Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un copil de doar cinci luni a fost omorât!!!

Urmarea eliberărilor mafioților de la Urziceni

Un copil de doar cinci luni a fost omorît!!!

Un tragic accident rutier s-a produs miercuri, 30 septembrie, în localitatea Afumați. Un copil de doar cinci luni a sfîrșit tragic, după ce mașina condusă de mama sa, și ea în stare foarte gravă, a fost lovită violent de un autoturism ce gonea pe șosea. Accidentul se înscrie în seria de evenimente rutiere grave petrecute din ce în ce mai des pe drumurile naționale. De această dată însă, accidentul petrecut în Afumați (re)aduce în atenția publicului gruparea de mafioți din Urziceni. Potrivit polițiștilor, accidentul a fost produs din vina șoferiței ce ar fi ieșit dintr-o benzinărie virînd la stînga, deși nu era permis. Din sensul opus, o mașină străină ce circula cu viteză mărită, a lovit autoturismul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 12:08 (6647 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Anul viitor vom împăduri mai puțin de 100 de hectare din 6000 posibile

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Vă mai amintiți cum a prins România rădăcini la Sudiți, acum un an, pe 5 hectare de teren, în direct, la TV? Și cum a plantat ministrul mediului, Nicolae Nemirschi, cu excavatorul, un ditamai platanul de 20 de ani, care s-a uscat în pămînt timp de un an devenind zilele trecute lemn de foc? Dar cum promiteau atunci, de făcea ratingul clăbuci, oficialii locali și județeni că vor împăduri hectare cît vezi cu ochii, vă mai amintiți? Ei, bine, uitați-le toate, pentru că de 20 de ani încoace Ialomița se transformă într-un deșert pe care nimeni și nimic nu-l mai poate controla. Iar asta n-o spunem noi, ci datele oficiale care susțin că din 6178 de hectare aflate la dispoziția autorităților locale pentru... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 09:38 (8515 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Laboratorul de cernoziomuri (slideshow)

Pentru cei care au lipsit de la lecția asta, cernoziomul este un sol de culoare închisă, neagră sau castanie, avînd un grad ridicat de fertilitate. Fertilitatea cernoziomului se stabilește în funcție de subtipul de cernoziom, orizontul prin care e definit și valorile crome la materialul în stare umedă. Iar aceste valori, pentru că aici voiam să ajungem, se stabilesc în cea mai vetustă, mai săracă și mai neglijată dintre instituțiile descentralizate ale statului din Ialomița, Oficiul Județean pentru Studii Pedologice și Agrochimice Ialomița, de pe strada Lacului, nr. 9-11.

20 de ani de anonimat oficial
Pe strada Lacului, la adresă, e toamnă. Gardul de sîrmă este același... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 09:35 (15362 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Băsescu în Ialomița

Slobozia l-a cerut pe Iliescu la Interne (slowside)

Cunoscut pe harta politică a țării drept un județ roșu, Ialomița nu s-a dezmințit nici azi, miercuri, 30 septembrie, la vizita președintelui Traian Băsescu în Slobozia. După o așteptare de trei ore, provocată de cererea expresă a președintelui de a discuta cu șefii servciilor descentralizate, unul dintre susținătorii aduși de organizația PD-L Ialomița în fața Centrului Cultural a strigat: «Domnu' președinte, puneți-l pe Iliescu la Interne și terminați bîlciul!».

Vizită prezidențială la cabinetul deputatului liberal Pocora
Vizita prezidențială, după cum am și anunțat, a debutat la Fetești. Însă, contrar așteptărilor, primarul Catrinoiu nu l-a primit pe Băsescu în sediul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 18:34 (6831 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Avem echipe, avem valoare

Ialomița, lider pe trei fronturi

Avem echipe, avem valoare

Aflat mulți ani în comă profundă, sportul ialomițean de echipă a început să dea semne evidente de viață. După electroșocul pricinuit de titlul de campioană obținut în vară de Unirea Urziceni, a venit rîndul celorlalte combatante angrenate în competițiile naționale să arate că, fiecare la nivelul ei valoric, sînt în stare de fapte sportive. Nu este un moment istoric, nu este încă momentul să folosim cuvinte mari, dar ceea ce s-a întîmplat la sfîrșitul săptămînii trecute este un fapt rar, irepetabil pînă la acest moment în existența fenomenului sportiv local. Toate cele trei echipe ale noastre sînt pe primul loc: Unirea Urziceni, în Liga I, Unirea Slobozia în Liga a III-a și echipa de hanbal a ... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:53 (7758 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Viitor de aur sportu' nostru are

