Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Rareș Ursu și Luca Olteniceanu, karate, Club Satori

Viitor de aur sportu' nostru are

Rareș Ursu și Luca Olteniceanu, karate, Club Satori

În căutările noastre după cele mai fragede talente ale sportului ialomițean am dat în sfîrșit și peste cei mai tineri sportivi din Ialomița. I-am găsit atîrnați de centurile proaspăt cîștigate la unul dintre antrenamentele bisăptămînale la care participă sub îndrumarea profesorului Cosmina Gavrilă. Au împreună aproape 8 ani și jumătate! Unul 4 și trei luni, celălalt 4, două luni și trei săptămîni. Au început acest sport în luna octombrie a anului trecut, au dat primul examen la sfîrșitul anului și deja se pregătesc pentru Campionatele Naționale din luna mai 2010. La patru ani, nu prea vorbesc așa că pentru declarații am apelat la mama lui Luca: «L-am condus către sala de sport pentru că tatăl... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:38 (14020 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Unirea Urziceni, 0 la capitolul transferuri

Cine pleacă ultimul, stinge nocturna

După vîntul schimbării care a suflat în Urziceni o dată cu plecarea lui Dan Petrescu, o altă furtună (de astă dată reală) a lovit campioana, în plin amical cu Seongnam. În cadrul stagiului de pregătire din Turcia, Unirea a întîlnit vineri, 22 ianuarie, ocupanta locului 4 din campionatul sud-corean. Partida a durat 53 de minute, adică pînă cînd furtuna a stins instalația de nocturnă, la 1-0 pentru asiatici.
Echipa de start în această partidă nu a constituit nicio surpriză, Ronny Levy avînd la dispoziție doar fotbaliștii care au evoluat și în turul campionatului. Deși a plecat tandemul fantezist Varga-Bălan de la mijlocul terenului, Dănălache a ales petrodolarii arabilor, iar Ricardo s-a pierdut... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:37 (6838 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Turneu cu avarii la motoare

Handbal

Turneu cu avarii la motoare

În perioada 22-24 ianuarie, a avut loc la Galați, primul turneu al campionatului de handbal feminin destinat junioarelor I. Cu trei titulare incontestabile, Andrea Filip, Mihaela Suciu și Oana Grigore, accidentate pe termen lung, CSS Slobozia, pornea cu șanse reduse încă din start. Și pentru că o nenorocire nu vine niciodată singură, în preziua turneului, Alina Mihai, una dintre cele mai bune jucătoare, și-a spart timpanul, devenind și ea indisponibilă. În aceste condiții, victoria cu LPS Brăila din primul joc 29-24 (14-12) devine cu atît mai prețioasă cu cît a fost singura.
Meciul al doilea, cu Oțelul Galați, pierdut cu 17-34 (8-15) a consemnat o nouă accidentare: Mihaela Iordache a făcut... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:36 (14636 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal

Gerul a înghețat Farul

Vremea rea a încurcat rău socotelile sportivilor slobozeni în săptămîna recent încheiată. Dup ce miercuri, 20 ianuarie, handbalistele de la CSM Slobozia n-au putut pleca la Plopeni pentru meciul cu Naționala de Tineret, din cauza zăpezii, duminică 24 ianuarie, s-a anulat și meciul amical al fotbaliștilor de la Unirea Slobozia cu Farul Constanța.
Întîlnirea care tebuia să se desfășoare pe stadionul 1 Mai nu a mai fost posibilă din cauza stratului gros de zăpadă prezent pe teren. Altfel, astăzi de la ora 14,00, Unirea va întîlni acasă pe Viitorul Însurăței, într-un meci revanșă, după cel de joi, 21 ianuarie, disputat în localitatea brăileană. Atunci Unirea a învins cu 2-1, golurile noastre fiind... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:35 (11864 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

58 de ialomițeni suspecți de fraude electorale

Autoritatea Electorală Permanentă confirmă «votul multiplu» în Ialomița

58 de ialomițeni suspecți de fraude electorale

Rareori în istoria electorală a României cazurile de fraude electorale, «vot multiplu» sau șpagă electorală au fost scoase la iveală. Partidele au acuzat în permanență, autoritățile au cercetat, totul însă a rămas nedovedit, iar acuzații mai nevinovați ca niciodată. Peste maldărul de dosare întocmite de-a lungul vremii s-a așternut uitarea în mai puțin de-o lună de la un scrutin de alegeri. Anul acesta însă, surpriză! După mai bine de șapte luni de zile de la scrutinul Alegerilor Europarlamentare, Autoritatea Electorală Permanentă a descoperit grave încălcări ale legilor electorale în județul nostru. Zeci de ialomițeni sînt cercetați în dosare penale pentru infracțiunea de «vot multiplu». Desigur... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:26 (13775 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicolae Sitaru, noul președinte al Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România

