Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Cătălin Cristea, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Cătălin Cristea, fotbal, CSS Slobozia

Cătălin are 16 ani împliniți dar nu e mai înalt de 1,50. Nici nu-i trebuie mai mult, joacă fundaș stînga în echipa de juniori II republicani a CSS Slobozia. Ni l-a recomandat antrenorul Constantin Prepeliță, cel care de 8 ani de zile îl antrenează. Dar de lăudat, cel mai frumos l-au lăudat colegii: «E bun, e bun, mititelu'. Faceți-i o poză mare, să pară mai răsărit!». Cătălin nu se supără. Are niște ochi albaștri, uriași, cu gene prelungi, de lasă fetele oftînd la fiece meci. E prea devreme ca el să bage de seamă... «Sînt elev la seminarul teologic Ioan Gură de Aur. Am luat premiul I anul trecut, cu media 9,54. Ce să fac? Trebuie să îmbin utilu' cu plăcutul, ca să nu aud în urma mea, ca după ... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:07 (15361 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Unirea Urziceni, înfrîngere amicală cu Oțelul

În așteptarea plăieșilor lui Porumboiu, elevii lui Dan Petrescu s-au antrenat vineri într-un amical devenit deja tradiție, cu Oțelul Galați. Aceeași tradiție care spune că în oficiale batem noi, iar în amicale ei, a fost respectată și de data aceasta. Cu 5 fotbaliști plecați la «Națională», pentru a fi făcuți pilaf sîrbesc de jucătorii lui Antici, Unirea a cedat cu scorul de 3-2 în fața gălățenilor. Pentru ialomițenii care au avut fericirea de a rămîne acasă în loc să se facă de rîs la Belgrad au marcat Bilașco, din penalty și Onofraș.
Campionii revin în focurile meciurilor «pe bune» vineri, de la 18,30, cînd, pe Tineretului, sosește Vasluiul, echipa antrenată de Marius Lăcătuș. Marți seara... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:06 (7853 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia-Oil Terminal Constanța 5-0

Calculul hîrtiei nu a dat greș nici de astă dată. Vineri, echipa lui Ion Răuță a bătut măr, păr, gutui și alți pomi fructiferi Oil Terminal Constanța, echipă specializată în înfrîngeri rușinoase la scor. Balul a fost deschis de Hertu, cel care marcase și în meciul cu Domnești din etapa precedentă, însă în propria poartă. De data aceasta mingea a poposit unde trebuia și, din minutul 10, Unirea avea deja 1-0. Dominarea clară a jucătorilor noștri a dat în continuare roade pe tabelă, iar Stelian Stan, în minutul 25 și Cristi Ciortescu, în minutul 30 au stabilit scorul al pauză, 3-0.
A doua repriză a fost diferită de prima doar prin numărul de goluri înscrise. Astfel, Viorel Gheorghe ('60) și Mihălcescu... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:05 (9918 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Cinematrograful «Ialomița» și Grădina de Vară din Slobozia, obiectul unui litigiu cu Regia de Film

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Promulgată la începutul lunii decembrie 2008, Legea 303 prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea România Film în domeniul public se dovedește a fi prilejul unui conflict ce urmează a fi tranșat în instanță. Concret, la Slobozia, Primăria ar fi trebuit să preia Cinematograful Galax, Ialomița și Grădina de Vară. Deși predarea ar fi trebuit să se realizeze în 6 luni, după 10 luni de negocieri pe marginea legii și adrese între instituții, Regia Autonomă de Distribuție și Exploatare a Filmului a acceptat să predea doar una dintre săli, Cinematograful «Galax». Motivul invocat pentru refuzul de a ceda celelalte două săli este că una dintre acestea se află sub contract cu o firmă... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:41 (9517 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașiului

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

L-am primit cu toții după moartea fulgerătoare a Preasfințitului Damaschin Coravu. L-am cunoscut din auzitele preoților și din șoaptele colțurilor. I-am admirat solemna întronizare, cînd președintele României și alți politicieni de clasă națională s-au călcat în picioare pentru a-i fi aproape. L-am bănuit de interese ascunse, politicianiste. Cu toate acestea, astăzi vobește pentru prima dată într-un ziar local. Se destăinuie și pare mai practic decît un om de afaceri. Îmbină vorbele lumești cu cele bisericești fără a-ți fi greu să înțelegi ceea ce vrea să transmită. Știe ce are de făcut și de ce a venit aici. Vorbește clar, tranșant, fără a se feri să împartă vorbe de dojană deloc negratuite pentru... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:32 (7366 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Iezer, un lac de un milion de euro (slideshow)

Hotelurile din stațiuni sînt la un pas de faliment, pensiunile se închid, legea turismului zace în sertarul doamnei Udrea, criza alungă turiștii de pretutindeni... Iar pe lacul Iezer, în inima Bărăganului, un întreprinzător local a reușit performanța unică de a transforma 200 de hectare de sălbăticie într-una dintre cele mai frumoase și mai cochete cabane de vînătoare și pescuit din cîte ați putut admira vreodată. Și nu numai, pentru că înainte de prima brumă, complexul Lacul Iezer, cabană de vănătoare și pescuit sportiv, își va deschide porțile pentru o clientelă pe care și-o dorește cît mai numeroasă și selectă. Iar vestea cea bună vine de-abia de-acum înainte: nu trebuie să fii vînător ca să... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:10 (28951 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Peste 1 milion de dolari rambursare de TVA

Ultimul tun marca Paul Toma-Eldaga, dat sub nasul anchetatorilor

Peste 1 milion de dolari rambursare de TVA

Cele ce urmează se vor constitui, fără doar și poate, într-un nou dosar pe numele fugarului Paul. Putem doar să credem că «țeapa», dată de această dată statului, se constituie, probabil, într-o ultimă «acțiune» a lui Paul Toma din postura de director executiv al Eldaga; prin «acțiune» se subînțelege o fraudă, tip de situație comună fostului administrator în drept al Eldaga. Așadar, să vă povestim.

5 facturi și-un TVA rambursat de peste 1 milion de dolari
Narațiunea se petrece undeva prin luna septembrie a anului de grație 2008. Directorul executiv Paul se pregătește de o ultimă «țeapă». De această dată, cu buzele umflate se pregătea să rămînă statul. Ca sumă, un mizilic... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 17:59 (49419 vizualizări - 16 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Forbes a încurcat borcanele cu miliardari

Forbes a încurcat borcanele cu miliardari

Forbes, una dintre cele mai prestigioase reviste de business din lume, a dat cu oiștea în gardul informației făcînd o gafă pe care redactorii publicației o cifrează la 18 milioane de euro. Concret, în dreptul unuia dintre cei doi milionari cu care Ialomița se mîndrește mai ceva decît cu sfintele moaște, tronează bine mersi un ilustru necunoscut, care seamănă cu miliardarul despre care e vorba în text așa cum seamănă Băsescu cu Ștefan cel Mare. Iar dacă ar fi vorba de Ștefan Poienaru, un profil mai puțin mediatizat din cauza retragerii sale stategice în cramele de la Fetești, am înțelege și am închide ochii. Dar nu! Poienaru e zugrăvit corect și generos pe două pagini pline ochi de grîu și anghinare... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 17:44 (15031 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă «împădurește» Ialomița cu panouri fotovoltaice (slideshow)

Panouri fotovoltaice da, păduri ba! Aceasta ar putea fi concluzia pe care o putem trage ca urmare a ultimei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița. Desfășurată luni, 12 octombrie, în sala Centrului Cultural «Ionel Perlea», ședința a confirmat, încă odată, unul dintre paradoxurile consacrate ale administrației județene: deși nu este capabilă să asigure finanțarea pentru cele cîteva zeci de hectare de pădure anual (una dintre prioritățile declarate ale acestui mandat), Consiliul Județean susține că poate «împăduri» 5 hectare de teren agricol degradat cu cel mai ambițios proiect de la sturionii ex-președintelui Gheorghe Savu încoace: 5 hectare de panouri fotovoltaice, menite să asigure... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:56 (28217 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul sanitar, resuscitat cu succes

