Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

Decapitarea șefilor și adjuncților social-democrați

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

După ce joi, 1 octombrie, Cazacu Marinică declara «și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare», astăzi, 2 octombrie, Guvernul Boc îl ajută să se țină de cuvînt. Începînd cu prima oră a dimineții, șefii instituțiilor descentralizate din județ și-au pregătit geamantanele și s-au mutat mai aproape de ușă. În Ialomița, primii care vor cădea ar fi șefii de la Finanțe, Garda Financiară, Inspectoratul Teritorial de Muncă și Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorilor, precum și de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Cazacu, biciul lui Dumnezeu în descentralizatele PSD
Intenția președintelui Cazacu de a epura descentralizatele județului de «mafia PSD» prinde... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 14:54 (14666 vizualizări - 18 comentarii)

POLITICĂ

Marian Hoinaru, propunere de ministru al Agriculturii

Marian Hoinaru, propunere de ministru al Agriculturii

Potrivit unor surse din cadrul PD-L, una dintre propunerile pentru ocuparea funcției de ministru al Agriculturii ar fi Marian Hoinaru. Actual secretar de stat în Ministerul Agriculturii, Marian Hoinaru a devenit deputat din 2004, candidînd pe listele PNL din postura de președinte al acestei formațiuni politice la nivel local. Din 2006, Marian Hoinaru, artizan al scindării PNL în Ialomița, a devenit deputat PLD, urmîndu-l pe fostul lider al PNL, Theodor Stolojan. În Ialomița, Marian Hoinaru a deținut funcția de consilier local în mandatul 2000-2004 (Consiliul Local Slobozia), în 2004 a fost ales consilier județean, iar la alegerile parlamentare din același an a intrat în Parlament pe listele Partidului... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 10:26 (9863 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mădălin Teculescu, noul prefect de Ialomița Mădălin Teculescu, noul prefect de Ialomița

Operațiunea decapitarea

Mădălin Teculescu, noul prefect de Ialomița

Joi, 1 octombrie, urmare a unei ședințe de Guvern, pe tema ieșirii de la guvernare a PSD, ministrul interimar al Administrației și Internelor, Vasile Blaga a anunțat eliberarea din funcții pentru toți prefecții susținuți de Partidul Social Democrat și înlocuirea acestora cu prefecți PD-L. Astfel prefectul Alecsandru Știucă a fost demis în cursul serii trecute, fiind înlocuit cu subprefectul Mădălin Teculescu. «Prefecții sînt reprezentanții Guvernului în teritoriu. De astăzi (n. red. 1 octombrie 2009), Guvernul are o altă componență politică și au fost eliberați din funcție o serie de prefecți, numiți alții, care nu au beneficiat de mobilitate și care urmează a da concursul pentru funcție» a anunțat... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 09:38 (6155 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Gone in 38 minutes

Gone in 38 minutes

Joi, 1 octombrie, la orele 16,00, primarul Gabi Ionașcu a decis să-și alunge singur musca adusă de Băsescu de la București și așezată pe căciula sa. Primele sale cuvinte au fost «am discutat 38 de minute cu Traian Băsescu». Potrivit declarațiilor sale, «ce pot fi confirmate cu 4 martori», în cele 38 de minute Traian Băsescu nu i-a cerut nicio secundă sprijin pentru alegerile prezidențiale din noiembrie 2009. În schimb, primarul Gabi Ionașcu a cerut insistent președintelui să se implice în facilitarea transferului cinematografelor din Slobozia către autoritatea publică locală, precum și a sediului fostei unități militare și a Casei Armatei, dar și schimbarea rangului municipiului reședință de județ... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 17:26 (7853 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare»

Președintele PD-L, Cazacu Marinică

«Și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare»

Comentînd ultimele evenimente, respectiv demisiile miniștrilor PSD din Guvern, președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică a ținut să declare: «După cum am mai spus, oricum la nivel local Protocolul PSD-PD-L trebuia rupt mai demult. Acum, se impune chiar. O dată cu ieșirea miniștrilor PSD de la guvernare, și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare». Mai mult, întrebat fiind de o eventuală schimbare a prefectului Alecsandru Știucă, cunoscută fiind sorgintea social-democrată a reprezentantului Guvernului în teritoriu, Cazacu a declarat că «oficial, nu putem vorbi de o schimbare a prefectului. În particular însă, mi-aș dori schimbarea prefectului Știucă». La final, președintele... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 12:51 (8417 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un copil de doar cinci luni a fost omorât!!!

