Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gone in 38 minutes

Gone in 38 minutes

Joi, 1 octombrie, la orele 16,00, primarul Gabi Ionașcu a decis să-și alunge singur musca adusă de Băsescu de la București și așezată pe căciula sa. Primele sale cuvinte au fost «am discutat 38 de minute cu Traian Băsescu». Potrivit declarațiilor sale, «ce pot fi confirmate cu 4 martori», în cele 38 de minute Traian Băsescu nu i-a cerut nicio secundă sprijin pentru alegerile prezidențiale din noiembrie 2009. În schimb, primarul Gabi Ionașcu a cerut insistent președintelui să se implice în facilitarea transferului cinematografelor din Slobozia către autoritatea publică locală, precum și a sediului fostei unități militare și a Casei Armatei, dar și schimbarea rangului municipiului reședință de județ... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 17:26 (7853 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

«Și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare»

Președintele PD-L, Cazacu Marinică

«Și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare»

Comentînd ultimele evenimente, respectiv demisiile miniștrilor PSD din Guvern, președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică a ținut să declare: «După cum am mai spus, oricum la nivel local Protocolul PSD-PD-L trebuia rupt mai demult. Acum, se impune chiar. O dată cu ieșirea miniștrilor PSD de la guvernare, și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare». Mai mult, întrebat fiind de o eventuală schimbare a prefectului Alecsandru Știucă, cunoscută fiind sorgintea social-democrată a reprezentantului Guvernului în teritoriu, Cazacu a declarat că «oficial, nu putem vorbi de o schimbare a prefectului. În particular însă, mi-aș dori schimbarea prefectului Știucă». La final, președintele... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 12:51 (8417 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un copil de doar cinci luni a fost omorât!!!

Urmarea eliberărilor mafioților de la Urziceni

Un copil de doar cinci luni a fost omorît!!!

Un tragic accident rutier s-a produs miercuri, 30 septembrie, în localitatea Afumați. Un copil de doar cinci luni a sfîrșit tragic, după ce mașina condusă de mama sa, și ea în stare foarte gravă, a fost lovită violent de un autoturism ce gonea pe șosea. Accidentul se înscrie în seria de evenimente rutiere grave petrecute din ce în ce mai des pe drumurile naționale. De această dată însă, accidentul petrecut în Afumați (re)aduce în atenția publicului gruparea de mafioți din Urziceni. Potrivit polițiștilor, accidentul a fost produs din vina șoferiței ce ar fi ieșit dintr-o benzinărie virînd la stînga, deși nu era permis. Din sensul opus, o mașină străină ce circula cu viteză mărită, a lovit autoturismul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 12:08 (6648 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Anul viitor vom împăduri mai puțin de 100 de hectare din 6000 posibile

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Vă mai amintiți cum a prins România rădăcini la Sudiți, acum un an, pe 5 hectare de teren, în direct, la TV? Și cum a plantat ministrul mediului, Nicolae Nemirschi, cu excavatorul, un ditamai platanul de 20 de ani, care s-a uscat în pămînt timp de un an devenind zilele trecute lemn de foc? Dar cum promiteau atunci, de făcea ratingul clăbuci, oficialii locali și județeni că vor împăduri hectare cît vezi cu ochii, vă mai amintiți? Ei, bine, uitați-le toate, pentru că de 20 de ani încoace Ialomița se transformă într-un deșert pe care nimeni și nimic nu-l mai poate controla. Iar asta n-o spunem noi, ci datele oficiale care susțin că din 6178 de hectare aflate la dispoziția autorităților locale pentru... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 09:38 (8516 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Laboratorul de cernoziomuri (slideshow)

Pentru cei care au lipsit de la lecția asta, cernoziomul este un sol de culoare închisă, neagră sau castanie, avînd un grad ridicat de fertilitate. Fertilitatea cernoziomului se stabilește în funcție de subtipul de cernoziom, orizontul prin care e definit și valorile crome la materialul în stare umedă. Iar aceste valori, pentru că aici voiam să ajungem, se stabilesc în cea mai vetustă, mai săracă și mai neglijată dintre instituțiile descentralizate ale statului din Ialomița, Oficiul Județean pentru Studii Pedologice și Agrochimice Ialomița, de pe strada Lacului, nr. 9-11.

