Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Președintele PSD Ialomița Silvian Ciupercă, membru al Biroului Permanent Național PSD

Cinste lui, cinste lui, cinste Președintelui

Președintele PSD Ialomița Silvian Ciupercă, membru al Biroului Permanent Național PSD

«În cadrul reuniunii care a avut loc la Bușteni în perioada 27-28 martie 2010, președinții de consilii județene membri ai Partidului Social Democrat, au decis în unanimitate ca reprezentant al lor în cadrul Biroului Permanent Național al partidului să fie Silvian Ciupercă, Președintele Consiliului Județean Ialomița și al Organizației Județene a PSD.
Această desemnare reprezintă o recunoaștere a prestigiului dobîndit de către Președintele Silvian Ciupercă de-a lungul timpului în cadrul partidului și a performanțelor deosebite pe care Organizația Județeană PSD Ialomița le-a înregistrat în ultimii ani, cînd a reușit de fiecare dată să cîștige alegerile și să se situeze între primele zece organizații... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 10:12 (28165 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Declarat drept succes național în aprilie 2009

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Povestea fără sfîrșit a deșeurilor din Ialomița înscrie în paginile sale un nou eșec răsunător. După un an de la inaugurarea primului proiect realizat de administrațiile locale ialomițene, acesta a ajuns în pragul falimentului. Este vorba despre Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO 2008 de la Sfîntu Gheorghe, în care sînt implicate 7 comune din zonele limitrofe localității. În acest moment, ADI ECO 2008 înregistrează datorii de 1,4 milioane de lei, responsabilii declarînd că singura soluție pentru salvarea serviciilor de salubritate o reprezintă desființarea asociației.

ADI ECO, regina proiectelor de gestionare a deșeurilor
Proiectele de gestionare a deșeurilor... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 06:12 (31765 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Scandal sexual la Liceul de Chimie

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Mai multe fotografii ale unei adolescente în ipostaze sexy au apărut pe internet și pe site-urile cu conținut pornografic. Adolescenta, o elevă în clasa a IX-a a unui liceu slobozean, pozează în adevărate ipostaze compromițătoare. Existența unui «scurt-metraj» pornografic cu aceeași protagonistă a pus pe jar procurorii. În tot acest timp, autoritățile școlare încearcă o mușamalizare a penibilei situații. Faptele neortodoxe ale fetei sînt considerate de unii drept o abatere gravă de la conduita școlară, iar de alții drept un gest nevinovat, inocent, specific vîrstei...

Sex oral în timul liber
Filmulețele porno, cu eleve de doar 14-15 ani, fac furori pe internet. Sau au... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2010, 08:36 (48683 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Chițu și Hertu, Brutuși de Slobozia

«Regele» pe 1 Mai

Chițu și Hertu, Brutuși de Slobozia

Unirea Slobozia-Viitorul Constanța 1-2

Cu Gheorghe Hagi în tribune și cu o galerie formată din copiii «Academiei», Viitorul Constanța a tremurat pentru prima dată în minutul 8, cînd centrarea lui Roșu l-a găsit în careu pe crudul Nițor, care a reluat peste poartă. Prima repriză mai reține șutul pe poartă din final al lui Gheorghe, reținut de portarul constănțean. A doua parte a meciului găsește tot Unirea la cîrmă, iar în minutul 53, năbădăiosul Roșu șerpuiește pe dreapta, îl găsește pe Viorel Gheorghe care aruncă în aer tribunele și îi provoacă lui Hagi dureri de cap. Analgezicul i-l aduce ex-slobozeanul Aurelian Chițu, cel care în urma unei lovituri libere (’66), lovește necruțător cu capul, învingîndu-l pe Răuță jr. La 1-1, Unirea... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:33 (29224 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Le-a trecut glonțul pe lângă ureche

Handbal: CSM Slobozia-Activ Ploiești 21-19 (11-10)