Rectificarea bugetară salvează Sănătatea ialomițeană

Semnalele de alarmă trase public de reprezentanții instituțiilor medicale din Ialomița nu au rămas fără răspuns. Aproape intrate în colaps financiar, spitalele, farmaciile și alte entități medicale au avertizat, nu de puține ori, asupra imposibilităților de funcționare în lipsă de fonduri. Nu de multă vreme, ziarul nostru a detaliat fondurile epuizate de aproape fiecare instituție sanitară din județ, în parte. Deși își prevedeau un obștesc sfîrșit, reprezentanții medicali au fost «reanimați» de o nouă rectificare bugetară. Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit o nouă tranșă de bani, sume care dacă nu învie, măcar permite agonizarea Sănătății din județul nostru. E drept, banii... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:46 (7921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înșelăciune prin SMS (film)

Marți, 6 octombrie, o tînără în vîrstă de 19 ani, din Slobozia, a anunțat polițiștii cu privire la faptul că a fost înșelată cu 420 lei, după ce a dat curs unui mesaj primit pe telefonul mobil. De fapt, povestea tinerei a pornit de la un sms ce o anunța că a cîștigat un premiu în valoare de 10000 euro însă, pentru a putea ridica premiul, era necesar să trimită printr-un mandat poștal un comision de 420 lei. «Profitînd de credulitatea victimei, escrocul a trecut la următorul pas și sub pretextul că este necesară achitarea unor alte taxe, i-a cerut să transmită pe aceeași cale o valoare de patru ori mai mare. Tînăra i-a comunicat că nu deține această sumă și că are nevoie de un răgaz pentru a face... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 14:09 (14787 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Irina Nițu, tenis de câmp, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Irina Nițu, tenis de cîmp, CSS Slobozia

Fetița cu părul blond, care zîmbește de sub șepcuța albă, specifică în tenis rusoaicelor, se află în aceste zile în focul Turneului Campioanelor la care participă primele 16 clasate din țară la categoria ei de vîrstă (12 ani) și unde în momentul în care citiți aceste rînduri a făcut deja prima victimă, calificîndu-se în sferturi. Este foarte volubilă, dar ar lăsa baltă oricînd orice discuție pentru a lua în mînă racheta. «Dom' profesor, după ce vorbesc cu domnu' mai jucăm? Am de gînd să vă bat măr!» îi strigă mentorului său, Ion Savu, și, după ce primește răspunsul afirmativ, ne așternem, în voie la povești, ca niște sportivi mari ce sîntem. Irina a împlinit 11 ani pe 23 iunie, este elevă în clasa... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:38 (12188 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Gaz Metan Mediaș-Unirea Urziceni 0-0

Au ars gazul de pomană

«Dacă ar fi după mine, aș lăsa Mediașul să joace din oficiu în Cupele Europene, la cît de frumos evoluează» spunea un chibiț alături de care am urmărit partida dintre Mediaș și Urziceni. Gazul, cea mai spectaculoasă și mai ofensivă echipă a campionatului, a știut în meciul cu echipa campioană să țină capul la cutie și să muște atunci cînd trebuia, așa cum a făcut-o în cîteva rînduri prin Bud, Eric, Muntean sau Cubala. Au beneficiat și de atenția sporită a arbitrului Marius Avram, cel care a anulat corect golul lui Dinu Todoran din minutul 35, sesizînd prompt faultul în atac al lui Dănălache, la unul dintre fundașii sibieni. Apropo de cel din urmă, acesta s-a remarcat din nou printr-o risipă însemnată... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:35 (7752 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III

