Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Rareș Ursu și Luca Olteniceanu, karate, Club Satori

Viitor de aur sportu' nostru are

Rareș Ursu și Luca Olteniceanu, karate, Club Satori

În căutările noastre după cele mai fragede talente ale sportului ialomițean am dat în sfîrșit și peste cei mai tineri sportivi din Ialomița. I-am găsit atîrnați de centurile proaspăt cîștigate la unul dintre antrenamentele bisăptămînale la care participă sub îndrumarea profesorului Cosmina Gavrilă. Au împreună aproape 8 ani și jumătate! Unul 4 și trei luni, celălalt 4, două luni și trei săptămîni. Au început acest sport în luna octombrie a anului trecut, au dat primul examen la sfîrșitul anului și deja se pregătesc pentru Campionatele Naționale din luna mai 2010. La patru ani, nu prea vorbesc așa că pentru declarații am apelat la mama lui Luca: «L-am condus către sala de sport pentru că tatăl... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:38 (14020 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Unirea Urziceni, 0 la capitolul transferuri

Cine pleacă ultimul, stinge nocturna

După vîntul schimbării care a suflat în Urziceni o dată cu plecarea lui Dan Petrescu, o altă furtună (de astă dată reală) a lovit campioana, în plin amical cu Seongnam. În cadrul stagiului de pregătire din Turcia, Unirea a întîlnit vineri, 22 ianuarie, ocupanta locului 4 din campionatul sud-corean. Partida a durat 53 de minute, adică pînă cînd furtuna a stins instalația de nocturnă, la 1-0 pentru asiatici.
Echipa de start în această partidă nu a constituit nicio surpriză, Ronny Levy avînd la dispoziție doar fotbaliștii care au evoluat și în turul campionatului. Deși a plecat tandemul fantezist Varga-Bălan de la mijlocul terenului, Dănălache a ales petrodolarii arabilor, iar Ricardo s-a pierdut... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:37 (6838 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Turneu cu avarii la motoare

Handbal

Turneu cu avarii la motoare

În perioada 22-24 ianuarie, a avut loc la Galați, primul turneu al campionatului de handbal feminin destinat junioarelor I. Cu trei titulare incontestabile, Andrea Filip, Mihaela Suciu și Oana Grigore, accidentate pe termen lung, CSS Slobozia, pornea cu șanse reduse încă din start. Și pentru că o nenorocire nu vine niciodată singură, în preziua turneului, Alina Mihai, una dintre cele mai bune jucătoare, și-a spart timpanul, devenind și ea indisponibilă. În aceste condiții, victoria cu LPS Brăila din primul joc 29-24 (14-12) devine cu atît mai prețioasă cu cît a fost singura.
Meciul al doilea, cu Oțelul Galați, pierdut cu 17-34 (8-15) a consemnat o nouă accidentare: Mihaela Iordache a făcut... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:36 (14637 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal

Gerul a înghețat Farul

Vremea rea a încurcat rău socotelile sportivilor slobozeni în săptămîna recent încheiată. Dup ce miercuri, 20 ianuarie, handbalistele de la CSM Slobozia n-au putut pleca la Plopeni pentru meciul cu Naționala de Tineret, din cauza zăpezii, duminică 24 ianuarie, s-a anulat și meciul amical al fotbaliștilor de la Unirea Slobozia cu Farul Constanța.
Întîlnirea care tebuia să se desfășoare pe stadionul 1 Mai nu a mai fost posibilă din cauza stratului gros de zăpadă prezent pe teren. Altfel, astăzi de la ora 14,00, Unirea va întîlni acasă pe Viitorul Însurăței, într-un meci revanșă, după cel de joi, 21 ianuarie, disputat în localitatea brăileană. Atunci Unirea a învins cu 2-1, golurile noastre fiind... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:35 (11864 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

