Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ciupercă dezvoltă județul prin licitație deschisă

Aventura continuă!

Ciupercă dezvoltă județul prin licitație deschisă

După ce a cheltuit 100 de miliarde pentru un drum de 12 kilometri pe care nu mai trec nici măcar căruțele, după ce a ratat «de la 11 metri» un proiect de 70 de milioane de euro care ar fi trebuit să branșeze toate cătunele din județ la apă curentă și, în sfîrșit, după ce a impus consilierilor județeni aprobarea construirii primului parc fotovoltaic din România, administrația Ciupercă revine în atenția opiniei publice cu un nou concept: strategia de dezvoltare a județului prin licitație deschisă. Și, ca nu cumva să credeți că, o dată înlocuit, președintele Ciupercă va înceta să ne uimească cu viziunea lui, strategia e planificată să se deruleze pe o perioadă de 11 ani.

Pauză pentru precizări necesare... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 13:06 (5570 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viața unui copil «costă» 40000 euro

Viața unui copil «costă» 40000 euro

«Mă numesc Nicoleta, am 2 ani și 8 luni și sufăr de neuroblastom stadiul IV, metastaze medulare și pulmonare. Cancer... Știu cum se fac transfuziile de sînge, cum se face chimioterapia și știu cum arată toate spitalele din București. Dar, dacă voi nu o ajutați pe mami să găsească cei 40000 euro pentru operația mea din Germania, nu voi ști niciodată cum va arăta primăvara viitoare!»... Acestea ar putea fi vorbele nevinovate ale unei fetițe din Slobozia. De curînd, părinții au primit vestea tragică. Nicoleta, micuța de 2 ani și 8 luni, a fost diagnosticată cu neuroblastom, o formă rară de cancer la adulți, dar frecventă și la copii...

6 luni de viață, verdict final al medicilor... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 09:05 (10253 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

1 Decembrie la Slobozia

Autoritățile ialomițene au serbat
Ziua Națională în numele poporului

Între două campanii electorale la orașe și sate, oficialii județeni și cei locali au găsit timp să mai strîngă niște voturi în fața statuii lui Mihai Viteazul din Slobozia, de 1 Decembrie 2009, la orele 11,00 trecute fix. Cu PSD-ul lui Ciupercă în stînga, PNL-ul lui Gheorghe Petre pe dreapta și cîțiva pedeliști rătăciți la cîteva procente în spate, Mihai Viteazul a privit milos timp de 2 ore alături de aproximativ 1000 de slobozeni cum se dau în spectacol autoritățile. Și spectacol a fost din plin căci, la capitolul bîlci, politică, fotbal și femei, toată autoritatea se pricepe.
Sărim peste binecunoscutele momente festive (înaintările în grad, depunerile de coroane, slujba religioasă și poezele... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 18:21 (11404 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Întâlnirea generațiilor

Aniversare pentru fotbalul slobozean

Întîlnirea generațiilor

De mult timp n-a mai fost oficiala stadionului 1 mai din Slobozia atît de animată cum s-a întîmplat sîmbătă, 28 noiembrie 2009. Aniversarea a 33 de ani de fotbal la CSS Slobozia a adunat laolaltă peste 100 de jucători retrași sau în activitate. Au fost acolo Ionescu, Roșu sau Prepeliță senior, fotbaliști ai Unirii anilor '80, care repurtau victorii frumoase cu Poli Iași (2-0), Ceahlăul (4-0) și făceau instrucție și treziți din somn la 3 noaptea cu Vaslui sau Urziceni. Printre cei prezenți s-au mai numărat și fotbaliști ai Sloboziei din anii '90: Borș, frații Agapie, Moise sau Mișu. Deși au fost pe listă și cîțiva actuali componenți ai Unirii, printre care Soare, Cristea sau Hertu, aceștia nu au... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:54 (9442 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Cruțu, campion național la sabie

