Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

5 miliarde, necesare Spitalelor din Ialomița

5 miliarde, necesare Spitalelor din Ialomița

După scandaluri și acuzații publice legate de subfinanțarea sistemului sanitar din Ialomița, autoritățile medicale trag linie și comunică: mai sînt necesare 5 miliarde pentru finalizarea anului în condiții bune. În mare, banii vor fi folosiți pentru acoperirea unor cheltuieli rezultate urmare a unor reglări efectuate în cele mai mari unități sanitare din județ. Evident, cea mai constitentă sumă, în cazul în care banii vor fi obținuți, va merge către Spitalul Județean de Urgență Slobozia, 3 miliarde urmînd să «salveze» unitatea medicală din colapsul financiar. Una dintre cele mai acute probleme a sistemului sanitar în anul 2009 a fost subfinanțarea. Managerii spitalelor, oricare au fost aceștia... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2009, 15:32 (7336 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Faceți istorie!

VfB Stuttgart-Unirea Urziceni, miercuri, 9 decembrie 2009, 21.45, TVR1

Faceți istorie!

Meci crucial, în această seară, pentru campioana României! Lupii din Bărăgan vor lupta 90 de minute pe Mercedes Benz Arena, pentru ca, la primăvară să le înmugurească-n conturi 3 milioane de euro, atît cît oferă UEFA pentru calificarea în optimile Ligii Campionilor. Adversara, VfB Stuttgart, trece printr-o perioadă plină de convulsii. Aflată pe locul 16 în campionatul german, cu 8 meciuri fără victorie, egala Sevillei din ultima etapă a Ligii, a primit duminică, după egalul acasă cu Bochum, un șoc menit să o trezească din amorțeală: Markus Babbel a fost înlocuit de elvețianul Christian Gross, cel care are ca obiectiv imediat calificarea echipei în optimi, prin urmare, victorie cu Urziceniul. ... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2009, 08:12 (7813 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Irina Nițu a câștigat Cupa VRANCART

Tenis

Irina Nițu a cîștigat Cupa VRANCART

Pe zi ce trece, speranțele sportului ialomițean pe care le găzduim săptămînal în paginile ziarului nostru confirmă încrederea acordată. Micuța jucătoare de tenis Irina Nițu a reușit să ne bucure săptămîna trecută, cîștigînd importantul turneu de categoria a treia Cupa VRANCART de la Adjud. Prin punctele obținute, Irina, care va disputa următorul turneu începînd cu 27 decembrie la București, va deschide anul 2010 pe locul 5, la categoria 12 ani. Obiectivul ei este intrarea în top 3. Mai pretențioși din fire, noi ne-o dorim pe primul loc.... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2009, 18:18 (11460 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal

Senioarele reintră în competiție

Sfîrșitul acestei săptămîni le va găsi pe handbalistele CSM Slobozia la București, angrenate în primul turneu al actualei ediții de campionat. Elevele lui Marian Simion vor juca vineri, 11 decembrie, cu Universitatea Tîrgoviște, sîmbătă, 12 decembrie cu Spartac București și Dumincă, 13 decembrie cu Activ Ploiești. Altfel, profitînd de pauza competițională, CSM a disputat vineri, 4 decembrie, un amical de trei reprize în deplasare cu Rapid, pierdut cu 49-47. Principalele noastre marcatoare au fost Raluca Băcăoanu (9 goluri) și Denisa Păduraru cu 7 reușite.
... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2009, 18:18 (7618 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Junioarele II, în turneu la Slobozia

Sîmbătă și duminică, 12-13 decembrie 2009, se va disputa la Slobozia al treilea turneu contînd pentru campionatul 2009-2010 al junioarelor II. CSS Slobozia, care activează în seria D, va juca sîmbătă cu CSS nr. 5 București și CSS nr.2 București, iar duminică, cu o altă echipă din Capitală, CSS nr. 6. Obiectivul echipei noastre, aflată momentan pe locul 3, este cîștigarea tuturor partidelor pentru a putea ocupa una din primele două poziții care asigură calificarea în faza următoare.... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2009, 18:17 (5951 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă

Săbii de Națională

În perioada 3-5 decembrie, la sala de sport a Liceului A.I. Cuza din Slobozia s-au desfășurat campionatele naționale la sabie, categoria speranțe (13-15 ani). Săbierii slobozeni s-au aflat iarăși la înălțime. Echipa masculină formată din Mădălin Bucur, Iulian Teodosiu, Cătălin Mircioiu și Claudiu Nenovici a devenit campioană națională. La individual, Mădălin Bucur a obținut argintul, iar Iulian Teodosiu bronzul. La feminin, Loredana Dima și-a confirmat valoarea devenind campioană națională. Sportiva noastră a cîștigat bronzul și în proba pe echipe, unde s-a duelat avîndu-le alături pe Lavinia Popa, Oana Minciu și Alexandra Negoiță. În perioada 7-18 decembrie, Loredana Dima participă la un stagiu... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2009, 18:16 (10955 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

IPPON, IPPON, IPPON

Karate

IPPON, IPPON, IPPON

Duminică, 6 decembrie, la Mediaș, s-a desfășurat Cupa IPPON, unul dintre cele mai puternice concursuri de karate ale sezonului. Clubul Satori Slobozia a fost reprezentat de trei senioare și cinci copii, iar recolta de premii a fost substanțială. Astfel, la kumite +18 ani, Daniela Dinu a ocupat prima poziție, fiind urmată de colega sa Diana Florea. Cele mai multe premii le-a strîns și de această dată Cosmina Gavrilă, ea ocupînd locul 2 la kata +18 open și kumite +18 ani, +65 kg și locul 3 la kumite +18, open, concurs pe care l-a terminat cu mîna în ghips, fracturîndu-și degetul mare de la mîna stîngă. Nici copiii nu s-au lăsat mai prejos. Matei Gheorghe a obținut locul 2 la kumite 13-14 ani, Ciprian... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2009, 18:16 (13654 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal

Primele mutări la Unirea Slobozia

Deși lotul a intrat în vacanță, o dată cu finalul turului, conducerea Unirii pregătește strategia pentru retur. Astfel, reunirea programată pentru 11 ianuarie, îi va găsi în lot pe Măciucă și Matache, reveniți după împrumutul la Players, dar și pe cîțiva dintre juniorii CSS care se vor pregăti cu echipa mare. În privința plecărilor, le notăm pe cele ale portarului Oprea și ale juniorilor Bolocan și Ilie. Cea mai grea pierdere o reprezintă însă principalul marcator, Nicușor Hertu, care va îmbrăca din iarnă tricoul rivalei, Viitorul Constanța. «Sînt dezamăgit dacă transferul lui Hertu se concretizează. Pierdem unul dintre cei mai importanți fotbaliști, foarte greu de înlocuit» ne-a declarat antrenorul... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2009, 18:15 (8439 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Diana, o fată fericită

Diana e o fată fericită! Nu din cauza dimensiunilor (90-59-90)! Nici pentru că e preocupată mai degrabă de trupa de dans din care face parte (ansamblul Doina Bărăganului) decît de cariera de fotomodel. Și nici pentru că-și mulțumește părinții învățînd, ca să devină economist, cum vrea tata sau doctor, cum vrea mama. Nu! Ea e fericită pentru că, la 16 ani, încă mai așteaptă un Făt-Frumos, călare pe un cal alb, care să vină și s-o salveze de un oraș sărac și fără orizont. «Acolo, undeva, e un prinț care mă așteaptă! Dar, dacă nu mă vede, cum o să știe să mă găsească?!». I-am dat dreptate, iar fotografiile pe care nu le-am putut publica le-am postat pe site, pentru ca prințul s-o găsească mai ușor... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2009, 17:57 (54600 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evaziune de peste 1 milion de euro din comerțul cu cereale

Evaziune de peste 1 milion de euro din comerțul cu cereale

Întotdeauna v-ați întrebat cum este posibil ca în România să se fure miliarde fără ca nimeni să bage de seamă. Ei bine, vă mai răspundem o dată oferindu-vă o posibilă rețetă descoperită la un control de rutină de comisarii Gărzii Financiare Ialomița. Nu vă lăsați însă înșelați de simplitatea rețetei. Aceasta e doar partea văzută a afacerii!