58 de ialomițeni suspecți de fraude electorale

Autoritatea Electorală Permanentă confirmă «votul multiplu» în Ialomița

58 de ialomițeni suspecți de fraude electorale

Rareori în istoria electorală a României cazurile de fraude electorale, «vot multiplu» sau șpagă electorală au fost scoase la iveală. Partidele au acuzat în permanență, autoritățile au cercetat, totul însă a rămas nedovedit, iar acuzații mai nevinovați ca niciodată. Peste maldărul de dosare întocmite de-a lungul vremii s-a așternut uitarea în mai puțin de-o lună de la un scrutin de alegeri. Anul acesta însă, surpriză! După mai bine de șapte luni de zile de la scrutinul Alegerilor Europarlamentare, Autoritatea Electorală Permanentă a descoperit grave încălcări ale legilor electorale în județul nostru. Zeci de ialomițeni sînt cercetați în dosare penale pentru infracțiunea de «vot multiplu». Desigur... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:26 (13775 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicolae Sitaru, noul președinte al Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România

Ialomița, reprezentată la vîrf în cadrul LAPAR

Nicolae Sitaru, noul președinte al Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România

Începînd de luni, 25 ianuarie a.c., consilierul județean Nicolae Sitaru este noul președinte interimar al LAPAR, organism național la care sînt afiliate asociații din peste 30 de județe din țară.
Numirea sa survine ca urmare a nominalizării fostului președinte, Adrian Rădulescu, pentru funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii.
La prima declarație a lui Nicolae Sitaru în noua sa calitate, acesta s-a arătat încîntat de oportunitatea care este oferită județului Ialomița prin numirea sa în funcție. «Este o șansă pentru Asociația noastră de a căpăta un nou grad de vizibilitate la nivelul regiunii și al țării. Sper ca în acest fel să putem lupta mai eficient pentru asigurarea unei finanțări corecte a agriculturii românești»... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2010, 19:12 (13269 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Clemență suspectă pentru clanurile de mafioți

Judecătoria Urziceni, doică pentru infractori

Clemență suspectă pentru clanurile de mafioți

La începutul anului precedent, municipul Urziceni era zguduit de un scandal de proporții petrecut în plină stradă. Protagoniștii, două grupări rivale din localitate, și-au etalat ziua în amiaza mare întreg arsenalul de luptă, distrugînd tot ce le-a ieșit în cale. Bîte, săbii, cuțite, pistoale, răngi, fiare sau furci, toate au fost mînuite în încăierarea ce a speriat Urziceniul. Urmare a conflicului, conducerea Poliției din localitate a fost decapitată, acuzată fiind de o gestionare defectuoasă a situației scăpate de sub control. La un an de zile de la scenariul mafiot pus în practică de clanurile Ritaxon, pe de o parte, și Catană, pe de altă parte, o hotărîre a instanței de judecată demonstrează... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2010, 13:50 (21662 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Cer să se revină la alimentarea cu apă asigurată de AMONIL»

Cazacu are soluții pentru criza apei

«Cer să se revină la alimentarea cu apă asigurată de AMONIL»

Sîmbătă, 23 ianuarie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, președintele PD-L Ialomița a declarat că are soluții pentru criza apei. El a precizat că acuzațiile aduse de primarul Gabi Ionașcu sînt false și a invitat autoritățile locale la dialog.
«Presiunile politice pe care le invocă primarul Gabi Ionașcu nu explică faptul că apa e plină de rugină și improprie consumului. Eu nu am cerut instituțiilor abilitate decît să-și facă datoria, nimic mai mult. Dacă primarul consideră că acestea sînt presiuni politice, e problema lui» a declarat Cazacu.
Soluția propusă de Cazacu Marinică pentru ieșirea din criză constă în declararea sursei de apă subterană drept sursă de apă menajeră și... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2010, 11:20 (17814 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Drumul comunal din Făcăeni, preluat ilegal de clanul Boștină

Vestul sălbatic s-a mutat în Ialomița

Drumul comunal din Făcăeni, preluat ilegal de clanul Boștină

La 20 de ani de la Revoluție, cu legea în mînă și actele de proprietate în buzunare, două familii din comuna Făcăeni sînt terorizate și amenințate cu evacuarea. Mai mult decît atît, autorul acestor presiuni care durează de aproape cinci ani, a reușit anul trecut, printr-o lictație pe care primăria Făcăeni o consideră ilegală, să-și adjudece o porțiune din drumul comunal care leagă Făcăeni de Movila. Și a izolat, astfel, nu doar cele două familii, ci o comunitate cu peste 7000 de suflete...

