Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La loc comanda!

Pămîntul se dă la Giurgeni

Scriam săptămîna trecută despre «succesul» Prefecturii Ialomița, care a reușit în decursul ultimilor ani să mute de la Ana la Caiafa 14 mii de păgubiți, promițîndu-le, pe rînd, ba teren în zona Stelnica-Bordușani, ba despăgubiri. Instituția revine cu o nouă provocare: campania de împroprietăriri de la Giurgeni!
Adrese fără adresă
Potrivit unei adrese înaintate în vara acestui an către Agenția Domeniilor Statului București, Prefectura Ialomița solicita reconstituirea dreptului de proprietate pentru o suprafață de 300 de hectare de teren agricol și 7 hectare de teren neagricol aparținînd fostei SC Orezicola Giurgeni. În buna tradiție a corespondenței anterioare, ADS-ul cîntă... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2009, 07:50 (10968 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Promisiuni turistice cu Elena Udrea

Promisiuni turistice cu Elena Udrea

La Amara, vineri, 18 septembrie 2009, s-a derulat Adunarea Generală a Asociației Naționale a Stațiunilor Turistice din România. La Hotelul Ialomița din stațiunea Amara au fost prezenți peste 20 de primari și reprezentanți ai stațiunilor turistic-balneare din România, invitatul special al evenimentului fiind ministrul Turismului, Elena Udrea. Gazda evenimentului, președintele Asociației, primarul orașului Amara, Victor Moraru a ținut încă din deschidere să declare că Elena Udrea este un ministru respectat, apreciind-o drept «singurul ministru din România care a făcut ceva pentru turismul balnear românesc». Primarii participanți au prezentat problemele cu care se confruntă, obținînd din partea ministrului... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 19:31 (6823 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Există riscul izbucnirii unei pandemii»

Prefectul Alecsandru Știucă, după confirmarea celui de-al treilea caz de gripă porcină

«Există riscul izbucnirii unei pandemii»

În cursul dimineții de vineri, 18 septembrie 2009, în Ialomița a fost confirmat cel de-al treilea caz de gripă porcină. Virusul a fost contactat de tatăl bărbatului de 30 de ani din Bărcănești. Alarmant este faptul că persoana nou infectată este director al școlii din localitate, existînd pericolul ca toți elevii din unitatea de învățămînt să fie considerați contacți. Actual, autoritățile locale încearcă să realizeze cercul tuturor persoanelor ce au relaționat cu bolnavii. Noul șef al Direcției de Sănătate Publică, dr Corneliu Pană atrage atenția asupra «isteriei» create și recomandă celor implicați în aceste cazuri, de suspiciuni sau contactare confirmată a virusului A/H1N1, «prudență maximă... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 15:02 (6622 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Unul din două hectare de teren agricol, calamitat

Record negativ în agricultura ialomițeană

Unul din două hectare de teren agricol, calamitat

Unul din două hectare de teren agricol, calamitat
După o vizită de numai două ore a ministrului Ilie Sîrbu (n. red.: duminică, 6 august 2009), agricultura ialomițeană revine la vechea imagine, necosmetizată și aproape imposibil de salvat. Iar bilanțul anului agricol 2008-2009 se dovedește a fi unul dramatic, poate cel mai dramatic din ultimii 20 de ani. Potrivit datelor oficiale furnizate de Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița, unul din două hectare de teren agricol din județ este declarat calamitat. Asta în timp ce producțiile agricole au atins cel mai scăzut nivel din ultimii 10 ani...
O treime din județ va rămîne necultivată
Pierderile produse... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 10:39 (7026 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Religia orezului Riso Scotti cucerește Europa

Bere, ulei, oțet, lapte, condimente, paste, tăiței, spaghete, grisine, snacks-uri, ciocolată, musli, biscuiți, orez lung, orez colosal, orez rotund... Precum rețetele de mîncare cu creveți din «Forrest Gump», despre ce poți face din orez se poate vorbi ore în șir. Noi am făcut-o la foc automat, alături de singurul specialist județean pe care am avut ocazia să-l cunoaștem, Mihai Nedelcu, director de producție la fabrica Riso Scotti de la Vlădeni. O întrevedere incredibilă, care ne-a reconvertit instantaneu la o nouă religie, mai ecologică, mai sănătoasă și, de ce nu, mai ieftină decît cea bazată pe grîu.
Orez cît vezi cu ochii
«Nu știu nicio boală care să interzică consumul... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 10:33 (20209 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Epicentrul gripei porcine din România s-a mutat la Slobozia

