Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Justiția ialomițeană are nevoie de procurori și judecători

Recent, oficialii sistemului judiciar de la București au solicitat guvernanților deblocarea posturilor vacante din Justiție. Invocînd lipsuri acute de personal, reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii au dus pe masa primului ministru schemele incomplete de procurori și judecători, solicitînd sprijin pentru completarea organigramelor. Cu aceeași problemă, e drept la un nivel mai scăzut, se confruntă și Ialomița. Deficitul de personal din sistemul judiciar județean ridică mari probleme magistraților în funcție. Potrivit ultimelor actualizări, pentru a putea funcționa în condiții normale, Justiția ialomițeană are nevoie de 10 judecători și 7 procurori...

10 pentru Judecătorii... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 15:08 (15919 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană costă 300 de miliarde

În doar 3 luni

Sănătatea ialomițeană costă 300 de miliarde

Sănătatea ialomițenilor, un subiect pe cît de amplu pe atît de complex, revine din nou în atenția publicului larg. Specialiștii în domeniu au detaliat costurile pentru fiecare serviciu medical în parte, în primul trimestru al anului în curs. Deși catalogat drept un domeniu cu grave probleme de funcționare, sănătatea costă nu mai puțin de 300 miliarde de lei. Doar în primele trei luni ale anului 2010. Paradoxal, pacienții se plîng de servicii medicale de proastă calitate, de lipsa analizelor medicale gratuite, de absența medicației cu același titlu de gratuitate. La rîndu-le, autoritățile recunosc dificultățile sistemului și lipsa fondurilor necesare...

130 de miliarde pentru spitale... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 08:14 (14529 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Din păcate, apa are culoare iar verzișorii sunt în altă parte!»

Prefectul Teculescu sare la gîtul PSD

«Din păcate, apa are culoare iar verzișorii sînt în altă parte!»

«Lucru bine știut de viceprimarul Sloboziei Alexandru Stoica și de conducerea organizației locale PSD» se arată într-un comunicat de presă remis redacției ca urmare a declarațiilor liderilor PSD Slobozia. «Prefectul judetului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu informează opinia publică despre faptul că Instituția pe care o conduce nu a încercat și nu încearcă să politizeze în niciun fel problema deosebită, reprezentată de apa furnizată locuitorilor municipiului Slobozia și localităților limitrofe» se mai precizează în același comunicat. În continuare, Teculescu speră ca «adevărul să iasă la lumină» în această problemă, reiterînd liderilor PSD că nu intră în polemică cu partidele politice pe această... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 08:05 (11512 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Turismul balnear se amână până la primăvară

În februarie se numără turiștii

Turismul balnear se amînă pînă la primăvară

În septembrie anul trecut, cînd pensionarii hotelurilor din Amara și-au clătit ochii cu decolteul ministrului Elena Udrea, muiat într-o baie de mulțime improvizată ad-hoc, autoritățile locale au răsuflat ușurate și au declarat: turismul balnear de la Amara este salvat! Iar acum hotelurile din Amara, altădată pline la această oră, zac pustii și stinghere, lipsite de personal și, ce e mai grav, fără niciun fel de perspective pe termen lung.

Amara dulce-amară
Iarna, sub stratul gros de zăpadă înghețată, Amara e aceeași de acum 30 de ani. Dacă n-ai mai venit aici din tinerețe, ai toate șansele s-o recunoști. Aceleași alei pustii în liniștea sfîrșitului de iarnă, hotelurile... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2010, 16:13 (14651 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aproape 18 milioane de euro, datoria publică a județului

Credite neautorizate pe banii cetățenilor

Aproape 18 milioane de euro, datoria publică a județului

Administrațiile locale au îndatorat județul cu aproape 18 milioane de euro, echivalentul a 700 miliarde de lei vechi. Primăriile aveau la începutul anului o datorie publică locală colosală către diverse instituții creditoare. Împrumuturi pe alese, de la mașini și utilaje, pînă la modernizarea infrastructurii, toate din și pe banii cetățenilor...