Unirea Slobozia pierde supremația

Se pare că săptămîna care tocmai s-a încheiat a fost una a remizelor albe pentru fotbalul ialomițean. Unirea Slobozia nu a izbutit să treacă de echipa fraților Negoiță, Viscofil Popești Leordeni, făcînd vineri primul pas greșit pe propriul teren, 0-0. Rezultatul final a fost determinat în mare măsură de aceeași lipsă de inspirație în fața porții adverse, hibă care riscă să devină permanentă în angrenajul echipei noastre. Cum adversarele la promovare n-au ezitat să profite de semieșecul slobozenilor, echipa lui Ion Răuță a pierdut șefia seriei a II-a din Liga a III-a, clasîndu-se înaintea etapei desfășurate pe locul 3, cu 16 puncte, după Viitorul Constanța (17 puncte) și ACS Berceni (16 puncte... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:33 (8001 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Învinse, dar nu îngenuncheate

Handbal

Învinse, dar nu îngenuncheate

Prestație slabă a handbalistelor junioare I de la CSS Slobozia sîmbătă, 3 octombrie 2009, în etapa a III-a a campionatului. Fetele antrenate de Marian Simion au dat piept cu LPS Buzău, echipă mult mai omogenă și mult mai determinată și mai dornică de victorie. Fetele noastre au avut plumb și în ghete și în mîini, fiind, probabil, timorate și de debutul pe propriul teren în acest sezon, în fața multor prieteni, rude și cunoscuți care, ca de obicei, nu s-au omorît cu încurajările. Andreea Filip&Co a avut o prestație lamentabilă în prima parte, manifestînd lipsă de concentrare în atac și dezorganizare în apărare. Scorul la pauză, 19-10 pentru Buzău, a oglindit cît se poate de clar cele petrecute... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:32 (9017 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Atletism, Cupa Ialomiței

Ne-a rămas tradiția

Vremea potrivnică de la sfîrșitul săptămînii nu a împiedicat desfășurarea concursului organizat de Direcția Județeană pentru Sport Ialomița. Competiția, ajunsă la ediția cu numărul 43, s-a adresat copiilor născuți între 1994 și 1999, repartizați pe următoarele categorii de vîrstă: juniori III (1994-1995), copii I (1996-1997) și copii II (1998-1999). Au participat peste 300 de mici atleți proveniți de la 14 cluburi din 7 județe, plus 6 instituții de învățămînt din Ialomița. Prestația sportivilor noștri a fost una modestă comparativ cu alte ediții. Din 24 de probe de pistă desfășurate, s-a obținut o singură victorie, la 50 metri băieți, prin Nicolae Anghel, elev la școala nr. 3 din Slobozia. Același... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:30 (8704 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

CERCETAT PENAL

Primarul Ionașcu a dat cu subsemnatu' la Poliție în dosarul «Apa din sursa subterană»

CERCETAT PENAL

Faptul că Gabi Ionașcu este cercetat penal în dosarul «Apa din sursa subterană» este binecunoscut, polițiștii demarînd ancheta în acest caz în cursul anului precedent, la momentul cînd au început să apară primele probleme ale apei. Ceea ce nu se știe însă este aspectul potrivit căruia, în urmă cu cîteva zile, pe adresa IPJ Ialomița au sosit și răspunsurile celor două institute de profil, plătite de administrația locală pentru efectuarea analizelor apei captate din sursa subterană. Partea interesantă este că, stupoare!, răspunsurile la care facem referire se rezumă sec la următoarea exprimare: «întrucît datele solicitate sînt confidențiale, este necesară prezentarea unui mandat (n.red.: ?!) pentru oferirea acestora»... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2009, 09:41 (12214 vizualizări - 12 comentarii)

POLITICĂ

«Gustul politicii e ca în bancul ăla. O pojghiță de miere și restul c...t!»

Gigi Petre, subprefectul tern și etern

«Gustul politicii e ca în bancul ăla. O pojghiță de miere și restul c...t!»

