Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Oamenii care sfințesc biserici

Oamenii care sfințesc biserici

Se spune că Dumnezeu lucrează prin oameni. Și că oamenii sfințesc locurile. La Murgeanca, într-una dintre cele mai mici parohii misionare din Episcopia Sloboziei și Călărașilor, oamenii au făcut mai mult de-atât. Ei și-au sfințit biserica! Și i-am văzut și noi, săptămâna trecută, când biserica din Murgeanca a împlinit 175 de ani de la târnosirea cu hramul «Adormirii Maicii Domnului». Să vă dăm seamă ca să știți unde îi găsiți, dacă vă e va fi vreodată voia sau nevoia...

 

Biserica celor 90 de case Murgeanca e sat arondat comunei... [citește_tot_articolul]

24 August 2024, 14:35 (3448 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

A început renovarea Galeriilor de Artă «Lumina» din Fetești

A început renovarea Galeriilor de Artă «Lumina» din Fetești

Centrul cultural al orașului Fetești, Galeriile de Artă «Lumina» au intrat oficial în reparații. Lucrările de renovare erau necesare, având în vedere faptul că de mai bine de 10 ani spațiul Galeriilor nu a mai beneficiat de nicio reparație. Cheltuielile sunt asigurate din bugetul orașului.

 

Lucrări suportate din bugetul local Galeriile de Artă «Lumina» din Fetești reprezintă locul în care se des­fășoară cele mai importante evenimente culturale din oraș. De la lansări de carte la expoziții de artă, toate aceste evenimente sunt... [citește_tot_articolul]

24 August 2024, 10:15 (1528 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autobuzele electrice ale Sloboziei, «abandonate» în Parcul Industrial

Autobuzele electrice ale Sloboziei, «abandonate» în Parcul Industrial

Slobozia are 13 autobuze electrice. 7 dintre acestea sunt «abandonate» în Parcul Indus­trial IMM. Administrația locală susține că legislația în vigoare nu permite angajarea de noi șoferi. Valoarea acestei investiții a fost de 7 mi­lioane de euro.

 

După proiectele europene, potopul De aproape un an, în Parcul Industrial IMM sunt parcate 7 dintre cele 13 autobuze electrice achiziționate din fonduri europene de către administrația slobozeană. Și, susțin autoritățile locale, nici celelalte 6 aflate în circulație nu sunt ex­ploatate la... [citește_tot_articolul]

23 August 2024, 12:10 (5589 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

DSP Ialomița a închis Tabăra «Pavilioane» din Amara

DSP Ialomița a închis Tabăra «Pavilioane» din Amara

În această perioadă, aproximativ 100 de copii din țară ar fi trebuit să-și petreacă vacanța de vară la Tabăra «Pavilioane» din Amara. Sejurul lor s-a încheiat înainte de a începe, după ce Direcția de Sănătate Publică Ialomița a suspendat autorizația sanitară de funcționare a Taberei. Inspectorii DSP au pus lacătul pe ușa unității din cauza problemelor de alimentare cu apă existente în localitate, dar și din cauza lipsei unui sistem de ventilație a aerului în camere.

 

Nereguli descoperite în Tabără Tabăra «Pavilioane»... [citește_tot_articolul]

23 August 2024, 07:50 (7538 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Grad ridicat de calamitate pentru culturile de porumb și floarea-soarelui

Ialomița: Grad ridicat de calamitate pentru culturile de porumb și floarea-soarelui

bonus: Dragoș Costin Telehuz, secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale/«Suntem conștienți de situația dramatică cu care se confruntă agricultura românească!»

Fenomenul de «secetă pedologică extremă» a afectat puternic culturile agricole din Ialomița. Direcția pentru Agricultură Județeană a făcut pu­blice rezultatele evaluărilor realizate în teren. Lipsa apei din sol a produs cele mai multe pagube în cazul culturilor înființate în campania agricolă din primăvara acestui an. Aproximativ 100 mii de hectare cultivate cu porumb și floarea-soarelui au fost compromise, susțin specialiștii DAJ Ialomița. Datele din teren urmează a fi transmise Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale pentru ca fermierii să fie despăgubiți.