Le-a trecut glonțul pe lîngă ureche

«Pe-astea le batem lejer, pariu că le dăm cu 15 mai mult?». Cam așa vorbea tribuna înaintea meciului cu Activ Ploiești. Și, într-adevăr, cunoscînd rezultatele anterioare și văzînd doar 9 handbaliste îmbrăcate în verde, culoarea Activului, n-aveai cum să te îndoiești de rezultatul final. Începutul partidei părea să dea dreptate publicului: 4-1 pentru Slobozia, iar pînă și cei mai pesimiști se pregăteau de o demonstrație de forță asemănătoare celei din meciul cu Tîrgoviște. Așa au crezut probabil și fetele lui Marian Simion. Altfel nu se explică lejeritatea cu care s-au pornit pe ratări. Prahovencele, în schimb, s-au dovedit o echipă ațoasă și extrem de ambițioasă: s-au agățat de fiecare metru și... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:32 (13521 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ștefan Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Ștefan Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Ștefan calcă sigur și apăsat pe urmele fratelui său, Cristi, despre care ați putut citi de asemenea în acest colț de pagină. Îl are idol pe Federer și, la fel ca liderul mondial, își dozează pașii cu rigoare de ceas elvețian. A început tenisul cu 2 ani în urmă sub îndrumarea profesorului Ion Savu, iar acum, deși abia a împlinit 8 ani, este numărul 1 pe țară, în rîndul celor născuți în 2001. «Vrem să păstrăm ritmul și în 2011. Ștefan să fie primul la categoria 10 ani în clasamentul FRT» ne spune tatăl micuțului. Noi lăsăm imaginația să zburde și ne permitem să proiectăm în viitor un dublu de Cupa Davis compus din Ștefan și Cristi Andreescu. Ar fi frumos, nu?... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:31 (33806 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal

Juniorii republicani cîntă marșul înfrîngerii

Luni, 29 martie, juniorii republicani ai CSS Slobozia au pierdut ambele întîlniri din dubla disputată în deplasare cu LPS Galați. Juniorii A (1991-1992) au fost învinși cu scorul de 3-1, pentru CSS Slobozia marcînd Brebeanu. Juniorii B (1993-1994) au pierdut cu scorul de 1-0. Joi, 1 aprilie, echipele pregătite de profesorul Constantin Prepeliță vor marca din nou o dublă confruntare, de data aceasta pe propriul teren, cu reprezentantele similare ale Deltei Tulcea.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:30 (25055 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Unirea Urziceni-Dinamo București 4-4

Comedia erorilor

Dacă aveai ghinionul ca exact în momentul fluierului de start să te trimită nevasta după bere și semințe, la întoarcere ai fi găsit deja 4 goluri pe tabelă. Și asta pentru că nici nu s-au așezat bine jucătorii în ghete, iar Brandan a și trimis mingea spre careul cîinilor. N’Doye a ratat respingerea, iar balonul a ajuns la Onofraș care, cu un șut bine plasat, a deschis scorul (’2). Bruno Fernandes a ținut și el morțiș să-și vadă numele pe lista marcatorilor, și a înscris în minutul 6, dar în proprie poartă, cu largul concurs al amorțitului Tudor. Portarul Unirii rămîne spectator și la șutul lui Andrei Cristea (’8), care îi aduce pe cîini în avantaj. Pentru doar 2 minute însă, pentru că Semedo îi... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:29 (17463 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Hagi, la Slobozia

«Regele» pe 1 Mai

Gheorghe Hagi, la Slobozia

Unirea Slobozia-Viitorul Constanța 1-2

Gheorghe Hagi a fost prezent în tribunele Stadionului «1 Mai» la meciul disputat între Unirea Slobozia și Viitorul Constanța. Partida a fost pierdută de uniriști, jucătorii «slobozeni» Nicușor Hertu și Aurelian Chițu, preluați de «Academia» patronată de Gheorghe Hagi și transferați la Viitorul Constanța, marcînd golurile victoriei marinarilor. Gheorghe Hagi, în exclusivitate pentru ziarul nostru, s-a declarat mulțumit de evoluția propriilor jucători. Mai multe amănunte despre meci și atmosfera din jurul «Regelui» citiți în Secțiunea Sport a site-ului.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:26 (29689 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiu la generatorul de joasă tensiune al Spitalului Județean Slobozia

A luat foc Spitalul!

