Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La loc comanda!

Pămîntul se dă la Giurgeni

Scriam săptămîna trecută despre «succesul» Prefecturii Ialomița, care a reușit în decursul ultimilor ani să mute de la Ana la Caiafa 14 mii de păgubiți, promițîndu-le, pe rînd, ba teren în zona Stelnica-Bordușani, ba despăgubiri. Instituția revine cu o nouă provocare: campania de împroprietăriri de la Giurgeni!
Adrese fără adresă
Potrivit unei adrese înaintate în vara acestui an către Agenția Domeniilor Statului București, Prefectura Ialomița solicita reconstituirea dreptului de proprietate pentru o suprafață de 300 de hectare de teren agricol și 7 hectare de teren neagricol aparținînd fostei SC Orezicola Giurgeni. În buna tradiție a corespondenței anterioare, ADS-ul cîntă... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2009, 07:50 (10968 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Promisiuni turistice cu Elena Udrea

Promisiuni turistice cu Elena Udrea

La Amara, vineri, 18 septembrie 2009, s-a derulat Adunarea Generală a Asociației Naționale a Stațiunilor Turistice din România. La Hotelul Ialomița din stațiunea Amara au fost prezenți peste 20 de primari și reprezentanți ai stațiunilor turistic-balneare din România, invitatul special al evenimentului fiind ministrul Turismului, Elena Udrea. Gazda evenimentului, președintele Asociației, primarul orașului Amara, Victor Moraru a ținut încă din deschidere să declare că Elena Udrea este un ministru respectat, apreciind-o drept «singurul ministru din România care a făcut ceva pentru turismul balnear românesc». Primarii participanți au prezentat problemele cu care se confruntă, obținînd din partea ministrului... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 19:31 (6823 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Există riscul izbucnirii unei pandemii»

Prefectul Alecsandru Știucă, după confirmarea celui de-al treilea caz de gripă porcină

«Există riscul izbucnirii unei pandemii»

În cursul dimineții de vineri, 18 septembrie 2009, în Ialomița a fost confirmat cel de-al treilea caz de gripă porcină. Virusul a fost contactat de tatăl bărbatului de 30 de ani din Bărcănești. Alarmant este faptul că persoana nou infectată este director al școlii din localitate, existînd pericolul ca toți elevii din unitatea de învățămînt să fie considerați contacți. Actual, autoritățile locale încearcă să realizeze cercul tuturor persoanelor ce au relaționat cu bolnavii. Noul șef al Direcției de Sănătate Publică, dr Corneliu Pană atrage atenția asupra «isteriei» create și recomandă celor implicați în aceste cazuri, de suspiciuni sau contactare confirmată a virusului A/H1N1, «prudență maximă... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 15:02 (6620 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Unul din două hectare de teren agricol, calamitat

Record negativ în agricultura ialomițeană

Unul din două hectare de teren agricol, calamitat

Unul din două hectare de teren agricol, calamitat
După o vizită de numai două ore a ministrului Ilie Sîrbu (n. red.: duminică, 6 august 2009), agricultura ialomițeană revine la vechea imagine, necosmetizată și aproape imposibil de salvat. Iar bilanțul anului agricol 2008-2009 se dovedește a fi unul dramatic, poate cel mai dramatic din ultimii 20 de ani. Potrivit datelor oficiale furnizate de Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița, unul din două hectare de teren agricol din județ este declarat calamitat. Asta în timp ce producțiile agricole au atins cel mai scăzut nivel din ultimii 10 ani...
O treime din județ va rămîne necultivată
Pierderile produse... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 10:39 (7026 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Religia orezului Riso Scotti cucerește Europa