Boștină, Dumnezeul de la Făcăeni
«Cînd s-a aciuat la noi, prin 2000, avea o societate falimentară și era vai de capul lui, mergea cu miloaga prin sat să-i dea lumea pămînt în arendă... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2010, 15:28 (20372 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița pierde 360 de milioane lei pentru dezvoltarea infrastructurii

Din cauza conflictelor instituționale

Ialomița pierde 360 de milioane lei pentru dezvoltarea infrastructurii

Postcriza economică de la acest început de an este surclasată în Ialomița de un conflict de mare anvergură între Prefectură și Consiliul Județean Ialomița. Declanșat la sfîrșitul anului trecut, la nivel declarativ, el riscă să ia proporții pe măsură ce lupta pentru stabilirea bugetelor locale se acutizează. Iar miza lui, la o primă strigare, se ridică la 360 milioane de lei noi, valoarea teoretică a celor 36 de proiecte de renovare și dezvoltare a satelor.

Războiul declarațiilor
Prefectura Ialomița care a dat tonul acestui scandal public legat de modul în care proiectele derulate cu fonduri europene (dar sprijinite de cofinanțări locale care ajung pînă la 10-12% din... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2010, 14:18 (14472 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică A ANULAT autorizația de funcționare pentru sursa de apă subterană

Direcția de Sănătate Publică A ANULAT autorizația de funcționare pentru sursa de apă subterană

Vineri, 22 ianuarie a.c., la orele prînzului, DSP Ialomița a anulat autorizația de funcționare a SC Urban pentru sursa de apă subterană. Motivația legală pentru anularea autorizației este dată de faptul că SC Urban nu a respectat programul de conformare impus de legislația în vigoare. Decizia survine însă și ca urmare a presiunilor exercitate de Instituția Prefectului Ialomița, precum și de către liderul PD-L Marinică Cazacu, care a declarat, în repetate rînduri, că «situația existentă este intolerabilă».
Primarul Gabi Ionașcu a afirmat, în această după-amiază, că «decizia este una strict politică» și că va demonstra acest lucru în cadrul unei conferințe de presă comune... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 18:32 (18879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Gabi Ionașcu, sub asediul violet al flăcării portocalie

Autoritatea publică visează că apa este potabilă și nu numai

Primarul Gabi Ionașcu, sub asediul violet al flăcării portocalie

Vineri, 22 ianuarie, la orele 18,00, primarul Gabi Ionașcu a reacționat dur la decizia DSP de anulare a autorizației de funcționare pentru apa subterană. Alături de directorul SC Urban, primarul a susținut că această decizie este una exclusiv politică: «este vorba de presiuni politice concentrate din partea prefectului Mădălin Teculescu și a liderului PD-L Cazacu Marinică. Multe orașe se confruntă cu probleme legate de exploatarea apei din surse subterane. Dacă la Slobozia apa ar fi fost nicio problemă». Mai ponderat în declarații, Valentin Cilibeanu a afirmat că «decizia DSP este una excesivă. DSP se prevalează în anularea autorizației de un singur punct neîndeplinit din programul de conformare. Noi am solicitat în repetate rînduri o derogare a termenului impus fapt permis de lege. Nu l-am obținut și mă abțin de la orice comentariu. Asigur însă populația că SC Urban va continua să furnizeze apă potabilizată pînă la obținerea avizului. Deja am solicitat o ordonanță președințială în acest sens»... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 18:29 (8534 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJOFM cheltuie de 5 ori mai mult decît produce!