Scrimă: Campionat Național

Mihai Cruțu, campion național la sabie

În perioada 22-26 noiembrie s-a desfășurat, la București, Campionatul Național de Scrimă rezervat cadeților (13-17 ani). Așa cum ne-au obișnuit, mînuitorii sabiei de la CSS Slobozia au tăiat o felie apreciabilă din totalul premiilor acordate. La individual masculin, Mihai Cruțu și-a confirmat forma bună în care se află, obținînd medalia de aur. De remarcat că, în urmă cu două săptămîni, Mihai a participat împreună cu Naționala de Sabie Cadeți a României la o competiție interțări în Franța, unde România a obținut locul 3, după Ungaria și Anglia, învingînd în finala mică țara gazdă. Cruțu a contribuit, alături de colegii săi, Mădălin Bucur, Ștefăniță Duțescu și George Iancu la obținerea argintului... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:52 (7350 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Filip și Cornel Milea, karate, Club Satori

Viitor de aur sportu' nostru are

Filip și Cornel Milea, karate, Club Satori

«Fac sport pentru că asta înseamnă sănătate, educație și disciplină. Nu știu cît de departe voi ajunge, dar vreau să fiu un om sănătos!». Iată un bărbat hotărît, care știe ce vrea și exprimă asta cu multă maturitate. Sînt, de fapt, cuvintele unui puști de 13 ani, Filip Milea, care a vrut atît de mult să practice karate încît, deși locuiește la 40 de kilometri de Slobozia, și-a convins tatăl să-l însoțească la sală de trei ori pe săptămînă. În scurt timp, i s-a alăturat și fratele mai mic, Cornel,în vîrstă de 11 ani. Despre performanțe, nu putem vorbi pentru că cei doi au doar 10 luni pe tatami. Totuși au participat la două concursuri importante, la Constanța și Brașov, unde au avut și cîteva victorii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:51 (11070 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Au cu ce, mă!

Handbal: Turneul 1 Decembrie

Au cu ce, mă!

«Mă bucură evoluția echipei la această competiție. Sper să progresăm și să atingem forma maximă la turneul din februarie, unde vom întîlni cele mai puternice echipe ale seriei noastre, CSM Ploiești și CSM București» ne-a declarat la finele turneului 1 Decembrie, desfășurat la sfîrșitul saptîmînii trecute, antrenorul echipei Marian Simion. Echipa noastră a obținut următoarele rezultate: 42-29 cu CSM Slatina, 22-27 cu Oțelul Galați și 25-21 cu HCM Buzău. Evoluțiile fetelor noastre au culminat cu prestația entuziasmantă din meciul cu HCM Buzău, echipă care activează în prima ligă. Scorul, 35-21, refectă întocmai diferența din jocul celor două formații. Mihaela Stănciulescu și Alexandra Băeșu au punctat... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:49 (9447 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Liga III

Unirea termină turul pe trei

Final nefericit al turului pentru Unirea Slobozia, echipă care a fost învinsă vineri, 27 noiembrie 2009, la Mangalia, cu 2-0 de Calatis. «Faptul că am primit gol încă din primul minut la o ieșire greșită a portarului nostru ne-a dat peste cap toată tactica. În rest, am plătit din nou tribut neatenției din atac» ne-a declarat antrenorul Ion Răuță. Referitor la o eventuală plecare a sa, din iarnă, antrenorul a menționat: «Nu ascund că am oferte. Dar vreau să-mi duc proiectul pînă la capăt. Voi rămîne și vom încerca în continuare să promovăm. Pentru asta mai am nevoie de un fundaș stînga, de un mijlocaș central și un atacant. De asemenea, vreau sa promovez mai mulți juniori localnici». La finalul... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:47 (7005 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Juniori republicani