 

Situația din teren... [citește_tot_articolul]

22 August 2024, 12:10 (4985 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP reface lucrările edilitare din Cartierul Gării Noi din Slobozia

Moștenirea administrației Mocioniu

DADP reface lucrările edilitare din Cartierul Gării Noi din Slobozia

DADP Slobozia a executat la sfârșitul lunii iulie 2024 o serie de lucrări de reabi­litare a rețelelor de iluminat din Cartierul Gării Noi. Lucrările executate au afectat carosabilul de pe bulevardul 1 Decembrie 1918 și străzile adiacente. Conform informațiilor oficiale, lucrările executate au fost necesare în contextul în care admi­nistrația locală nu a putut identifica «în teren» rețelele instalate în urmă cu 5 ani.

 

Efectul de bumerang În vara anului 2019, administrația Mocioniu inaugura cu fast administrativ rețeaua de... [citește_tot_articolul]

22 August 2024, 08:10 (3718 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19

Ialomița: Creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19

Direcția de Sănătate Publică Ialomița atrage atenția cu privire la faptul că numărul cazurilor de COVID-19 a înregistrat o creștere semnificativă în ultima perioadă. Deși izolarea la domici­liu în cazul persoanelor depistate «pozitiv» nu mai este obligatorie, specialiștii recomandă persoanelor diagnosticate cu această afecțiune să evite deplasarea în comunitate și să poarte mască sanitară de protecție, pentru a limita răspândirea virusului.

 

Ialomițenii, afectați de COVID-19 Potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în... [citește_tot_articolul]

21 August 2024, 12:25 (2586 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Autogara lui Nicu Pericli» defrișează perdeaua forestieră de protecție a Sloboziei

Instituțiile statului-«surde, oarbe, mute și oloage»

«Autogara lui Nicu Pericli» defrișează perdeaua forestieră de protecție a Sloboziei

La începutul lunii august 2024, un pădurar al Ocolului Silvic Slobozia anunța, prin 112, «defrișarea ilegală» a unei noi suprafețe de teren forestier în imediata vecinătate a Autogării Nana. În sesizarea depusă la Poliție, proprietarul terenului, Nicu Pericli, este acuzat de «defrișarea ilegală» a terenului pe care îl deține. În replică, Nicu Pericli susține că terenul cumpărat nu era împădurit și că așteaptă rezultatele anchetei. Nicu Pericli este unul dintre personajele controversate ale orașului, de-a lungul anilor acesta fiind acuzat de numeroase ilegalități și abuzuri. Cercetările sunt în curs.

 

«Defrișări ilegale» din 2016... [citește_tot_articolul]

21 August 2024, 08:05 (12960 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori calificați

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori calificați

Dezastrul înregistrat la examenul de Titularizare 2024 lasă școlile ialomițene fără profesori calificați. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialo­mița, la nivelul județului au fost ocupate doar 48 din cele peste 300 de posturi. Acestea le-ar fi oferit șansa candidaților care au susținut examenul să obțină un loc de muncă definitiv în Învățământ. În 2024, Ialomița a obținut cel mai mic procent de promovare la examenul de Titularizare din ultimii 3 ani.

 

Profesori pe perioadă determinată În urma examenului de Titularizare 2024, doar... [citește_tot_articolul]

20 August 2024, 15:20 (7304 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la scor

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CSM Fetești 7-0

Victorie la scor

În urmă cu o săptămână, Recolta Gheorghe Doja a întâlnit pe stadionul din localitate CSM Fetești, într-un meci de pre­gătire contând pentru viitorul campionat al Ligii a III-a. Recent revenită în Ligă, CSM Fetești a fost învinsă de fotbaliștii din Gheorghe Doja cu scorul de 7-0. «Obiectivul nostru pentru viitorul campionat este să ajungem în play-off...» a declarat directorul sportiv al Recoltei Gheorghe Doja, Marcel Alexe.

 

Mihăiță Năstase, golgheterul etapei În așteptarea deschiderii viitorului campionat... [citește_tot_articolul]

20 August 2024, 13:55 (2449 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

3 victorii în 3 meciuri!

Handbal, CSM Unirea Slobozia, Junioare 3

3 victorii în 3 meciuri!