Incendiu la generatorul de joasă tensiune al Spitalului Județean Slobozia

În cursul acestei dimineți, pompierii au fost solicitați pentru o intervenție la generatorul de joasă tensiune al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit primelor informații, două dintre cablurile de joasă tensiune care alimentează blocurile operatoare ale instituției au cedat provocînd un scurtcircuit. Din cauza supraalimentării rețelei electrice, anumiți conductori electrici s-au supraîncălzit, efectul termic conducînd la aprinderea izolației acestora și la inundarea cu fum a construcției.
Horia Pîrgă, directorul Spitalului a declarat că incidentul nu a ridicat probleme în desfășurarea activităților curente. «În această dimineață, blocurile operatoare nu au avut programări pentru... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 12:16 (30499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aspiranții la funcțiile de procurori și judecători au fost nepregătiți

Din cei 17 participanți la concurs niciunul nu a promovat

Aspiranții la funcțiile de procurori și judecători au fost nepregătiți

Niciunul dintre participanții la concursul de admitere în magistratură din Ialomița nu a reușit să promoveze examenul. Asta întrucît nimeni nu a obținut o medie de cel puțin 7 puncte. Aspiranții ialomițeni la posturile de magistrați sînt de nota 4, 5 și cel mult 6!
La începutul lunii martie 2010, Institutul Național al Magistraturii a organizat concursul de admitere în magistratură, examenul tip grilă fiind susținut în data de 21 martie curent. La nivelul județului erau vacante două posturi de procurori, unul la Parchetul de pe lînga Judecătoria Slobozia, iar un altul la Parchetul Urziceni. Calendarul de desfășurare a concursului pentru procurori a fost același și pentru posturile libere de... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 21:40 (29567 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Paros, șef peste Spitalul de salvări

E pe bune!

Paros, șef peste Spitalul de salvări

Niște democrat-liberali de bine ne-au informat că vrăjeala noastră (a se citi propunerea noastră) cu Paros șef peste Salvări se confirmă. Adică, domnul Marinică (nu nea Marinică că acum este președinte; scuzați cacofonia, că n-am scris Marinică Cazacu) se gîndi el ce se gîndi și dintr-odată o trînti. Pe idee, ce credeați? Ideea cu Paros la Salvare, care i s-a părut la fel de valoroasă precum Parosul în esența lui de ființă umană. În calitate de membru PDL-PNL-independent-PDL și fost candidat independent la Primăria Sloboziei, Paros Radu Mihăiță n-a crîcnit cine știe ce. Ce dacă e Salvare? Are crucea roșie ca la Spital?
Acum, cu deontologia în moarte clinică, așteptăm o recunoaștere a patentului... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 16:06 (24862 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Sfântu Gheorghe, apa vine cu un an întârziere

Fondurile europene se duc pe apa sîmbetei

La Sfîntu Gheorghe, apa vine cu un an întîrziere

Presa ialomițeană a comentat cu lux de amănunte cele 30 de milioane de lei noi investiți în ultimii ani în realizarea unor sisteme de canalizare și apă pentru comunitățile rurale. Catalogate drept realizări certe de către autorități sau considerate drept semi-eșecuri de către mass-media, sistemele de apă, canalizare și epurare din Ialomița au devenit pietre de moară pentru populație prin prisma cheltuielilor pe care le generează. Mai grav e însă faptul că unele dintre ele, deși finalizate, nu au intrat în exploatare nici pînă în prezent. Un astfel de caz, cel de la Sfîntu Gheorghe, riscă să devină emblematic pentru întreg județul. Iar acesta nu e decît începutul.

Apa de un milion de euro... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 10:24 (28449 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia, zonă de conflict armat pentru «militarii» AIRSOFT

Ubi Honor, ibi Victoria

Slobozia, zonă de conflict armat pentru «militarii» AIRSOFT

Duminică, cu puțin înainte de prînz, una dintre fermele zootehnice dezafectate din apropierea orașului Slobozia s-a transformat, pentru o zi, în teatru de operațiuni militare. Timp de 8 ore, două plutoane rivale de «militari» AIRSOFT și-au disputat supremația unei stații radar de cartografiere militară a zonei. Ordinul plutonului care a asigurat stația: acela de a apăra timp de 15 minute obiectivul încredințat de guvern. Obiectivul teroriștilor: distrugerea stației și anihilarea plutonului militar. Un război fără milă și fără prizonieri! Totul însă sub deviza «Ubi honor, ibi victoria!». Într-o traducere aproximativă, fără onoare, nu există victorie!