Final de sezon pentru juniorii CSS Slobozia

Una caldă, alta rece din partea juniorilor republicani. În dubla întîlnire cu CSS Rîmnicu Sărat, contînd pentru ultima etapă a turului, aceștia au obținut o victorie la juniori A, scor 2-1 (marcatori Radu Mihai și Adrian Bocioacă) și au pierdut la o diferență usturătoare 0-5, la juniori B. Juniorii A se clasează pe locul 7 cu 26 de puncte, iar juniorii B, pe locul 11, cu 15 puncte. Altfel, în faza zonală a turneului de sală Memorial Gheorghe Ola, niciuna dintre cele două echipe ale noastre nu a izbutit calificarea. Fiind vorba de copii angrenați în prima lor competiție de acest gen, vom aminti totuși principalii marcatori. Din rîndul celor născuți în 1999 s-a detașat Gabriel Dobre, cu 4 goluri... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:46 (10461 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Amonil a refuzat majorarea capitalului social cu 58,7 milioane lei!

Amonil a refuzat majorarea capitalului social cu 58,7 milioane lei!

Intenția concernului cipriot Salink Limited, acționar minoritar al Amonil SA, de majorare a capitalului social al Combinatului de la Slobozia nu a fost adoptată de Adunarea Generală a acționarilor întrunită miercuri, 25 noiembrie 2009. Pe scurt, solicitarea de majorare a capitalului a fost înaintată puțin după anunțarea executării silite a Amonil de către Chemgas Holding, creditorul ce a preluat creanța de la Distrugaz Sud. Asta după ce aceeași creanță a trecut și prin «mîinile» Riverside Development, acționar majoritar al Chemgas... Revenind, ciprioții și-au exprimat, la finele lunii septembrie 2009, intenția de a majora capitalul social cu aproximativ 58,7 milioane lei, transformați în acțiuni... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 23:33 (9324 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De Ziua României

Sediu administrativ nou pentru Consiliul Județean Ialomița

SLIDESHOW

După doi ani de așteptare și aproape 30 miliarde de lei cheltuiți pentru reabilitarea seismică, Palatul Administrativ din Slobozia a redevenit funcțional. Preluarea acestui sediu s-a făcut în seara de 30 noiembrie 2009 și s-a desfășurat în cadrul unei recepții festive la care au fost invitați foști și actuali reprezentanți ai administrației locale și județene, președinți de partide, oameni de afaceri și reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe Române. «Întrunirea noastră este nu numai un omagiu adus memoriei celor peste 100000 de participanți la marea Adunare Națională de la Alba Iulia, dar și o legătură sufletească peste timp prin care dovedim că știm să împlinim, ca pe o sfîntă datorie, acea prevedere... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 23:19 (13971 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa slobozenilor, în atenția prefectului Teculescu

Apa slobozenilor, în atenția prefectului Teculescu

Reprezentanții Instituției Prefectului Ialomița au anunațat, luni, 30 noiembrie 2009, faptul că rezultatele analizelor pentru apa slobozenilor vor fi finalizate în data de 2 decembrie. Pe scurt, la solicitarea prefectului Mădălin Teculescu, autoritățile medicale au prelevat probe de apă din 32 de puncte, urmînd a se decide asupra potabilității apei din sursa nouă. «Rezultatelel tuturor analizelor efectuate celor 32 de probe de apă prelevate vor fi gata miercuri, 2 decembrie, urmînd ca pînă la sfîrșitul săptămînii viitoare să vă putem înainta răspunsul oficial, de îndată ce SC Urban va veni să achite devizul și astfel să ridice buletinele de analiză» au comunicat reprezentanții Institutului Național... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 12:59 (5777 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Luptă la scenă deschisă între Amonil și acționari

Salvare de la faliment sau tun aproape perfect? (II)

Luptă la scenă deschisă între Amonil și acționari

Recent, Salink Limited, acționar minoritar al Amonil SA a adresat Consiliului de Administrație al societății o serie de întrebări, ce au fost discutate în cadrul Adunării Generale a Acționarilor din data de 24 noiembrie 2009. Astfel, potrivit ultimei comunicări remise Bursei de Valori București, Salink Limited, acționarul ce deține puțin peste 13% din capitalul Amonil, și-a arătat nemulțumirea față de recentele tranzacții realizate de Combinat. Concret, Salink acuză reprezentanții Amonil despre faptul că nu ar fi evitat executarea silită asupra activelor Combinatului de către Chemgas Holding Corporation. În replică, Consiliul de Administrație contestă acuzațiile, încercînd să justifice că toate... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 19:43 (10084 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Apa lui Ionașcu poate fi potabilă

Senzațional!