Slobozia, loc fruntaș
Recent, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a făcut publică datoria locală a județului. Situația, deosebit de interesantă pe alocuri, detaliază cum, de ce și cît aleg primarii să îndatoreze administrațiile locale. În plus, multe din creditele contractate nu dețin nici măcar autorizarea Comisiei... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2010, 09:11 (14604 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Cazacu și Teculescu sunt niște mizerabili profitori»

PSD Slobozia a identificat inamicii publici în criza apei

«Cazacu și Teculescu sînt niște mizerabili profitori»

Vineri, 12 februarie 2010, la orele prînzului, organizația PSD Slobozia a organizat o conferință de presă care a avut drept subiect «Criza apei». Susținută de aleșii PSD din cadrul Consiliului Local Slobozia, conducerea organizației a lansat o serie de acuzații grave la adresa președintelui PD-L Cazacu Marinică și a prefectului Mădălin Teculescu, considerați drept principalii vinovați pentru situația în care se găsesc locuitorii orașului Slobozia. Declarațiile au fost asumate de viceprimarul Alexandru Stoica, în calitate de președinte al filialei. «Domnii Cazacu și Teculescu au creat o falsă problemă. S-au prevalat de pozițiile de forță pe care le dețin pentru ca prin instrumentele umane pe care le-au numit în fruntea unor instituții, care ar fi trebuit să fie cu adevărat în slujba noastră a tuturor, să poată vinde partea benefică din activitatea de producere, distribuire și canalizare a apă din municipiu urmînd ca noi toți să rămînem cu datoriile»... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2010, 18:33 (19565 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Fabrica de ulei Țăndărei, datorii de 400 de miliarde

Nițescu îndreaptă Ultex spre faliment

Fabrica de ulei Țăndărei, datorii de 400 de miliarde

Despre Vasile Nițescu, printre altele, patron al Ultex SA Țăndărei am tot scris. De bine, mai puțin. Căci milioanele de euro ale patronului Nițescu, jinduite de mai toți salariații fabricii, urbea Țăndăreiului și alți clienți ai Ultex, s-au transformat, de-a lungul timpului, în datorii la stat sau țepe sau autoțepe sau alte mișmașuri ieftine. Pe scurt, după cum știți, Ultex a devenit de ani buni gazda afacerilor de succes ale investitorului Nițescu, încă de la preluarea acțiunilor fabricii de la Topway miliardarul Vasile dorind să le vîndă. Acțiunile. Dacă nu pricepeți ceea ce v-am scris, vă invităm să parcurgeți cele ce urmează, cu mențiunea că lăsăm la atitudinea dlui Nițescu eventuale interpretări... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2010, 07:48 (94665 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

4 drumuri județene și 10 drumuri comunale, în continuare BLOCATE

4 drumuri județene și 10 drumuri comunale, în continuare BLOCATE

Nici ploaia și nici eforturile autorităților nu au ajutat la deblocarea în totalitate a drumurilor județene și comunale din Ialomița. Ultimul raport al Prefecturii, de joi, 11 februarie, orele 16,00, confirmă faptul că în Ialomița există în continuare drumuri blocate. În acest moment, pe teritoriul județului Ialomița se înregistrează cantități relativ importante de precipitații sub formă de ploaie. În ceea ce privește starea drumurilor, aceasta se prezintă astfel:

• drum național cu circulația îngreunată
-DN3B pe tronsonul Fetești- Făcăeni

• drumuri județene blocate/închise
DJ102H Grindu-Colelia și Reviga-Miloșești
DJ101B Moldoveni-Brazii
DJ302 Movilița-Dridu și Movilița-Drăgoești
DJ402 Lilieci-Fundulea (Călărași) și Sinești-Petrăchioaia
• drumuri comunale blocate
DC19 Livedea, comuna Sinești-DN2
DC18 Coșereni-Dridu
DC16 DN1D-Adîncata-Patru Frați
DC20 Armășești-Malu Roșu
DC15A Brazii-Gherghița (Prahova)
DC4 Ion Roată-Valea Măcrișului
DC40 Sălcioara-Rași-Ciochina
DC11 Livedea-Boteni
DC78 Brazii-Ciorani
DC28 Traian-Smirna
... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 17:17 (11207 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia plutește pe ape

După autorități, potopul!

