Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

840 milioane, prejudiciu din ajutoare sociale false

Ion Cuțitaru, primarul comunei Bărbulești, urmărit penal

840 milioane, prejudiciu din ajutoare sociale false

Faptul că, la Bărbulești, primarul Ion Cuțitaru aplică legea domniei sale și cam atît nu mai este o noutate. Nici aspectul că Bărbuleștiul este considerat moșia proprie a edilului Cuțitaru nu mai este de actualitate. Inedit este cum au reușit polițiștii ialomițeni să deslușească ițele în peste 30 de dosare constituite pe numele autorităților locale din comuna condusă strîmb de primarul Cuțitaru. Așadar, unul dintre cazurile grave de încălcare a legilor la Bărbulești a fost ajutorul social. Împărțirea banilor destinați persoanelor cu venituri minime a fost făcută contrar oricăror legi. Actual, Ion Cuțitaru, primarul comunei Bărbulești, este cercetat penal pentru abuz în serviciu și fals în înscrisuri... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2010, 11:18 (15247 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Poliția îi prinde, instanța îi eliberează

Ialomița, raiul infractorilor

Poliția îi prinde, instanța îi eliberează

În plină noapte, un bărbat a fost bătut crunt de un grup de indivizi din Grivița. După calvarul prin care a trecut, bărbatul a rămas și fără calul de la căruța cu care se deplasa. În plină zi, trei frați din comuna Vlădeni au bătut pînă la inconștiență doi gardieni, paznici la un teren agricol, furîndu-le și unul dintre pistoalele din dotare. Cunoscut pentru desele scandaluri provocate, un tînăr din Slobozia a aplicat altor doi slobozeni o bătaie zdravănă, scandalul fiind doar unul dintre desele astfel de evenimente punctate de băiatul în cauză. Într-o stație de alimentare cu carburanți, un tînăr a înjunghiat o altă persoană, provocînd de asemenea, un scandal monstru. Verdict: infractorii periculoși... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2010, 05:12 (13398 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Mulţi Ani tuturor ialomiţenilor!

slideshow

... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2010, 12:38 (6678 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

În Ialomița nu există cărți scrise în alfabetul Braille

Peste 1700 de persoane au deficiențe de vedere

În Ialomița nu există cărți scrise în alfabetul Braille

Îi vedem uneori pe stradă, acoperindu-și chipul cu ochelari fumurii. Aparent sînt persoane obișnuite, însă unii dintre ei au grave probleme de socializare cu cei din jur. Motivul principal este că societatea îi marginalizează voit pe cei născuți sau care au căpătat, de-a lungul vieții, un handicap de vedere. Lipsa unor locuri special amenajate unde să poată desfășura activități specifice nevăzătorilor primește drept explicație lipsa fondurilor și a unei legislații speciale. Mai grav e că unele familii în care se nasc copii cu acest handicap nu își permit să-i trimită la studii în școlile speciale pentru nevăzători. În Ialomița nu există o astfel de școală... Priviți drept o categorie aparte a... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2010, 11:14 (13254 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Reducerea cheltuielilor bugetare a blocat posturile vacante la Poliție

Reducerea cheltuielilor bugetare a blocat posturile vacante la Poliție

187 de candidați aspiranți la meseria de polițist și-au luat «țeapă» după ce conducerea Poliției Române a anunțat suspendarea celor 20 de posturi vacante

Recent, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a scos la concurs 20 de posturi vacante de agenți la posturile de poliție comunale. La sediul instituției s-au înghesuit 187 de ialomițeni dornici să intre în sistem. Chiar în ziua în care s-au încheiat înscrierile, mai exact în data de 10 aprilie 2009, conducerea Poliției Române a anunțat printr-un comunicat suspendarea concursului de recrutare a personalului din sursă externă. «În conformitate cu ordinul MAI, începînd cu data de 11 aprilie, Inspectoratul General al Poliției Române suspendă ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante din unitățile proprii și subordonate, cu recrutarea personalului din sursă externă» anunță oficialii... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2010, 05:32 (13967 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Într-un singur an