Cînd 39 de facturi umblă «hai-hui» prin cereale
Un control rutier de rutină al Gărzii Financiare Ialomița, desfășurat la filele lunii octombrie 2009, a permis identificarea unui transportator de cereale care comercializa imense cantități de grîne. Sediul social declarat al societății era în Bolintin Vale, județul Giurgiu. Extinderea... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2009, 17:37 (14859 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Învingătorii Învinsului, Învinșii Învingătorului

Învingătorii Învinsului, Învinșii Învingătorului

Învingătorii Învinsului
Sediul PSD de la Slobozia e pe Eminescu, la ieșire din oraș. Și e prost luminat. Dacă nu-l știi, nici nu-l bagi de seamă, pentru că primarul Ionașcu nu și-a dezmințit renumele. De zgîrcit ce e, nici în noaptea cea mare n-a aprins luminile. Dar staff-ului PSD nici că-i pasă. La 20,45 deja sărbătorește. Chivas Regal la păhăruțe de plastic. Pe chipurile obosite de-atîta cărat la vot, se așterne relaxarea. Deja știu! Geoană a cîștigat exit-poll-urile acum o oră. 52 la 48, cum o să scrie acuma pe ecranul teveului. Știe președintele Ciupercă, care explică didactic că victoria lui Geoană este victoria tuturor celor care pun preț pe mai binele public. Primarul... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2009, 17:33 (10913 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

REZULTATE în Ialomița, pe localități

Turul II al alegerilor prezidențiale, 6 decembrie 2009

REZULTATE în Ialomița, pe localități

Județul Ialomița-prezență la vot-54,84%
Mircea Geoană (PSD)-55,85%
Traian Băsescu (PD-L)-44,14%

Municipiul Slobozia (primar PSD)-prezență la vot-53,52%
Mircea Geoană (PSD)-54,32%
Traian Băsescu (PD-L)-45,67%

Municipiul Fetești (primar PNL)-prezență la vot-50,04%
Mircea Geoană (PSD)-54,66%
Traian Băsescu (PD-L)-45,33%

Municipiul Urziceni (primar PNL)-prezență la vot-52,08%
Mircea Geoană (PSD)-53,71%
Traian Băsescu (PD-L)-46,28%

Oraș Amara (primar PSD)-prezență la vot-52,00%
Mircea Geoană... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2009, 13:32 (7504 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Turul II al alegerilor prezidențiale, PREVIZIBIL Turul II al alegerilor prezidențiale, PREVIZIBIL

Ialomița l-a votat pe Geoană, dar l-a cîștigat pe Băsescu

Turul II al alegerilor prezidențiale, PREVIZIBIL

La fel ca și în primul tur (40,08%), și la cel de-al doilea PSD și-a adjudecat detașat județul Ialomița cu un procent de 55,80%. PD-L se află în urmă la aproape 10 puncte diferență, cu un procent de 44,20%. În ciuda susținerii acordate de filiala PNL, diferența a fost prea mică pentru a schimba semnificativ rezultatul votului. Dincolo de procente însă, dacă luăm în calcul strict numărul de voturi, se poate constata că fiecare dintre cele două formațiuni au obținut un număr aproape egal, puțin peste 24000 de voturi. De altfel, declarațiile președinților celor două filiale făcute imediat după anunțarea rezultatelor exit-poll-urilor confirmă lipsa de surprize a bătăliei electorale în Ialomița. «... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2009, 10:57 (8294 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dializa, de 4 ori mai scumpă cu apa lui Ionașcu

Sursa subterană de apă face găuri și în bugetul Spitalului Județean Slobozia

Dializa, de 4 ori mai scumpă cu apa lui Ionașcu

După ce a găurit metodic țevile de oțel ale rețelei îmbogățind orașul cu o nouă colecție de gropi, apa din sursa subterană face o nouă victimă: Secția de dializă a Spitalului Județean. Iar acesta e doar începutul...

Cheltuieli de 4 ori mai mari
Într-un banc uitat, de pe vremea comunismului, Bulă era întrebat unde se poate bea cea mai bună bere. «Dacă n-ai bani și relații, o bei la București... Dacă ai, cea mai bună bere o bei la Viena» explica Bulă la vremea respectivă. După 20 de ani, la Slobozia, bancul rămîne unul de actualitate. Iar la Secția de dializă a Spitalului Județean Ialomița, are conotații tragice. Pentru că, deși nu e vorba de bere ci doar de banala apă... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2009, 08:25 (11147 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Bibliotecarul Sandrei Brown

Munca cu cartea

Bibliotecarul Sandrei Brown

Într-o lume în care totul e pe internet, cititul a devenit o activitate desuetă. N-o mai fac nici măcar copiii din ciclul primar, d-apoi adulții. Și totuși... Independent a căutat și a găsit o bibliotecă cu 2200 de volume unde timpul s-a oprit în loc și aceiași 800 de oameni citesc zilnici aceleași cărți. Iar în topul acestora din urmă conduc detașat romanele Sandrei Brown, probabil prima autoare de best-selleruri pentru adulți din România anilor '90.

