Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cu halatu-n proțap la Bruxelles

Cu halatu-n proțap la Bruxelles

Vă era dor de doftorul Vasile, administratorul Spitalului Județean Ialomița?! Vă credem, că nici noi nu ne omorîm cu firea! Dar sîntem în măsură să vă oferim amănunte interesante despre ultimele sale zile în calitate de director al celei mai mari instituții medicale din județ.
Ei bine, dom' doctor, cum îl alintă prietenii, imediat după ce a aflat că este urmărit general de remanierea guvernamentală din descentralizate, a plecat săracu' la Bruxelles, să-și caute dreptatea în Parlamentul European. Nu înainte însă de a-l lăsa acasă pe post de director încălzitor de scaun, pe tizul Vasile Zamfir, juristul, un fel de Pristanda medical, care pupă-n bot și papă tot, de la taxa de angajare ale femeilor... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2009, 13:00 (9041 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Sec de apă în fântânile de pe Bărăgan

După 4 ani de secetă

Sec de apă în fîntînile de pe Bărăgan

În Bărăgan, obiceiul de a număra bobocii toamna a dispărut de mult. Să crești boboci nu mai e rentabil. De fapt, nimic nu mai e rentabil. Iar de vreo doi ani încoace, semnele degradării vieții în mediul rural au ajuns să se vadă și în pămînt. Pentru că, așa cum vă spuneam, țăranii nu mai numără bobocii toamna. Mai nou ei numără fîntînile în care a mai rămas apă de băut. Din ce în ce mai puține...

Sec de apă, casă lîngă casă
N-a trebuit să căutăm departe confirmarea zvonului că fîntînile ialomițene mai mici de 10 metri au secat. Primul popas l-am făcut la Cosîmbești, în mijlocul satului. Iar fenomenul e cunoscut de toată lumea: «secate sînt multe, din cauza la lipsa asta... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2009, 15:45 (8819 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fotbal în zodia Bursucului

Glasgow Rangers-Unirea Urziceni 1-4

Fotbal în zodia Bursucului

Unirea nu a jucat în niciun caz rolul buturugii mici în meciul de aseară. Ba chiar a reușit să lase de căruță unul dintre numele grele ale fotbalului britanic. Ce a realizat echipa lupilor din Bărăgan a semănat cu lovitura unui karatist purtător de centura neagră cu doi dani, amîndoi la fel de inspirați. Vorbim, firește, despre Dan Petrescu și Dan Tudor.
Primul și-a dat seama la timp că a insista cu așezarea ultradefensivă din startul partidei nu poate întoarce scorul de 1-0 pentru Rangers, stabilit în minutul 2, prin autogolul lui Ricardo.Așa că a mutat ofensiv în minutul 19, Onofraș în locul lui Nicu, iar mișcarea a dat roade 14 minute mai tîrziu, prin golul lui Bilașco. Al doilea, Dan Tudor... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2009, 15:37 (7991 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Bătrânii din Alexeni fac «naveta» la Ion Roată pentru o aspirină

În timp ce primarul și medicul se ceartă pe locația dispensarului

Bătrînii din Alexeni fac «naveta» la Ion Roată pentru o aspirină

Un scandal fără precedent în comuna Alexeni a lăsat bătrînii din localitate fără asistență medicală primară. Pentru a putea beneficia de o consultație medicală sau de o simplă aspirină, bolnavii trebuie să parcurgă drumul pînă în localitatea Ion Roată. Și asta nu-i nimic! Închipuiți-vă cum mămicile, ținîndu-și în brațe bebelușii de doar cîteva săptămîni, parcurg aceeași distanță pentru a-și vaccina copiii... Și, pentru ca tabloul să fie complet, autoritățile ridică din umeri și își pasează responsabilitățile, problema lipsei medicului de familie din localitate rămînînd tot nerezolvată.