Angajații ialomițeni au stat în concedii medicale 445 ani

Dacă toate concediile medicale eliberate ialomițenilor în anul 2008 ar fi reale, autoritățile ar trebui să fie în stare de alertă. Beneficiind de «atenția» unui medic de familie, angajații pot obține oricînd un concediu medical care, după ce este prezentat angajatorului, conduce către un «chiul» liniștit de la locul de muncă. În cazul în care se intenționează obținerea mai multor zile libere, se poate solicita doctorului diagnosticarea unei afecțiuni mai grave și, prin urmare, facilitarea unui «repaus» îndelungat. Problema este ca figura să nu se repete de prea multe ori căci autoritățile verifică amănunțit certificatele de concediu medical și pot dispune sancționarea atît a medicului cît și a... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2009, 10:52 (9100 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Asistența stomatologică, gratuită în lege, plătită de pacienți

Asistența stomatologică, gratuită în lege, plătită de pacienți

Potrivit legislației, copiii primesc gratuit toate serviciile medicale stomatologice, adulții beneficiind doar de o parte dintre acestea în regim gratuit. Cel puțin teoretic. În realitate, stufoasele norme medicale ascund deficiențe deloc de neglijat în ceea ce privește buzunarele pacienților... Chiar dacă, în majoritatea cazurilor, contribuie consistent la fondul de sănătate, ialomițenii sînt puși în situația de a plăti serviciile medicale stomatologice de care au nevoie. Asta dacă-și permit. De cele mai multe ori, din cauza tarifelor ridicate, oamenii abandonează demersul... Așa se face că unii preferă să-și scoată o măsea fără a-și permite să o înlocuiască, cu atît mai puțin să o trateze. ... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2009, 05:48 (18956 vizualizări - 4 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

5000 lei, salariu plus pensie

Profesorii pensionari, venituri de lux

5000 lei, salariu plus pensie

În ultimii ani, procesul de învățămînt se confruntă cu grave probleme de ordin disciplinar; nu numai din partea elevilor, din ce în ce parcă mai needucați. Deși aspectele negative sînt deseori semnalate și uneori excesiv mediatizate, acestea nu contenesc să se producă. Frecvența la ore lasă de dorit, fumatul este fenomen în masă, iar violențele produse de elevi țin de multe ori primele pagini ale ziarelor. Procesul educațional, mai nou, presupune banala pasare a responsabilităților, de la profesori la părinți și invers. Din cînd în cînd, autoritățile încearcă să deslușească «tainele» acestui fenomen ce afectează, vizibil, învățămîntul românesc. Numai că, la fel de repede, și renunță... Întrucît... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2009, 11:18 (15760 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Silozurile, scutite de plata impozitelor pe clădiri

Silozurile, scutite de plata impozitelor pe clădiri

Schimbările legislative în materie fiscală din România par a fi făcute în favoarea oricui, numai a statului nu. Cel puțin ultimele modificări ale Codului fiscal, realizate în anul 2007 au lovit fix în bugetele locale și naționale. Concret, noile modificări au adus, printre altele, și scutiri, la propriu, de plată a taxelor și impozitelor pentru diverse categorii de persoane fizice și juridice. Astfel, unele instituții sau societăți comerciale scapă de plata anuală a impozitului. «Clădirile care sînt utilizate ca sere, solare, răsadnițe, ciupercării, silozuri pentru furaje, silozuri și/sau pătule pentru depozitarea și conservarea cerealelor, cu excepția încăperilor care sînt folosite pentru alte... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2009, 06:34 (29181 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Dosarul apei, la DNA

Sărbători fericite slobozenilor din partea primarului Ionașcu

Dosarul apei, la DNA

La 6 luni de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană, problema calității apei furnizate slobozenilor este departe de a fi rezolvată. În ciuda presiunilor autorităților publice județene și a rezultatelor negative ale analizelor făcute la începutul lunii decembrie, SC Urban continuă să furnizeze apă improprie consumului pe post de apă potabilă. Această stare de fapt a atras atenția IPJ Ialomița care a demarat o anchetă. După 6 luni în care dosarul a fost mutat dintr-un birou într-altul, acesta a luat în sfîrșit drumul DNA, unde se află în acest moment. Deși datele din dosar sînt, potrivit declarațiilor reprezentanților IPJ Ialomița, strict secrete, sîntem în măsură să vă oferim o serie... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 12:18 (9924 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ajutorul social, fenomen incontrolabil