Ialomița, reprezentată la vîrf în cadrul LAPAR

Nicolae Sitaru, noul președinte al Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România

Începînd de luni, 25 ianuarie a.c., consilierul județean Nicolae Sitaru este noul președinte interimar al LAPAR, organism național la care sînt afiliate asociații din peste 30 de județe din țară.
Numirea sa survine ca urmare a nominalizării fostului președinte, Adrian Rădulescu, pentru funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii.
La prima declarație a lui Nicolae Sitaru în noua sa calitate, acesta s-a arătat încîntat de oportunitatea care este oferită județului Ialomița prin numirea sa în funcție. «Este o șansă pentru Asociația noastră de a căpăta un nou grad de vizibilitate la nivelul regiunii și al țării. Sper ca în acest fel să putem lupta mai eficient pentru asigurarea unei finanțări corecte a agriculturii românești»... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2010, 19:12 (13269 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Clemență suspectă pentru clanurile de mafioți

Judecătoria Urziceni, doică pentru infractori

Clemență suspectă pentru clanurile de mafioți

La începutul anului precedent, municipul Urziceni era zguduit de un scandal de proporții petrecut în plină stradă. Protagoniștii, două grupări rivale din localitate, și-au etalat ziua în amiaza mare întreg arsenalul de luptă, distrugînd tot ce le-a ieșit în cale. Bîte, săbii, cuțite, pistoale, răngi, fiare sau furci, toate au fost mînuite în încăierarea ce a speriat Urziceniul. Urmare a conflicului, conducerea Poliției din localitate a fost decapitată, acuzată fiind de o gestionare defectuoasă a situației scăpate de sub control. La un an de zile de la scenariul mafiot pus în practică de clanurile Ritaxon, pe de o parte, și Catană, pe de altă parte, o hotărîre a instanței de judecată demonstrează... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2010, 13:50 (21662 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Cer să se revină la alimentarea cu apă asigurată de AMONIL»

Cazacu are soluții pentru criza apei

«Cer să se revină la alimentarea cu apă asigurată de AMONIL»

Sîmbătă, 23 ianuarie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, președintele PD-L Ialomița a declarat că are soluții pentru criza apei. El a precizat că acuzațiile aduse de primarul Gabi Ionașcu sînt false și a invitat autoritățile locale la dialog.
«Presiunile politice pe care le invocă primarul Gabi Ionașcu nu explică faptul că apa e plină de rugină și improprie consumului. Eu nu am cerut instituțiilor abilitate decît să-și facă datoria, nimic mai mult. Dacă primarul consideră că acestea sînt presiuni politice, e problema lui» a declarat Cazacu.
Soluția propusă de Cazacu Marinică pentru ieșirea din criză constă în declararea sursei de apă subterană drept sursă de apă menajeră și... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2010, 11:20 (17814 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Drumul comunal din Făcăeni, preluat ilegal de clanul Boștină

Vestul sălbatic s-a mutat în Ialomița

Drumul comunal din Făcăeni, preluat ilegal de clanul Boștină

La 20 de ani de la Revoluție, cu legea în mînă și actele de proprietate în buzunare, două familii din comuna Făcăeni sînt terorizate și amenințate cu evacuarea. Mai mult decît atît, autorul acestor presiuni care durează de aproape cinci ani, a reușit anul trecut, printr-o lictație pe care primăria Făcăeni o consideră ilegală, să-și adjudece o porțiune din drumul comunal care leagă Făcăeni de Movila. Și a izolat, astfel, nu doar cele două familii, ci o comunitate cu peste 7000 de suflete...