Loredana Dima, scrimă, CSS Slobozia

Loredana e o campioană cu pedigree. Tatăl, Nelu Dima, a fost vicecampion european, mama și ea performeră în aceeași disciplină... Așa că sportul de performanță a fost pentru eleva ajunsă acum în clasa a VIII-a o chemare de familie. De scrimă s-a îndrăgostit în 2005, an în care a și început antrenamentele sub îndrumarea profesorului Marian Cruțu. Iar de atunci a spulberat metodic toate adversarele pe care le-a întîlnit în competițiile de profil. Astfel a ajuns să aibă în palmares 14 medalii la campionatele naționale de copii, speranțe și cadeți, iar în 2008 să devină dublă campioană națională școlară la categoria speranțe. Profesorul său declară că o asftel de performanță într-un timp atît de scurt... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:51 (7324 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa Ialomița la scrimă

Sabrerii slobozeni și-au adjudecat toate trofeele în competiția organizată de DJS Ialomița la sfîrșitul săptămînii în sala de scrimă a stadionului 1 Mai. La feminin, s-a impus Loredana Dima, cea care a învins-o pe coechipiera ei de la CSS Slobozia, Cristina Constandache, cu 15 la 7. Tot doi slobozeni s-au întîlnit și în finala masculină. Mădălin Bucur l-a învins pe George Iancu cu scorul de 15-14. Tot sportivii noștri au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului și în concursul pe echipe. CSM Slobozia s-a impus la băieți, iar CSS Slobozia s-a impus la fete. De menționat că acest concurs s-a adresat exclusiv juniorilor, la el participînd 46 de sportivi, legitimați la 8 cluburi din Slobozia,... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:50 (7346 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Deci. Să vă spunem de ce vi i-am trîntit pe cei doi în rubrica de faţă. Primul motiv ar fi că, date fiind conjuncturile actuale, tov. Blaga urmează să-şi încalece din nou armăsarul de la Minister, după ce Nica şi-a luat jucăriile şi a plecat. Al doilea motiv pentru care îi vizualizaţi sub sloganul de «iubire eternă» ar fi reprezentat de faptul că, apelînd la o clarvăzătoare, am intrat în posesia gîndurilor neştiute şi totuşi exprimate de voinţa neuronală a celor doi. Aşadar, în acea ipostază, Marinică gîndea: «O, Doamne! Dacă l-ar pune din nou pe pretenu' Blaga ministru m-aş scoate. L-aş rezolva şi pe Bebiţă ne'nţelesu, aş prinde iar un post, i-aş da una-n mufă lu' Ciupercă... Doamne, iartă-mă... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:33 (8122 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

1000 de miliarde, EPUIZATE

Sănătatea ialomițeană are nevoie de bancheri

1000 de miliarde, EPUIZATE

Situație fără precedent în sănătatea ialomițeană. Spitalele își anunță colapsul, fondurile fiind mai mult decît insuficiente. Singura soluție pentru resuscitarea sistemului sanitar ar fi, potrivit autorităților, o rectificare bugetară, care însă întîrzie să apară. Pentru ca activitatea spitalelor să nu se încheie, instituțiile de profil au nevoie de cîteva sute bune de miliarde... Previziunile oficialilor anunță aceleași tablouri sumbre și pentru sistemul farmaceutic, fondurile neajungînd pînă la finalul anului. La fel și sectorul analizelor medicale, asigurate gratuit într-un număr din ce în ce mai mic. Ori fără medicamente, analize medicale și salarii ale personalului sanitar asigurate, spitalele... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:27 (7794 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sunt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă»

Fragedul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu

«Sînt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă»

Ștefan Mușoiu e un social-democrat pur sînge! Făcut, iar nu născut, e drept! Dar într-o epocă a vitezei, în care pedigree-ul e mai degrabă o povară decît un blazon, astfel de amănunte nu mai contează. Ceea ce contează e faptul că, la doar 29 de ani, Ștefan Mușoiu avea o carte de vizită impresionantă. Îl vînase și «ucisese» în plen pe Alexandru Potor, președintele organizației PSD Slobozia, fusese nominalizat pentru Parlamentul României, devenise mîna dreaptă a președintelui Ciupercă și era liderul informal al unei părți importante a grupului de primari PSD din Ialomița anului 2008. Restul e istorie nescrisă, pe care timpul și memoriile de bătrînețe ale actualului vicepreședinte de Consiliu Județean... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:21 (16213 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Cristina, prietena Ioanei