Comuna Bărbulești, record la dosare pe Legea 416

Nu de puține ori, maldărul de dosare constituite pentru acordarea ajutorului social a atras atenția mediei locale și naționale. Cel puțin la nivelul județului nostru, situația pare de necontrolat. Desigur că practica este încurajată de legea mult prea permisivă la acest capitol... Autoritățile par neputincioase, iar cele cîteva ore de muncă în folosul comunității, pe care beneficiarul ajutorului social este obligat să le presteze, lunar, nu-i sperie pe asistații județului. Cert este că banii ce se duc în buzunareale «leneșilor» Legii 416 reprezintă sume colosale...
Mii de familii din județul Ialomița beneficiază de sprijin financiar în baza Legii 416/2001. Datele statistice ale Direcției de... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 11:47 (8786 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Doar 31% dintre candidați își iau carnetul

Permisele de conducere se obțin din ce în ce mai greu

Doar 31% dintre candidați își iau carnetul

Noul sistem de examinare pentru obținerea permisului auto pare să-i dezavantajeze pe candidații aspiranți la șofat. Aliniindu-se la celelate zone ale țării, procentul de promovabilitate la testarea cunoștințelor auto, în Ialomița, a scăzut drastic. Avem însă peste 3400 de permise europene... Potrivit informațiilor reprezentanților Serviciului Public Comunitar Regim Permise Conducere și Înmatricularea Vehiculelor, o dată cu adoptarea noilor metode de examinare online, puțin peste 31% dintre candidați au reușit să treacă de examinarea teoretică. De reținut faptul că procentul se referă strict la caregoria de conducere «B». Ialomițenii reușesc așadar, în număr tot mai mic, să obțină permise de conducere... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 06:12 (13487 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Primăria nu știe câte case s-au construit

Țăndărei, paradisul ilegalităților

Primăria nu știe cîte case s-au construit

«Țigănie», astfel se denumește printre localnici cartierul «Strachina» din Țăndărei. Sau locația unde peste 120 familii de rromi sfidează orice lege. Spre exemplu, «Strachina» este paradisul unde energia electrică și apa sînt oferite de stat, cu titlu gratuit. Dar pentru cîte case?, se întreabă însuși primarul...

...
De cum pătrunzi în cartierul Strachina, strînși precum ciorchinii, la porți rromii te privesc amenințător. Este teritoriul lor și, înainte de a pătrunde pe străduțele înguste ce despart casele, trebuie să știe ce cauți... Sărăcia și-a făcut palat în «Țigănie», iar ajutorul social umple ulițele. Revenind, doar aruncînd o privire și ești cuprins de revoltă... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 14:07 (14616 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revoluție în practica administrativă locală

Prefectura a decis

Revoluție în practica administrativă locală

La sfîrșitul săptămînii precedente, prefectul Mădălin Teculescu a organizat ultima conferință de presă a acestui an. Printre subiectele abordate s-a numărat și una dintre cele mai interesante inițiative ale Instituției Prefectului din ultimii ani, aceea de a sprijini administrațiile locale în practica legislativă de adoptare a hotărîrilor de consiliu local. Inițiativa survine ca urmare a numeroaselor exemple de încălcarea legii, precum și a semnalelor transmise de către autoritățile locale privind dificultățile cu care se confruntă în procesul de elaborare a proiectelor de hotărîre. Conform declarațiilor oficiale, inițiativa ar urma să fie aplicată începînd cu anul 2010 și va aduce economii semnificative... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 09:12 (6928 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro

Dintre bunurile publice, cele mai de preț sînt șoselele

Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro

În categoria imobilelor, biserica de lemn Poiana este cel mai valoros bun din proprietatea județului Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, în cadrul primei ședințe ordinare a Consiliului Județean Ialomița pe anul 2009, a fost aprobat inventarul bunurilor care alcătuiesc domeniul public al județului, dar și principalii indicatori tehnico-economici pentru lucrările de amenajare și extindere a Unității de Primire Urgențe a Spitalului de Urgență Slobozia și repartizarea unor sume rămase în fondul de rulment al al Consiliului Județean.
Pentru început, să facem mențiunea că, începînd din luna februarie, în locul fostului consilier județean și vicepreședinte al Consiliului Județean Mihăiță Găină a fost validat în funcție Valeria Socol care, în același timp, este și consilier local în cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 05:48 (11853 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață

Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață

Începînd cu anul 2007, fermierii beneficiază de un sprijin financiar pentru suprafața agricolă și pentru culturile însămînțate pe terenul agricol. Banii pentru suprafață vin de la Uniunea Europeană, în 2007 acordîndu-se 50 euro/hectar, în timp ce pentru anul 2008 valoarea subvenției primită de la UE a fost de 71 euro/hectar. Totodată, statul mai acordă agricultorilor un sprijin pentru cultură de aproximativ 47 euro/hectar. Uniunea Europeană acordă subvenții fermierilor în euro. Statul le virează banii în lei, ce-i drept, la un curs valutar care este mult mai mic decît cursul euro la momentul în care banii intră în conturile agricultorilor. Cursul valutar la care se fac plățile este stabilit de... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2009, 12:18 (11812 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

300 milioane pe lună, venituri de doctor

Medicină de «lux» în satele ialomițene

300 milioane pe lună, venituri de doctor

Decizia Ministerului Sănătății de a diminua bugetul de stat pentru medicina de familie, cu pînă la 40%, a stîrnit, în rîndul doctorilor, o indignare în masă. Pentru perioada 18-20 februarie 2009, medicii au amenințat că vor intra în concediu pentru a protesta astfel față de reducerea veniturilor... Și la nivelul județului Ialomița mai mulți medici de familie s-au alăturat colegilor, intenționînd să protesteze. Numai că discuțiile purtate cu autoritățile centrale au aplanat conflictul, determinînd astfel doctorii să renunțe la ideea de protest. Surse din cadrul lumii medicale ialomițene condamnau atitudinea medicilor legată de diminuarea bugetului. Revoltele surselor noastre sînt bazate pe faptul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2009, 06:51 (9041 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Primarul Feteștiului vrea port

Catrinoiu, șef de dană

Primarul Feteștiului vrea port

Edilul municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, a lansat, recent, o ofertă de concesionare a unei suprafețe de teren aparținînd administrației locale, pe care ar urma să fie construit un port de mărfuri și unul turistic. Imediat, potrivit acestuia, s-au arătat investitori dispuși să demareze investiția în cauză, în maxim 6-7 luni în municipiul de lîngă Dunăre putînd apărea un modern nod naval pentru șalupe de transport mărfuri. În ceea ce privește nodul turistic, conform primarului Catrinoiu, investiția va fi de mai lungă durată, fiind necesară și apariția unor construcții.
Ideea edilului Gheorghe Catrinoiu a venit din necesitatea de a dezvolta municipiul Fetești, însă, nevoia stringentă de... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 11:14 (11543 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Analizele gratuite, afacere de succes pentru laboratoarele de analize

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Programul Național de Evaluare a Sării de Sănătate a Populației s-a finalizat. Ialomițenii au fost investigați gratuit, autoritățile județene centralizînd riscurile de îmbolnăvire la nivelul județului nostru. Privit din două perspective, programul lui Nicolăescu a fost, pe de o parte, apreciat în plan social, iar de cealaltă parte, o afacere de succes. O reală bătălie pe fonduri extrem de mari puse în joc de Ministerul Sănătății în derularea programului. De departe, cei mai mari cîșigători sînt laboratoarele de analize medicale.

Sîntem un județ de diabetici și cardio-vasculari
La peste un an de la lansarea Programului Național de Evaluare a Stării de Sănătate a Populației... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 07:18 (8333 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Pentru prima dată în istoria crizei, administrația locală este lovită în moalele capului și suferă. Nu, nu din cauza celor 4-5 zile de concediu, asa cum vă grăbiți să trageți concluzia. Ele n-au fost decît un mizilic care a picat la fix pentru a prelungi, în multe dintre cazuri, acea stare de «dolce far niente» a fiecărei luni. Problema cea mai mare cu care se confruntă familiile încăpușate prin instituțiile administrației locale e aceea că, potrivit legii 329 intrată în vigoare la 12 noiembrie 2009, reorganizarea lasă fără locuri de muncă soțiile, copiii, finii, cumetrii și tot restul rubedeniilor care degustă o pîine albă în dosul birourilor încălzite pe bani publici.

Administrația mamii ei de integrare...... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 10:58 (12147 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», la Munteni Buzău

Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», la Munteni Buzău

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 13 iunie 2014, orele 16,00, la Căminul Cultural Munteni Buzău, faza finală a celei de-a XXII-a ediții ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 13:20
(10275 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Un șofer beat a acroșat un căruțaș băut!