Bere, ulei, oțet, lapte, condimente, paste, tăiței, spaghete, grisine, snacks-uri, ciocolată, musli, biscuiți, orez lung, orez colosal, orez rotund... Precum rețetele de mîncare cu creveți din «Forrest Gump», despre ce poți face din orez se poate vorbi ore în șir. Noi am făcut-o la foc automat, alături de singurul specialist județean pe care am avut ocazia să-l cunoaștem, Mihai Nedelcu, director de producție la fabrica Riso Scotti de la Vlădeni. O întrevedere incredibilă, care ne-a reconvertit instantaneu la o nouă religie, mai ecologică, mai sănătoasă și, de ce nu, mai ieftină decît cea bazată pe grîu.
Orez cît vezi cu ochii
«Nu știu nicio boală care să interzică consumul... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 10:33 (20209 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Epicentrul gripei porcine din România s-a mutat la Slobozia

După demiterea în direct a șefului Poliției Județene, Ialomița revine din nou pe micile ecrane cu primele cazuri de gripă porcină înregistrate în unitățile școlare din România. Prima victimă s-a dovedit a fi o fată de 17 ani, elevă a Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia, însă alături de ea sînt suspecți 3 profesori și o duzină de elevi participanți la excursia din Spania, precum și elevii unui al doilea liceu din oraș, Liceul de Artă «Ionel Perlea». În acest moment autoritățile locale fac eforturi considerabile pentru a identifica cercul contacților, iar cele două unități școlare implicate iau în considerație suspendarea cursurilor.

Isterie mediatică la Slobozia... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2009, 17:24 (10885 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Elena Udrea, la Amara

Ministrul Elena Udrea, la Amara

Ministrul Turismului, Elena Udrea este așteptată să participe vineri, 18 septembrie 2009, la o acțiune desfășurată în orașul Amara. Vizita de lucru se desfășoară în contextul programului «Dezvoltării Turimului Balnear». De asemenea, tot mîine, la Amara are loc Adunarea Generală a Asociației Naționale a Stațiunilor Turistice din România. «Acțiunea vizează, în primul rînd, o dezbatere a cărei temă este strategia de dezvoltare a turismului balnear» a menționat primarul orașului, Victor Moraru. Vizita ministrului a fost anunțată pentru vineri, 18 septembrie, în jurul orelor 17,00.... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2009, 13:01 (9902 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Știucă are viziuni cosmogonice

Prefectul Știucă are viziuni cosmogonice

Prefectul Alecsandru Știucă a epuizat provocările oferite de județul pe care îl păstorește și s-a lansat în reconstruirea imaginii cosmogonice a României. Evident, domnia sa nu a făcut acest pas de unul singur, ci organizat, așa cum îi șade bine unui reprezentant al Guvernului în teritoriu. Pentru aceasta, domnia sa a participat săptămîna trecută la Conferința Română pentru Aplicații Spațiale (CRAS 2009), alături de șeful Departamentului de Relații Internaționale-Agenția Spațială Europeană, directorul pentru Cercetare Spațială, DG Enterprise and Industry-Comisia Europeană, președintele Grupului parlamentar pentru spațiu în Parlamentul Poloniei, precum și de cosmonautul Dumitru-Dorin Prunariu,... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2009, 12:40 (8749 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Funcțiile de șef și adjunct la IPJ Ialomița, scoase la concurs

Ministerul Administrației și Internelor a scos la concurs funcțiile de șef și adjunct în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița. Concursul urmează să se desfășoare la sediul Ministerului Administrației și Internelor la data de 24 septembrie 2009 și va consta în susținerea unei probe unice de selecție, respectiv un interviu pe subiecte profesionale. Ceea ce este interesant însă este data de depunere a înscrierilor la concurs, acestea urmînd a fi depuse la sediul Inspectoratului General al Poliției Române, pe bază de raport, pînă la data de 16 septembrie 2009. Surse din cadrul IPJ Ialomița au ținut însă să ne menționeze că data de 16 septembrie 2009, dată limită la care s-ar fi putut... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 18:29 (9620 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Călin Măndică NU mai este la comanda IPJ Ialomița