Slobozia plutește pe ape

Anunțată încă de marți, 8 februarie, ploaia de azi-noapte a surprins, încă o dată, autoritățile. La prima oră a dimineții, toate străzile și ulițele Sloboziei bălteau de apă. Eforturile utilajelor de deszăpezire prezente pe străzi, precum și zecile de angajați mobilizați pentru a elibera carosabilul de zăpada înmuiată de ploaie se dovedesc inutile în condițiile în care gurile de canalizare ale orașului rămîn obturate.
La Slobozia, sarcina deszăpezirii revine SC Urban, firmă ca a raportat acest obiectiv ca fiind îndeplinit. «Am luat deja măsuri pentru decolmatarea gurilor de scurgere» a declarat directorul Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban la ultima întîlnire operativă cu prefectul.
... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 11:51 (19028 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Angajații, sclavii moderni ai patronilor din Ialomița

Două angajate ale SC Florens își caută dreptatea cu legea în mînă

Angajații, sclavii moderni ai patronilor din Ialomița

Criza este o scuză excelentă pentru excesele oricărui patron. Ea îl ajută să-și trateze angajații ca pe niște obiecte, să nu-și plătească datoriile către stat și, la nevoie, să-i concedieze pe cei care nu reușesc să se adapteze suficient de repede acestei forme moderne de sclavie. O sclavie în care legile statului, oricare ar fi ele, se opresc la poarta firmei.

«Munceam și 20 de ore pe zi!»
Aurica Ilie e croitoreasă de cînd se știe. Și a trecut prin multe firme, unele mai cumplite decît altele. A lucrat chiar și pentru SC Korin, celebră în urmă cu cîțiva ani pentru modul inuman în care își trata angajații. Și a rezistat de fiecare dată. Ar fi rezistat și aici, la SC... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 08:51 (20032 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Comunitarii, gaura neagră a administrației locale

100 de miliarde pentru liniște și ordine publică

Comunitarii, gaura neagră a administrației locale

Vă mai amintiți reducerile de personal din administrațiile publice locale, anunțate de Guvern la început de an? Da, da, alea de care s-a ales praful și pulberea... Ei bine, la Slobozia, locul 2 la nivel județean în topul orașelor cu cei mai numeroși angajați din administrația publică, nu angajații Primăriei reprezintă problema, ci polițiștii comunitari. Ajunși, după numai 5 ani, de la 30 la 234, polițiștii comunitari din Slobozia au cheltuit, pînă acum, aproape 100 miliarde de lei.

224 de comunitari pentru liniștea noastră
«Cu cît sînt mai mulți, cu atît sînt mai greu de găsit!». Aceasta este concluzia generală a unui sondaj de opinie lansat la nivelul străzii la Slobozia... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 16:53 (18800 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deszăpezirea în Ialomița, blocată de conflictul dintre autorități

Zăpada are culoare politică

Deszăpezirea în Ialomița, blocată de conflictul dintre autorități

În ciuda operativității cu care Ialomița a fost deszăpezită, blocajele continuă să amenințe reluarea traficului pe drumurile județene. Și asta pentru că, sub mormanele de zăpadă, autoritățile ascund orgolii politice greu de imaginat într-o situație atît de gravă. Conflictul dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă a fost devoalat marți, 9 februarie a.c., în cadrul videoconferinței organizate de premierul Emil Boc.

