Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Barajul de la Dridu intră în renovare

16 luni fără apărare în calea viiturilor

Barajul de la Dridu intră în renovare

La 5 ani de la inundațiile din 2005, autoritățile județene reușesc performanța de a include barajul de la Dridu într-un program de reabilitare. Lucrările vor începe în această primăvară și vor dura 16 luni. În toată acesta perioadă, susțin oficialii abilitați, barajul nu va fi funcțional, localitățile din aval fiind obligate să facă față eventualelor amenințări prin forțe proprii.

ISU pentru barajul de la Dridu
La sfîrșitul săptămînii trecute, autoritățile județene au făcut public proiectul de reabilitare a barajului de la Dridu. Anunțul a fost făcut în cadrul unei ședințe a Inspectoratului pentru Situații de Urgențe Ialomița la care au participat, alături de oficialii... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2010, 08:16 (35569 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Război administrativ pe tema apei potabile la Slobozia

Primarul Ionașcu se ia la trîntă cu prefectul Teculescu

Război administrativ pe tema apei potabile la Slobozia

Prefectura Ialomița a organizat vineri, 28 martie a.c., o întîlnire publică pe tema apei potabile în municipiul Slobozia. La întîlnire au fost convocați să participe, alături de reprezentanții Prefecturii, primarul muncipiului Slobozia, Gabi Ionașcu și responsabili din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița și ai SC Urban.
Motivul oficial al întîlnirii l-a reprezentat numărul mare de sesizări primite de Prefectură, în care zeci de cetățeni solicită în scris un răspuns oficial cu privire la demersurile autorităților în problema apei potabile.
Singura autoritate care a refuzat să răspundă convocării Prefecturii Ialomița a fost Primăria Slobozia. Primarul Gabi Ionașcu a trimis, în schimb... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2010, 14:16 (27537 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița dăunează grav proiectelor europene

Localitățile ialomițene, private de cofinanțări

Consiliul Județean Ialomița dăunează grav proiectelor europene

Un recent control al reprezentanților Instituției Prefectului Ialomița aduce pe tapet obstacolele aflate în calea unităților administrative locale în procesul de atragere și investire a fondurilor europene. Pe de o parte... De cealaltă parte, raportul de control atrage atenția asupra unui aspect cel puțin scandalos: inexistența unei susțineri financiare a Consiliului Județean Ialomița pentru localitățile care au în derulare proiecte europene. O paletă de proiecte ce întîmpină în implementarea propriu-zisă o serie de probleme administrative...

Proiectele europene, între deficiențe și legislații potrivnice
Reprezentanții Instituției Prefectului Județului Ialomița au demarat... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2010, 08:30 (24451 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Amonil investește profitul în pierderi

Amonil investește profitul în pierderi

Amonil își cheamă acționarii la Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor, pentru data de vineri, 26 aprilie 2010. Pe ordinea de zi a lucrărilor sînt prezente 9 proiecte asupra cărora acționarii urmează să decidă. Principalele aspecte ce vor fi luate în discuție privesc aprobarea rapoartelor financiare ale anului precedent, dar și aprobarea bugetului de venituri, cheltuieli și investiții pentru anul 2010. De departe, cel mai interesant punct al Adunării din 26 aprilie este repartizarea profitului aferent anului 2009, propunerea, potrivit convocatorului, fiind aceea de a distribui 5% pentru constituirea rezervelor legale, restul urmînd a fi folosit pentru acoperirea pierderilor înregistrate în... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2010, 15:38 (25147 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primul cititor de carduri de sănătate a fost instalat la UPU Slobozia

Primul cititor de carduri de sănătate a fost instalat la UPU Slobozia

În urmă cu cîteva luni aduceam în atenția publicului intenția inedită a unui medic de familie din Slobozia, de a implementa pe plan local un sistem online de consemnare detaliată și monitorizare a traseului medical al unui pacient. Metoda se numește card electronic de sănătate și poate fi considerată o fișă electronică a pacientului. Actual, cardul poate fi funcțional, căci medicul de familie Paula Tecuceanu a reușit instalarea cititorului de carduri la nivelul Unității de Primiri Urgențe a celei mai mari unități sanitare din județe, Spitalul Slobozia. Potrivit declarațiilor doctorului, în viitor, cititorul de carduri urmează a fi instalat și la nivelul celorlalte spitale din județ, ... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2010, 09:00 (28304 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura, Consiliul Județean și alte șase primării se certifică ISO