Călin Măndică NU mai este la comanda IPJ Ialomița

După declanșara scandalului ce a vizat Inspectoratul de Poliție Județean, cel prin care au fost «executați în direct» Stan Bîtlan, fost șef al IPJ Ialomița, și Iosif Chirică, fost șef al Poliției Slobozia, la comanda unității a fost împuternicit comisarul șef Călin Măndică (foto), unul dintre adjuncți. Să completăm că, așa cum ziarul nostru a anunțat în urmă cu ceva timp, celor doi «executați», respectiv Bîtlan și Chirică, le-au ieșit dosarele de pensionare aproape imediat după consumarea evenimentelor. De asemenea, tot după cum anunțam în paginile ziarului nostru, un alt dosar de pensionare a vizat persoana comisarului șef Călin Măndică. Decizia de pensionare i-ar fi parvenit acestuia în cursul... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 13:45 (12196 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Marinică Cazacu șantajează aleșii Partidului Național Liberal»

Ioana D'Arc a a liberalismului ialomițean atacă la baionetă

«Marinică Cazacu șantajează aleșii Partidului Național Liberal»

E roșcată, a devenit parlamentar înainte de măritiș și dă ora exactă în organizația PNL Ialomița de doi ani încoace. Evident, într-un județ misogin pînă în măduva coruptă a politicii, nimeni nu recunoaște asta. O facem noi, cu speranța că există politică și după Cristina Pocora și că într-o zi, păcatele ei lumești, de parlamentar de opoziție, vor fi șterse de o armată de amazoane politice care vor salva Ialomița de mediocritate. Trăiască noua revoluție a sutienelor ialomițene din România! Jos bărbații! Vivat liberalismul feminin! (A.P., D.M.)

Femeia la 30 de ani
Cristina Pocora nu are nimic balzacian. Refuză să fie obiectul plăcerii aristocrate a politicenilor locali, e activă pînă la saturație și nu se resemnează oricît de potrivnici i-ar fi sorții. Nici cu noi nu a fost mai blîndă. Și a dovedit că are stofă de politician național reușind să ofere preț de un sfert de oră, indiferent de întrebare, același răspuns. Punem pariu că și dacă am fi întrebat-o cum a fost vremea în Spania, în luna de miere, ar fi răspuns natural: «La fel de frumoasă ca în Parlamentul României, unde am promovat două legi....»... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 09:42 (11295 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia profanează morminte?!

Primăria Slobozia profanează morminte?!

Ceea ce vom încerca să conturăm în rîndurile următoare este o speță pe cît de simplă, pe atît de complicată, pe cît de tragică, pe atît de comică, pe cît de întîmplătoare, pe atît de nepermisă. Numai că (ne)implicarea unei administrații locale transformă subiectul sobru într-unul de-a dreptul... ilar.
Ipoteza sună așa: cum ar fi să te duci la cimitir și, în locul mormîntului tatălui, al mamei sau al unei rude să găsești un ditamai cavoul, pe a cărei cruce este scris numele unui proaspăt defunct? Dar cum ar fi să stăpînești, cu acte-n regulă, un loc de veci și, cînd să-ți faci un cavou, să dai peste un sicriu? Ambele situații sînt tragice și tare ne-am fi dorit ca ele să nu existe, însă cum... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 09:39 (7063 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deja-vu cu ajutoare europene

Făină și zahăr pentru electoratul «prezidențial» din noiembrie (slideshow)

Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale va distribui persoanelor defavorizate făină și zahăr în valoare de circa 28 milioane de euro, din bani europeni Astfel, începînd cu luna august au fost acordate 12400 tone de zahăr din stocurile de intervenție ale Comisiei Europene, iar din luna septembrie va începe distribuirea de făină achiziționată de pe piața comunitară, în valoare de peste 20 milioane de euro. De aceste ajutoare vor beneficia circa 2,8 milioane de persoane care vor primi 4 kilograme de zahăr și 15 kilograme de făină de persoană. Astfel, vor primi familiile și persoanele singure care au dreptul la un venit minim garantat, șomerii care beneficiază de indemnizație de șomaj... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 09:38 (7729 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal Univ. Tîrgoviște-CSM Slobozia 19-46

Fără milă!

