Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

5000 lei, salariu plus pensie

Profesorii pensionari, venituri de lux

5000 lei, salariu plus pensie

În ultimii ani, procesul de învățămînt se confruntă cu grave probleme de ordin disciplinar; nu numai din partea elevilor, din ce în ce parcă mai needucați. Deși aspectele negative sînt deseori semnalate și uneori excesiv mediatizate, acestea nu contenesc să se producă. Frecvența la ore lasă de dorit, fumatul este fenomen în masă, iar violențele produse de elevi țin de multe ori primele pagini ale ziarelor. Procesul educațional, mai nou, presupune banala pasare a responsabilităților, de la profesori la părinți și invers. Din cînd în cînd, autoritățile încearcă să deslușească «tainele» acestui fenomen ce afectează, vizibil, învățămîntul românesc. Numai că, la fel de repede, și renunță... Întrucît... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2009, 11:18 (15758 vizualizări - 4 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Silozurile, scutite de plata impozitelor pe clădiri

Silozurile, scutite de plata impozitelor pe clădiri

Schimbările legislative în materie fiscală din România par a fi făcute în favoarea oricui, numai a statului nu. Cel puțin ultimele modificări ale Codului fiscal, realizate în anul 2007 au lovit fix în bugetele locale și naționale. Concret, noile modificări au adus, printre altele, și scutiri, la propriu, de plată a taxelor și impozitelor pentru diverse categorii de persoane fizice și juridice. Astfel, unele instituții sau societăți comerciale scapă de plata anuală a impozitului. «Clădirile care sînt utilizate ca sere, solare, răsadnițe, ciupercării, silozuri pentru furaje, silozuri și/sau pătule pentru depozitarea și conservarea cerealelor, cu excepția încăperilor care sînt folosite pentru alte... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2009, 06:34 (29174 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Dosarul apei, la DNA

Sărbători fericite slobozenilor din partea primarului Ionașcu

Dosarul apei, la DNA

La 6 luni de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană, problema calității apei furnizate slobozenilor este departe de a fi rezolvată. În ciuda presiunilor autorităților publice județene și a rezultatelor negative ale analizelor făcute la începutul lunii decembrie, SC Urban continuă să furnizeze apă improprie consumului pe post de apă potabilă. Această stare de fapt a atras atenția IPJ Ialomița care a demarat o anchetă. După 6 luni în care dosarul a fost mutat dintr-un birou într-altul, acesta a luat în sfîrșit drumul DNA, unde se află în acest moment. Deși datele din dosar sînt, potrivit declarațiilor reprezentanților IPJ Ialomița, strict secrete, sîntem în măsură să vă oferim o serie... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 12:18 (9922 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Ajutorul social, fenomen incontrolabil

Comuna Bărbulești, record la dosare pe Legea 416

Nu de puține ori, maldărul de dosare constituite pentru acordarea ajutorului social a atras atenția mediei locale și naționale. Cel puțin la nivelul județului nostru, situația pare de necontrolat. Desigur că practica este încurajată de legea mult prea permisivă la acest capitol... Autoritățile par neputincioase, iar cele cîteva ore de muncă în folosul comunității, pe care beneficiarul ajutorului social este obligat să le presteze, lunar, nu-i sperie pe asistații județului. Cert este că banii ce se duc în buzunareale «leneșilor» Legii 416 reprezintă sume colosale...
Mii de familii din județul Ialomița beneficiază de sprijin financiar în baza Legii 416/2001. Datele statistice ale Direcției de... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 11:47 (8785 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Doar 31% dintre candidați își iau carnetul

Permisele de conducere se obțin din ce în ce mai greu

Doar 31% dintre candidați își iau carnetul

Noul sistem de examinare pentru obținerea permisului auto pare să-i dezavantajeze pe candidații aspiranți la șofat. Aliniindu-se la celelate zone ale țării, procentul de promovabilitate la testarea cunoștințelor auto, în Ialomița, a scăzut drastic. Avem însă peste 3400 de permise europene... Potrivit informațiilor reprezentanților Serviciului Public Comunitar Regim Permise Conducere și Înmatricularea Vehiculelor, o dată cu adoptarea noilor metode de examinare online, puțin peste 31% dintre candidați au reușit să treacă de examinarea teoretică. De reținut faptul că procentul se referă strict la caregoria de conducere «B». Ialomițenii reușesc așadar, în număr tot mai mic, să obțină permise de conducere... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 06:12 (13486 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Primăria nu știe câte case s-au construit

Țăndărei, paradisul ilegalităților

Primăria nu știe cîte case s-au construit

«Țigănie», astfel se denumește printre localnici cartierul «Strachina» din Țăndărei. Sau locația unde peste 120 familii de rromi sfidează orice lege. Spre exemplu, «Strachina» este paradisul unde energia electrică și apa sînt oferite de stat, cu titlu gratuit. Dar pentru cîte case?, se întreabă însuși primarul...

