Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Alexia Gândac, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Alexia Gîndac, CSS Slobozia

«Gîndăcel», așa cum o alintă pe Alexia cei care gravitează pe lîngă terenul de tenis este numai inimă, după cum o caracterizează profesorul Ion Savu. Am surprins-o la antrenamente schimbînd cîteva mingi cu Irina Nițu și ne-a impresionat plăcut forța și ambiția cu care lovește la cei 8 ani împliniți anul trecut. La această vîrstă Alexia are în palmares multe participări la turnee (12 numai în 2009). A cîștigat un turneu la Slobozia și a jucat finalele la Brăila și Galați. Este cea mai bună jucătoare la 8 ani, iar la categoria 10 ani, prima care intră în statisticile FRT, ocupă locul 9. «La tenis a dus-o mama ei cînd avea 5 ani și de atunci n-am mai dezlipit-o de rachetă» ne spune tatăl. Logic,... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2010, 12:22 (10159 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Tenis

Asalt în Tîrgu Ocna

Începînd de miercuri, 3 februarie a.c., micuțul oraș salin din județul Bacău va găzdui campionatele naționale de tenis pentru categoria 12 ani. Slobozia va deplasa la această competiție 6 sportivi, unii dintre aceștia cu șanse reale la podium. La feminin avem o singură reprezentantă. Aceasta este Irina Nițu, cea care intră în concurs de pe locul 5 în clasamentul Federație Române de Tenis, speranțele pentru un rezultat de excepție fiind foarte mari. La masculin, Tenis Con îl trimite pe Sorin Iordache, locul 2 național. Sorin are ca obiectiv finala competiției și, de ce nu, cîștigarea acesteia. Tot pe tabloul principal va figura, din postura de favorit numărul 15, Radu Popa de la CSS Slobozia. ... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2010, 12:18 (11195 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Urziceni-FC Koper 2-0

Lupii mușcă din nou

Șocul trecerii de la Chelsea de Ialomița la gheșeft evreiesc nu a fost așa dureros cum se credea. Unirea a deschis seria amicalelor din al doilea stagiu otoman de pregătire cu o victorie: 2-0 cu slovenii de la Koper, prin dubla lui Marius Onofraș. Ronny Levy a început din nou jocul cu Bordeanu pe partea stîngă a apărării și cu Paraschiv închizător. Formula de start, un ofensiv 4-2-4 cu Semedo, Bilașco și Onofraș în avangardă este greu de crezut că se va menține și în retur. Unirea n-a avut pe bancă nicio variantă de atac, iar transferul unui vîrf pare mai degrabă utopic. Altfel, Ricardo nu a făcut nici pînă acum joncțiunea cu lotul, iar șansele ca el să îmbrace tricoul alb-albastru și în retur... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2010, 12:17 (12258 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mickey Mouse, exploatat electoral

Țara arde (gazul) și Cristina Pocora se piaptănă!

Mickey Mouse, exploatat electoral

Nu știm alții cum sînt, dar noi unii, cînd ne gîndim la parlamentarii noștri, de care mai ieri legau primarii sacii cu voturile babelor făcute motocei, parcă ne saltă și acum inima...Nu, nu de bucurie, ci de frică. O frică teribilă că aceiași parlamentari care ne-au cumpărat voturile la cîrciumă se vor întoarce mîine-poimîine spunîndu-ne că merită să fie votați încă o dată. Și încă o dată...
De aceea, ne face plăcere să mediatizăm (alături de trustul Realitatea-Cațavencu, unde parlamentarul nostru și-a fructificat superior notorietatea publică), cea mai nouă și mai roșcată idee a Cristinei Pocora, parlamentarul dumneavoastră cu voia celor 14 primari din colegiul Fetești-Țăndărei.
Într-o... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2010, 18:05 (14366 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul local face harcea-parcea transportul public

După taximetre, a venit rîndul autobuzelor

Consiliul local face harcea-parcea transportul public

După povestea fără sfîrșit a autorizațiilor pentru transportul în regim de taxi, a venit rîndul transportului în comun. La finele săptămînii trecute, în cadrul unei ședințe de consiliu local maraton, consilierii locali au decis, pe rînd, ba anularea concesionării transportul public de călători, ba aprobarea procedurii de negociere directă inițiată de Primăria Slobozia... Și au sfîrșit prin a fi amenințați public cu instanțele de judecată pentru că «au schimbat regulile în timpul jocului».