Gigi Petre nu e om politic. Dar a fost. Iar amintirea celor 10 ani trăiți în băncile PNL, cînd mai în față, cînd mai în ultima bancă, îl bîntuie încă. De aceea, am profitat de această slăbiciune a sa și l-am intervievat. Nu a ieșit mare lucru! Nici n-avea cum, Gigi Petre e ...politician bătrîn, le-a văzut pe toate. Pe toate cele politice! Dar printre rînduri, inițiații pot descoperi și lucruri noi, încă nescoase la rampă. Semn că prima dragoste nu se uită niciodată și că orice subprefect poartă în raniță bastonul de prefect pînă la sfîrșitul zilelor. Acum și în vecii vecilor, amin!

Petre, supraviețuitorul
Gigi Petre are birou mare la Prefectură. La fel de mare ca al prefectului. Fumează mult și vorbește încet. A mai îmbătrînit de la ultimul submandat. Și a devenit înalt funcționar public. Singurul cu patalama din tot județul. Semn că, spre deosebire de colegii săi, el s-a ales cu ceva din trecerile meteorice prin birourile Prefecturii.... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2009, 09:16 (8202 vizualizări - 2 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Tica-tica-tica, ea este Monica

Monica e elevă. O elevă cuminte, frumoasă și devreme acasă. Atît de devreme încît a trebuit să ne trezim de la șase dimineața ca sa vă puteți bucura de fotografia de alături. Și atît de responsabilă, încît ne-a uimit. De aceea vom fi cît puteți suporta dumneavoastră de serioși și vă vom spune doar că Monica vrea să devină designer de haine (pentru vedetele de la Hollywood), că a cîștigat un concurs de miss în primăvară (dar a pierdut alte trei pentru că nu a vrut să facă acele compromisuri despre care vorbește toată lumea) și că pentru ea școala e plicticoasă. «Atît de plicticoasă încît uneori mă întreb de ce mă mai duc» ne-a spus ea în vreme ce asistenta foto îi măsura circumferințele. Care da... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2009, 17:50 (24101 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

«Descentralizații» PSD vor fi demiși joi

În Ialomița

«Descentralizații» PSD vor fi demiși joi

Prefectul Mădălin Teculescu a anunțat marți, 6 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, că șefii serviciilor descentralizate nominalizați de PSD ar putea fi demiși joi în bloc. «Este posibil ca pînă joi ministerele să ia o decizie similară cu cea adoptată în cazul ex-prefectului Alecsandru Știucă. Serviciile descentralizate ale statului trebuie să funcționeze normal, indiferent de schimbările politice» a completat Teculescu.

...
Problema schimbării șefilor descentralizatelor a fost principalul subiect al conferinței de presă desfășurate marți, la Prefectură. Potrivit declarațiilor anterioare ale reprezentanților Prefecturii, directorii PSD din cadrul instituțiilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2009, 13:00 (6315 vizualizări - 6 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: 16 august 2022, termen pentru depunerea situațiilor financiare semestriale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că sistemul de raportare contabilă la 30 iunie 2022 a operatorilor economici se aplică entităților cărora le sunt ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 16:10
(10431 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Zâmbiți, vă rog!»

Muzeul Județean Ialomița: «Zâmbiți, vă rog!»

Istoria fascinantei arte a fotografiei a fost trăită de micuții înscriși în programul muzeal-educațional «Șezătoarea Copiilor», miercuri, 3 august a.c., la Muzeul Județean Ialomița, sub genericul  ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 14:40
(8681 vizualizări - 0 comentarii)


Grădina de Vară Amara, inaugurată

Duminică, 7 august a.c., Primăria Amara va inaugura noua Grădină de Vară, locație reabilitată printr-un proiect cu fonduri europene. Evenimentul va fi marcat de un spectacol de operetă românească «Centenarul ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 11:10
(13672 vizualizări - 0 comentarii)


Crunți: Urmărit de polițiști în lanul de floarea-soarelui

Luni, 1 august a.c., un bărbat de 49 de ani din localitatea Crunți a fost depistat în flagrant de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism sub influența alcoolului. Oamenii legii au observat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 16:30
(8670 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: 90 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 2 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28253, fiind înregistrate 90 de cazuri noi față de ziua de luni, 1 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 16:15
(7282 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 96,90% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, la data de 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 238812 de persoane, reprezentând 96,90% din populația rezidentă țintă ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 16:04
(22702 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,72%, rata șomajului în luna iunie 2022