Fetele antrenate de Marian Simion au învins sîmbătă la Tîrgoviște pe Universitatea din localitate, cu 46-19, într-un meci contînd pentru prima etapă din sezonul 2009-2010 al eșalonului secund de handbal feminin. Așa cum o arată și scorul, handbalistele noastre au condus ostilitățile de la un capăt la altul al partidei. Aproape toate componentele lotului s-au aflat printre marcatoare, chiar și portărița Elena Popovici reușind un gol superb din poartă în poartă. În etapa următoare, CSM Slobozia va primi pe propriul teren vizita lui Spartac București, într-un meci ce se va desfășura sîmbătă, de la orele 11,00.... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:29 (9626 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal Viitorul Constanța-U Slobozia, 1-0

Chiar tu, Chițule?

În turul sezonului 2008-2009, la finalul unui meci, primea o corecție fizică în vestiar de la antrenorul de atunci al Unirii, Marian Catană, pentru indolența manifestată pe teren. Venit în iarna lui 2009 la echipă, Ion Răuță îl găsește supraponderal, dar pentru că are talent cu carul îl oprește în lot, îl pune la muncă și, în scurt timp, devine om de bază în atacul Unirii Slobozia. În vară, Aurelian Chițu e ochit de însuși Gică Hagi la un amical și transferat la Viitorul Constanța. Și Regele nu s-a înșelat. În actualul început de sezon, Chițu este golgeterul constănțenilor, a marcat meci de meci și nu a făcut excepție nici vineri, cînd l-a învins pe Răuță în minutul 64 al partidei dintre Viitorul... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:29 (7121 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ocupă simultan două funcții

Multifuncționalul STAVĂR, și director la Liceul din Urziceni, și inspector general școlar

Ocupă simultan două funcții

Anul școlar a început. Prichindeii au pășit sfioși, pentru prima dată, în băncile școlii. Ații, mai mari, au debutat în alte cicluri de învățămînt... Flori, discursuri pompoase ale directorilor de unități școlare, toate pentru a marca începutul unui nou an școlar. Și, dacă în alți ani eram de-a dreptul plictisiți de gargara fără logică a unor politicieni aterizați special prin județ pentru puțină notorietate, curiozitatea de anul acesta a fost tocmai absența lor... Ei, nu chiar a tuturor, ci doar a majorității. Marile figuri politice au lipsit însă în masă. La primele ore ale dimineții, la două dintre cele mai mari unități școlare din Ialomița, nimeni nu își făcuse simțită prezența. La Liceul... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:14 (7178 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Elevii ialomițeni, campioni naționali la chiul

Peste un milion de absențe într-un singur an școlar

Elevii ialomițeni, campioni naționali la chiul

Utimele statistici ale Inspectoratului Școlar Județean în materie de radiografie a învățămîntului ialomițean întăresc opiniile potrivit cărora absenteismul școlar devine, încet dar sigur, trăsătură dominantă a învățămîntului. Examene schimbate de la un an la altul, reformarea sistemului tot atît de des, greve, schimbarea programelor școlare, toate în speranța reformării învățămîntului românesc și atingerea unor performanțe europene. Statisticele și studiile specialiștilor arată însă contrariul: haosul a pus stăpînire pe școli. Absenteismul școlar, primul pas către abandon, este de necontrolat. Învățătura și educația în școli și-au pierdut permanent din valori, iar elevii de azi, adulții de mîine... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:11 (7442 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

13 dintre calculatoarele lui Tăriceanu zac sigilate la SAM-ul Scânteia

Pierdut proiect școlar. Se declară nul!