Pe Ioana o cunoașteți, ați admirat-o în urmă cu două săptămîni și ați comentat-o on-line de s-a înroșit modemul. Cristina însă... Ei bine, Cristina e așa cum o vedeți în fotografie. Dezinvoltă, veselă, gata oricînd să experimenteze... Și, întotdeauna, alături de prietena ei. Atît de aproape, încît fotoreporterului redacției i-a scăzut brusc glicemia și a fost nevoie să fie transportat la spital. De aceea n-a avut cine s-o mai întrebe de vîrstă, dimensiunile ideale, de orientarea sexuală sau de starea civilă. Însă a doua zi, cînd fotograful s-a întors la locul faptei pentru a-și recupera aparatul de fotografiat, administratorul piscinei i-a declarat sub cuvînt de onoare, că la plecare, Cristina... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:21 (45083 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

Banii din gunoaie miros a trafic de influență

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. În urma lor a rămas însă gunoiul care se adună zilnic din fiecare gospodărie și obligația autorităților locale de a înființa servicii de salubritate la nivelul fiecărei localități pînă la sfîrșitul anului în curs. Cu trei luni înainte de termenul limită, autoritățile locale nu numai că nu au aceste servicii, dar s-au decis să le și vîndă. Termenul juridic pentru această afacere este «delegare de gestiune prin concesionarea serviciului de salubritate», iar amatorii pentru această afacere la limita legii sînt mai mulți decît poate piața satisface. Cît despre principiul după care se face... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:45 (9152 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Băsescu, așteptat la Slobozia

Președintele Băsescu, așteptat la Slobozia

Miercuri, 30 septembrie 2009, președintele Traian Băsescu este așteptat la Slobozia pentru a inaugura activitățile desfășurate cu ocazia «Zilei Orezului», dar și a Tîrgului «Agroial Partner». Anul acesta, festivitățile au fost cuplate, iar evenimentul se desfășoară începînd de miercuri, 30 septembrie. Sărbătoarea va fi marcată de vizita președintelui Băsescu, aflat în periplu electoral în Ialomița. Potrivit programului anunțat, președintele României este așteptat la Fetești, la Galeriile «Lumina», în continuare urmînd un program de vizite pe teritoriul municipiului. În jurul prînzului, la orele 13,30, Băsescu și-ar fi programat o întîlnire de lucru cu primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:41 (5687 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Unirea Urziceni aduce copii la meciul cu Stuttgart

Pentru a se umple stadionul din Ghencea

Unirea Urziceni aduce copii la meciul cu Stuttgart

Potrivit site-ului oficial, partenerul FC Unirea, Green City a avut inițiativa de a invita micii fotbaliști din școlile de fotbal bucureștene să urmărească partida dintre FC Unirea și VfB Stuttgart din Liga Campionilor. Astfel, directorul sportiv al campioanei, Narcis Raducan, a contactat toate școlile de fotbal, astfel că aproape 2000 de copii vor putea asista la meciul cu echipa germană. Managerul general al campioanei României, Mihai Stoica, a spus: «Ce poate fi mai frumos pentru un copil decît să asiste la un meci din Liga Campionilor? Green City a avut o inițiativă lăudabilă, nu trebuie să se înțeleagă că dorim să populăm stadionul». Adăugăm, la final, că potrivit declarațiilor oficiale ale... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 14:10 (7913 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cinci tineri au murit secționați într-un accident rutier
(SLIDESHOW)

Cinci tineri au murit într-o tragedie rutieră petrecută în dimineața zilei de duminică, 27 septembrie. În timp ce se întorceau de la discotecă, din motive încă nestabilite de polițiști, mașina a ieșit de pe carosabil și s-a izbit violent de un copac. În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit că pe carosabil nu existau urme de frînare, iar viteza nu ar fi fost de doar 90 de kilometri la oră, la cît s-a oprit acul vitezometrului. Cei cinci tineri se întorceau de la discoteca din Malu, șoseaua era liberă, iar condițiile de trafic foarte bune. Autovehiculul a ieșit subit de pe carosabil și s-a izbit de parapetul de pe marginea șoselei. Tinerii, cu vîrste cuprinse între 24 și 27 de ani, 4 băieți... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 13:40 (7762 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița nu mai există vaccin antirabic