Conflict de orgolii pe bani publici
Imediat după anunțarea ultimatumului, premierul Boc a cerut ca pînă miercuri, 10 februarie a.c., la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile, prefectul... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 11:50 (9297 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Jeni Drăgan și Leonida Dobre

CSM Slobozia, scene de familie

Jeni Drăgan și Leonida Dobre

După povestea Andreei Tîlvăru și a lui Cristi Ciortescu, continuăm cu o altă idilă născută la sînul generos al Clubului Sportiv Municipal. Vorbim de o relație compusă din foarte mult sport, puțin timp liber și chiar ceva silvicultură... N-aveți nevoie de batiste pentru că avem de-a face cu doi oameni veseli și frumoși, iar în jurul lor adie o mireasmă de happy-end.
«Mîndru, din dragostea noastră, a crescut un pom pe coastă!». Cam așa putem rezuma începutul poveștii încununate de victoria handbalistelor noastre în fața Naționalului Rîmnicu Vîlcea. În public, cel mai frenetic suporter, portarul Unirii, Leo Dobre a ochit calitățile handbalistice și nu nunai ale pivotului Jeni Drăgan, inspirat... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 10:54 (20589 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Adrian Turcu și Doru Măiță, lupte libere, CSM Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Adrian Turcu și Doru Măiță, lupte libere, CSM Slobozia

Adrian și Doru sînt doi adolescenți pe care, atunci cînd îi vezi, n-ai crede că practică un sport atît de dur și, mai ales, că sînt cei mai temuți dintre adversari la categoria lor de greutate. Adrian are 16 ani, dintre care ultimii patru i-a dedicat sportului. S-a mișcat bine acontînd un titlu de campion național și unul de vicecampion la cadeți, 42 de kilograme. Doru face lupte de la 12 ani, iar la 17 are în spate două titluri naționale, în 2007 și 2008 și o finală pierdută la mustață, în 2009, la 36 de kilograme. «Am făcut o greșeală care m-a costat și pe care o voi repara anul acesta, cînd voi fi din nou numărul 1» spune Doru. Cei doi dedică foarte mult timp antrenamentelor, iar cînd sînt... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 10:53 (15782 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Tenismanii CSS Slobozia, comportări meritorii

CSS Slobozia a fost singurul club cu 4 sportivi pe tabloul principal masculin de la Tîrgu Ocna. Dacă Nicolae Anghel și Radu Popa au pierdut în turul inaugural, surprizele plăcute au venit de la Rafael Nițu și Cristian Andreescu. Acești, veniți din calificări, au ajuns pînă în turul 2. Din păcate, deși pornea cu șanse mari pentru fazele superioare, tot în optimi s-a oprit și singura reprezentantă la feminin, Irina Nițu. Aceasta a mai îndreptat lucrurile la dublu, unde a ajuns în semifinală. «Sînt mulțumit de prestația copiilor și sînt convins că, o dată ieșiti pe zgură, rezultatele vor fi net superioare» ne-a declarat profesorul Ion Savu, antrenorul CSS.... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 10:52 (17102 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Junioarele I, o victorie din 4 meciuri

În perioada 4-7 februarie, la Constanța, a avut loc al doilea turneu al campionatului național junioare I. Elevele lui Marian Simion, avînd cea mai scăzută medie de vîrstă din serie, au izbutit un singur succes din cele 4 meciuri disputate. Rezultatele au fost următoarele: 23-27 cu CSS Constanța, 25-29 cu CSS Galați, 30-31 cu Axiopolis Cernavodă și 25-23 cu CSS Tulcea. Cea mai bună marcatoare a echipei noastre a fost Maria Bala cu 3 de goluri, evoluții bune avînd și Alexandra Udrea, Zenovia Radu sau Violeta Chiru.
În prima partidă s-a accidentat grav Mihaela Iordache, cea care va sta două săptămîni cu piciorul în gips. Altfel, senioarele de la CSM Slobozia dispută la sfîrșitul săptămînii două... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 10:52 (14469 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Sorin Iordache, dublu vicecampion național la Târgu Ocna

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, dublu vicecampion național la Tîrgu Ocna