Apa lui Ionașcu poate fi potabilă

Informațiile de bază le cunoașteți deja. Deși a fost declarată oficial potabilă, apa din sursa subterană a Sloboziei are o turbiditate care depășește limitele admise, concentrații de fier și amoniu peste limitele normale și este clorinată în exces. Iar la 6 luni de la furnizarea acesteia în rețea, autoritățile locale nu au încă o soluție pentru a depăși situația. Pînă în acest moment, ne permitem să apreciem noi. Pentru că, iată, cititorii on-line ai publicației Independent oferă, gratuit, o soluție pe cît de inedită, pe atît de simplă.

Chimia, bat-o vina!
În urmă cu circa o saptămînă, mai precis pe 19 noiembrie, site-ul publicației Independent găzduia un punct de vedere... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 18:59 (7623 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cei 6 elevi infestați cu gripă nouă au fost 3

Ministerul Sănătății «umflă» cifrele bolnavilor?

Cei 6 elevi infestați cu gripă nouă au fost 3

Printr-o adresă remisă direcțiilor de sănătate publică din județe, Ministerul Sănătății cere ca și «contacții» să fie declarați «blonavi infestați cu gripă nouă», confirmarea cazurilor realizîndu-se pe plan LOCAL.

Numărul persoanelor infestate cu virusul gripei noi, în Ialomița, a ajuns la 16. În România la 2666. Țara noastră a înregistrat inclusiv primele decese cauzate de virus. Discursurile alarmiste, zilnice, ale autorităților medicale au condus inevitabil către psihoza pandemiei de gripă nouă în rîndurile populației. În aceste zile, Ialomița va demara campania de vaccinare contra virusului A/H1N1. Momentul este prielnic, oamenii, speriați de raportările grosolane ale cifrelor statistice ale îmbolnăvirilor cu gripă nouă, acceptînd necondiționat injectarea vaccinului... Transmisiile televiziunilor aduc zilnic «în direct» pandemia, probabil închipuită, a gripei noi. Iar directivele Ministerului... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 12:55 (6025 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Blaga, trimis în Ialomița să «salte» procentele lui Băsescu

Blaga, trimis în Ialomița să «salte» procentele lui Băsescu

Conducerea PD-L a decis să-și trimită «artileria» grea în județele ce au înregistrat rezultate modeste la turul I al alegerilor prezidențiale, Traian Băsescu fiind «văduvit» de procente bune la scrutinul din 22 noiembrie 2009. Ialomița, în care Băsescu a obținut 27,56% din opțiunile electoratului, se înscrie în rîndul județelor cu rezultate slabe. În acest sens, Cazacu Marinică, președinte al PD-L Ialomița, va primi sprijinul ministrului Vasile Blaga. «Da, într-adevăr, dl Blaga va veni să ne ajute» a precizat Cazacu. «Țin însă să precizez că electoratul ialomițean, ajuns la o maturitate electorală deplină, a înțeles că președintele Traian Băsescu este „cu poporul“. Ialomițenii de dreapta vor... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2009, 18:00 (8311 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