Succes administrativ pe 5 miliarde

Prefectura, Consiliul Județean și alte șase primării se certifică ISO

Calitate administrativă! Acesta este țelul autorităților județene în cel mai ambițios program pus vreodată în practică la nivel administrativ. Iar finalitatea, o certificare ISO 9001-2008, pare să merite toți cei 5 miliarde de lei, bani europeni ce vor fi «înghițiți» de proiectul în cauză... Pe scurt, Instituția Prefetului Județului Ialomița este, începînd de azi, 24 martie 2010, deținătoarea cu acte în regulă a unui proiect cu finanțare nerambursabilă, de certificare ISO. Pe înțelesul tuturor, calitate administrativă la nivel înalt.
Percepția actuală a cetățenilor asupra actului administrativ este aceea a unor servicii de calitate îndoielnică sau, de multe ori, dezastruoasă. Cetățenii... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2010, 17:30 (30672 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

UGIR 1903 cere Guvernului «disciplină financiară»

UGIR 1903 cere Guvernului «disciplină financiară»

Miercuri, 24 martie, la Slobozia, Ioan Cezar Coraci, președintele Uniunii Generale a Industriașilor din România a cerut Guvernului «să respecte disciplina economico-financiară în relațiile cu patronatul român».
Afirmațiile au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă organizate de filiala ialomițeană a UGIR 1093, condusă omul de afaceri Mihai Ioniță. Ioan Coraci se află la a opta întîlnire cu filialele locale ale UGIR 1903 din ultima lună și a ținut să precizeze că situația prezentată de el este aceeași in toată țara: «Vreau să vă spun că la nivelul patronatului român criza se simte tot mai acut, efectele sociale fiind din ce în ce mai vizibile. Avem 30 de mii de șomeri noi și ne apropiem... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2010, 15:32 (25395 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Salariații Ultex, «carne de tun» pentru patronul Nițescu

Salariații Ultex, «carne de tun» pentru patronul Nițescu

Cu puțin înainte de închiderea ediției, redacția publicației noastre a primit o anonimă, semnată indescifrabil de 25 dintre angajații SC Ultex, firmă a cărei evoluție pe piața economică locală am mediatizat-o îndelung în ultima vreme. Deși nu ne-am fi dorit să revenim asupra acestui subiect, pentru noi e clar ca lumina zilei că milionarul Vasile Nițescu și-a adus fabrica în pragul falimentului din cauza managementului catastrofal din ultimii trei ani, reluăm pentru opinia publică interesată pasaje din această scrisoare înduioșător de falsă.

Facem o anonimă și o semnăm
La fel ca iluștrii lor predecesori Farfuridi și Brînzovenescu, cele 25 de semnături numărate de noi... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2010, 05:42 (29787 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depășire imprudentă pe DN2A

Groaznic accident la ieșire din Slobozia

click pe poză

Un teribil accident s-a petrecut în această seară pe DN2A, la ieșirea din municipiul Slobozia spre Bucu. Au fost implicate două autoturisme ce s-ar fi ciocnit frontal, un tînăr murind pe loc iar alte 7-8 persoane fiind grav rănite. La sosirea echipajelor de intervenție, pasagerii celor două autovehicule erau prinși între fiare. Cel mai probabil, cauza principală a producerii accidentului a fost o depășire imprudentă, mașinile, potrivit martorilor, circulînd cu viteză... Răniții descarcerați au fost transportați de urgență la Spitalul din Slobozia, medicii fiind rezervați în privința șanselor de supraviețuire.... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 20:18 (28977 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Geantă și tenisul ca stil de viață