Joi, 21 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, AJOFM Ialomița a confirmat că județul nostru se află pe locul 6 în topul național al județelor cu cei mai mulți șomeri. Și cum o nenorocire nu vine niciodată singură... cheltuim și de 5 ori mai mult decît încasăm!

Potrivit datelor statistice furnizate de Agenția Județeană Ocupare a Forței de Muncă, la nivelul lunii decembrie 2009 Ialomița s-a clasat pe locul 6 în topul național cu un procent de șomeri de 11,6 la sută. Nicoleta Staicu, directorul Agenției, susține că această cifră se datorează, în principal, condițiilor economice, dar și lipsei de adaptare a forței de muncă la cerințele pieței.
Mai grav e însă faptul că această criză... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 10:42 (7865 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Corn, lapte, mucegai și ață de sac

Rămîne cum s-a stabilit!

Corn, lapte, mucegai și ață de sac

După un semestru lung, în care autoritățile au încercat inutil să remedieze neajunsurile generate de gestionarea programului «cornul și laptele», situația rămîne neschimbată. Iar soluțiile întîrzie să apară.

Copiii mănîncă «mucegai și ațe»
Potrivit rezultatelor unui control organizat la în perioada 9-15 ianuarie a.c., un număr de 13 unități școlare din județ au fost controlate de reprezentanții DSV Ialomița care au constatat ceea ce fiecare dintre noi știe, de-acum, de ani. Cornul și laptele oferit copiilor este sub standardul alimentar. Mai mult decît atît, precizează reprezentanții DSV, în cazul cornurilor distribuite de SC Boromir Buzău, acestea conțin «ață de sac și pete de mucegai»... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2010, 17:06 (12418 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandă «legală» cu țigări

Cum să fii traficant cu acte-n regulă

Contrabandă «legală» cu țigări

Contrabanda cu țigări este în floare. Iar ultima scumpire nu face decît ca afacerea să fie din ce în ce mai prosperă. Un adevărat rai al traficanților. În ediția de astăzi a publicației noastre vă vom dezvălui integral cum poți face contrabandă cu țigări fără ca nimeni să te poată sancționa. Evident, toate amănuntele le vom culege dintr-o hotărîre a unei instanțe din Ialomița, document pe cît de incredibil, pe atît de adevărat... Povestea este scurtă, iar conținutul mai interesant ca o poveste de dragoste.

Garda Financiară și traficantul care nu mai este...
La începutul anului precedent, pe vremea cînd autoritățile încă mai sperau la capturi impresionante de țigări,... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2010, 16:45 (15088 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amonil și-a întrerupt parțial producția

Din cauza scăderii presiunii gazului metan pe magistrala de transport

Amonil și-a întrerupt parțial producția

Codul galben pentru județul nostru și temperaturile scăzute din ultimele zile au determinat oprirea activității de producție la Amonil SA, comunicarea remisă Bursei de Valori București evidențiind acest aspect. Astfel, «în data de 18 ianuarie 2010, în schimbul II, ca urmare a reducerii cotei de gaz metan, materie primă pentru obținerea îngrășămintelor cu azot la cota de avarie minimă, datorită scăderii presiunii gazului metan pe magistrala de transport determinată de condițiile meteorologice deosebite (temperaturi) scăzute, SC Amonil SA a fost determinată să întrerupă activitatea de producție la instalațiile de Amoniac, Kellogg, Uree Stripping și îngășăminte lichide UAN» informează reprezentanții... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 17:31 (8108 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

«Fiecare crescător poate avea un porumbel campion»

«Fiecare crescător poate avea un porumbel campion»

Porumbei de milioane!De euro! Așa ar putea fi descrisă, în cîteva cuvinte, una dintre cele mai frumoase îndeletniciri din cîte a existat vreodată pe pămînt. Nu o spunem noi, o spune Mihai Cătană, președintele filialei locale a Federației Române Columbofilia, cel alături de care am descoperit că pasiunea pentru porumbei nu are vîrstă și nu ține cont de bani, studii sau poziție socială. Într-o lume înnebunită de criză și mirajul banilor, columbofilia trăiește o viață aparte, cu legi nemiloase, în care singurul lucru care contează este adevărul. Vă invităm să o descoperim împreună.