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A a avut loc un eveniment rutier. Astfel, în timp ce un bărbat, în vîrstă de 64 de ani, din București, conducea un autoturism din direcția Slobozia ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 11:05
(5525 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Ialomița: Tineri băuți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat un tînăr, în vîrstă 24 de ani, din județul Călărași, în timp ce se afla la volanul unui autoturism pe raza municipiului Urziceni, deși nu poseda permis de conducere pentru vreo categorie ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 09:40
(5985 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bacalaureatul, în atenția polițiștilor

Zilnic, aproximativ 50 de polițiști asigură ordinea și liniștea publică în unitățile de învățămînt din județul Ialomița în care au loc probele din cadrul examenului de Bacalaureat sesiunea iunie-iulie ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 08:50
(4763 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Razie pentru depistarea de vin contrafăcut!

Peste 200 de polițiști au efectuat 44 de percheziții, pe raza județelor Constanța, Tulcea, Ialomița, Dolj, Olt, Maramureș, Iași și Vrancea și a municipiului București, într-o cauză penală în care sînt efectuate cercetări sub aspectul săvîrșirii de infracțiuni economico-financiare. Prejudiciul creat depășește 50000 lei. ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2014, 17:05
(6303 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ghicitoare» specializată în furt de bijuterii

Miercuri, 4 iunie 2014, o tînără din Slobozia a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Fata a fost abordată de o femeie care a spus că îi poate «ghici» viitorul. Victima a relatat ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 16:00
(7411 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Infracțiuni la regimul rutier

Miercuri, 4 iunie 2014, polițiștii au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv, combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii au constatat 135 contravenții ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 14:25
(7800 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Hoț prins de polițiști

Polițiștii Secției Ion Roată au reținut miercuri, 4 iunie 2014, un tînăr în vîrstă de 18 ani, domiciliat în comuna Alexeni. Cel în cauză a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă, fiind ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 13:45
(7812 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată hoț


AJFP Ialomița: Instituirea unei scheme de ajutor de stat pentru sprijinirea investițiilor care promovează dezvoltarea regională prin creearea de locuri de muncă

În temeiul Deciziei Comisiei Europene C(2014)2240 final, al art. 108 din Constituția României și al dispozițiilor art. 3 alin. (3) din OUG 117/2006, privind procedurile naționale în domeniul ajutorului ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 11:40
(8996 vizualizări - 0 comentarii)


Dispariții la Coșereni și Amara

Dispariții la Coșereni și Amara

În cursul zilei de 31 mai a.c., Postul de Poliție Coșereni a fost sesizat despre faptul că POȘIRCĂ MARIUS, de 33 de ani, a plecat de la o stînă de animale de pe raza comunei, unde lucra ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 10:50
(8507 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Accident după ce a explodat un cauciuc!

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident de circulație soldat cu victime. Din primele verificări, polițiștii au stabilit că în timp ce o tînără, în vîrstă de 31 de ani ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 09:30
(8043 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Recrutări de personal

Inspectoratul de Poliție Județean Ialomița, cu sediul în Slobozia, bdul Matei Basarab, nr. 13-15,  recrutează/selecționează candidați pentru admiterea în instituțiile de învățămînt ale Ministerului ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 09:15
(6750 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A încercat să se spînzure!

Un bărbat, în vîrstă de 45 de ani, din Slobozia, a încercat să se spînzure de crengile unui copac, în apropierea cartierului Bora. Așadar, bărbatul a sunat la 112, amenințînd că o să se omoare dacă nu este ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 08:10
(7407 vizualizări - 0 comentarii)


Sfinții martiri de la Niculițel, sărbătoriți în Catedrala Episcopală din Slobozia

Miercuri, 4 iunie 2014, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia se vor desfășura sfintele slujbe care să marcheze prezența ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2014, 14:20
(6638 vizualizări - 0 comentarii)


Admiterea în Colegiile Militare Liceale

Concursul de admitere în Colegiile Militare Liceale «Dimitrie Cantemir», «Mihai Viteazul» și «Ștefan cel Mare», care se desfășoară în perioada 29 mai-7 iulie 2014, a debutat vineri, 30 mai a.c., cu evaluarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2014, 12:30
(6394 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat mangă la volan

Polițiștii au depistat un tînăr, în vîrstă de 22 de ani, din Făcăeni, în timp ce se afla la volanul unui autoturism, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Cel în cauză a fost testat alcoolscop, rezultatul ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2014, 10:40
(5483 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua porților deschise» pentru copii

Peste 100 de copii, însoțiți de cadre didactice au vizitat Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu ocazia sărbătoririi «Zilei Internaționale a Copilului». «Porțile» Inspectoratului de Poliție ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2014, 09:30
(5552 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Infractorii te pot cunoaște mai bine decît crezi!»