Așa cum ziarul nostru prevestea în numărul precedent, numărul 2 național la categoria 12 ani, Sorin Iordache de la TenisCon Slobozia a făcut o figură de excepție la campionatul Național organizat în perioada 1-7 februarie la Tîrgu Ocna. Sorin a disputat finala la simplu împotriva favoritului numărul 1, Eduard Adam și a avut chiar două mingi de meci la 1-0 și 5-4 în setul 2, moment în care adversarul a întors jocul în favoarea lui.
Descurajat, Sorin a pierdut și finala de dublu desfășurată în aceeași zi, unde a făcut pereche cu Edris Fetișleam, din Constanța. «Obiectivul pentru acest an este îmbunătățirea jocului și rămînerea în primii trei din țară!» ne-a declarat Ionel Iordache, tatăl și antrenorul... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 10:50 (11080 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal

Lupi în așteptarea cormoranilor

Ca să nu rămînă cu o singură înfrîngere în amicale, elevi lui Ronny Levy au înclinat steagul în fața rusnacilor lui Ghionea și Protasov de la FC Rostov, pierzînd cu 1-0. Urziceniul termină stagiul de pregătire din Turcia cu un bilanț pozitiv: 4 victorii, un egal și două înfrîngeri, golaveraj 7-2.
Cele două goluri primite ne arată că apărarea lui Galamaz&Comp funcționează la parametri maximi. Însă media de un gol marcat pe meci denotă o ofensivă prea puțin eficientă care necesită întăriri. Chiar dacă prin absurd acestea vor veni, va fi prea tîrziu pentru dubla cu Liverpool din Europa League. Lista cu jucători trimisă la UEFA a fost completată în cele două locuri lăsate libere de Varga și Bălan... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 10:48 (16041 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Mihai Geantă, cel mai tare veteran din tenisul ialomițean

Tenis de cîmp

Mihai Geantă, cel mai tare veteran din tenisul ialomițean

Meciul vedetă al turneului de tenis desfășurat la finele săptămînii trecute la Amara i-a pus, față în față, într-o partidă de dublu a veteranilor, pe președinte Casei Județene de Sănatate Ialomița, Mihai Geantă și pe primarul orașului-stațiune, Victor Moraru, cei care au făcut pereche cu Cătălin Trandafir și Cătălin Mișu. Balanța s-a înclinat în favoarea lui Mihai Geantă, cunoscut împătimit al sportului alb. El a cîștigat în perioada 20-23 ianuarie un puternic turneu de veterani la Galați și speră să repete isprava în 18-19 februarie, la Tîrgoviște: «Profilaxia prin sport este un exemplu bun pentru asigurați» ne-a declarat directorul CJAS. Pe această cale, clubul sedentarilor asigurați își permite... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 10:47 (11163 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Bărbăție și Credință» pentru jandarmii ialomițeni

Decorații militare pentru misiunile din Kosovo

«Bărbăție și Credință» pentru jandarmii ialomițeni

Doi dintre jandarmii ialomițeni care au participat în decursul ultimului an la misiunile de pace din Kosovo au fost decorați cu Medalia «Bărbăție și Credință» clasa a III-a, cu însemn de război. Decretul prin care se conferă aceste decorații a fost semnat recent de Președintele României, Traian Băsescu. Astfel, plutonierul Mihalcea Florin și sergentul major Simoiu Georgel fac parte din grupul de 57 de ofițeri și subofițeri medaliați pentru merite deosebite în cadrul misiunii desfășurate sub egida Uniunii Europene, începînd cu luna decembrie 2008.
În semn de recunoștință și apreciere pentru profesionalismul dovedit pe timpul executării misiunilor, șapte ofițeri din cadrul Jandarmeriei Române... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 09:32 (14596 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: «Săptămîna națională a bibliotecilor»

Joi, 21 aprilie 2011, la sediul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» s-a sărbătorit «Săptămîna națională a bibliotecilor». Cu prilejul evenimentului, a fost lansată lucrarea «Miorița» a autorului ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:23
(7625 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se eliberează adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și, respectiv, beneficiarii ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:15
(11009 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 11 sesizări penale, depuse la Parchet pentru evaziuni fiscale totalizînd 50 milioane lei