La școală cu porumbelul
«Eram clasa a IV-a cînd am primit un porumbel de la tatăl meu. Și... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 13:15 (28506 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bani din vânt pentru bugetul județului

Preț record pentru concesionarea unui hectar de teren în Ialomița

Bani din vînt pentru bugetul județului

După ce a încercat inutil vreme de 12 ani să eficientizeze exploatarea terenurilor aflate în proprietatea privată a județului, Consiliul Județean Ialomița reușește prima performanță notabilă din existența sa: concesionarea la un preț de 800 de lei pe hectar a terenurilor proprietate privată a județului din zona Giurgeni-Vlădeni.

Banii din vînt intră în conturile Consiliului
Istoria eficientizării terenurilor aflate în proprietatea privată a județului Ialomița se pierd în negura guvernărilor ultimei decade. Vă mai amintiți, probabil, celebra fermă de sturioni a lui Gheorghe Savu, întinsă pe 1000 de hectare și care ar fi trebuit să salveze România de la foamete și să... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 11:43 (8401 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Alegeri la Asociația Județeană de Fotbal Ialomița

Basarab, unic candidat pentru un nou mandat

Sîmbătă 23 ianuarie, la orele 10,00, vor avea loc la sediul AJF alegeri pentru conducerea instituției în următorii 4 ani. Delegații prezenți la acest eveniment vor hotărî dacă reconfirmă actuala structură sau aplică pentru o formulă nouă. Pentru funcția supremă emoțiile s-au volatilizat, unica opțiune fiind actualul președinte Mihai Basarab. «Îmi doresc un nou mandat pentru a continua munca începută în 2006. Am demarat construirea Casei Fotbalului, proiect pe care îl voi finaliza curînd. Am îmbunătățit arbitrajul și structura competițională și am asigurat logistica necesară desfășurării meciurilor» a declarat actualul șef al AJF. Declarațiile lui Mihai Basarab nu mai miră pe nimeni pentru că,... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2010, 18:08 (6920 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

MIHAELA IORDACHE, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

MIHAELA IORDACHE, handbal, CSS Slobozia

La sfîrșitul lui noiembrie 2009 a avut loc la Plopeni Cupa seriilor la junioare II, turneu organizat de FRH pentru o selecție riguroasă a valorilor. Acolo a impresionat în mod deosebit interul Mihaela Iordache, cea care alături de coechipierele sale Zenovia Radu și Maria Bala, a evoluat pentru seria D unde activează CSS Slobozia. Mihaela a confirmat atunci faptul că este una dintre certitudinile handbalului slobozean. «Este liderul junioarelor II. O fată serioasă și talentată care beneficiază de sprijinul părinților și pe care ne vom baza foarte mult în viitor» ne-a declarat profesorul Marian Simion, cel care a descoperit-o în clasa învățătorului Nicolae la o selecție făcută la școala nr. 3. ... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2010, 18:07 (18756 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grivița: Pistol confiscat de polițiști

Un tînăr de 25 de ani din Grivița a fost prins de polițiștii ialomițeni deținînd ilegal un pistol cu aer comprimat de calibru 5,5 cm. Arma a fost descoperită de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2011, 12:38
(12211 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 600 de persoane, perfecționate pe fonduri europene

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița anunță demararea implementării a trei proiecte de finanțare la nivelul regiunii Sud-Muntenia, în anul 2011. Pe scurt, prin cele trei programe vor fi perfecționate ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2011, 12:37
(10400 vizualizări - 0 comentarii)