În perioada 15 aprilie-septembrie 2014, Poliția Română, împreună cu Groupama Asigurări, desfășoară campania de prevenire «Infractorii te pot cunoaște mai bine decît crezi», în scopul informării populației ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2014, 13:40
(7786 vizualizări - 0 comentarii)


Marsilieni: Incendiu de la un scurtcircuit

Marsilieni: Incendiu de la un scurtcircuit

Un incendiu a izbucnit la locuința unui cetățean din satul Marsilieni, arondat comunei Albești. Vecinii care au văzut fumul dens au sunat la 112, iar în scurt timp un echipaj de pompieri de la Garda Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2014, 10:10
(7618 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendiu la un bloc din Slobozia, animale salvate de pompieri!

Ialomița: Incendiu la un bloc din Slobozia, animale salvate de pompieri!

În dimineața zilei de sîmbătă, 24 mai a.c, baia unui apartament situat la atajul 1 al unui bloc din municipiul Slobozia a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de jarul unei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2014, 10:25
(10412 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Agresorul unei fetițe de 8 ani, prins de doi polițiști!

Doi polițiști aflați în timpul liber au prins și imobilizat duminică, 25 mai a.c., un tînăr de 24 de ani, imediat după ce acesta a agresat o minoră, în vîrstă de 8 an, pe raza municipiului Slobozia. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2014, 09:05
(10442 vizualizări - 12 comentarii)


anunț angajare

SC ADMET SRL
angajează
AGENT VÎNZĂRI
Depunerea CV-urilor se va face
la Recepția Hotelului Select

Interviul va avea loc joi, 29 mai 2014,
la Hotel Select, începînd cu orele 16,00

22 Mai 2014, 10:20


Amara: Tineri bănuiți de furt

Doi tineri de 18 și 19 ani s]nt bănuiți de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt. Cercetările sînt în curs. Cei doi tineri sînt bănuiți de faptul că ar fi intrat într-o locuință din Amara de unde ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2014, 15:50
(8383 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt


Fetești: Pădure cuprinsă de flăcări

2000 de mp de pădure au ars ca o torță în zona municipiului Fetești. Pompierii care au intervenit pentru a stinge focul s-au luptat mai bine de 3 ore cu flăcările. Varianta cea mai plauzibilă în ceea ce ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2014, 13:30
(6533 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deținea ilegal o armă

Polițiștii i-au întocmit dosar penal unui bărbat din Slobozia pentru că în urma verificărilor acesta deținea fără drept un pistol cu proiectil de cauciuc. Cercetările polițiștilor au scos la iveală faptul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2014, 11:25
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi prinși în ilegalitate și amendați

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni au continuat și în aceste zile. Oamenii legii au supravegheat siguranța publică, dar și traficul rutier. Amenzile au curs fără număr, valoarea sancțiunilor ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2014, 10:20
(6361 vizualizări - 1 comentariu)


Competițiile Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița și-au desemnat cîștigătorii

În această perioadă, oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au desemnat cîștigătorii celor două competiții destinate elevilor ialomițeni. Vorbim despre concursurile «Prietenii pompierilor ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2014, 09:05
(10089 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Măsuri de pază și ordine publică la alegerile europarlamentare

Peste 120 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița și ai Grupării Mobile de Jandarmi Constanța vor asigura, în perioada 24-25 mai 2014, paza a 79 secții de votare și a Biroului ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2014, 10:20
(9657 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoții fură tot ce găsesc în case

Polițiștii cercetează șase ialomițeni, fiind bănuiți de comiterea infracțiunii de furt calificat. Patru dintre aceștia, tineri cu vîrste cuprinse între 15 și 19 ani, domiciliați pe raza localităților Slobozia ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 14:15
(7071 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Țăndărei: Neatenția la volan costă

Un alt accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unei persoane s-a produs în cursul zilei de miercuri, 14 mai 2014, în jurul orei 20,00, la intrarea în orașul Țăndărei. În timp ce un bărbat, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 13:50
(5441 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...