2 minute însă, pentru că Semedo îi... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:29 (17464 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Hagi, la Slobozia

«Regele» pe 1 Mai

Gheorghe Hagi, la Slobozia

Unirea Slobozia-Viitorul Constanța 1-2

Gheorghe Hagi a fost prezent în tribunele Stadionului «1 Mai» la meciul disputat între Unirea Slobozia și Viitorul Constanța. Partida a fost pierdută de uniriști, jucătorii «slobozeni» Nicușor Hertu și Aurelian Chițu, preluați de «Academia» patronată de Gheorghe Hagi și transferați la Viitorul Constanța, marcînd golurile victoriei marinarilor. Gheorghe Hagi, în exclusivitate pentru ziarul nostru, s-a declarat mulțumit de evoluția propriilor jucători. Mai multe amănunte despre meci și atmosfera din jurul «Regelui» citiți în Secțiunea Sport a site-ului.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:26 (29689 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiu la generatorul de joasă tensiune al Spitalului Județean Slobozia

A luat foc Spitalul!

Incendiu la generatorul de joasă tensiune al Spitalului Județean Slobozia

În cursul acestei dimineți, pompierii au fost solicitați pentru o intervenție la generatorul de joasă tensiune al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit primelor informații, două dintre cablurile de joasă tensiune care alimentează blocurile operatoare ale instituției au cedat provocînd un scurtcircuit. Din cauza supraalimentării rețelei electrice, anumiți conductori electrici s-au supraîncălzit, efectul termic conducînd la aprinderea izolației acestora și la inundarea cu fum a construcției.
Horia Pîrgă, directorul Spitalului a declarat că incidentul nu a ridicat probleme în desfășurarea activităților curente. «În această dimineață, blocurile operatoare nu au avut programări pentru... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 12:16 (30501 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aspiranții la funcțiile de procurori și judecători au fost nepregătiți

Din cei 17 participanți la concurs niciunul nu a promovat

Aspiranții la funcțiile de procurori și judecători au fost nepregătiți

Niciunul dintre participanții la concursul de admitere în magistratură din Ialomița nu a reușit să promoveze examenul. Asta întrucît nimeni nu a obținut o medie de cel puțin 7 puncte. Aspiranții ialomițeni la posturile de magistrați sînt de nota 4, 5 și cel mult 6!
La începutul lunii martie 2010, Institutul Național al Magistraturii a organizat concursul de admitere în magistratură, examenul tip grilă fiind susținut în data de 21 martie curent. La nivelul județului erau vacante două posturi de procurori, unul la Parchetul de pe lînga Judecătoria Slobozia, iar un altul la Parchetul Urziceni. Calendarul de desfășurare a concursului pentru procurori a fost același și pentru posturile libere de... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 21:40 (29567 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Paros, șef peste Spitalul de salvări

E pe bune!

Paros, șef peste Spitalul de salvări

Niște democrat-liberali de bine ne-au informat că vrăjeala noastră (a se citi propunerea noastră) cu Paros șef peste Salvări se confirmă. Adică, domnul Marinică (nu nea Marinică că acum este președinte; scuzați cacofonia, că n-am scris Marinică Cazacu) se gîndi el ce se gîndi și dintr-odată o trînti. Pe idee, ce credeați? Ideea cu Paros la Salvare, care i s-a părut la fel de valoroasă precum Parosul în esența lui de ființă umană. În calitate de membru PDL-PNL-independent-PDL și fost candidat independent la Primăria Sloboziei, Paros Radu Mihăiță n-a crîcnit cine știe ce. Ce dacă e Salvare? Are crucea roșie ca la Spital?
Acum, cu deontologia în moarte clinică, așteptăm o recunoaștere a patentului... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 16:06 (24862 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Sfântu Gheorghe, apa vine cu un an întârziere

Fondurile europene se duc pe apa sîmbetei

La Sfîntu Gheorghe, apa vine cu un an întîrziere

Presa ialomițeană a comentat cu lux de amănunte cele 30 de milioane de lei noi investiți în ultimii ani în realizarea unor sisteme de canalizare și apă pentru comunitățile rurale. Catalogate drept realizări certe de către autorități sau considerate drept semi-eșecuri de către mass-media, sistemele de apă, canalizare și epurare din Ialomița au devenit pietre de moară pentru populație prin prisma cheltuielilor pe care le generează. Mai grav e însă faptul că unele dintre ele, deși finalizate, nu au intrat în exploatare nici pînă în prezent. Un astfel de caz, cel de la Sfîntu Gheorghe, riscă să devină emblematic pentru întreg județul. Iar acesta nu e decît începutul.