Cu autobuzul la Consiliul lăudat
Povestea al cărei epilog s-a consumat vineri, 22 ianuarie, sub votul repetat al consilierilor locali ai municipiului Slobozia, s-a istorisit de nenumărate... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2010, 13:16 (8570 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Înființarea Culturilor de Primăvară»

Publireportaj

«Înființarea Culturilor de Primăvară»

Joi, 28 ianuarie 2010, conducerea Expur, reprezentată de președintele Richard Randag, a susținut simpozionul «Înființarea Culturilor de Primăvară».
Desfășurat la Slobozia, simpozionul a beneficiat de prezența a numeroși fermieri din județele Ialomița și Călărași, reprezentanții partenerilor Expur, Limagrain și BASF, susținînd proiectul în fața celor prezenți.
«Suntem aici să discutăm despre o nouă relație cu dumneavoastră, fermierii, cei cu care am lucrat din 1997» a ținut să declare, încă din deschidere, președintele Expur, Richard Randag.
În continuare, Richard Randag a dezvoltat ideea proiectului propus de Expur, fermierilor fiindu-le prezentate avantajele de care vor beneficia colaborând... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2010, 11:10 (6921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

BCR «fură» RATA din... cont

Cățeluș cu părul creț

BCR «fură» RATA din... cont

În urmă cu cîteva luni, am detaliat modalitatea prin care una dintre sucursalele Băncii Comerciale Române din Slobozia a reușit o «performanță» greu de egalat: și-a scos unul dintre clienți dator după doi ani de la achitarea integrală a unui credit. Ei bine, acest aspect a făcut obiectul unei cercetări a polițiștilor ialomițeni. Cum s-a solicitat plîngerea datornicului închipuit? Revenim și vă spunem în cele ce urmează. Pe scurt, clientul a scăpat de datorii, iar banca vrea dezmințiri...

Istoric al datoriei
La jumătatea anului 2006, slobozeanul a solicitat un împrumut bancar de la BCR, credit ce i-a fost acordat. La un an diferență, clientul s-a răzgîndit și a refinanțat... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2010, 18:35 (10344 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

O nouă campanie APIA

«Află valoarea pămîntului tău! Recoltează fonduri europene!»

Începînd luni, 1 februarie 2010, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a lansat campania «Află valoarea pămîntului tău! Recoltează fonduri europene!», în cadrul acesteia fermierii urmînd a fi informați cu privire la fondurile alocate schemelor/măsurilor de sprijin pe suprafață în anul 2010, precum și la modalitatea de accesare a acestora.
«Prin intermediul acestei campanii de informare dorim ca fiecare fermier să afle care sînt schemele de sprijn disponibile în acest an și, mai ales, care sînt condițiile care trebuie îndeplinite pentru a beneficia de plata pe suprafață. Informarea fermierilor este deosebit de importantă, atît pentru completarea corectă a cererilor, cît și pentru absorbția fondurilor alocate României»... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2010, 17:00 (10772 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Falși comisari ai Gărzii Financiare cer șpagă direct în conturi bancare

Criza naște metode inedite de înșelăciune

Falși comisari ai Gărzii Financiare cer șpagă direct în conturi bancare

Pe timp de criză financiară acută, pe piața infracțiunilor au apărut metode inedite de înșelăciune. După ce am intrat în posesia a două mărturii ce demonstrează incontestabil intenția de înșelăciune, sîntem în măsură să avertizăm comercianții despre cum ar putea să evite o țeapă...

«Sînt comisarul Moldovan, dă-mi șpagă să nu te ard»
Evident, numele este ipotetic căci identitatea adevăratului comisar nu poate să fie făcută publică, însă exprimarea de mai sus exprimă întocmai acțiunea infractorilor. Cu puțin înaintea Sărbătorilor de Iarnă, mai mulți agenți economici au fost «încercați» vigilent de infractori. Pe scurt, comercianții au fost contactați telefonic de diverși... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2010, 04:42 (14090 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

«„Mascații” nu sunt zei, sunt oameni!»

Unul pentru toți și toți pentru mai binele public

«„Mascații” nu sînt zei, sînt oameni!»