Urmarea eliberărilor mafioților de la Urziceni

Un copil de doar cinci luni a fost omorît!!!

Un tragic accident rutier s-a produs miercuri, 30 septembrie, în localitatea Afumați. Un copil de doar cinci luni a sfîrșit tragic, după ce mașina condusă de mama sa, și ea în stare foarte gravă, a fost lovită violent de un autoturism ce gonea pe șosea. Accidentul se înscrie în seria de evenimente rutiere grave petrecute din ce în ce mai des pe drumurile naționale. De această dată însă, accidentul petrecut în Afumați (re)aduce în atenția publicului gruparea de mafioți din Urziceni. Potrivit polițiștilor, accidentul a fost produs din vina șoferiței ce ar fi ieșit dintr-o benzinărie virînd la stînga, deși nu era permis. Din sensul opus, o mașină străină ce circula cu viteză mărită, a lovit autoturismul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 12:08 (6648 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Anul viitor vom împăduri mai puțin de 100 de hectare din 6000 posibile

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Vă mai amintiți cum a prins România rădăcini la Sudiți, acum un an, pe 5 hectare de teren, în direct, la TV? Și cum a plantat ministrul mediului, Nicolae Nemirschi, cu excavatorul, un ditamai platanul de 20 de ani, care s-a uscat în pămînt timp de un an devenind zilele trecute lemn de foc? Dar cum promiteau atunci, de făcea ratingul clăbuci, oficialii locali și județeni că vor împăduri hectare cît vezi cu ochii, vă mai amintiți? Ei, bine, uitați-le toate, pentru că de 20 de ani încoace Ialomița se transformă într-un deșert pe care nimeni și nimic nu-l mai poate controla. Iar asta n-o spunem noi, ci datele oficiale care susțin că din 6178 de hectare aflate la dispoziția autorităților locale pentru... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 09:38 (8517 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Laboratorul de cernoziomuri (slideshow)

Pentru cei care au lipsit de la lecția asta, cernoziomul este un sol de culoare închisă, neagră sau castanie, avînd un grad ridicat de fertilitate. Fertilitatea cernoziomului se stabilește în funcție de subtipul de cernoziom, orizontul prin care e definit și valorile crome la materialul în stare umedă. Iar aceste valori, pentru că aici voiam să ajungem, se stabilesc în cea mai vetustă, mai săracă și mai neglijată dintre instituțiile descentralizate ale statului din Ialomița, Oficiul Județean pentru Studii Pedologice și Agrochimice Ialomița, de pe strada Lacului, nr. 9-11.

20 de ani de anonimat oficial
Pe strada Lacului, la adresă, e toamnă. Gardul de sîrmă este același... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 09:35 (15362 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Băsescu în Ialomița

Slobozia l-a cerut pe Iliescu la Interne (slowside)

Cunoscut pe harta politică a țării drept un județ roșu, Ialomița nu s-a dezmințit nici azi, miercuri, 30 septembrie, la vizita președintelui Traian Băsescu în Slobozia. După o așteptare de trei ore, provocată de cererea expresă a președintelui de a discuta cu șefii servciilor descentralizate, unul dintre susținătorii aduși de organizația PD-L Ialomița în fața Centrului Cultural a strigat: «Domnu' președinte, puneți-l pe Iliescu la Interne și terminați bîlciul!».

Vizită prezidențială la cabinetul deputatului liberal Pocora
Vizita prezidențială, după cum am și anunțat, a debutat la Fetești. Însă, contrar așteptărilor, primarul Catrinoiu nu l-a primit pe Băsescu în sediul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 18:34 (6833 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Avem echipe, avem valoare

Ialomița, lider pe trei fronturi

Avem echipe, avem valoare

Aflat mulți ani în comă profundă, sportul ialomițean de echipă a început să dea semne evidente de viață. După electroșocul pricinuit de titlul de campioană obținut în vară de Unirea Urziceni, a venit rîndul celorlalte combatante angrenate în competițiile naționale să arate că, fiecare la nivelul ei valoric, sînt în stare de fapte sportive. Nu este un moment istoric, nu este încă momentul să folosim cuvinte mari, dar ceea ce s-a întîmplat la sfîrșitul săptămînii trecute este un fapt rar, irepetabil pînă la acest moment în existența fenomenului sportiv local. Toate cele trei echipe ale noastre sînt pe primul loc: Unirea Urziceni, în Liga I, Unirea Slobozia în Liga a III-a și echipa de hanbal a ... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:53 (7760 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Viitor de aur sportu' nostru are