După demiterea în direct a șefului Poliției Județene, Ialomița revine din nou pe micile ecrane cu primele cazuri de gripă porcină înregistrate în unitățile școlare din România. Prima victimă s-a dovedit a fi o fată de 17 ani, elevă a Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia, însă alături de ea sînt suspecți 3 profesori și o duzină de elevi participanți la excursia din Spania, precum și elevii unui al doilea liceu din oraș, Liceul de Artă «Ionel Perlea». În acest moment autoritățile locale fac eforturi considerabile pentru a identifica cercul contacților, iar cele două unități școlare implicate iau în considerație suspendarea cursurilor.

Isterie mediatică la Slobozia... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2009, 17:24 (10885 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Elena Udrea, la Amara

Ministrul Elena Udrea, la Amara

Ministrul Turismului, Elena Udrea este așteptată să participe vineri, 18 septembrie 2009, la o acțiune desfășurată în orașul Amara. Vizita de lucru se desfășoară în contextul programului «Dezvoltării Turimului Balnear». De asemenea, tot mîine, la Amara are loc Adunarea Generală a Asociației Naționale a Stațiunilor Turistice din România. «Acțiunea vizează, în primul rînd, o dezbatere a cărei temă este strategia de dezvoltare a turismului balnear» a menționat primarul orașului, Victor Moraru. Vizita ministrului a fost anunțată pentru vineri, 18 septembrie, în jurul orelor 17,00.... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2009, 13:01 (9902 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Știucă are viziuni cosmogonice

Prefectul Știucă are viziuni cosmogonice

Prefectul Alecsandru Știucă a epuizat provocările oferite de județul pe care îl păstorește și s-a lansat în reconstruirea imaginii cosmogonice a României. Evident, domnia sa nu a făcut acest pas de unul singur, ci organizat, așa cum îi șade bine unui reprezentant al Guvernului în teritoriu. Pentru aceasta, domnia sa a participat săptămîna trecută la Conferința Română pentru Aplicații Spațiale (CRAS 2009), alături de șeful Departamentului de Relații Internaționale-Agenția Spațială Europeană, directorul pentru Cercetare Spațială, DG Enterprise and Industry-Comisia Europeană, președintele Grupului parlamentar pentru spațiu în Parlamentul Poloniei, precum și de cosmonautul Dumitru-Dorin Prunariu,... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2009, 12:40 (8749 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Funcțiile de șef și adjunct la IPJ Ialomița, scoase la concurs

Ministerul Administrației și Internelor a scos la concurs funcțiile de șef și adjunct în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița. Concursul urmează să se desfășoare la sediul Ministerului Administrației și Internelor la data de 24 septembrie 2009 și va consta în susținerea unei probe unice de selecție, respectiv un interviu pe subiecte profesionale. Ceea ce este interesant însă este data de depunere a înscrierilor la concurs, acestea urmînd a fi depuse la sediul Inspectoratului General al Poliției Române, pe bază de raport, pînă la data de 16 septembrie 2009. Surse din cadrul IPJ Ialomița au ținut însă să ne menționeze că data de 16 septembrie 2009, dată limită la care s-ar fi putut... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 18:29 (9624 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Călin Măndică NU mai este la comanda IPJ Ialomița

Călin Măndică NU mai este la comanda IPJ Ialomița

După declanșara scandalului ce a vizat Inspectoratul de Poliție Județean, cel prin care au fost «executați în direct» Stan Bîtlan, fost șef al IPJ Ialomița, și Iosif Chirică, fost șef al Poliției Slobozia, la comanda unității a fost împuternicit comisarul șef Călin Măndică (foto), unul dintre adjuncți. Să completăm că, așa cum ziarul nostru a anunțat în urmă cu ceva timp, celor doi «executați», respectiv Bîtlan și Chirică, le-au ieșit dosarele de pensionare aproape imediat după consumarea evenimentelor. De asemenea, tot după cum anunțam în paginile ziarului nostru, un alt dosar de pensionare a vizat persoana comisarului șef Călin Măndică. Decizia de pensionare i-ar fi parvenit acestuia în cursul... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 13:45 (12196 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Marinică Cazacu șantajează aleșii Partidului Național Liberal»