Boștină, Dumnezeul de la Făcăeni
«Cînd s-a aciuat la noi, prin 2000, avea o societate falimentară și era vai de capul lui, mergea cu miloaga prin sat să-i dea lumea pămînt în arendă... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2010, 15:28 (20372 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița pierde 360 de milioane lei pentru dezvoltarea infrastructurii

Din cauza conflictelor instituționale

Ialomița pierde 360 de milioane lei pentru dezvoltarea infrastructurii

Postcriza economică de la acest început de an este surclasată în Ialomița de un conflict de mare anvergură între Prefectură și Consiliul Județean Ialomița. Declanșat la sfîrșitul anului trecut, la nivel declarativ, el riscă să ia proporții pe măsură ce lupta pentru stabilirea bugetelor locale se acutizează. Iar miza lui, la o primă strigare, se ridică la 360 milioane de lei noi, valoarea teoretică a celor 36 de proiecte de renovare și dezvoltare a satelor.

Războiul declarațiilor
Prefectura Ialomița care a dat tonul acestui scandal public legat de modul în care proiectele derulate cu fonduri europene (dar sprijinite de cofinanțări locale care ajung pînă la 10-12% din... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2010, 14:18 (14472 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică A ANULAT autorizația de funcționare pentru sursa de apă subterană

Direcția de Sănătate Publică A ANULAT autorizația de funcționare pentru sursa de apă subterană

Vineri, 22 ianuarie a.c., la orele prînzului, DSP Ialomița a anulat autorizația de funcționare a SC Urban pentru sursa de apă subterană. Motivația legală pentru anularea autorizației este dată de faptul că SC Urban nu a respectat programul de conformare impus de legislația în vigoare. Decizia survine însă și ca urmare a presiunilor exercitate de Instituția Prefectului Ialomița, precum și de către liderul PD-L Marinică Cazacu, care a declarat, în repetate rînduri, că «situația existentă este intolerabilă».
Primarul Gabi Ionașcu a afirmat, în această după-amiază, că «decizia este una strict politică» și că va demonstra acest lucru în cadrul unei conferințe de presă comune... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 18:32 (18879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Gabi Ionașcu, sub asediul violet al flăcării portocalie

Autoritatea publică visează că apa este potabilă și nu numai

Primarul Gabi Ionașcu, sub asediul violet al flăcării portocalie

Vineri, 22 ianuarie, la orele 18,00, primarul Gabi Ionașcu a reacționat dur la decizia DSP de anulare a autorizației de funcționare pentru apa subterană. Alături de directorul SC Urban, primarul a susținut că această decizie este una exclusiv politică: «este vorba de presiuni politice concentrate din partea prefectului Mădălin Teculescu și a liderului PD-L Cazacu Marinică. Multe orașe se confruntă cu probleme legate de exploatarea apei din surse subterane. Dacă la Slobozia apa ar fi fost nicio problemă». Mai ponderat în declarații, Valentin Cilibeanu a afirmat că «decizia DSP este una excesivă. DSP se prevalează în anularea autorizației de un singur punct neîndeplinit din programul de conformare. Noi am solicitat în repetate rînduri o derogare a termenului impus fapt permis de lege. Nu l-am obținut și mă abțin de la orice comentariu. Asigur însă populația că SC Urban va continua să furnizeze apă potabilizată pînă la obținerea avizului. Deja am solicitat o ordonanță președințială în acest sens»... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 18:29 (8534 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJOFM cheltuie de 5 ori mai mult decît produce!

Joi, 21 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, AJOFM Ialomița a confirmat că județul nostru se află pe locul 6 în topul național al județelor cu cei mai mulți șomeri. Și cum o nenorocire nu vine niciodată singură... cheltuim și de 5 ori mai mult decît încasăm!

Potrivit datelor statistice furnizate de Agenția Județeană Ocupare a Forței de Muncă, la nivelul lunii decembrie 2009 Ialomița s-a clasat pe locul 6 în topul național cu un procent de șomeri de 11,6 la sută. Nicoleta Staicu, directorul Agenției, susține că această cifră se datorează, în principal, condițiilor economice, dar și lipsei de adaptare a forței de muncă la cerințele pieței.
Mai grav e însă faptul că această criză... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 10:42 (7865 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Corn, lapte, mucegai și ață de sac

Rămîne cum s-a stabilit!

Corn, lapte, mucegai și ață de sac

După un semestru lung, în care autoritățile au încercat inutil să remedieze neajunsurile generate de gestionarea programului «cornul și laptele», situația rămîne neschimbată. Iar soluțiile întîrzie să apară.