Biblioteca unde timpul s-a oprit
Biblioteca e cazată într-o sală mică, de trei pe patru, la care ajungem după o lungă rătăcire pe coridoare înguste și pustii. Pe unul dintre pereți, cel din stînga ușii, cărțile sînt așezate... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2009, 09:13 (16719 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Pesediștii au împărțit umbrele și s-au rugat privind la cer

«Ploaie pentru Mircea Geoană!»

În ultima zi a campaniei electorale, vineri, 4 decembrie, un comando electoral de peste 100 de pesedei locali, în frunte cu Silvian Ciupercă, s-au rugat social-democrat «să dea Ăl de Sus să plouă». Motivul?! Cele 100 de umbrele roșu-turbat, de campanie, pe care stă scris cu litere de-o șchioapă numele candidatului Geoană.
Și cum săptămînile astea Dumnezeu și-a luat ochii de la noi, făcînd 40 la sută din votanți să vadă doar «sînge» înaintea ochilor în cabinele de votare, ploaia nu s-a lasat așteptată! Ea a lovit scurt, mocănește, fix în Piața Revoluției, acolo unde comando-ul se oprise pentru o clipă, într-o grămadă organizată, să-și mai tragă sufletul din îndemnat electoratul la vot.
Și... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2009, 15:15 (12251 vizualizări - 5 comentarii)

ANCHETĂ

APA LUI IONAȘCU NU E POTABILĂ

Oficialul oficialului

APA LUI IONAȘCU NU E POTABILĂ

În cursul zilei de joi, 3 decembrie 2009, Institutul de Sănătate Publică București a dat publicității rezultatele analizelor de verificare a potabilității sursei subterane de apă care alimentează municipiul Slobozia și localitățile limitrofe. Concluzia categorică a seturilor de probe prelevate în ultimele trei săptămîni e indubitabilă: APA NU E POTABILĂ! Prefectul Mădălin Teculescu, unul dintre susținătorii acestui demers de reanalizare a calității apei, consideră imperios necesară convocarea Comitetului pentru Situații de Urgență în vederea identificării de soluții pe termen scurt care să remedieze situația.

Amoniu, fier și enterococi în apa slobozenilor... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2009, 08:28 (14576 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

15 miliarde de lei pentru elevii Liceului de Artă

15 miliarde de lei pentru elevii Liceului de Artă

Începînd de joi, 3 decembrie a.c., elevii Liceului de Artă din Slobozia beneficiază de un atelier multifuncțional, modern și dotat la cele mai exigente standarde în domeniu. Investiția demarată în urmă cu mai bine de un an constă în două corpuri de clădire legate de un coridor de legătură și o mansardă pentru depozitarea lucrărilor elevilor, destinate studiului practic al elevilor. Valoarea investiției, estimată inițial la 10 miliarde lei, s-a ridicat, la final, la 15 miliarde, din cauza unor lucrări suplimentare efectuate pe parcurs. Prezent la recepție, Gabi Ionașcu a declarat că «aceasta este cea mai nouă investiție finalizată a municipalității. După cum știți, în următoarea perioadă vom inaugura... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 17:13 (7612 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu, la 5 minute în spatele partidului

Ionașcu, la 5 minute în spatele partidului

Am spus minute? Pardon, ne-am grăbit. Nu e vorba de minute, ci de procente. Pentru prima dată în istoria ultimelor două mandate, primarul Gabi Ionașcu recunoaște că nu mai este o «locomotiva» PSD la Slobozia. Potrivit ultimei sale declarații, Gabi Ionașcu susține că la alegerile din 6 decembrie slobozenii vor vota doar în proporție de 55% cu Mircea Geoană. «Evident că Slobozia va fi sub procentul pe care PSD speră să-l obțină în Ialomița. Cam 55%... Și asta pentru că există oameni care, din anumite, motive votează cu Traian Băsescu. Probabil pentru că le place bîlciul ăsta de fiecare zi...» a spus edilul. Declarația este în evidentă contradicție cu procentul avansat de PSD la începutul acestei... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 16:32 (9162 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