În Ialomița sînt aproape cinci sute. Patru unități și o subunitate mobilă care în mai puțin de 5 minute poate intra în dispozitiv oriunde este solicitată. Au ales haina militară și sînt obligați să-și protejeze identitatea pentru a asigura paza și ordinea publică. Infractorii îi cunosc drept «mascați», oamenii obișnuiți îi judecă după haina militară pe care o poartă, copiii bat după ei pas de defilare la paradele de 1 decembrie... Iar ei sînt mîndri că trăiesc pentru a servi legea și ordinea. Și ne cer tuturor să nu uităm că, dincolo de masca pe care au ales să o poarte, jandarmii sînt și ei oameni.

Țară, țară, vrem «mascați»!
Jandarmeria, la Slobozia, e undeva în cartier... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2010, 15:18 (24232 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contrabandă cu țigări printre roșii și barabule

Garda Financiară face ce ție nu-ți place!

Contrabandă cu țigări printre roșii și barabule

Țigări de contrabandă printre mormane de roșii, mere și cartofi degerați?! Da! O stare de normalitate care durează deja de luni de zile. Și, în ciuda campaniei derulate de comisarii Gărzii Financiare Ialomița, șansele ca și mîine slobozenii să poată cere, o dată cu zarzavaturile pentru ciorbă, și «ceva roșeață» rămîn intacte. Pentru că tarabagii din Piața Agroalimentară a Sloboziei sînt prea săraci ca să poată trăi doar din cîntar.

Varianta Independent: Vedi Napoli e poi MORE
Afară e ger de crapă fierul tarabelor. Tarabagii de week-end s-au refugiat în hală, unde frigul e amorțit de răsuflarea lor înghețată. Chipurile sînt pămîntii de frig, clienții sînt puțini și zgribuliți... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2010, 05:12 (13665 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soluții oficiale pentru criza apei

Criza apei, pe masa autorităților locale

Soluții oficiale pentru criza apei

Născută în urmă cu mai bine de un an, înainte chiar de intrarea propriu-zisă în exploatare a sursei subterane, criza apei a ajuns la punctul critic. Și, pentru prima dată de la momentul 0, consilierii locali caută, în mod constructiv, o soluție. În cele ce urmează, vă propunem o trecere în revistă a posibilelor soluții, precum și a implicațiilor acestora.

Cîte soluții are criza apei?
Teoretic, multe. Practic însă…
Prima și cea mai la îndemînă soluție a reprezentat-o contestarea, în instanță, a deciziei Direcției de Sănătate Publică Ialomița de anulare a autorizației sanitare de funcționare pentru sursa subterană de apă. Termenul de judecată a fost... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2010, 11:15 (13603 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cristian Lefter, ADMIS la interviul pentru postul de adjunct al Poliției ialomițene

Doar un candidat din șapte a trecut interviul

Cristian Lefter, ADMIS la interviul pentru postul de adjunct al Poliției ialomițene

Examinarea pentru desemnarea adjuncților IPJ Ialomița a început. Asa cum anunțam în urmă cu cîteva zile, posturile de adjuncți ale instituției au fost scoase la concurs, iar doritorii nu s-au lăsat așteptați. Cel puțin la capitolul înscrieri, căci la capitolul prezentare efectivă candidații au fost în minus... Iar cîștigătorii, și mai puțini!

Cei șapte au rămas patru
Depunerea dosarelor pentru organizarea examenului de ocupare a posturilor de adjuncți din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița s-a realizat pînă la data de 14 ianuarie 2010. Competiția inițială a fost acerbă, tot mai mulți polițiști ialomițeni dorindu-și să acceadă pe un post de conducere... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 20:37 (22894 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cei 4 cavaleri ai Apocalipsei

Cui servește criza apei?!

Cei 4 cavaleri ai Apocalipsei

În spatele crizei generate de calitatea apei stau oameni. Iar oamenii se ascund în spatele declarațiilor. De aceea, vă propunem o trecere în revistă a declarațiilor celor care, în opinia noastră, sînt scenariștii acestui spectacol public derulat pe bani și sănătatea contribuabililor.