20 de ani de anonimat oficial
Pe strada Lacului, la adresă, e toamnă. Gardul de sîrmă este același... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 09:35 (15362 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Băsescu în Ialomița

Slobozia l-a cerut pe Iliescu la Interne (slowside)

Cunoscut pe harta politică a țării drept un județ roșu, Ialomița nu s-a dezmințit nici azi, miercuri, 30 septembrie, la vizita președintelui Traian Băsescu în Slobozia. După o așteptare de trei ore, provocată de cererea expresă a președintelui de a discuta cu șefii servciilor descentralizate, unul dintre susținătorii aduși de organizația PD-L Ialomița în fața Centrului Cultural a strigat: «Domnu' președinte, puneți-l pe Iliescu la Interne și terminați bîlciul!».

Vizită prezidențială la cabinetul deputatului liberal Pocora
Vizita prezidențială, după cum am și anunțat, a debutat la Fetești. Însă, contrar așteptărilor, primarul Catrinoiu nu l-a primit pe Băsescu în sediul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 18:34 (6833 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Avem echipe, avem valoare

Ialomița, lider pe trei fronturi

Avem echipe, avem valoare

Aflat mulți ani în comă profundă, sportul ialomițean de echipă a început să dea semne evidente de viață. După electroșocul pricinuit de titlul de campioană obținut în vară de Unirea Urziceni, a venit rîndul celorlalte combatante angrenate în competițiile naționale să arate că, fiecare la nivelul ei valoric, sînt în stare de fapte sportive. Nu este un moment istoric, nu este încă momentul să folosim cuvinte mari, dar ceea ce s-a întîmplat la sfîrșitul săptămînii trecute este un fapt rar, irepetabil pînă la acest moment în existența fenomenului sportiv local. Toate cele trei echipe ale noastre sînt pe primul loc: Unirea Urziceni, în Liga I, Unirea Slobozia în Liga a III-a și echipa de hanbal a ... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:53 (7760 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Viitor de aur sportu' nostru are

Loredana Dima, scrimă, CSS Slobozia

Loredana e o campioană cu pedigree. Tatăl, Nelu Dima, a fost vicecampion european, mama și ea performeră în aceeași disciplină... Așa că sportul de performanță a fost pentru eleva ajunsă acum în clasa a VIII-a o chemare de familie. De scrimă s-a îndrăgostit în 2005, an în care a și început antrenamentele sub îndrumarea profesorului Marian Cruțu. Iar de atunci a spulberat metodic toate adversarele pe care le-a întîlnit în competițiile de profil. Astfel a ajuns să aibă în palmares 14 medalii la campionatele naționale de copii, speranțe și cadeți, iar în 2008 să devină dublă campioană națională școlară la categoria speranțe. Profesorul său declară că o asftel de performanță într-un timp atît de scurt... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:51 (7324 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa Ialomița la scrimă

Sabrerii slobozeni și-au adjudecat toate trofeele în competiția organizată de DJS Ialomița la sfîrșitul săptămînii în sala de scrimă a stadionului 1 Mai. La feminin, s-a impus Loredana Dima, cea care a învins-o pe coechipiera ei de la CSS Slobozia, Cristina Constandache, cu 15 la 7. Tot doi slobozeni s-au întîlnit și în finala masculină. Mădălin Bucur l-a învins pe George Iancu cu scorul de 15-14. Tot sportivii noștri au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului și în concursul pe echipe. CSM Slobozia s-a impus la băieți, iar CSS Slobozia s-a impus la fete. De menționat că acest concurs s-a adresat exclusiv juniorilor, la el participînd 46 de sportivi, legitimați la 8 cluburi din Slobozia,... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:50 (7346 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Deci. Să vă spunem de ce vi i-am trîntit pe cei doi în rubrica de faţă. Primul motiv ar fi că, date fiind conjuncturile actuale, tov. Blaga urmează să-şi încalece din nou armăsarul de la Minister, după ce Nica şi-a luat jucăriile şi a plecat. Al doilea motiv pentru care îi vizualizaţi sub sloganul de «iubire eternă» ar fi reprezentat de faptul că, apelînd la o clarvăzătoare, am intrat în posesia gîndurilor neştiute şi totuşi exprimate de voinţa neuronală a celor doi. Aşadar, în acea ipostază, Marinică gîndea: «O, Doamne! Dacă l-ar pune din nou pe pretenu' Blaga ministru m-aş scoate. L-aş rezolva şi pe Bebiţă ne'nţelesu, aş prinde iar un post, i-aş da una-n mufă lu' Ciupercă... Doamne, iartă-mă... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:33 (8122 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