Loredana Dima, scrimă, CSS Slobozia

Loredana e o campioană cu pedigree. Tatăl, Nelu Dima, a fost vicecampion european, mama și ea performeră în aceeași disciplină... Așa că sportul de performanță a fost pentru eleva ajunsă acum în clasa a VIII-a o chemare de familie. De scrimă s-a îndrăgostit în 2005, an în care a și început antrenamentele sub îndrumarea profesorului Marian Cruțu. Iar de atunci a spulberat metodic toate adversarele pe care le-a întîlnit în competițiile de profil. Astfel a ajuns să aibă în palmares 14 medalii la campionatele naționale de copii, speranțe și cadeți, iar în 2008 să devină dublă campioană națională școlară la categoria speranțe. Profesorul său declară că o asftel de performanță într-un timp atît de scurt... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:51 (7324 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa Ialomița la scrimă

Sabrerii slobozeni și-au adjudecat toate trofeele în competiția organizată de DJS Ialomița la sfîrșitul săptămînii în sala de scrimă a stadionului 1 Mai. La feminin, s-a impus Loredana Dima, cea care a învins-o pe coechipiera ei de la CSS Slobozia, Cristina Constandache, cu 15 la 7. Tot doi slobozeni s-au întîlnit și în finala masculină. Mădălin Bucur l-a învins pe George Iancu cu scorul de 15-14. Tot sportivii noștri au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului și în concursul pe echipe. CSM Slobozia s-a impus la băieți, iar CSS Slobozia s-a impus la fete. De menționat că acest concurs s-a adresat exclusiv juniorilor, la el participînd 46 de sportivi, legitimați la 8 cluburi din Slobozia,... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:50 (7346 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Deci. Să vă spunem de ce vi i-am trîntit pe cei doi în rubrica de faţă. Primul motiv ar fi că, date fiind conjuncturile actuale, tov. Blaga urmează să-şi încalece din nou armăsarul de la Minister, după ce Nica şi-a luat jucăriile şi a plecat. Al doilea motiv pentru care îi vizualizaţi sub sloganul de «iubire eternă» ar fi reprezentat de faptul că, apelînd la o clarvăzătoare, am intrat în posesia gîndurilor neştiute şi totuşi exprimate de voinţa neuronală a celor doi. Aşadar, în acea ipostază, Marinică gîndea: «O, Doamne! Dacă l-ar pune din nou pe pretenu' Blaga ministru m-aş scoate. L-aş rezolva şi pe Bebiţă ne'nţelesu, aş prinde iar un post, i-aş da una-n mufă lu' Ciupercă... Doamne, iartă-mă... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:33 (8122 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

1000 de miliarde, EPUIZATE

Sănătatea ialomițeană are nevoie de bancheri

1000 de miliarde, EPUIZATE

Situație fără precedent în sănătatea ialomițeană. Spitalele își anunță colapsul, fondurile fiind mai mult decît insuficiente. Singura soluție pentru resuscitarea sistemului sanitar ar fi, potrivit autorităților, o rectificare bugetară, care însă întîrzie să apară. Pentru ca activitatea spitalelor să nu se încheie, instituțiile de profil au nevoie de cîteva sute bune de miliarde... Previziunile oficialilor anunță aceleași tablouri sumbre și pentru sistemul farmaceutic, fondurile neajungînd pînă la finalul anului. La fel și sectorul analizelor medicale, asigurate gratuit într-un număr din ce în ce mai mic. Ori fără medicamente, analize medicale și salarii ale personalului sanitar asigurate, spitalele... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:27 (7794 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sunt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă»

Fragedul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu

«Sînt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă»