...
De cum pătrunzi în cartierul Strachina, strînși precum ciorchinii, la porți rromii te privesc amenințător. Este teritoriul lor și, înainte de a pătrunde pe străduțele înguste ce despart casele, trebuie să știe ce cauți... Sărăcia și-a făcut palat în «Țigănie», iar ajutorul social umple ulițele. Revenind, doar aruncînd o privire și ești cuprins de revoltă... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 14:07 (14615 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revoluție în practica administrativă locală

Prefectura a decis

Revoluție în practica administrativă locală

La sfîrșitul săptămînii precedente, prefectul Mădălin Teculescu a organizat ultima conferință de presă a acestui an. Printre subiectele abordate s-a numărat și una dintre cele mai interesante inițiative ale Instituției Prefectului din ultimii ani, aceea de a sprijini administrațiile locale în practica legislativă de adoptare a hotărîrilor de consiliu local. Inițiativa survine ca urmare a numeroaselor exemple de încălcarea legii, precum și a semnalelor transmise de către autoritățile locale privind dificultățile cu care se confruntă în procesul de elaborare a proiectelor de hotărîre. Conform declarațiilor oficiale, inițiativa ar urma să fie aplicată începînd cu anul 2010 și va aduce economii semnificative... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 09:12 (6926 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro

Dintre bunurile publice, cele mai de preț sînt șoselele

Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro

În categoria imobilelor, biserica de lemn Poiana este cel mai valoros bun din proprietatea județului Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, în cadrul primei ședințe ordinare a Consiliului Județean Ialomița pe anul 2009, a fost aprobat inventarul bunurilor care alcătuiesc domeniul public al județului, dar și principalii indicatori tehnico-economici pentru lucrările de amenajare și extindere a Unității de Primire Urgențe a Spitalului de Urgență Slobozia și repartizarea unor sume rămase în fondul de rulment al al Consiliului Județean.
Pentru început, să facem mențiunea că, începînd din luna februarie, în locul fostului consilier județean și vicepreședinte al Consiliului Județean Mihăiță Găină a fost validat în funcție Valeria Socol care, în același timp, este și consilier local în cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 05:48 (11851 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață

Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață

Începînd cu anul 2007, fermierii beneficiază de un sprijin financiar pentru suprafața agricolă și pentru culturile însămînțate pe terenul agricol. Banii pentru suprafață vin de la Uniunea Europeană, în 2007 acordîndu-se 50 euro/hectar, în timp ce pentru anul 2008 valoarea subvenției primită de la UE a fost de 71 euro/hectar. Totodată, statul mai acordă agricultorilor un sprijin pentru cultură de aproximativ 47 euro/hectar. Uniunea Europeană acordă subvenții fermierilor în euro. Statul le virează banii în lei, ce-i drept, la un curs valutar care este mult mai mic decît cursul euro la momentul în care banii intră în conturile agricultorilor. Cursul valutar la care se fac plățile este stabilit de... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2009, 12:18 (11811 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

300 milioane pe lună, venituri de doctor

Medicină de «lux» în satele ialomițene

300 milioane pe lună, venituri de doctor

Decizia Ministerului Sănătății de a diminua bugetul de stat pentru medicina de familie, cu pînă la 40%, a stîrnit, în rîndul doctorilor, o indignare în masă. Pentru perioada 18-20 februarie 2009, medicii au amenințat că vor intra în concediu pentru a protesta astfel față de reducerea veniturilor... Și la nivelul județului Ialomița mai mulți medici de familie s-au alăturat colegilor, intenționînd să protesteze. Numai că discuțiile purtate cu autoritățile centrale au aplanat conflictul, determinînd astfel doctorii să renunțe la ideea de protest. Surse din cadrul lumii medicale ialomițene condamnau atitudinea medicilor legată de diminuarea bugetului. Revoltele surselor noastre sînt bazate pe faptul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2009, 06:51 (9040 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Primarul Feteștiului vrea port