Gabi Ionașcu, primarul municipiului Slobozia
«Apa noastră nu este nici mai bună, nici mai rea decît apa altora. Și, așa cum am mai spus-o și cu alte ocazii, obligația noastră legală este de a o trata. Nicăieri în România nu se furnizează populației apă netratată».
Gabi Ionașcu este principalul susținător al proiectului de alimentare cu apă dintr-o sursă subterană, proiect a cărui... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 19:46 (14254 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Crișan, pus la zid de proprii angajați

Scandal în curtea fabricii de lactate Diami

Crișan, pus la zid de proprii angajați

Marian are 33 de ani și un handicap sever de gradul al II-lea. E bolnav. Pînă mai zilele trecute, și-a cîștigat traiul zilnic muncind, deși piciorul bolnav îl împiedică adesea să facă treabă. Povestea lui Marian este comună: după cinci ani de muncă patronul nu vrea să-i elibereze documentele necesare pentru a beneficia de ajutorul de șomaj. Cel puțin așa ne spune el. Marian locuiește în blocurile de la UGIRA. Muncind, dar mai ales cu ajutorul lui Dumnezeu, Marian a reușit să-și cumpere o cămăruță de 6 metri pătrați, fără apă caldă și căldură. «De regulă, aștept să-mi aducă vecinii mîncare ca eu să economisesc banii...» ne explică Marian existența a două farfurii cu mîncare aburindă așezate pe... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 14:53 (30436 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oficialitățile au recunoscut criza apei de la Slobozia

În cadrul ultimei AGA Urban

Oficialitățile au recunoscut criza apei de la Slobozia

Joi, 28 ianuarie, în cadrul Adunării Generale a Acționarilor Urban, consilierii locali au luat pentru prima dată în discuție problema apei din sursă subterană, catalogînd-o drept «de forță majoră». Mai mult, oficialitățile au recunoscut criza apei de la Slobozia încercînd timp de aproape două ore să găsească o soluție reală pentru rezolvarea problemei. Unul dintre punctele principale pe ordinea de zi a ședinței a fost retragerea autorizației sanitare de funcționare de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița.

Discuțiile au pornit de la prezentarea unui istoric al apei din sursă subterană susținut de directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu, ce la final a concluzionat... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 11:05 (19517 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Genică Constantin cere autorităților să-l scape de voci

Senzațional! Independent știe ce i-a făcut flacăra violet lui Geoană!

Genică Constantin cere autorităților să-l scape de voci

Flăcări violet, cravate lila, parapsihologie mov și-o dungă cu Aliodor... Ialomița n-avea cum să facă notă discordantă în tabloul general al ultimei luni. Drept pentru care autoritățile județene se confruntă cu o solicitare greu de satisfăcut. Un cetățean din comuna Făcăeni cere, nici mai mult, nici mai puțin, decît să i se scoată din cap vocile consătenilor. Pe care (voci, aici e aici!) le aude pentru că a văzut cu mult înaintea președintelui și ani înaintea lui Hrebenciuc... flacăra violet !!!

Cum să vezi o flacără violet?
Genică Constantin pare (și pentru soție și cei 10 copii chiar este) un om normal. Mai bine zis, aproape normal... Pentru că, de doi ani încoace... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2010, 17:19 (6840 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Prefectul Teculescu continuă «revoluția» administrativă

Prefectul Teculescu continuă «revoluția» administrativă

Un raport al Prefecturii Ialomița privind activitatea desfășurată la nivelul anului 2009 confirmă declarațiile oficiale ale reprezentanților instituției privind reformarea administrației locale. Documentul, întins pe 33 de pagini, reflectă gradul de îndeplinire a măsurilor cuprinse în programele ce transpun, la nivelul județului, obiectivele Programului de Guvernare 2009-2012 și stadiul de îndeplinire al acestora.
Cea mai interesantă dintre informațiile furnizate rămîne însă cea privind preocupările Prefecturii Ialomița pentru asigurarea legalității actelor administrative la nivelul administrației publice locale. Astfel, activitatea de control a actelor administrative județene confirmă că,... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2010, 10:18 (5270 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Poliţist beat, principal suspect în producerea unui accident