Primăvara se numără războaiele... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 04:18 (33906 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești revine la statutul de comună

Căzănești revine la statutul de comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie, adică pe 25. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2010, 14:16 (31361 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Vrem să modernizăm agricultura ialomițeană»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița are președinte nou

«Vrem să modernizăm agricultura ialomițeană»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița este una dintre cele mai active organizații agricole din cadrul LAPAR-Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România. Cunoscută de mai bine de trei ani prin ex-președintele Nicolae Sitaru, devenit la începutul acestei luni președintele LAPAR, Asociația are de 10 zile încoace un nou președinte. El se numește Marin Nedu, a fost ales cu unanimitate de voturi și este mandatat să reprezinte interesele agricultorilor ialomițeni la nivel național.

-Cîți membri ați moștenit în cadrul Asociației?
-În acest moment sîntem 65. Practic, ne-am dublat numărul de membri în doar doi ani, iarr la nivel de județ cultivăm circa... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2010, 08:52 (26354 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește în «loisir»

1,5 milioane de lei pentru copiii din oraș

Primăria Slobozia investește în «loisir»

După miliarde de lei cheltuite fără rezultate notabile și cîteva reușite timide, Primăria Slobozia reușește să onoreze promisiunile făcute acum 20 de ani: începînd cu 2010, copiii copiilor din anii ’90 vor avea cinci locuri de joacă și un parc complet irigat, noutate absolută la nivelul municipalității. Investițiile, în valoare de peste 5 milioane de lei, vor fi demarate în această primăvară, urmînd ca pînă la sfîrșitul anului primele rezultate să fie deja vizibile.

Parcuri irigate la Slobozia
Cel mai ambițios dintre proiectele Primăriei Slobozia are o valoare de 1,3 milioane de lei noi și își propune să schimbe definitiv imaginea Parcului Tineretului. «Este o abordare... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2010, 14:28 (29223 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Barajul de la Dridu intră în renovare

16 luni fără apărare în calea viiturilor

Barajul de la Dridu intră în renovare

La 5 ani de la inundațiile din 2005, autoritățile județene reușesc performanța de a include barajul de la Dridu într-un program de reabilitare. Lucrările vor începe în această primăvară și vor dura 16 luni. În toată acesta perioadă, susțin oficialii abilitați, barajul nu va fi funcțional, localitățile din aval fiind obligate să facă față eventualelor amenințări prin forțe proprii.

ISU pentru barajul de la Dridu
La sfîrșitul săptămînii trecute, autoritățile județene au făcut public proiectul de reabilitare a barajului de la Dridu. Anunțul a fost făcut în cadrul unei ședințe a Inspectoratului pentru Situații de Urgențe Ialomița la care au participat, alături de oficialii... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2010, 08:16 (35569 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Război administrativ pe tema apei potabile la Slobozia

Primarul Ionașcu se ia la trîntă cu prefectul Teculescu

Război administrativ pe tema apei potabile la Slobozia

Prefectura Ialomița a organizat vineri, 28 martie a.c., o întîlnire publică pe tema apei potabile în municipiul Slobozia. La întîlnire au fost convocați să participe, alături de reprezentanții Prefecturii, primarul muncipiului Slobozia, Gabi Ionașcu și responsabili din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița și ai SC Urban.
Motivul oficial al întîlnirii l-a reprezentat numărul mare de sesizări primite de Prefectură, în care zeci de cetățeni solicită în scris un răspuns oficial cu privire la demersurile autorităților în problema apei potabile.
Singura autoritate care a refuzat să răspundă convocării Prefecturii Ialomița a fost Primăria Slobozia. Primarul Gabi Ionașcu a trimis, în schimb... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2010, 14:16 (27537 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița dăunează grav proiectelor europene

Localitățile ialomițene, private de cofinanțări

Consiliul Județean Ialomița dăunează grav proiectelor europene

Un recent control al reprezentanților Instituției Prefectului Ialomița aduce pe tapet obstacolele aflate în calea unităților administrative locale în procesul de atragere și investire a fondurilor europene. Pe de o parte... De cealaltă parte, raportul de control atrage atenția asupra unui aspect cel puțin scandalos: inexistența unei susțineri financiare a Consiliului Județean Ialomița pentru localitățile care au în derulare proiecte europene. O paletă de proiecte ce întîmpină în implementarea propriu-zisă o serie de probleme administrative...