În cursul lunii martie 2011, DGFP Ialomița, ca urmare a celor peste 200 de verificări și controale la firme, a stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de aproape 49,427 milioane ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:11
(7821 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți în sectorul zootehnic de peste 787,30 milioane lei

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în data de 13.04.2011, a fost efectuată plata diferenței de 8% pentru plăți naționale directe complementare, aferente anului 201 ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:02
(7323 vizualizări - 0 comentarii)


Statistic, unul din cinci români apelează 112!

Numărul Unic de Urgență 112 a fost apelat de fix 4774528 de ori. Potrivit Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS), dintre acestea 25,90% au fost reale și 74,10% false. Cele mai multe au fost transferate ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2011, 19:57
(7885 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 150000 ouă expirate, retrase de la comercializare

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbatorilor Pascale, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de supraveghere sanitară-veterinară. Controalele efectuate au vizat, în ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2011, 19:56
(7857 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi ani de la moartea Părintelui Episcop Damaschin

Joi, 21 aprilie 2011, PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va săvîrși la Catedrala «Înălțarea Domnului» din Slobozia o slujbă de pomenire a parastasului de 2 ani pentru părintele episcop Damaschin ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2011, 19:55
(9358 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Reciclatorii de deșeuri, sub lupa Poliției

Peste 600 sancțiuni au fost aplicate și 12 tone de materiale reciclabile au fost confiscate de la începutul lunii februarie pînă în prezent, în timpul unor acțiuni în sistem integrat, desfășurate pe raza ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2011, 19:48
(9401 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 21:10
(5142 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: I-a furat lucerna din curte

Un bărbat din Amara a sesizat polițiștilor ialomițeni, luni, 18 aprilie, faptul că din curtea locuinței i-au fost furate 300 kg de lucernă. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că hoțul a intrat ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:33
(8848 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Amara furt


Armășești: Infractor încarcerat

Polițiștii din Armășești au prins luni, 18 aprilie, un bărbat de 43 ani din localitate pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 6 luni. Bărbatul a fost arestat și dus ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:33
(8621 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer băut, la volan

Noaptea trecută (18/19 aprilie), puțin după miezul nopții, polițiștii slobozeni au oprit în trafic pentru un control de rutină o mașină condusă de un prahovean, în vîrstă de 54 ani. Fiindcă mirosea a alcool ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:33
(6655 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiatorul de la Cocora a fost reținut

Polițiștii ialomițeni l-au reținut pe bărbatul care a incendiat casa femeii din Cocora. Pe scurt, pe fondul unor discuții contradictorii cu concubina sa, individul de 49 ani a profitat de faptul că se afla ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:26
(10647 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Cocora incendiu


Urziceni: Amenzi pentru nereguli în trafic

Luni, 18 aprilie, la Urziceni și pe raza comunelor arondate municipiului polițiștii au organizat o acțiune ce a vizat în principal reducerea numărului de accidente rutiere. În cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:20
(6762 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Ograda

Accident mortal la Ograda

Marți, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.15, Poliția a fost sesizată despre producerea unui eveniment rutier în localitatea Ograda, soldat cu decesul unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 10:15
(13112 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Movilița: A pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de un alt autoturism

Movilița: A pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de un alt autoturism

Două persoane au fost rănite într-un accident rutier petrecut în după-amiaza zilei de luni, 18 aprilie, în apropierea localității Movilița.
Pe scurt, polițiștii au stabilit că în timp ce un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:48
(8475 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 dosare penale pentru șoferi beți la volan

În week-end-ul precedent, polițiștii ialomițeni au întocmit nu mai puțin de 6 dosare penale pe numele unor conducători auto care au fost prinși băuți la volan.
Astfel, aflați în traficul din Amara, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:39
(7613 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: A rămas fără haine și bani într-o parcare