Veterani de aur sportu’ nostru are

Mihai Geantă și tenisul ca stil de viață

Ciorchini de cupe, diplome și medalii te întîmpină cînd intri în biroul lui Mihai Geantă, președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Sînt trofee smulse pe terenul de tenis care îl pregătesc moral pe numărul 8 în clasamentul FRT la categoria +55 ani pentru «meciurile grele» disputate
zilnic la serviciu. Ați citit bine, Mihai Geantă este între primii 8 tenismeni din țară, iar noi am căutat să aflăm cum a reușit această performanță.
L-am găsit pe domnul Geantă în echipamentul de sport, pregătit ca după ce ne va servi de la birou răspunsuri la întrebări, să treacă în spatele biroului pentru tradiționalele dispute de la finele săptămînii cu pasionații sportului alb din Slobozia. «... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 18:01 (16628 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal: Viitorul Chirnogi-Unirea Slobozia 0-2

Nu s-au zgîrcit cu Chirnogii

Cu 9 puncte adunate în retur și un golaveraj de 9-1 după primele trei etape ale primăverii, uniriștii prind tot mai mult curaj în lupta pentru promovare. Ultima victimă a elevilor lui Ion Răuță a fost Viitorul Chirnogi, echipă pe care Unirea a învins-o la ea acasă vineri, 19 martie. Scorul a fost deschis în minutul 36, de Viorel Gheorghe, care a transformat un penalty și a ajuns astfel la borna 14 în topul marcatorilor. Scorul final a fost stabilit de juniorul Florin Nițor în minutul 75, aflat la prima sa reușită în tricoul Unirii. «Nițor a venit la Slobozia de la Tulcea, la recomandarea lui Constantin Gache. Este un băiat serios în care am mare încredere» și-a caracterizat Ion Răuță ultima descoperire... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:59 (30951 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Au confirmat așteptările

Handbal: Spartac București-CSM Slobozia 30-40 (10-18)

Au confirmat așteptările

Victoria de sîmbătă, 20 martie, cu Spartac București, a venit logic pentru handbalistele de la CSM Slobozia, ținînd cont de diferența de valoare dintre cele două loturi. Surpriza partidei care a contat pentru etapa a 16-a a campionatului ligii secunde, a constituit-o Monica Ștefan. Cunoscută pentru forța loviturilor dar și pentru răutatea din teren care i-a adus multe eliminări, Monica a manifestat în meciul cu Spartac o deosebită poftă de gol, care sperăm să o caracterizeze și mai departe. Ea a fost principala marcatoare a CSM, cu 14 goluri, restul reușitelor fiind semnate de Alexandra Băeșu (9), Denisa Păduraru (8), Raluca Băcăoanu (5), Mihaela Stănciulescu (3) și Lidia Goanță (1). «În ciuda... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:58 (31315 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal: Junioare 1

Încă două înfrîngeri

Aflată în seria B, echipa de junioare 1 a CSS Slobozia nu a cunoscut gustul victoriei în retur. Săptămîna trecută, handbalistele noastre au mai încasat două înfrîngeri: joi, 18 martie, 19-41 acasă cu CSS Constanța și duminică, 21 martie, 24-28 cu LPS Buzău în deplasare. Înfrîngerea usturătoare din meciul cu dobrogencele a fost cauzată și de absența portarului Alexandra Udrea. Aceasta a revenit la Buzău unde, deși accidentată la mîna dreaptă, a fost cea mai bună de pe teren. Următoarea partidă pe care CSS Slobozia o va disputa în campionat este programată pentru 1 aprilie, în deplasare cu CSS Galați.... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:55 (30663 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Juniori republicani

Una caldă, alta extrem de rece

Fotbaliștii de la CSS Slobozia antrenați de Constantin Prepeliță au avut parte duminică, 21 martie, de o deplasare la Stejaru, pentru dubla întîlnire cu Săgeata. Juniorii A (1991-1992) au trecut de tulceni cu 2-1, golurile slobozenilor fiind marcate de Iulian Nădrag și Adrian Bocioacă. Juniorii B (1993-1994), cu o echipă garnisită din plin cu fotbaliști de vîrste inferioare categoriei, au încasat un neverosimil 0-8. Juniorii A sunt pe locul 5 cu 34 puncte, iar juniorii B pe 11, cu 15 puncte. Pentru profesorul Constantin Prepeliță, cele mai bune vești au venit de la Turnu Severin, acolo unde fiul său, Andrei, căpitanul Universității Craiova, a marcat golul decisiv al victoriei oltenilor, 2-0 cu... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:54 (26923 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Unirea Alba-Iulia-Unirea Urziceni 1-2