După 20 de ani de medicină de familie, dat afară cu executorul
La Alexeni oamenii... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2009, 15:05 (7878 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Lecție braziliană

Unirea Urziceni-FC Vaslui1-2

Lecție braziliană

Meciul din Ligă cu Rangers, terminat după închiderea ediției, nu s-a bucurat vineri, 16 octombrie, pe Tineretului, de o prefață încurajatoare. Ploaie, 1000 de spectatori zgribuliți, un gazon bun mai degrabă pentru Unirea Ion Roată și două loturi de valori sensibil egale. Acestea erau datele de început al unui meci pe care nu concepeam să-l pierdem. Unde mai pui că, la 7 minute de la fluierul de start al italianului Trefoloni, Onofraș deschidea scorul făcînd publicul să se gîndească la refrenuri optimiste de genul «Unu, doi, trei, patru, cupa și campionatu'». Primul mitan aparține în întregime Unirii, Onofraș transformîndu-se ușor ușor în erou negativ, după ratările din minutele 23, 34 și 44, ultima... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 18:31 (7860 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexandra Udrea, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Alexandra Udrea, handbal, CSS Slobozia

«O fată serioasă, o jucătoare de echipă care nu a fentat sportul nici cînd a fost vorba de competiții, nici cînd a trebuit să se recupereze după accidentări. În rest, un copil deștept și în teren și în afara lui». Așa își descrie antrenorul Marian Simion eleva, Alexandra fiind sub îndrumarea sa încă de la 11 ani. De atunci a trecut prin toate stadiile junioratului, iar acum a ajuns om de bază pe cel mai important post din handbal, cel de portar. Din această postură, a avut în sezonul actual la junioare I evoluții constant bune, contribuind substanțial la succese și reușind prin intervențiile sale să limiteze proporțiile înfrîngerilor. Gîndește clar, lucru esențial în timpul jocului, are un zîmbet... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 18:27 (7146 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Susțineți-ne, avem meci greu!»

Handbal CSM Slobozia-CSM Ploiești, joi, 22 octombrie, orele 18,00

«Susțineți-ne, avem meci greu!»

Handbalistele de la CSM Slobozia au de trecut cel mai dificil examen de pînă acum, într-o partidă care contează decisiv pentru configurația primelor locuri în clasament la finele turului. Joi, 22 octombrie, de la orele 18,00, în sala de la stadion, vine CSM Ploiești, echipă care a picat sezonul trecut din prima ligă și vrea să revină acolo. Dacă mai precizăm că la prahovence joacă multe componente ale Naționalei de Tineret, avem tabloul complet al unui meci extrem de greu. Pentru a verifica potențialul lotului și pentru a regla anumite trasee și relații de joc, Marian Simion și-a angrenat sîmbătă elevele într-un inedit meci amical (de trei reprize, 90 de minute) cu divizionara Rapid. Echipa noastră... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 18:25 (9261 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Viitorul Însurăței-Unirea Slobozia 1-2

Unirea a înscris trei goluri la Însurăței

Un meci mai greu decît s-a crezut inițial pentru elevii lui Ion Răuță, vineri, 16 octombrie, pe terenul de la Însurăței. Viitorul a jucat în fața Unirii, rolul vieții sale. Adică pe acela de echipă mică, arțăgoasă care nu are nimic de pierdut și dă totul pentru un rezultat pozitiv. Gurile rele spun că brăilenii ar fi avut chiar de cîștigat dacă încurcau Unirea, lor promițîndu-li-se recompense speciale din partea contracandidatelor la promovare. Și, tocmai de aceea, în ciuda faptului că cele 2 echipe erau despărțite de 12 locuri și 13 puncte în clasament, uniriștilor le-au trebuit 70 de minute pentru a deschide scorul. Autorul golului, Hertu, cel care s-a aflat la capătul unei centrări venite de... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 18:21 (6449 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Junioarele I eșuează din nou acasă

Tinerele handbaliste de la CSS Slobozia au pierdut în etapa a V-a a campionatului meciul disputat pe teren propriu împotriva celor de la CSS Galați cu scorul de 25-31 (14-14). Așa cum o arată și evoluția rezultatului, fetele noastre au jucat de la egal la egal cu adversarele, chiar și după pauză, în minutul 48 scorul fiind 21-21. Valoarea din acel moment, omogenitatea și media de vîrstă superioară ale adversarelor și-au spus cuvîntul, fetele noastre căzînd fizic și încasînd 7 goluri fără a marca vreunul. Înfrîngerea a rămas doar o chestiune de minute, numai intervențiile portarului Udrea și cîteva acțiuni individuale ale Alinei Mihai reușind să limiteze dezastrul din apărarea noastră. CSS este... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 18:19 (7193 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă

Evoluție meritorie pentru sabrerii slobozeni la Campionatele Naționale

Între 14 și 17 octombrie, a avut loc la Iași Campionatul Național de Scrimă rezervat juniorilor. CSS Slobozia s-a întors de la această competiție cu trei medalii de bronz. La sabie individual masculin, Mădălin Bucur a ocupat a treia poziție a podiumului, alți doi sportivi slobozeni clasîndu-se între primii 8 (Mihai Cruțu, locul 6 și George Iancu, locul 7). Tot pe locul trei s-a clasat și echipa de sabie masculin, alcătuită din Mădălin Bucur, Mihai Cruțu , George Iancu și Ștefăniță Duțescu. Performanță similară și pentru echipa de sabie fete, în componența Cristina Costandache, Loredana Dima, Lavinia Popa și Alexandra Negoiță. La individual, Cristina Costandache a obținut locul 6, iar Loredana... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 18:18 (9552 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Cristyna, un model pur-sînge

Cristina a intrat singură la noi în redacție, lăsîndu-ne cu gurile căscate. Și nu doar din cauza frumuseții ei în creștere; ci pentru că, la doar 15 ani, ea crede că modellingul este o meserie în care poți reuși și că reușita înseamnă, înainte de toate, muncă. «Am început de mică să învăț să fiu model și n-am să mă opresc pînă nu voi ajunge să prezint la Milano haine pentru Versace. E designerul meu preferat». Iar ca să nu credeți că povestea pe care și-o spune Cristyna seara la culcare e doar una singură, vă informăm grabnic că măsurile ei la acest moment sînt 9,70 media de intrare la liceu, 10, media la română, 10, media la matematică, 10, media la engleză. La așa perfecțiune, sîntem convinși... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 18:12 (18113 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AquaIalomița, copilul din flori europene al Consiliului Județean, a murit!

În mai puțin de șase luni, visul de epurare al orașelor din Ialomița a fost spulberat

AquaIalomița, copilul din flori europene al Consiliului Județean, a murit!

În urmă cu jumătate de an, autoritățile județene ieșeau la rampă cu un proiect îndrăzneț, menit să rezolve problema rețelelor de canalizare și a stațiilor de epurare în nu mai puțin de șase orașe din Ialomița. Mult prea excesiv mediatizata «creație județeană» se rezuma la constituirea într-o Asociație, denumită strategic AquaIalomița, care cuprindea orașele Fierbinți Tîrg, Amara, Țăndărei, Căzănești, Fetești și Slobozia. Cu ajutorul lor, Consiliul Județean spera la drenarea a peste 70 milioane de euro fonduri europene către canalizare și epurare. Potrivit proiectului inițial, operatorul urma să primească spre întreținere și exploatare, prin contract de delegare a gestiunii, sistemele de apă și... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:57 (6957 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Stavăr are atitudine de vătaf»

Inspectorul general sfidează Sindicatul profesorilor

«Stavăr are atitudine de vătaf»

La finele lunii septembrie, liderii Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt au stabilit drept măsură de protest pentru noua lege a salarizării ca activitatea didactică la clasă să fie grevată de netrecerea în catalog a notelor elevilor. Așa că, profesorii-membri de sindicat au decis și în Ialomița să se alinieze măsurilor de la centru și au purces la netrecerea notelor în cataloage. Evaluarea elevilor s-a efectuat conform programei școlare, însă notele au fost trecute în caietele de notițe ale profesorilor. De asemenea, una dintre obligațiile cadrelor didactice a fost aceea de a comunica atît copiilor cît și părinților notele obținute, iar activitatea didactică de la clasă să nu fie afectată... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:52 (7868 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Conducerea Consiliului Județean și a Prefecturii nu a reprezentat niciodată nimic și nici nu va reprezenta»

Constantin Sava, un primar prea mare pentru un oraș atît de mic. Sau viceversa

«Conducerea Consiliului Județean și a Prefecturii nu a reprezentat niciodată nimic și nici nu va reprezenta»

Primarul PNL de Urziceni este un exemplu tipic de grobianism politic. L-a dat afară în șuturi din primărie pe prefectul Alecsandru Știucă, și-a repudiat consilierii locali și și-a condus alegătorii la urne cu mîna de fier a vechilului de moșie care face ce vrea pe moșia încredințată de boier. În mod paradoxal însă, atitudinea lui, în loc să-l exileze, l-a propulsat și mai abitir în pseudotopul politicenilor locali. Și pentru că primarul Constantin Sava a văzut că rețeta funcționează, a ales să recidiveze... Iar noi, o dată cu el.