Copiii mănîncă «mucegai și ațe»
Potrivit rezultatelor unui control organizat la în perioada 9-15 ianuarie a.c., un număr de 13 unități școlare din județ au fost controlate de reprezentanții DSV Ialomița care au constatat ceea ce fiecare dintre noi știe, de-acum, de ani. Cornul și laptele oferit copiilor este sub standardul alimentar. Mai mult decît atît, precizează reprezentanții DSV, în cazul cornurilor distribuite de SC Boromir Buzău, acestea conțin «ață de sac și pete de mucegai»... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2010, 17:06 (12418 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandă «legală» cu țigări

Cum să fii traficant cu acte-n regulă

Contrabandă «legală» cu țigări

Contrabanda cu țigări este în floare. Iar ultima scumpire nu face decît ca afacerea să fie din ce în ce mai prosperă. Un adevărat rai al traficanților. În ediția de astăzi a publicației noastre vă vom dezvălui integral cum poți face contrabandă cu țigări fără ca nimeni să te poată sancționa. Evident, toate amănuntele le vom culege dintr-o hotărîre a unei instanțe din Ialomița, document pe cît de incredibil, pe atît de adevărat... Povestea este scurtă, iar conținutul mai interesant ca o poveste de dragoste.

Garda Financiară și traficantul care nu mai este...
La începutul anului precedent, pe vremea cînd autoritățile încă mai sperau la capturi impresionante de țigări,... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2010, 16:45 (15088 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amonil și-a întrerupt parțial producția

Din cauza scăderii presiunii gazului metan pe magistrala de transport

Amonil și-a întrerupt parțial producția

Codul galben pentru județul nostru și temperaturile scăzute din ultimele zile au determinat oprirea activității de producție la Amonil SA, comunicarea remisă Bursei de Valori București evidențiind acest aspect. Astfel, «în data de 18 ianuarie 2010, în schimbul II, ca urmare a reducerii cotei de gaz metan, materie primă pentru obținerea îngrășămintelor cu azot la cota de avarie minimă, datorită scăderii presiunii gazului metan pe magistrala de transport determinată de condițiile meteorologice deosebite (temperaturi) scăzute, SC Amonil SA a fost determinată să întrerupă activitatea de producție la instalațiile de Amoniac, Kellogg, Uree Stripping și îngășăminte lichide UAN» informează reprezentanții... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 17:31 (8108 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

«Fiecare crescător poate avea un porumbel campion»

«Fiecare crescător poate avea un porumbel campion»

Porumbei de milioane!De euro! Așa ar putea fi descrisă, în cîteva cuvinte, una dintre cele mai frumoase îndeletniciri din cîte a existat vreodată pe pămînt. Nu o spunem noi, o spune Mihai Cătană, președintele filialei locale a Federației Române Columbofilia, cel alături de care am descoperit că pasiunea pentru porumbei nu are vîrstă și nu ține cont de bani, studii sau poziție socială. Într-o lume înnebunită de criză și mirajul banilor, columbofilia trăiește o viață aparte, cu legi nemiloase, în care singurul lucru care contează este adevărul. Vă invităm să o descoperim împreună.

La școală cu porumbelul
«Eram clasa a IV-a cînd am primit un porumbel de la tatăl meu. Și... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 13:15 (28506 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bani din vânt pentru bugetul județului

Preț record pentru concesionarea unui hectar de teren în Ialomița

Bani din vînt pentru bugetul județului

După ce a încercat inutil vreme de 12 ani să eficientizeze exploatarea terenurilor aflate în proprietatea privată a județului, Consiliul Județean Ialomița reușește prima performanță notabilă din existența sa: concesionarea la un preț de 800 de lei pe hectar a terenurilor proprietate privată a județului din zona Giurgeni-Vlădeni.

Banii din vînt intră în conturile Consiliului
Istoria eficientizării terenurilor aflate în proprietatea privată a județului Ialomița se pierd în negura guvernărilor ultimei decade. Vă mai amintiți, probabil, celebra fermă de sturioni a lui Gheorghe Savu, întinsă pe 1000 de hectare și care ar fi trebuit să salveze România de la foamete și să... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 11:43 (8401 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Alegeri la Asociația Județeană de Fotbal Ialomița