13 dintre calculatoarele lui Tăriceanu zac sigilate la SAM-ul Scînteia

Inițiat de guvernanții liberali în toamna anului trecut, controversatul Program «Un calculator pentru fiecare elev» s-a dovedit a fi un real insucces în Ialomița. La peste un an de la demararea acestuia, Programul a rămas încă o enigmă, atît pentru reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița, cît și pentru elevii ce trebuiau să devină beneficiari. La momentul demarării, Programul a stîrnit controverse, o parte a opiniei publice considerînd inițiativa Guvernului Tăriceanu fix pomană electorală pentru alegerile parlamentare. Cert este că, deși s-a dorit a fi un prim pas către învățămîntul european, «Un calculator pentru fiecare elev» nu s-a concretizat sub nicio formă.

Cele 5700 de calculatoare au fost 37... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:06 (11247 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Alexandru Buterez, campion european la karate

Viitor de aur sportu' nostru are

Alexandru Buterez, campion european la karate

După 3 ani și jumătate de muncă, la numai 12 ani, Alexandru a cîștigat, în urmă cu două săptămîni, medalia de campion european la kata, într-o competiție în care a întîlnit 50 de sportivi din 25 de federații ale Europei. O performanță incredibilă, într-un club mic, care abia se vede pe harta sportivă a județului. Nu și în karate! Acolo, Slobozia a devenit, de pe 9 septembrie încoace, un reper. Iar Alexandru, un sportiv cu care e musai să te întîlnești. Noi am avut curiozitatea să o facem la sala de la stadion a clubului, acolo unde el se simte, firesc, cel mai bine. «Nu e greu să ajugi acolo, dacă ai voință. Eu am reușit după 3 ani și jumătate» ne explică băiatul. E un copil slăbuț, inofensiv... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 17:59 (13091 vizualizări - 1 comentariu)

CEA MAI/CEL MAI...

Ioana, fata care aduce toamna

Ioana are 22 de ani și este atît de dezamăgită de bărbați încît o întreagă după-amaiză de pozat nu a reușit să o clintească din ale sale. Și credeți-ne, am trecut în revistă toți actorii care ne-au venit în minte... La Brad Pitt a ezitat o secundă, apoi a izbucnit din nou, mai vulcanică: «Niște porci misogini cu toții. Nu vor și nu cer decît un singur lucru. Am ajuns să cred că fetele sînt mai bune. De fapt, asta e o idee formidabilă. De azi înainte, mă uit după fete». N-am mai contrazis-o, ca să n-o supărăm. Am profitat în schimb de confuzia ei existențială pentru a-i smulge cîteva date esențiale pentru rubrică. Are dimensiuni aproape ideale 88-63-95, este studentă, vine la Slobozia cînd și cînd... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 17:54 (43331 vizualizări - 29 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Jandarmii ialomițeni donează viață

Jandarmii ialomițeni donează viață

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița inițiază, în perioada 2-5 decembrie 2014, o campanie umanitară de donare de sînge, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița, sub egida ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2014, 20:10
(7660 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrînă de 78 de ani, căzută în casă

Tot joi seara, 27 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,20, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unei femei, în vîrstă de 78 de ani, din Fetești. Rudele acesteia au încercat în mai multe rînduri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2014, 19:45
(4235 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînără accidentată pe trecerea de pietoni

Joi seara, 27 noiembrie 2014, o tînără, în vîrstă de 22 de ani, a fost accidentată de un autoturism pe o trecere de pietoni din municipiul Slobozia. La fața locului s-a deplasat în cel mai scurt timp un ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2014, 19:30
(4737 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Arestări în dosarul de «proxenetism» al procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia

Potrivit unui  comunicat de presă remis publicității de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, cei patru suspecți din dosarul de «proxenetism» pe care anchetatorii îl instrumentează ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2014, 19:15
(12012 vizualizări - 11 comentarii)