PSD și PNL Ialomița au bătut «palma» pentru Geoană

PSD și PNL Ialomița au bătut «palma» pentru Geoană

În această după-amiază, reprezentanții PSD Ialomița au bătut «palma» cu cei ai Partidului Național Liberal, alcătuind front comun pentru aceeași cauză: pierderea alegerilor din turul al doilea de către Traian Băsescu, candidatul Partidului Democrat-Liberal. Adunați în sala Centrului Cultural «Ionel Perlea», șefii celor două formațiuni politice, Silvian Ciupercă, pe de-o parte și Gheorghe Petre, de cealaltă au semnat protocul de colaborare în vederea sprijinirii candidatului PSD Mircea Geoană în alegerile din 6 decembrie. Una dintre clauzele protocolului de colaborare, este de «realizarea unui impact major al viitoarei guvernări PSD-PNL în interesul dezvoltării economico-sociale a județului Ialomița, a modernizării localităților și pentru bănăstarea cetățenilor ialomițeni»... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2009, 17:55 (8490 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Amara «îngroapă» 10 milioane de euro în asfalt

Pîrtie, a venit bitumul!

Amara «îngroapă» 10 milioane de euro în asfalt

Amara, orașul-stațiune situat la 7 kilometri de Slobozia, se străduiește de trei ani și mai bine să-și respecte statutul. A început întîi prin promovarea unor proiecte de infrastructură locală, a continuat anul trecut pietruirea străzilor, a continuat în această vară cu închiderea gropilor de gunoi și înființarea unui serviciu de salubritate eficient și se grăbește să demareze, în această toamnă, un proiect ambițios de asfaltare a 20 de kilometri de străzi. Un proiect multianual, primul dintr-o serie de trei, care vor însemna, practic, asfaltarea în întregime a localității. Nota de plată a acestor proiecte mamut, primele de o asemenea anvergură la nivelul județului, 10 milioane de euro!

... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2009, 08:31 (7052 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cu cine NU a votat Ialomița rurală?

Vasalii electorali și-au făcut datoria

Cu cine NU a votat Ialomița rurală?

Primul tur al alegerilor s-a terminat. Cel puțin oficial! În urmă rămîn rezultatele, bîlbele jenante ale autorităților (vezi episodul «ștampila»), cele 54 de incidente electorale contabilizate de Poliție și votanții care se vor reînființa la urne în turul II. În Ialomița, aceștia au fost o masă de manevră aproape informă, condusă la urne de primarii comunităților rurale. O practică vetustă, dar perfecționată pînă la desăvîrșire în ultimii 10 ani. Evident, nimic nu e nou sub soare... Dar alegerile din 22 noiembrie 2009 confirmă, dincolo de calcule și analize electorale, că Ialomița traiește în plin feudalism electoral. Și, pentru că la fiecare tur al alegerilor din Ialomița mass-media locală încearcă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2009, 16:43 (6977 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Suntem mândri de voi!

Sîntem mîndri de voi!

Fiecare ratare a lui Varga, ocazia oaspeților sau pasele greșită a campionilor i-au scos peri albi lui Dan Petrescu, făcîndu-l de zeci de ori să se ia cu mîinile de cap. Capul care a clădit această frumoasă echipă și a născocit tactica prin care a nimicit toate combinațiile gîndite de Jimenez. Un 5-4-1 ucigător pentru spectacol dar extrem de eficace. Galamaz, Mehmedovici și Maftei au săpat tranșee impracticabile pentru Kanoute sau, mai tîrziu, Fabiano.
Lateralii Bordeanu și Brandan au fost adevărate ventuze pentru adversarii direcți, iar în faza de atac au dat centrări lungi și utile. Ricardo a distrus, a construit, iar, la nevoie, l-a substituit pe Maftei cînd ex-giuleșteanul se avînta în... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2009, 16:35 (8786 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
240 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Balaciu: Minor la volanul autoturismului bunicii

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 22 spre 23 aprilie a.c., în jurul orei 00,20, polițiștii din Balaciu au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:29
(24573 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:26
(23626 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:56
(23140 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(20269 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(13874 vizualizări - 0 comentarii)


10 baruri și 9 săli de jocuri, controlate

În cursul după-amiezii de joi, 22 aprilie, în intervalul orar 18,00-21,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(22323 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în zonele rurale

În cursul nopții trecute, respectiv 22/23 aprilie, agenții Posturilor de Poliție Albești, Ciochina și Buești au organizat o acțiune comună intercomunală, sub coordonarea ofițerilor din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:54
(13590 vizualizări - 0 comentarii)