Sănătatea moare încet dar sigur

În Ialomița nu mai există vaccin antirabic

Deși problema cîinilor comunitari este una destul de controversată, la această controversă se adaugă o alta, produsă de această dată de carențele sistemului sanitar. În sensul că tratamentele antirabice acordate victimelor cîinilor comunitari și nu numai lipsesc cu desăvîrșire din unitățile spitalicești. În Ialomița nu mai există vaccin antirabic de aproape o lună de zile, pacienții mușcați de cîini sau alte animale ce pot transmite rabia fiind nevoiți să-și trateze rănile cu indiferență sau, în cele mai fericite cazuri, să «viziteze» Capitala pentru un simplu vaccin.
...
Zilele trecute, am fost contactați de un bunic contrariat de faptul că nepotul său, mușcat de un cîine... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 09:28 (6354 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tineretul ialomițean și-a tras girofar

Tineretul ialomițean și-a tras girofar

Prin reprezentanții lui legali, firește, că doar nu era să se plimbe toată golănimea Sloboziei cu un ditamai Volkswagen Bora prin urbe. Minunea administraivă, căci după ce Direcția a birjărit 15 ani o Dacie numai bună de casat altfel decît minune nu-i putem spune, a fost posibilă grație unei subtile cereri de transfer făcută de blonda de la Tineret a PD-L, Angelica Negruț: «Nu e nimic interesant de spus pentru ziare. Nu e nici a mea și nici nu mă plimb eu cu ea. E o mașină veche, obținută printr-o solicitare de la Autoritatea Națională a Vămilor. S-a aprobat... și asta e! De ce are girofar? Pentru că încă nu a fost înmatriculată pe Ialomița. Și chiar nu cred că e cazul să faceți o poză pentru... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 09:00 (9913 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

5 milioane de lei ca sa-ți bagi degetul în E-Slobozia

5 milioane de lei ca sa-ți bagi degetul în E-Slobozia

După principiul «cere și ți se va da degetul din mijloc», serviciul de investigații on-line al Primăriei Slobozia a decoperit o nouă oportunitate de a cheltui fondurile locale. Mici, ce-i drept, doar 2 la sută din cele 5 milioane de lei cît face inițiativa promovată de Valentin Băcanu. Mici, dar siguri, spunem noi... și imediat vă vom explica de ce!

E-Slobozia, la un clic distanță de contribuabil
Ieri, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, viceprimarul Valentin Băcanu a reșapat unul dintre proiectele cu finanțare europeană respinse în această vară. Proiectul se numește «E-Slobozia, oraș digital», are o valoare totală de 5 milioane de lei și, după... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2009, 17:35 (33826 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

De la invitarea în Consiliu a derbedeilor și huliganilor care cer taxă de protecție, la parcul eolian visat de Savu și rectificarea discreționară a fondurilor pentru primării

Ședința de Consiliu Județean

De la invitarea în Consiliu a derbedeilor și huliganilor care cer taxă de protecție, la parcul eolian visat de Savu și rectificarea discreționară a fondurilor pentru primării

Vineri, 25 septembrie, consilierii județeni s-au întrunit în ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița pe luna în curs. Anunțată ca dezbatere ce conținea 7 proiecte de hotărîre, ordinea de zi a fost suplimentată cu alte două proiecte. Ședința a debutat liniștit, liniște întrezărită și pe fețele celor 29 de consilieri prezenți pentru a ridica mîna conștiincios. Așezate strategic, cele mai importante hotărîri au fost inserate în prima și ultima poziție pe ordinea de zi. Și fiindcă eșecul constituirii societății Aqua Ialomița este mai aproape ca niciodată, primul proiect de hotărîre a fost tocmai modificarea acționariatului societății. Principala modificare a vizat eliminarea orașului Slobozia... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2009, 13:55 (8742 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Iliescu, invitat la Conferința PSD
(slideshow)

Ceea ce o să vedeți în imaginile alăturate reprezintă doar o mică parte din ceea ce s-a petrecut la Casa de Cultură a Sindicatelor. Textele ne aparțin și, drept urmare, nu vor fi luate în serios. Mai departe, sperăm să vă amuzați la rîndu-vă de «inocența» politică a unora și altora. Alături, desigur, de omniprezentul, neobositul și veșnic tînărul Ion Iliescu.... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2009, 18:09 (12646 vizualizări - 17 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Se oprește apa în cartierul Buliga din municipiul Fetești!