Ștefan Mușoiu e un social-democrat pur sînge! Făcut, iar nu născut, e drept! Dar într-o epocă a vitezei, în care pedigree-ul e mai degrabă o povară decît un blazon, astfel de amănunte nu mai contează. Ceea ce contează e faptul că, la doar 29 de ani, Ștefan Mușoiu avea o carte de vizită impresionantă. Îl vînase și «ucisese» în plen pe Alexandru Potor, președintele organizației PSD Slobozia, fusese nominalizat pentru Parlamentul României, devenise mîna dreaptă a președintelui Ciupercă și era liderul informal al unei părți importante a grupului de primari PSD din Ialomița anului 2008. Restul e istorie nescrisă, pe care timpul și memoriile de bătrînețe ale actualului vicepreședinte de Consiliu Județean... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:21 (16213 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Cristina, prietena Ioanei

Pe Ioana o cunoașteți, ați admirat-o în urmă cu două săptămîni și ați comentat-o on-line de s-a înroșit modemul. Cristina însă... Ei bine, Cristina e așa cum o vedeți în fotografie. Dezinvoltă, veselă, gata oricînd să experimenteze... Și, întotdeauna, alături de prietena ei. Atît de aproape, încît fotoreporterului redacției i-a scăzut brusc glicemia și a fost nevoie să fie transportat la spital. De aceea n-a avut cine s-o mai întrebe de vîrstă, dimensiunile ideale, de orientarea sexuală sau de starea civilă. Însă a doua zi, cînd fotograful s-a întors la locul faptei pentru a-și recupera aparatul de fotografiat, administratorul piscinei i-a declarat sub cuvînt de onoare, că la plecare, Cristina... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:21 (45084 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

Banii din gunoaie miros a trafic de influență

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. În urma lor a rămas însă gunoiul care se adună zilnic din fiecare gospodărie și obligația autorităților locale de a înființa servicii de salubritate la nivelul fiecărei localități pînă la sfîrșitul anului în curs. Cu trei luni înainte de termenul limită, autoritățile locale nu numai că nu au aceste servicii, dar s-au decis să le și vîndă. Termenul juridic pentru această afacere este «delegare de gestiune prin concesionarea serviciului de salubritate», iar amatorii pentru această afacere la limita legii sînt mai mulți decît poate piața satisface. Cît despre principiul după care se face... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:45 (9155 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Președintele Băsescu, așteptat la Slobozia

Președintele Băsescu, așteptat la Slobozia

Miercuri, 30 septembrie 2009, președintele Traian Băsescu este așteptat la Slobozia pentru a inaugura activitățile desfășurate cu ocazia «Zilei Orezului», dar și a Tîrgului «Agroial Partner». Anul acesta, festivitățile au fost cuplate, iar evenimentul se desfășoară începînd de miercuri, 30 septembrie. Sărbătoarea va fi marcată de vizita președintelui Băsescu, aflat în periplu electoral în Ialomița. Potrivit programului anunțat, președintele României este așteptat la Fetești, la Galeriile «Lumina», în continuare urmînd un program de vizite pe teritoriul municipiului. În jurul prînzului, la orele 13,30, Băsescu și-ar fi programat o întîlnire de lucru cu primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:41 (5687 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Unirea Urziceni aduce copii la meciul cu Stuttgart

Pentru a se umple stadionul din Ghencea

Unirea Urziceni aduce copii la meciul cu Stuttgart

Potrivit site-ului oficial, partenerul FC Unirea, Green City a avut inițiativa de a invita micii fotbaliști din școlile de fotbal bucureștene să urmărească partida dintre FC Unirea și VfB Stuttgart din Liga Campionilor. Astfel, directorul sportiv al campioanei, Narcis Raducan, a contactat toate școlile de fotbal, astfel că aproape 2000 de copii vor putea asista la meciul cu echipa germană. Managerul general al campioanei României, Mihai Stoica, a spus: «Ce poate fi mai frumos pentru un copil decît să asiste la un meci din Liga Campionilor? Green City a avut o inițiativă lăudabilă, nu trebuie să se înțeleagă că dorim să populăm stadionul». Adăugăm, la final, că potrivit declarațiilor oficiale ale... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 14:10 (7923 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cinci tineri au murit secționați într-un accident rutier
(SLIDESHOW)

Cinci tineri au murit într-o tragedie rutieră petrecută în dimineața zilei de duminică, 27 septembrie. În timp ce se întorceau de la discotecă, din motive încă nestabilite de polițiști, mașina a ieșit de pe carosabil și s-a izbit violent de un copac. În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit că pe carosabil nu existau urme de frînare, iar viteza nu ar fi fost de doar 90 de kilometri la oră, la cît s-a oprit acul vitezometrului. Cei cinci tineri se întorceau de la discoteca din Malu, șoseaua era liberă, iar condițiile de trafic foarte bune. Autovehiculul a ieșit subit de pe carosabil și s-a izbit de parapetul de pe marginea șoselei. Tinerii, cu vîrste cuprinse între 24 și 27 de ani, 4 băieți... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 13:40 (7763 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jilvaele: A intrat cu mașina într-o căruță. Doi răniți!