Catrinoiu, șef de dană

Primarul Feteștiului vrea port

Edilul municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, a lansat, recent, o ofertă de concesionare a unei suprafețe de teren aparținînd administrației locale, pe care ar urma să fie construit un port de mărfuri și unul turistic. Imediat, potrivit acestuia, s-au arătat investitori dispuși să demareze investiția în cauză, în maxim 6-7 luni în municipiul de lîngă Dunăre putînd apărea un modern nod naval pentru șalupe de transport mărfuri. În ceea ce privește nodul turistic, conform primarului Catrinoiu, investiția va fi de mai lungă durată, fiind necesară și apariția unor construcții.
Ideea edilului Gheorghe Catrinoiu a venit din necesitatea de a dezvolta municipiul Fetești, însă, nevoia stringentă de... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 11:14 (11542 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Analizele gratuite, afacere de succes pentru laboratoarele de analize

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Programul Național de Evaluare a Sării de Sănătate a Populației s-a finalizat. Ialomițenii au fost investigați gratuit, autoritățile județene centralizînd riscurile de îmbolnăvire la nivelul județului nostru. Privit din două perspective, programul lui Nicolăescu a fost, pe de o parte, apreciat în plan social, iar de cealaltă parte, o afacere de succes. O reală bătălie pe fonduri extrem de mari puse în joc de Ministerul Sănătății în derularea programului. De departe, cei mai mari cîșigători sînt laboratoarele de analize medicale.

Sîntem un județ de diabetici și cardio-vasculari
La peste un an de la lansarea Programului Național de Evaluare a Stării de Sănătate a Populației... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 07:18 (8332 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Pentru prima dată în istoria crizei, administrația locală este lovită în moalele capului și suferă. Nu, nu din cauza celor 4-5 zile de concediu, asa cum vă grăbiți să trageți concluzia. Ele n-au fost decît un mizilic care a picat la fix pentru a prelungi, în multe dintre cazuri, acea stare de «dolce far niente» a fiecărei luni. Problema cea mai mare cu care se confruntă familiile încăpușate prin instituțiile administrației locale e aceea că, potrivit legii 329 intrată în vigoare la 12 noiembrie 2009, reorganizarea lasă fără locuri de muncă soțiile, copiii, finii, cumetrii și tot restul rubedeniilor care degustă o pîine albă în dosul birourilor încălzite pe bani publici.

Administrația mamii ei de integrare...... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 10:58 (12144 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Sărăcia separă copiii de părinți

Sărăcia separă copiii de părinți

Poate părea incredibil cum sărăcia ajunge să lase o familie fără copii. În ultimii ani, mass-media și nu numai a vuit de cazuri disperate, majoritatea avînd la bază neputințele financiare ale unora dintre semenii noștri. De departe, cele mai sensibile sînt cazurile cînd părtași la aceste povești dramatice sînt copiii, unii mult prea mici pentru a înțelege greutățile vieții. În cele ce urmează vom încerca să conturăm drama unei familii rămasă fără copii după ce instanța de judecată a decis că părinții ar fi iresponsabili și nu le-ar putea asigura un trai decent...

...
Familia Pavel locuiește în comuna Sudiți. Nu au pe nimeni în sat. Pînă nu demult, cei doi soți își duceau... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 07:12 (10082 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Amenzi record pentru încălcarea legii la Slobozia

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Altercațiile dintre polițiștii comunitari și contravenienții din Slobozia au atins un nou nivel. După ce luni în șir primii s-au plîns de lipsa de spirit civic a populației, iar cei amendați de lipsa de înțelegere a polițistilor, un incident fără precedent este pe cale să modifice percepția opiniei publice asupra acestui război stradal. Pentru prima dată în istoria instituției, un polițist comunitar a aplicat o amendă de 3000 de lei pentru o parcare ilegală. Reproducem mai jos firul evenimentelor care au făcut posibil acest lucru.

O duminică de 3000 de lei noi
În dimineața celui de-al doilea tur de scrutin al prezidențialelor, Săndel Caraivan, unul dintre comercianții... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 12:17 (8294 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Comuna Săveni stă pe o pernă de apă

2,5 milioane de euro costă sistemul de canalizare pentru evitarea acumulărilor de ape