1000 de miliarde, EPUIZATE

Sănătatea ialomițeană are nevoie de bancheri

1000 de miliarde, EPUIZATE

Situație fără precedent în sănătatea ialomițeană. Spitalele își anunță colapsul, fondurile fiind mai mult decît insuficiente. Singura soluție pentru resuscitarea sistemului sanitar ar fi, potrivit autorităților, o rectificare bugetară, care însă întîrzie să apară. Pentru ca activitatea spitalelor să nu se încheie, instituțiile de profil au nevoie de cîteva sute bune de miliarde... Previziunile oficialilor anunță aceleași tablouri sumbre și pentru sistemul farmaceutic, fondurile neajungînd pînă la finalul anului. La fel și sectorul analizelor medicale, asigurate gratuit într-un număr din ce în ce mai mic. Ori fără medicamente, analize medicale și salarii ale personalului sanitar asigurate, spitalele... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:27 (7794 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sunt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă»

Fragedul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu

«Sînt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă»

Ștefan Mușoiu e un social-democrat pur sînge! Făcut, iar nu născut, e drept! Dar într-o epocă a vitezei, în care pedigree-ul e mai degrabă o povară decît un blazon, astfel de amănunte nu mai contează. Ceea ce contează e faptul că, la doar 29 de ani, Ștefan Mușoiu avea o carte de vizită impresionantă. Îl vînase și «ucisese» în plen pe Alexandru Potor, președintele organizației PSD Slobozia, fusese nominalizat pentru Parlamentul României, devenise mîna dreaptă a președintelui Ciupercă și era liderul informal al unei părți importante a grupului de primari PSD din Ialomița anului 2008. Restul e istorie nescrisă, pe care timpul și memoriile de bătrînețe ale actualului vicepreședinte de Consiliu Județean... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:21 (16213 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Cristina, prietena Ioanei

Pe Ioana o cunoașteți, ați admirat-o în urmă cu două săptămîni și ați comentat-o on-line de s-a înroșit modemul. Cristina însă... Ei bine, Cristina e așa cum o vedeți în fotografie. Dezinvoltă, veselă, gata oricînd să experimenteze... Și, întotdeauna, alături de prietena ei. Atît de aproape, încît fotoreporterului redacției i-a scăzut brusc glicemia și a fost nevoie să fie transportat la spital. De aceea n-a avut cine s-o mai întrebe de vîrstă, dimensiunile ideale, de orientarea sexuală sau de starea civilă. Însă a doua zi, cînd fotograful s-a întors la locul faptei pentru a-și recupera aparatul de fotografiat, administratorul piscinei i-a declarat sub cuvînt de onoare, că la plecare, Cristina... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:21 (45084 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

Banii din gunoaie miros a trafic de influență

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. În urma lor a rămas însă gunoiul care se adună zilnic din fiecare gospodărie și obligația autorităților locale de a înființa servicii de salubritate la nivelul fiecărei localități pînă la sfîrșitul anului în curs. Cu trei luni înainte de termenul limită, autoritățile locale nu numai că nu au aceste servicii, dar s-au decis să le și vîndă. Termenul juridic pentru această afacere este «delegare de gestiune prin concesionarea serviciului de salubritate», iar amatorii pentru această afacere la limita legii sînt mai mulți decît poate piața satisface. Cît despre principiul după care se face... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:45 (9155 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Băsescu, așteptat la Slobozia

Președintele Băsescu, așteptat la Slobozia

Miercuri, 30 septembrie 2009, președintele Traian Băsescu este așteptat la Slobozia pentru a inaugura activitățile desfășurate cu ocazia «Zilei Orezului», dar și a Tîrgului «Agroial Partner». Anul acesta, festivitățile au fost cuplate, iar evenimentul se desfășoară începînd de miercuri, 30 septembrie. Sărbătoarea va fi marcată de vizita președintelui Băsescu, aflat în periplu electoral în Ialomița. Potrivit programului anunțat, președintele României este așteptat la Fetești, la Galeriile «Lumina», în continuare urmînd un program de vizite pe teritoriul municipiului. În jurul prînzului, la orele 13,30, Băsescu și-ar fi programat o întîlnire de lucru cu primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:41 (5687 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Unirea Urziceni aduce copii la meciul cu Stuttgart