Proiectele europene, între deficiențe și legislații potrivnice
Reprezentanții Instituției Prefectului Județului Ialomița au demarat... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2010, 08:30 (24451 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sinești: Bătrînă înșelată cu 2500 lei

O bătrînă din Sinești a fost înșelată în propria gospodărie de către autori necunoscuți. S-a întîmplat vineri, 3 iunie, cînd femeia a fost abordată de trei persoane necunoscute care au pretins că sînt trimise ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:16
(7623 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Băut la volan

Agenții Postului de Poliție Munteni Buzău au oprit zilele trecute, în trafic, un conducător autor de 58 ani, din București. Fiindcă mirosea puternic a alcool, polițiștii au decis testarea cu aparatul Drager ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:16
(6536 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț prins și arestat

Sîmbătă, 4 iunie, polițiștii feteșteni au prins un hoț ce era condamnat la închisoare. Pe numele feteșteanului de 33 ani, instanța de judecată a emis un mandat de executare a unei pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:15
(7581 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 265 de amenzi în traficul rutier

Potrivit unei informări, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat week-end-ul ce tocmai s-a încheiat mai multe acțiuni pentru siguranța traficului rutier. Rezultatele acțiunilor s-au concretizat în aplicarea ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:14
(6948 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A furat bani de la colegii de clasă în timpul orei de sport

Joi, 2 iunie a.c., Poliția Amara a fost sesizată de conducerea școlii din localitate despre faptul că de la mai mulți elevi ai unei clase gimnaziale a fost sustrasă suma de 168 lei. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 18:46
(10226 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr mort într-un accident

Un tînăr de doar 22 ani și-a pierdut viața într-un accident rutier petrecut joi, 2 iunie, la Țăndărei. Tînărul, domiciliat în județul Prahova, conducea o mașină în Țăndărei și, din cauza vitezei excesive ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 18:40
(12244 vizualizări - 8 comentarii)


Sudiți: Trei bărbați, acuzați de «contrabandă cu arme» după ce au vîndut o pușcă cu aer comprimat

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Toxice au prins un bărbat, de 47 ani, din comuna Sudiți, care a introdus ilegal în anul 2009, în România, o armă cu aer comprimat cumpărată din Spania ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 18:40
(13514 vizualizări - 4 comentarii)


Fierbinți Tîrg: Firmă de preluare a fierului vechi, amendată cu 60000 lei

Poliția Orașului Fierbinți Tîrg, în colaborare cu comisari ai Gărzii Naționale de Mediu-Comisariatul Județean Ialomița, au organizat și desfășurat joi, 2 iunie a.c., o acțiune pe linia prevenirii și combaterii ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 18:40
(13683 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre rutiere la Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu

Joi, 2 iunie, timp de 4 ore, polițiștii din cadrul serviciilor rutiere au desfășurat o acțiune pentru prevenirea transporturilor ilegale în comunele Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 18:39
(8202 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tîlhar minor reținut de polițiști

Un minor de 17 ani a fost reținut, joi, 2 iunie, de polițiștii din Țăndărei, după ce s-a stabilit că este autorul unei tîlhării petrecute cu o zi înainte. Polițiștii au fost sesizați în seara zilei de ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 18:38
(8307 vizualizări - 1 comentariu)


APIA a finalizat plățile pentru agricultura ecologică

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță finalizarea plăților aferente ajutorului specific pentru îmbunătățirea calității produselor agricole în sectorul agricultură ecologică ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 13:04
(10219 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR reclamă constructorul de autostrăzi Astaldi

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România reclamă constructorul de autostrăzi, respectiv firma Astaldi, pentru faptul că distruge culturile de pe aliniamentul șantierelor. Astfel, respezentanții ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 10:51
(10158 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: «Floare de pe Bărăgan» în Orașul de Floci

Sîmbătă, 4 iunie, Baza de Cercetare și Expunere Muzeală «Orașul de Floci» din Giurgeni va fi pentru două ore gazda unui spectacol folcloric. Menifestarea face parte din Festivalul Internațional «Floare ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 09:38
(8786 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Penalizări la subvențiile din sectorul zootehnic

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură va reamintește că, în perioada 16 mai-15 iunie 2011, crescătorii de ovine/caprine pot solicita Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul zootehnie ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 08:24
(9369 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție fotografică «Slobozia Veche»

Vineri, 3 iunie, începînd cu orele 9.00, slobozenii pot admira o expoziție cu imagini din Slobozia interbelică ce cuprinde arhitectura orașului și pitorescul locuitorilor. Expoziția, intitulată «Slobozia ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:43
(10102 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Transportatorii, la control!