Comuna Săveni stă pe o pernă de apă

Imaginați-vă cum ar fi dacă la fiecare ploaie mai de durată sau în cantități însemnate ori la creșterea nivelului rîului Ialomița populația ar fi nevoită să-și adune toate lucrurile și să se mute pe unde găsește... În situația aceasta s-au aflat locuitorii din comuna Săveni, iar pericolul nu a trecut în totalitate pînă ce nu va fi pus la punct un proiect destul de ambițios al autorităților locale de realizare a sistemului de canalizare al localității. Animalele mutate pe la vecini, găinile urcate în podurile caselor, locuințele afectate de igrasie în proporție de 80%, iată imaginea cîtorva zone din comuna Săveni după inundațiile care au lovit puternic județul nostru în anul 2005 și în primăvara... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 08:46 (8466 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Vecini de case pe Drumul Fermei, dar în localități diferite

Hotarul dintre orașul Amara și municipiul Slobozia creează situații inedite

Vecini de case pe Drumul Fermei, dar în localități diferite

Cam cît ar măsura distanța dintre municipiul Slobozia și orașul Amara? Mulți ar fi tentați să spună că reședința de județ este despărțită de stațiunea balneară de cei 7 kilometri binecunoscuți, care s-ar parcurge undeva în maxim 10 minute în condițiile unui trafic nu foarte aglomerat. Greșit însă. Distanța este mult mai mică decît v-ați fi închipuit, și este de numai cîțiva pași. Imaginați-vă cam cît ar însemna să traversezi strada de pe o parte pe cealaltă, să pleci de la Amara și să ajungi la Slobozia, și viceversa.

Scurt, dar necesar istoric
În urmă cu aproape 20 de ani, după apariția Legii 18/1991, care reglementa situațiile de fond funciar din țara noastră, între... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2009, 11:12 (14337 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Municipiul Slobozia și orașul Țăndărei au pus «taxe pe vapor»

Deși ambele localități sînt la sute de kilometri de Marea Neagră

Municipiul Slobozia și orașul Țăndărei au pus «taxe pe vapor»

La Slobozia nu sînt lacuri, nu există mare, dar, surprinzător, există prevăzută o taxă pentru vapoare. La Țăndărei, de asemenea, ambele localități fiind la sute de kilometri distanță de Marea Neagră. Nici urmă de lac ori de vreun curs de apă care să permită «gararea» unor asemenea mijloace de transport ori comerț. Se întîmplă însă în municipiul capitală de județ și în orașul situat la circa 25 de kilometri de acesta, semn că reprezentanții celor două administrații locale au realizat, pe lîngă obișnuitele liste cu impozitele pe clădiri și terenurile aferente și o așa-zisă listă a taxelor percepute pentru bărci cu motor sau fără, vapoare, remorchere ori împingătoare de mare putere și chiar yachturi... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2009, 11:20 (12144 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

85 de miliarde, ajutor de la bugetul de stat pentru «Apa lui Ionașcu»

Problema apei de la Slobozia, problemă națională

85 de miliarde, ajutor de la bugetul de stat pentru «Apa lui Ionașcu»

Saga sursei de apă depășește granițele orașului și devine «problemă națională». După ce a înghițit pînă în prezent circa 160 de miliarde de la bugetul local, sursa subterană de apă se pregătește să înghită alte 85 de miliarde, de această dată de la bugetul național. Banii ar urma să fie prevăzuți, la propunerea parlamentarilor ialomițeni, în bugetul național din 2010. Propunerea a fost făcută astăzi, în spatele ușilor închise ale Primăriei Slobozia, în cadrul unei întîlniri la care au participat prefectul Mădălin Teculescu, subprefectul Gigi Petre, deputatul PSD Marian Neacșu, senatorul PD-L Tudor Panțuru și primarul Gabi Ionașcu.

Bani de la stat pentru rețeaua de apă
... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 17:43 (7843 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Parcare subterană în fața Prefecturii și clădire pentru Aula Municipală, noua imagine a Pieței Revoluției

Remodelarea centrului Sloboziei, varianta îmbunătățită

Parcare subterană în fața Prefecturii și clădire pentru Aula Municipală, noua imagine a Pieței Revoluției

În cîțiva ani, Piața Revoluției din municipiul Slobozia ar putea avea o înfățișare europeană dacă administrația locală va decide să pună în practică un ambițios proiect arhitectural realizat de un cunoscut arhitect din reședința de județ. La sfîrșitul anului precedent, Primăria a realizat un concurs de soluții pentru remodelarea urbană a centrului Sloboziei, în acest sens fiind avansate însă numai două propuneri față de cîte se așteptau reprezentanții autorității locale să primească. La nivelul costurilor pentru realizarea proiectului, în prezent, sumele pot fi doar avansate la nivel speculativ pentru că este nevoie de studii de fezabilitate, dar și de proiecte tehnice de execuție. În cele ce... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 09:42 (23008 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ograda: La un pas de moarte din cauza unei vaci