La sfârșitul lunii iunie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3467 șomeri (din care 1584 femei), rata șomajului fiind de 3,72%, cu 0,69% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 13:45
(11754 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Luni, 1 august 2022, Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, respectiv «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, o echipă medicală ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 16:30
(19876 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 26 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 1 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28163, fiind înregistrate 26 de cazuri noi față de ziua de duminică, 31 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 16:15
(7684 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 30 iulie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 15:00
(7697 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Duminică, 31 iulie a.c., pe raza localităților Coșereni și Gura Ialomiței s-au produs două accidente rutiere, în urmă cărora au rezultat opt victime. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD însă ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 14:50
(11534 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28137, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 30 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2022, 16:50
(3138 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 41 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28129, fiind înregistrate 41 de cazuri noi față de ziua de vineri, 29 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2022, 16:40
(7123 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 59 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28088, fiind înregistrate 59 de cazuri noi față de ziua de joi, 28 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:40
(4712 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Nerespectarea legii 241/2005 are consecințe penale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, potrivit art. 6^1 alin. (1) din Legea nr. 241/2005, pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:30
(6681 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României» a fost sărbătorită vineri, 29 iulie a.c., la Muzeul Județean Ialomița, printr-o manifestare cu caracter educațional, adresată copiilor înscriși în programul muzeal « ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 16:10
(6485 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 49 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28029, fiind înregistrate 49 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 27 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 16:15
(7520 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A încercat să-și pună capăt zilelor

Joi, 28 iulie a.c., pompierii au intervenit în cazul unei tentative de suicid la Fetești Gară. Este vorba despre un tânăr de 26 de ani care s-a urcat pe un stâlp de electricitate, înalt de 30 de metri, ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 14:15
(12997 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Miercuri, 27 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în comuna ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 12:40
(9633 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În primul semestru al anului 2022, valoarea sumelor colectate a fost de 560,27 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în primele 6 luni ale anului 2022, încasări nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 560,27 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 19:00
(11800 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Câini ținuți în condiții necorespunzătoare de către stăpâni

Marți, 26 iulie a.c., o femeie din orașul Amara a sesizat IPJ Ialomița cu privire la faptul că într-o curte din apropierea locuinței sale s-ar afla 5 câini răniți și flămânzi. Polițiștii din cadrul Biroului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 17:40
(12320 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 85 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27980, fiind înregistrate 85 de cazuri noi față de ziua de marți, 26 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 16:15
(5538 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Duminică, 31 iulie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea unuia dintre regimurile speciale prevăzute la art ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:40
(12070 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 96 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27895, fiind înregistrate 96 de cazuri noi față de ziua de luni, 25 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:15
(9601 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a produs luni, 25 iulie a.c., pe raza localității Movila. Două persoane și-au pierdut viața, iar alte două au fost grav rănite, în urma impactului dintre două autoturisme. La fața ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:40
(20284 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Luni, 25 iulie a.c., pe raza comunei Bărcănești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane și rănirea a altor cinci. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:10
(13625 vizualizări - 1 comentariu)


Spitalul Județean Slobozia, partener într-un proiect privind prevenirea cancerului de col uterin

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este principalul partener al Proiectului «Screening pentru Cancerul de Col Uterin și Tratament Precoce» (SCCUT), finanțat de Uniunea Europeană cu scopul de a preveni ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 17:00
(12104 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Luni, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27799, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de duminică, 24 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 16:00
(15644 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

În ultimele 3 zile, pompierii ialomițeni au acționat pentru localizarea și stingerea a 18 incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 18 incendii care au avut loc în perioada menționată, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:30
(20408 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii pe raza localităților Perieți și Grivița

Duminică, 24 iulie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, produs la anexa unei ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:15
(8965 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...