Apa de un milion de euro... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 10:24 (28451 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia, zonă de conflict armat pentru «militarii» AIRSOFT

Ubi Honor, ibi Victoria

Slobozia, zonă de conflict armat pentru «militarii» AIRSOFT

Duminică, cu puțin înainte de prînz, una dintre fermele zootehnice dezafectate din apropierea orașului Slobozia s-a transformat, pentru o zi, în teatru de operațiuni militare. Timp de 8 ore, două plutoane rivale de «militari» AIRSOFT și-au disputat supremația unei stații radar de cartografiere militară a zonei. Ordinul plutonului care a asigurat stația: acela de a apăra timp de 15 minute obiectivul încredințat de guvern. Obiectivul teroriștilor: distrugerea stației și anihilarea plutonului militar. Un război fără milă și fără prizonieri! Totul însă sub deviza «Ubi honor, ibi victoria!». Într-o traducere aproximativă, fără onoare, nu există victorie!

Primăvara se numără războaiele... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 04:18 (33906 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești revine la statutul de comună

Căzănești revine la statutul de comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie, adică pe 25. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2010, 14:16 (31361 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Vrem să modernizăm agricultura ialomițeană»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița are președinte nou

«Vrem să modernizăm agricultura ialomițeană»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița este una dintre cele mai active organizații agricole din cadrul LAPAR-Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România. Cunoscută de mai bine de trei ani prin ex-președintele Nicolae Sitaru, devenit la începutul acestei luni președintele LAPAR, Asociația are de 10 zile încoace un nou președinte. El se numește Marin Nedu, a fost ales cu unanimitate de voturi și este mandatat să reprezinte interesele agricultorilor ialomițeni la nivel național.

-Cîți membri ați moștenit în cadrul Asociației?
-În acest moment sîntem 65. Practic, ne-am dublat numărul de membri în doar doi ani, iarr la nivel de județ cultivăm circa... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2010, 08:52 (26354 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește în «loisir»

1,5 milioane de lei pentru copiii din oraș

Primăria Slobozia investește în «loisir»

După miliarde de lei cheltuite fără rezultate notabile și cîteva reușite timide, Primăria Slobozia reușește să onoreze promisiunile făcute acum 20 de ani: începînd cu 2010, copiii copiilor din anii ’90 vor avea cinci locuri de joacă și un parc complet irigat, noutate absolută la nivelul municipalității. Investițiile, în valoare de peste 5 milioane de lei, vor fi demarate în această primăvară, urmînd ca pînă la sfîrșitul anului primele rezultate să fie deja vizibile.

Parcuri irigate la Slobozia
Cel mai ambițios dintre proiectele Primăriei Slobozia are o valoare de 1,3 milioane de lei noi și își propune să schimbe definitiv imaginea Parcului Tineretului. «Este o abordare... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2010, 14:28 (29223 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Barajul de la Dridu intră în renovare

16 luni fără apărare în calea viiturilor

Barajul de la Dridu intră în renovare

La 5 ani de la inundațiile din 2005, autoritățile județene reușesc performanța de a include barajul de la Dridu într-un program de reabilitare. Lucrările vor începe în această primăvară și vor dura 16 luni. În toată acesta perioadă, susțin oficialii abilitați, barajul nu va fi funcțional, localitățile din aval fiind obligate să facă față eventualelor amenințări prin forțe proprii.