Ioana D'Arc a a liberalismului ialomițean atacă la baionetă

«Marinică Cazacu șantajează aleșii Partidului Național Liberal»

E roșcată, a devenit parlamentar înainte de măritiș și dă ora exactă în organizația PNL Ialomița de doi ani încoace. Evident, într-un județ misogin pînă în măduva coruptă a politicii, nimeni nu recunoaște asta. O facem noi, cu speranța că există politică și după Cristina Pocora și că într-o zi, păcatele ei lumești, de parlamentar de opoziție, vor fi șterse de o armată de amazoane politice care vor salva Ialomița de mediocritate. Trăiască noua revoluție a sutienelor ialomițene din România! Jos bărbații! Vivat liberalismul feminin! (A.P., D.M.)

Femeia la 30 de ani
Cristina Pocora nu are nimic balzacian. Refuză să fie obiectul plăcerii aristocrate a politicenilor locali, e activă pînă la saturație și nu se resemnează oricît de potrivnici i-ar fi sorții. Nici cu noi nu a fost mai blîndă. Și a dovedit că are stofă de politician național reușind să ofere preț de un sfert de oră, indiferent de întrebare, același răspuns. Punem pariu că și dacă am fi întrebat-o cum a fost vremea în Spania, în luna de miere, ar fi răspuns natural: «La fel de frumoasă ca în Parlamentul României, unde am promovat două legi....»... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 09:42 (11296 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia profanează morminte?!

Primăria Slobozia profanează morminte?!

Ceea ce vom încerca să conturăm în rîndurile următoare este o speță pe cît de simplă, pe atît de complicată, pe cît de tragică, pe atît de comică, pe cît de întîmplătoare, pe atît de nepermisă. Numai că (ne)implicarea unei administrații locale transformă subiectul sobru într-unul de-a dreptul... ilar.
Ipoteza sună așa: cum ar fi să te duci la cimitir și, în locul mormîntului tatălui, al mamei sau al unei rude să găsești un ditamai cavoul, pe a cărei cruce este scris numele unui proaspăt defunct? Dar cum ar fi să stăpînești, cu acte-n regulă, un loc de veci și, cînd să-ți faci un cavou, să dai peste un sicriu? Ambele situații sînt tragice și tare ne-am fi dorit ca ele să nu existe, însă cum... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 09:39 (7063 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deja-vu cu ajutoare europene

Făină și zahăr pentru electoratul «prezidențial» din noiembrie (slideshow)

Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale va distribui persoanelor defavorizate făină și zahăr în valoare de circa 28 milioane de euro, din bani europeni Astfel, începînd cu luna august au fost acordate 12400 tone de zahăr din stocurile de intervenție ale Comisiei Europene, iar din luna septembrie va începe distribuirea de făină achiziționată de pe piața comunitară, în valoare de peste 20 milioane de euro. De aceste ajutoare vor beneficia circa 2,8 milioane de persoane care vor primi 4 kilograme de zahăr și 15 kilograme de făină de persoană. Astfel, vor primi familiile și persoanele singure care au dreptul la un venit minim garantat, șomerii care beneficiază de indemnizație de șomaj... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 09:38 (7729 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal Univ. Tîrgoviște-CSM Slobozia 19-46

Fără milă!

Fetele antrenate de Marian Simion au învins sîmbătă la Tîrgoviște pe Universitatea din localitate, cu 46-19, într-un meci contînd pentru prima etapă din sezonul 2009-2010 al eșalonului secund de handbal feminin. Așa cum o arată și scorul, handbalistele noastre au condus ostilitățile de la un capăt la altul al partidei. Aproape toate componentele lotului s-au aflat printre marcatoare, chiar și portărița Elena Popovici reușind un gol superb din poartă în poartă. În etapa următoare, CSM Slobozia va primi pe propriul teren vizita lui Spartac București, într-un meci ce se va desfășura sîmbătă, de la orele 11,00.... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:29 (9633 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal Viitorul Constanța-U Slobozia, 1-0

Chiar tu, Chițule?