Miercuri, 19 octombrie a.c., pe DN1D, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 28 ani, din comuna Bărbulești, conducea ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2011, 15:25
(8055 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


DGFP Ialomița, locul 15 pe țară la colectarea veniturilor bugetare

«În luna septembrie 2011 au fost încasate la bugetul general consolidat aproape 36,97 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare a veniturilor bugetare a înregistrat un grad de realizare de 10 ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2011, 15:14
(11099 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 27 de accidente cu pietoni

27 de accidente în care au fost implicați pietoni. Acesta este bilanțul polițiștilor rutieri cu privire la primele 9 luni ale anului 2011. Potrivit datelor, în 25 dintre cazuri, vina a aparținut pietonilor ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2011, 15:14
(14276 vizualizări - 0 comentarii)


Brăileni hoți din autoturisme, prinși în Ialomița

Polițiști din Țăndărei au identificat suspecții unui furt din auto, în persoanele a doi tineri de 35 ani, ambii din comuna Mărașu, județul Brăila. În fapt, cei doi tineri au sustras, în seara zilei de ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2011, 15:13
(14059 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive pe raza municipiilor Urziceni și Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, efective din toate structurile operative ale Poliției Urziceni au fost angrenate miercuri, 19 octombrie a.c., în executarea unor acțiuni și ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2011, 15:11
(12513 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița, fruntașă la încasări prin executare silită

În luna septembrie 2011, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a întreprins mai multe măsuri de executare silită. Astfel, au fost emise peste 16300 de ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2011, 16:25
(13064 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A lovit un pieton beat

Poliția Fetești a fost sesizată marți, 18 octombrie a.c., cu privire la faptul că pe strada Călărași, din localitate, s-a produs un accident de circulație soldat cu o victimă. Astfel, în timp ce un tînăr ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2011, 16:13
(9936 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Vlădeni: Șofer fără permis, urmărit de polițiști

Marți, 18 octombrie a.c., un șofer a încercat să evite un echipaj de poliție pe raza comunei Vlădeni. După urmărirea și oprirea sa, agenții de poliție au stabilit faptul că cel în cauză, un tînăr în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2011, 16:09
(9591 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, cu permise anulate sau suspendate

Marți, 18 octombrie a.c., agenți din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au oprit pentru control, în trafic, un autoturism care circula pe DJ51C, din direcția Slobozia către comuna Gheorghe Doja. ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2011, 16:09
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:53
(5697 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Un bărbat și-a violat consăteanul

Polițiștii Secției Grivița au fost alertați, duminică, 16 octombrie, cu privire la faptul că un bărbat, de 42 ani, din Scînteia, a fost agresat fizic de un consătean, de 39 ani. Ancheta ulterioară a polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:25
(11140 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Adolescentă de 16 ani, lovită pe trecerea de pietoni de un șofer băut

O adolescentă de 16 ani, din Amara, a fost luni, 17 octombrie, victima unui accident de circulație. Tînăra încerca să traverseze strada pe o trecerea de pietoni de pe bulevardul Unirii, din Slobozia, cînd ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:24
(8590 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


DGFP Ialomița: 1,8 milioane lei, colectate prin răspundere în solidar

«În conformitate cu prevederile Codului de Procedură Fiscală, la nivelul Direcței Generale a Finanțelor Publice Ialomița s-au intensificat acțiunile de angajare a răspunderii solidare în cazul debitorilor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:23
(7666 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Metoda «șmen» face victime printre vînzătoare

Un grup de patru persoane, cu vîrste cuprinse între 16 și 33 ani, a fost depistat de polițiștii Secției 3 Rurală Stelnica. Cei patru sînt autorii a două furturi comise la Movila. Potrivit polițiștilor, ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:22
(9060 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cu porcii la tîrg doar cu avizul medicului veterinar