Depunerea situațiilor financiare, obligatoriu la Registrul Comerțului

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește comercianților că, începînd cu anul 2010, situațiile financiare anuale se depun numai la Registrul Comerțului. Avînd în vedere că data limită pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 13:42
(21035 vizualizări - 0 comentarii)


Perdelele forestiere de protecție, în atenția Prefecturii

Joi, 22 aprilie a.c., la sediul Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o ședință de lucru a Comandamentului județean de analiză a realizării Programului de înființare a perdelelor forestiere de protecție. ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 10:13
(19982 vizualizări - 1 comentariu)


Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 16 aprilie 2010, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 20:18
(20888 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu tractorul peste un bătrîn

Poliția Urziceni a fost sesizată miercuri, 21 aprilie a.c., prin 112, despre faptul că pe raza localității Hagiești s-a produs un accident de circulație, un pieton fiind implicat. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:56
(20045 vizualizări - 0 comentarii)


Recidivist încarcerat după ce a tîlhărit un tînăr în stare de ebrietate

Un tînăr în vîrstă de 28 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului după ce Judecătoria Slobozia a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:39
(25137 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat

Miercuri, 21 aprilie a.c., polițiștii l-au identificat și reținut, pe raza comunei Frumușani-Călărași, pe un tînăr, în vârstă de 28 ani, din Fetești, care lucra în cadrul unei vulcanizări din localitate ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:58
(13722 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au constatat o infracțiune comisă de un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Săveni, care se deplasa la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare străine, fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:42
(25526 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă sancționată pentru nerespectarea regimului materialului lemnos

În urma verificărilor efectuate la un agent economic din comuna Făcăeni s-a constatat că acesta comercializa material lemnos pentru construcții fără a utiliza sistemul informatic integrat de urmărire a ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:40
(14975 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 aprilie 2010, începînd cu ora 9.00, Bursa generală a locurilor de muncă. Acțiunea se va desfășura în Slobozia la Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:48
(21232 vizualizări - 0 comentarii)


22 aprilie, ziua Pământului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

22 aprilie, ziua Pămîntului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

Joi, 22 aprilie, la orele 10,00, preșcolarii Grădiniței «Junior» din Slobozia au organizat marșul annual de Ziua Pămîntului. Însoțiți de educatori și oficiali locali (l-am remarcat, în treacăt, pe nelipsitul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:24
(17490 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Caloiene, Iene,
Du-te-n cer și cere
Să deschiză porțile,
Să sloboadă ploile,
Să curgă și gîrlele,
Zilele și nopțile,
Ca să crească grînele!
Iani, Iani, Caloiani,
Ia cerului torțele ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:22
(13016 vizualizări - 0 comentarii)


«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

În cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, 21 aprilie, reprezentații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității raportul de activitate al instituției pe anul 2009. ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 06:52
(11708 vizualizări - 1 comentariu)


Pistol de calibru 5,5 mm, deținut ilegal

Polițiștii au depistat marți, 20 aprilie, un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, de 66 de ani, din Fetești, deținea fără drept un pistol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21244 vizualizări - 0 comentarii)


Nu vrea să se întoarcă acasă: Dat dispărut de Poliția Constanța, găsit la Sudiți

Marți, 20 aprilie, polițiștii Postului de Poliție Sudiți au depistat pe islazul comunal un tînăr, de 23 de ani, din județul Tulcea, care lucra ca cioban la stîna de oi a unui bărbat din localitatea Sudiți ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21216 vizualizări - 0 comentarii)


2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(14206 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins de un țăndărean

Marți, 20 aprilie, în jurul orei 23,30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată prin 112 de un localnic cu privire la faptul că a observat un individ care, după ce a spart geamul unui autoturism, a încercat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(16763 vizualizări - 1 comentariu)


În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22403 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17489 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(32740 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15385 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15575 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15584 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10457 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...