Duminică, 17 aprilie, un bărbat de 53 ani din Focșani a staționat într-o parcare de pe raza comunei Sinești. Aflați în zonă, agenții postului de poliție l-au avertizat pe șofer că lăsînd mașina neasigurată ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:30
(8612 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești furt


Fetești: Au furat capacele de canalizare

Patru tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 19 ani au fost prinși de polițiștii feteșteni după ce au furat mai multe capace de la canalizarea orașului. Hoții au fost prinși în noaptea de 17 aprilie, pe ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:25
(8755 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști în căutarea infractorilor

Polițiștii slobozeni, feteșteni dar și ai posturilor arondate celor două municipii au desfășurat sîmbătă, 16 aprilie, o acțiune de amploare în mai multe localități ale județului. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:23
(8005 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 100 de amenzi de Sărbătoarea «Floriilor»

10 infracțiuni și peste 100 de amenzi sînt rezultatele sumare ale acțiunilor polițienești desfășurate duminică, 17 aprilie, cu ocazia zilei «Floriilor». Cele mai multe amenzi, 71, au fost aplicate pentru ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:22
(6545 vizualizări - 0 comentarii)


Ivănești: Hoț reținut

Sîmbătă, 16 aprilie, un bărbat de 52 ani din localitatea Ivănești a reclamat polițiștilor că din locuință i-au dispărut mai multe bunuri. Din verificările ulterioare, polițiștii au stabilit că hoțul era ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:20
(7375 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ivănești furt


Cocora: A dat foc casei concubinei

Casa unui cetățean din Gheorghe Doja a fost cuprinsă de flăcări,duminică, 17 aprilie. Incendiul a fost anunțat pompierilor prin 112. Cu toate eforturile pompierilor, pereții a patru camere au fost degradați ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 15:58
(9729 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident rutier cu două victime

Movilița: Accident rutier cu două victime

În dimineața zilei de vineri, 15 aprilie, o șoferiță imprudentă a provocat un accident rutier. Incidentul s-a produs în afara localității Movilița și s-a soldat cu vătămarea corporală a două persoane.
...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2011, 16:36
(9277 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Fugar reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au prins joi, 14 aprilie, un bărbat de 35 ani pe numele căruia Tribunalul Ialomița emisese un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea. Bărbatul a fost arestat și urmează să ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2011, 16:32
(6449 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni urmărit


Ialomița: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

În perioada anterioară Sărbătorilor Pascale, polițiștii ialomițeni desfășoară activități pentru prevenirea furturilor de animale și păsări. În acest sens, joi, 14 aprilie, polițiștii, în colaborare cu reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2011, 16:30
(8844 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 5 tineri, cercetați pentru vânzarea de telefoane mobile contrafăcute

Slobozia: 5 tineri, cercetați pentru vînzarea de telefoane mobile contrafăcute

Polițiștii slobozeni cercetează cinci tineri pentru vînzarea de telefoane contrafăcute. Astfel, în cadrul unei acțiuni, au fost depistați 5 tineri, cu vîrste cuprinse între 18 și 29 de ani, care aveau asupra ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 15:33
(6160 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Au furat sămînța de porumb de la ferma unde erau angajați

Polițiștii feteșteni au fost sesizați miercuri, 13 aprilie, de către administratorul unei firme din localitate despre faptul că dintr-un depozit al fermei au dispărut mai mulți saci de sămînță de porumb ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:57
(8540 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomița: Sărbători Pascale păzite de jandarmi

«Cu prilejul Sărbătorilor Pascale, peste 80 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică la nouă lăcașe de cult de pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:42
(9992 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoți prinși de polițiști

Doi tineri de 16, respectiv 18 ani, sînt cercetați pentru furt după ce au sustras dintr-un imobil din localitate bunuri în valoare de 13000 lei. Furtul a fost anunțat polițiștilor, miercuri, 13 aprilie ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:15
(7988 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara furt


Ultimele comentarii
Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...