Basarab, unic candidat pentru un nou mandat

Sîmbătă 23 ianuarie, la orele 10,00, vor avea loc la sediul AJF alegeri pentru conducerea instituției în următorii 4 ani. Delegații prezenți la acest eveniment vor hotărî dacă reconfirmă actuala structură sau aplică pentru o formulă nouă. Pentru funcția supremă emoțiile s-au volatilizat, unica opțiune fiind actualul președinte Mihai Basarab. «Îmi doresc un nou mandat pentru a continua munca începută în 2006. Am demarat construirea Casei Fotbalului, proiect pe care îl voi finaliza curînd. Am îmbunătățit arbitrajul și structura competițională și am asigurat logistica necesară desfășurării meciurilor» a declarat actualul șef al AJF. Declarațiile lui Mihai Basarab nu mai miră pe nimeni pentru că,... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2010, 18:08 (6920 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

MIHAELA IORDACHE, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

MIHAELA IORDACHE, handbal, CSS Slobozia

La sfîrșitul lui noiembrie 2009 a avut loc la Plopeni Cupa seriilor la junioare II, turneu organizat de FRH pentru o selecție riguroasă a valorilor. Acolo a impresionat în mod deosebit interul Mihaela Iordache, cea care alături de coechipierele sale Zenovia Radu și Maria Bala, a evoluat pentru seria D unde activează CSS Slobozia. Mihaela a confirmat atunci faptul că este una dintre certitudinile handbalului slobozean. «Este liderul junioarelor II. O fată serioasă și talentată care beneficiază de sprijinul părinților și pe care ne vom baza foarte mult în viitor» ne-a declarat profesorul Marian Simion, cel care a descoperit-o în clasa învățătorului Nicolae la o selecție făcută la școala nr. 3. ... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2010, 18:07 (18756 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Bărbat din Slobozia, dispărut de la domiciliu

Bărbat din Slobozia, dispărut de la domiciliu

Luni, 12 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că Ștefan Marinel, de 58 de ani, din Slobozia, ar fi plecat de la domiciliu și nu a mai ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2021, 14:10
(3678 vizualizări - 0 comentarii)


Pește confiscat la Făcăeni și Bordușani

Pește confiscat la Făcăeni și Bordușani

Aproape 80 de kilograme de pește din speciile scrumbie și cegă au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în cursul zilei de luni, 12 aprilie a.c., în localitățile Făcăeni și Bordușani. Astfel, a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2021, 13:55
(3028 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC ACIM SA București
angajează
Pentru lucrări în zona Slobozia-Țăndărei,
jud. Ialomița

-Automacaragiu
-Deservent utilaje (buldoexcavatorist)
-Instalatori apă-canal

Relații la telefoanele
021/25.57.456
021/25.55.978
0745/631.081

13 Aprilie 2021, 13:50


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Pe parcursul zilei de luni, 12 aprilie 2021, polițiștii ialomițeni au acționat pentru verificarea modului în care se respectă măsurile impuse în contextul pandemiei de COVID-19. La nivelul județului au ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2021, 13:45
(2371 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

RWA RAIFFEISEN
AGRO ROMANIA SRL

angajează în Căzănești
-Laborant (cu sau fără experiență)
-Silozar
-Operator depozit

Oferim salariu atractiv,
asigurare medicală privată
și acess la tele-medicină
Cei interesați sunt rugați
să sune la numărul de telefon

0737/027.243

13 Aprilie 2021, 11:20


AJOFM Ialomița: 5,18%, rata șomajului în februarie 2021

La sfârșitul lunii februarie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4857 de șomeri (din care 2139 femei), rata șomajului fiind de 5,18%, cu 0,6 ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2021, 19:50
(1935 vizualizări - 0 comentarii)


14 zile de carantină pentru localitățile Bucu și Gheorghe Doja

14 zile de carantină pentru localitățile Bucu și Gheorghe Doja

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus luni, 12 aprilie a.c., intrarea în carantină, pentru 14 zile, a localităților Bucu și Gheorghe Doja, din cauza incidenței crescute a cazurilor ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2021, 19:30
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 41 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 12 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10123, cu 41 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2021, 16:40
(2576 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Jilavele, la volan fără permis

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 10/11 aprilie a.c., în jurul orei 1,30, polițiștii din Rădulești și Dridu, în timp ce desfășurau activități de patrulare pe raza comunei Jilavele, au oprit, pentru control ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2021, 15:45
(3330 vizualizări - 0 comentarii)