Bani de buzunar pentru primarii PD-L din Ialomița

Noiembrie, ultimul bal pe spinarea statului

Bani de buzunar pentru primarii PD-L din Ialomița

Nici nu s-a răcit bine semnătura de pe OG 1307/2009, prin care în Ialomița se pompau 2,7 milioane lei în primarii PD-L, că Guvernul o ia de la capăt. Și, la 8 zile distanță, adică pe 12 noiembrie, în Monitorul Oficial al României apare o listă cu 21 de primării județene (PD-L și PNL) care primesc 1,52 milioane de lei, bani de buzunar, pentru a trece fără emoții de sfîrșitul anului. Măsura, evident discriminatorie în condițiile în care solicitările de fonduri nu au trecut prin filtrul financiar al Consiliului Județean Ialomița, mărește încă o dată prăpastia dintre administrațiile locale și devine motiv de vrajbă între primarii celor două tabere rămase în campanie.

La plăcinte, înainte!... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 14:20 (9001 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
308 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 07:20
(15636 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 19:08
(14317 vizualizări - 0 comentarii)


Băut și fără permis, la volan

Noaptea trecută, respectiv 14 spre 15 iunie, un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia a fost oprit pentru un control de rutină de polițiștii din Alexeni și Ion Roată, aflați în serviciul ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:19
(23229 vizualizări - 0 comentarii)


Sănătatea bovinelor, la control

Autoritatea Națională Sanirat-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a demarat recent acțiunea privind obținerea statusului de «oficial liber de Bruceloză bovină», motiv pentru care toate exploatațiile ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25703 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DSV control


Accident produs de un șofer beat cui

Două persoane rănite și un autoturism distrus aproape în totalitate, sînt urmările unui grav accident rutier petrecut în noaptea de 14 spre 15 iunie în apropierea comunei Adîncata. Primele cercetări ale ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(21930 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: accident


Incendii la Gheorghe Doja și Traian

Luni seara, 14 iunie, în jurul orelor 19,00, un apel de urgență alerta pompierii. Apelul fusese dat din comuna Gheorghe Doja unde căminul cultural din localitate se aprinsese de-a dreptul. Clădirea era ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25755 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii voluntari, în concurs

Inspectoratul pentru Situații de urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a desfășurat, marți, 15 iunie faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:17
(29191 vizualizări - 0 comentarii)


Camera de Comerț Ialomița organizează cursuri de formare

Luni, 14 iunie, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» s-a desfășurat seminarul cu tema «Propuneri pentru realizarea unor proiecte în domeniul energiei regenerabile, prin accesarea de programe de finanțare ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:16
(15438 vizualizări - 0 comentarii)


În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

Muzeul Național al Agriculturii a participat, în calitate de partener, la prima ediție a Festivalului Vlăsiei, manifestare organizată Consiliul local și Primăria comunei Moara Vlăsiei (județul Ilfov), localitate ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 12:00
(25987 vizualizări - 0 comentarii)


Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

«Cea mai mare bogăție din aceasta lume sînt copiii, mai mare decît toți banii din lume și toată puterea de pe pămînt» este motto-ul sub care colectivul de cadre didactice al Grădiniței cu Program Prelungit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 11:21
(27163 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: revista Junior


«Șoferi» fără permis, beți la volan

În ultimele 48 de ore, în urma controalelor de rutină desfășurate de polițiști, pe arterele județului au fost depistați trei conducători auto ce se aflau la volanul unor autoturisme, cu toate că nu aveau ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:38
(22962 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 12/13 iunie, în intervalul orar 22.00-03.00, efective din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:36
(13324 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Serviciile voluntare și private de pompieri, la concurs

Marți, 15 iunie a.c., începînd cu ora 8,00, la Stadionul Municipal 1 Mai din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare înființate la nivelul localităților ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:32
(17212 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Flutur: «S-a decis înghețarea alegerilor din PD-L la toate nivelurile»

«S-a decis înghețarea deocamdată a alegerilor din PD-L la toate nivelurile» a declarat Gheorghe Flutur după ședința Biroului Permanent Național. «Dorim să ne concentrăm în perioada următoare pe rezolvarea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:01
(17599 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: PDL alegeri


Accidente la Sf. Gheorghe și Făcăeni

Paramedicii din Urziceni au fost prezenți duminică, 13 iunie, în jurul orei 19.30, la un accident rutier, produs între un autotren și un autoturism pe raza comunei Sf. Gheorghe. Aceștia au deconectat bornele ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:29
(14457 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: A căzut din căruță