În perioada 15-16 august 2024, Sala Sporturilor «Andreea Nica» din Slobozia a gãzduit a doua ediție a Turneului «Ialomița Youth Cup», competiție de handbal feminin dedicatã Junioarelor 3. În aceastã întrecere sportivã s-au duelat patru echipe. Este vorba despre CSM Unirea Slobozia, HC Dunãrea Galați, CS Victoria Țãndãrei și ASC Tonus Cãlãrași. Turneul a fost câștigat de Junioarele 3 ale CSM Unirea Slobozia.

 

Au dominat terenul Turneul de handbal dedicat Junioarelor 3... [citește_tot_articolul]

20 August 2024, 11:05 (2045 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Surprize încă din prima etapă a campionatului

Fotbal, Liga a IV-a

Surprize încă din prima etapă a campionatului

Sâmbãtã, 17 august 2024, a început oficial campionatul Ligii a IV-a, pentru sezonul 2024-2025. Surpriza primei etape a fost egalul dintre Abatorul Slobozia și aspiranta la promovare, FC 2018 Rovine. Partida dintre cele douã echipe s-a încheiat 3-3.

 

Rezultatele primei etape a Ligii a IV-a Prima etapã a Ligii a IV-a a adus confruntarea dintre aspiranta la promovare FC 2018 și Abatorul Slobozia. Deși mizau pe o victorie, fotbaliștii din Rovine au terminat meciul la egalitate, 3-3. Tot la egalitate au încheiat și Unirea Grivița... [citește_tot_articolul]

20 August 2024, 09:50 (1982 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ambulatoriul spitalului din Slobozia ar putea fi redeschis

La început de septembrie 2024

Ambulatoriul spitalului din Slobozia ar putea fi redeschis

Prima lună de toamnă ar putea aduce vești bune pentru ialomițeni. Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au anunțat public faptul că Ambulatoriul Integrat al unității medicale ar putea fi redeschis oficial. Policlinica spitalului din Slobozia s-a aflat într-un amplu proces de modernizare și renovare, care ar fi trebuit să se încheie încă din anul 2022. Proiectul ar fi trebuit finalizat încă de anul trecut, dar o serie de probleme tehnice au făcut ca termenul să fie amânat.

 

Ambulatoriul, în sfârșit, funcțional Cu o valoare... [citește_tot_articolul]

20 August 2024, 08:10 (3363 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ferma de măgărițe a lui Gigel Isu

Ferma de măgărițe a lui Gigel Isu

Ferma se vede din șosea. Măgărițele sunt 18. Ilie Gheorghiță le are de 2 ani. Nu ne-a luat pentru lapte, le-a luat că i-e drag să le crească... Laptele e 100 de lei litrul și se vinde ca «pâinea caldă». Mai ales toamna, când încep virozele. Arată ca tot laptele, doar mirosul e ceva mai tare. «Beau o cană seara și una dimineața, pe nemâncate. Pentru mine are gust de ananas!» ne spune Gigel Isu. E singurul crescător de animale din Ialomița care visează la o fermă de măgărițe. Până acum și după știința noastră...

 

La Pitișteanu, pe islaz... [citește_tot_articolul]

19 August 2024, 13:05 (5624 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou ultimatum pentru poluatorii oficiali ai Sloboziei

Un nou ultimatum pentru poluatorii oficiali ai Sloboziei

Garda de Mediu Ialomița a dat un ultimatum firme­lor care poluează mediul la Slobozia. Termenul limită este 20 august 2024. «După această dată vom aplica amenzi care pot ajunge până la 15000 de lei!» susține Laurențiu Ghiauru, directorul Gărzii de Mediu Ialomița.

 

Ultimatumul Gărzii de Mediu În urmă cu o lună, pe 16 iulie 2024, Garda de Mediu Ialomița, cu sprijinul autorităților locale din Slobozia, a mediat o întâlnire la care au participat firmele considerate «mari poluatori» ai Sloboziei la acest moment. La întâ... [citește_tot_articolul]

19 August 2024, 07:55 (9452 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

SPORT

Au început meciurile de pregătire

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Știința București 31-32

Au început meciurile de pregătire

Handbalistele CSM Unirea Slobozia au disputat, la sfârșitul săptămânii trecute, la București, un meci amical contra echipei Știința. Este prima ieșire în teren sportivelor noastre în cadrul programului de pregătire la care participă. Meciul s-a încheiat cu victoria echipei din Capitală, care le-a învins pe sportivele slobozene cu scorul de 32-31. «În astfel de meciuri nu este importantă victoria... Noi urmărim să vedem cum pot face față unei întreceri adevărate sportivele noastre!» susține Nicolae Goidea, președintele Secției Handbal a CSM Unirea Slobozia.