Adolescenți de 16 ani din Bărbulești și Căzănești, surprinși la volan în trafic

Sâmbătă, 10 aprilie a.c., polițiștii din Jilavele au depistat, în flagrant, un minor în vârstă de 16 ani, din comuna Bărbulești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu. Cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2021, 15:40
(4047 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Petrecere privată, întreruptă de polițiști

Pe fondul numărului de cazuri de COVID-19 înregistrate, pentru prevenirea și combaterea infectării cu noul Coronavirus, sub autoritatea Instituției Prefectului-Județul Ialomița, în cursul zilei de duminică ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2021, 15:35
(2727 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute, confiscate de polițiștii ialomițeni

În perioada 10-11 aprilie a.c., pe raza orașului Țăndărei și comunei Făcăeni au fost desfășurate activități de verificare a operatorilor economici, pentru depistarea activităților ilegale din domeniul comercializării ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2021, 15:30
(4269 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Calea București din Fierbinți-Târg

Luni, 12 aprilie 2021, s-a înregistrat o avarie pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 90 mm, de pe strada Calea București din orașul Fierbinți-Târg, județul Ialomița. Pentru remedierea acesteia ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2021, 15:10
(5847 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se plătește subvenția la motorină aferentă trim. III și IV, anul 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, aduce la cunoștință că a început să efectueze plățile aferente ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2021, 14:50
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Urziceni

La Urziceni, salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orelor 13,25, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu de ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2021, 13:45
(2197 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 37 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 11 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10082, cu 37 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2021, 16:40
(2708 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 39 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 10 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10045, cu 39 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2021, 16:35
(2936 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 9 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10006, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2021, 16:20
(3926 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 60 mii de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În cursul zilei de joi, 8 aprilie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2021, 14:40
(2980 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Poiectil de artilerie neexplodat, descoperit de muncitorii care săpau o groapă

Slobozia: Poiectil de artilerie neexplodat, descoperit de muncitorii care săpau o groapă

Vineri, 9 aprilie a.c., în jurul orei 9,50, o echipă care executa lucrări pe raza municipiului Slobozia a descoperit un proiectil exploziv de artilerie, de calibru 75 milimetri. Conștientizând pericolul ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2021, 13:55
(5770 vizualizări - 0 comentarii)


Un pacient al Spitalului Slobozia s-a aruncat în gol de la etajul 3!

Printr-un comunicat de presă, Spitalul Județean de Urgență informează că «în cursul zilei de miercuri, 8 aprilie 2021, in jurul orelor 16,45, un pacient, internat în Secția Medicină Internă, s-a aruncat ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2021, 02:10
(10098 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țeapă de 1 milion de euro, dată de o contabilă firmei la care lucra

O femeie de 36 de ani a fost pusă sub control judiciar într-o anchetă a polițiștilor Serviciului de Investigații a Criminalității Economice al IPJ Ialomița. Aceasta este acuzată de faptul că, în perioada ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 21:05
(5398 vizualizări - 3 comentarii)


CNAIR: Încep reparațiile la podul de la Fetești, peste Brațul Borcea

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere anunță semnarea contractului de lucrări pentru reabilitarea podului peste Brațul Borcea de la Fetești. Valoarea contractului este de 67,7 milioane ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 20:25
(3176 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Femeie rănită într-un accident rutier

O șoferiță de 30 de ani a fost rănită într-un accident rutier petrecut joi, 8 aprilie a.c., în apropiere de municipiul Fetești. Tânăra a fost preluată de un echipaj SMURD și transportată la Spitalul Municipal ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 20:10
(4124 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


AJFP Ialomița: S-au modificat declarațiile pentru notificarea intrării/ieșirii din sistemul TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii ineresați că au fost actualizate declarațiile 097 și 700 ca urmare a modificării plafonului pentru care se aplică sistemul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 19:40
(5820 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere apă la Căzănești

Ca urmare a unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Vasile Popescu din orașul Căzănești, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile joi, 8 aprilie ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 19:25
(2067 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «5 decenii de pictură»

Sâmbătă, 10 aprilie a.c., Galeriile de Artă «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia vor găzdui expoziția personală de pictură a artistului Virgiliu Parghel. Intitulat «5 decenii ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 17:20
(3044 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 8 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9964, cu 40 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 16:40
(2759 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Eveniment privat întrerupt de polițiști

În cursul zilei de marți, 6 aprilie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 17:45
(2472 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 6 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9924, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 16:25
(4695 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...