În perioada 2-27 mai, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat o etapă a Campaniei Naționale, inițiată de Inspecția Muncii în domeniul transporturilor. Potrivit reprezentanților ITM, în cadrul campaniei au ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:42
(7542 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Motocicletă furată din Italia, găsită la Slobozia

Slobozia: Motocicletă furată din Italia, găsită la Slobozia

Polițiștii slobozeni au organizat, miercuri, 1 iunie o acțiune pe raza municipiului pentru depistarea autoturismelor ce sînt urmărite internațional. Astfel, anchetatorii au prins un cetățean, de 31 ani ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:41
(7473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» fără permis, prins de polițiști

Polițiștii feteșteni au oprit în trafic, pentru un control de rutină, o mașină ce se deplasa pe o stradă din localitate. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constatat că «șoferul», un tînăr, de ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:40
(7703 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Trei tineri, hoți de fier vechi

Miercuri, 1 iunie, polițiștii din Stelnica și Bordușani au prins doi tineri de 22, respectiv 24 ani, ce aveau asupra lor mai multe obiecte pentru secționarea materialelor feroase. Din verificările ulterioare ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:39
(8708 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 36 kg de pește fără documente, distruse de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au prins în trafic un bărbat, de 50 ani, din localitate, în timp ce transporta pe o motocicletă doi saci în care se afla cantitatea de 36 kg de pește, din rasa plătică și caras. ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:38
(7157 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive la Fetești și Urziceni

«Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din Fetești și Urziceni, polițiștii au fost angrenați în cursul zilei de 1 iunie în executarea unor acțiuni în sistem integrat și controale ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:37
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătorile Municipiului Slobozia, la a XI-a ediție

În perioada 1-4 iunie, Slobozia organizează a XI-a ediție a tradiționalelor Sărbători ale Municipiului. Potrivit organizatorilor, suma cheltuită anul acesta este comparabilă cu cea din anii anteriori. ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 15:26
(10657 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Autoturism furat din Italia, restituit proprietarului

Ialomița: Autoturism furat din Italia, restituit proprietarului

Un autoturism reclamat furat în luna august 2010, a fost identificat și restituit proprietarului de drept de către polițiști.
Urmare a corespondenței purtate cu Centrul de Cooperare Polițienească Internațională ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:38
(9023 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: În comă alcoolică la volan

Un bărbat ,de 61 ani, din Urziceni a fost depistat de polițiști în timp ce conducea pe drumurile publice un autoturism deși consumase băuturi alcoolice.Șoferul a fost testat alcoolscop, aparatul etilotest ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:25
(9935 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a Poliției în zona școlilor. A fost depistat la volan un tînăr de 17 ani fără permis!

Efective din cadrul Poliției Urziceni au organizat și executat în cursul zilei de marți, 31 mai a.c., acțiuni în zona unităților de învățămînt și în zona adiacentă acestora. Zonele unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:22
(5822 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru furt calificat

Polițiștii feteșteni au depistat în cursul zilei de marți, 31 mai a.c., un bărbat, de 29 ani, din comuna Făcăeni, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:20
(8789 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive în comunele Săveni și Sudiți

Polițiștii din Țăndărei au desfășurat acțiuni preventive pe raza localităților Sudiți și Săveni pentru creșterea gradului de siguranță rutieră, conștientizarea participanților la trafic cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:10
(8607 vizualizări - 0 comentarii)


Taxare inversă pentru livrarea de cereale și plante tehnice

Guvernul a aprobat astăzi Ordonanța de Urgență privind modificarea și completarea Legii 571/2003 privind Codul Fiscal și a altor prevederi financiar-fiscale, act normativ prin care se va pune în aplicare ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 20:31
(12636 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 18:18
(4973 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Quilling»-arta de a răsuci hîrtia, la Muzeul Județean

Acțiune inedită la Slobozia. De Ziua Copilului, Muzeul Județean Ialomița în parteneriat cu Grădinița cu program normal nr. 2 Slobozia, va organiza o expoziție cu vînzare ce cuprinde 30 de lucrări de artă ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 18:14
(13378 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...