Slobozia: Cadavrul unui bărbat, descoperit în plină stradă

Slobozia: Cadavrul unui bărbat, descoperit în plină stradă

Trupul neînsuflețit al unui bărbat a fost descoperit în dimineața zilei de joi, 27 noiembrie 2014, în zona bulevardului Chimiei. O anchetă a fost deschisă în acest caz. La fața locului s-au deplasat polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2014, 11:40
(4957 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Bani și automobile de lux, confiscate de la proxeneți

În urma celor 19 percheziții efectuate,  polițiștii au depistat și ridicat în vederea continuării cercetărilor  20000 de euro și 5000 de lei. Totodată, 4 autoturisme de lux au fost indisponibilizate ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2014, 00:23
(9761 vizualizări - 2 comentarii)


Țăndărei: A luat foc încercînd să aprindă soba

Un tînăr, de 28 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu arsuri pe 20% din suprafața corpului după ce a încercat să aprindă focul în sobă. Un echipaj SMURD s-a deplasat de urgență la fața locului și, după ce i ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 21:05
(5078 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proxeneți trimiși în judecată

Procurorii din Slobozia au dispus trimiterea în judecată sub acuzația de proxenetism a inculpaților Doinița Chivuța Manole și Mihai Ciprian Petre. Ambii sînt în prezent arestați preventiv. Cei doi sînt ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 19:55
(4050 vizualizări - 0 comentarii)


«Enel Asistență» pentru toți ialomițenii

În premieră pentru piața energetică din România, Enel lansează, în parteneriat cu Europ Assistance, serviciul «Enel Asistență-un sistem de servicii de asistență care va oferi clienților rezidențiali o experiență ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 19:20
(4466 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Va fi judecat pentru «furt calificat»

Un tînăr a fost trimis în judecată de procurorii din Slobozia după ce inițial a fost arestat la solicitarea acelorași anchetatori, sub acuzația de «furt calificat». El este acuzat că a furat 2000 de lei ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 18:40
(4568 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Autoturism cuprins de flăcări

Un autoturism a luat foc pe raza orașului Amara. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de scînteile produse în urma unor lucrări de sudură executate de un cetățean în apropierea autoturismului staționat ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 18:15
(4719 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Urziceni: «Țepuită» la telefon

O femeie, de 52 de ani, din Urziceni a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima unei înșelăciuni prin metoda apelului telefonic. Partea vătămată a fost sunată pe telefonul fix de către un ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 17:05
(3918 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Înșelat pentru un loc de muncă

Un ialomițean, de 47 de ani, din comuna Vlădeni, a sunat la Poliție după ce a plătit un comision de 290 de lei pentru a i se facilita obținerea unui loc de muncă în străinătate. Oamenii legii au în această ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 16:20
(5833 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, 5 victime

Polițiștii Serviciului Rutier investighează modul în care s-au produs recent 3 accidente de circulație. În urma evenimentelor, cinci persoane au fost rănite, avînd nevoie de îngrijiri medicale.
Printre ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 15:40
(4912 vizualizări - 0 comentarii)


Monument de cult, reabilitat cu sprijinul Asociației «Ialomița Vest»

Monument de cult, reabilitat cu sprijinul Asociației «Ialomița Vest»

Biserica din satul ialomițean Hagiești, care poartă hramul «Sfîntul Nicolae», monument de cult ce datează din anul 1703, va intra într-un amplu program de reabilitare. Totul cu ajutorul eforturilor ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 13:40
(4655 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, cu ochii în patru după șoferii contravenienți

Acțiunile polițiștilor de depistare a participanților la trafic indisciplinați au continuat și zilele acestea în Ialomița. Șoferii prinși în stare de ilegalitate au fost trași la răspundere. Astfel, oamenii ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 10:35
(3814 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor pe raza județului

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost în executarea unei serii de acțiuni în ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 09:50
(5229 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie pentru depistarea cancerului de sîn, la Ciulnița și Bucu