Echipajul SMURD a fost solicitat duminică, 13 iunie, pe raza comunei Sinești. Un bărbat, de 32 de ani, a căzut din căruță și s-a ales cu multiple traumatisme. După acordarea îngrijirilor medicale inițiale ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16542 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Animal scos de pompieri din noroi

O bovină rămasă împotmolită în noroi, pe malul stîng al rîului Ialomița, a fost salvată sîmbătă dimineață, în jurul orei 8.30, de pompierii din Urziceni. Aceștia au acționat cu mijloacele din dotare timp ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16122 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric,  iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric, iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

Vineri seara, 11 iunie, o casă de pe strada Plevnei din Slobozia a luat foc. Întrucît proprietara, ce locuia singură, nu era acasă în momentul izbucnirii incendiului, flăcările au fost observate de vecinii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:22
(26901 vizualizări - 0 comentarii)


«Clubul de vacanță» la Protoieria Urziceni

În cursul vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie, Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu organizația World Vision România, susține programul «Clubul de vacanță ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:44
(16338 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de peste 5300 de lei într-o singură noapte

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 11/12 iunie, în miez de noapte, polițiști de siguranță publică și poliție rutieră, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, au acționat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:38
(16493 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia amenzi


Borănești, Bărcănești și Coșereni, în vizorul polițiștilor

Efective ale Poliției Municipiului Urziceni și ale posturilor de poliție limitrofe au acționat pe raza comunelor Borănești, Bărcănești și Coșereni, urmărindu-se în special prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:36
(14680 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției la Mihail Kogălniceanu

Prevenirea infracționalității stradale a fost principalul obiectiv al unei acțiuni desfășurate în comuna Mihail Kogălniceanu de efective ale Poliției Orașului Țăndărei, în colaborare cu reprezentanți ai ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:32
(13339 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Permise suspendate, amenzi, controale

Nerespectarea prevederilor legale a condus la aplicarea a 120 de sancțiuni contravenționale, reținerea a 4 permise de conducere și retragerea a 13 certificate de înmatriculare.
Așadar, în cadrul unei ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:30
(14836 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Jilavele și Ograda

În cursul zilei de joi, 10 iunie a.c., pe șoselele din Ialomița s-au produs două accidente, patru persoane fiind rănite. Din fericire, în trei cazuri, leziunile suferite nu au necesitat internarea într ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 19:30
(19382 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: I-a furat motoscuterul din fața casei

Joi, 10 iunie, polițiștii din Grindu au fost alertați de o femeie din localitate căreia i-a fost furat motoscuterul din fața casei. Din primele cercetări, s-a stabilit că tînăra de 27 de ani a parcat motoscuterul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 19:30
(24516 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

În timpul unei acțiuni ce au vizat asigurarea și menținerea ordinii și liniștii publice în Fetești, polițiștii au depistat în trafic un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Făcăeni, ce se deplasa la volanul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 19:29
(14749 vizualizări - 0 comentarii)


«Simfonia motoarelor», la a doua ediție

Duminică, 13 iunie, Compania «Automobila», în colaborare cu Muzeul Național al Agriculturii și cu sprijinul Word Trade Center București și al Primăriei Moara Vlăsiei, organizează duminică, 13 iunie, «Simfonia ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 15:48
(15506 vizualizări - 2 comentarii)


Fierbinți Tîrg: Au spart banca și nu au furat banii

Polițiștii ialomițeni desfășoară o amplă anchetă în orașul Fierbinți-Tîrg. Cercetările au demarat ca urmare a unui apel pe numărul de urgență 112, ce viza o tentativă de furt dintr-o unitate bancară din ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 15:39
(18166 vizualizări - 0 comentarii)


25% din firme NU au depus situațiile financiare la Registrul Comerțului

Începînd cu anul 2010, în conformitate cu legislația în vigoare, situațiile financiare anuale și documentele anexe se depun numai la Registrul Comerțului, iar indicatorii economico-financiari aferenți acestora ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 17:53
(13858 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a Poliției în zona Urziceni

Razie de amploare a Poliției în zona Urziceni

În dimineața zilei de joi, 10 iunie a.c., începînd cu ora 6,00, efective sporite de polițiști și jandarmi au acționat pe raza municipiului Urziceni și a comunelor Bărbulești, Borănești, Bărcănești și Coșereni ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 17:48
(27805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...