 

Urmează alte 6 amicale... [citește_tot_articolul]

18 August 2024, 10:40 (4198 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Clubul Sportiv Școlar Slobozia se pregătește pentru noi înscrieri

Clubul Sportiv Școlar Slobozia se pregătește pentru noi înscrieri

Reprezentanții Clubului Sportiv Școlar Slobozia, unitate aflată în subordinea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, fac demersuri pentru a deschide o nouă sesiune de înscrieri în cadrul secțiilor pe care le coordonează. În cadrul CSS funcționează 5 secții. Este vorba despre Scrimă, Atletism, Handbal, Fotbal și Tenis. Potrivit reprezentanților Clubului, în ultima perioadă, în cadrul competițiilor la care au participat, sportivii din cadrul Secției Scrimă au avut cele mai bune rezultate.

 

Elevii din județ sunt așteptați la CSS Oficial, î... [citește_tot_articolul]

17 August 2024, 14:35 (2431 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Ne pregătim activ pentru Alegerile Parlamentare și Prezidențiale!»

Alexandru Horhocea, vicepreședinte USR Ialomița

«Ne pregătim activ pentru Alegerile Parlamentare și Prezidențiale!»

La două luni de la Alegerile Locale, USR Ialomița dă startul campaniei pentru Alegerile din iarnă. Alexandru Horhocea, vicepreședinte USR Ialomița și coordonator al campa­niei pentru Ialomița, susține că bilanțul Alegerilor din iunie este unul pozitiv. De ase­menea, Horhocea crede că USR Ialomița are șansa de a oferi Ialomiței un mandat de parlamentar. «Ne pre­gătim activ pentru Alegerile Parlamentare și Prezidențiale. Rămânem o alternativă politică viabilă și o soluție politică locală pentru așteptările cetățenilor județului!» declară Alexandru Horhocea.

 

Bilanț USR în Ialomița... [citește_tot_articolul]

17 August 2024, 10:20 (2818 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Cantonament la Satu Mare

Scrimă

Cantonament la Satu Mare

În această perioadă, șapte sportivi ai Secției Scrimă din cadrul CSM Unirea Slobozia se află în cantonament la Satu Mare. Timp de două săptă­mâni, sportivii ialomițeni vor participa la un program intensiv de pregătire pentru viitoarea etapă competițională. Potrivit calendarului aprobat de Federația Română de Scrimă, întrecerile dedicate acestui sport debutează pe 7 septembrie 2024, la Cluj Napoca, cu ediția a IV-a a Cupei «Atlas».

 

Program intens de pregătire După două săptămâni de pregătire în județul Prahova, sportivii... [citește_tot_articolul]

16 August 2024, 11:25 (1590 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PSD Liviu Patrichi NU renunță la Spitalul Slobozia

Deputatul PSD Liviu Patrichi NU renunță la Spitalul Slobozia

Aflat în vacanță parlamentară, deputatul PSD Liviu Patrichi continuă să susțină proiectele investi­țio­nale din cadrul Spitalului Județean Slobozia. «Acti­vitatea mea politică vizează susținerea proiectelor de investiții din cadrul Spita­lului Slobozia. Cred că noua mea poziție îmi va permite să reprezint mai eficient instituția și să obțin sprijinul de care avem nevoie pentru a reda oamenilor încrederea în sistemul de Sănătate județean!» a declarat deputatul PSD Liviu Patrichi.

 

Un parlamentar activ Aflat în vacanță parlamentară... [citește_tot_articolul]

16 August 2024, 08:45 (2192 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11064 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18475 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16279 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16881 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16388 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21513 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18641 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17103 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18480 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19748 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11109 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21389 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18471 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16470 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13298 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17476 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16342 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17674 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18730 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17728 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11894 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10515 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19516 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19651 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18229 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25141 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17999 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15216 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20633 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17459 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...