Pentru a se umple stadionul din Ghencea

Unirea Urziceni aduce copii la meciul cu Stuttgart

Potrivit site-ului oficial, partenerul FC Unirea, Green City a avut inițiativa de a invita micii fotbaliști din școlile de fotbal bucureștene să urmărească partida dintre FC Unirea și VfB Stuttgart din Liga Campionilor. Astfel, directorul sportiv al campioanei, Narcis Raducan, a contactat toate școlile de fotbal, astfel că aproape 2000 de copii vor putea asista la meciul cu echipa germană. Managerul general al campioanei României, Mihai Stoica, a spus: «Ce poate fi mai frumos pentru un copil decît să asiste la un meci din Liga Campionilor? Green City a avut o inițiativă lăudabilă, nu trebuie să se înțeleagă că dorim să populăm stadionul». Adăugăm, la final, că potrivit declarațiilor oficiale ale... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 14:10 (7921 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cinci tineri au murit secționați într-un accident rutier
(SLIDESHOW)

Cinci tineri au murit într-o tragedie rutieră petrecută în dimineața zilei de duminică, 27 septembrie. În timp ce se întorceau de la discotecă, din motive încă nestabilite de polițiști, mașina a ieșit de pe carosabil și s-a izbit violent de un copac. În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit că pe carosabil nu existau urme de frînare, iar viteza nu ar fi fost de doar 90 de kilometri la oră, la cît s-a oprit acul vitezometrului. Cei cinci tineri se întorceau de la discoteca din Malu, șoseaua era liberă, iar condițiile de trafic foarte bune. Autovehiculul a ieșit subit de pe carosabil și s-a izbit de parapetul de pe marginea șoselei. Tinerii, cu vîrste cuprinse între 24 și 27 de ani, 4 băieți... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 13:40 (7763 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița nu mai există vaccin antirabic

Sănătatea moare încet dar sigur

În Ialomița nu mai există vaccin antirabic

Deși problema cîinilor comunitari este una destul de controversată, la această controversă se adaugă o alta, produsă de această dată de carențele sistemului sanitar. În sensul că tratamentele antirabice acordate victimelor cîinilor comunitari și nu numai lipsesc cu desăvîrșire din unitățile spitalicești. În Ialomița nu mai există vaccin antirabic de aproape o lună de zile, pacienții mușcați de cîini sau alte animale ce pot transmite rabia fiind nevoiți să-și trateze rănile cu indiferență sau, în cele mai fericite cazuri, să «viziteze» Capitala pentru un simplu vaccin.
...
Zilele trecute, am fost contactați de un bunic contrariat de faptul că nepotul său, mușcat de un cîine... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 09:28 (6355 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tineretul ialomițean și-a tras girofar

Tineretul ialomițean și-a tras girofar

Prin reprezentanții lui legali, firește, că doar nu era să se plimbe toată golănimea Sloboziei cu un ditamai Volkswagen Bora prin urbe. Minunea administraivă, căci după ce Direcția a birjărit 15 ani o Dacie numai bună de casat altfel decît minune nu-i putem spune, a fost posibilă grație unei subtile cereri de transfer făcută de blonda de la Tineret a PD-L, Angelica Negruț: «Nu e nimic interesant de spus pentru ziare. Nu e nici a mea și nici nu mă plimb eu cu ea. E o mașină veche, obținută printr-o solicitare de la Autoritatea Națională a Vămilor. S-a aprobat... și asta e! De ce are girofar? Pentru că încă nu a fost înmatriculată pe Ialomița. Și chiar nu cred că e cazul să faceți o poză pentru... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 09:00 (9913 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

5 milioane de lei ca sa-ți bagi degetul în E-Slobozia

5 milioane de lei ca sa-ți bagi degetul în E-Slobozia

După principiul «cere și ți se va da degetul din mijloc», serviciul de investigații on-line al Primăriei Slobozia a decoperit o nouă oportunitate de a cheltui fondurile locale. Mici, ce-i drept, doar 2 la sută din cele 5 milioane de lei cît face inițiativa promovată de Valentin Băcanu. Mici, dar siguri, spunem noi... și imediat vă vom explica de ce!