În turul sezonului 2008-2009, la finalul unui meci, primea o corecție fizică în vestiar de la antrenorul de atunci al Unirii, Marian Catană, pentru indolența manifestată pe teren. Venit în iarna lui 2009 la echipă, Ion Răuță îl găsește supraponderal, dar pentru că are talent cu carul îl oprește în lot, îl pune la muncă și, în scurt timp, devine om de bază în atacul Unirii Slobozia. În vară, Aurelian Chițu e ochit de însuși Gică Hagi la un amical și transferat la Viitorul Constanța. Și Regele nu s-a înșelat. În actualul început de sezon, Chițu este golgeterul constănțenilor, a marcat meci de meci și nu a făcut excepție nici vineri, cînd l-a învins pe Răuță în minutul 64 al partidei dintre Viitorul... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:29 (7122 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ocupă simultan două funcții

Multifuncționalul STAVĂR, și director la Liceul din Urziceni, și inspector general școlar

Ocupă simultan două funcții

Anul școlar a început. Prichindeii au pășit sfioși, pentru prima dată, în băncile școlii. Ații, mai mari, au debutat în alte cicluri de învățămînt... Flori, discursuri pompoase ale directorilor de unități școlare, toate pentru a marca începutul unui nou an școlar. Și, dacă în alți ani eram de-a dreptul plictisiți de gargara fără logică a unor politicieni aterizați special prin județ pentru puțină notorietate, curiozitatea de anul acesta a fost tocmai absența lor... Ei, nu chiar a tuturor, ci doar a majorității. Marile figuri politice au lipsit însă în masă. La primele ore ale dimineții, la două dintre cele mai mari unități școlare din Ialomița, nimeni nu își făcuse simțită prezența. La Liceul... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:14 (7192 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Elevii ialomițeni, campioni naționali la chiul

Peste un milion de absențe într-un singur an școlar

Elevii ialomițeni, campioni naționali la chiul

Utimele statistici ale Inspectoratului Școlar Județean în materie de radiografie a învățămîntului ialomițean întăresc opiniile potrivit cărora absenteismul școlar devine, încet dar sigur, trăsătură dominantă a învățămîntului. Examene schimbate de la un an la altul, reformarea sistemului tot atît de des, greve, schimbarea programelor școlare, toate în speranța reformării învățămîntului românesc și atingerea unor performanțe europene. Statisticele și studiile specialiștilor arată însă contrariul: haosul a pus stăpînire pe școli. Absenteismul școlar, primul pas către abandon, este de necontrolat. Învățătura și educația în școli și-au pierdut permanent din valori, iar elevii de azi, adulții de mîine... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:11 (7443 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

13 dintre calculatoarele lui Tăriceanu zac sigilate la SAM-ul Scânteia

Pierdut proiect școlar. Se declară nul!

13 dintre calculatoarele lui Tăriceanu zac sigilate la SAM-ul Scînteia

Inițiat de guvernanții liberali în toamna anului trecut, controversatul Program «Un calculator pentru fiecare elev» s-a dovedit a fi un real insucces în Ialomița. La peste un an de la demararea acestuia, Programul a rămas încă o enigmă, atît pentru reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița, cît și pentru elevii ce trebuiau să devină beneficiari. La momentul demarării, Programul a stîrnit controverse, o parte a opiniei publice considerînd inițiativa Guvernului Tăriceanu fix pomană electorală pentru alegerile parlamentare. Cert este că, deși s-a dorit a fi un prim pas către învățămîntul european, «Un calculator pentru fiecare elev» nu s-a concretizat sub nicio formă.

Cele 5700 de calculatoare au fost 37... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:06 (11248 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Alexandru Buterez, campion european la karate

Viitor de aur sportu' nostru are

Alexandru Buterez, campion european la karate

După 3 ani și jumătate de muncă, la numai 12 ani, Alexandru a cîștigat, în urmă cu două săptămîni, medalia de campion european la kata, într-o competiție în care a întîlnit 50 de sportivi din 25 de federații ale Europei. O performanță incredibilă, într-un club mic, care abia se vede pe harta sportivă a județului. Nu și în karate! Acolo, Slobozia a devenit, de pe 9 septembrie încoace, un reper. Iar Alexandru, un sportiv cu care e musai să te întîlnești. Noi am avut curiozitatea să o facem la sala de la stadion a clubului, acolo unde el se simte, firesc, cel mai bine. «Nu e greu să ajugi acolo, dacă ai voință. Eu am reușit după 3 ani și jumătate» ne explică băiatul. E un copil slăbuț, inofensiv... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 17:59 (13091 vizualizări - 1 comentariu)

CEA MAI/CEL MAI...