Administrația sînt eu și cu mine
Din biroul lui de primar de Urziceni, unde a ales să ne acorde interviul, lipsește de la ultima noastră vizită tabloul superiorului său politic, Gheorghe Petre. Semn că, o dată cu căderea acestuia în dizgrație, nici simțul artistic al administrației locale nu mai e ce-a fost odată.... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:36 (10638 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

Apă potabilă, abia anul viitor

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Slobozia, consilierii municipali au decis înlocuirea rețelei de apă a orașului Slobozia. Cei 42 de kilometri de conductă de oțel, vechi de peste 30 de ani, se află în acest moment într-o fază avansată de deteriorare, din cauza compoziției chimice a apei provenite din sursa subterană a orașului. Potrivit documentației, pentru înlocuirea conductelor Primăria Slobozia a solicitat 380 de mii lei, sumă necesară achiziționării de conductă de polietilenă de înaltă densitate tip PHD, în vederea reabilitării sistemului de distribuție. Potrivit declarațiilor reprezentanților autorităților locale, termenul avansat pentru înlocuirea în totalitate a conductelor... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2009, 17:37 (10525 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Piatră de moară la gâtul promovării

HCF Piatra Neamț-CSM Slobozia 26-25

Piatră de moară la gîtul promovării

Meci foarte important pentru fetele antrenate de Marian Simion, sîmbătă, 10 octombrie, la Piatra Neamț, cu implicații decisive atît în lupta pentru podium, cît și în cea pentru promovare. CSM Slobozia pornea confruntarea cu nemțencele de pe locul 2 avînd punctaj similar cu al liderului CSM București. Tocmai de aceea, handbalistele noastre au pornit jocul în forță, decise să tranșeze rezultatul final în favoarea lor. După o primă repriză reușită cu un joc foarte bun, mai mult în apărare, au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri. 10-8. Din păcate, în a doua parte a întîlnirii, balanța avea să se încline în favoarea moldovencelor care au beneficiat pe tot parcursul meciului de al optulea... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:09 (9760 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cătălin Cristea, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Cătălin Cristea, fotbal, CSS Slobozia

Cătălin are 16 ani împliniți dar nu e mai înalt de 1,50. Nici nu-i trebuie mai mult, joacă fundaș stînga în echipa de juniori II republicani a CSS Slobozia. Ni l-a recomandat antrenorul Constantin Prepeliță, cel care de 8 ani de zile îl antrenează. Dar de lăudat, cel mai frumos l-au lăudat colegii: «E bun, e bun, mititelu'. Faceți-i o poză mare, să pară mai răsărit!». Cătălin nu se supără. Are niște ochi albaștri, uriași, cu gene prelungi, de lasă fetele oftînd la fiece meci. E prea devreme ca el să bage de seamă... «Sînt elev la seminarul teologic Ioan Gură de Aur. Am luat premiul I anul trecut, cu media 9,54. Ce să fac? Trebuie să îmbin utilu' cu plăcutul, ca să nu aud în urma mea, ca după ... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:07 (15359 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Unirea Urziceni, înfrîngere amicală cu Oțelul

În așteptarea plăieșilor lui Porumboiu, elevii lui Dan Petrescu s-au antrenat vineri într-un amical devenit deja tradiție, cu Oțelul Galați. Aceeași tradiție care spune că în oficiale batem noi, iar în amicale ei, a fost respectată și de data aceasta. Cu 5 fotbaliști plecați la «Națională», pentru a fi făcuți pilaf sîrbesc de jucătorii lui Antici, Unirea a cedat cu scorul de 3-2 în fața gălățenilor. Pentru ialomițenii care au avut fericirea de a rămîne acasă în loc să se facă de rîs la Belgrad au marcat Bilașco, din penalty și Onofraș.
Campionii revin în focurile meciurilor «pe bune» vineri, de la 18,30, cînd, pe Tineretului, sosește Vasluiul, echipa antrenată de Marius Lăcătuș. Marți seara... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:06 (7852 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia-Oil Terminal Constanța 5-0

Calculul hîrtiei nu a dat greș nici de astă dată. Vineri, echipa lui Ion Răuță a bătut măr, păr, gutui și alți pomi fructiferi Oil Terminal Constanța, echipă specializată în înfrîngeri rușinoase la scor. Balul a fost deschis de Hertu, cel care marcase și în meciul cu Domnești din etapa precedentă, însă în propria poartă. De data aceasta mingea a poposit unde trebuia și, din minutul 10, Unirea avea deja 1-0. Dominarea clară a jucătorilor noștri a dat în continuare roade pe tabelă, iar Stelian Stan, în minutul 25 și Cristi Ciortescu, în minutul 30 au stabilit scorul al pauză, 3-0.
A doua repriză a fost diferită de prima doar prin numărul de goluri înscrise. Astfel, Viorel Gheorghe ('60) și Mihălcescu... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:05 (9918 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Cinematrograful «Ialomița» și Grădina de Vară din Slobozia, obiectul unui litigiu cu Regia de Film