ISU pentru barajul de la Dridu
La sfîrșitul săptămînii trecute, autoritățile județene au făcut public proiectul de reabilitare a barajului de la Dridu. Anunțul a fost făcut în cadrul unei ședințe a Inspectoratului pentru Situații de Urgențe Ialomița la care au participat, alături de oficialii... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2010, 08:16 (35569 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Război administrativ pe tema apei potabile la Slobozia

Primarul Ionașcu se ia la trîntă cu prefectul Teculescu

Război administrativ pe tema apei potabile la Slobozia

Prefectura Ialomița a organizat vineri, 28 martie a.c., o întîlnire publică pe tema apei potabile în municipiul Slobozia. La întîlnire au fost convocați să participe, alături de reprezentanții Prefecturii, primarul muncipiului Slobozia, Gabi Ionașcu și responsabili din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița și ai SC Urban.
Motivul oficial al întîlnirii l-a reprezentat numărul mare de sesizări primite de Prefectură, în care zeci de cetățeni solicită în scris un răspuns oficial cu privire la demersurile autorităților în problema apei potabile.
Singura autoritate care a refuzat să răspundă convocării Prefecturii Ialomița a fost Primăria Slobozia. Primarul Gabi Ionașcu a trimis, în schimb... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2010, 14:16 (27537 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița dăunează grav proiectelor europene

Localitățile ialomițene, private de cofinanțări

Consiliul Județean Ialomița dăunează grav proiectelor europene

Un recent control al reprezentanților Instituției Prefectului Ialomița aduce pe tapet obstacolele aflate în calea unităților administrative locale în procesul de atragere și investire a fondurilor europene. Pe de o parte... De cealaltă parte, raportul de control atrage atenția asupra unui aspect cel puțin scandalos: inexistența unei susțineri financiare a Consiliului Județean Ialomița pentru localitățile care au în derulare proiecte europene. O paletă de proiecte ce întîmpină în implementarea propriu-zisă o serie de probleme administrative...

Proiectele europene, între deficiențe și legislații potrivnice
Reprezentanții Instituției Prefectului Județului Ialomița au demarat... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2010, 08:30 (24451 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jandarmii ialomițeni păzesc «Ziua localității»

Peste 140 de jandarmi vor asigura, în perioada 21-24 mai 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de «Ziua Municipiului Slobozia» și «Ziua Municipiului ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 16:10
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Conferința Națională a Agricultorilor-2015

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, organizează Conferința Națională a Agricultorilor-2015, cu tema «Agricultura Romaniei ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 15:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Rezultatele concursurilor «Prietenii Pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Vineri, 15 mai 2015, la concursul «Prietenii Pompierilor», ce s-a adresat elevilor din clasele V-VIII, băieți și fete, s-au înscris 4 echipe (băieți și mixt) și 2 echipe (fete), reprezentante ale școlilor ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 13:25
(5943 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: Incendiu la o hală

O hală ce aparține unei societăți comerciale din localitatea Fierbinți Tîrg a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de suprasolicitarea unui tablou electric sau de o defecțiune ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 12:05
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Declarațiilor 200 și 230

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 25.05.2015 este termenul limită pentru  depunerea Declarației 200-«Declarație privind ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 11:20
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Accident rutier la Slobozia, în dimineața zilei de sîmbătă, 16 mai 2015. Se pare că din cauza unui alt conducător auto, o șoferiță a pierdut controlul mașinii și a intrat în gardul care împrejmuia o gospodărie ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2015, 17:05
(9602 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Ajutor de minimis pentru agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că s-a publicat, în Monitorul Oficial, Hotărîrea de Guvern nr. 219 din 29.04.2015, privind modificarea și completarea Hotărîrii de Guvern nr ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 20:25
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Marș al motocicliștilor la Slobozia

În cadrul campaniei derulată de Ministerul Afacerilor Interne prin Poliția Română «Motocicliștii există în trafic», la Slobozia va fi organizat un marș al motocicliștilor. Evenimentul se va produce după ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 18:10
(5452 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: «Lanțul de lectură»

Sîmbătă, 16 mai 2015, simultan în 16 orașe din România se va derula flashmob-ul de promovare a lecturii «Lanțul de lectură». La acest proiect participă și localitatea Vlădeni, devoratorii de cărți fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 16:55
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: A murit într-un accident rutier

Coșereni: A murit într-un accident rutier

Un bărbat de 57 de ani a murit într-un grav accident rutier petrecut în zona localității Coșereni. Din cauza evenimentului, traficul a fost întrerupt mai bine de o oră. Din primele informații, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 14:15
(11387 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Un mort și cinci răniți, într-un accident rutier

Grav accident de circulație în zona localității Lilieci, în dimineața zilei de 13 mai 2015. O persoană a murit și alte cinci au fost rănite în urma nefericitului eveniment. Supraviețuitorii au fost transportați ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 15:10
(9305 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a anunțat că, în perioada 18.05-10.06.2015, în județul Ialomița se va desfășura campania de vaccinare antirabică de primăvara a vulpilor ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 13:20
(8501 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița are un nou inspector șef!