E-Slobozia, la un clic distanță de contribuabil
Ieri, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, viceprimarul Valentin Băcanu a reșapat unul dintre proiectele cu finanțare europeană respinse în această vară. Proiectul se numește «E-Slobozia, oraș digital», are o valoare totală de 5 milioane de lei și, după... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2009, 17:35 (33838 vizualizări - 19 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
236 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Proprietarii de bovine depistate cu «bluetongue», despăgubiți de stat

Șase ialomițeni proprietari de bovine depistate cu «boala limbii albastre» au fost despăgubiți în urma demersurilor înaintate către Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 14:20
(7048 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 14 ani, suspectat de furt

Un minor de 14 ani este cercetat de polițiști sub acuzația de furt calificat. El este principalul suspect într-o anchetă privind furtul de bani din cadrul unei societăți comerciale. Luat la întrebări de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 13:15
(4112 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


«Copilărie fără delincvență!» la Liceul de Arte Slobozia

Inspectoratul General al Poliției Române a demarat o campanie națională cu scopul prevenirii delincvenței juvenile. Acțiunea inițiată la București va fi implementată și în județul Ialomița. La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 12:25
(5231 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Invitație la vals», alături de artiștii Teatrului de Operetă «Ion Dacian»

Duminică 14 decembrie a.c., de la orele 17,00, locuitorii municipiului Slobozia sînt invitați la vals. Evenimentul se desfășoară la Casa de Cultură a Municipiului Slobozia, iar intrarea este liberă. Amfitrionii ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 11:15
(4599 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 240 tone de produse, confiscate de inspectorii DSVSA Ialomița

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat mai multe controale pe linia constatării abaterilor privind normele de sănătate și bunăstarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 10:05
(4244 vizualizări - 0 comentarii)


9 Decembrie-«Ziua Internațională Anticorupție»

Convenția Organizației Națiunilor Unite împotriva Corupției a stabilit, în urmă cu 11 ani, data de 9 decembrie ca fiind «Ziua Internațională Anticorupție». Semnată de România la data de 9 decembrie ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 18:40
(3805 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Deschide ușa, creștine!»

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Urziceni organizează cea de-a XII-a ediție a Festivalului de Colinde Populare Românești «Deschide ușa ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 18:05
(4520 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Patru tineri, cercetați penal după ce au aruncat cu pietre într-o dubă!

Patru tineri, cu vîrste cuprinse între 16 și 19 ani, din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de distrugere. În fapt, cei în cauză sînt bănuiți că, în cursul ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 17:50
(5473 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A furat bagaje dintr-un centru comercial!

O tînără de 34 de ani, din Urziceni, este cercetată de polițiștii de Investigații Criminale, fiind bănuită că ar fi sustras bagaje ce conțineau bunuri în valoare de 200 de lei, din locul special amenajat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 17:05
(4376 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Platonești: Infractor încarcerat

Vineri, 5 decembrie 2014, polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 16:25
(5593 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 74 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 8 decembrie 2014, sînt disponibile 74 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 16:05
(4903 vizualizări - 1 comentariu)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea Colindului la Slobozia

În folclorul românesc, Colindatul de Crăciun este cel mai important ciclu sărbătoresc popular tradițional, cel mai bogat și colorat prilej de manifestări folclorice. Deprinderea de a colinda, de a saluta ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 15:20
(3710 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Nu a respectat barierele și a intrat cu mașina în locomotivă!

Duminică, 7 decembrie a.c., șoferul unui autoturism nu a respectat semnalele acustice și luminoase la trecerea la nivel cu calea ferată și a intrat în coliziune cu locomotiva unui tren de călători.  ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 14:40
(4698 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia accident


Urziceni: Două bătrîne, acroșate de un autoturism

Poliția a fost sesizată vineri, 5 decembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce două femei ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 13:20
(4444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


DSVSA Ialomița: Atenție la trichineloză!