Ioana, fata care aduce toamna

Ioana are 22 de ani și este atît de dezamăgită de bărbați încît o întreagă după-amaiză de pozat nu a reușit să o clintească din ale sale. Și credeți-ne, am trecut în revistă toți actorii care ne-au venit în minte... La Brad Pitt a ezitat o secundă, apoi a izbucnit din nou, mai vulcanică: «Niște porci misogini cu toții. Nu vor și nu cer decît un singur lucru. Am ajuns să cred că fetele sînt mai bune. De fapt, asta e o idee formidabilă. De azi înainte, mă uit după fete». N-am mai contrazis-o, ca să n-o supărăm. Am profitat în schimb de confuzia ei existențială pentru a-i smulge cîteva date esențiale pentru rubrică. Are dimensiuni aproape ideale 88-63-95, este studentă, vine la Slobozia cînd și cînd... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 17:54 (43332 vizualizări - 29 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

Joi, 11 iunie 2015, începînd cu orele 8,00, la Stadionul Municipal din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 16:15
(10801 vizualizări - 0 comentarii)


George Enescu, comemorat la Slobozia

Vineri, 12 iunie 2015, orele 10,00, în cadrul Parteneriatului Cultural dintre Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc, la Filiala «MB20» a Bibliotecii ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 14:10
(4264 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Atenționare fraudă

Avînd în vedere sesizările cetățenilor privind seria de mesaje primite pe e-mail în legătură cu plata unei așa zise taxe anuale de 278 lei (de la adresa de e-mail [email protected] ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 17:05
(3935 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu de alarmare la fostul Combinat Chimic

Miercuri, 10 iunie a.c, începînd cu orele 10,00, urmează să se desfășoare un exercițiu de testare a planului de urgență externă al SC Chemgas Holding Corporation SRL Slobozia. Tema acestui exercițiu o reprezintă ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 15:25
(5653 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoția 2015

Avînd în vedere că anul școlar 2014-2015 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților promoției 2015 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 14:50
(3809 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente rutiere, 5 răniți

La acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane. Astfel, sîmbătă, 6 iunie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 13:35
(3319 vizualizări - 0 comentarii)


Elevi în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Elevi în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Șase elevi ai școlilor militare de subofițeri jandarmi se află în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița. Atfel, în perioada 8 iunie-17 iulie a.c., șase elevi ai Școlilor Militare de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 12:15
(3439 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Debite către buget de peste 56 milioane de lei la finele lunii mai 2015

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că, la nivelul județului, arieratele bugetare rămase de recuperat la data de 31 mai 2015 erau în sumă de peste 56 milioane de lei. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 11:05
(5707 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenție în forță a pompierilor în curtea Trans Oil Țăndărei

Intervenție în forță a pompierilor în curtea Trans Oil Țăndărei

3 mașini dotate cu apă și spumă, o autoscară și un echipaj SMURD au intervenit în noaptea de joi spre vineri, 4/5 iunie 2015, în curtea fostei fabrici de ulei Ultex din Țăndărei, actuală Trans Oil. Militarii ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2015, 02:05
(11374 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Bătrînă de 89 de ani, lovită de un autoturism

Marți, 2 iunie 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Cosîmbești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 28 de ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 18:10
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Permis de conducere fals

Polițiștii au oprit marți, 2 iunie 2015, pentru control, pe raza municipiului Fetești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Tînărului i-au fost solicitate actele de identitate și documentele ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 15:20
(6423 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Percheziții la hoții de curent

În dimineața zilei de miercuri, 3 iunie 2015, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița efectuează 15 percheziții la persoane bănuite de furt de energie electrică și de instalații de transport ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 11:25
(10103 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Dridu și Amara

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de duminică, 31 mai a.c, la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Dridu. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de supraîncălzirea unei sobe ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2015, 18:40
(4459 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Amara incendiu