Marți, 15 aprilie 2025, în intervalul orar 10,00-15,00, la Stația de Apă Buliga din municipiul Fetești se vor executa lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2025, 12:55
(12125 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată pentru Schema de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând cu data de 10 aprilie 2025 și până la data de 15 iulie inclusiv a.c., beneficiarii care au depus cereri ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2025, 12:50
(13375 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 0,512 milioane de lei în martie 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna martie 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de 0,512 milioane ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2025, 12:15
(12135 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru 24 de ore

Polițiștii din Slobozia au reținut, pentru 24 de ore, un tânăr în vârstă de 22 de ani, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «furt calificat». În ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2025, 11:00
(684 vizualizări - 0 comentarii)


«Prestige Open», turneu «ITF MEN» organizat la Slobozia

«Prestige Open», turneu «ITF MEN» organizat la Slobozia

În perioada 7-15 iulie 2025, Clubul TenisCon din Slobozia va organiza prima ediție a «Prestige Open», turneu «ITF MEN». Competiția este o premieră pentru orașul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2025, 13:40
(12411 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița monitorizează permanent circulația animalelor

În scopul prevenirii pătrunderii febrei aftoase pe teritoriul României, DSVSA Ialomița monitorizează permanent circulația animalelor, fiind efectuate periodic, cu sprijinul reprezentanților ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2025, 12:40
(6625 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 129,40 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în martie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna martie a anului 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 129,84 milioane ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2025, 11:00
(13634 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Record de vitezomani pe șosele

Miercuri, 9 aprilie 2025, polițiștii ialomițeni au desfășurat timp de 24 de ore o amplă acțiune în trafic, în cadrul operațiunii «Speed Marathon»,desfășurată la nivel european ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2025, 15:50
(2899 vizualizări - 0 comentarii)


418 șomeri angajați în perioada ianuarie-februarie 2025, cu sprijinul AJOFM Ialomița

În primele două luni ale anului 2025, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 418 persoane ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2025, 12:30
(13674 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal pe strada Plevnei din Slobozia. S-au amenințat cu un topor!

Polițiștii din Slobozia, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au reținut două persoane și efectuează cercetări în cadrul unui dosar ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2025, 15:35
(4756 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii din Urziceni au reținut un tânăr, în vârstă de 25 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, la data de 5 aprilie a.c ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2025, 15:30
(5028 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru 24 de ore după ce a încălcat ordinul de protecție

Polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 21 de ani, din Afumați/Ilfov, bănuit de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protectie provizoriu. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2025, 15:25
(1745 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «ROADPOL-SPEED»

În perioada 7-13 aprilie 2025, conform Programului Operațiunilor Europene 2025 al Organizației Polițiilor Rutiere din Europa (ROADPOL), va fi desfășurată acțiunea «SPEED», destinată ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2025, 16:10
(1188 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenție a jandarmilor într-un bar din Slobozia

Duminică, 6 aprilie a.c., în jurul orelor 21,30, patrula de jandarmi care se afla în serviciu a fost solicitată să intervină la un bar din  Slobozia, unde a fost sesizat faptul că î ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2025, 15:20
(4898 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în Cartierul Buliga din municipiul Fetești!

Joi, 10 aprilie 2025, în intervalul orar 08,00-16,00, se vor executa lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din cadrul Gospodăriei de ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2025, 11:30
(3302 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Taina Sfântului Maslu» la Spitalul Județean de Urgență

Protopopiatul Slobozia: «Taina Sfântului Maslu» la Spitalul Județean de Urgență

Luni, 7 aprilie 2025, Protopopiatul Slobozia a desfășurat, în parteneriat cu Spitalul Județean de Urgență Slobozia, activitatea «Alinarea sufletului, prin rugăciune». Astfel, părintele ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2025, 11:15
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