Le-am stricat «bucurica»

La Alba-Iulia s-au întîlnit două dintre cele trei echipe ale Ligii I care nu bătuseră pe nimeni în retur (a treia este Pandurii Tîrgu-Jiu). Unirea Urziceni și-a arătat prima colții, Bilașco și Galamaz lovind în aceeași fază bara porții lui Rotaru (’24). Florin Dan a replicat imediat, cu un șut ce a trecut puțin pe lîngă poarta lui Tudor. Rusescu încearcă la rîndu-i poarta adversă (’37), iar în minutul 39 se produce surpriza. Bogdan Bucurică, fundașul stînga al gazdelor, pătrunde în careu și cu un șut dintr-un unghi imposibil deschide scorul. Spectrul unei înfrîngeri rușinoase aduce în teren în repriza secundă o echipă ialomițeană hotărîtă să pună lucrurile la punct. Brandan transformă o lovitură... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:53 (30794 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Șapte locuri pe podium pentru Club Satori

Campionatele naționale de karate, la picioarele ialomițenilor

Șapte locuri pe podium pentru Club Satori

În urmă cu cîteva zile, sportivii Satori Club au reușit o performanță de invidiat în cadrul campionatelor naționale de karate desfășurate la Cluj. Cu numai 6 sportivi prezenți în competiție, Clubul Satori a reușit să-și adjudece nu mai puțin de 7 medalii, dintre care una de aur și două de argint.
Campionatul Național de Tineret și Seniori-Kumite s-a desfășurat sub egida Federației de Karate Kyokushin Tradițional din România și a adunat la startul competiției cei mai buni sportivi din cele peste 25 de cluburi de profil ale țării.
Pentru că performanțele sportivilor ialomițeni erau previzibile, Clubul Satori are, începînd de anul trecut, un campion european, vom nota de astă dată performanța... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:52 (18463 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

FSLI a pichetat astăzi Prefectura Ialomița

După clasa muncitoare, intelectualii

FSLI a pichetat astăzi Prefectura Ialomița

Marți, 23 martie, în intervalul 11,00-13,00, sindicaliștii din cadrul Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița au pichetat Prefectura în semn de protest față de politicile guvernamentale ale guvernului Boc.
Cei 50 de sindicaliști prezenți au scandat, minute în șir, lozinci antiguvernamentale, spre deliciul trecătorilor de ocazie. «Pîine și cu circ ne dă Boc cel mic», «Vrem guvern să guverneze, nu escroci să ne trișeze» și «Guvernarea Boc, bătaie de joc» au fost cele mai apreciate lozinci lansate de profesorii ialomițeni care au încercat și în acest fel să atragă atenția autorităților județene asupra problemelor pe care le au.
Revendicările sindicaliștilor sînt legate de noua... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 13:35 (28494 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Fetiță ajunsă în comă din cauza unui câine

Fetiță ajunsă în comă din cauza unui cîine

O banală plimbare într-un părculeț pentru copii s-a transformat în clipe cumplite pentru o fetiță de doar 2 anișori. În timp ce se juca, în prezența tatălui, copilul s-a speriat de un cîine de companie, și, în încercarea de a se îndepărta de acesta, a căzut lovindu-se cu capul de bordura unei alei. Micuța se află în stare critică la un Spital din Capitală...
Tragedia s-a consumat duminică, 21 martie, în părculețul de joacă din zona Gării din Slobozia. În timp ce se afla la plimbare cu tatăl său, o fetiță de doar doi ani a căzut victima unui cîine de talie mare, ieșit, la rîndu-i, la plimbare cu stăpînul său. Cîinele s-ar fi năpustit asupra copilului, trîntindu-l la pămînt. Martorii incidentului... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 10:57 (29828 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

«Mult zgomot pentru nimic în satul lui Boc cel mic!»

Ciupercă neagă viabilitatea programului «Renașterea satului românesc»

«Mult zgomot pentru nimic în satul lui Boc cel mic!»