Campania de testări gratuite la sate pentru depistarea cancerului de sîn «Ai toate motivele» continuă. La acest sfîrșit de săptămînă, 22-23 noiembrie 2014, carava va fi în localitățile Ciulnița și Bucu ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2014, 11:40
(6388 vizualizări - 0 comentarii)


20 noiembrie-Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul

20 noiembrie-Sfîntul Cuvios Grigorie Decapolitul

Azi, 20 noiembrie, calendarul ortodox îl prăznuiește pe Sfîntul Cuvios Grigorie Decapolitul. Sfîntul Grigorie Decapolitul, ales în ceata sfinților lui Dumnezeu, se bucură de o cinstire deosebită printre ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2014, 10:15
(6432 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copii de 15 și 16 ani, prinși în flagrant la furat

Poliția Slobozia a fost sesizată prin 112 de către un localnic cu privire la faptul că a surprins doi tineri în timp ce încercau să pătrundă în incinta unei firme, situată pe raza muicipiului. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 18:10
(4000 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Prevenirea infracțiunilor comise cu violență, temă propusă elevilor Școlii Ciulnița

În cursul zilei de luni, 17 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni, împreună cu reprezentanții DGASPC, ai Serviciului Probațiune, ai Inspectoratului Județean de Jandarmi, ai DSP Ialomița, ai Asociației ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 17:20
(6837 vizualizări - 6 comentarii)


Urziceni: La 17 ani, fără permis, prins la volanul unui vehicul

Polițiștii au depistat pe raza municipiului Urziceni un tînăr, în vârstă de 17 ani, din localitate. Acesta se afla la volanul unui autoturism, fără a deține permis de conducere pentru vreo categorie de ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 16:20
(4810 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni și Borănești

Poliția a fost sesizată luni, 17 noiembrie a.c., cu privire la faptul că, pe raza comunei Coșereni, s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 15:45
(6457 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii octombrie 2014, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7340 șomeri, din care 1840 șomeri indemnizați, respectiv 5500 șomeri ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 14:50
(5084 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Bătrână căzută în fântână

Traian: Bătrînă căzută în fîntînă

În urma unui apel telefonic primit în dimineața zilei de marți, 18 noiembrie 2014, în jurul orei 8,35, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unei femei, în vîrstă de 75 ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 13:20
(3692 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Înecat în lac

Luni seara, 17 noiembrie 2014, în jurul orei 19,00, un cetățean a văzut un cadavru plutind în apa unui lac din apropierea municipiului Slobozia. Bărbatul a sunat la 112, iar în scurt timp un echipaj de ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 13:05
(5855 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia înecat


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania prin EURES

EURES România dispune de 77 de posturi pentru lucrătorii calificați în domeniul hotelier-gastronomic care doresc să desfășoare o activitate sezonieră în Germania. Pentru aceste locuri de muncă se va organiza ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 10:20
(8491 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: O femeie a murit intoxicată cu fum ca urmare a unui incendiu

O femeie în vîrstă de 52 de ani și-a găsit sfîrșitul, cel mai probabil, intoxicată cu fum în propria locuință din comuna Scînteia. Incendiul a fost anunțat la orele 19,45, iar la locul intervenției s-au ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2014, 15:05
(10809 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Steluțe printre Stele»

Direcția Municipală pentru Culură, Învățămînt, Sport și Tineret Slobozia vă invită marți, 25 noiembrie 2014, la concursul de interpretare vocală «Steluțe printre Stele». La eveniment vor participa cîștigătorii ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2014, 13:45
(4714 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Confirmare de focar al Bolii de Newcastle sau pseudopestă aviară la Grivița

În data de 7 noiembrie 2014, DSVSA Ialomița a fost înștiințată despre creșterea procentului de mortalitate peste limitele tehnologice la o exploatație de păsări-pui carne, cu un efectiv de populare de ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2014, 12:40
(8380 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...