În conformitate cu ordinul Inspectorului General al Jandarmeriei Române, cu data de 10 mai 2015, colonelul Ionel Mihailuc, inspector șef la Inspectoratul de Jandarmi Județean Vrancea, se ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 20:15
(6922 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimiși în judecată pentru infracțiuni economice

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații:
SPIREA MARINEL, pentru săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 19:10
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Simulare a unei ședințe de consiliu local cu tineri

Proiectul «Inițiativă pentru comunitatea mea!» continuă în județul Ialomița cu ultimele două activități: simularea unei ședințe de consiliu local și formarea unui grup de inițiativă locală la Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 17:05
(10003 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Inspecția de Prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, competițiile școlare ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 16:15
(9509 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de un autoturism la Dridu

Sîmbătă, 9 mai 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ101, în comuna Dridu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:35
(5392 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 600000 de lei!

La acest sfîrșit de săptămînă, 8-10 mai 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:10
(5787 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Peste 1130 tone de produse, conficate

În ultima perioadă de timp, inspectorii DSVSA Ialomița au urmărit modul în care operatorii economici respectă prevederile legale în ceea ce privește asigurarea condițiilor de igienă, a condițiilor de temperatură ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 14:15
(6388 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea» și-a desemnat cîștigătorii

Festivalul-concurs județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și-a încheiat vineri, 8 mai 2015, cea de-a XX ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 13:40
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A luat foc o autoutilitară

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o autoutilitară ce se deplasa duminică după-amiază, 10 mai 2015, pe strada Călărași, din ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:40
(7129 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


Elemente de muniție, descoperite într-o curte din Sudiți

Două proiectile explozive de calibru 100 mm au fost descoperite în după-amiaza zilei de sîmbătă, 9 mai 2015, de un cetățean din localitatea Sudiți, în timpul unor lucrări agricole în gospodărie. Echipajul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:15
(9704 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PSD Marian Neacșu, secretar general al Consiliului Național PSD

Joi, 7 mai 2015, cu prilejul reuniunii Comitetului Executiv Național al PSD, deputatul PSD Marian Neacșu a fost ales secretar general al Consiliului Național al Partidului Social-Democrat. De reținut că ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 11:20
(8430 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări privind contribuțiile de asigurări sociale de sănătate

În vederea aplicării unitare a prevederilor Titlul IX2 «Contribuții sociale obligatorii» din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, referitoare la stabilirea ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 10:25
(7767 vizualizări - 0 comentarii)


anunț public

Primăria Municipiului Slobozia
dorește să sprijine
activitatea de funcționare
a Asociațiilor de Proprietari
și organizează, în acest sens,
în ziua de miercuri,
13 mai 2015, orele 16,00,

la Casa Municipală de Cultură
(fostul cinematograf Galax),
o Adunare cu toți administratorii
și președinții Asociațiilor de proprietari

8 Mai 2015, 12:05


Ialomița: Un tractor și un autoturism, cuprinse de flăcări

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 24 de ore, pentru lichidarea a două incendii, izbucnite la un tractor și la un autoturism. Primul apel telefonic a fost înregistrat miercuri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 20:30
(4684 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii aprilie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7569 șomeri, din care 1849 șomeri indemnizați, respectiv 5720 șomeri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 18:25
(5269 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: În atenția operatorilor care achiziționează lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează operatorii care achiziționează lapte de la producători că, în conformitate cu art. 151 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013, pînă la data de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 17:40
(4192 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Depistat în trafic în stare de ebrietate

Un tînăr, de 27 de ani, din București, este urmărit penal după ce a fost identificat în trafic, la Fetești, sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 0,43 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 16:45
(4001 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri, răniți într-un accident rutier

Doi tineri, de 32 și 28 de ani, au fost implicați într-un accident rutier, în zona municipiului Urziceni. Din primele verificări, vina ar purta-o tînărul de 28 de ani care, într-o curbă periculoasă, nu ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 15:30
(4808 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...