O bovină a pus în pericol viețile a trei bărbați. Din cauza animalului, oamenii au fost implicați într-un accident rutier, petrecut pe șoseaua care leagă localitățile Ograda și Țăndărei. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2013, 11:30
(9127 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Urziceni: Suspectă de furt, reținută de polițiști

Polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unei persoane care zilele trecute a furat dintr-un magazin suma de 1700 de lei din casa de marcat. Vorbim despre o tînără, de 20 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2013, 10:28
(7062 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Armășești : Tinerii, pericol pe șosele

O adolescentă de 18 ani a provocat un accident de circulație în urma căruia două persoane au fost rănite. În cauză se fac cercetări sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă. ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2013, 09:27
(6430 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști în acțiune

Acțiunile de amploare demarate pe raza județului Ialomița de către polițiști au continuat și în această perioadă. Oamenii legii au avut drept obiectiv identificarea autorilor de fapte penale, contravenționale ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2013, 08:26
(4733 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fetiță de 3 ani, abuzată sexual chiar de propriul tată!

Polițiștii și procurorii ialomițeni anchetează un caz de abuz sexual asupra unui minor. Victima este o fetiță de doar 3 ani despre care există indicii că ar fi fost abuzată sexual chiar de tatăl său... ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2013, 16:28
(7662 vizualizări - 3 comentarii)


8 proiectile din Al Doilea Război Mondial, descoperite la Fetești

Intervenție în forță a pirotehnicienilor Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Aceștia au mers la Fetești, pe malul Dunării, pentru a asana 8 proiectile antiaeriene... Militarii ISU Ialomița ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2013, 18:33
(8955 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Doi ialomițeni au fost depistați miercuri, 6 noiembrie a.c., în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice fără a respecta prevederile legale. Cei doi bărbați, de 27 și respectiv 49 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2013, 17:23
(4850 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Mandat european, executat de polițiști

Polițiștii din cadrul Secției Jilavele au executat miercuri, 6 noiembrie 2013, un Mandat European de Arestare, emis de autoritățile belgiene, pe numele unui tînăr de 21 de ani, din localitate. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2013, 16:21
(8844 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor rutieri

Miercuri, 6 noiembrie 2013, a fost organizată și desfășurată o acțiune în sistem integrat, pe linie de responsabilizare a conducătorilor auto și prevenire a principalelor cauze generatoare de accidente ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2013, 15:21
(5833 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Omorît de un șofer băut

În timp ce se deplasa cu căruța nesemnalizată pe DJ201 Săveni-Țăndărei, un tînăr de 19 ani a fost lovit de un conducător auto, de 38 de ani, din Săveni. Testat alcool scop, șoferul avea o alcoolemie de ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2013, 17:48
(5885 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni accident


Urziceni: Arestat pentru contrabandă cu țigări și furt de combustibil

Un bărbat de 35 de ani, din Tulcea, a fost arestat preventiv de către judecătorii din Urziceni pentru «trafic de țigări» și «furt de combustibil». El a fost descoperit dintr-o întîmplare de către polițiști ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2013, 12:45
(11717 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Maia și Drăgoești

Pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea a două incendii ce se manifestau în două gospodării aflate pe raza comunelor Maia și Drăgoești. Intervenția rapidă a militarilor a făcut ca flăcările ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2013, 11:44
(7074 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la intrare în Slobozia

Doi șoferi, unul de 36 de ani, din Slobozia și un altul, de 40 de ani, din Scînteia, s-au ciocnit la intrare în municipiul reședință de județ. În urma impactului dintre cele două mașini a rezultat o victimă ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2013, 09:44
(4382 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Șoferi certați cu legea, sancționați de polițiști

Acțiunile demarate pe șoselele din Ialomița de polițiștii Serviciul Rutier au continuat și în aceste zile. Oamenii legii au amendat zeci de șoferi care nu au respectat normele rutiere în vigoare... Numărul ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2013, 18:43
(6475 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de elevi

Polițiștii ialomițeni au demarat o amplă acțiune în școlile din Ialomița. Scopul activităților întreprinse de oamenii legii a fost aceea de a combate delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Ca urmare ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2013, 11:42
(5520 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 15 mii de apeluri false la 112 în Ialomița