Președintele Partidului Social Democrat, Silvian Ciupercă, îmbină utilul cu plăcutul. Desigur, asta nu-i o noutate, ci mai degrabă ultima dintre ele. În situația de față tindem să credem că utilul înseamnă politica, iar plăcutul atribuțiile ce-i revin în calitate de președinte al Consiliului Județean Ialomița. În atare condiții, în cadrul unei conferințe de presă, unde, cu aplauze și mulțumiri, a fost înălțat la rang de vardist, pentru o zi, primarul de la Traian, întrucît i-a făcut pe plac lui Ponta și a adăugat în palmaresul PSD încă un trofeu în semn de victorie a alegerilor parțiale din localitatea sa, Ciupercă a coborît din turnul de fildeș al Consiliului Județean și a reușit, pentru cîteva... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 08:49 (32036 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Generalul Matei, în stenogramele DNA legate de cazul senatorului PSD Cătălin Voicu

Generalul Matei, în stenogramele DNA legate de cazul senatorului PSD Cătălin Voicu

Undeva pe la începutul anului 2001, prin februarie, la conducerea IPJ Ialomița era «parașutat» generalul Constantin Matei.
Paranteză. Am folosit termenul «parașutat» întrucît, la momentul respectiv, numirile în plic cu care se înființase-n dinți la sediul IPJ Ialomița pe-atunci secretarul de stat Pavel Abraham vizau atribuirea funcției de șef de Inspectorat actualului director al OJPC, nea Nicu Răducanu iar cea de prim adjunct, mai puțin importantă, fostului șef de Economic și actual avocat cu perspective nea Andrei Gheorghe. Acum, cînd plicul cu numirile a trecut pe la Prefectură, pe la proaspătul instalat prefect Marian Bălan, dar și pe la Gheorghe Savu, fost șef al PDSR-ului cîștigător la... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2010, 12:13 (37181 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț

Vând/schimb spațiu birouri
Slobozia, str. Aleea Rondă,
bl. 45, parter

(în spatele fostei brutării Tritipan),
intrare separată, boxă,
cu apartament, Slobozia, plus diferență.
Telefon 0723/218.746

23 Mai 2017, 20:05


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 19-21 mai a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 19:15
(5970 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii aprilie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6514 șomeri, din care 969 șomeri indemnizați, respectiv 5541 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 17:25
(5044 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge inițiată de jandarmii ialomițeni

Pentru al nouălea an consecutiv, jandarmii ialomițeni desfășoară campania de donare de sânge «Donează sânge-Donează Viață!». Evenimentul se desfășoară în perioada 22-29 mai, iar pe această cale jandarmii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 19:20
(7326 vizualizări - 0 comentarii)


Echipamente de intervenție noi la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a fost dotat cu o șenilată, utilă pentru acordarea primului ajutor în cazul unor intervenții dificile. Utilajul a fost achiziționat cu fonduri ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 18:15
(6523 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie informativă în liceele din Slobozia

Polițiștii ialomițeni au demarat o acțiune în scop informativ în liceele din Slobozia. Peste 100 de elevi din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» și Liceului de Arte «Ionel Perlea» au fost informați ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 17:35
(6023 vizualizări - 1 comentariu)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:40
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori arestați de polițiștii ialomițeni

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:20
(7250 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Delictele silvice, în atenția polițiștilor

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, în urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:15
(6369 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

societate de construcții
metalice București

angajează
lăcătuși și sudori CO2
-cunoștințe de desen tehnic
-experiență în domeniu
Se oferă pachet salarial atractiv
și cazare

Fabrica se află în București
Telefon 021/345.26.94

17 Mai 2017, 11:05


Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Accident rutier la Slobozia, în apropiere de Cartierul Slobozia Nouă. 4 mașini s-au ciocnit, în urma coliziunii tot atâtea persoane fiind transportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 15:34
(11240 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 240000 de lei

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 15:20
(7946 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:50
(6000 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

În contextul preocupărilor și priorităților Direcției Silvice Ialomița pentru educarea generației tinere, în special a copiilor și elevilor, în spiritul dragostei și respectului față de pădure și mediu ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:10
(5416 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu. O mașină cu patru persoane s-a răsturnat într-un șanț

Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu duminică, 14 mai 2017. Din primele informații este vorba despre un autoturism care a derapat și s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În automobil ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 23:56
(10168 vizualizări - 0 comentarii)


VREI O CARIERĂ ÎN POLIȚIA ROMÂNĂ? ÎNSCRIE-TE LA CONCURSUL DE ADMITERE!