Medicii sanitari veterinari atrag atenția că, în perioada 1 noiembrie-15 mai a.c., potrivit legislației, crescătorii de porci pot merge în tîrgurile autorizate să-și vîndă animalele vii. «Mișcarea porcinelor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:20
(13040 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Accident produs de alcool și neacordare de prioritate

Luni, 17 octombrie, la Gheorghe Doja s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, incidentul s-a produs în timp ce un bărbat, de 40 ani, din localitate, aflat la volanul unui autoturism nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:07
(9004 vizualizări - 0 comentarii)


Copil dispărut din Constanța, găsit la Fetești

Luni, 17 octombrie, o echipa de siguranță publică polițist-jandarm, din Fetești, a depistat pe strada Călărași, din localitate, un minor, care în momentul observării echipajului de poliție, a încercat să ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:05
(9846 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Adolescenții condamnă etnobotanicele!», campanie de prevenire

«Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița și Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și-au canalizat atenția către prevenirea consumului de substanțe și/sau produse etnobotanice în rîndul ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:03
(8293 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 25 octombrie, ultima zi pentru depunerea formularelor de obligații fiscale

25 octombrie este ultima zi cînd contribuabilii își pot îndeplini obligațiile de depunerea a formularelor obligatorii. Astfel, potrivit Direcției Generale a Finanțelor Publice, contribuabilii trebuie să ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:01
(11257 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Hoți de sămînță de grîu

Vineri, 21 octombrie, polițiștii ialomițeni au prins, între localitățile Maltezi și Cegani, doi tineri de 34, respectiv 30 ani, ambii din comuna Stelnica, care se deplasau pe biciclete. Fiecare dintre cei ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 08:54
(8323 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Început de săptămînă cu șoferi depistați beți la volan

Luni, 17 octombrie, polițiștii au prins în trafic, pe raza județului, doi bărbați, domiciliați în Slobozia, respectiv Dridu, care se deplasau la volanul mașinilor personale, deși se aflau sub influența ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:30
(10199 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat fiind la volan, a lovit trei mașini parcate

Un bărbat de 24 ani a lovit duminică, 16 octombrie, trei autoturisme care se aflau parcate pe strada Ialomiței, din Slobozia. Potrivit polițiștilor, conducătorul auto a fost testat cu aparatul Drager, dispozitivul ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:27
(12304 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copii de 13-14 ani, hoți de fier vechi

Cinci minori cu vîrste cuprinse între 13 și 14 ani, toți din Țăndărei, au fost prinși de polițiști, duminică, 16 octombrie, în timp ce transportau mai multe bucăți de tablă. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:09
(11016 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți-Tîrg: Cazan de țuică, furat de hoți

Un bătrîn de 75 ani din Fierbinți-Tîrg a alertat polițiștii din localitate despre faptul că, în ziua de 10 octombrie, hoții i-au furat un cazan de alcool și răcitorul acestuia, ambele din cupru, în valoare ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:08
(17560 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Șoferiță fără permis

O tînără de 18 ani a fost prinsă de polițiști, în trafic, conducînd o mașină deși nu poseda permis de conducere. S-a întîmplat sîmbătă, 15 octombrie, la Amara, polițiștii constatînd că mașina îi fusese ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:08
(10166 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Call-center pentru cei ce lucrează sau vor să lucreze în Spania

Persoanele care doresc informații despre noile reglementări privind piața muncii din Spania, precum și cei care lucrează deja în această țară au, începînd cu data de 6 octombrie a.c., un serviciu de call ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:57
(14769 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: A fost lovită de un scuter

Sîmbătă, 15 octombrie, Poliția a fost sesizată că pe raza localității Rădulești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Pe scurt, în timp ce o femeie de 41 ani, din Rădulești ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:53
(8940 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste 18 mii de ialomițeni au redirecționat 2% din impozitul pe venit

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, la nivelul județului, peste 18,5 mii de contribuabili au redirecționat 2% din impozitul pe venit aferent anului 2010. Procentual ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:52
(12969 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 67500 lei

În perioada 14-16 octombrie, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurate o serie de acțiuni pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Pentru neregulile constatate în trafic polițiștii rutieri au aplicat ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:45
(11221 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Fără permis și băut, la volan

Deși nu avea permis de conducere, un bărbat de 38 ani, din Roșiori, a fost prins de polițiști conducînd o mașină pe raza comunei Movilița. Mai mult, individul se afla sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:41
(9950 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...