«Ieri dimineaţă, miercuri, 27 ianuarie, şeful Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Ialomiţa, comisar şef de poliţie Ştefu Viorel a dispus cercetarea în regim de urgenţă a unui eveniment rutier în care există suspiciuni că ar fi fost implicat în calitate de conducător auto şefului Postului de Poliţie Munteni Buzău, acesta aflîndu-se sub influenţa băuturilor alcoolice» se arată într-un comunicat de presă remis mediei locale de către reprezentanţii IPJ.
Evenimentul rutier a fost sesizat Poliţiei prin 112, marţi, în jurul orelor 20,20, apelantul precizînd că pe drumul principal din comuna Munteni Buzău a avut loc un accident rutier soldat cu avarierea a două autoturisme, la volanul unuia dintre... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2010, 08:35 (7516 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Parcul industrial al lui Ionașcu va deveni islaz comunal

Parcul industrial al lui Ionașcu va deveni islaz comunal

În primăvara anului 2009, după celebra înfrățire slobozeano-chineză, administrația locală anunța investiții masive ale fraților noștri cu ochi oblici într-un parc industrial de 150 de hectare. «Prietenii mei dragi din China vor aduce investiții de un miliard de euro și vor crea peste 1000 de locuri de muncă» declara, la vremea respectivă, încă pătruns de emoția vizitei în China, primarul Gabi Ionașcu. La un an de la evenimente, cu morcovul la ușă și un șomaj care bate în 15%, primarul tace. Iar cele 150 de hectare se vor întoarce acolo unde le e locul, adică la oile și vacile de la care au fost furate pentru a împlini viziunea grandioasă a unui edil prea mare pentru un oraș atît de mic.
Decizia... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 19:11 (12689 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Copil de 15 ani, electrocutat în triajul CFR

În timp ce se afla în zona triajului CFR Țăndărei, un băiat de 15 ani s-a urcat pe un vagon și s-a electrocutat, suferind arsuri pe aproximativ 40% din suprafața corpului. Pompierii de la Garda Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:14
(12147 vizualizări - 2 comentarii)


Balaciu: I-a luat foc casa de la jarul sobei

Locuința unui cetățean din Balaciu a fost cuprinsă de flăcări după ce proprietarul, încercînd să alimenteze o sobă cu combustibil, nu a sesizat cînd jarul din interior a căzut pe materialele combustibile ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:13
(16264 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


Țăndărei: I-a furat telefonul în biserică

O femeie de 66 ani, din orașul Țăndărei, a alertat poliția duminică, 27 noiembrie a.c., cu privire la faptul că în timp ce se afla în incinta unei biserici i-a fost sustras telefonul mobil din geantă. ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:01
(16788 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: I-a furat aracii din curte ca să-i vîndă la fier vechi

Poliția Slobozia a fost sesizată sîmbătă, 26 noiembrie a.c., de către un bătrîn de 72 ani, domiciliat pe raza municipiului, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:58
(15147 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Patron cercetat penal

Poliția Fetești, urmare a unei sesizări a Direcției Generală de Finanțe Publice Ialomița, a demarat cercetările față de administratorul unei societăți comerciale din comuna Făcăeni, un bărbat de 60 ani ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:56
(19484 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Dosar penal pentru că a refuzat să fie testat alcoolscop

Un tînăr de 35 ani, din comuna Andrășești, a refuzat testarea cu aparatul etilotest Drager și recoltarea de probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei de către polițiștii care l-au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:50
(12136 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Bătrînul de 74 ani l-a lăsat la volan pe copilul de 12 ani!

Duminică, 27 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe DJ201-Bărcănești, un minor în vîrstă de 12 ani, din comuna Manasia, în timp ce conducea un autoturism, fiind însoțit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:47
(11378 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La primele ore ale dimineții de 26 noiembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza municipiului Fetești un tînăr, de 29 ani, din Călărași, în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:44
(9785 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: A încercat să evite un pieton și s-a izbit frontal de un alt vehicul

În timp ce un tînăr, de 33 ani, din Slobozia, conducea vineri, 25 noiembrie a.c., o autoutilitară pe DN2A din direcția Urziceni către Slobozia, pe raza comunei Păltiniș, a evitat acroșarea unui pieton care ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:41
(11162 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Surprinși la volan fără permise

Vineri, 25 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control în trafic pe raza municipiului Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, în vîrstă de 38 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:39
(13846 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 294 de sancțiuni contravenționale, amenzi de peste 61000 lei

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:36
(19223 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

Efectivele Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au fost sesizate duminică, 27 noiembrie a.c., de către un agent de pază al unei societăți comerciale de pe raza comunei Movila despre faptul că mai multe persoane ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:35
(13670 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Pieton izbit consecutiv de trei autovehicule. Șoferii nu au oprit la locul accidentului!