Cei care vor să urmeze o carieră de ofițer de poliție mai au doar 2 săptămâni pentru a se înscrie la concursul de admitere la Academia de Poliție «Alexandru Ioan-Cuza». Pentru cei care vor să se înscrie ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 23:10
(7013 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2017, 21:20
(4688 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii, la datorie

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 12-14 mai 2017, mai multe acțiuni cu scop preventiv. Oamenii legii vor supraveghea traficul rutier și vor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 18:50
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de 1,1 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că, în luna mai 2017, instituția va efectua operațiuni de rambursare TVA în valoare de 1,1 milioane de lei. Defalcat la nivelul Serviciilor Fiscale ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 16:35
(6778 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiune pentru dirijori în cadrul Festivalului-Concurs «Ionel Perlea»

Organizatorii Festivalului-Concurs «Ionel Perlea», dedicat memoriei compozitorului ialomițean Ionel Perlea, vor introduce de anul acesta o nouă secțiune în cadrul competiției muzicale. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 15:20
(9606 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Prejudiciu de 3,1 milioane de lei, produs prin infracțiuni economice

Inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice au sesizat în luna aprilie 2017 organele de urmărire penală în cazul a 9 persoane juridice, societăți comerciale și persoane fizice ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2017, 19:15
(5461 vizualizări - 0 comentarii)


Brâul Maicii Domnului la Catedrala Urziceni

Moment de mare încărcătură spirituală la Urziceni, în perioada 17-21 mai 2017. Brâul Maicii Domnului de la Mânăstirea Kato Xenia, din Grecia, va fi adus la catedrala din municipiu. Evenimentul debutează ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2017, 18:10
(6585 vizualizări - 0 comentarii)


Circul «Americano Vargas»

angajează
muncitori necalificați
pentru Turneul 2017
-salariu-1800 lei
-se asigură cazare

Relații la telefon 0743/992.599

11 Mai 2017, 17:20


Grevă generală pe termen nelimitat la Garda de Mediu Ialomița

Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au intrat în grevă generală pe termen nelimitat, începând de miercuri, 10 mai 2017. Revendicările celor 10 angajați ai instituției vizează creșterea salariilor la nivelul ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 17:40
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 45 de persoane, angajate ca urmare a «Bursei Generale a Locurilor de Muncă»

În data de 7 aprilie 2017 s-a desfășurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Județeană pentru  Ocuparea Forței de Muncă Ialomița la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 17:20
(10349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 9 mai 2017, un bărbat de 36 de ani, din Coșereni, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «conducere a unui autovehicul pe drumurile publice, având acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 17:05
(6465 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele anunță opriri programate ale furnizării de gaz joi, 11 mai 2017, din cauza unor lucrări la rețeaua de distribuție. Afectați de aceste reparații vor fi locuitorii din Fetești, strada ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 13:10
(8941 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Pietoni răniți într-un accident rutier

Căzănești: Pietoni răniți într-un accident rutier

Două femei, în vârstă de 21 și 43 de ani, și un bătrân, în vârstă de 73 de ani, au fost răniți după ce șoferul unui automobil, un cetățean francez de 60 de ani, i-a acroșat cu mașina pe care o conducea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 19:58
(8244 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozean de 60 de ani, beat la volan

Un bărbat, de 60 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autotvehicul pe raza localității de domiciliu deși a consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:40
(5753 vizualizări - 0 comentarii)


Enel instalează contoare inteligente

Companiile de distribuție de electricitate ale grupului Enel, liderul mondial și pionier în tehnologia pentru contorizare inteligentă, vor instala în 2017 peste 150000 de contoare inteligente în regiunile ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:35
(6409 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...