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Promulgată la începutul lunii decembrie 2008, Legea 303 prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea România Film în domeniul public se dovedește a fi prilejul unui conflict ce urmează a fi tranșat în instanță. Concret, la Slobozia, Primăria ar fi trebuit să preia Cinematograful Galax, Ialomița și Grădina de Vară. Deși predarea ar fi trebuit să se realizeze în 6 luni, după 10 luni de negocieri pe marginea legii și adrese între instituții, Regia Autonomă de Distribuție și Exploatare a Filmului a acceptat să predea doar una dintre săli, Cinematograful «Galax». Motivul invocat pentru refuzul de a ceda celelalte două săli este că una dintre acestea se află sub contract cu o firmă... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:41 (9517 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: A adormit la volan și s-a oprit într-un copac

Duminică, 11 martie, în timp ce un bărbat, de 38 ani, din Valea Călugărească, conducea un vehicul cu semiremorcă din direcția Urziceni către Slobozia, a adormit la volan, a părăsit partea carosabilă și ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:57
(13460 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați după ce au furat mai multe capace de canalizare

Polițiștii au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, doi tineri de 18, respectiv 21 ani, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Cei doi au fost introduși în Centrul de Reținere ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:55
(11769 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Bătrîn înșelat la telefon

Vineri, 9 martie a.c., un bărbat de 51 ani, din Platonești, a alertat Poliția despre faptul că vecinul său, un bătrîn de 82 ani, a fost înșelat după ce a dat curs solicitării unei persoane necunoscute. ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:55
(15620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Vineri, 9 martie a.c., polițiștii feteșteni au fost sesizați de către agenții de pază ai unei societăți comerciale despre faptul că au observat două persoane care furau fier dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:54
(12186 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer de scuter, accidentat

Un bărbat de 54 ani, conducător al unui moped, a fost accidentat sîmbătă, 10 martie a.c., la Țăndărei. Bărbatul a virat brusc la stînga, fără să se asigure, moment în care a fost lovit e un autoturism condus ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:53
(11895 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

Un tînăr de 22 ani, din Cosîmbești, a fost oprit în trafic, pentru un control de rutină, sîmbătă, 10 martie a.c., pe raza localității Sudiți. Verificările efectuate de către polițiști au demonstrat că individul ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:52
(13500 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției în piața din Urziceni

Peste 40 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni organizate sîmbătă, 10 martie a.c., în zona pieței agroalimentare din Urziceni pe linia prevenirii faptelor  antisociale, a violenței ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:49
(14837 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 60000 lei, 10 șoferi au rămas fără permis

În perioada 9-11 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate în trafic. Rezultatele activităților s-au concretizat în aplicarea a peste 320 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:48
(15084 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Bătrîn de 90 ani, cuprins de flăcări

Incendiu la o gospodărie din Amara, sîmbătă, 10 martie a.c. După ce a încercat să aprindă focul de la sobă cu benzină, un bătrîn de 90 ani a fost cuprins de flăcări. Rănit grav, el a fost transportat la ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 12:09
(12899 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Anunț angajare

Magazin încălțăminte, str. Matei Basarab, angajează vînzătoare, experiență 3 ani orice domeniu, 800 lei+bonusuri.
Telefon 0727/881.104 ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 11:45
(8401 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, s-a răsturnat cu tirul între Slobozia și Bucu

Doi șoferi sînt cercetați de polițiști după ce au fost prinși la volan băuți.
Primul șofer care s-a urcat băut la volan a fost depistat de polițiști pe raza localității Cosîmbești. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:11
(10115 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada națională de interpretare instrumentală

Peste 120 de elevi din nouă județe ale țării vor participa la acest sfîrșit de săptămînă la olimpiada națională destinată copiilor din ciclurile primar și gimnazial. Evenimentul se desfășoară la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:09
(12511 vizualizări - 0 comentarii)


Artista Maria Unțanu revine la Slobozia

Cunoscuta artistă Maria Unțanu revine la Slobozia. Pe data de 22 martie a.c., ea va expune pe simezele Galeriei de Artă «Arcadia» cele mai noi creații plastice care îi poartă semnătura. De data aceasta ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(12638 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Formularului 204