Reprezentații Serviciului Județean de Telecomunicații Speciale Ialomița trag din nou un semnal de alarmă în ceea ce privește utilizarea iresponsabilă a numărului de urgențe 112. Doar în luna precedentă ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2013, 15:02
(3920 vizualizări - 3 comentarii)


Concert caritabil la Slobozia

Miercuri, 30 octombrie a.c., la Casa de Cultură Municipală Slobozia s-a desfășurat a doua ediție a concertului caritabil «Bucurii muzicale de la copii pentru copii». Evenimentul a fost organizat de elevii ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2013, 12:00
(3793 vizualizări - 4 comentarii)


AJOFM Ialomița: 182 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 30 octombrie a.c., sînt disponibile 182 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2013, 10:57
(6895 vizualizări - 1 comentariu)


Spectacol de teatru la Slobozia

Iubitorii scenei sînt invitați miercuri, 6 noiembrie 2013, începînd cu ora 19,30, la un nou spectacol de teatru. La Slobozia se joacă piesa «Părinți teribili». Spectacolul este organizat cu sprijinul Centrului ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2013, 08:55
(6652 vizualizări - 0 comentarii)


Record de viteză la Urziceni: 124 km/h în localitate!

Un bărbat, de 57 de ani, din județul Buzău a rămas fără permis de conducere la Urziceni. El a fost depistat circulînd cu viteza de 124 kilometri la oră în localitate! Fără să țină cont de faptul că se află ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2013, 17:54
(4260 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Minoră la volan

O adolescentă de 17 ani a fost descoperită în trafic de către polițiști la volanul unui autoturism. Șoferița de ocazie s-a ales cu dosar penal. Tînăra le-a comunicat polițiștilor că nu este mașina ei, ci ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2013, 14:52
(6260 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive demarate de polițiști

Seria activităților de prevenire a faptelor antisociale și evenimentelor rutiere demarate de polițiștii ialomițeni a continuat și zilele acestea. La finalul acțiunilor, oamenii legii au aplicat amenzi de ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2013, 11:51
(3784 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Caz de corupție demascat de procurori

Două femei au fost trimise în judecată de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița sub acuzația de «cumpărare de influență». Una dintre inculpate i-a oferit bani celeilalte pentru ca aceasta ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2013, 15:29
(7909 vizualizări - 5 comentarii)


Căzănești: A omorît o bătrînă și a fugit de la locul faptei

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni după ce un șofer, de 50 de ani, din Prahova, a accidentat mortal o bătrînă de 78 de ani, din Căzănești. După ce a lovit-o pe femeie, conducătorul auto s-a făcut ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2013, 16:09
(8431 vizualizări - 3 comentarii)


Cosîmbești: Deținea ilegal o armă de vînătoare

Polițiștii i-au întocmit un dosar penal unui bărbat, de 54 de ani, din Cosîmbești, pe motiv că deținea ilegal o armă de vînătoare cu alice. Cetățeanul avea un permis de port armă eliberat de Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2013, 14:08
(7207 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Două gospodării, cuprinse de flăcări într-o singură noapte

Alertă în miez de noapte pentru pompierii ialomițeni. Militarii au fost nevoiți să intervină pentru stingerea a două incendii care au cuprins două gospodării din localitățile Gîrbovi și Nicolești. Incendiul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2013, 11:06
(7967 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Angajatorii caută forță de muncă în rîndul deținuților

Vineri, 18 octombrie 2013, deținuții de la Penitenciarul Slobozia vor participa la Bursa locurilor de muncă destinate persoanelor private de libertate. La acest eveniment sînt înscrise să participe un număr ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2013, 08:05
(3652 vizualizări - 1 comentariu)


Minor dispărut din Teleorman, depistat de polițiști în comuna Manasia

Polițiștii din Manasia au reușit să-i dea de urmă unui minor de 15 ani din Teleorman, ce figura ca dispărut de la sfîrșitul lunii septembrie. Adolescentul a fost introdus în cadrul unui centru special din ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 16:49
(7217 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Alcoolul la volan face victime

Patru participanți la trafic s-au ales cu dosare penale din partea polițiștilor ialomițeni. Toți au fost depistați sub influența alcoolului. Mai mult, șoferii cheflii au făcut și victime pe șosele...
...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 13:47
(4621 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: O mașină a luat foc pe șosea

Un incendiu produs la instalația electrică a unei autoutilitare a făcut ca mașina să se aprindă ca o torță. Deși focul a fost stins cu repeziciune, automobilul s-a făcut scrum. Incidentul s-a petrecut în ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 09:36
(5511 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...