Predare de comandă la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Vineri, 29 mai 2015, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a avut loc ceremonialul militar ocazionat de predarea-primirea comenzii și a Drapelului de Luptă al Unității. În prezența generalului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 19:10
(7170 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte Cargill România în Ialomița

Proiecte Cargill România în Ialomița

Cargill România a implementat două proiecte de responsabilitate socială în Ograda și Colelia, ca parte a angajamentului de a sprijini educația în zonele unde compania își desfășoară activitatea. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 18:25
(6182 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Măsuri de ordine și siguranță publică în minivacanța de Rusalii

Jandarmii ialomițeni vor asigura, în perioada 30 mai-1 iunie 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de zilele comunelor Sudiți, Smirna, Grivița ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 17:10
(4018 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița Rusalii


Coșereni: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina

Miercuri, 27 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că, în afara localității Coșereni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Cu ocazia verificărilor efectuate, s ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 17:15
(8108 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: La volan, fără permis

Polițiștii au oprit, pe raza comunei Bărbulești, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 66 de ani, din Urziceni. Din verificările efectuate în bazele de date, polițiștii au stabilit că bărbatul ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 16:05
(2953 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: O persoană a fost rănită în urma unui accident rutier

Un bărbat, în vîrstă de 38 de ani, a fost rănit în dimineața zilei de joi, 28 mai 2015, după ce autotrenul pe care îl conducea a părăsit partea carosabilă și a ieșit în decor. Evenimentul s-a produs pe ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 15:40
(3724 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DJ212 accident


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de 15000 de lei

Mircuri, 27 mai a.c., polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 13:15
(7309 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Primirea cererilor de plată pentru subvenții

Începînd cu data de 26 mai 2015, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita va prelua toate cererile de plată ale fermierilor, inclusiv pe suport de hîrtie. Cererile astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 20:15
(3966 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Neatenția era să-l coste viața

Un bărbat de 36 de ani, din Alexeni, care a traversat strada prin loc nepermis a fost victima unui accident rutier. Acesta a fost lovit de mașina unui șofer de 22 de ani. Bărbatul rănit a ajuns la spital ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 16:25
(5484 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


10 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Pe data de 30 mai, structurile din toată țara ale Direcției Generale Anticorupție serbează 10 ani de la înființarea instituției. La nivelul județului nostru, această entitate este reprezentată de Serviciul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 14:35
(7047 vizualizări - 0 comentarii)


Cargill, alături de copiii din Colelia

La începutul acestei săptămîni, Cargill a demarat o nouă acțiune în cadrul campaniilor de susținere ale comunităților unde compania își desfășoară activitatea. Luni, 26 mai 2015, reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 13:05
(6622 vizualizări - 1 comentariu)


Cercetările în dosarul «Art» s-au finalizat. Primarul Alexandru Stoica și trei subordonați au fost trimiși în judecată!

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în dosarul «Art» și au dispus trimiterea cazului spre judecare. Inculpații acestei anchete sînt Alexandru Stoica, primarul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 12:40
(8440 vizualizări - 3 comentarii)


Munteni Buzău: Doi tineri bănuiți de proxenetism, reținuți de polițiști

Polițiștii specializați în Investigarea Criminalității, împreună cu luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul IPJ Ialomița, au efectuat percheziții domicilare la locuințele a două ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 14:40
(6410 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului doi bărbați de 27, respectiv 56 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Cei în cauză au ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 12:20
(6374 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 100 de șoferi vitezomani, sancționați

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 11:10
(3417 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

SC AMZ SRL Slobozia
angajează șoferi profesioniști
condiții
-posesori permis categ. C+E
-cel puțin 1 an experiență
-deținători atestat de marfă
-fișă medicală și
aviz psihologic valabile
Constituie avantaj cunoștințe
de mecanică și întreținere camioane

Se oferă un loc de muncă stabil
și salariu atractiv

Pentru detalii sunați la
tel. 0724/000.595
adresa e-mail [email protected]

22 Mai 2015, 19:45


25 mai, Ziua Jandarmilor Ialomițeni

Luni, 25 mai, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița îmbracă strai de sărbătoare, trăind efervescența festivităților dedicate Zilei Unității. «A 120-a aniversare a drumului nostru de continuitate în ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2015, 17:50
(5917 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...