«Cupa Orașului Amara» la tenis de cîmp-dublu masculin

Primăria Amara și Asociația Sportivă «Victoria» Amara organizează, în perioada 11-13 februarie 2011, concursul de tenis de cîmp-dublu masculin «Cupa Orașului Amara». Evenimentul, ajuns la cea de a VI-a ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 15:01
(8474 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii ianuarie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10878 persoane, din care 5362 șomeri indemnizați, respectiv 5516 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 14:49
(9066 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM prelungește perioada de selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță prelungirea perioadei de selecție pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 14:45
(11100 vizualizări - 1 comentariu)


Primarul Vasile Sava strânge semnături pentru Spitalul Țăndărei

Primarul Vasile Sava strînge semnături pentru Spitalul Țăndărei

Primarul Țăndăreiului, Vasile Sava face apel la toți locuitorii orașului, precum și la cei ai comunelor din zona de est a județului Ialomița să susțină prin semnături protestul față de decizia ministrului ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 14:35
(12207 vizualizări - 6 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificări de formulare și anexe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că s-au abrogat și modificat mai multe formulare și anexe care erau prevăzute în Ordinul președintelui ANAF nr.101/2008:
-formularul ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 14:16
(11607 vizualizări - 0 comentarii)


Asociația Orașelor din România, împotriva desființării spitalelor

Asociația Orașelor din România, împotriva desființării spitalelor

Președintele Asociației Orașelor din România, primarul orașului Săliște-Sibiu, Teodor Dumitru Banciu, a declarat că «primarii orașelor din România se declară îngrijorați și nu susțin procesul de reorganizare ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 14:09
(6588 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Bătrînă de 82 de ani, găsită inconștientă în propria locuință

Asta au descoperit subofițerii echipajului de prim ajutor și descarcerare de la Garda Slobozia, după deschiderea forțată a ușii apartamentului. Aceștia au fost alertați duminică, 6 februarie a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 14:01
(9965 vizualizări - 0 comentarii)


Patru Frați: A luat foc Cantonul

Patru Frați: A luat foc Cantonul

Focul a izbucnit vineri, 4 februarie, în jurul orei 10.00, pompierii de la Detașamentul Urziceni fiind solicitați pentru a acționa la stingerea flăcărilor. Clădirea, aparținînd Direcției Silvice Ialomița ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 13:56
(8262 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Tatăl beat și-a bătut fiul pînă l-a băgat în spital

Joi după-amiază, la ora 18.50, o femeie din comuna Maia a sesizat telefonic polițiștii din cadrul Postului de Poliție Maia, cu privire la faptul că la locuința vecinilor săi a avut loc o altercație, între ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2011, 16:24
(10517 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia scandal


Căzănești: Fără permis, la volan

Polițiștii din Căzănești, în timp ce efectuau serviciul de patrulare, au identificat în trafic la intersecția DN2A-E60 cu DJ203E, un autoturism condus de un bărbat, de 57 de ani, domiciliat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2011, 14:23
(7965 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat caloriferele din curte

În cursul zilei de joi, 3 februarie a.c., în jurul orei 10.40, agenții Postului de Poliție Manasia au fost sesizați de un bărbat, de 31 de ani, din Urziceni, despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2011, 11:16
(8914 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


Ialomița: Amenzi de peste 27000 de lei de la Poliția Rutieră

În ultimele 24 de ore, echipajele de poliție rutieră au acționat pe principalele artere intens circulate, cît și în zonele urbane, pentru monitorizarea și fluidizarea traficului dar și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2011, 07:21
(7514 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Furt de energie electrică

Țăndărei: Furt de energie electrică

În urma unei razii desfășurată în orașul Țăndărei, 14 gospodării au fost depistate racordate ilegal la rețeaua de distribuție a energiei electrice. Astfel, în intervalul orar 7.00-10.00, efective sporite ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 18:36
(14602 vizualizări - 7 comentarii)


Acțiune pentru verificarea taximetriștilor

În dimineața zilei de vineri, 4 februarie a.c., în intervalul orar 7.00-9.00, polițiști din cadrul Serviciului Rutier și Serviciului de Investigare a Fraudelor au organizat o acțiune pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 17:42
(8805 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii recrutează