«Statisticile arată că, cele mai multe cazuri de trichineloză la om apar în perioada sărbătorilor de iarnă, cînd, în mod tradițional, se taie un număr mare de porci crescuți în sistem gospodăresc, iar o ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 12:15
(5014 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Prețurile Maximale pentru proiectele de servicii finanțate prin Măsura LEADER

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) va elabora o listă care va conține prețurile maximale pentru proiectele de servicii finanțate în cadrul Măsurii 19 LEADER din cadrul Programului Național ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 21:05
(5579 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Peste 350 de articole pirotehnice au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în cadrul acțiunii «Foc de artificii 2014-2015», două infracțiuni fiind constatate. Prin acțiunea «Foc de artificii» se urmărește ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 18:40
(4622 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un jandarm a găsit 300 de lei pe stradă și i-a predat Poliției

Vineri, 5 decembrie 2014, un subofițer jandarm din cadrul Detașamentului de Pază și Protecție Slobozia a găsit, în zona comercială «Casa Modei», suma de 300 de lei. Subofițerul i-a predat subofițerului ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 17:30
(5294 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Doi tineri, cercetați pentru furturi din mașini și locuințe

Polițiștii feteșteni cercetează doi tineri, de 16 și 18 ani, ambii din Fetești, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, tinerii sînt bănuiți că în cursul lunii noiembrie ar fi sustras ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 16:15
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Arestat pentru «tentativă de omor»

În cursul zilei de joi, 4 decembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza comunei Bărbulești, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 15:20
(8240 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Brașovean reținut după ce a condus fără permis și și-a ascuns identitatea

Polițiștii Biroului Poliție Rutieră Urziceni au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un bărbat, de 43 de ani, din județul Brașov. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 14:05
(6585 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr de 17 ani, reținut pentru tîlhărie. A smuls lănțișorul de la gîtul unui copil!

Un tînăr de 17 ani, bănuit că a smuls un lănțișor de aur de la gîtul unei persoane,  a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii de Investigații Criminale. Polițiștii Biroului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2014, 16:35
(5555 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din România vernisează expoziția «La pas prin lumea satului». Evenimentul se va produce miercuri, 10 decembrie 2014, expoziția reunind obiecte din toate colecțiile reprezentative ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2014, 13:20
(4143 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Și-a văzut tatăl murind

Un tînăr de 21 de ani a văzut cu ochii lui cum tatăl său, un bărbat de 53 de ani, din București, și-a pierdut viața. Cei doi se aflau în autoturismul pe care bărbatul îl conducea și au fost implicați într ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 19:05
(4830 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: O zi fără eliberare de permise sau numere de înmatriculare

Joi, 4 decembrie 2014, activitatea Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor se suspendă între intervalele orare 7,00-10,00 și 15,00-17,30, ca urmare a întreruperii ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 18:20
(5722 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși la volan fără a deține permis

Doi șoferi, unul de 45 de ani și un altul de 25 de ani, conduceau pe șosele din Ialomița fără să dețină permise auto. Ambii s-au ales cu dosare penale. Primul șofer este bărbatul de 45 de ani care, potrivit ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 17:50
(3919 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident rutier din cauza condițiilor meteo

Un șofer, de 41 de ani, din Buzău, nu a adaptat viteza de deplasare la condițiile de drum și s-a izbit violent de o altă mașină, condusă de un bărbat, de 34 de ani. În urma accidentului a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 17:25
(6280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi aplicate de polițiști

Polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost constatate 37 de contravenții ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 16:20
(3230 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia. Șofer de 88 de ani, ajuns la spital după ce a intrat într-un tir!

Accident rutier la Slobozia. Șofer de 88 de ani, ajuns la spital după ce a intrat într-un tir!

Accident de circulație la intrare în municipiul Slobozia. Un bătrîn de 88 de ani, din Țăndărei, a intrat cu mașina într-un tir și a ajuns la spital. Celălalt șofer, un bărbat de 58 de ani, se urcase la ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2014, 19:25
(4916 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: S-a rătăcit în mijlocul câmpului

Ialomița: S-a rătăcit în mijlocul cîmpului

Operațiune de salvare a polițiștilor, pompierilor și jandarmilor ialomițeni. Forțele de ordine au intervenit pentru a-i da de urmă unui bărbat de 62 de ani care a sunat la numărul de urgență 112 pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2014, 16:20
(2486 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...