Joi, 15 martie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii trebuie să depună la administrația financiară în a cărei rază teritorială își au dominciliu fiscal, «Declarația anuală de venit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(7582 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Cine a plecat la furat în această săptămînă, n-a avut prea mulți sorți de izbîndă. Polițiștii ialomițeni au identificat nu mai puțin de șapte persoane care au încercat să își însușească bunuri prin mijloace ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:07
(13871 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoți


Slobozia: Concurs interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică

Elevii cu talent artistic sînt invitați să participe la cea de-a doua ediție a concursului interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică. Startul  competiției a fost dat în urmă cu o săptămînă ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:06
(9110 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru furt și delapidare

Doi bărbați, de 30 și 39 ani, din Bordușani și Fetești, sînt cercetați penal.
Astfel, administrator al unei societăți din Bordușani, bărbatul de 30 ani a sustras din fondul forestier național mai ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:05
(11347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Focar de rabie la Ciocîrlia! Zona de supraveghere a fost extinsă la 30 km!

Potrivit Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, «luni, 5 martie 2012, a fost găsită o vulpe moartă pe fondul de vînătoare 39 Urziceni, în imediata apropiere de localitatea ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2012, 16:14
(11157 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor cu mandat de arestare, prins de jandarmi în sediul Judecătoriei Urziceni!

Un bărbat din Bărcănești care se sustrăgea urmăririi penale a fost identificat de jandarmii din Urziceni. Astfel, jandarmii din cadrul Detașamentului de Jandarmi Urziceni, care executau marți, 6 martie ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:55
(14087 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Germania, găsită la Țăndărei

Marți, 6 martie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:41
(12178 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 4,5 milioane lei, rambursări de TVA în martie 2012

Aproximativ 4,5 milioane de lei reprezintă rambursarea de TVA aferentă lunii martie în județul Ialomița. Potrivit reprezentanților Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, decontarea celor 81 de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:40
(7073 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții SMURD

Patru persoane au necesitat, de urgență, intervenția echipajelor SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița.
Astfel, primul apel telefonic a fost înregistrat luni, 5 martie, cînd ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:39
(16815 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși în flagrant la furat

Zi cu ghinion pentru hoții ialomițeni. Marți, 6 martie 2012, polițiștii au constatat în flagrant două infracțiuni de tentativă de furt.
Astfel, prima faptă, săvîrșită de un tînăr de 18 ani, din Alexeni ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:37
(15737 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără reținută de polițiști după ce a furat dintr-un garaj

O tînără de 24 ani, din Urziceni a fost reținută de polițiști pentru furt calificat. Pe scurt, în seara zilei de 26 februarie a.c., suspecta a furat din interiorul unui garaj, proprietate a unei femei de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:34
(10903 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt garaj


DGFP Ialomița: Îndreptarea erorilor din declarațiile fiscale

Începînd cu data de 3 martie, a intrat în vigoare Ordinul ce reglementează regulile pentru rectificarea declarațiilor fiscale. «Procedura de îndreptare a erorilor se aplică în situația în care contribuabilul ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:33
(9348 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Reținut de polițiști pentru înșelăciune după ce a vîndut fictiv motorină

Un bărbat de 44 ani, din Ion Roată, a fost reținut marți, 6 martie a.c., de polițiști. În sarcina individului polițiștii au reținut comiterea infracțiunii de înșelăciune. Astfel, potrivit anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:32
(16753 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune a Poliției

Peste 100 de persoane au fost legitimate marți, 6 martie a.c., la Țăndărei, în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii din localitate. În cadrul verificărilor, polițiștii au aplicat 24 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:30
(13749 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Obligații fiscale pentru persoanele care arendează terenuri

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal că au obligația înregistrarii contractului încheiat ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:28
(17622 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Surprinși de jandarmi în timp ce încercau să fure

Doi bărbați din Fetești au fost surprinși de jandarmi în timp ce încercau să sustragă cabluri electrice. Astfel, jandarmii din cadrul unei patrule de supraveghere și intervenție la conductele de transport ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:25
(12194 vizualizări - 0 comentarii)


Facturile RAJA se pot plăti în rețeaua PAYPOINT

Facturile RAJA se pot plăti în rețeaua PAYPOINT

București, 27 februarie, 2012-PayPoint România, principalul operator de plăți în numerar și încărcare electronică prin puncte de retail și SC RAJA SA, cel mai mare operator regional din ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 19:22
(17579 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...