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de bacalaureat (sau în curs de absolvire a liceului) pentru instituțiile militare de învățămînt din Ministerul ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 15:09
(12064 vizualizări - 1 comentariu)


Adîncata: Doi frați gemeni s-au luat la bătaie chiar de ziua lor

Polițiștii din Adîncata au fost sesizați asupra situației de vecini. Ulterior, s-a stabilit că cei doi frați gemeni, după ce au consumat băuturi alcoolice sărbătorindu-și ziua de naștere, pe fondul unor ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 14:12
(10487 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Adâncata scandal


Guvern: Stimularea înființării de microîntreprinderi de către tineri

Executivul a adoptat o Ordonanța de Urgență pentru stimularea înființării și dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii tineri. «Guvernul va sprijini înființarea a cel puțin 1100 de firme ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 13:52
(10476 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Sabie descoperită în mașina unor tineri

O echipă de siguranță publică a depistat în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un tînăr de 26 de ani, din Căzănești, ce se deplasa la volanul unui autoturism, însoțit de alți doi prieteni de 17, respectiv ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 11:08
(8531 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia sabie


Mihail Kogălniceanu: Armă de tir deținută ilegal de un bătrîn de 70 de ani

În cursul zilei de miercuri, 2 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat un bărbat, de 70 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu care deținea ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 10:27
(14029 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Prinși în flagrant la tăiat de pomi

Miercuri, 2 februarie a.c., în intervalul orar 12.00-17.00, efective mărite din cadrul Poliției Municipiului Fetești împreună cu agenții posturilor de poliție limitrofe și în colaborare cu un echipaj din ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 09:16
(10036 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Movilița: Șofer beat la volan

Polițiștii rutieri aflați în executarea atribuțiilor de serviciu au depistat un bucureștean, de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe DN2-E85, în localitatea Movilița, avînd o concentrație alcoolică ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 08:07
(9131 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventivă a Poliției

Efective de polițiști din cadrul Poliției Municipiului Slobozia în colaborare cu Inspectoratul Județean de Jandarmi au participat miercuri, 2 februarie, la mai multe acțiuni organizate în municipiul reședință ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 07:16
(10045 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Înșelăciune prin SMS

Miercuri, 2 februarie, în jurul orei 17.00, o femeie de 37 de ani din localitatea Mărculești a reclamat la poliție faptul că, în dimineața aceleași zile, a primit pe telefonul mobil un mesaj prin care era ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2011, 17:46
(10884 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Iordache și Irina Nițu, campionii de la Brăila

Sorin Iordache și Irina Nițu, campionii de la Brăila

Începînd cu 31 ianuarie, la Brăila s-a disputat un puternic turneu de Categoria 1 la tenis de cîmp, «Trofeul IȘJ-DJTS Brăila 2011», la care au participat și cîțiva juniori slobozeni. La 14 ani fete a cîștigat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2011, 12:14
(12301 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Din nou furturi

Marți, 1 februarie a.c., în jurul orei 18.30, polițiștii slobozeni au depistat doi bărbați de 25, respectiv 51 de ani, domiciliați în comuna Munteni-Buzău și în municipiul Slobozia în timp ce sustrăgeau ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2011, 11:08
(8615 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: furt Ialomița


Bărbulești: Șofer urmărit de polițiști

În cursul dimineții de marți, 1 februarie, în jurul orei 10.30, polițiștii din Urziceni au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în străinătate. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2011, 09:46
(11610 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Buzoian beat la volan și fără permis

Un buzoian de 29 de ani este cercetat penal de polițiștii ialomițeni după ce acesta s-a urcat la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere și sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2011, 08:34
(10018 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: L-a acroșat o mașină!

Marți seara, 1 februarie a.c., în jurul orei 19.00, pe DN2, în localitatea Lilieci s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2011, 07:21
(12056 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...