Joi, 24 noiembrie a.c., în jurul orei 17.15, pe DN2, în afara localității Urziceni, în timp ce un bărbat s-a angajat în traversarea părții carosabile prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:32
(8535 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Casieriile Enel din Ialomița, închise de 1 decembrie

Toate casieriile Enel Energie din județul Ialomița vor fi închise joi, 1 decembrie 2011, zi liberă legală cu ocazia Zilei Naționale a României. Activitatea va fi reluată conform programului obișnuit de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:06
(11605 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în școli, o prioritate a polițiștilor: 7 elevi chiulangii depistați

Efective din cadrul Poliției Fetești au acționat pe lina prevenirii și combaterii delincvenței juvenile și asigurării climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă a unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:02
(9617 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

Ultimele autospeciale așteptate anul acesta la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au sosit la sediul unității. Autospecialele de lucru cu apă și spumă sînt de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:01
(12213 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Beat la volan

O patrulă de siguranță publică a identificat, pe raza comunei Balaciu, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 61 ani, din comuna Sfântu Gheorghe, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:00
(11928 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Eliberarea de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii măsurilor de dezvoltare rurală cuprinse în axa II din Programul Național de Dezvoltare Rurală 2007-2 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:58
(15425 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț identificat de polițiști la scurt timp după ce a furat un telefon mobil

Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că unei femei de 48 ani i-a fost sustras telefonul mobil din interiorul firmei unde este gestionară. Din verificările efectuate, s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:56
(11057 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița avertizează asupra gripei aviare din Ungaria

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță toți crescătorii de păsări din exploatațiile nonprofesionale că, în conformitate cu mesajul transmis de Comisia Europeană, a ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:54
(11951 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

Doi bărbați, unul din Slobozia, iar celălalt din Coșereni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost încarcerați în Penitenciarul Slobozia. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:52
(12606 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției pe raza localităților Urziceni și Țăndărei

Efective sporite de polițiști au acționat pe raza localităților Urziceni și Țăndărei pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență și asigurarea climatului de siguranță și disciplină în traficul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:50
(18866 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan la primele ore ale dimineții

O patrulă din cadrul Biroului Rutier a identificat în dimineața zilei de joi, 24 noiembrie a.c., pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un localnic, de 33 ani, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 13:00
(10068 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Copil de 9 ani, acroșat de un autoturism

Miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, pe DN2A, în afara localității Ograda, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 41 ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:57
(9078 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Țăndărei: Doi tineri hoți furau din curțile localnicilor

Doi tineri de 21, respectiv 23 ani, ambii din Țăndărei au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cei în cauză, în perioada ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:53
(11374 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


AJOFM Ialomița: 59 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 23 noiembrie 2011, sînt disponibile doar 59 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:47
(15179 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Surprinși în timp ce săpau șanțul pentru a scoate o conductă de irigații

Un feteștean de 45 ani a alertat Poliția cu privire la faptul că pe terenul său, situat în extravilanul Feteștiului, a surprins doi bărbați care sapă pe aliniamentul unei instalații de irigații cu scopul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:41
(7409 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recepție organizată de președintele Consiliului Județean Ialomița

Miercuri, 30 noiembrie a.c., președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă va organiza o recepție oficială. Evenimentul va marca sărbătorirea Zilei Naționale a României și va fi organizat ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:39
(12458 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Flăcările au mistuit o rulotă fast-food

Un incendiu a izbucnit în cursul nopții la o rulotă în care se produceau și se comercializau preparate de tip fast-food din Fetești. Flăcările au fost observate și anunțate prin 112, în jurul orei 3,00 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:07
(10885 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie urmată de un incendiu la o stație de gaze din zona Urziceni

Explozie urmată de un incendiu la o stație de gaze din zona Urziceni

Evenimentul s-a produs miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 18.30, la o stație de preîncălzire a gazelor a Romgaz SA Mediaș, situată pe un teren viran de pe DN1D Urziceni-Bărbulești. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:02
(14372 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...