Activitatea Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură

În cadrul Campaniei 2024, APIA a autorizat la plată un procent de 98% dintre fermierii declarați eligibili. Astfel, dintr-un total de 728931 fermieri, în perioada 16 octombrie 2024-7 aprilie ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2025, 09:20
(3955 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 6,11%, rata șomajului la sfârșitul lunii februarie 2025

La sfârșitul lunii februarie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4782 șomeri (din care 2144 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2025, 09:10
(14351 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Vlădeni, reținut pentru «conducere fără permis»

Polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au reținut pentru 24 de ore un tânăr bănuit de comiterea infracțiunii de «conducere a unui vehicul fără a deține permis de conducere». ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2025, 16:25
(1792 vizualizări - 0 comentarii)


Comerțul cu pește, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au organizat o acțiune pentru combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul comerțului cu pește și produse din pește, pe raza localităților ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2025, 16:15
(1487 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 5 aprilie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii din Jilavele au efectuat semnal regulamentar de oprire șoferului unui autoturism care circula pe raza comunei Adâncata. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2025, 16:10
(1366 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Programul «Tinerii și Hristos»

Protopopiatul Urziceni: Programul «Tinerii și Hristos»

La începutul lunii aprilie, în miez de primăvară, reprezentanții Protopopiatului Urziceni s-au întâlnit cu reprezentanții primăverii vieții, elevi ai liceelor din municipiul ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2025, 13:20
(4528 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Salonul de Primăvară 2025»

Uniunea Artiștilor Plastici-filiala Slobozia/Ialomița, împreună cu Muzeul Național al Agriculturii organizează joi, 10 martie 2025, începând cu orele 16,00, la Centrul Cultural « ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2025, 09:05
(13179 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți prinși în flagrant în timp ce furau componente din calea ferată

Fetești: Hoți prinși în flagrant în timp ce furau componente din calea ferată

Joi, 3 aprilie 2025, polițiștii au depistat în flagrant delict patru persoane, cu vârste cuprinse între 21 și 29 de ani, toate domiciliate în Fetești, care ar fi secționat cablul ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2025, 12:10
(6782 vizualizări - 0 comentarii)


USR Ialomița: Cerem măsuri urgente și sancțiuni reale în cazul de la Centrul «Alexandra» din Slobozia

USR Ialomița: Cerem măsuri urgente și sancțiuni reale în cazul de la Centrul «Alexandra» din Slobozia

USR Ialomița solicită conducerii DGASPC Ialomița și Consiliului Județean să iasă rapid din pasivitate și să dispună măsurile care se impun în cazul revoltător al copiilor ținuți legați în ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2025, 17:10
(5942 vizualizări - 10 comentarii)


IJJ Ialomița: 700 misiuni de ordine publică în luna martie 2025

IJJ Ialomița: 700 misiuni de ordine publică în luna martie 2025

Creșterea gradului de siguranță al cetățenilor prin asigurarea măsurilor de ordine la manifestările cu public numeros și participarea la misiuni de menținere în sistem integrat au fost principalele ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2025, 12:35
(2364 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale în cazul adolescentei descoperită legată de pat la Căsuța de Tip Familial «Alexandra»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează cu privire la măsurile pe care instituția le-a luat în cazul adolescentei descoperită legată de pat la Căsuța de Tip Familial «Alexandra ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2025, 12:00
(3537 vizualizări - 6 comentarii)


APIA: Stadiul depunerii Cererilor de Plată pentru anul 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 3-31 martie a.c., în cadrul Campaniei de depunere a Cererilor de plată pentru anul 2025, au fost depuse ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2025, 11:25
(14879 vizualizări - 0 comentarii)


«Marșul pentru Viață» în Protopopiatele Slobozia și Urziceni

«Marșul pentru Viață» în Protopopiatele Slobozia și Urziceni

Sâmbătă, 29 martie 2025, s-a desfășurat la Slobozia evenimentul intitulat «Marșul pentru Viață». Anul acesta tema «Marșului pentru Viață» a fost «Fiecare om contează ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2025, 08:20
(10399 vizualizări - 2 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Țăndărei!

Luni, 31 martie 2025, echipele RAJA Constanța vor executa lucrări de mentenanță/întreținere și reparații la nivelul Stația de Apă Țăndărei, județul Ialomița. Astfel, în noaptea de luni spre ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2025, 11:20
(1503 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...